لوگو صبا ویزا
آوسبیلدونگ آلمان

آوسبیلدونگ آلمان 2024

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه آوسبیلدونگ آلمان به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

مشاوره رایگان

یکی از بهترین راه‌های مهاجرت به آلمان آوسبیلدونگ است که امکان کارآموزی و کسب درآمد به صورت همزمان را فراهم کرده‌است. در واقع، آوسبیلدونگ آموزش فنی و حرفه‌ای و کارآموزی به دو شکل تئوری و عملی از سوی شرکت‌ها و سازمان‌های گوناگون است که حدود 300 رشته را شامل می‌شود. با کارآموزی در رشته های آوسبیلدونگ آلمان دیگر نیاز به مدرک دانشگاهی و تخصص بالا برای مهاجرت به آلمان ندارید. اهل هر کشوری که باشید می‌توانید برای شرکت در این دوره‌ها و مهاجرت اقدام کنید.  البته لازم به ذکر است که برخی از رشته های آوسبیلدونگ آلمان نیازمند تأیید از طرف آژانس کار فدرال (Vorranprüfung) هستند.بنابراین اگر یک شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید، بهتر است موردی را انتخاب کنید که نیازی به این تاییدیه نداشته باشد. همچنین برای دولت و کارفرمایان آلمانی افراد اروپایی و آلمانی ارجحیت دارند زیرا می‌توانند بدون هیچ محدودیتی کار کنند. برخی از شرکت‌ها برای کارآموزان خود مزایای ویژه‌ای مانند بلیط حمل و نقل رایگان، غذا، تخفیف و غیره را نیز در نظر می‌گیرند.

اگر شما به‌عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا قصد آوسبیلدونگ دارید باید مدرک تحصیلی و مدرک مهارت زبان آلمانی داشته باشید. بر اساس آمارها 521900 نفر برای آوسبیلدونگ آلمان اقدام کرده‌اند.

آوسبیلدونگ چیست؟

آوسبیلدونگ آلمان یک نوع آموزش حرفه‌ای یا کارآموزی است که در آلمان انجام می‌شود. این نوع آموزش به شما امکان می‌دهد که یک حرفه را بر اساس استانداردهای آلمانی یاد بگیرید و در زمینه مرتبط با آن کار کنید.

در بیشتر موارد، آوسبیلدونگ آلمان یک نوع آموزش دوگانه است که شامل بخش عملی در یک شرکت آلمانی و بخش نظری در یک مدرسه حرفه‌ای ویژه است. شما در طول آموزش خود به عنوان یک کارمند از شرکت حقوق دریافت می‌کنید و پس از پایان آموزش، یک مدرک معتبر به عنوان یک کارگر ماهر دریافت می‌کنید.

آوسبیلدونگ آلمان برای بسیاری از حرفه‌ها مثل پزشکی، فناوری اطلاعات، صنعت، خدمات، و هنر وجود دارد/ شما می‌توانید از سایت‌های مختلف برای جستجو و انتخاب حرفه‌ای که به شما مناسب است استفاده کنید. با توجه به اینکه جمعیت آلمان نسبتا پیر است، برای پیشبرد اهداف اقتصادی خود نیازمند نیروی کار مهاجر خواهد بود. در نتیجه اگر دوست دارید که از طریق کاری مهاجرت به آلمان را تجربه کنید، حتما از شرایط لازم در این بخش اطلاع حاصل کرده و سپس در راستای آن اقدام کنید.

آوسبیلدونگ چیست

انواع آوسبیلدونگ

به طور کلی دو نوع آوسبیلدونگ در کشور آلمان وجود دارد:

دوگانه

آوسبیلدونگ دوگانه نوعی آموزش فنی‌وحرفه‌ای است. این سیستم ترکیبی از کارآموزی در یک شرکت و آموزش حرفه‌ای در یک موسسه آموزشی است. در این نوع آموزش، کارآموزان سه تا چهار روز در هفته مشغول کارند و به صورت عملی به یادگیری حرفه‌شان می‌پردازند. یک تا دو روز در هفته را هم در مدرسه درس‌های تئوری حرفه‌ای را می‌گذرانند. افرادی که در این دوره شرکت می‌کنند ماهانه مقدار معینی را به عنوان دستمزد دریافت می‌کنند. معمولا این مقدار از 450 یورو تا 1200 یورو است.

آموزشی

در این نوع آوسبیلدونگ به صورت آکادمیک به شما آموزش‌هایی ارائه خواهد شد. البته باید بدانید که این گزینه هیچ گونه بورسیه‌ای نخواهد داشت. این دوره‌ها بیشتر تئوری است و ساعات کارها و آموزش‌های عملی کمتر است. اگرچه، در برخی از رشته‌ها آوسبیلدونگ آموزشی دوره‌های عملی را هم شامل می‌شود و به طور مثال سه ماه درس تئوری و دو ماه کار عملی باید گذرانده شود.

مدت زمان آموزش آوسبیلدونگ آلمان معمولاً بین یک تا سه و نیم سال است. پس از پایان آموزش، شما یک مدرک حرفه‌ای (Berufsabschluss) دریافت می‌کنید که به شما اجازه می‌دهد به عنوان یک کارگر ماهر (qualifizierte Fachkraft) در بازار کار فعال باشید.

خوشبختانه بسیاری از مهاجران از این طرح استفاده کرده و از منافع ویژه آن برخوردار شده‌اند. به همین علت شما هم می‌توانید با یک برنامه‌ریزی دقیق و حرفه‌ای در این طرح شرکت کنید.

آوسبیلدونگ دانشگاهی (Dual studies)

دانشگاه آوسبیلدونگ یا Dual studies یک سیستم آموزشی در آلمان است که دانشجوها را برای ورود به بازار کار آماده می‌کند. در این سیستم، دانشجوها به صورت همزمان در دانشگاه و در شرکت‌های مرتبط با رشته تحصیلی خود فعالیت می‌کنند. در طول مدت تحصیل، دانشجوها مهارت‌های مربوط به حرفه خود را در محیط کار عملی تجربه می‌کنند.

آن‌ها یک دوره آموزشی مستمر را در دانشگاه دنبال کرده و در همین حال، به عنوان کارآموز در شرکت مشغول هستند. این سیستم، ترکیبی از تئوری و عمل در حوزه تحصیل و مهارت عملی است که دانشجوها را به طور کامل برای محیط کسب و کار آماده می‌کند.

در این برنامه، دانشجوها هزینه تحصیل خود را کاهش می‌دهند و از حقوق کاری که در شرکت می‌گیرند نیز سود می‌برند. علاوه بر این، آن‌ها در ارتباط مستقیم با صنعت و بازار کار در آلمان قرار می‌گیرند که می‌تواند به آن‌ها در کسب شغل پس از فارغ التحصیلی کمک کند. Dual studies یک گزینه جذاب برای دانشجوهایی است که علاقه مند به یادگیری تئوری و مهارت عملی در کنار هم هستند پس بد نیست شما هم شانس خود را برای حضور در این طرح بیازمایید.

آوسبیلدونگ برای چه کسانی مناسب است؟

در آلمان، آموزش حرفه‌ای به شکل Ausbildung برای افرادی که تمایل دارند مهارت‌های شغلی خاصی را یاد بگیرند و به صورت عملی در زمینه‌های مختلف کار کنند مناسب است. در واقع می‌توان گفت که آوسبیلدونگ نوع دوره کارآموزی یا همان فنی و حرفه‌ای در آلمان است. در حال حاضر آوسبیلدونگ در بیش از 350 حرفه در آلمان وجود دارد. شما می‌توانید بر اساس علاقه، توانایی و بازار کار حرفه خود را انتخاب کنید. برخی از مهم‌ترین  مشاغلی که می‌توانند در این طرح شرکت کنند شامل موارد زیر هستند:

 • نجاران (Schreiner)
 • الکتریکی‌کاران (Elektriker)
 • لوله‌کش‌ها (Installateur)
 • نانوا (Bäcker)
 • رانندگان (Fahrer)
 • آشپزها (Koch)
 • پزشکان و پرستاران (Arzt و Krankenschwester)
 • مکانیک خودرو (Kfz-Mechaniker)
 • تکنسین‌ها و فنی‌کارهای مستقل (Techniker و Mechatroniker)
 • کارگران ساختمانی (Bauarbeiter)
 • کارکنان فروش (Verkäufer)

باین فهرست تنها نمونه‌ای از حرفه‌های مشترک است و بسیاری از تخصص‌ها و شغل‌های دیگر نیز وجود دارند. به همین علت شما می‌توانید با بررسی شرایط شخصی خود برای طرح آوسبیلدونگ آلمان اقدام نمایید.

تفاوت آوسبیلدونگ و دانشگاه در آلمان

آوسبیلدونگ و دانشگاه در آلمان دو مسیر متفاوت آموزشی با هدف‌ها و مزایای مختلف هستند. آوسبیلدونگ آلمان که به آموزش حرفه‌ای معروف است، ترکیبی از یادگیری نظری در مدرسه و آموزش عملی در محیط کار است. این برنامه معمولاً بین ۲ تا ۳.۵ سال طول می‌کشد و به آموزش مهارت‌های عملی برای صدها حرفه غیردانشگاهی می‌پردازد. دانش‌آموزان به عنوان کارآموز (Azubi) شناخته می‌شوند و حقوق ماهانه دریافت می‌کنند. این برنامه برای کسانی که به دنبال کسب مهارت‌های عملی و ورود سریع به بازار کار هستند، ایده‌آل است.

در مقابل، تحصیل در دانشگاه در آلمان بیشتر بر تئوری و تحقیق تمرکز دارد و به دانشجویان اجازه می‌دهد تا در زمینه‌های تخصصی خاص تخصص پیدا کنند. دانشگاه‌ها مدرک دانشگاهی ارائه می‌دهند که برای ورود به حرفه‌های نیازمند تحصیلات دانشگاهی ضروری است. تحصیل در دانشگاه اغلب با انجام کارآموزی‌ها و فرصت‌های مطالعاتی در خارج از کشور همراه است که دانشجویان را با بازار کار آشنا می‌کند و به آن‌ها امکان می‌دهد تجربیات عملی کسب کنند. این مسیر برای افرادی که به دنبال تخصص و پیشرفت حرفه‌ای در زمینه‌های خاص هستند مناسب است.

نحوه جستجو و یافتن موقعیت آوسبیلدونگ مناسب

برای یافتن و اقدام برای موقعیت آوسبیلدونگ آلمان، ابتدا باید با علایق و مهارت‌های خود آشنا شوید و این‌ها را با فرصت‌های شغلی موجود مطابقت دهید. سپس می‌توانید از وب‌سایت‌هایی مانند Ausbildung.de، Xing.de، و indeed.de برای جستجوی فرصت‌های موجود استفاده کنید. پس از پیدا کردن موقعیت‌های مورد علاقه، مستقیماً از طریق بخش شغل‌ها یا فرصت‌های شغلی در وب‌سایت شرکت‌ها اقدام کنید. این امر نشان‌دهنده جدیت شما در اقدام است.

همچنین ایجاد یک رزومه کاری جذاب و انگیزه نامه (Motivationsschreiben) که شور و اشتیاق شما برای موقعیت مورد نظر را نشان دهد، اهمیت دارد. در رزومه خود، اطلاعات شخصی، سوابق تحصیلی، تجربه‌های کاری مرتبط و مهارت‌های خود را شامل کنید. نامه انگیزشی باید علاقه‌مندی شما به موقعیت و چگونگی هم‌خوانی مهارت‌های شما با نیازهای آن را تأکید کند.

به خاطر داشته باشید که دقت در پیروی از دستورالعمل‌های خاص هر شرکت برای ارسال مدارک و نحوه ارائه درخواست، اهمیت دارد. این فرآیند مستقیماً شما را به تصمیم‌گیرندگان متصل می‌کند و شانس شما را برای موفقیت افزایش می‌دهد. همچنین، آماده‌سازی برای مصاحبه‌ها و پیگیری پس از ارسال درخواست نیز بخشی از فرآیند است.

سیستم ارزیابی و امتحانات در آوسبیلدونگ آلمان

سیستم آموزشی آوسبیلدونگ آلمان که به سیستم دوگانه شهرت دارد، از ترکیبی از آموزش‌های نظری در مدرسه و آموزش‌های عملی در محیط کار تشکیل شده است. این سیستم آموزشی که عمدتاً توسط شرکت‌های کوچک و متوسط ارائه می‌شود، از همکاری نزدیک بین مدارس حرفه‌ای دولتی و بنگاه‌های اقتصادی برخوردار است. آموزش‌ها معمولاً دو تا سه و نیم سال طول می‌کشد و طی آن، کارآموزان بخشی از هفته را در مدرسه و بخشی را در شرکت می‌گذرانند، یا اینکه دوره‌های زمانی طولانی‌تری را قبل از تعویض مکان، در هر دو جا تجربه می‌کنند.

در زمینه ارزیابی و امتحانات، تمامی کارآموزان در پایان دوره آوسبیلدونگ باید از امتحانات ملی عبور کنند که توسط اتاق‌های صنعت و تجارت یا اتاق‌های صنایع دستی و حرفه‌ای برگزار می‌شود. این امتحانات به صورت استاندارد در سراسر کشور برگزار می‌شوند و اطمینان می‌دهند که همه کارآموزان آموزش یکسانی را، صرف‌نظر از محل و شرکت مورد آموزش، دریافت کرده‌اند. نتایج این امتحانات مبنایی برای اعتماد کارفرمایان به گواهینامه‌های صادر شده است چراکه این گواهینامه‌ها شاهدی بر دانش و مهارت‌های فرد هستند.

قوانین و مقررات مرتبط با آوسبیلدونگ در آلمان

در آلمان، قوانین و مقررات مرتبط با آوسبیلدونگ بخش مهمی از قانون آموزش و پرورش حرفه‌ای را تشکیل می‌دهند. این قوانین به طور کلی شامل حقوق و مسئولیت‌های کارفرمایان و کارآموزان است. برای مثال، همه کارفرمایان موظف هستند که شرایط قراردادی کار را حداکثر تا یک ماه پس از شروع کار، به صورت کتبی در اختیار کارآموزان قرار دهند. این اسناد باید شامل اطلاعاتی مانند نام و آدرس طرفین، محل کار، توضیحی از کار، مدت زمان قرارداد، دوره اخطار، میزان دستمزد و زمان پرداخت، ساعات کاری، تعداد روزهای تعطیلی و اشاره به توافق‌نامه جمعی مربوطه باشد.

از دیگر جنبه‌های مهم قانون کار در آلمان، مشارکت جمعی و اصل هم‌تعیینی است. این اصول اجازه می‌دهند که کارکنان در مدیریت شرکت‌ها مشارکت داشته باشند، مانند انتخاب شوراهای کار در شرکت‌ها که نماینده منافع کارکنان هستند و در تصمیم‌گیری‌های مربوط به محیط کار شرکت می‌کنند. توافق‌نامه‌های جمعی که توسط اتحادیه‌های کارگری و کارفرمایان مذاکره و امضا می‌شوند، شرایط کار از جمله دستمزد، ساعات کاری و مزایا را تعیین می‌کنند. این توافق‌نامه‌ها به طور خاص برای بخش‌ها یا صنایع خاصی هستند و استانداردهای حداقلی اشتغال را تعیین می‌کنند که اطمینان می‌دهد کارگران در آن بخش‌ها از دستمزد و مزایای منصفانه‌ای برخوردار می‌شوند.

شرایط ویزای آوسبیلدونگ آلمان برای ایرانی ها

برای اینکه شما بتوانید از طریق شرایط آوسبیلدونگ آلمان برای خود ویزا بگیرید، باید به خوبی با شرایطی که در این بخش وجود دارد آشنا باشید. تجربه نشان داده است که بسیاری از ایرانی‌ها از این دوره استفاده کرده و مهاجرت خود را به آلمان نهایی کرده‌اند. در ادامه شرایط لازم برای این نوع از ویزا را بررسی خواهیم کرد:

داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل سطح B1

داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل سطح B1 برای آوسبیلدونگ یک شرط ضروری است. سطح B1 به این معنی است که شما می‌توانید نکات اصلی را در مکالمات و متون درباره موضوعات آشنا که با کار، مدرسه، اوقات فراغت و غیره مرتبط هستند را درک کنید.

دلایل چرایی داشتن این سطح از زبان آلمانی برای آوسبیلدونگ شامل موارد زیر است:

 • برای اینکه بتوانید در کلاس‌های نظری و عملی به زبان آلمانی شرکت کنید و مطالب را فهمیده و پاسخ دهید.
 • برای اینکه بتوانید با همکاران، رئیسان و مشتریان خود در شرکت به زبان آلمانی ارتباط برقرار کنید و وظایف خود را به خوبی انجام دهید.
 • برای اینکه بتوانید در زندگی روزمره خود در آلمان با افراد دیگر صحبت کنید و نیاز‌های خود را برآورده کنید.
 • برای اینکه بتوانید به تحصیلات عالی خود ادامه داده و سطح تحصیلات خود را بالاتر ببرید.

برای دستیابی به سطح B1 زبان آلمانی، شما نیاز به تلاش و تمرین فراوان دارید. شما باید گرامر، لغات، تلفظ و فهم شنیداری و خوانداری خود را تقویت کنید. همچنین باید فعالانه در مکالمات به زبان آلمانی شرکت کنید و خود را به چالش بکشید. شما می‌توانید از منابع مختلف مثلاً کلاس‌های حضوری یا آنلاین، کتاب‌ها، فیلم‌ها، پادکست‌ها و نرم‌افزارها برای یادگیری زبان آلمانی استفاده کنید.

انواع آوسبیلدونگ آلمان

داشتن مدرک تحصیلی معادل با مدارک تحصیلی آلمان (حداقل 9 سال تحصیل)

داشتن مدرک تحصیلی معادل با مدارک تحصیلی آلمان (حداقل 9 سال تحصیل) برای آوسبیلدونگ یک شرط دیگر است که باید آن را در نظر بگیرید. این به این معنی است که شما باید یک مدرک رسمی داشته باشید که نشان دهد که شما حداقل 9 سال در مدرسه تحصیل کرده‌اید و مدرک شما با مدارک تحصیلی آلمان سازگار است. بر همین اساس تقریبا می‌توان گفت که شما به عنوان متقاضی ایرانی حتما باید مدرک دیپلم را داشته باشید.

بسته به نوع حرفه‌ای که شما برای آوسبیلدونگ انتخاب کرده‌اید، ممکن است نیاز به مدرک تحصیلی بالاتر هم وجود داشته باشد. برای مثال برای حرفه‌های فنی و صنعتی، شما باید حداقل 10 سال تحصیل داشته باشید و برای کارهای تجاری و اداری، حداقل 12 سال تحصیل در نظر گرفته شده است. شما می‌توانید از راه‌های مختلف برای پیدا کردن حرفه مناسب خود و شرایط لازم برای آن استفاده کنید.

داشتن تأییدیه از سازمان کار آلمان

داشتن تأییدیه از سازمان کار آلمان برای آوسبیلدونگ یکی از شرایط لازم برای دریافت ویزای کار است. این تأییدیه نشان می‌دهد که شما یک پیشنهاد کار معتبر دارید و شرایط کاری شما با کارگران آلمانی قابل مقایسه است. همچنین، این تأییدیه بررسی می‌کند که شما دارای صلاحیت حرفه‌ای لازم برای انجام حرفه خود هستید.

برای درخواست تأییدیه از سازمان کار آلمان، شما باید فرم Declaration of Employment را پر کنید و به همراه قرارداد کار خود به سفارت آلمان ارسال کنید. سفارت به نوبه خود درخواست شما را به سازمان کار آلمان ارجاع می‌دهد. سازمان کار آلمان باید ظرف دو هفته پس از درخواست، پاسخ خود را به سفارت یا کنسولگری بدهد. اگر پس از دو هفته هیچ پاسخی دریافت نکنید، به معنی صدور تأییدیه است.

داشتن بیمه سلامت

داشتن بیمه سلامت برای آوسبیلدونگ آلمان یکی از شرایط لازم برای درخواست ویزای آلمان و ثبت نام در مؤسسه آموزش عالی است. بیمه سلامت اطمینان می‌دهد که در صورت بروز حادثه یا بیماری، هزینه‌های مراقبت پزشکی و دارو را نیازی نیست به صورت خصوصی پرداخت کنید. داشتن بیمه سلامت در آلمان اجباری است پس باید آن را فراهم کنید.

برای داشتن بیمه سلامت برای آوسبیلدونگ، شما می‌توانید از دو گزینه بیمه سلامت قانونی (gesetzliche Krankenversicherung) یا بیمه سلامت خصوصی (private Krankenversicherung) استفاده کنید. تفاوت این دو گزینه در قیمت، خدمات و شرایط پذیرش آن‌ها است. به طور کلی، برای متقاضیان زیر 30 سال توصیه می‌شود که از بیمه سلامت قانونی استفاده کنند زیرا ارزان‌تر و جامع‌تر است. هزینه بیمه سلامت قانونی حدود 110 تا 120 یورو در ماه است و تقریباً همه خدمات پزشکی را پوشش می‌دهد.

اثبات تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های زندگی در آلمان

تمکن مالی لازم برای آوسبیدونگ آلمان یکی از شرایط مهم برای دریافت ویزای کار و اقامت در آلمان است. شما باید اثبات کنید که می‌توانید هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را در آلمان پرداخت کنید. برای این منظور، شما می‌توانید از روش‌های مختلف زیر استفاده کنید:

 • داشتن یک قرارداد کار با یک شرکت آلمانی که به شما حقوق پرداخت می‌کند. حقوق شما باید حداقل 861 یورو در ماه باشد.
 • داشتن یک حساب بانکی با حداقل موجودی 11,208 یورو
 • داشتن یک تضمین بانکی (Bankbürgschaft) که نشان دهد که بانک آماده است هزینه‌های شما را پرداخت کند.
 • ارائه یک تعهد نامه (Verpflichtungserklärung) از یک شخص با اقامت دائم در آلمان که تضمین می‌کند هزینه‌های شما را پوشش دهد.

طول دوره آوسبیلدونگ در آلمان

طول دوره آوسبیلدونگ در آلمان بستگی به نوع و محتوای حرفه‌ای که شما انتخاب می‌کنید دارد. به طور کلی آوسبیلدونگ دوگانه (duale Ausbildung) که ترکیبی از یادگیری نظری در یک مؤسسه آموزش عالی و تجربه عملی در یک شرکت است، بین 2 تا 4 سال طول می‌کشد. برای برخی از حرفه‌ها، مدت زمان کمتر یا بیشتر تعیین می‌شود که با توجه به دوره متفاوت خواهد بود. برای مثال برای حرفه‌های فنی و صنعتی، مدت زمان معمولاً 3.5 سال است و برای حرفه‌های تجاری و اداری، مدت زمان 2.5 ساله در نظر گرفته می‌شود.

علاوه بر آوسبیلدونگ دوگانه، انواع دیگری از آوسبیلدونگ نیز در آلمان وجود دارند.

برای مثال آوسبیلدونگ مبتنی بر مدرسه (school based Ausbildung) که فقط در کلاس انجام می‌شود و برای حرفه‌هایی که نیاز به دانش علمی زیادی دارن گزینه خوبی است. این نوع آموزش معمولاً بین 1 تا 3.5 سال طول می‌کشد. همچنین آوسبیلدونگ دانشگاهی (dual studies) که ترکیبی از یادگیری نظری در یک دانشگاه و تجربه عملی در یک شرکت است هم معمولاً بین 3 تا 4 سال طول می‌کشد.

پس طول دوره آوسبیدونگ در آلمان به نوع و محتوای حرفه‌ای که شما انتخاب می‌کنید بستگی دارد. شما باید با توجه به علاقه، توانایی و بازار کار خود، حرفه مناسب خود را پیدا کنید و با شروط و شرایط لازم برای آن آشنا شوید.

لیست دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

در صورتی که تصمیم شما برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ جدی است، باید یک زمینه خاص را انتخاب کرده و فعالیت خود را در آن آغاز نمایید.  از همین رو شما می‌توانید با یک برنامه‌ریزی دقیق و بر اساس علاقه خود، یک زمینه خاص را انتخاب کرده و وارد آن شوید. در ادامه برخی از دوره‌های محبوب آوسبیلدونگ را برای شما معرفی خواهیم کرد:

 • فروشنده خرده فروشی (retail salesperson)
 • دفتردار (office management assistant)
 • مکانیک خودرو (automotive mechanic)
 • پرستار (nurse)
 • کارآفرین (entrepreneur)

هزینه های آوسبیلدونگ در آلمان

شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان به طور کلی هیچ هزینه‌ای ندارد. شما نیازی به پرداخت شهریه برای آموزش نظری یا عملی خود ندارید بلکه شما یک حقوق ماهانه از شرکت خود دریافت می‌کنید. حقوق شما بستگی به نوع و محتوای حرفه‌ای که انتخاب کرده‌اید و سال آموزشی که در آن هستید متفاوت خواهد بود. به طور متوسط، حقوق یک دانشجو یا کارآموز در آلمان بین 650 تا 1300 یورو در ماه در نظر گرفته می‌شود.

البته شما باید هزینه‌های دیگری را مثل هزینه‌های ویزا، بیمه سلامت و هزینه زندگی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال شما باید برای یک ویزای کار 6 ماهه 75 یورو پرداخت کنید. همچنین داشتن بیمه سلامت هم از ضروریات است که شما باید حدود 110 تا 120 یورو در ماه را برای آن کنار بگذارید. به طور متوسط، هزینه‌های زندگی یک دانشجو یا کارآموز در آلمان حدود 934 یورو در ماه است.

پس هزینه شرکت در دوره‌های آوسبیدونگ در آلمان صفر نیست، اما با توجه به حقوق و فرصت‌های شغلی که شما به دست می‌آورید، قابل قبول است.

مراحل مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ

در صورتی که شما می‌خواهید از طریق آوسبیلدونگ وارد آلمان شوید، باید مراحل مربوط به آن را پشت سر بگذارید. در همین راستا این مراحل را بیان خواهیم کرد:

1. انتخاب یک حرفه مناسب برای آوسبیلدونگ

شما باید یک حرفه را بر اساس علاقه، توانایی و بازار کار خود انتخاب کنید. در آلمان بیش از 300 حرفه برای آوسبیلدونگ وجود دارد که در زمینه‌های مختلفی مانند فنی، صنعتی، تجاری، اداری، بهداشتی و غیره قابل اجرا هستند.

2. یافتن یک دوره آوسبیلدونگ در یک شرکت آلمانی

شما باید با یک شرکت آلمانی که در حرفه انتخاب شده فعال است قرارداد کار ببندید. این قرارداد به شما حقوق ماهانه و فرصت تجربه عملی را می‌دهد. برای پیدا کردن دوره آوسبیلدونگ، شما می‌توانید از منابع مختلفی مانند سایت‌های استخدامی، نمایشگاه‌های حرفه‌ای، مشاوران کار و غیره استفاده کنید.

3. درخواست و دریافت ویزای کار آلمان

شما باید برای ورود به آلمان یک ویزای کار درخواست و دریافت کنید. برای این منظور، شما باید به سفارت مراجعه کنید و مدارک لازم را ارائه دهید. بررسی مدارک توسط  سفارت‌ آلمان انجام می‌شود و در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد، فرایند صدور ویزای کار آلمان انجام می‌شود.

4. حضور در آلمان و شروع به آوسبیدونگ

پس از دریافت ویزای کار، شما مجاز به حضور در آلمان هستید. شما باید با شرکت خود تماس بگیرید و روال‌های لازم را دنبال کنید. همچنین شما باید با مؤسسه آموزش عالی خود تماس بگیرید و نحوه ثبت نام و شروع به دوره نظری خود را بپرسید. علاوه بر این، شما باید با مقامات محلی خود تماس بگیرید و نحوه صدور اقامت دائم خود را پیگیری کنید.

اجازه کار پس از پایان دوره آوسبیلدونگ آلمان

اگر شما یک دوره آموزشی آوسبیلدونگ را با موفقیت به پایان برسانید، شما می‌توانید در حرفه خود در آلمان کار کنید. در این مرحله قادر خواهید بود که با شرکت خود قرارداد کار ببندید یا به دنبال یک شغل جدید بگردید. شما همچنین می‌توانید از فرصت‌های تحصیل تکمیلی یا تخصصی در حرفه خود استفاده کنید. شما باید با قوانین و مقررات کاری در آلمان آشنا باشید و حقوق و تعهدات خود را بدانید.

همچنین برای تبدیل آوسبیلدونگ به اقامت کاری باید بعد از اتمام دوره آموزشی آوسبیلدونگ، اقامت خود را تغییر دهید. شما نمی‌توانید با ویزای کار که برای آوسبیدونگ گرفته‌اید، در آلمان بمانید. شما باید یک اقامت دائم برای منظور کار درخواست و دریافت کنید. برای این منظور، شما باید به دفتر مهاجرت محلی خود (Ausländerbehörde) مراجعه کنید و مدارک لازم را ارائه دهید.

دریافت اقامت با ویزای کارآموزی آلمان

ابتدا شما باید یک ویزای کارآموزی (Training/Internship Visa) برای ورود به آلمان دریافت کنید. این فرایند از طریق ارائه درخواست به سفارت صورت می‌پذیرد.  سپس شما باید به آلمان سفر کنید و با شرکت یا سازمان خود تماس بگیرید و روال‌های لازم را دنبال کنید. همچنین شما باید با مؤسسه آموزش عالی خود تماس بگیرید و نحوه ثبت نام و شروع به دوره نظری خود را بپرسید.

در نهایت شما باید برای اقامت دائم برای منظور کارآموزی (Residence Permit for the Purpose of Training) درخواست دهید برای این منظور، شما باید به دفتر مهاجرت محلی خود (Ausländerbehörde) بروید و مدارکی که مورد نیاز هستند را تحویل دهید. مدارک همانند موارد ذکر شده در مرحله اول هستند. این اقامت به شما اجازه می‌دهد که تا پایان دوره کارآموزی خود در آلمان بمانید.

بهترین آوسبیلدونگ های آلمان

بهترین آوسبیلدونگ های آلمان

اگر می‌خواهید  در یکی از طرح‌های آوسبیلدونگ آلمان شرکت کنید،‌ می‌توانید به سراغ موسسات معروف و معتبر در این زمینه بروید. از همین رو برخی از موسسات دولتی و خصوصی که بسیار معروف هستند را برای شما بیان خواهیم کرد.

 • IHK (Industrie- und Handelskammer)
 • HWK (Handwerkskammer)
 • BIBB (Bundesinstitut für Berufsbildung)
 • BFW (Berufsförderungswerk)
 • BA (Bundesagentur für Arbeit)
 • BIBB (Bundesinstitut für Berufsbildung)
 • HWK (Handwerkskammer)
 • IHK (Industrie- und Handelskammer)

دوره‌ها و رشته های آوسبیلدونگ آلمان

بر اساس بررسی‌های انجام شده انواع متنوعی از رشته های آوسبیلدونگ آلمان وجود دارد. بنابراین شما باید دوره‌ای را انتخاب کنید که به آن علاقه‌مند هستید. برترین و محبوب‌ترین این دوره‌ها و همچنین پر‌درآمدترین رشته‌های آوسبیلدونگ آلمان عبارتند از:

کنترل‌کننده ترافیک هوایی: یکی از مشاغل پر‌مسئولیت و حساس است که بلند شدن و نشستن هواپیما و کنترل آن در حین پرواز را بر عهده دارد. حساسیت بالای این شغل در مواقع خطر باعث شده که به یکی از پردرآمدترین مشاغل آلمان حتی در حین آموزش دوره آوسبیلدونگ تبدیل شود. کارآموزان این رشته بیشترین حقوق کارآموزی در آلمان را دریافت می‌کنند که در سال اول 1150 یورو و در سال سوم 4000 تا 6000 یورو است. پس از گذراندن دوره آوسبیلدونگ هم درآمد این رشته به 6000 تا 8000 یورو می‌رسد.

پرستاری: یکی از رایج‌ترین و پردرآمدترین مشاغل در آلمان است و این رشته جز رشته های آوسبیلدونگ آلمان محسوب می‌شود. شما به عنوان یک پرستار می‌توانید در بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان یا موسسات مشابه کار کنید. شما باید کارهایی را مانند مراقبت از بیمارستان، کنترل موجودی دارو و سفارش دارو را انجام دهید. درآمد این رشته در طول دوره آوسبیلدونگ در سال اول 1100 یورو و در سال سوم 1250 یورو است که پس از گذراندن آوسبیلدونگ به 2100 تا 2640 یورو در ماه می‌رسد.

مکانیک کشتی: بررسی تجهیزات فنی داخل کشتی بر عهده این فرد است. اگر شما این مورد را انتخاب کنید باید در شرکت‌های حمل‌ونقل، در حمل‌ونقل بار و مسافر، در تاسیسات بندری یا کشتی‌سازی کار کنید. به عنوان یک مکانیک کشتی وظایف اصلی شما عملیات، تعمیر و نگهداری تجهیزات فنی کشتی است. درآمد حاصل از گذراندن دوره آوسبیلدونگ آلمان در رشته مکانیک کشتی در سال اول 1020 و در سال سوم 1760 یورو است.

متخصص آی تی: یکی دیگر از رشته‌های مورد نیاز و رایج امروز در همه کشورهاست که معمولا کنترل سیستم عامل و شبکه‌های یک شرکت را برعهده دارد. اگر شما به فناوری اطلاعات علاقه دارید می‌توانید یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

  • متخصص توسعه برنامه

  • متخصص در یکپارچه‌سازی سیستم

  • شبکه‌های دیجیتال

  • تجزیه و تحلیل داده‌ها و فرآیندها

اینکه شما کدام یک از تخصص‌ها را انتخاب کنید در میزان درآمدتان تاثیر آنچنانی نخواهد داشت و درآمد این رشته چه در حین گذراندن دوره و چه پس از آن قابل توجه است. در سال اول دوره آوسبیلدونگ 1050 تا 1200 یورو پس از اتمام دوره 2200 تا 2400 یورو حقوق دریافت خواهید‌کرد.

کارمند بانک: شاید کارمند بانک شغل مهم و رده بالایی محسوب نشود اما همیشه در میان بسیاری از افراد پرطرفدار بوده است. شما به عنوان کارمند بانک باید به مشتریان خود مشاوره مالی بدهید. مثلا اگر یک مشتری بخواهد افتتاح حساب داشته باشد یا وام بگیرد باید با شما صحبت کند. کارمند بانک بودن نیز از جمله رشته های آوسبیلدونگ آلمان محسوب می‌شود که در سال سوم دوره درآمد 1115 یورویی دارد. اما پس از پایان دوره کارآموزی آوسبیلدونگ، رشته بانکداری با پایه حقوق ماهانه 3450 یورو یکی از پردرآمدترین مشاغل است که متقاضیان بسیاری را جذب می‌کند.

مکانیک هواپیما: در این دوره شما آموزش‌هایی را در زمینه فناوری تولید، فناوری تعمیر و نگهداری یا فناوری موتور خواهید دید.

متخصص مکاترونیک: شما به عنوان یک متخصص مکاترونیک کارهایی مانند آزمایش، اندازه‌گیری، مونتاژ، نگهداری و تعمیر ماشین‌آلات را انجام خواهید داد. اگر شما می‌خواهید درآمد بالایی داشته باشید بهتر است این گزینه را انتخاب کنید. اگرچه این رشته دارای یک دوره چهارساله وحقوق 1000 تا 1200 یورویی در طول دوره آموزش است، با تکمیل دوره آوسبیلدونگ حقوق بیش از 3100 یورویی به همراه دارد.

تکنسین الکترونیک: یک تکنسین الکترونیک قطعاتی را برای دستگاه‌ها و سیستم‌ها تولید می‌کند. وظیفه اصلی این فرد کنترل و نظارت بر ساخت و نگهداری دستگاه‌ها و سیستم‌ها خواهد بود. از آنجا که صنعت در آلمان روز به روز در حال پیشرفت است، بنابراین این شغل بسیار مهم و پر درآمد تلقی می‌شود. تکنسین الکترونیک هم جزو دوره‌های چهار ساله آوسبیلدونگ با حقوق 1200 یورویی است که این مبلغ با داشتن مدرک دوره به 1600 تا 2700 یورو در ماه افزایش می‌یابد.

پلیس: اگر شما علاقه‌مند به شغل پلیسی هستید و از کمک کردن به مردم زیر نظر قانون لذت می‌برید، بهتر است افسر پلیس شوید. میزان آموزش شما به اینکه چه مدرکی دارید و در چه ایالتی می‌خواهید افسر پلیس شوید بستگی دارد. با کارآموزی در این رشته در حین دوره آوسبیلدینگ 1170 تا 1380 یورو دستمزد دریافت خواهید کرد. در آلمان در سه سطح خدمات سطح متوسط، سطح بالا و سطح عالی می‌توانید پلیس شوید که پس از تکمیل دوره و دریافت مدرک حقوق شما در سطح متوسط 1900 و در سطح عالی 3300 یورو در ماه خواهد‌بود. بنابراین، هرچقدر مسئولیت و ظایف شما بیشتر باشد دستمزدتان نیز افزایش می‌یابد. حقوق یک افسر پلیس به اندازه کافی است تا شما بتوانید هزینه‌های زندگی خود را تامین کنید.

سایر رشته های آوسبیلدونگ آلمان و دوره‌های آموزشی در این کشور عبارتند از:

  • تکنسین الکترونیک در تجارت

  • تکنسین عمران

  • تکنسین های قطار و راه آهن

  • لوله کش

  • مکانیک کارخانه برای مهندسی بهداشتی

  • فیزیوتراپیست

  • تکنسین وسایل نقلیه موتوری

  • مهمان‌دار

  • نجار

  • فروشنده

  • تکنسین نقشه‌برداری

  • مدیر نساجی

  • ساعت ساز

  • دستیار فروش

  • دکتر بیهوشی

  • جنگلبان

  • عکاس

  • کارشناس گوارش

  • باغبان

  • آهنگ‌ساز

  • متخصص تامین اجتماعی

رشته های آوسبیلدونگ آلمانرشته پرستاری برای آوسبیلدونگ آلمان

پرستاری یک شغل و رشته بسیار حرفه‌ای و شریف است. پرستاران همیشه بیشتر از هر فرد دیگری به بیماران برای مراقبت از سلامتی آن‌ها نزدیک‌تر هستند. مسئولیت و وظایف حرفه پرستاری بسیار سنگین و زیاد است و آن‌ها باید بیماران را درک کنند و امید را در آن‌ها زنده نگه دارند.کشور آلمان کمک‌های فداکارانه پرستاران برای بشریت را قدر می‌داند و به آن‌ها بسیار احترام می‌گذارد. اخیرا دولت آلمان اعلام کرده است که در سال‌های آینده به تعداد زیادی پرستار برای نجات جان شهروندان آلمانی نیاز دارد.

به همین منظور سعی کرده است در قالب آوسبیلدونگ دانشجویان بین‌المللی را برای تقریبا کم و بیش 3 سال جذب کند. با انتخاب این رشته می‌توانید در سال اول ماهانه 1000 یورو در ماه درآمد داشته باشید. پس از ورود به سال دوم و سوم دوره آموزشی خود می‌توانید ماهیانه بیش از 1000 یورو درآمد داشته داشید. البته باید توجه داشته باشید که درآمد ماهانه شما با توجه به محل مدرسه و بیمارستانی که در آن کارآموزی می‌کنید، تعیین خواهد شد.این رشته سختی‌های خاص خودش را نیز دارد. مثلا ساعت کاری پرستاری 7 روز هفته و 24 ساعته است چرا که هرگز نمی‌دانید چه زمانی ممکن است کسی آسیب ببیند و به خدمات شما نیاز داشته باشد.

همچنین یک پرستار همیشه با افراد سالمند و مریض سروکار دارد بنابراین باید رفتاری صبورانه و مهربانانه با آن‌ها داشته باشد.

مزایای تحصیل رشته پرستاری در آلمان

فرصتی برای یادگیری و کار کردن در دوره‌ها و رشته های آوسبیلدونگ آلمان شما شانس زیادی برای کسب دانش تئوری دارید و به طور همزمان هنگام کار در بیمارستان به طور منظم در معرض دید عملی قرار خواهید گرفت. این امر باعث می‌شود عمل و تئوری را با هم ترکیب کنید و پایه‌ای قوی برای آینده خود فراهم نمایید.کسب درآمدمهم‌ترین و بزرگترین مزیت تحصیل در رشته پرستاری در قالب آوسبیلدونگ این است که از ابتدای دوره آموزش حرفه‌ای خود در آلمان پول دریافت خواهید کرد. بیمارستان‌ها در ازای کاری که شما برایشان انجام می‌دهید حقوق ماهیانه به شما می‌پردازند.عدم دریافت شهریه انتخاب رشته های آوسبیلدونگ آلمان هیچ گونه شهریه‌ای برای شما به دنبال نخواهد داشت.

رشته پرستاری نیز از این موضوع مستثنی نیست. این امر باعث شده است افراد بسیاری از سراسر جهان برای تحصیل در این رشته به آلمان مهاجرت کنند. چرا که اگر می‌خواستند در کشور خودشان در این رشته تحصیل کنند باید هزینه‌های زیادی برای پذیرش پرداخت می‌کردند.

تقاضای بالای پرستاران

کشور آلمان جمعیت سالخورده‌ای دارد. بنابراین مراقبت از این جمعیت سالخورده نیازمند تعداد بالای پرستاران است. همین امر باعث شده تقاضا برای این شغل در این کشور به شدت افزایش یابد. اگر شما یک پرستار حرفه‌ای و با تجربه هستید یا به تازگی حرفه پرستاری را شروع کرده‌اید، هیچ تفاوتی ندارد به راحتی می‌توانید برای همیشه در کشور آلمان برای خود شغل مناسبی بیابید.

تضمین کار دائمی

اگر شما در هنگام تحصیل خود در بیمارستان‌ها نیز مشغول به کار شوید، کارکنان بیمارستان و مدیریت ارشد استعداد، فداکاری، سخت‌کوشی شما را مشاهده خواهد کرد و بعد از اتمام تحصیلاتتان، شما را به استخدام رسمی درمی‌آورند. به طور کلی تلاش شما به هیچ وجه بیهوده باقی نمی‌ماند و از شما بسیار قدردانی خواهد شد.

شرایط اولیه تحصیل در رشته پرستاری

  • 18 سالگی شده تمام شده باشد

  • شما باید کلاس دوازدهم خود را در کشور خود به پایان رسانده باشید

  • مهارت زبان آلمانی از سطح A1 تا B2 را کسب کرده باشید

انتخاب رشته های آوسبیلدونگ آلمان

باید توجه داشته باشید که رشته های مختلف آوسبیلدونگ آلمان شرایط، حقوق و مدت زمان کاملا متفاوتی دارند. اما توصیه ما به شما این است که در ابتدای امر به دستمزد توجه زیادی نداشته باشید و سعی کنید که دوره و رشته‌ای را انتخاب کنید که حرفه و مهارت خوبی را به شما آموزش می‌دهد. قبل از انتخاب رشته و هر اقدام خاص بهتر است اطلاعات جامعی را درباره رشته‌ها به دست آورید.

مدارک مورد نیاز برای درخواست آوسبیلدونگ آلمان

برای اینکه شما بتوانید در یکی از رشته های آوسبیلدونگ آلمان شرکت کنید باید دو مدرک مهم داشته باشید:

رزومه

مهم‌ترین و الزامی‌ترین مدرکی که باید برای تحصیل در رشته های آوسبیلدونگ آلمان ارائه دهید رزومه است. رزومه شما باید مختصر و شامل تمامی جزئیات دقیق تحصیلی، تجربیات کاری و غیره باشد. رزومه شما به نوعی گزارش از سوابق کاری شما محسوب می‌شود و برای کارآموزی در رشته های آوسبیلدونگ آلمان الزامی است.

نامه همراه

منظور از نامه همراه نامه‌هایی است که تجربه کاری شما را تایید کند که باید به همراه مدرک دیپلم خود نامه همراه نیز داشته باشید. لازم است بدانید که باید این مدارک را به زبان انگلیسی و آلمانی ارائه کنید.اگر شما می‌خواهید به منظور آوسبیلدونگ آلمان به این کشور بروید و ویزا بگیرید باید مدارک زیر را ارائه کنید:

  • تاییدیه کتبی یا قرارداد توسط شرکت آموزشی

  • پول کافی جهت تامین هزینه‌های زندگی

  • بیمه درمانی معتبر حداقل برای سال اول

  • مدرک اقامت

  • اثبات مالی 600 تا 700 یورو برای یک ماه

اگر شما قبلا در این کشور اقامت داشته‌اید یا ویزای آلمان را دارید نیازی نیست مدرک زبان ارائه دهید.

مزایای زندگی و کار در آلمان

اگر شما یکی از رشته های آوسبیلدونگ آلمان انتخاب کرده‌اید و قصد دارید در این کشور زندگی و کار کنید باید به شما تبریک بگوییم. آلمان یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی است. در اینجا ما سعی کردیم برخی از مزایای زندگی و کار در این کشور را برای شما بازگو کنیم.

موقعیت مکانی عالی

کشور آلمان در قلب اروپا واقع شده است. آلمان با کشورهای دانمارک، لهستان، جمهوری چک، سوئیس، اتریش، فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ، هلند هم مرز است. بنابراین از نظر دسترسی و رفت و آمد موقعیت بسیار مناسبی دارد. شما از هر جای جهان به راحتی می‌توانید به این کشور سفر کنید.

ساختار بیمه سلامت مناسب

اگر شما قصد دارید در آلمان اقامت کنید باید از بیمه درمانی برخوردار باشید. شما می‌توانید بنا به نظر خود از بیمه‌های درمانی دولتی یا خصوصی یکی را انتخاب کنید. هنگامی که شما برای هزینه‌های خود برنامه‌ریزی می‌کنید، بیمه سلامت از جمله مواردی است که باید میزانی مشخصی بودجه برای آن در نظر بگیرید.

اینترنت عالی

ارائه خدمات اینترنت پرسرعت یکی از بهترین مزایایی است که با زندگی در هر نقطه از آلمان دریافت خواهید کرد. شرکت‌های بسیار به ارائه این خدمات مشغول هستند بنابراین این بازار بسیار رقابتی است و همه شرکت‌ها در تلاش هستند تا بهترین کیفیت با کمترین هزینه این خدمت را به افراد ارائه کنند. این شرایط کاملا به نفع شهروندان است، چرا که می‌توانند خدمات شرکت‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنند و بهترین و مناسب‌ترین را برای خود انتخاب نمایند. اگر قصد دارید در یکی از رشته های آوسبیلدونگ آلمان تحصیل و کارآموزی کنید نگران دسترسی به اینترنت در این کشور نباشید.

شبکه‌های حمل و نقل عمومی

استفاده از شبکه های حمل و نقل عمومی بسیار مقرون به صرفه و ارزان قیمت است. زیرساخت حمل و نقل در آلمان بسیار عالی است و همین مسئله منجر به ارائه خدمات باکیفیت شده است. حتی در کوچک‌ترین شهرها نیز این خدمات به صورت بسیار عالی ارائه می‌شود.

تعادل کار و زندگی

به عنوان یک مهاجر از شما انتظار می‌رود که سخت کار کنید و هیچ زمانی را برای تفریح یا استراحت نداشته باشید. اما کشور آلمان این گونه نیست. مهم‌ترین مزیتی که شما می‌توانید با زندگی در این کشور به دست آورید تعادل کار و زندگی است. بنابراین با انتخاب این کشور برای زندگی شما می‌توانید زندگی متعادل و طبیعی را برای خود ایجاد نمایید.

سخن پایانی

آوسبیلدونگ آلمان 2023 یکی از بهترین روش‌ها برای مهاجرت به آلمان است که  از این طریق می‌توانید در آینده اقامت کاری خود را هم دریافت کنید. در حقیقت این دوره چیزی مشابه با دوره فنی حرفه‌ای یا همان کارآموزی است که با پشت سر گذاشتن آن می‌توانید به راحتی به موفقیت لازم دست پیدا کنید. موسسه مهاجرتی صباویزا در کنار شماست تا همه مراحل را به شکل حرفه‌ای و دقیق پشت سر بگذارید پس به نگرانی به خود راه دهید. در صورتی که با کارشناسان ما تماس بگیرید، راهنمایی‌های لازم در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

سوالات متداول

آوسبیلدونگ چیست؟

آوسبیلدونگ یک سیستم دوگانه آموزش نظری و عملی در آلمان است که طی آن افراد در حین کار در یک شرکت، آموزش‌های تئوری مرتبط را نیز می‌گذرانند.

این سیستم آموزشی چه مزایایی دارد؟

مزایای آوسبیلدونگ شامل کسب تجربه عملی، دریافت حقوق در طول دوره آموزش، احتمال بالای استخدام پس از اتمام دوره و کاهش هزینه‌های تحصیلی است.

آوسبیلدونگ آلمان چه مدت طول می‌کشد؟

معمولاً دوره آوسبیلدونگ بین 2 تا 3.5 سال به طول می‌انجامد، بسته به رشته و سطح آموزش.

چه رشته‌هایی را شامل می‌شود؟

آوسبیلدونگ در حدود 350 رشته مختلف از جمله مهندسی، IT، حسابداری، پزشکی، هتلداری و غیره ارائه می‌شود.

چگونه می‌توان در آن شرکت کرد؟

برای شرکت در آوسبیلدونگ باید موقعیت آموزشی را در یک شرکت پیدا کنید و سپس در آزمون ورودی مربوطه شرکت کنید.

چه تفاوتی بین Ausbildung و دانشگاه وجود دارد؟

در مقابل Ausbildung که آموزش حرفه‌ای است، دانشگاه بر روی آموزش علمی تمرکز می‌کند و بیشتر برای شغل‌های تخصصی و علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا امکان ادامه تحصیل در دانشگاه وجود دارد؟

بله، پس از اتمام آوسبیلدونگ، می‌توانید با گذراندن دوره‌های تکمیلی، در دانشگاه ادامه تحصیل دهید.

هزینه‌های آن چقدر است؟

هزینه آوسبیلدونگ معمولاً پایین است زیرا شرکت‌ها بخشی از هزینه‌های آموزش را پرداخت می‌کنند و شما در طول دوره حقوق دریافت می‌کنید.

چه شرایطی لازم است؟

شرایط معمول شامل دیپلم دبیرستان، تسلط به زبان آلمانی و در برخی موارد نمرات خوب در دروس خاص است.

آیا برای خارجی‌ها نیز امکان‌پذیر است؟

بله، خارجی‌ها نیز می‌توانند با داشتن شرایط لازم در آوسبیلدونگ شرکت کنند اما باید مدرک زبان آلمانی داشته باشند.

آینده شغلی پس از آوسبیلدونگ چگونه است؟

با توجه به تجربه عملی و مدرک حرفه‌ای، فرصت‌های شغلی خوبی پس از آوسبیلدونگ در آلمان وجود دارد و بسیاری از افراد توسط همان شرکت‌ها استخدام می‌شوند.
برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 5 میانگین: 4.4]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید