لوگو صبا ویزا

تحصیل در روسیه

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی در روسیه و جزئیات ثبت نام در دانشگاه‌های کانادا به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

روسیه بزرگترین کشور جهان است که مساحتی بیش از 17 میلیون کیلومتر مربع از اروپا تا آسیا را در بر می‌گیرد و دارای 776 دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی است. تنوع فرهنگی و زبانی در روسیه یکی از دلایلی است که دانشجویان بین‌المللی را به تحصیل در روسیه ترغیب می‌کند. چرا که دانشجویان با هر ملیتی می‌توانند بین مردم 200 قومیت مختلف روسیه به راحتی زندگی کنند.

دانشگاه دولتی مسکو

دستاوردهای کشور روسیه به خصوص در زمینه هنر، معماری و ادبیات تاثیر قابل توجهی بر رشد فرهنگی تمام جهان داشته و ادبیات دنیا به نوعی مدیون فعالیت‌های فرهنگی مردم این سرزمین پهناور است. امروز کشور روسیه میزبان دانشجویان زیادی از سراسر دنیاست. مدرک دانشگاه‌های روسیه هم در ایران و هم در نقاط دیگر دنیا از اعتبار بالایی برخوردار است.

امکان تحصیل رایگان در روسیه نیز عامل مهمی در محبوبیت این کشور در میان دانشجویان بین‌المللی است. سالیانه دانشجویان زیادی از 170 کشور دنیا واجد شرایط دریافت بورسیه از دولت روسیه می‌شوند و امکان پیوستن شما به آنها نیز فراهم است.

اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و جواب تمام سوال‌های خود را در این مورد به دست آورید. عنوان‌هایی که در این مقاله مطرح می‌شوند عبارتند از:

 • مزایای تحصیل در روسیه
 • معرفی نظام آموزش عالی روسیه و مقاطع مختلف تحصیلی در این کشور
 • مدارک لازم برای دریافت پذیرش دانشگاه های روسیه
 • مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه
 • بورسیه‌های تحصیلی دولتی و غیردولتی روسیه برای دانشجویان بین‌المللی
 • رنکینگ دانشگاه‌های برتر کشور روسیه
 • شرایط مختلف تحصیل و کار حین تحصیل در روسیه
 • هزینه تحصیل مقاطع مختلف در روسیه
 • انواع اقامتگاه دانشجویی در روسیه
 • هزینه زندگی در روسیه

مزایای تحصیل در روسیه

سطح علمی و فرهنگی کشور روسیه بسیار بالاست و نیمی از شهروندان آن مدرک دانشگاهی دارند. به همین دلیل مردم روسیه و دولت این کشور برای تحصیلات آکادمیک و دانشجویان ارزش زیادی قائل هستند که به زندگی راحت و بی‌دردسر دانشجویان در این کشور منجر می‌شود. تحصیل در روسیه دارای مزایای قابل توجهی است که در این بخش به شرح آنها می‌پردازیم.

تحصیل در روسیهتنوع رشته های دانشگاهی در کشور روسیه

کشور روسیه دارای دانشگاه‌های معروفی است که برنامه‌های تحصیلی متنوعی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کنند. دانشکده‌های فیزیک، ریاضیات و علوم طبیعی این کشور دارای شهرت و اعتبار جهانی هستند.

جالب است بدانید که کشور روسیه به عنوان رهبر جهانی آموزش دانشجویان ریاضیات، فیزیک، شیمی، مهندسی، برنامه‌نویسی، پزشکی، زمین‌شناسی و علوم انسانی شناخته شده و سابقه درخشانی در تربیت متخصصین دانشگاهی دارد.

گستره وسیع دوره های مطالعاتی در کشور روسیه

متقاضیان تحصیل در روسیه می‌توانند از میان رشته‌های متعددی که در دانشگاه‌های مختلف روسیه ارائه می‌شوند، رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنند. 776 دانشگاه‌ در روسیه میزبان دوران تحصیلی دانشجویان در 900 رشته تحصیلی هستند. 657 رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، تخصص، تحصیلات تکمیلی، کارآموزی و دستیاری به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود.

دانشگاه‌های زیادی در روسیه به برگزاری دوره‌های تحصیلی کوتاه‌مدت و دوره‌های یادگیری زبان روسی می‌پردازند.

هزینه نسبتا پایین تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه در مقایسه با تحصیل در آمریکا، کانادا و انگلیس بسیار ارزان‌تر است. دانشگاه‌های این کشور از نظر امکانات آموزشی، کیفیت ارائه دروس و سطح علمی اساتید دانشگاهی با دانشگاه‌های غرب دنیا در رقابت هستند و جایگاه قابل توجهی دارند.

فرصتی مناسب برای یادگیری زبان روسی

حدود 260 میلیون نفر در دنیا به زبان روسی صحبت می‌کنند و حدود 10 میلیون نفر از مردم کشورهای دیگر به طور منظم در حال یادگیری این زبان هستند. دانشگاه‌های روسیه نیز به طور مرتب دوره‌های آموزش زبان روسی را به صورت مجازی، ترم تابستانی و… برگزار می‌کنند که می‌توانید پیش از شروع تحصیل خود در این کشور از آنها استفاده کنید.

افرادی که به دریافت بورسیه دولتی روسیه موفق می‌شوند، امکان یادگیری زبان روسی به صورت کاملا رایگان را به دست می‌آورند. در بخش‌های بعدی این مقاله به بررسی انواع بورسیه تحصیلی کشور روسیه نیز می‌پردازیم.

امکان دریافت مدرک دوگانه از اغلب دانشگاه های روسیه

دولت روسیه عهدنامه بلونیا را در سال 2013 امضا کرد که به واسطه آن در زمینه ایجاد فضای آموزشی مشترک با کشورهای شرکت‌کننده در این عهدنامه، تعهداتی را پذیرفت. این موافقت‌نامه‌ بین دولت روسیه و 60 کشور دنیا از جمله فنلاند، اسپانیا، کوبا، هند، ویتنام، چین، ونزوئلا و… رسمیت یافت.

تحصیل هزاران دانشجوی بین‌المللی در روسیه

در سال 2015  این سند همکاری بین روسیه و فرانسه منعقد و پس از آن در سال 2016 موافقت‌نامه بین روسیه و قبرس نیز امضا شد. در حال حاضر اغلب دانشگاه‌های معتبر روسیه برنامه‌های تحصیلی مشترک با کشورهای دیگر را به دانشجویان بین‌المللی ارائه داده که مدرک آنها مدرکی دوگانه است. در واقع دانشجویان در صورت تحصیل در روسیه می‌توانند دو مدرک معتبر را دریافت کنند.

امکان اقامت در چند نوع اقامتگاه دانشجویی

در روسیه برای اسکان دانشجویان بین‌المللی چند نوع اقامتگاه وجود دارد که هزینه اقامت در آنها بسیار مناسب است. به اغلب دانشجویان بین‌المللی روسیه خوابگاه دانشجویی تعلق می‌گیرد اما اقامت در خوابگاه، تنها گزینه مقرون به صرفه برای دانشجویان نیست. دانشجویان بین‌المللی امکان استفاده از گزینه‌های ارزان دیگری را نیز دارند که در بخش‌های بعدی به بررسی جزییات آنها می‌پردازیم.

امکان تجربه زندگی متفاوت در کنار 200 گروه قومی

در کشور روسیه اقوام مختلفی با زبان‌ها و مذهب‌های متفاوت در کنار هم به راحتی زندگی می‌کنند. این نوع زندگی و سازش با عقاید متنوع و فرهنگ‌های مختلف، در زمینه‌های متعددی به وسعت دید دانشجویان منجر می‌شود. زندگی دانشجویی در روسیه، تجربه‌های بسیار شگفت‌انگیزی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

امکان شرکت در رویدادهای فرهنگی و ورزشی جذاب

از دیگر مزایای تحصیل در روسیه می‌توان به تنوع رویدادهای فرهنگی و ورزشی این کشور اشاره داشت که شرکت در آنها برای دانشجویان کاملا رایگان است. به دانشجویان روسیه تخفیف‌های پرکاربردی تعلق می‌گیرد که از میان آنها می‌توان به حمل و نقل عمومی، بازدید از موزه‌ها‌، استفاده از کتابخانه‌ها، تماشای تئاترهای فوق‌العاده و… اشاره داشت.

معرفی نظام آموزش عالی روسیه و مقاطع مختلف تحصیلی در این کشور

نظام آموزش عالی در روسیه به چهار بخش اصلی آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه، آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی تقسیم می‌شود. سال تحصیلی در روسیه دارای دو ترم است. ترم اول از سپتامبر تا ژانویه و ترم دوم از فوریه تا ژوئن برگزار می‌شود. این فرآیند برای تمام دانشگاه‌های روسیه اجباری است.

در روسیه سه نوع موسسه آموزش عالی وجود دارد:

 • دانشگاه‌ها که طیف وسیعی از برنامه‌های تحصیلی را در تمام مقاطع ارائه می‌دهند.
 • آکادمی‌ها که تاکید بیشتری بر تحقیق و مهارت‌های عملی داشته و معمولاً به حوزه‌های موضوعی خاصی مانند هنر، معماری یا علم اختصاص دارند.
 • موسسات آموزشی که شعبه‌های مستقلی از دانشگاه‌ها یا آکادمی‌ها هستند و دوره‌های آموزشی حرفه‌ای را ارائه می‌دهند.

سیستم آموزش عالی در روسیه به دلیل دستاوردهای متعددی که دارد و تاکیدش بر زمینه علم و فناوری شهرت یافته است. بسیاری از دوره‌های ارائه شده در موسسات دولتی روسیه حول محور علوم متمرکز شده اما طیف وسیعی از برنامه‌های تحصیلی علوم انسانی و علوم اجتماعی نیز در سیستم آموزشی روسیه ارائه می‌شود.

در سال‌های اخیر، مؤسسات آموزش عالی خصوصی نیز برای تکمیل کار مؤسسات دولتی روسیه شکل گرفتند که برنامه‌هایی را در زمینه‌های دیگر مانند اقتصاد، تجارت و حقوق ارائه می‌دهند.

ساختار مقاطع تحصیلی در سیستم آموزشی روسیه

سیستم آموزش عالی روسیه بر پایه اصول بولونیا بنا شده و شامل مقطع کارشناسی، مقطع تخصص، مقطع کارشناسی ارشد، مقطع تحصیلات تکمیلی، کارآموزی و دستیاری است.

تحصیل در روسیهتحصیل مقطع کارشناسی در روسیه

این مقطع در کشور روسیه نیز چهار سال طول می‌کشد و دانشجویان در آن به یادگیری دروس عمومی پایه می‌پردازند. دانشجویان این مقطع در پایان دوره کارشناسی خود ملزم به دفاع از پایان‌نامه هستند. در کشور روسیه دانشجو با دریافت مدرک کارشناسی خود مجاز است وارد بازار کار شود یا به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بپردازد.

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک (NSU)

تحصیل دوره تخصص در روسیه

دوره تخصص در روسیه روی بخش عملی رشته تحصیلی تمرکز دارد. افرادی که دارای مدرک تحصیلات متوسطه یا مدرک فنی حرفه‌ای هستند، امکان شرکت در دوره تخصص روسیه را به دست می‌آورند. طول این دوره پنج سال است و دانشجویان برای دریافت مدرک خود به دفاع از پایان‌نامه ملزم هستند. فارغ‌التحصیلان مقطع تخصص امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را نیز دارند.

تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

این دوره در روسیه حدود دو سال طول می‌کشد که یک سال از آن به تحقیق روی موضوع پایان‌نامه اختصاص دارد. فارغ‌التحصیلان این مقطع می‌توانند وارد بازار کار شوند یا برای ادامه تحصیل در دوره تحصیلات تکمیلی اقدام کنند.

تحصیل مقطع دکتری در روسیه

این دوره تحصیلی بالاترین سطح آموزش تخصصی است که شامل بخش‌های تحصیل، تدریس، تجربه عملی و کارهای تحقیقاتی است. دانشجویان دکتری برای تحصیل خود در این مقطع، یک حوزه پژوهشی را در نظر می‌گیرند و پایان‌نامه خود را به دفاع از آن موضوع اختصاص می‌دهند. تحصیل مقطع دکتری به طور تمام‌وقت حدود سه سال و به صورت نیمه‌وقت حدود چهار سال طول می‌کشد.

به فارغ‌التحصیلان این مقطع مدرک تحصیلات تکمیلی علوم داده می‌شود که اولین مدرک مورد نیاز برای کسب جایگاه دانشمندی است. افرادی که موفق به دریافت مدرک تحصیلات تکمیلی می‌شوند، امکان شرکت در مقطع دکتری را به دست می‌آورند. بعد از دریافت مدرک دکتری می‌توان برای کسب جایگاه دانشمندی اقدام کرد.

تحصیل دوره رزیدنت پزشکی در روسیه

این دوره مختص فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی و داروسازی است. طول دوره رزیدنتی دو سال و شامل مباحث مطالعاتی جامع و کار عملی در موسسات پزشکی روسیه است. پزشکان با تحصیل این دوره در روسیه، امکان ورود به بازار کار این کشور را به دست می‌آورند.

تحصیل دوره دستیاری در روسیه

این دوره به فارغ‌التحصیلان دوره تخصص یا کارشناسی ارشد اختصاص دارد. مدت زمان این دوره تحصیلی در روسیه دو سال است و برنامه درسی آن تحت نظر استاد و مدیر گروه دپارتمان مربوطه اجرا می‌شود. فارغ‌التحصیلان دوره دستیاری رشته‌های هنری با اجرای یک نمایش، نمایشگاه، کنسرت یا یک رویداد هنری می‌توانند شایستگی خود را برای دریافت این مدرک ثابت کنند.

فارغ‌التحصیلان دوره دستیاری پس از دریافت مدرک خود، اجازه تدریس و انجام فعالیت‌های تخصصی در کشور روسیه را به دست می‌آورند.

مدارک لازم برای دریافت پذیرش دانشگاه های روسیه

 • فرم درخواست پذیرش از دانشگاه
 • پاسپورت متقاضی
 • مدارک تحصیلی و ریزنمرات ترجمه‌شده به زبان روسی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم ابتلا به HIV

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه

متقاضیان تحصیل در روسیه پس از دریافت پذیرش از دانشگاه باید مدارک لازم را به اداره مهاجرت روسیه ارائه کنند. برای دانشجویان بین‌المللی روسیه ویزای 90 روزه صادر می‌شود. دانشجو برای تمدید ویزای خود لازم است به بخش محلی اداره امور مهاجرت مراجعه کند. درخواست تمدید ویزای تحصیلی تا پایان دوره تحصیلی دانشجو، به صورت سالیانه انجام می‌شود.

بورسیه های تحصیلی دولتی و غیردولتی روسیه برای دانشجویان بین‌المللی

روسیه سالیانه برای دانشجویان بین‌المللی خود تعدادی بورسیه تحصیلی در نظر می‌گیرد. جالب است بدانید که متقاضیان بین‌المللی می‌توانند مانند شهروندان روسیه درخواست بورسیه خود را به دانشگاه‌های دولتی ارسال کنند. از جمله فرصت‌های دریافت بورسیه تحصیلی روسیه شرکت در رقابت‌های علمی متعددی است که هر دانشگاه در طول سال برگزار می‌کند.

دانشجویان بین‌المللی برای دریافت بورسیه دولتی لازم است در آزمون EGE شرکت کنند. در صورت قبولی در این آزمون، بورسیه به متقاضی تعلق می‌گیرد. این بورسیه شامل هزینه‌های تحصیل و اقامت دانشجو است و هزینه‌های سفر، زندگی و بیمه را پوشش نمی‌دهد. غیر از بورسیه دولتی، 15000 بورسیه غیر دولتی نیز به دانشجویان ملی و بین‌المللی روسیه تعلق می‌گیرد.

بورسیه های دولتی روسیه برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی

بورسیه‌های تحصیلی دولتی روسیه شامل تامین هزینه شهریه دانشگاه، هزینه اقامت دانشجویی و کمک‌ هزینه زندگی است. متقاضیان برای دریافت بورسیه دولتی لازم است در آزمون EGE شرکت کرده و شایستگی علمی خود را به دانشگاه ثابت کنند.

 • بورسیه اختصاصی دانشگاه ملی تحقیقات مدرسه عالی اقتصاد سنت پترزبورگ که 25% تا 100% هزینه‌های تحصیل دانشجویان برتر را پوشش می‌دهد.
 • بورسیه اختصاصی دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ که به بعضی دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد.

بورسیه های غیر دولتی روسیه برای تحصیل دانشجویان بین ‌المللی

دانشکده‌ها و موسسات غیردولتی روسیه بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را برای دانشجویان بین‌المللی در مقاطع مختلف تحصیلی در نظر می‌گیرند.

 • دانشکده مطالعات روسیه و آسیا (SRAS)
 • کمک هزینه تحصیلی بنجامین ای گیلمن
 • بورسیه پژوهشی روسیه برای رشته‌های انرژی و اقتصاد
 • پروژه بورسیه تحصیلی روسیه برای رشته‌های ریاضیات، فیزیک، علوم کامپیوتر و اقتصاد

تحصیل در روسیهرنکینگ دانشگاه های برتر کشور روسیه

در سال 2022 چند دانشگاه برتر روسیه موفق شدند در رتبه‌های بالای 50 رتبه‌بندی QS قرار بگیرند که در این مقاله به معرفی آنها می‌پردازیم.

دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو (MSU)

این دانشگاه در سال 1755 تاسیس شد که سالیانه به ثبت نام حدود 4000 دانشجوی بین‌المللی می‌پردازد. دانشگاه دولتی لومونوسوف دارای 5000 محقق و 6000 استاد دانشگاه است. این دانشگاه معروف دنیا مساحتی معادل 100000 متر مربع دارد که 100 ساختمان و سازه در آن بنا شده است. کتابخانه دانشگاه MSU با داشتن نه میلیون نسخه کتاب، در شمار بزرگترین کتابخانه‌های روسیه قرار دارد.

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک (NSU)

این دانشگاه در سال 1959 در جنوب سیبری تاسیس شد که دارای 70 آزمایشگاه تحقیقاتی و 50 موسسه تحقیقاتی است. مدرک پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه در تمام دنیا دارای اعتبار است.

دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ

دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ یکی دیگر از گزینه‌های عالی برای تحصیل رشته‌های پزشکی است. هزینه تحصیل در این دانشگاه نسبت به خدمات و کیفیت ارائه برنامه‌های درسی بسیار مناسب است. از سال 1947 بیش از 3500 دانشجوی بین‌المللی از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند.

دانشگاه سنت پترزبورگ روسیه

 

دانشگاه دولتی تومسک (TSU)

این دانشگاه معتبر روسیه دارای سابقه 139 ساله در حوزه آموزش عالی است و دانشجویان روسی برای ورود به آن باید در آزمون ورودی دانشگاه قبول شوند. دانشجویان بین‌المللی با ارسال مدارک و ریزنمرات خود به این دانشگاه، می‌توانند شانس ورود خود را به دانشگاه دولتی تومسک امتحان کنند.

دانشگاه دولتی تومسک دوره‌های تحصیلی مجازی را نیز با کیفیتی منحصر به فرد و در قالب مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌دهد. پارک علم و فناوری این دانشگاه به عنوان اولین پارک فناوری روسیه در سال 1993 افتتاح شد.

دانشگاه دولتی تومسک روسیه

این دانشگاه در زمینه توسعه علوم و ارتقای فرهنگ روسیه گام‌های موثری برداشته است. دانشگاه تومسک 23000 دانشجو دارد که در 28 دانشکده به تحصیل در مقاطع مختلف می‌پردازند. تجهیزات تحقیقاتی، امکانات فرهنگی و ورزشی، خوابگاه‌های مجهز و کتابخانه‌های کامل این دانشگاه در جذب دانشجویان بین‌المللی نقش مهمی دارند. این دانشگاه در سال 2010 موفق به دریافت جایزه دانشگاه تحقیقات ملی شد.

تحصیل در روسیهدانشگاه دولتی فیزیک و فناوری مسکو (MIPT)

این دانشگاه در سال 1946 به عنوان دانشکده فیزیک و فناوری دانشگاه دولتی مسکو تاسیس شد. دانشکده فیزیک و فناوری بعد از پنج سال توسط سه دانشمند مطرح روسی به دانشگاهی مستقل تبدیل شد. MIPT در رنکینگ جهانی سال 2021 موفق به کسب رتبه دهم شد.

دانشگاه دولتی فیزیک و فناوری مسکو

سیستم آموزشی این دانشگاه، عامل اصلی جذب متقاضیان بین‌المللی به آن است. در این سیستم هوشمندانه، دانشجویان اغلب تحقیقات خود را خارج از دانشگاه انجام می‌دهند. MIPT در حوزه نجوم، فیزیک و علوم طبیعی جایگاه بسیار بالایی در سراسر جهان دارد.

در حال حاضر حدود 5700 دانشجو در این دانشگاه به تحصیل مشغول هستند. از مهم‌ترین رشته‌های ارائه‌ شده در این دانشگاه می‌توان از مهندسی هوافضا، مهندسی پزشکی و علوم کامپیوتر نام برد.

دانشگاه باومان مسکو

این دانشکده یکی از پیشرفته‌ترین محیط‌های آموزشی کشور روسیه است که هدفش پرورش مهندسان متخصص در زمینه مکانیک، ساختمان و صنایع است که از بهترین گزینه‌ها برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به شمار می‌آید. امروز حدود 350 استاد دانشگاه با مدرک تحصیلی PHD در دانشگاه باومان به تدریس مشغول هستند.

دانشگاه باومان روسیه

دانشگاه پتر کبیر

این دانشگاه در سنت پترزبورگ واقع شده و دارای 32250 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی است. 8500 دانشجوی بین‌المللی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه پتر کبیر دارای اعتبار جهانی است و در زمینه پرورش مهندسان کارآمد در حوزه فناوری‌های پیشرفته دنیا تخصص دارد. تجهیز موسسات تحقیقاتی رشته‌های مختلف علوم، مهندسی و تکنولوژی از اقدامات مهم این دانشگاه محسوب می‌شود.

دانشگاه پتر کبیر روسیه

شرایط تحصیل و کار حین تحصیل در روسیه

برای ورود به دانشگاه‌های روسیه شرایط سنی و شرط معدل وضع نشده و متقاضیان می‌توانند در هر سنی و با هر معدلی به اغلب دانشگاه‌های این کشور وارد شوند. یکی از امتیازات مهاجرت تحصیلی به روسیه این است که ورود به دانشگاه‌های این کشور به مدرک زبان نیاز ندارد. اما برای اینکه بتوانید به استانداردهای این دانشگاه دست پیدا کنید، لازم است به یکی از دو زبان انگلیسی یا روسی تسلط داشته باشید.

از آنجا که اکثر دوره‌های تحصیلی در روسیه به زبان روسی تدریس می‌شوند، اغلب دانشگاه‌های روسیه در یک دوره یک ساله به دانشجویان بین‌المللی خود زبان روسی را به صورت رایگان درس می‌دهند. با این حال توصیه می‌شود اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید، تا حدی به زبان روسی مسلط باشید و همراه با درخواست خود به دانشگاه مورد نظرتان، مدرک زبان روسی را نیز ارائه دهید.

دانشجویان بین‌المللی روسیه مجاز هستند که به صورت نیمه‌وقت کار کنند اما لازم است که برای کسب مجوز کار در روسیه، درخواست خود را به اداره مهاجرت روسیه ارائه دهند و مجوز کار نیمه‌وقت را دریافت کنند.

هزینه تحصیل مقاطع مختلف دانشگاهی در روسیه

برای دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی نمی‌شوند، هزینه‌های تحصیل در روسیه به عوامل زیادی بستگی دارد که از میان آنها باید به شهریه دانشگاه مورد نظر، رشته تحصیلی انتخابی و مقطع تحصیلی اشاره داشت. در سال 2022 این هزینه بین 6000 تا 12000 دلار در هر سال برآورد شده است. این عدد نسبت به هزینه تحصیل در کانادا، آمریکا و انگلیس بسیار پایین‌تر است.

هزینه تحصیل کارشناسی در روسیه

همان‌طور که پیش از این اشاره شد، طول دوره کارشناسی در کشور روسیه چهار سال است. تحصیل تمام‌وقت مقطع کارشناسی در روسیه حداقل 122 هزار روبل و حداکثر 880 هزار روبل در یک سال هزینه دارد.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

هزینه تحصیل تمام‌وقت مقطع کارشناسی ارشد در روسیه به طور میانگین حدود 270 هزار روبل در یک سال است. این هزینه به رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر بستگی دارد. حداقل هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه 147 هزار روبل و حداکثر هزینه 460 هزار روبل در سال است.

هزینه تحصیل دکتری در روسیه

هزینه تحصیل تمام‌وقت مقطع دکتری در روسیه به طور میانگین حدود 290 هزار روبل در سال است. کمترین هزینه حدود 80 هزار روبل و بیشترین هزینه حدود 413 هزار روبل در سال است.

انواع اقامتگاه دانشجویی در روسیه

در روسیه چند مدل اقامتگاه دانشجویی برای اسکان دانشجویان بین‌المللی فراهم است که هر دانشجو با توجه به نیازها و شرایط خود می‌تواند در این مورد تصمیم بگیرد.

اقامت در خانه یک خانواده میزبان

یکی از گزینه‌های رایج برای اقامت دانشجویان بین‌المللی زندگی در کنار یک خانواده روس است. این گزینه نسبت به خوابگاه‌های دولتی هزینه بیشتری دارد اما فرصت آشنایی با فرهنگ و زبان روسی را برای دانشجو فراهم می‌کند. هزینه این نوع اقامتگاه دانشجویی در نقاط مختلف شهرهای روسیه متغیر است.

اقامت در خوابگاه دانشجویی دانشگاه

هزینه خوابگاه دانشجویی در کشور روسیه از 500 روبل شروع شده و تا 5000 روبل در ماه متغیر است. خوابگاه‌های دانشگاه‌ها در ایک کشور اغلب دارای حمام و آشپزخانه مشترک هستند. معمولا خوابگاه‌ها مبله هستند و دانشجو نیازی به تهیه وسایل ضروری زندگی ندارد. محل واقع شدن اغلب خوابگاه‌های دانشجویی به محوطه دانشگاه یا به مراکز فرهنگی و تفریحی شهر نزدیک است.

خوابگاه دانشجویی در روسیه

زندگی در خوابگاه دانشجویی به دانشجو کمک می‌کند مردم کشورهای مختلف را بشناسد و دوستانی برای دوره تحصیل خود در روسیه پیدا کند. خوابگاه دانشجویی هر دانشگاه فقط در دفتر امور دانشجویی همان دانشگاه اجاره داده می‌شود. ممکن است افراد سودجو یک محل اقامت را به عنوان خوابگاه دانشگاه به شما معرفی کنند که این ادعا کاملا بی‌اساس است.

تحصیل در روسیهاقامت در اقامتگاه‌ های دانشجویی خصوصی

اقامتگاه اجاره‌ای خصوصی یکی دیگر از گزینه‌های اقامت دانشجویان بین‌المللی در روسیه است. توصیه می‌کنیم حداقل در ماه‌های اول ورود به کشور روسیه در خوابگاه دولتی دانشگاه مستقر شوید. به این ترتیب می‌توانید محل مناسبی برای اقامت دوران تحصیل خود انتخاب کنید. بسیاری از خوابگاه‌های خصوصی توسط دانشگاه به دانشجویان معرفی می‌شوند.

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در کشور روسیه به سبک زندگی هر فرد بستگی دارد اما برای یک زندگی دانشجویی آرام در این کشور حدود 300 تا 400 دلار در هر ماه مبلغ معقولی به نظر می‌رسد. اگر در خوابگاه دانشجویی اقامت داشته باشید، تا اندازه قابل توجهی می‌توانید این مبلغ را کاهش دهید. هزینه زندگی در روسیه شامل هزینه خوراک، حمل و نقل، اینترنت، پوشاک و تفریح است.

هزینه مواد غذایی در روسیه

تهیه یک سبد اقلام غذایی شامل نان، پاستا، گوشت، ماهی، سبزیجات، شیر، شکر و میوه حدود 60 دلار در هر ماه هزینه دارد. این مبلغ با توجه به محل قرار گرفتن فروشگاه و البته رژیم غذایی هر فرد متغیر است. هر وعده غذایی در رستوران یا کافه‌های مسکو بین 11 تا 28 دلار است. فست فود در روسیه نسبت به غذاهای سنتی این کشور خیلی ارزان‌تر است.

هزینه حمل و نقل در روسیه

برای تهیه بلیت مترو در شهر مسکو حدود 1 دلار نیاز دارید. البته کارت‌های مترو که هزینه 60 سفر را تامین می‌کنند 28 دلار به فروش می‌رسند که به صرفه‌جویی در هزینه حمل و نقل کمک قابل توجهی می‌کند. علاوه بر این، دانشجویان می‌توانند این کارت مترو را با استفاده از تخفیف دانشجویی با قیمت 6 دلار برای یک ماه تهیه کنند.

هزینه اینترنت در روسیه

در تمام شهرهای روسیه می‌توانید با ارائه پاسپورت و کارت اقامت خود برای تهیه سیم‌کارت اقدام کنید. خرید سیم‌کارت در روسیه همراه با تمام امکانات ارتباطی بین 4 تا 6 دلار هزینه دارد. در دانشگاه و خوابگاه اینترنت برای دانشجویان و اساتید دانشگاه رایگان است. اگر برای اقامت خود اتاق یا خانه اجاره کردید، لازم است ماهانه بین 4 تا 7 دلار برای تهیه اینترنت پرداخت کنید.

هزینه پوشاک در روسیه

در تمام شهرهای روسیه می‌توانید به برندهای معروف این کشور دسترسی داشته باشید. پوشاک در روسیه نسبت به کشورهای اروپایی گران‌تر است اما با حراج‌هایی که هر فروشگاه در هر فصل دارد، به سادگی می‌توانید پوشاک خود را با قیمت مناسب خریداری کنید. در این حراج‌ها قیمت یک شلوار لی حدود 21 دلار است.

هزینه تفریحات فرهنگی و ورزشی در روسیه

قیمت بلیت سینما، تئاتر و موزه بین 3 تا 36 دلار متغیر است. البته این در حالی است که اغلب مرکزهای فرهنگی روسیه دارای تخفیف‌های عالی برای دانشجویان هستند. بازدید از موزه‌های این کشور معمولا برای دانشجویان رایگان است.

زمین ورزشی دانشگاه MIPT مسکو

برای ثبت نام در باشگاه‌های ورزشی در مسکو باید ماهانه عددی بین 24 تا 64 دلار هزینه کرد. این مبلغ در سایر شهرهای روسیه بین 14 تا 43 دلار متغیر است. ناگفته نماند که تمام دانشگاه‌های روسیه و بسیاری از خوابگاه‌های دانشجویی به سالن‌های ورزشی مجهز هستند که استفاده از آنها برای دانشجویان رایگان است.

کلام پایانی

تحصیل در روسیه در ایران و دیگر کشورهای دنیا متقاضیان زیادی دارد. دانشگاه‌های دولتی روسیه در اغلب رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف دانشجویان بین‌المللی را پذیرش می‌کنند. بسیاری از دانشگاه‌های روسیه در هر سال تعدادی بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرند که استفاده از آنها نیازمند شرکت در آزمون است.

در این مقاله به معرفی بهترین دانشگاه‌های روسیه پرداختیم و شرایط تحصیل در آنها را با شما به اشتراک گذاشتیم. دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های روسیه نمی‌شوند، باید مبلغی را برای هزینه تحصیل در نظر داشته باشند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری با توجه به شرایط هر دانشگاه متغیر است.

اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید، می‌توانید با کارشناسان متخصص صبا ویزا مهاجرت در تماس باشید و راهنمایی‌های لازم برای مهاجرت تحصیلی به این کشور را به صورت رایگان دریافت کنید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 3 میانگین: 3.7]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید