لوگو صبا ویزا
بررسی اقتصاد ایالت تگزاس

ایالت تگزاس؛ آشنایی با شرایط و هزینه‌های زندگی در این ایالت نام‌آشنا

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه ایالت تگزاس و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان

تگزاس (Texas) از ایالات جنوبی آمریکا و هم مرز با مکزیک است. این ایالت از غرب با نیومکزیکو، از شمال شرقی با آرکانزتس، شرق با لوئیزیانا، از شمال با اوکلاهاما و از شمال شرقی با آرکانزاس هم مرز است. ایالت تگزاس پس از کالیفرنیا دومین ایالت پرجمعیت و پس از آلاسکا بزرگترین ایالت در آمریکا است. مساحت کل تگزاس چیزی حدود 696200 کیلومتر مربع است. طبق آخرین آمارها در سال 2019، دارای جمعیتی حدود 29 میلیون نفر بوده است.

بزرگ‌ترین شهر تگزاس، هیونستن است. این شهر چهارمین شهر بزرگ در کل آمریکا نیز هست. شعار اصلی تگزاس، ایالت تک ستاره است که این شعار روی پرچم و مهر ایالتی آن درج شده است.

فهرست عناوین

آشنایی بیشتر با ایالت تگزاس

شاید اغلب افراد ایالت تگزاس را بیابانی و با آب و هوای گرم بشناسند، اما جالب است بدانید که تنها ده درصد از این ایالت، از بیابان تشکیل شده است. تگزاس در سال 1836 استقلال خود را از مکزیک اعلام کرد و در سال 1845 به آمریکا  پیوست. اگر تگزاس یک کشور خود مختار بود، به هفتمین کشور تولید کننده نفت در جهان تبدیل می‎شد. این ایالت، تعهد و وفاداری مختص به خود را دارد و در تگزاس کشتن فردی به منظور جلوگیری از دزدی امول، قانونی است. این ایالت 6.8 درصد جمعیت کل آمریکا را تشکیل می‌دهد اما 12.8 درصد گازهای گلخانه‌ای تولید شده در این کشور را تولید می‌کند.

ایالت تگزاس

آب و هوا در ایالت تگزاس

آب و هوای در نقاط مختلف این ایالت، به علت وسعت بسیار زیاد آن، متفاوت است. به طور مثال ال پاسو در غربی‌ترین نقطه تگزاس، دارای میانگین بارش سالیانه 220 میلی‌متر است، این در حالی است که میزان بارش در مناطق جنوبی این ایالت، 1600 میلی‌متر در سال است. همچنین دالاس در منطقه مرکزی تگزاس، دارای میزان بارش سالیان، در حدود 940 میلی‌متر است. به طور کلی آب و هوا در شرق این ایالت، مرطوب و شرجی و در غرب، خشک و بیابانی می‌باشد. گرم‌ترین دمای ثبت شده در ماه‌های تابستان، در مناطق غربی، 26 درجه سانتی‌گراد است، در حالی که در برخی دیگر از مناطق شرقی، این دما حتی به 32 درجه نیز می‌رسد.

فرهنگ

شهرهای لاباک، دالاس، هیوستون و آماریلو و مناطق اطراف آن‌ها، از نظر فرهنگی جز ایالت‌های جنوبی آمریکا محسوب می‌شوند و فرهنگ‌ لاتینوها، در آن‌ها حضور بسیار مشهودی دارد. همچنین در این شهر‌ها عیدهایی مانند سینکو دو مایو، فیستا سن آنتونیو و فیستا نوچه دل ریو هر ساله به صورت پر تعداد در مناطق مختلف برگزار می‌شود.

جمعیت تگزاس

همانطور که بیان شد، جمعیت تگزاس تا سال 2013 برابر 26.448.193 نفر بود که رشد 5.2% را نسبت به آمارهای سال 2010 نشان می‌دهد. تا سال 2014 3.5 میلیون از جمعیت این ایالت از اتباع خارجی بود.

طبق این آمارها از سال 2000 تا 2006 تگزاس بیشترین رشد را در زمینه مهاجرت‌های غیر قانونی دارد و بر طبق آمارها، حدود 1.2 میلیون نفر آن‌ها به صورت غیر قانونی به این ایالت مهاجرت کرده بودند. بیش از دو سوم کل جمعیت تگزاس، در شهرهای بزرگ مانند هیوستون ساکن هستند.

نژاد مردمان تگزاس

متوسط سن اهالی تگزاس 33.1 سال است و مردم با نژادهای مختلفی در این ایالت زندگی می‌کنند. همچنین بیش از 600 هزار نفر در تگزاس مسلمان هستند. جمعیت تگزاس را می‌توان در موارد زیر دسته‌بندی کرد.

 • سفید آمریکایی: 70.4%
 • سیاه پوست یا آفریقایی آمریکایی: 11.8%
 • بومی آمریکایی: 0.7%
 • آسیایی: 3.8%
 • سایر نژادها: 10.5%
 • دو یا چند نژادی: 2.7%

ایرانیان ساکن ایالت تگزاس

جمعیت زیادی از ایرانی‌تبارها و فارسی زبانان، در این ایالت زندگی می‌کنند که اکثر این افراد در شهر هیوستن، جایی که در سال 1994 بیش از 50 هزار ایرانی در آن ساکن بودند، زندگی می‌کنند. همچنین گفته می‌شود، امروزه بیش از 30 هزار ایرانی در شهر دالاس سکونت دارند. نفوذ و قدرت ایرانیان در این شهر به قدری بالا است که در سال 2019 مایک پوپئو، ویزر امور خارجه آمریکا، پشت درب‌های بسته با افراد سرشناس جامعه ایرانیان مقیم دالاس دیدار و گفت و گو کرد. همچنین خبرنامه «شهروند دالاس» از سال 1378، به صورت رایگان هر هفته منتشر می‌شود.

آشنایی بیشتر با شهرهای تگزاس

از شهرهای مهم ایالت تگزاس می‌توان موارد زیر اشاره کرد.

آستین

آستین (Austin) به عنوان مرکز ایالت تگزاس شناخته می‌شود. این شهر دارای جمعیتی در حدود 976 هزار نفر است و تمامی مراکز دولتی، مجلس عوام و سنای تگزاس در این شهر مستقر شده است. همچنین بزرگ‌ترین پایگاه نظامی جهان، با نام فورت هود، در 97 کیلومتری این شهر واقع شده است.

هیوستن

هیوستن پرجمعیت‌ترین شهر در ایالت تگزاس و چهارمین در کشور آمریکا، با جمعیتی در حدود 6313158 نفر است. همچنین این شهر به عنوان بزرگ‌ترین شهر در جنوب ایالات متحده نیز شناخته می‌شود. بندر هیوستن از نظر حجم مبادلاتی بین‌المللی، اولین و از لحاظ حجم کل مبادلاتی دومین بندر در آمریکا می‌باشد.

دالاس

دالاس سومین شهر بزرگ در ایالت تگزاس و نهمین شهر بزرگ در کل ایالات متحده آمریکا است. همچنین این شهر از لحاظ اقتصادی و امکانات رفاهی، در مقیاس شهرهای جهانی در سطح شهرهای بتای مثبت قرار دارد. دالاس دارای جمعیتی در حدود 119781 نفر است مساحت آن نیز به 3901 مایل مربع می‌رسد.

سن آنتونیو

سن آنتونیو (San Antonio) هفتمین شهر بزرگ آمریکا و دومین شهر بزرگ ایالت تگزاس است و طبق آمارها در سال 2014  این ایالت دارای جمعیتی در حدود 1327000 نفر است. والرو و تسورو، از بزرگ‌ترین شرکت‌ها نفتی آمریکای شمالی در این شهر مستقر شده‌اند و همچنین نیروهای مسلح آمریکا و صنایع پزشکی در این شهر حضور چشم‌گیری دارند.

ال پاسو

ال پاسو (El Paso) شهری مرزی و در غرب تگزاس می‌باشد، براساس سرشماری انجام شده در سال 2010 حدود 649121 نفر جمعیت داشته است. این شهر ششمین شهر بزرگ این ایالت است و دارای آب و هوای خشک و بیابانی می‌باشد.

بررسی اقتصاد ایالت تگزاس

تگزاس در رتبه پنجم میزان رشد اقتصادی در آمریکا و چهاردهمین اقتصاد جهانی از نظر تولید ناخالصی داخلی است. در سال 2012، میزان تولیدات ناخالصی در این ایالت، در حدود 1.3 میلیارد دلار بود که تقریبا با اسپانیا، در این زمینه برابری می‌کرد. تگزاس با حجم صادراتی به ارزش 264 میلیارد دلار در سال 2014، به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده در میان پنج ایالت آمریکا معرفی شده است.

اقتصاد تگزاس بر پایه فناوری اطلاعات، صنایع انرژی‌زا مانند باد، نفت و گاز و کشاورزی است. این ایالت 8 میلیارد بشکه نفت ذخیره دارد و همچنین اولین محصول کشاورزی آن‌ها نیز پنبه می‌باشد.

بررسی هزینه‌های زندگی در ایالت تگزاس

به طور متوسط درآمد ماهیانه در این ایالت چیزی در حدود 3538 دلار است و همچنین نرخ بهره وام مسکن نیز در تگزاس برابر 4.15 درصد است. اگر بخواهیم هزینه‌ها را در این ایالت دسته‌بندی کنیم، سهم پوشاک و کفش 2%، ورزش و سرگرمی 4.2%، هزینه‌ خرید روزانه 27.7%، اجاره ماهانه آپارتمان 37.6%، هزینه‌های رفاهی 5.8%، حمل و نقل 7.7% و رستوران 15% خواهد بود. در ادامه این دسته‌بندی‌ها را بررسی می‌کنیم.

ایالت تگزاس

اجاره ماهانه آپارتمان

 • اجاره ماهانه در مرکز شهر: 1700-1000 دلار
 • اجاره ماهانه خارج از شهر: 1100-750 دلار
 • اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر: 3300-1800 دلار
 • اجاره آپارتمان سه خوابه خارج از شهر: 2000-1200 دلار

خرید خانه

قیمت خانه در ایالت تگزاس، به ازای هر متر مربع در مرکز شهر حدود 3229-1399 دلار و خارج از شهر 1291-800 دلار می‌باشد.

هزینه خرید پوشاک

هزینه خرید پوشاک و کفش در این ایالت به شرح زیر است.

 • یک جفت شلوار جین: 50-28 دلار
 • یک لباس تابستانه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای: 55-20 دلار
 • یک جفت کفش نایک: 100-50 دلار
 • یک جفت کفش مردانه رسمی: 130-65 دلار

هزینه تحصیل برای کودکان

یکی از مهم‌ترین موارد برای مهاجرت‌های خانوادگی، هزینه تحصیل کودکان است. شهریه مدارس پیش‌دبستانی یا مهد کودک به صورت تمام روز و خصوصی ماهانه حدود 1200-500 دلار است. همچنین شهریه مدارس ابتدایی بین‌المللی برای یک سال، 27000-14000 دلار است.

هزینه‌های رفاهی

هزینه‌های اساسی مانند برق، گرمایش و … در این ایالت به صورت ماهانه، برای یک آپارتمان 85 متری، مابین 85-235 دلار است. هزینه یک دقیقه استفاده از تلفن همراه، بدون تخفیف 0.23-0.05 دلار است و همچنین برای اینترنت (10 مگابایت بر ثانیه)، 40 الی 80 دلار می‌باشد.

هزینه حمل و نقل در ایالت تگزاس

به طوری کلی هزینه‌های حمل و نقل در این ایالت، چیزی حدود 90-35 دلار است. به طور مثال یک بلیط یک‌طرفه وسایل نقلیه معمولی بین 2.50-1 دلار است. طبق تعرفه اعلام شده هزینه اولیه ورودی به تاکسی‌ها 2-3 دلار و هر یک کیلومتر سفر با آن بین 25-20 دلام می‌باشد. در تگزاس هزینه هر یک لیتر گازوئیل، 0.67 دلار  اعلام شده است.

هزینه خرید روزانه

خریدهای روزانه نیز بخش اصلی از هزینه‌ها در این ایالت را تشکیل می‌دهند. برای مثال هزینه خرید شیر ساده  لیتری 0.79 دلار، نان تازه پانصد گرمی 2.18 دلار، برنج سفید به ازای هر یک کیلو 6-1 دلار، تخم مرغ 12 تایی 3.30-1 دلار، پنیر محلی به ازای یک کیلو 10 دلار، سینه مرغ بدون استخوان و پوست، به ازای یک کیلو 4-11 دلار و گوشت گاو یا گوشت قرمز به ازای یک کیلو 6 الی 15 دلار است.

دانشگاه‌های معتبر در ایالت تگزاس

تگزاس دارای 17 کتابخانه، 7 موزه و دانشگاه‌های معتبری است و جز ایالاتی است که بیشترین بودجه پژوهشی را دارد. همچنین این ایالت دارای تیم‌های ورزشی مهوری نیز می‌باشد. معتبرترین دانشگاه‌های این ایالت، به شرح زیر است.

دانشگاه هیوستون

دانشگاه هیوستن یکی از دانشگاه‌های دولتی در ایالت تگزاس می‌باشد که در سال 1927 در شهر هیوستن تاسیس شد. این دانشگاه از اصلی‌ترین دانشگاه‌های تگزاس است و با داشتن بیش از 35000 هزار دانشجو، جز بزرگترین و سطح‌ بالاترین دانشگاه‌ها نیز به حساب می‌آید. همچنین در رتبه‌بندی یو اس نیوز، در رتبه 190 دانشگاه‌های ملی و 180 در دانشگاه‌های دولتی را بدست آورده است.

دانشگاه تگزاس

دانشگاه تگزاس در شهر ریچاردسون و 29 کیلومتری دالاس قرار دارد. محوطه این دانشگاه حدود 2.9 کیلومتر است که از سال 2007 بالغ بر 93000 متر مربع به فضای آموزشی آن اضافه شده است. این موسسه دارای  برنامه آموزشی شامل 53 دوره کارشناسی، 62 دوره کارشناسی و 30 دوره دکترا می‌باشد و علاوه بر آن میزبان بیش از 50 موسسه و واحد پژوهشی می‌باشد.

دانشگاه لامار

دانشگاه لامار در سال 1923 در بومونت ایالت تگزاس آمریکا تاسیس شد و در رشته‌ها و مقاطع مختلفی مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد. این موسسه از سطح علمی و پژوهشی بسیار بالایی برخوردار است. همچنین این دانشگاه در زمینه ورزشی، دارای رشته‌ها و امکانات بسیار خوبی نیز می‌باشد و تیم‌های آن در زمینه‌ها مختلف به رقابت می‌پردازند.

دانشگاه A&M

دانشگاه ای اند ام به عنوان هفتمین دانشگاه بزرگ آمریکا شناخته می‌شود و ظرفیت پذیرش 49000 دانشجو در ده‌ کالج مختلف را دارد. این موسسه به عنوان یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی فارغ التحصیلان و اولین نهاد عمومی شناخته می‌شود. همچنین از نظر کتابخانه‌های تحقیقاتی برجسته با مجموعه تحقیقاتی بیش از 8.2 میلیون جلد کتاب و 2.5 میلیون ریز نگاشته یکی از بهترین کتابخانه‌های ایالت به حساب می‌آیند. دانشگاه ای اند ام در سال 1879 با تمرکز بر مکانیک و کشاورزی تاسیس شد.

دانشگاه تگزاس

دانشگاه تگزاس در سال 1937 در شهر آستین ایالت تگزاس تاسیس شد. این دانشگاه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آمریکا شناخته می‌شود و یکی از اعضای لیگ آیو عمومی و انجمن دانشگاه‌های آمریکایی است و در حال حاضر بیش از 49000 دانشجو در این موسسه تحصیل می‌کنند. این دانشگاه در حدود 170 رشته، در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا را  به متقاضیان اائه می‌دهد.

دانشگاه فناوری تگزاس

دانشگاه فناوری تگزاس (TTU)، یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در شهر لاباک است که در سال 1923 تاسیس شد. این موسسه پژوهش و تحقیقات فراوانی در زمینه‌های مختلف مانند اپید میولوژی، قدرت پالس، محاسبات شبکه، نانوفوتونیک و … انجام می‎‌دهد و جز برجسته‌ترین دانشگاه‌های ملی به حساب می‌آید.

دانشگاه سام هیوستون

دانشگاه سام هیوستون یکی از دانشگاه‌های عمومی در شهر هانتس ویل در ایالت تگزاس است که در سال 1879 تاسیس شد. این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین موسسات علمی در جهت آماده سازی و تربیت اساتید و معلمان است و سطح علمی بسیار بالایی دارد. در حال حاضر، بیش از 16000 دانشجو، در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه فعالیت دارند.

سخن پایانی

در این مقاله از وب‌سایت صبا ویزا، ایالت تگزاس و شرایط زندگی در این شهر را معرفی کردیم؛ ایالت تگزاس یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان ناخالصی در سطح جهانی است و همچنین با توجه به حضور دانشگاه‌های معتبر در این ایالت، شرایط تحصیلی بسیار مناسبی را برای مهاجران فراهم آورده است.

متاسفانه به دلیل شرایط سیاسی، امکان مهاجرت به آمریکا در سالیان اخیر فراهم نبود. اما امروزه، روش‌های جدیدی برای مهاجرت به این کشور ایجاد شده است. شما می‌توانید با کمک مجموعه صبا ویزا به راحتی ویزای آمریکا را اخذ کنید و زندگی جدید در این کشور آغاز کنید. اگر سوالات بیشتری در این زمینه دارید می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 14 میانگین: 3.1]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. مریم احمدب
  6 آبان 1402
  پاسخ

  سرمایه گذاری در تگزاس برای گرفتن گرین کارت چطور است؟؟

  • تحریریه صباویزا
   6 آبان 1402
   پاسخ

   سلام، وقت بخیر
   جهت کسب اطلاعات دقیق و ارتباط با مشاوران مجموعه لطفا با شماره 58416-021 تماس بگیرید.

برای مشاوره رایگان کلیک کنید