لوگو صبا ویزا
تحصیل-در-استرالیا

تحصیل در استرالیا

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی در استرالیا و جزئیات ثبت نام در دانشگاه‌های کانادا به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

استرالیا فقط یک کشور و یا قاره شناخته شده به خاطر وجود کانگوروها و خرس‌های کوالا با طبیعتی منحصر به فرد نیست. در سالهای اخیر، استرالیا نام خود را به عنوان چهارمین مقصد محبوب دانشجویان بین‌المللی پس از ایالات متحده، چین و انگلستان ثبت کرده است. دلایل محبوبیت تحصیل در استرالیا، شرایط عمومی این کشور برای تحصیل، مزایای تحصیل در دانشگاه‌های کشور استرالیا و فرصت‌هایی که برای بورسیه دانشجویی در این کشور وجود دارد، نکاتی است که درباره آنها در ادامه صحبت کرده‌ایم.

فهرست عناوین

چرا تحصیل در استرالیا

براساس آخرین رتبه‌بندی‌های آکادمیک دو شهر بزرگ استرالیا به 10 مقصد برتر برای دانشجویان در سراسر جهان راه یافتند: ملبورن (سوم) و سیدنی (نهم). اساساً به همین دلیل هم استرالیا مکانی است که بسیاری دوست دارند جز گزینه‌های انتخابی آنها برای مهاجرت تحصیلی باشد. اما چرا استرالیا؟

به عنوان یک دانشجوی مهاجر، لازم نیست نگران تنوع رشته درسی باشید که می‌توانید در کشور برای تحصیل پیدا کنید. بیش از 22000 رشته ارائه شده است که استرالیا را با کشورهایی مانند کانادا، آلمان و بسیاری دیگر در جهان قابل مقایسه می‌کند. رشته‌های روانشناسی، مهندسی، تجارت، اقتصاد و علوم اجتماعی بیشترین تعداد متقاضی را برای تحصیل در استرالیا دارد.

شرایط تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا ویژگی‌های خاصی از قبیل وجود اکثر رشته‌های تحصیلی از مهندسی تا دکترا و زبان انگلیسی که در میان مردم این کشور رایج است را دارا می‌باشد. در این بخش از مطلب قصد داریم تا شما را با شرایط کلی تحصیل در مقاطع مختلف این کشور آشنا کنیم.

تحصیل در مقطع کارشناسی

دوره‌های کارشناسی در استرالیا معمولا سه ساله هستند و بعد از سه سال شما مدرک عادی کارشناسی خود را دریافت می‌کنید و آماده ورود به بازار کار می‌شوید. همچنین برای دانشجویان علاقه‌مند گزینه‌ای برای اضافه کردن یک سال تحصیلی دیگر وجود دارد که طول این دوره را 4 ساله کنند و مدرک تحویلی خود از دانشگاه را به Honors ارتقا دهند.

به طور کلی شرایط برای ورود به دانشگاه‌های استرالیا یکسان می‌باشند اما ممکن است با توجه به رشته‌ تحصیلی و دانشگاه مورد نظرتان شرایط شما برای ورود به این دوره‌ها کمی متفاوت‌تر باشد. شرایط کلی برای ورود به دانشگاه‌‌های استرالیا در این مقطع، به همراه داشتن مدرک دیپلم به همراه ریزنمرات به صورت ترجمه شده، دارا بودن مدارک معتبر زبان انگلیسی مانند آیلتس و ارائه تمکن مالی می‌باشد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور استرالیا بسته به نوع رشته و دانشگاه مورد نظر شما متفاوت است. به طور کلی شهریه‌های دانشگاه‌های این کشور سالانه بین 15 تا 30 هزار دلار در رشته‌هایی نظیر اقتصاد، هنر و حقوق می‌باشد و در دیگر رشته‌ها مانند مهندسی و پزشکی سالانه 22 تا 55 هزار یورو است.

تحصیل در استرالیا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

دوره‌های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا به دو دسته تقسیم می‌شود، دسته تحصیلاتی و دسته تحقیقاتی.

بررسی دسته اول یعنی دوره‌های تحصیل محور (Master by course)

دوره‌های تحصیلی کارشناسی ارشد در کشور استرالیا 2 تا 3 سال به طول می‌انجامد. این دوره ویژگی خاصی را برای شما ارائه می‌دهد و آن هم کارشناسی ارشد 2 گانه است. به عبارت دیگر شما با فارغ التحصیل شدن در این دوره دو مدرک کارشناسی ارشد مجزا دریافت خواهید کرد که همین قضیه برای ورود شما به بازار کار یک مزیت عالی محسوب می‌شود.

شرایط ورود به دانشگاه برای مقطع کارشناسی ارشد نیز برای اکثر دانشگاه‌های این کشور یکسان است. این شرایط برای مثال شامل به همراه داشتن آیلتس با نمره 6.5 به بالا می‌باشد.

هزینه‌های تحصیلی در این دوره کمی بیش‌تر از کارشناسی بوده ولی در عین حال شانس شما برای دریافت بورسیه تحصیلی نیز بیشتر است. به طور کلی شهریه دانشگاه‌های این کشور در این مقطع سالانه 17 تا 33 هزار دلار است.

بررسی دسته دوم یعنی دوره‌های تحقیقات محور (Master by research):

مقصود دوره‌های کارشناسی ارشد تحقیق محور یا پژوهش محور کشور استرالیا، انجام بیشتر تحقیقات در زمینه تحصیلیتان است. این دوره به کسانی که مشتاق به ادامه تحصیل در مقطع دکتری نیز می‌باشند پیشنهاد می‌شود. در دوره تحقیق محور شما باید یک سال تا دو سال از پایان تحصیلات خود را صرف تحقیق و جمع آوری اطلاعات در مورد یک موضوع مرتبط با رشته خود کنید. پس از پایان این دوره شما می‌توانید با ارائه پایان‌نامه خود به مقطع دکتری بروید.

هزینه‌های این دوره با هزینه‌های دوره تحصیل محور آن یکی است ولی طول دوره یک سال حدودا بیشتر می‌شود. دوره پژوهش محور از دوره‌های بسیار محبوب نزد دانشجویان بین‌المللی می‌باشد. به همین علت ورود به دوره‌های Research based کمی با رقابت بیشتر و جدی‌تری روبرو است.

تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های استرالیا

دوره تحصیل دکتری در دانشگاه‌های استرالیا به صورت تحقیقی و پژوهشی انجام می‌شود که طول آن سه سال است. این دوره البته نیز می‌تواند طولانی‌تر شود بستگی به شرایط دانشجو دارد. دانشجویان می‌توانند این مقطع را به صورت نیمه وقت سپری کنند که در این صورت این دوره تا 6 سال طول می‌کشد.

هزینه‌های تحصیل در این مقطع از دانشگاه‌های استرالیا بین 12 تا 28 هزار دلار می‌باشد. دوره‌های دکتری نیز نیاز به مدارک معتبر زبان انگلیس مانند آیلتس 6.5 به بالا و تافل با نمره 85 به بالا دارد.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی درکشور استرالیا

برای دریافت ویزای تحصیلی خود در استرالیا شما ابتدا باید مدارک مورد نیاز را برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنید. این مدارک با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر شما متفاوت می‌باشد. با ارسال مدارک و دریافت احتمالی پذیرش در دانشگاه مد نظر این مدرک را با پاسپورت، انگیزه نامه و معافیت به سفارت خانه استرالیا در ایران برده و اقدام به دریافت ویزای تحصیلی خود کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی در استرالیا

در این بخش از مطلب به ذکر و بررسی مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی در کشور استرالیا می‌پردازیم.

مدارک تحصیلی پیشین خود

شما باید مدارک پیشین تحصیلاتی خود را با ترجمه در دارالترجمه‌های رسمی برای دریافت ویزای خود به همراه داشته باشید.

مدارک برای تمکن مالی

یکی دیگر از مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ارائه مدراکی دال بر تمکن و توانایی مالی شما برای زندگی و تحصیل در این کشور است. این گواهی که با توجه به دانشگاه‌ها متفاوت است معمولا تقاضای گواهی دارا بودن 1000 دلار در ماه می‌کنند. شما می‌توانید با اسپانسر قرار دادن یکی از اقوام درجه 1 خود و اثبات توانایی مالی ایشان به دانشگاه مورد نظر خود اقدام به دریافت ویزای تحصیلی خود کنید.

مدرک زبان معتبر انگلیسی

از مهم‌ترین مدارک برای اخذ پذیرش دانشگا‌های کشور اسرالیا دارا بودن مدرک زبان معتبر و مسلط بودن به زبان انگلیسی است. مدارکی مانند آیلتس و تافل که به ترتیب باید نمراتی بیشتر از 6.5 و 85 داشته باشند.

انگیزه نامه

یکی دیگر از مهم‌ترین مدارک ارائه انگیزه‌نامه به دانشگاه یا موسسه آموزشی مد نظر است. شما با این کار باید خود و انگیزه مثبتتان برای تحصیل در این کشور را مطرح کنید، تا هر دانشگاه از میان هزاران دانشجوی داوطلب شما را انتخاب کند.

مزایای تحصیل در استرالیا

در ادامه مطلب به مزایا و ویژگی‌های عالی دانشگاه‌های کشور استرالیا و تحصیل در این کشور می‌پردازیم.

دانشگاه‌هایی با رتبه‌‌های بالا

یکی از مزیت‌های عالی تحصیل در کشور استرالیا، دانشگاه‌های این کشور است که از شهرت بسیار زیاد برخوردارند. این دانشگاه‌ها که به آن‌ها گروه هشت (Group of Eight) نیز گفته می‌شود، اکثرشان در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

در ادامه مطلب و بخش دیگری مفصل به بررسی این دانشگاه‌ها می‌پردازیم؛ اما در اینجا نام 3 دانشگاه برتر این کشور را ذکر می‌کنیم:

 1. دانشگاه ملبورن (University of Melbourne)
 2. دانشگاه سیدنی (University of Sydney)
 3. دانشگاه ملی استرالیا (Australian National University)

تحصیل در استرالیاسیستم آموزشی با کیفیت بسیار بالا

کشور استرالیا دارای رتبه سوم در جایگاه کشور‌هایی با بیشترین تعداد دانشجویان خارجی قرار دارد. همین ویژگی نشان دهنده محبوب بودن این کشور نزد دانشجویان بین‌المللی است. سیستم آموزشی دانشگاه‌های کشور استرالیا مناسب دانشجویان خارجی است.

قابلیت کار در حین تحصیل برای دانشجویان بین المللی

یکی دیگر از ویژگی‌های قابل توجه تحصیل در استرالیا کار‌های نیم وقت در ضمن تحصیل است. این کار‌ها علاوه بر اینکه وقت شما را زیاد اشغال نمی‌کنند باعث ‌می‌شوند تا شما بخشی از هزینه‌های زندگی خود را در این کشور پوشش دهید. دانشجویان خارجی مجازند تا با 20 ساعت کار در هفته به صورت تدریجی وارد بازار کار این کشور شوند. حقوق این کار‌ها ساعتی حدود 5 تا 8 دلار ساعتی می‌باشد.

استرالیا، میزبانی برای همه ملیت‌ها

نیمی از جمعیت این کشور دارای حداقل یک پدر و مادری هستند که خارج از این کشور متولد شده‌اند. همین قضیه نشان می‌دهد که این کشور تا چه حدی از مهاجران خارجی خود استقبال می‌کند. همین ویژگی‌ باعث شده تا سالانه تعداد زیادی دانشجوی خارجی برای دانشگاه‌های این کشور درخواست پذیرش کنند.

زبان مردم این کشور

با توجه به رایج بودن زبان انگلیسی تقریبا میان تمام مردم این کشور شما نیاز به یادگیری زبان دومی ندارید و می‌توانید با همان زبان انگلیسی مشغول تحصیل شوید.

سیستم آموزشی کشور استرالیا

در این بخش از مطلب نگاهی اجمالی به سیستم کلی آموزشی این کشور می‌اندازیم.

به صورت کلی سیستم آموزشی کشور استرالیا شامل 7 بخش می‌شود. این 7 بخش شامل موارد زیر هستند:

 • پیش دبستانی به ابتدایی
 • آموزشگاه‌های بین المللی
 • مراکز و موسسه‌های دانشگاهی
 • آموزشی فنی و حرفه ای (TAFE)
 • آموزشی متوسطه
 • موسسات آموزشی زبان انگلیسی به نام ELICOS

لازم به ذکر است که این 7 بخش شامل دو دسته دولتی و خصوصی نیز می‌شوند که شهریه موسسات خصوصی بسیار بیشتر از دولتی‌های می‌باشد.

مدارس خصوصی تقریبا یک سوم از آموزشگاه‌های علمی این کشور را تشکیل می‌دهد، همین مسئله نشان دهنده تاثیر گذار بودن این موسسات در تعلیم دانش آموزان بومی و غیر بومی است.

دوره پیش دبستانی

دوره پیش دبستانی که در کشور استرالیا اختیاری است، از سن 5 سالگی برای کودکان آغاز می‌شود

دوره ابتدایی

در ایالت‌‌های مختلف کشور استرالیا طول مدت تحصیل برای دانش اموزان مقطع دبستان متفاوت است. به طور کلی طول این دوره از 6 تا 7 سال متغیر است. دانش آموزان استرالیایی مانند کشور خودمان از سن 7 سالگی وارد مقطع ابتدایی می‌شوند. و تا 6 یا 7 سال مشغول به تحصیل می‌شوند.

دوره متوسطه

در مقطع متوسطه دانش آموزان ملزم به گذارندن درس‌های همچون زبان انگلیسی، ریاضیات و علوم تجربی در طول مدت 5 تا 6 سال هستند. طول این دوره باز هم در ایالت‌های مختلف متفاوت است که این امر نشان دهنده یکپارچه نبودن سیستم آموزشی این کشور می‌باشد.

برخی از دوره‌های آموزش عالی این کشور عبارتند از:

 • مدرک Bachelor که پس از دوران دبیرستان ارائه می‌شود
 • مدرک (Post Graduate Certificate (PGC که پس از گذشت یک سال و نیم از دوره کارشناسی داده می‌شود
 • مدرک (Post Graduate Diploma (PGD با گذشت دو سال از دوره کارشناسی داده می‌شود
 • مدرک Bachelor Honours Degree که دانشجویان دوره 5 ساله دبیرستان این مدرک را دریافت می‌کنند.
 • مدرک کارشناسی (Master) این دوره که نیاز به آزمون ورودی ندارند بر اساس نمرات و عملکرد در دوره Bachelor انتخاب می‌شوند.
 • مدرک دکترا (Phd) این دوره که به صورت پژوهشی و تحقیقاتی صورت می‌گیرد، دارای یک دوره Qualifying می‌باشد که پس از فارغ التحصیل‌شدن باید آن را بگذرانید

 دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در استرالیا

در این بخش از مطلب به بررسی 3 دانشگاه برتر در کشور استرالیا می‌پردازیم:

دانشگاه ملبورن (University of Melbourne)

دانشگاه ملبورن در سال 1853 تاسیس شده است که آن را به دومین دانشگاه قدیمی این کشور تبدیل می‌کند. این دانشگاه همواره بین بهترین دانشگاه‌های جهان و استرالیا حضور داشته است. در آخرین آمار در سال 2021 دانشگاه مبلورن در رتبه اول میان دانشگاه‌های داخلی و در رتبه 25 جهانی قرار دارد. این آمار بر اساس تحقیقات و پژوهش‌های سایت معتبر USNews صورت گرفته است.

این دانشگاه با دارا بودن حدود 23 هزار دانشجو از سراسر دنیا یکی از مقاصد باکیفیت برای دانشجویان بین‌المللی به حساب می‌آید. این دانشگاه در میان دانشگاه‌های گروه 8 نیز می‌باشد. شهریه این دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی بسیار زیاد و سالانه حدود 30 هزار دلار است.

دانشگاه سیدنی (The University of Sydney)

دانشگاه سیدنی دارای رتبه 2 در میان دانشگاه‌های استرالیا و رتبه 27 جهانی در سال 2021 می‌باشد. این دانشگاه که بارها توسط Daily Telegraph به یکی از زیباترین دانشگاه‌های جهان نام گرفته دارای پردیس عظیم و چشم‌نوازی است که دانشجویان را به خود جذب می‌کند. این دانشگاه با دارا بودن 5 دانشجوی فارغ‌التحصیل برنده جایزه نوبل از سطح کیفی آموزشی بالایی برخوردار است.

این دانشگاه با دارا بودن حدود 70 هزار دانشجوی مشغول به تحصیل و رشته‌های تحصیلی متفاوت یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل در استرالیا به حساب می‌آید. این دانشگاه همچنین از اعضای انجمن دانشگاهی APRU، مجتمع دانشگاه‌های آفریقا- استرالیا، دانشگاه‌های گروه 21، انجمن دانشگاه‌های مشترک المنافع و شبکه جهانی دانشگاه‌های جهان می‌باشد. میانگین شهریه این دانشگاه سالانه حدود 6800 دلار است.

دانشگاه ملی استرالیا (The Australian National University)

دانشگاه ملی استرالیا یا به اختصار (ANU) جزو بهترین دانشگاه استرالیا است که دارای رتبه 31 جهان بر اساس سایت معتبر QS world university ranking می‌باشد. این دانشگاه در پایتخت استرالیا یعنی شهر کانبرا قرار دارد و تنها دانشگاهی است که توسط پارلمان استرالیا ساخته شده است. این دانشگاه با کسب رتبه اول در سامانه جهانی استخدام پس از تحصیل (The Emerging Globaly Employability survey)، یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای دانشجویان بومی این کشور حساب می‌شود.

رشته‌های پردرآمد در استرالیا

یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های انتخاب رشته در کشور‌های خارجی در نظر گرفتن میزان حقوق خود پس از فارغ التحصیلی می‌باشد. در این بخش می‌خواهیم چند مورد از پردرآمدترین رشته‌های تحصیل در کشور استرالیا را معرفی کنیم.

رشته‌های مدیریت و تجارت

رشته‌های مدریتی و کسب و کار جزو پردرآمدترین شغل‌های استرالیا محسوب می‌شود. علاقه‌مندان این رشته می‌توانند با گذراندن دوره سه سال در مقطع کارشناسی و دریافت گواهی مدرک خود در شرکت‌ها و کمپانی‌های تجاری مشغول به کار شوند و سالانه حدود 110 هزار دلار در سال درآمد داشته باشند.

 رشته‌های پزشکی

رشته‌های پزشکی با درآمد بالای 120 هزار دلار در سال یکی از پردرآمدترین و سخت‌ترین رشته‌های تحصیلی در استرالیا در نظر گرفته می‌شود. داوطلبان به تحصیل در این رشته با گذارندن دوره 5 ساله، می‌توانند در بیمارستان‌ها و مراکز خدماتی درمانی کشور استرالیا به عنوان پزشک عمومی مشغول به کار شوند. این دانشجویان علاوه بر آن نیز می‌توانند با گذراندن دوره 4 ساله‌ای تخصص خود را در زمینه دلخواه به دست آورند و درآمد خود را به بیش از 120 هزار در سال برسانند.

رشته حسابداری

حسابداری یکی از رشته‌های پرتقاضا و پردرآمد در دنیا است که کشور استرالیا نیز از این قاعده مستثنی نیست. شما می‌توانید با گذارندن دوره سه ساله کارشناسی در این رشته وارد بازار کار شوید و پس از مدتی کسب تجربه، درآمد خود را به سالی 95 هزار دلار برسانید.

رشته تخصصی اینترنت اشیا

علاقه‌مندان به رشته کامپیوتر حتما نام اینترنت اشیا را شنیده‌اند. رشته‌های تخصصی در دوره کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر که جزو پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی کشور استرالیا حساب می‌شود. داوطلبان در این زمینه به بررسی و توسعه ربات‌ها و وسایل الکترونیکی می‌پردازند. این رشته با جمع مدت دوره کارشناسی و دوره کارشناسی ارشد 5 سال به طول می‌انجامد. فارغ التحصیلان این دوره می‌توانند با مشغول شدن در یکی از شرکت‌های کامپیوتری درآمد سالانه 90 هزار دلار در سال داشته باشند.

رشته حقوق

رشته حقوق یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی میان دانشجویان استرالیایی محسوب می‌شود. تحصیل در این رشته نیازمند زبان انگلیسی بسیار قوی می‌باشد، بنابراین اگر به دنبال آن هستید تا با تحصیل در این رشته درآمد خود را پس از 5 سال به 180 هزار دلار در سال برسانید، حتما به زبان انگلیسی تسلط کافی پیدا کنید. از شغل‌های این رشته می‌توان به وکالت و قاضی‌شدن اشاره کرد.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در استرالیا

تحصیل در کشور استرالیا بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر امکانپذیر نمی‌باشد. شما باید با گذراندن دوره‌های زبان انگلیسی در آزمون‌های معتبر همچون آیلتس (IELTS)، تافل (Tofel) و CAE (Certificate in Advanced English) شرکت کنید. با کسب نمرات لازم مدرک زبان خود را که یکی از اساسی‌ترین مدارک برای گرفتن ویزای تحصیلی در استرالیا است، به دست آورید.

حداقل نمرات برای این مدارک به شرح زیر می‌باشند.

IELTS آیلتس با نمره 5.5 به بالا

TOFEL تافل با نمره 46 به بالا

CAE با نمره 162 به بالا

PTE Academicبا حداقل نمره 42

شما می‌توانید با داشتن این نمرات شانس خود برای دریافت ویزای تحصیلی در کشور استرالیا بیشتر کنید.

شرایط سنی دریافت ویزای تحصیلی استرالیا

یکی از ویژگی‌های جالب توجه تحصیل در کشور استرالیا، نبود محدودیت سنی برای تحصیل و اقدام برای ویزا در این کشور است. شما در هر سنی که باشید می‌توانید با دنبال کردن رویاهای خود در این کشور بی‌نظیر به تحصیل رشته مورد علاقه خود بپردازید.

میانگین شهریه دانشگاه‌های کشور استرالیا

در این بخش به بررسی شهریه‌‌های دانشگاه‌های استرالیا در به‌صرفه‌ترین و بهترین دانشگاه‌ها می‌پردازیم.

مقرون به صرفه‌ترین دانشگاه‌های استرالیا دارای شهریه‌هایی به شرح زیر هستند:

دانشگاه فلیندرز (Flinders university): شهریه‌ها از 10 هزار دلار در سال شروع می‌شود.

دانشگاه کسب و کار IPAG (IPAG Business school): شهریه‌ها از 13 هزار دلار در سال شروع می‌شود.

دانشگاه ولونگونگ (University of wollongong): شهریه‌های این دانشگاه از 18.800 دلار در سال شروع می‌شود.

دانشگاه نیوانگلند (university of New England): شهریه‌های این دانشگاه از 19.100 دلار در سال می‌باشد.

بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی در استرالیا

از مهم‌ترین ویژگی‌های تحصیل در خارج از کشور استفاده از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی است که دانشگاه‌ها و دولت آن کشور در اختیار دانشجوی خارجی قرار می‌دهد. بورسیه‌ها انواع مختلفی دارند. این نوع تسهیلات که هم از طرف دانشگاه مورد نظر و هم دولت ایران یا استرالیا در اختیار دانشجویان قرار داده می‌شود، می‌تواند به میزان بالایی مخارج دانشجویان را پوشش دهد.

بورسیه‌ها می‌توانند تمام هزینه‌ها یا بخشی از آن را پوشش دهد. این بورسیه در تمام مقاطع ممکن است صورت بگیرد ولی در مقطع کارشناسی به دلیل اینکه عملکرد شما برای دانشگاه مشخص نیست، احتمال اینکه در این مقطع بورسیه‌ها را دریافت کنید کم‌تر است. در ادامه به برخی از بورسیه‌های دولتی و دانشگاهی کشور استرالیا می‌پردازیم.

بورسیه‌های دولتی

این بورسیه‌ها که توسط دولت کشور استرالیا ارائه می‌شود، به شرح زیر می‌باشند:

 • بورسیه‌های RTP یا همان Australian Government Research Training Program

یک نوع بورسیه کامل به حساب می‌آید که می‌تواند علاوه بر هزینه‌های دانشگاه‌ها، هزینه‌های زندگی و جانبی آن‌ها را نیز پوشش دهد. برای دریافت این بورسیه تحصیلی که از سال 2017 جایگزین بورسیه IPRS شده است، باید از طریق دانشگاه و کمیته پذیرش اقدام صورت بگیرد.

نکته مهم اینجاست که بورسیه RTP فقط متعلق به دانشجویان رشته کارشناسی ارشد تحقیقاتی و دکتری می‌باشند و دانشجویان کارشناسی نمی‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

 • بورسیه Australia Awards Scholarships

این نوع بورسیه که همه هزینه‌های دانشگاه، هزینه‎های سفر و هزینه‌های زندگی و سلامت شما را تامین می‌کند متعلق به شهروندان کشورهای در حال توسعه است. داوطلبان کشور‌هایی که عموما در منطقه هند و اقیانوسیه واقع شده‌اند، این بورسیه را دریافت می‌کنند. خبر بد اینجاست که نام کشور ایران در این لیست وجود ندارد بنابراین دانشجویان عزیز ما نمی‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

 • بورسیه Destination Australia:

بورسیه DA که دولت برای برخی از دانشگاه‌هایی که در مرکز شهر قرار ندارند، تدارک دیده است؛ یکی دیگر از فرصت‌های بهره‌مندی از این کمک هزینه‌ها می‌باشد. این بورسیه‌ها می‌توانند تا سقف 15 هزار دلار در سال نیز برسند و درصد زیادی از هرینه‌های دانشجویان خارجی را پوشش دهد.

بورسیه‌های دانشگاهی کشور استرالیا

دانشگاه‌های استرالیا نیز، بورسیه‌ها و کمک هزینه‌هایی برای سهولت تحصیل در این کشور در نظر گرفته‌اند تا در اختیار دانشجویان بین‌المللی خود قرار دهند. برخی از این بورسیه‌ها به شرح زیر است:

 • بورسیه‌های تکمیلی دانشگاه ملبورن

بورسیه‌های تکمیلی توسط دانشگاه ملبورن برای دانشجویانی که نتایج خوبی داشتند در نظر گرفته می‌شود. این بورسیه شامل هزینه‌های شهریه، کمک هزینه‌هایی برای امرار معاش و هزینه‌های پوشاک و درمان می‌شود.

 • بورسیه بین‌المللی دانشگاه مک کواری (Macquarie)

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه مک کواری دارای ویژگی‌های بسیار خوبی می‌باشد. از ویژگی‌های این بورسیه می‌توان به اهدای آن به دانشجویان ممتاز دوره کارشناسی علاوه بر دانشجویان کارشناسی ارشد اشاره کرد. مبلغ این بورسیه چیزی حدود 5 تا 10 هزار دلار متغیر است.

 • بورسیه بین الملی دانشگاه سیدنی (USydIS)

بورسیه‌ تحقیقاتی دانشگاه سیدنی فقط مختص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می‌باشد. این بورسیه تحصیلی تمام هزینه‌های دانشجویان اعم از هزینه‌های دانشگاه و زندگی را تا مدت سه سال پوشش می‌دهد. این بورسیه برای دوره دکتری قابلیت تمدید یک ترمی را دارد.

 • بورسیه‌های تکمیلی برای دانشجویان بین‌المللی فلیندرز (Flinders)

بورسیه‌های تکمیلی داشگاه فلیندرز برای دانشجویان خارجی فقط برای مقطع بعدی آن‌ها صادر می‌شود. به عبارت دیگر دانشجویان واجد شرایط دوره کارشناسی این دانشگاه می‌توانند برای دوره کارشناسی ارشد خود این بورسیه‌ها را تهیه کنند. حداکثر زمانی که تحت پوشش کامل این بورسیه می‌مانید، در دوره کاشناسی ارشد 2 سال، و در دوره دکتری 3 سال است.

خوابگاه‌های دانشجویی در کشور استرالیا

یکی از اصلی‌ترین مسائل مهاجرت تحصیلی فراهم کردن محلی برای اقامت است. از گزینه‌های بسیار مقرون به صرفه این مسئله مهم خوابگاه‌های دانشجویی یا آپارتمان‌های اشتراکی می‌باشند. برخی از بهترین گزینه‌های اقامت برای دانشجویان عبارتند از:

آپارتمان‌های اجاره‌ای

اجاره واحد‌های آپارتمانی یکی از گزینه‌های بسیار عالی برای دانشجویانی می‌باشد که می‌توانند یک یا چند هم‌اتاقی داشته باشند. شما می‌توانید این واحد‌ها را در محل مورد نظر خود در هر فاصله‌ای از دانشگاه اجاره کنید. اجاره این خانه بدین صورت است که شما به عنوان مبلغ بدیعه باید هزینه اجاره 1 ماه را زودتر پرداخت کنید و از ماه بعد به پرداخت اجاره‌ها را به صورت ماهانه در موعد مقرر شده بپردازید.

هزینه‎های این واحدها 250 تا 400 دلار به صورت هفتگی می‌باشد. شما می‌توانید ابتدا منزل را اجاره کرده و سپس برای کاهش هزینه‌ها به دنبال هم‌اتاقی باشید.

خوابگاه‌های دانشجویی

در بیشتر دانشگاه‌های استرالیا، خوابگاه‌هایی در محوطه دانشگاه برای دانشجویان تدارک دیده شده است که با هزینه بسیار کمی آن‌ها‌ بتوانند در پردیس خود دانشگاه اقامت داشته باشند. هزینه این خوابگاه‌ها بین 10 تا 25 هزار دلار سالانه می‌باشد. از مزیت‌های دیگر این خوابگاه‌ها می‌توان به استفاده از تمام امکانات رفاهی که در محیط پردیس تعبیه شده است، اشاره کرد.

بیمه تحصیلی در کشور استرالیا

بیمه یکی دیگر از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان بین‌المللی می‌باشد. جدای این که تهیه بیمه درمانی برای تحصیل در این کشور اجباری است، با توجه به هزینه‌های بالای درمان در این کشور خیلی به صرفه‌تر است که برای هزینه‌های درمانی خود بیمه تهیه کنید.

بیمه دانشجویی کشور استرالیا با نام Overseas Student Health Cover (OSHC) تمام هزینه‌های درمانی دانشجویان بین‌المللی در این کشور را پوشش می‌دهد. برخی از هزینه‌های تحت پوشش این بیمه عبارتند از هزینه‌های ویزیت دکتر، برخی از موارد آمبولانس و بستری و خرید انواع محدودی از قرص‌ها.

پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود باید مراحل نهایی ثبت‌نام رو تکمیل کنید و برای دانشگاه ارسال کنید. ثبت‌نام برای بیمه دانشجویی OSHC نیز در همین مرحله صورت می‌گیرد تا با پیش از ورود به خاک این کشور بیمه شده باشید. اگر با خود همراه نیز ‌می‌برید، او هم شامل این بیمه می‌شود.

کار در حین تحصیل در کشور استرالیا

یکی از قابلیت‌های خیلی خوب تحصیل در کشور استرالیا کار به هنگام تحصیل است. شما می‌توانید با حداکثر 20 ساعت کار در هفته و حقوق 5 تا 10 دلار به صورت ساعتی در حوزه مربوط به رشته خود مشغول به کار شوید. این ساعت و حقوق به نسبت مقطع تحصیلی شما تعیین می‌شود.

اقامت پس از تحصیل

متاسفانه در کشور استرالیا نمی‌توانید مانند کشور‌های دیگر پس از تحصیل وارد بازار کار شوید و پس از گذراندن مدتی چند ساله اقامت دائمی خود را دریافت کنید.

با این حال گزینه‌هایی برای شما پس از اتمام تحصیل خود وجود دارد که می‌توانید به صورت موقت و پس از اتمام تحصیل خود در این کشور بمانید. این دوره‌ها تا حداکثر 4 سال ادامه دارد و پس از آن باید به وطن خود بازگردید. نام برخی از این ویزاهای موقت به شرح زیر است:

 • Post-study work stream visa
 • Graduate work stream visa

هزینه تحصیل در استرالیا چقدر است؟

هنگامی که هزینه تحصیل را در نظر می‌گیرید، باید هزینه‌های مربوط به دانشگاه و درس و هزینه‌های ماهانه غذا و این موارد (هزینه زندگی) را بررسی کنید. ما آنها را به بخش‌های جداگانه زیر تقسیم کرده‌ایم.

هزینه تحصیل

با توجه به متفاوت بودن هر دوره،  قیمت‌های مختلفی که توسط دانشگاه‌ها ارائه می‌شود و امکانات تخصصی مورد نیاز شما برای هر رشته (مانند دانشجویان پزشکی که به امکانات بیمارستان نیاز دارند، دانشجویان مهندسی به فضاهای کاری و غیره نیاز دارند) هزینه‌ها می‌توان به شرح زیر دانست:

 • دیپلم 4،000 – 22،000 دلار استرالیا
 • لیسانس 30،000 – 50،000 دلار استرالیا
 • مدرک کارشناسی ارشد 20،000 – 37،000 دلار استرالیا
 • دکترا 14000 – 37،000 دلار استرالیا

هزینه زندگی دانشجویی

در کنار هزینه تحصیل در استرالیا که به دانشگاه بستگی دارد، هزینه زندگی هم دقیقاً مانند ایران هزینه زندگی به شهر بستگی دارد، از فوریه 2018 ، دولت استرالیا تخمین زده است که یک دانشجو حدود 20،290 دلار استرالیا در سال یا 60106 RM نیاز دارد که با کار می‌توان تا حدود 5000 RM را تأمین کرد. البته ساعات کاری برای دانشجوی کارشناسی 40 ساعت در هفته است اما اگر در استرالیا دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد با تحقیق یا مدرک دکترا هستید، محدودیتی در تعداد ساعات کار شما وجود ندارد.

چگونه می‌توان برای پذیرش در دانشگاه‌های استرالیا اقدام کرد؟

یکی از الزامات اولیه برای تحصیل در استرالیا تسلط به زبان انگلیسی است، زیرا تمام دوره‌های دانشگاهی، معاملات و مراودات به زبان انگلیسی رسمی انجام می‌شود. به عنوان یک دانشجوی خارجی، درک روش واقعی صحبت کردن و عامیانه استرالیایی ممکن است کمی نیاز به تمرین داشته باشد. اما شجاع باشید و در خارج از کلاس به تعامل با دیگران ادامه دهید.

با این تفاسیر برای پذیرش در دانشگاه‌های استرالیا اغلب به یک مدرک زبان انگلیسی از جمله آیلتس، تافل و آزمون انگلیسی شغلی  (OET) نیاز است. همچنین برای پذیرش در مقاطع ارشد و دکترا باید شرایط پذیرش هر دانشگاه را مطالعه کرده و بعد اقدامات لازم را انجام دهید.

چه زمانی برای تحصیل در استرالیا اقدام کنیم؟

دانشگاه های استرالیا به طور معمول در طول سال فعالیت می‌کنند. در یک سال دو ترم برگزار می‌شود، بنابراین زمان اوج درخواست تحصیل در استرالیا برای یک مدرک کارشناسی؛ اواسط اکتبر تا اواسط نوامبر (دوره درخواست ترم اول) است و ترم اول در ماه مارس آغاز می‌شود. همچنین اواسط آوریل تا اواسط ماه مه (دوره درخواست ترم دوم) و ترم دوم در ماه جولای آغاز می‌شود. البته تاریخ شروع دورهی تحصیل و شروع ترم ممکن است بسته به موسسه انتخابی متفاوت باشد، بنابراین بهتر است در سایت دانشگاهی که متقاضی تحصیل در آن هستید دوباره بررسی کنید!

مزایای تحصیل در استرالیا

مزایای تحصیل در استرالیا بسیار زیاد است. اما دقیقاً چه چیزی باعث می شود که تحصیل در استرالیا اولین انتخاب بسیاری از دانشجویان باشد؟ ما به دلایل زیر در پاسخ به این سوال رسیده‌ایم.

دارای هفت دانشگاه از 100 دانشگاه برتر جهان

استرالیا 7 دانشگاه از 100 دانشگاه برتر جهان را در خود جای داده است. جامعه برتر آموزش عالی جهان برای این بررسی تعداد زیادی از دانشگاه‌های سراسر جهان را برای تعیین رتبه‌بندی ارزیابی کرده است. این موسسه هر دانشگاه را در شش معیار ارزیابی کرد، از جمله اعتبار آن در بین دانشگاهیان و کارفرمایان. این نکته نشان می‌دهد که دانشگاه‌های استرالیایی در سطح جهانی دارای استانداردهای مناسبی است.

آموزش در سطح جهانی

دانشگاه‌های استرالیا برنامه‌ها و دوره‌هایی را ارائه می‌دهد که در سطح جهانی شناخته شده باشند. این سیستم آموزشی به دانش‌آموخته‌ها اجازه می‌دهد تا به راحتی از طریق تحصیل در استرالیا و دانشگاه‌های این کشور، راهی آسان برای رفتن به سایر کشورها پیش‌رو باشد. همچنین لازم به ذکر است که دانشگاه‌های استرالیا امکانات تحقیقاتی، برنامه‌های درسی پیشرفته و بودجه ویژه‌ای را برای تحقیق و توسعه ارائه می‌دهند.

بورسیه تحصیلی

اگر فکر می کنید تحصیل در استرالیا دور از دسترس است، خوشحال خواهید شد که بشنوید دانشجویان بین‌المللی کمک هزینه و بورس تحصیلی زیادی در اختیار خواهند داشت. این موارد توسط دولت استرالیا، موسسات آموزشی و تعدادی از سازمانهای دولتی و خصوصی ارائه می‌شود. برنامه‌های اصلی بورس تحصیلی موجود برای دانشجویان بین المللی عبارتند از:

 • جوایز استرالیا: اهداف جوایز استرالیا ارتقاء دانش، پیوندهای آموزشی و روابط پایدار بین استرالیا و همسایگان از طریق برنامه های گسترده بورس تحصیلی استرالیا است. این برنامه بورس های تحصیلی ارائه شده توسط وزارت امور خارجه (DFAT) ، وزارت آموزش و پرورش و مرکز استرالیا را برای هم جمع می کند.
 • برنامه Destination Australia (DAP) : این برنامه برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی برای تحصیل در استرالیا است. بیش از 1000 بورس تحصیلی هر ساله برای حمایت از دانشجویان داخلی و بین المللی توسط این برنامه ارائه می‌شود.
 • بورس تحصیلی زنان APEC در استرالیا: این بورسیه ها با هدف حمایت از توانمندسازی اقتصادی زنان در منطقه APEC و ارتقا جایگاه زن در علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات است. این کمک هزینه، بر اساس شایستگی علمی، به دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط بورسیه ارائه داده می‌شود.

فرصت‌های عالی تحقیق در کشور استرالیا

استرالیا سرمایه‌گذاری زیادی در زمینه تحقیقات انجام می‌دهد و بنابراین این کشور تحقیقات آکادمیک برجسته‌ای را در زمینه‌های مختلف تولید کرده است. کشفیات مشهوری که از استرالیا به دست آمده است شامل پنی سیلین، وای فای، دستگاه سونوگرافی و ضبط کننده اطلاعات پرواز یا جعبه سیاه است. وقتی در استرالیا تحصیل می‌کنید، می‌توانید از فناوری چشمگیر و منابع تحقیقاتی که این اختراعات را امکان پذیر کرده است، بهره ببرید.

کیفیت بالای زندگی استرالیا

استرالیا به طور مداوم در نظرسنجی‌ها و مطالعاتی که کیفیت زندگی را اندازه می‌گیرد، نمره خوبی می گیرد.. موسسه Numbeo کیفیت زندگی را در 230 شهر جهان مقایسه کرده است و استرالیا دارای سه شهر در 10 شهر برتر دنیاست. شما با تحصیل در استرالیا فرصت زندگی در این شهرها را خواهید داشت.

تحصیل در استرالیا امکان کار در حین تحصیل

استرالیا به دارندگان ویزای دانشجویی اجازه می‌دهد تا هنگام تحصیل، کار کنند. هر چند شرایطی برای این امر  وجود دارد. شما فقط ممکن است هنگامی که در طول تحصیل مجاز به کار باشید. شما فقط مجاز هستید حداکثر 40 ساعت در هر دو هفته کار کنید. اطلاعات بیشتر درباره شرایط کار دارندگان ویزای دانشجویی را می‌توان در سایت دانشگاه مدنظر مطالعه کرد.

فرصت کار در استرالیا بعد از تحصیل

ویزای تحصیلات تکمیلی موقت (زیر کلاس 485) به دانشجویان بین‌المللی که حداقل به مدت دو سال در استرالیا تحصیل کرده‌اند، فرصت درخواست مجوز موقت کار در استرالیا را ارائه می‌دهد. البته این ویزا شرایط خاصی دارد.

تحصیل در استرالیازیبایی طبیعی و هوای مطبوع

این لیست از مزایای تحصیل در استرالیا بدون ذکر بسیاری از عجایب طبیعی کشور و روزهای آفتابی استرالیا کامل نخواهد بود. می‌توانید از صخره بزرگ سد، پارک ملی، بیابان تاسمانی و جزیره فریزر دیدن کنید. هوای آفتابی اجازه می‌دهد روزهای زیادی را در خارج از خانه فعالیت داشته باشید. مسلماً زمستان این کشور هم دیدنی است، اما به سختی سایر مناطق جهان نیست.

شهرهای بزرگ دانشجویی در استرالیا

دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در استرالیا همه در شهرهای بزرگ این کشور واقع شده‌اند که سه مورد از آنها عبارتند از:

ملبورن

ملبورن دومین شهر بزرگ استرالیا، از محبوب‌ترین شهرها برای تحصیل در این کشور است. مسلماً این شهر بزرگترین شهر دانشجویی در سراسر جهان است زیرا بیش از هشت دانشگاه بزرگ مستقر در این منطقه است و بیش از 300000 دانشجو که یک سوم آنها بین‌المللی در این شهر مشغول به تحصیل هستند.

محبوب‌ترین دانشگاه‌های استرالیا در این شهر یافت می‌شوند و زندگی پر جنب و جوش با آب و هوای فصلی باعث شده، هدف دانشجویان از هر جای جهان برای تحصیل در استرالیا است. ملبورن همچنین برای ورزش محبوب است، کار تیمی و تعامل همه دانشجویان سالم را تشویق می‌کند. شاید جالب باشد بدانید که ملبورن برای مدت هفت سال به عنوان دوست داشتنی ترین شهر جهان انتخاب شده است.

سیدنی

سیدنی بهترین‌ها دانشگاه‌های تحقیقاتی دنیا را دارد و برای همین به عنوان بهترین شهر برای مهاجرت در این کشور انتخاب شده است. مرکز تفریحی و ترانزیتی استرالیا ، آب و هوای تقریباً گرمسیری سیدنی و شرایط بین المللی ، یک فضای سرگرم کننده و سرزنده را برای همه دوستداران فضای شهری تضمین می‌کند. همچنین اقتصاد رو به رشد این شهر، باعث شده بهترین مکان در استرالیا برای یافتن فرصت‌های شغلی پس از فارغ‌التحصیلی باشد.

بریزبن

این شهر مرکز کوئینزلند است و شهر شماره دو دانشجویی برای تحصیل در استرالیا است. این شهر نیمه گرمسیری بوده و برای دانشجویان بین المللی از آب و هوای گرم گزیزانند و به دنبال شهری خلوت‌تر از سیدنی و ملبورن هستند، انتخاب مناسبی است.

کانبرا

این شهر توسط بسیاری از ذخایر طبیعی و پارک‌ها احاطه شده و دارای مناطقی است که برای زندگی در حومه شهری در کنار تحصیل در استرالیا مناسب است. اگرچه از سایر شهرهای گفته شده، کوچکتر است، اما دانشگاه‌های کانبرا از نظر کیفیت آموزش و شهرت در استرالیا در رتبه های برتر قرار دارند.

 آدلاید

دانشگاه‌های آدلاید با سه برنده جایزه نوبل و صدها محقق رودز، پایتخت جایزه نوبل استرالیا لقب گرفته است. برای تحصیل در استرالیا این شهر به عنوان یکی از مقاصد تحقیقاتی عالی است و علاوه بر این موارد دارای طبیعت زیبایی نیز هست. گرچه شهر آدلاید در مقایسه با شهرهای گفته شده، شهر کوچکی است اما پتانسیل خوبی برای کار بعد از تحصیل را هم دارد.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در استرالیا

برای ورود به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی به استرالیا، ویزای خاصی لازم است. بعد از گرفتن پذیرش از دانشگاه مدنظر، برای شروع مراحل درخواست، ابتدا باید برای نیاز به ویزای دانشجویی به وب سایت وزارت امور داخلی استرالیا تحت عنوان STUDENT مراجعه کنید. در کنار گواهینامه زبان انگلیسی، شما همچنین باید شواهدی از بودجه کافی را برای تأمین هزینه‌های تحصیل در استرالیا و زندگی و سفر خود ارائه دهید.

در کنار این موارد، والدین شما باید مدرکی برای کسب درآمد سالانه حداقل 60،000 دلار استرالیا و بیانیه‌ای ارائه دهند که توافق آنها را برای حمایت مالی از شما اعلام کند. در بعضی مواقع، ممکن است مجبور شوید تحت معاینه پزشکی و یا رادیولوژی با یک پزشک مورد تأیید اداره مهاجرت استرالیا قرار بگیرید. این امر ممکن است به ویژه مربوط به کسانی باشد که مایل به تحصیل در رشته های پزشکی، پرستاری و دندانپزشکی هستند.

دولت استرالیا به دانشجو اجازه کار نیمه وقت در حین تحصیل را می دهد

در مقالاتی جداگانه، به بررسی تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی نظیر کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کشور استرالیا خواهیم پرداخت.

معرفی 10 دانشگاه برتر استرالیا 2019 / Australia’s Top 10 Universities 2019

انواع موسسات آموزش عالی در کشور استرالیا

به طور کلی، در کشور استرالیا ۴ نوع موسسه آموزش عالی وجود دارد که عبارتند از:

 1. دانشگاه ها گروه ۸ (GO 8 Universities)

شامل برترین و منتخب دانشگاه های کشور استرالیا می باشد. موسسات اصلی، بزرگ و شناخته شده آکادمیک برای تحصیل در مقطع دکتری با تسهیلات و امکانات پیشرفته و اعضای هیئت علمی متشکل از محققین برجسته و شناخته شده در رشته های مختلف هستند. دانشگاه های این زیر گروه عبارتند از:

 1. دانشگاه ملی استرالیا (Australian National University)
 2. دانشگاه کوئینزلند (The University of Queensland)
 3. دانشگاه موناش (Monash University)
 4. دانشگاه ملبورن (Melbourne University)
 5. دانشگاه سیدنی (Sydney University)
 6. دانشگاه نیو ساوت ولز (University of New South Wales)
 7. دانشگاه غربی استرالیا (University of Western Australia )
 8. دانشگاه آدلاید (The University of Adelaide)

  این تشکل در سال ۱۹۹۹ تشکیل شد و دفتر مرکزی آن در شهر کانبرا، پایتخت کشور استرالیا واقع شده است. مدیر اجرایی آن خانم Vicki Thomson و ریاست آن به عهده پروفسور Ian Jacobs از اعضای هیئت علمی دانشگاه UNSW است.

 • هفت دانشگاه عضو این گروه در رنکینگ جهانی، جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستند.
 • پنج دانشگاه عضو این گروه در رنکینگ جهانی، جزو ۵۰ دانشگاه برتر دنیا هستند.
 • ۷۳ درصد از کل گرنت های پژوهشی رقابتی کشور استرالیا به دانشگاه های عضو GO8 اختصاص یافته است.
 • ۹۹ درصد پژوهش ها و تحقیقاتی که در دانشگاه های GO8 انجام می شوند، در سطح جهانی یا فراتر از آن است.
 • سالیانه ۶ میلیارد دلار هزینه صرف پژوهش در دانشگاه های GO8 می شود که از این میزان، ۲ میلیارد دلار به پژوهش ها در حوزه پزشکی و بهداشت می شود.
 • براساس گزارش منتشر شده توسط London Economics، دانشگاه های GO8 سالیانه ۴/۶۶ میلیارد دلار بر اقتصاد کشور استرالیا تاثیر دارد.
 • هر دلار درآمد ناشی از تحقیقات دانشگاه های GO8، ۱۰ دلار سود برای جامعه استرالیا به همراه دارد.
 • دانشگاه های GO8 به طور مستقیم از ۵۰ هزار شغل در کشور استرالیا حمایت می کند.
 • دانشگاه های GO8 با دانشگاه های مطرح دنیا تفاهم نامه همکاری دارد.
 • سالیانه ۹۶ هزار دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی از دانشگاه های GO8 فارغ التحصیل می شوند.
 • بیش از نیمی از پزشکان، دندانپزشکان و دامپزشکان کشور استرالیا از GO8 فارغ التحصیل شده اند.
 • ۴۰ درصد از مهندسین در کشور استرالیا از دانشگاه های GO8 فارغ التحصیل شده اند.
 • بیش از یک سوم از کل دانشجویان تحصیلات تکمیلی استرالیا در دانشگاه های GO8 تحصیل می کنند.۲٫(Innovative Research Universities (IRU
 • شامل ۷ دانشگاه جوان در کشور استرالیا است که به طور اختصاصی بر روی آموزش و پژوهش فراگیر متمرکز هستند. دانشگاه های این گروه عبارتند از:
 • دانشگاه فلیندرز (Flinders University)
 • دانشگاه چارلز داروین (Charles Darwin University)
 • دانشگاه گریفیت (Griffith University)
 • دانشگاه جیمز کوک (James Cook University)
 • دانشگاه لاتروب (La Trobe University)
 • دانشگاه مورداک (Murdoch University)
 • دانشگاه سیدنی غربی (Western Sydney University)

4 چیزی که باید قبل از تحصیل در استرالیا بدانید!

 1. (Australian Technology Network (ATN

گروهی از دانشگاه های کشور استرالیا که تمرکز آنها بیشتر بر روی مشارکت در پروژه های صنعتی است. دانشگاه های این گروه عبارتند از:

 • دانشگاه تکنولوژی سیدنی (University of Technology of Sydney)
 • دانشگاه RMIT
 • دانشگاه جنوب استرالیا (University of South Australia)
 • دانشگاه کورتین (Curtin University)
 1. (Reginal Universities Network (RUN

گروهی متشکل از ۶ دانشگاه که بیشتر در مناطق روستایی کشور استرالیا واقع شده اند. دانشگاه های این گروه عبارتند از:

CQ University

Federation University Australia

Southern Cross University

University of New England

University of Southern Queensland

University of the Sunshine Coast

مروری بر معتبرترین دانشگاه های کشور استرالیا 

No University QS rankings
۱ Australian National University ۲۴
۲ Melbourne University ۳۹
۳ Sydney University ۴۲
۴ University of New South Wales ۴۵
۵ University of Queensland ۴۸
۶ Monash University ۵۹
۷ The University of Western Australia ۹۱
۸ The University of Adelaide ۱۱۴
۹ University of Technology Sydney ۱۶۰
 1. دانشگاه ملی استرالیا (ANU)
 •  بالاترین رنکینگ را در میان دانشگاه های استرالیا را دارد.
 •  در شهر کانبرا، پایتخت کشور استرالیا در سال ۱۶۶۶ در کشور استرالیا تاسیس و پایه گذاری شده است.
 •  ۵۰ درصد دانشحویان این دانشگاه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند.
 •  ۲۵ هزار و ۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
 •  ۶ نفر از اعضای هیئت علمی این دانشگاه برنده جایزه صلح نوبل شده اند.
 •  بورسیه اختصاصی تحصیلی به دانشجویان خود ارائه می دهد.

۹۵ درصد از کیفیت تحقیقاتی که در این دانشگاه انجام می شود هم تراز و در مواردی بالاتر از سطح جهانی است.

 1. دانشگاه ملبورن (Melbourne University)
 •  در سال ۱۸۵۳ در شهر ملبورن استرالیا تأسیس شده است.
 •  به عنوان معروفترین و برترین دانشگاه فنی کشور استرالیا شناخته می شود.
 •  قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه کشور استرالیا است.
 •  بیش از ۵۰ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که ۵/۵۱ درصد از آنها را دانشجویان مقطع کارشناسی و ۵/۴۸ درصد در مقاطع فوق لیسانس و دکتری مشغول به تحصیل هستند.
 • ۳۶ درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین الملل تشکیل داده اند که از ۱۳۰ کشور دنیا در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
 1. دانشگاه سیدنی (Sydney University)
 •  در رنکینگ جهانی، جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا است.
 •  قدیمی ترین دانشگاه کشور استرالیا است که در سال ۱۸۵۰ میلادی تاسیس شده است.
 • بیش از ۶۰ هزار دانشجو از بیش از ۱۳۰ کشور دنیا در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
 1. دانشگاه New South Wales
 •  در رنکینگ جهانی، جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا است.
 •  در سال ۱۹۲۹ و در شهر سیدنی تاسیس شده است.
 • بیش از ۵۹ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

۵٫ دانشگاه کوئینزلند (University of Queensland)

دانشگاهی دولتی است که در شهر بریزبن استرالیا و در سال ۱۹۰۹ تاسیس شده است.

 •  آموزش و پژوهش ارتباط تنگاتنگی در این دانشگاه با یکدیگر دارند.
 •  ۵۲ هزار و ۳۳۱ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که ۱۵ هزار و ۴۳۱ نفر از آنها را دانشجویان بین المللی از ۱۳۵ کشور جهان تشکیل می دهند.
سوالات متداول در مورد تحصیل در استرالیا

آیا زبان مردم این کشور با گویش و لهجه خاصی است؟
زبان مردم استرالیا انگلیسی است. این زبان بسیار مشابه به زبان انگلیسی آمریکایی می‌باشد و گویش متفاوتی ندارد. با این حال به دلیل بالا بودن تعداد مهاجرین در این کشور ممکن است لهجه‌های هندی، بریتیش و… به گوشتان بخورد.
آیا دانشگاه‌های این کشور دارای اعتبار هستند؟
دانشگاه‌های کشور استرالیا دارای اعتبار جهانی زیادی هستند. دانشگاه‌های برتر این کشور که به آن‌ها گروه 8 نیز می‌گویند، همواره جزو 500 دانشگاه برتر جهان بوده‌اند.
آیا مدرک زبان برای تحصیل در استرالیا الزامی است؟
بله، یکی از مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در دانشگاه‌های کشور استرالیا، داشتن مدرک زبان معتبر مانند آیلتس و تافل با نمره‌های 5.5 و 46 به بالا می‌باشد.

سخن پایانی

با توجه به مزایای تحصیل در استرالیا و بعد کار و زندگی، طبیعی است که این کشور مقصدی عالی برای مهاجرت باشد. با این وجود پیش از عزیمت باید شرایط را به درستی درک کرد و بعد از آن به کمک یک وسیله مهاجرتی معتبر برای این کار اقدام کرد. همچنین پیش از هر اقدامی باید هزینه‌های لازم برای مهاجرت و زندگی را هم در نظر داشت.

اگر قصد تحصیل در کشور استرالیا را دارید کافیست با مشاوران تخصصی ما تماس بگیرید تا از جامع‌ترین و کامل‌ترین اطلاعات مربوط به تحصیل در کشور استرالیا با توجه به شرایط خویش مطلع شوید. مشاوران و کارشناسان تخصصی ما در تمام طول مسیر همراه شما هستند تا بتوانید در سریع‌ترین زمان و به بهترین شیوه اقدام به مهاجرت نمایید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید