لوگو صبا ویزا

آیا تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه آیا تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان امکان پذیر است و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان

یکی از مواردی که متقاضیان را از ادامه تحصیل در کشورهای خارجی باز می‌دارد، نداشتن مدرک زبان است. تعجب نکنید برای خیلی از ما کسب نمره بالای 6.5 آیلتس یا دریافت مدرک زبان آلمانی و فرانسوی بسیار سخت است و به همین دلیل رویای خود را فراموش می‌کنیم. اما آیا تاکنون به تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان، فکر کرده‌اید؟

بسیاری از کشورهای اروپایی مانند آلمان، اتریش، فرانسه و اسپانیا شرایطی فراهم کرده‌اند تا دانشجویان خارجی بدون ارائه مدرک زبان بتوانند در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهند. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با شیوه تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید تا بتوانید در یکی از کشورهای اروپایی ادامه تحصیل دهید.

تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان در مقاطع مختلف

اگر قصد ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی را دارید، اما موفق به دریافت مدرک آیلتس یا مدرک زبان رسمی کشور مقصد نشده‌اید، می‌توانید برای برخی از دانشگاه‌های کشورهای اروپایی درخواست ادامه تحصیل دهید. در این شرایط باید در دوره‌های آموزش زبان رسمی آن کشور که تحت نام دوره‌های فاندیشن شناخته می‌شود، شرکت کنید. با کسب حداقل نمره لازم یا حداقل تسلط بر زبان رسمی کشور مقصد، می‌توانید برای ورود به دانشگاه اقدام کنید.

در ادامه شرایط تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان در مقاطع مختلف را بررسی خواهیم کرد.

 • تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان در مدارس

تمامی کشورهای اروپایی دارای مدارس پیشرفته و مجهز به امکانات تحصیلی عالی هستند. به همین دلیل هم بسیاری از والدین تلاش می‌کنند تا فرزندانشان در این مدارس تحصیل کنند. لازمه تحصیل در مدارس برخی کشورهای اروپایی داشتن رزومه علمی قوی و آشنایی با زبان کشور مقصد است.

زمانی که برای تحصیل فرزند زیر 18 سال خود اقدام می‌کنید، نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی یا زبان رسمی برای کشور مقصد ندارید. در مدارس دولتی هر کشوری به زبان رسمی آن کشور تدریس می‌شود اما در مدارس خصوصی اروپایی معمولاً تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود. درست است که برای شروع تحصیل در مدارس اروپایی نیازی به ارائه مدرک زبان نیست اما فرزند شما باید با زبان رسمی آن کشور و در سطح مورد نیاز مقطع تحصیلی، آشنایی کامل داشته باشد.

 • تحصیل در اروپا بدون داشتن مدرک زبان در دوره کارشناسی

همه متقاضیانی که دوره 12 ساله مدرسه را گذرانده و مدرک خود را دریافت کرده‌اند، می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در برخی از کشورهای اروپایی اقدام کنند. اگر به زبان انگلیسی مسلط باشید می‌توانید وارد دوره‌های کالج شده، به یادگیری زبان رسمی کشور مقصد بپردازید و برای ورود به دانشگاه آماده شوید.

برخی از کشورهای اروپایی با دانشجویان مصاحبه حضوری انجام می‌دهند، اگر سطح آشنایی شما با زبان رسمی آن کشور یا زبانی که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود، مناسب باشد می‌توانید بدون ارائه مدرک زبان ادامه تحصیل دهید. جالب است بدانید که برخی از کشورهای اروپایی شرایطی را فراهم کرده‌اند تا دانشجویان خارجی بتوانند تقریباً به صورت رایگان زبان رسمی آن کشور را آموزش ببینند.

 • تحصیل در اروپا بدون داشتن مدرک زبان در دوره کارشناسی ارشد

اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارید باید بدانید که تنها در برخی از کشورهای اروپایی می‌توانید بدون مدرک زبان تحصیل کنید. بطور کلی تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان اندکی شما را در انتخاب کشور مقصد محدود می‌کند. لازم به ذکر است که باید حداقل تسلط لازم برای شرکت در کلاس‌ها را داشته باشید در غیر این صورت باید در دوره‌های آموزشی شرکت کرده و زبان خود را تقویت کنید و سپس وارد دانشگاه شوید. البته برخی از دانشگاه‌های کشورهای اروپایی آزمون‌های زبان یا مصاحبه‌های حضوری انجام می‌دهند تا سطح زبان متقاضی تعیین شود. در صورت قبولی، متقاضی می‌تواند دوره تحصیل خود در دانشگاه را شروع کند.

 • تحصیل در اروپا بدون داشتن مدرک زبان در دوره دکتری و بالاتر

تحصیل در دوره دکتری خیلی با تحصیل در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد متفاوت است. برای اینکه متقاضی بتواند ویزای تحصیلی در دوره دکتری دریافت کند، باید رزومه علمی قوی و مقالات بین المللی داشته باشد. از طرفی تمامی دانشجویان این مقطع باید استاد راهنما داشته باشند. یکی از مهمترین نکات در اخذ پذیرش تحصیلی در دوره دکتری، تسلط بر زبان است. تقریباً می‌توان گفت که امکان موفقیت شما برای تحصیل در این مقطع بدون داشتن مدرک زبان، نزدیک به صفر است.

اما خیلی هم نگران نباشید، می‌توانید در دوره 6 ماهه یا 1 ساله آموزش زبان شرکت کنید تا سطح زبان شما متناسب با مقطع تحصیلی شود. پس از آن براحتی می‌توانید وارد دانشگاه شده و ادامه تحصیل دهید. هزینه این دوره‌های زبان در کشورهای اروپایی بسته به دانشگاه شما که می‌تواند دولتی یا خصوصی باشد، عددی بین 4 هزار یورو تا 22 هزار یورو خواهد بود.

مدارک لازم برای تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان

زمانی که شما به عنوان یک متقاضی برای تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان اقدام می‌کنید، لازم است تا اطلاعات و مدارک زیر را برای دریافت ویزای تحصیلی ارائه دهید:

 • مدارک هویتی
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی جدید
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • فرم پر شده درخواست ویزای تحصیلی
 • مدارک تحصیلی و ترجمه رسمی آن‌ها
 • ریز نمرات و ترجمه رسمی آن‌ها
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی

هزینه تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان چقدر است؟

اگر در دانشگاه‌های دولتی اروپا تحصیل می‌کنید، تنها کافی است هر سال مبلغی کمتر از 800 یورو را بابت هزینه‌های ثبت نام در دانشگاه پرداخت کنید. اما اگر در دانشگاه‌های خصوصی مشغول به تحصیل هستید شهریه شما بسته به رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی، دانشگاه و کشور مقصد متفاوت خواهد بود و می‌تواند حداقل 10 هزار یورو تا حداکثر 20 هزار یورو باشد. بنابراین اگر می‌خواهید در دانشگاه‌های دولتی تحصیل کنید باید در دوره‌های آموزش زبان رسمی کشور مقصد شرکت کرده و سطح زبان خود را ارتقاء دهید، سپس می‌توانید برای تحصیل در این دانشگاه‌ها اقدام کنید.

در کدام کشورهای اروپایی می‌توان بدون داشتن مدرک زبان تحصیل کرد؟

برخی از دانشگاه‌های کشورهای اروپایی شرایطی را فراهم کرده‌اند تا متقاضی در صورت نداشتن مدرک زبان، بتواند در دوره‌های آموزشی شرکت کند تا سطح زبان وی متناسب با رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی بهبود پیدا کند. در ادامه به برخی از کشورهای اروپایی می‌پردازیم که این شرایط را برای متقاضیان خارجی فراهم کرده‌اند.

 • اتریش: تحصیل در اتریش رایگان بوده، محدودیت سنی نداشته و می‌توانید برای هر مقطعی که مایل هستید درخواست ویزای تحصیلی دهید. اگر حداقل مدرک پایان دوره 12 ساله مدرسه را دارید، می‌توانید برای ادامه تحصیل به اتریش مهاجرت کنید، تنها لازم است تا در دوره‌های آموزش زبان که به صورت دولتی و خصوصی برگزار می‌شوند، شرکت کرده و حدنصاب نمره را دریافت کنید.
 • اسپانیا: با توجه به شرایطی که کشور اسپانیا برای دانشجویان خارجی فراهم کرده، شما می‌توانید بدون ارائه مدرک زبان در این کشور تحصیل کنید. تنها کافی است حداقل‌های تسلط بر زبان انگلیسی را داشته باشید و در دوره‌های یک ساله کالج شرکت کنید. پس از آن می‌توانید در رشته مورد علاقه خود به صورت رایگان تحصیل کنید.
 • فرانسه: اگر حداقل مدرک 12 ساله دوران مدرسه را دارید و فاصله یا گپ تحصیلی شما کمتر از 5 سال است، می‌توانید در دوره‌های یک ساله آموزش زبان فرانسه شرکت کرده و پس از دریافت حدنصاب نمره و رسیدن به سطح زبان لازم، در یکی از دانشگاه‌های این کشور ادامه تحصیل دهید. در نتیجه شما به عنوان یک دانشجوی خارجی ملزم به ارائه مدرک زبان فرانسوی نیستید و دانش حداقلی این زبان برای شما کافی خواهد بود.
 • فنلاند: همیشه شنیده‌ام که مهاجرت به کشورهای حوزه اسکاندیناوی بهترین انتخاب است، فنلاند یکی از مرفه‌ترین کشورهای این حوزه است. متقاضیانی که دارای مدرک 12 ساله مدرسه هستند، می‌توانند بدون مدرک زبان در رشته‌های مختلف ادامه تحصیل دهند. جالب است بدانید که حتی با گپ تحصیلی بالای 5 سال نیز می‌توانید برای تحصیل در فنلاند اقدام کنید کافی است که حداقل تسلط لازم بر زبان انگلیسی را داشته باشید. جالب است بدانید که اگر متقاضی بتواند بر زبان فنلاندی مسلط شود، هزینه تحصیل او کاملاً رایگان خواهد بود.
 • آلمان: تحصیل در آلمان رایگان است و به همین دلیل این کشور جزو یکی از مقاصد دانشجویان خارجی است. اگر سن شما کمتر از 24 سال است و مدرک 12 ساله دوران مدرسه را دریافت کرده‌اید می‌تواند با داشتن مدرک سطح A1 زبان آلمانی وارد این کشور شده و در دوره‌های آموزش زبان آلمانی شرکت کنید. زمانی که سطح تسلط زبان شما به حد نصاب رسید، می‌توانید برای تحصیل در رشته مورد نظر خود اقدام کنید.

همانطور که مشاهده کردید برخی از کشورهای اروپایی شرایطی را فراهم کرده‌اند تا دانشجویان خارجی بتوانند با شرکت در دوره‌های آموزش زبان و فاندیشن، در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهند. لازم به ذکر است که برای دریافت ویزای تحصیلی باید علاوه بر مدارک تحصیلی خود، اثبات کنید که می‌توانید بدون مدرک زبان هم درک درستی از زبان رسمی کشور مقصد داشته باشید. در نتیجه به این منظور مصاحبه‌های حضوری انجام می‌شود که سطح زبان شما را ارزیابی خواهند کرد. اگر شما هم علاقمند به تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان هستید، کارشناسان صبا ویزاپلن می‌توانند راهنمایتان باشند. شما کدام کشور اروپایی را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اید؟

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 3 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید