لوگو صبا ویزا
بیمه درمانی در سوئد

بیمه درمانی در سوئد

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه بیمه درمانی در سوئد و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان

در کشور سوئد امید به زندگی رو به افزایش است و مانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته دیگر ، مردم در سوئد عمر طولانی دارند. متوسط طول عمر در حال حاضر در سوئد برای زنان 84 سال و برای مردان 81 سال است. البته در این کشور از هر 5 نفر،‌ یک نفر 65 ساله یا بیشتر است که سالمند به شمار می آید. جمعیت سالمند به سیستم مراقبت های بهداشتی و درمانی سوئد هزینه زیادی تحمیل می کند؛ با این وجود این کشور مراقبت های بهداشتی و درمانی را به کلیه شهروندان قانونی بسیار ارزان ارائه می دهد. برای افرادی که بدون بیمه نامه به این کشور سفر یا مهاجرت کنند، هزینه های درمان و خدمات پزشکی بسیار گران است. بنابراین دانشجویانی که قصد تحصیل در سوئد را دارند، بدون در نظر گرفتن ملیتشان، باید تحت پوشش بیمه دانشجویی عمومی قرار بگیرند.

بیمه درمانی در سوئد

شماره شناسایی سوئدی

به طور کلی اگر قرار است به منظور کار یا تحصیل، بیشتر از یک سال در سوئد بمانید ، باید برای شماره شناسایی سوئدی درخواست شخصی کنید. اگر موفق شوید شماره شناسایی سوئدی را دریافت کنید، مثل یک شهروند، با شما برخورد خواهد شد. اما اگر  ساکن سوئد شده اید و هنوز برای شماره شناسایی شخصی اقدام نکرده اید، ممکن است تعیین وقت به منظور دریافت مراقبت های بهداشتی و درمانی در هر مرکز یا بیمارستان برایتان بسیار دشوار باشد.

بیمه درمانی برای دانشجویان اتحادیه اروپا

شرایط بیمه درمانی بسته به اینکه شما شهروند اتحادیه اروپا باشید یا شهروند غیر اتحادیه اروپا متفاوت است. شهروندان اتحادیه اروپا  و افرادی که دارای کارت بیمه درمانی اروپا European Health Insurance Card EHIC، هستند تحت پوشش سیستم بیمه درمانی ملی در سوئد قرار می گیرند. آنها حق دارند طبق توافق های متقابل بر سر مراقبت های بهداشتی ، مزایایی مشابه شهروند سوئدی داشته باشند.

بیمه درمانی در سوئد

بیمه درمانی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا (مدت اقامت بیشتر از یک سال)

از آنجا که برنامه های تحصیلی بیشتر از یک سال طول می کشد لازم است که به عنوان دانشجو همان ابتدا در اداره مالیاتی سوئد ثبت نام کنید تا شماره شناسایی شخصی سوئدی بگیرید. با دریافت این شناسه،‌ حق دریافت تمام خدمات بهداشتی و پرداخت هزینه بیمارستانی همانند دیگر شهروندان سوئد را پیدا خواهید کرد و از مزایای خدمات بیمه دانشجویان در سوئد برخوردار خواهید شد. لازم به ذکر است که این بیمه طول مدتی را که شما در سوئد منتظر دریافت شماره شناسایی خواهید بود، پوشش نمی دهد و شامل سفر به خارج از سوئد نیز نمی شود. لذا می بایست در خصوص بیمه های دیگر هم با دانشگاه خود صحبت کنید. در خصوص زمان تهیه بیمه های دانشجویی توصیه می شود که برای بیمه درمانی پیش از سفر به سوئد اقدام کنید تا به محض ورود به این کشور تحت پوشش بیمه باشید. در غیر این صورت پس از ورود به کشور سوئد، در ابتدا بررسی کنید که دانشگاه یا اتحادیه دانشجویی شما با شرکت بیمه توافق ویژه ای برای تأمین بیمه درمانی دانشجویی دارد و یا خیر. در دوره تحصیل خود در سوئد، در صورت نیاز به خدمات پزشکی، کافی است گواهی ثبت نام در سامانه ای که از طریق آن برای شماره شناسایی تقاضا داده اید، به مرکز بهداشت دانشجویی در دانشگاه خود ارائه کنید و در صورت لزوم با توصیه پزشک مرکز، پیش متخصص بروید.

بیمه درمانی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، (مدت اقامت کمتر از یک سال)

دولت سوئد تفاهم نامه هایی برای بهره مندی از بیمه با برخی کشورها به امضا رسانده است. در صورتی که کشور مبدا دانشجو چنین توافق نامه ای با سوئد داشته باشد،‌ دانشجو به صورت خودکار بیمه می شود. برای بررسی این موضوع می توانید با اداره بیمه اجتماعی کشور خود یا اداره بیمه اجتماعی سوئد ارتباط بگیرید. عمده شهروندان غیر اتحادیه اروپا توافقاتی از این دست با سوئد ندارند و برای تأمین هزینه های درمانی در طول اقامت خود در کشور سوئد، باید یک بیمه تهیه کنند. از طرفی دانشجویان بین المللی که کمتر از یک سال در سوئد تحصیل می کنند ، نمی توانند شماره شناسایی شخصی بگیرند، پس دسترسی خودکار دانشجویی به مراقبت های بهداشتی و درمانی نخواهند داشت. در این شرایط دانشگاه ها و کالج های سوئد پوشش بیمه ای را از طریق یک برنامه ویژه به دانشجویان ارائه می دهند. به دانشگاهی که از آن پذیرفته گرفته اید،‌ مراجعه کنید تا ببینید که آیا این طرح را ارائه می دهند یا خیر.  تدبیری که عمده دانشگاه‌ها برای این دسته از دانشجویان  اندیشیده‌اند، بیمه دانشجویان از طریق طرح آژانس بیمه دولت سوئد   ( Kammarkollegiet )  است .

بیمه درمانی دانشجویانی که ملزم به پرداخت شهریه هستند

بیمه  در مورد  دانشجویانی که برای تحصیل خود در کشور سوئد شهریه پرداخت می‌کنند و دانشجویانی که دارای بورسیه‌های تحصیلی هستند، کمی تفاوت دارد. در صورتی که این قبیل دانشجویان تحت پوشش هیچ بیمه ای نباشند،  تحت پوشش بیمه FAS plus قرار می‌گیرند. مزیت این بیمه این است که 24ساعته در طول دوره تحصیل و همچنین دو هفته قبل از شروع و دو هفته پس از پایان دوره تحصیل خدمات بیمه ای به دانشجویان عرضه می کند؛ علاوه بر آن طول مدت تعطیلات هم در صورتی که  دوره تحصیلی دانشجو در سوئد ادامه پیدا کند، پوشش خواهد داد .برخی از مواردی که این بیمه پوشش می دهد عبارتند از : هزینه‌های مراقبت‌های پزشکی اضطراری در صورت بروز بیماری یا حادثه، درمان‌های اورژانسی دندان ( از قبیل پر کردن موقت دندان)، هزینه‌ مرگ و میر، خسارت یا زیان به اموال در سوئد به عنوان مثال جبران خسارت گم کردن دارایی های شخصی تا مبلغ بیست هزار کرون و همچنین هزینه سفر به کشور متقاضی در صورت بروز بیماری جدی یا جراحت گسترده. موارد فوق از بهترین‌ خدمات ارائه شده توسط این بیمه هستند.

بیمه درمانی در سوئد

هزینه های عمومی خدمات بهداشتی و درمانی

در سال های اخیر هزینه مراقبت های بهداشتی و درمانی بالغ بر 11 ٪  از تولید ناخالص داخلی سوئد را شامل می شود. بخش عمده ای از بودجه خدمات درمانی عمومی سوئد از طریق مالیات های محلی و دولت تأمین می شود . دولت این کشور حدود 98٪ از هزینه های پزشکی از جمله مشاوره با پزشکان متخصص، بستری در بیمارستان ها، هزینه های آزمایشگاهی، مراقبت از سالمندان، معلولان، بیماران اعصاب و روان و همچنین مراقبت های مادر و کودکان را تامین می کند. به این صورت بیمار تنها فرانشیز ناچیزی بابت درمان پرداخت می کند ( مثلا هنگام مراجعه به پزشک یا خرید دارو).

فرانشیز بیمار از دریافت مراقبت های بهداشتی و درمانی

اگر به عنوان یک دانشجو در سوئد،‌ شماره شناسایی سوئدی داشته باشید ، برای کلیه مراقبت های بهداشتی به همان مقدار مساوی با شهروندان سوئدی پرداخت خواهید کرد. البته فرانشیز بیمار بسته به اینکه به کدام مرکز مراجعه می کنید متفاوت است. در بعضی موارد احتمال بازپرداخت هزینه های درمانی از محل دانشگاه ، شرکت بیمه و یا بورسیه های تحصیلی که خدمات درمانی را هم پوشش می دهند، وجود خواهد داشت.  هزینه های درمانی در موارد مختلف متفاوت است. برای مثال؛

  • مراجعه به مرکز مراقبت های ویژه دندانپزشکی فوری در حدود 450 کرون
  • مراجعه به اورژانس در حدود 200 کرون
  • مراجعه به پزشک متخصص 200 کرون
  • مراجعه به مراکز درمانی 200 کرون

بیمه درمانی در سوئد

بیمه خصوصی در سوئد

تنها 10٪ از کل خدمات درمانی در سوئد توسط بیمه های خصوصی ارائه می شود. با توجه به کیفیت بالای خدمات درمانی عمومی در سوئد ، بیمه خصوصی رایج نیست و تخمین زده می شود که فقط 3٪ از جمعیت تحت پوشش طرح های بیمه خصوصی قرار گیرند. با این حال در سال های اخیر ، تعداد بیمه های خصوصی افزایش یافته است، زیرا برخی از شرکت ها شروع به ارائه بیمه خصوصی به کارمندان کرده اند. یكی از مزایای تنظیم بیمه خصوصی این است كه بیماران با این نوع پوشش می توانند دوره های انتظار برای جراحی را تسریع كنند و قادر به انتخاب تسهیلات و برنامه هایی هستند كه مناسب آنها باشد. همه ایالت ها گزینه های درمانی یکسانی را ارائه نمی دهند و تسهیلات مراقبت های بهداشتی و درمانی می تواند از شهری به شهر دیگر برای تغییر کند.

بیمه گردشگران در سفر به کشور سوئد

سوئد یکی از بزرگترین کشورها در اروپا است و طبیعت و آب و هوای آن دارای تنوع زیادی است. کشور سوئد در شمال اروپا واقع شده است و با فنلاند از طرف شمال، با خلیج بوتنیا در شرق، با دریای بالتیک در جنوب شرقی، با ارسوند ، کتگات و اسکاگراک در جنوب غربی احاطه شده است. کشور نروژ نیز در غرب آن واقع شده است. سوئد  449.964 کیلومتر مربع مساحت دارد و حدود 15٪ مساحت آن در قطب شمال واقع شده است. پایتخت سوئد استکهلم است. این کشور مناظر دیدنی بکر و فوق العاده ای دارد. افرادی که قصد بازدید از کشور سوئد را دارند،‌ می‌توانند قبل از سفر به آن، از طریق سازمان تأمین اجتماعی در کشورشان یا سفارت کشور سوئد، اقدام به خرید بیمه درمانی برای خود و همراهانشان کنند. اگر افراد با ورود به کشور سوئد تحت پوشش بیمه قرار گرفته باشند،‌ در صورتی که به خدمات درمانی نیاز پیدا کنند، ناچار به پرداخت هزینه های گزاف درمانی به صورت آزاد نخواهند شد.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 4 میانگین: 4.3]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید