لوگو صبا ویزا

بهترین بورسیه های تحصیلی

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی و جزئیات ثبت نام در دانشگاه‌ها به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. موسسه مهاجرتی صبا ویزا، با سال‌ها تجربه حرفه‌ای در زمینه مهاجرت، از اولین قدم که جمع‌آوری اطلاعات در زمینه دانشگاه‌ها است تا آخرین قدم که اخذ ویزای تحصیلی دانشجویان است، در کنار شما خواهد بود و به شما در قدم گذاشتن در مسیر تحصیل آکادمیک در خارج از کشور، کمک خواهد کرد. فرم ارزیابی اولیه مشاوره رایگان

آیا می‌دانید کشورهای مرفهی چون استرالیا و بریتانیا تعدادی از مشهورترین و بهترین بورسیه های تحصیلی دنیا را ارائه می‌دهند. این کشورها دانشجویان بین‌المللی را در سراسر جهان برای این بورسیه‌ها مد نظر قرار می‌دهند؟ در این مقاله از موسسه مهاجرتی صبا ویزا، همه اطلاعات لازم را که باید در مورد معروف‌ترین بورسیه های تحصیلی در جهان بدانید به شما ارائه می‌دهیم.

فهرست عناوین

فرصتی بی‌نظیر برای اخذ بهترین بورسیه های تحصیلی

دریافت بورسیه تحصیلی رایگان یک دستاورد بزرگ است. اگر در تلاش برای دریافت برنامه بورسیه تحصیلی کامل رایگان یا یک دوره کوتاه مدت در خارج از کشور هستید، باید بدانید که فرصت‌های متعددی در سازمان‌های خصوصی، دانشگاه‌ها و بخش‌های دولتی برای شما وجود دارد. این بورسیه های محبوب صد در صد رایگان و بدون هزینه هستند. تمام هزینه‌ها توسط وزارت آموزش و پرورش تامین می‌شود.همه دوره‌ها مانند علوم و مهندسی، پزشکی، هنر، حقوق، اقتصاد و مدیریت، علوم اجتماعی، فناوری، محیط زیست و بسیاری از رشته‌های دیگر بورسیه تحصیلی دارند. علاوه‌بر هزینه تحصیل، ویزا، بلیط هواپیما، بهداشت و اقامت شما به طور کامل تحت پوشش مدیریت دانشگاه است. این بورسیه‌ها برای همه افراد با ملیت‌های گوناگون در سراسر جهان کاربردی و قابل استفاده است تا دانشجویان بتوانند در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا در هر رشته دانشگاهی تحصیل کنند.

رویای تحصیل رایگان

فارغ‌التحصیلان زیادی تمایل دارند در بهترین دانشگاه‌های دنیا با عالی‌ترین و امکانات مناسب ادامه تحصیل دهند ولی قادر به پرداخت هزینه‌های سنگین و شهریه‌های این دانشگاه‌ها نیستند. بیشتر این دانشجویان در پی یافتن بهترین بورسیه های تحصیلی دنیا هستند تا به اهداف تحصیلی و شغلی خود برسند.در این مقاله قصد داریم پیرامون بهترین بورسیه های تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا که برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده است، صحبت کنیم. اگر شما نیز رویای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های برتر دنیا در مقطع بالاتر و یافتن کار در زمینه تحصیلی‌تان را دارید با ما همراه باشید.

کاملا بدیهی است که بیشتر دانشجویان برای ادامه تحصیلات دانشگاهی خود به حمایت‌های مالی نیاز داشته باشند. به طور تعجب‌آوری هزینه‌های تحصیلی افزایش یافته است. برخی از این هزینه‌ها مربوط به هزینه‌های دسترسی به فناوری و یا مراکز تفریحی است که بیش از ۲۰۰۰ دلار در سال برآورد می‌شود. خوشبختانه برای کمک دانشجویان و جبران این هزینه‌ها، سازمان‌های دولتی و خصوصی بین‌المللی وجود دارد که بر اساس پیشینه فرهنگی، شایستگی متقاضی و نوع برنامه، بهترین بورسیه های تحصیلی متنوعی را به دانشجویان واجد شرایط ارائه می‌دهند. هزاران فرصت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد تا آن‌ها بتوانند در مقاطع تحصیلات تکمیلی در سراسر جهان تحصیل کنند. در ادامه این مقاله به معتبرترین و کم‌هزینه‌ترین بورسیه‌ها می‌پردازیم و سعی داریم اطلاعات خوبی در مورد آن‌ها ارائه دهیم تا شما متناسب با شرایط خود از آن‌ها بهره‌مند شوید.

1. بورسیه دانشگاه لندن

در سراسر جهان مدارس ویژه آنلاین در رشته‌های پرطرفداری مثل مدیریت و کسب و کار فعالیت می‌کنند. یکی از مهمترین این دانشگاه‌ها، دانشگاه لندن است که توسط LSE طراحی شده است و برای دانشجویان کارشناسی به صورت آنلاین دروسی در رشته‌های کسب و کار، مدیریت و اقتصاد بورسیه‌های مهمی را ارائه می‌دهد.این دانشگاه از نظر جهانی در رشته‌های مدیریت و علوم اجتماعی، دارای رتبه دوم است و در رشته‌های اقتصاد رتبه ششم جهانی را دارد. با وجودی که هر بورسیه تحصیلی ویژگی‌های خاص خود را دارد. بعضی از سازمان‌ها به شکلی سخاوتمند این بورسیه‌ها را تقبل می‌کنند. آن‌ها با صرف میلیون‌ها و یا حتی میلیاردها کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان فعالیت می‌کنند. برخی از این بهترین بورسیه‌های تحصیلی به صورت کاملا رایگان ارائه می‌شوند در این دانشگاه نیز 10 بورسیه بزرگ و نفیس برای دانشجویان فراهم شده است که می‌توانید با مراجعه به سایت این دانشگاه از وجود آن‌ها مطلع شوید.

2. بورسیه میس آمریکا

بنیاد میس آمریکا، یكی از بزرگ‌ترین و بهترین بورسیه‌های تحصیلی كه فقط مربوط به زنان و جوان ایالات متحده است را ارائه می‌دهد. برای مثال این بنیاد در سال 2014، نزدیک به 6 میلیون دلار بورسیه تحصیلی به دوشیزگان آمریکایی هدیه کرد.این سازمان جوایز مختلفی مانند بورسیه میس آمریکا، بورسیه خدمات اجتماعی میس آمریکا، بورسیه كیفیت زندگی، بورسیه دکتر و خانم دیوید بی آلمن و جایزه اژنا ولنر فیشر را در زمینه هنرهای نمایشی ارائه می‌دهد. یک نوع بورسیه تحصیلی خاص برای برنامه استم (STEM) نیز وجود دارد كه به زنانی که زمینه تاریخی تحت سلطه مردان علاقه به كار دارند، داده می‌شود.

3. بورسیه كالج سیاه پوستان  (UNCF)

صندوق کالج یونایتد سیاه پوستان سالانه به بیش از ده هزار سیاه‌پوست بورسیه می‌دهد تا بتوانند در دوره‌های مختلف تحصیلی و كارآموزی فعالیت نمایند. معمولا این دانشجویان درآمد ضعیف و متوسطی دارند و گاهی فرصت حضور در كالج را ندارند به همین دلیل بهره‌مندی از بهترین بورسیه های تحصیلی برای آن‌ها مهم تلقی می‌شود. به علاوه این بورسیه به پژوهش‌های علمی در مقطع كارشناسی در رشته‌های زیستی و بیوتكنولوژی داده می‌شود و ارزشی بین سی و پنج تا هشتاد و پنج هزار دلار دارد.

4. برنامه محققین هزاره گیتس

گیتس یكی از بزرگ‌ترین بورسیه‌های صندوق UNCF را به دانشجویان واجد شرایط اهدا می‌كند. سالانه به طور متوسط هزار دانشجو در كالج توسط این برنامه که جز بهترین بورسیه‌های تحصیلی دنیا است، یاری می‌شوند. به طور متوسط جایزه‌ای نزدیك به 13000 دلار برای هر دانشجو اهدا می‎شود. این جوایز پس از دوره متوسطه توسط بنیاد بیل و ملیندا گیتس به واجدین هدیه می‌گردد. برنامه محققان هزاره گیتس یک ابتکار یك میلیون و ششصد هزار دلاری است که برای حمایت از افراد محدودی كه تحصیلات دانشگاهی را دنبال می‌کنند، برنامه‌ریزی شده است.

5. بورسیه تحصیلی یاران دیویدسون

اگرچه بورسیه تحصیلی دیویدسون به اندازه بعضی از بورسیه‌های دیگر نیست ولی دارای جوایز فردی با مقدار دلار چشمگیر است. این بورسیه‌ها یکی از معتبرترین جوایز تحصیلی در مقطع کارشناسی در جهان با ارزش 50000 ، 25000 و 10000 دلار برآورد شده است و به دانشجویانی اعطا می‌شود كه سهم قابل توجهی در علوم، فناوری، مهندسی،  ادبیات، موسیقی، ریاضیات و فلسفه داشته‌اند.ممكن است دانش‌آموزان نیز واجد شرایط دریافت جایزه جداگانه یا به اصطلاح خارج از جعبه باشند. از زمان تاسیس، این موسسه چیزی بالغ بر 6.7 میلیون دلار به 286 دریافت کننده بورسیه هدیه كرده است. همواره این نوع بورسیه جز بهترین بورسیه های تحصیلی دنیا محسوب می‌شود.

6. بنیاد علمی پژوهشی کوکاکولا

سالانه كارخانه كوكاكولا چیزی در حدود سه میلیون و چهل و پنج دلار بورسیه تحصیلی به بیش از هزارو چهارصد دانشجو اهدا می‌كند. این كارخانه یک برنامه ملی بورسیه دارد كه باارزش‌ترین آن‌ها مربوط به بورسیه بنیاد دانش‌پژوهان کوکاکولا است. در این برنامه که جز بهترین بورسیه‌های تحصیلی دنیا است چیزی بین بیست‌ تا صد و پنجاه هزار دلار به دانش‌آموزان استثنایی در سال آخر دبیرستان داده می‌شود تا برای ادامه تحصیل در كالج صرف كنند. ضمنا جوایز اضافه‌تری نیز تحت نام جامعه Colle توسط كوكاكولا به دانشجویان داده می‌شود.

7. بورسیه صلح روتاری

این بورسیه برای برنامه‌های کارشناسی ارشد و سطح حرفه‌ای در نظر گرفته شده است. هر سال، روتاری در یکی از مراکز صلح خود، افراد واجد شرایطی را از سراسر جهان انتخاب می‌کند تا ایشان را از نظر هزینه‌های تحصیلی مورد حمایت قرار دهد. این بورسیه، یک بورسیه کامل است که تمامی هزینه‌های یک دانشجو مثل شهریه، اقامت، غذا، حمل و نقل، مطالعات و کارآموزی را شامل می‌شود.تعداد افرادی که تحت این بورسیه که در زمره بهترین بورسیه‌های تحصیلی دنیا قرار دارد در مقطع کارشناسی ارشد قرار می‌گیرند، 50 نفر است. دو دانشگاه کارولینای شمالی و دوک در آمریکا این دانشجویان را می‌پذیرند و ایشان را به مدت 15 ماه الی دو سال تحت پوشش قرار می‌دهند.

8. بورسیه استی ‌پندیوم مجارستان

این بورسیه کمک می‌کند تا دانشجویان بین‌المللی بتوانند در کشور مجارستان، در هر رشته‌ای که دوست دارند، آن هم به صورت رایگان ادامه تحصیل دهند. سالانه چیزی در حدود هزاران دانشجو در دنیا برای تحصیلات تکمیلی در این کشور درخواست می‌دهند و روز به روز هم به تعداد این داوطلبان افزوده می‌شود! به همین دلیل میزان بورسیه نیز سالانه بیشتر می‌شود و به جرات می‌توان گفت بورسیه استی ‌پندیوم مجارستان جز بهترین بورسیه های تحصیلی در جهان است.. یک تفاهم‌نامه همکاری بین این کشور و سایر کشورها سبب شده است تا برنامه‌ای مدون ایجاد شود. در این برنامه بیش از پنجاه کشور مختلف حضور دارند.

9. بورسیه آموزشی ارس

کشور بلژیک نیز سالانه دانشجویان بین المللی را در مقطع تحصیلات تکمیلی و همچنین برای برنامه‌های آموزشی بورسیه می‌کند. تعداد افراد پذیرفته شده در بورسیه کارشناسی ارشد 150 نفر و تعداد افراد در نظر گفته شده در برنامه‌های آموزشی70 نفر است. این بورسیه معمولا به دانشجویانی که از کشورهای در حال توسعه آمده‌اند، تعلق می‌گیرد.بورسیه ارس که در لیست بهترین بورسیه های تحصیلی قرار می‌گیرد شرایط خاصی دارد، برای مثال باید از نظر شغلی اهدافی داشته باشید که توسعه‌پذیر باشد. این بورسیه تمامی مخارج تحصیلی، کمک هزینه زندگی ماهانه، بیمه، سفر، تامین افراد تحت تکفل، هزینه بازگشت و حتی پاداش را شامل می‌شود.

10. بورسیه رودز تراست آکسفورد

این بورسیه طبق وصیت نامه سیسیل جان رودز اهدا می‌شود و از سال 1902 میلادی به بعد دانشجویان بین المللی در سراسر جهان را تحت پوشش قرار داده است. هر ساله دانشجویان بورسیه ممتاز خارجی می‌توانند تحصیلات خود را در مقطع ارشد و دکتری در دانشگاه معتبر آکسفورد به صورت تمام وقت ادامه دهند. سالانه بیش از هفت هزار نفر در بیش از 20 حوزه انتخابی مختلف برای این بورسیه که در لیست بهترین بورسیه های تحصیلی جهان است، درخواست می‌دهند که 95 نفر از آن‌ها پذیرفته می‌شوند.

11. بورسیه کمبریج تراست

این بورسیه در اوت سال 2013 میلادی توسط شعب داخلی و خارجی کمبریج تاسیس شد. بورسیه تراست در زمره بهترین بورسیه‌های تحصیلی در دنیا مختص به سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است و در همه رشته‌ها اعطا می‌شود. این بورسیه‌ها در حدود 500 عدد است. البته، تراست سالانه بیش از هزار دانشجوی بین‌المللی را مورد حمایت خود قرار می‌دهد.

12. بورسیه  VLIR-UOS

این بورسیه مربوط به موسسه‌‌های فلاندر بلژیک است که با هدف تامین مالی موسسات موجود در کشورهای در حال توسعه فعالیت می‌کند. دوره‌های توسعه‌ای بورسیه در هر سال به 250 دانشجو تعلق می‌گیرد. لازم است بدانید برای اخذ این بورسیه که جز بهترین بورسیه‌های تحصیلی موجود است، محدودیت سنی وجود دارد. دوره‌های کارشناسی ارشد بورسیه نهایت تا سن 35 سال و دوره‌های تخصصی نیز نهایت تا 40 سال پذیرش می‌کند. حتی دوره‌های کوتاه‌ مدت نیز حداکثر تا سن 45 سال، می‌تواند هزینه‌های تحصیلی و موارد مرتبط با آن را پوشش دهد.

13. بورسیه حرفه‌‌ای SISGP در سوئد

این بورسیه از طرف موسسه‌ای سوئدی است که به حرفه‌ای‌ها در جهان اعطا می‌شود SISGP از جمله جوایز بین‌المللی دولت این کشور است و به برنامه‌های تحولاتی سازمان ملل در سال 2030 میلادی کمک خواهد کرد و هدف آن رسیدن به توسعه پایدار است. سالانه 300 جوان حرفه‌ای می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی این کشور بورسیه شوند و نسبت به شهریه، هزینه‌های زندگی، هزینه مخصوص عضویت فارغ‌التحصیلان، بیمه و حتی سفر تحت پوشش قرار بگیرند. این بورسیه که در لیست بهترین بورسیه های تحصیلی قرار دارد را از دست ندهید.

14. بورسیه مشترک بانک جهانی و ژاپن

این بورسیه یک برنامه مشترک بین ژاپن و بانک جهانی است که به افراد با تجربه و حرفه‌ای در کشورهای در حال توسعه داده می‌شود  تا آن‌ها بتوانند در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحصیل نمایند. دوره تحصیلی ایشان نیز باید مرتبط با یک موضوع توسعه‌ای باشد. این بورسیه قدرتمند هزینه‌های تحصیلی، کمک هزینه سفر و برگشت هوایی، هزینه‌های مربوط به بیمه و هزینه‌های زندگی را برای هر فرد تا دو سال پرداخت می‌کند. اگر می‌خواهید پیشرفت شگرفی داشته باشید این نوع بورسیه که در زمره بهترین بورسیه‌های تحصیلی دنیا قرار دارد را از دست ندهید.

15. بورسیه مسترکارت

این برنامه آموزشی، پژوهشی که به نوعی یک برنامه استعدادیابی و بهترین بورسیه های تحصیلی است، در سال 2012 ایجاد شده است. در برنامه دانش‌پژوهان مستر کارت به دانشجویان و حتی دانش‌آموزانی که برای تثبیت استعدادهای خود به منابع مالی زیادی نیاز دارند، کمک می‌کند تا تحصیلات خود را تکمیل نمایند. مسترکارت از نظر مالی هزینه‌های آموزشی، خوابگاه، تهیه کتب و وسائل آموزشی را پوشش می‌دهد. قرار است بیش از پانزده هزار واجد شرایط بین هشت تا ده سال توسط این بورسیه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تحت پوشش درآیند. بسیاری از موسسات عالی و دانشگاه‌های به نامی مانند ولزلی، دوک، کالیفرنیا، آریزونا و میشیگان در این برنامه شرکت دارند.

16. بورسیه‌های نیوزلند

در نیوزلند نیز برنامه‌های حمایتی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. بورسیه مشترک المنافع نیوزیلند به عنوان یکی از بهترین بورسیه‌های تحصیلی دنیا این امکان را فراهم می‌سازد تا دانشجویان بین‌المللی بتوانند در مقاطع تحصیلات تکمیلی مانند کارشناسی ارشد یا دکترا به ادامه تحصیل بپردازند.در این بورسیه هزینه‌هایی که شامل شهریه، مخارج زندگی و بلیط هواپیما تامین می‌شود. شرکای زندگی این دانشجویان بورسیه نیز می‌توانند در مدت تحصیل همسر و شریک خود در این کشور به فعالیت کاری بپردازند.در نیوزلند نوع دیگری از بورسیه که به نام بورسیه توسعه نیوزلند یا NZDS وجود دارد که شباهت زیادی با بورسیه مشترک المنافع دارد. در این بورسیه، بیشتر از میان کشورهای در حال توسعه از افراد واجد شرایط انتخاب می‌شوند تا از فرصت کسب دانش و مهارت آموزی به صورت تخصصی استفاده کنند و بتوانند به طرح‌های توسعه کمک نمایند. این بورسیه شامل مواردی چون شهریه، هزینه‌های زندگی و هواپیما می‌شود. در این نوع از بورسیه نیز شرکای دانشجویان می‌توانند در طول تحصیل شریک خود در این کشور، ویزای کاری دریافت نمایند.

17. بورسیه دانشمندان شوارتزمن

بورسیه ارزنده شوارتزمن (SchwarzmanScholars) یک بورسیه منحصر به فرد است که سالانه بیش از 200 پژوهش‌گر را به عنوان رهبران آینده در نسل جدید تربیت می‌کند. این انتخاب بر اساس توانایی‌های فکری، استعداد تحصیلی، روحیه کارآفرینی، قدرت پیش‌بینی، فرصت‌های نوظهور، توانایی‌های شخصیتی و پتانسیل رهبری فرد معین می‌شود، همچنین افراد واجد شرایط باید به درک فرهنگ‌ها و دیدگاه‌های مختلف تمایل داشته باشند. از همه مهم‌تر این‌که بورسیه که جز بهترین بورسیه‌های تحصیلی دنیا است، تنها به کسانی که مدرک کارشناسی خود را با موفقیت به اتمام رسانده باشند و به زبان انگلیسی مسلط باشند، اهدا می‌شود.دانش پژوهانی که برای بورسیه شوارتزمن انتخاب می‌شوند، اهداف مشخصی دارند و در آینده به عنوان فارغ‌التحصیلان موفق، از مزایای این طرح بهره‌مند خواهند شد. بورسیه شوارتزمن شامل هزینه‌های شهریه، غذا، مسکن، سفر به پکن و تور تحصیلی داخلی، لپ تاپ، تلفن همراه، کتب، بیمه درمانی و کمک هزینه شخصی می‌شود.

18. بورسیه جوایز استرالیا

دولت استرالیا نیز بورسیه نفیسی به دانشجویان بین‌المللی کشورهای در حال توسعه اهدا می‌کند. این بورسیه سالانه به بیش از هزار نفر دانشجو داده می‌شود و ملاک انتخاب نیز تجربه کاری است، یعنی نمرات و مدارک تحصیلی اهمیت کمتری دارند. بورسیه جوایز استرالیا که جز بهترین بورسیه‌های تحصیلی در جهان را به شما توصیه می‌کنیم.

19. بورسیه تبادلات علمی آلمان یا DAAD

این بورسیه مشهور که جز بهترین بورسیه‌های تحصیلی در جهان است، در مقاطع لیسانس، کارشناسی ارشد، دکتری و همچنین دوره‌های تحقیقاتی، بازدیدهای گروهی و حتی اعضای هیئت علمی برقرار است و در بیش از ۸۰ درصد از برنامه‌های تحصیلی، با توجه به رشته انتخابی می‌تواند به صورت جزئی و یا کامل اعطا شود. سالانه از میان هزاران نفر در مقاطع تحصیلات تکمیلی که توسط موسسات آلمانی برگزار می‌شود، بورسیه‌های مختلفی به دانشجویان کشورهای در حال توسعه داده می‌شود.

20.بورسیه‌های خارجی فولبرایت

بورسیه خارجی فولبرایت در لیست بهترین بورسیه‌های تحصیلی دنیا قرار دارد و به فارغ‌التحصیلان، متخصصین و هنرمندان خارجی کمک می‌کند تا بتواند در آمریکا به ادامه تحصیل و همچنین پژوهش بپردازند. بیشتر این بورسیه‌ها در مقاطع تحصیلات تکمیلی، کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می‌شود. با توجه به هر کشور تعداد بورسیه‌ها نیز متفاوت است، ولی در حدود چهار هزار دانشجوی خارجی در سال موفق به دریافت این بورسیه می‌شوند. این بورسیه شامل کمک هزینه تحصیلی، کتب درسی، هزینه‌های زندگی، بیمه و بلیط هواپیما در دوره تحصیل است.

21. بورسیه‌های کشور چین

در کشور چین نیز بورسیه‌های دولتی ارزنده‌ای وجود دارد. دولت‌های استانی این کشور، دانشگاه‌ها، مراکز و بنیادهای صنعتی به ارائه بهترین بورسیه های تحصیلی بین المللی می‌پردازند. شهروندان این کشور نیز می‌توانند از بورسیه‌های متنوع دولتی استفاده کنند. برای درخواست دوره‌هایی مثل زبان انگلیسی می‌توانید در ماه‌های مارچ و آپریل اقدام فرمایید و درخواست دهید. در زیر به برخی از این بورسیه‌ها اشاره می‌کنیم:

 • بورسیه دانشگاه چین
 • برنامه بورسیه تحصیلی دوجانبه
 • بورسیه تحصیلی MOFCOM
 • بورسیه تحصیلی دیوار بزرگ
 • بورسیه اتحادیه اروپا برای کشورهای عضو اتحادیه
 • بورسیه تحصیلی AUN مخصوص کشورهای آسیایی
 • بورسیه دریایی چین
 • بورسیه سازمان جهانی هواشناسی (WMO)
 • برنامه PIF مخصوص کشورهای جزیره اقیانوس آرام

22. بورسیه بیل گیتس

بسیاری از بورسیه‌های نفیس از طرف موسس شركت مایكروسافت آقای بیل گیتس اعطا می‌شود. آیا مایل هستید این نوع بورسیه را که به عنوان یکی از بهترین بورسیه های تحصیلی در دنیا است را تجربه کنید؟ پس لازم است بدانید که برنامه بورسیه بیل گیتس در مقاطع کارشناسی برای دانشجویان بین‌المللی موجود است. بیل گیتس سیصد بورسیه بین‌المللی را در نظر گرفته و اعلام کرده است. با هر گونه سابقه تحصیلی می‌توان برای این سیصد بورسیه تحصیلی در آمریکا درخواست داد.

23. بورسیه کمیسیون مشترک المنافع

سالانه بیش از 800 بورسیه در مقاطع تحصیلات تکمیلی و توسعه حرفه‌ای توسط کمیسیون مشترک‌المنافع اعطا می‌شود. دولت انگلستان به این بورسیه کمک‌های مالی می‌رساند. تا به حال حدود 27800 نفر از بورسیه‌های مشترک المنافع تحت عنوان بهترین بورسیه های تحصیلی استفاده کرده‌اند.هر ساله بیش از دویست شرکت کننده انتخاب می‌شوند تا بدون دریافت هیچ هزینه‌ای ادامه تحصیل دهند.  بسیاری از پژوهشگران از این بورسیه استفاده می‌کنند. این بورسیه از سال ۱۹۵۹ میلادی توسط موسسات همکار مشترک المنافع فعالیت دارد. موارد زیر شامل بورسیه کمیسیون مشترک المنافع هستند:

 • بورسیه‌های مشترک المنافع رادرفورد
 • بورسیه‌های پزشکی مشترک المنافع
 • بورسیه‌های حرفه‌ای مشترک المنافع
 • بورس تحصیلی دکتری در سایت مشترک المنافع

24. بورسیه تحصیلی چوینینگ (Chevening)

بورسیه تحصیلی چوینیگ از سال ۱۹۸۳ میلادی توسط دولت بریتانیا به شکل بین‌المللی اهدا می‌شود. هدف از این بورسیه توسعه رهبران جهانی است که توسط وزارت امور خارجه، موسسات مشترک المنافع و همچنین سازمان‌های همکار تامین مالی می‌شود.در این بورسیه که جز بهترین بورسیه‌های تحصیلی دنیا شناخته می‌شود دو نوع بورسیه چوینینگ و فلوشیپ وجود دارد. دریافت کنندگان بورسیه به طور شخصی توسط کمیسیون‌های عالی بریتانیا و سفارتخانه‌ها بین‌المللی انتخاب می‌شوند. سالانه ۱۵۰۰ نفر مشمول این جوایز می‌شوند و از حمایت‌های کامل مالی برای تحصیل در مقاطع تکمیلی دانشگاه‌های مشهور بریتانیا برخوردار می‌شوند. این فرصت، زمینه‌ای عالی برای رشد و تبدیل شدن به ۴۴ هزار فارغ التحصیل شبکه جهانی است.این بورسیه حمایت مالی کاملی را برای مدارک کارشناسی ارشد واجد شرایط در دانشگاه‌های بریتانیا ارائه می‌دهد و علاوه بر آن به تجربیات آموزشی، حرفه‌ای و فرهنگی منحصر به فردی دسترسی دارد. چونینگ به شما اختیار کامل می‌دهد تا بین 12000 دوره کارشناسی ارشد را در بیش از 150 دوره چندگانه انتخاب کنید. دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یك سال است و برای شما این امكان را فراهم می‌سازد تا مدت یک سال در بریتانیا زندگی و تحصیل کنید.

25. بورسیه اراسموس موندوس

اگر به دنبال تاپ‌ترین و بهترین بورسیه‌های تحصیلی در دنیا هستید برای اخذ این نوع بورسیه تلاش کنید. بورسیه مقطع كارشناسی ارشد و دكترا در اروپا (Erasmus Mundus) شامل طرح‌های آکادمیکی آفریقایی توسط این موسسه مدیریت می‌شود و فرصت‌های مناسبی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌سازد. این مدرک به دانشجویان در سطح کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین کارکنان اداری و دانشگاهی اعطا می‌شود. کشورهای آفریقایی می‌توانند برای گرفتن بورسیه در طرح آکادمیک در آفریقا درخواست دهند و پذیرش شوند. برنامه تحصیلی در اروپا این یک برنامه کارشناسی ارشد یا دكتری است و تمامی رشته‌های تحصیلی این بورسیه در اروپا موجود هستند.

26. بورسیه دولتی آذربایجان

در حال حاضر بیش از 400 دوره مختلف در دانشگاه های آذربایجان موجود است. این بورسیه تحصیلی با بودجه کامل آذربایجان برای ادامه تحصیل رایگان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دكتری پزشكی و یا رزیدنتی و پسادكتری در آذربایجان در نظر گرفته می‌شود.بورسیه تحصیلی برای شهروندان کشورهای OIC در دسترس است و کشورهای عضو NAM می‌توانند بدون هیچ محدودیتی برای تحصیل رایگان کامل در آذربایجان درخواست دهند و از این نوع بورسیه تحصیلی که در لیست خاص‌ترین و بهترین بورسیه‌های تحصیلی دنیا است  استفاده کنند.

27. بورسیه دانشگاه حمد بن خلیفه در قطر

این بورسیه به دانشجویان این امکان را می‌دهد که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا پذیرش بگیرند. برنامه‌های تحصیلی این بورسیه به طور كامل هزینه‌های تحصیل در دوحه را تامین می‌كند. دانشگاه خلیفه برترین دانشگاه قطر است و نیاز به گرفتن مدرك آیلتس و یا تافل دارد که ارزشش را دارد زیرا شما از بهترین بورسیه‌های تحصیلی دنیا بهره‌مند خواهید شد.

28. بورسیه کانادا برای دانشجویان بین‌المللی

بورسیه‌های دولتی کانادا توسط دولت این كشور اعطا می‌شود و جز بهترین بورسیه‌های تحصیلی دنیا است كه اهداف آموزشی و پژوهشی دارند و برای انجام تحقیقات در دانشگاه‌های برتر کانادا به صورت رایگان ارائه می‌شود. کمک‌های مالی، کمک هزینه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی در کانادا یک فرصت عالی برای دریافت تحصیلات برتر در خارج از کشور هستند.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم شما را با تعداد زیادی بورسیه تحصیلی آشنا کنیم تا شما با توجه به شرایط خود به بهترین نحو از آن بهره‌مند شوید. برای استفاده از این بورسیه‌ها و مشاوره تحصیلی رایگان می‌توانید از خدمات مشاورین ما استفاده نمایید. كافی است با ما تماس بگیرید و به اطلاعات تکمیلی‌تر و بروزی دست یابید. کارشناسان موسسه مهاجرتی صبا ویزا آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه بهترین بورسیه های تحصیلی و مهاجرت هستند. از اینکه همراه ما هستید از شما صمیمانه سپاسگزاریم و منتظر نظرات شما هستیم.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 5 میانگین: 4.8]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید