لوگو صبا ویزا
تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی در مجارستان و جزئیات ثبت نام در دانشگاه‌های مجارستان به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

کشور اروپایی مجارستان

کشور مجارستان یکی از کشورهای متمدن واقع شده در مرکز قاره سبز است و با کشورهایی همچون اتریش، اسلواکی، اوکراین، رومانی، صربستان، اسلووانی و کرواسی مرز مشترک دارد. پایتخت این کشور، شهر زیبای بوداپست است که جمعیت آن به دو میلیون نفر هم نمی‌رسد. جمعیت کل کشور مجارستان با وسعتی نزدیک به 24000 کیلومتر مربع، حدود 10 میلیون نفر برآورد شده است. با این که مجارستان عضو پیمان شنگن و اتحادی اروپا است، اما واحد پول مخصوص به خودش را دارد. در این مطلب قصد داریم تا در مورد چگونگی تحصیل در مجارستان صحبت کنیم و شما را با تمامی شرایط، برترین دانشگاه‌ها و همچنین مزایای تحصیل در این کشور آشنا کنیم.

همانطور که گفتیم این کشور عضو اتحادیه اروپا است، در عین حال واحد پول مجارستان فورینت (HUF) نام دارد. با توجه به تمهیدات اخذ شده توسط دولت، سطح کیفی دانشگاه‌های این کشور در چند سال اخیر پیشرفت خوبی داشته و هم اکنون نزدیک به 30 هزار دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیل هستند.

سیستم آموزشی مجارستان

سیستم آموزشی در کشور مجارستان همانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به سه دوره ابتدایی، دبیرستان و آموزشی عالی تقسیم بندی می‌شود. تحصیل در مجارستان در مقاطع ابتدایی تا دبیرستان اجباری است و دانش آموزان می‌توانند از سیستم آموزشی کاملا رایگان بهره‌مند شوند.

نظام آموزشی دانشگاه‌های مجارستان با سیستم نظام آموزشی آمریکا هماهنگی دارد و تمامی دوره‌ها به صورت ترمی – واحدی ارائه می‌شوند. هر سال شامل 2 ترم پاییزه و بهاره است؛ که ترم پاییزه از اواخر سپتامبر تا ژانویه و ترم بهاره از اواسط فوریه تا اوایل جولای ادامه می‌یابند.

زبان تدریس در دانشگاه‌های مجارستان، انگلیسی است و به جز رشته‌های علوم پزشکی که طول دوره آنها 5 الی 6 ساله است، سایر رشته‌ها در مقطع کارشناسی 3 الی 4 سال به طول خواهند انجامید.

نظام آموزشی مجارستان پیرو سیستم آموزشی واحد کشورهای اروپایی موسوم به سیستم بولونیا است که در آن امتیازبندی، جای معدل را می‌گیرد و نتایج امتحانات آخر ترم از 1 تا 5 امتیازبندی می‌شوند. دانشگاه‌های مجارستان در 3 مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجوی خارجی می‌پذیرد و اکثر مدرک این دانشگاه‌ها مورد تایید سازمان وزارت آموزش و پرورش کشور می‌باشد.

تحصیل در مجارستان

شرایط کلی تحصیل در کشور مجارستان

تحصیل در مجارستان برای افراد خارجی در سه مقطع ابتدایی، دبستان (متوسطه) و دانشگاهی امکان پذیر است.

شرایط تحصیل در مجارستان در مقطع دبستان

مقطع ابتدایی که شامل دانش آموزان رده سنی 7 تا 14 است، مانند متد آموزشی کشورهای اروپایی به 8 سطح تقسیم بندی می‌شود که در ادامه به شرح آنها می‌پردازیم:

 • پایه اول شامل کودکان 6 تا 7 سال می‌شود
 • پایه دوم شامل کودکان 7 تا 8 سال می‌شود
 • پایه سوم شامل کودکان 8 تا 9 سال می‌شود
 • پایه چهارم شامل کودکان 9 تا 10 سال می‌شود
 • پایه پنجم شامل دانش آموزان 10 تا 11 سال می‌شود
 • پایه ششم شامل دانش آموزان 11 تا 12 سال می‌شود
 • پایه هفتم شامل دانش آموزان 12 تا 13 سال می‌شود
 • پایه هشتم شامل دانش آموزان 13 تا 14 سال می‌شود

شرایط تحصیل در مجارستان در مقطع دبیرستان

مقطع دبیرستان مدارس کشور مجارستان به سه سطح یک، دو و سه طبقه‌بندی می‌شود که مانند نظام آموزشی ایران، سطح سه را همان پیش‌دانشگاهی در نظر می‌گیریم. مقطع دبیرستان برای دانش آموزان رده سنی 16 تا 18 سال است.

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان در مقطع کارشناسی (لیسانس)

اکثر افرادی که به مجارستان جهت ادامه تحصیل مهاجرت می‌کنند، قصد دارند تا با اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های باکیفیت این کشور، به بازار کار پر رونق اتحادیه اروپا راه یابند. از این‌رو اکثر جمعیت 30 هزار نفره محصلین بین المللی در این کشور، در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل می‌باشند.

تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی بین 3 تا 4 سال به طول خواهد انجامید و برای اخذ پذیرش می‌بایست دوره 12 ساله (دیپلم) را به طور کامل گذرانده باشید. از دیگر ویژگی‌های مثبت دانشگاه‌های مجارستان می‌توان به مدرک علمی با ارزش این دانشگاه‌ها اشاره کرد؛ سازمان بهداشت جهانی (WHO) مدارک ارائه شده از دانشگاه‌های این کشور را معتبر می‌داند و دانشجویان – پس از فارغ التحصیلی – خیلی راحت می‌توانند در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا مشغول به کار شوند.

همچنین کیفیت بالای دانشگاه‌های مجارستان در کنار امکانات منحصر به فردی که در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد، بعلاوه هزینه پایین زندگی نسبت به سایر کشورهای منطقه، مجارستان را به یکی از مقاصد اصلی دانشجویان خارجی از جمله ایرانیان بدل کرده است.

معرفی کالج دونا

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد (فوق لیسانس)

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشدِ دانشگاه‌های کشور مجارستان یک تا 2 ساله است و داشتن مدرک کارشناسی معتبر الزامی است. همچنین دانشجویان باید همان رشته‌ای را برای این مقطع انتخاب کنند که در مقطع کارشناسی گذرانده‌اند.

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان در مقطع دکتری

دانشجویانی که قصد دارند آموزش آکادمیک خود را در این کشور تا مقطع دکتری پیش ببرند، باید آگاه باشند که این تحصیل در مقطع دکتری فرآیندی 3 تا 5 ساله است و ارائه مدرک کارشناسی ارشد در همان رشته تحصیلی الزامی است.

اگر به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی هستید، ارائه مدرک زبان با نمره بالا الزامی است، در غیر این صورت می‌توانید پس از اخذ پذیرش، سطح زبان انگلیسی یا آلمانی خود را با گذراندن دوره‌هایی در همان دانشگاه بالا ببرید.

از دیگر شرایط دریافت بورسیه تحصیلی به داشتن نمرات بالا در دو مقطع قبلی (کارشناسی و کارشناسی ارشد) و همچنین ارائه سوابق تحصیلی معتبر نظیر داشتن مقالات ISI، می‌توان اشاره کرد. جهت ادامه تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری ابتدا باید رزومه تحصیلی خود را در اختیار یکی از اساتید دانشگاه‌های این کشور قرار دهید و پس از تایید استاد راهنما (Supervisor)، می‌توانید از دانشگاه مورد نظر پذیرش بگیرید.

مراحل اخذ پذیرش جهت تحصیل در مجارستان

مراحل اخذ پذیرش جهت تحصیل در مجارستان بسته به مقطع تحصیل متفاوت است. در صورتی که بتوانید تمامی شرایط را برای ادامه تحصیل در این کشور مهیا کنید، اخذ پذیرش شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن میسر خواهد شد.

برای مثال برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، ارائه ریزنمرات دوره دوازده ساله دیپلم الزامی است. همچنین برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، ارائه ریزنمرات در مقطع قبلی یعنی کارشناسی به همراه مدرک آن الزامی و برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری ارائه ریزنمرات در مقطع کارشناسی ارشد به همراه مدرک آن الزام‌آور است.

کلیه مراحل اخذ پذیرش دانشگاه‌های مجارستان به صورت آنلاین صورت می‌گیرد و کلیه درخواست‌هایی که به صورت دستی و عادی انجام گیرند، مورد بررسی قرار نخواهند گرفت. همچنین در صورتی که آزمون ورودی برای پذیرش دانشگاه‌ها در پایتخت مجارستان یعنی بوداپست برگزار شود، پرداخت مبلغ 250 دلار آمریکا جهت ثبت نام الزامی است.

شرایط سنی پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

دانشگاه‌های علوم پزشکی مجارستان از نظر سطح کیفی آموزش و امکانات در زمره بهترین‌ها قرار دارند، از این‌رو سالیانه تعداد بسیار زیادی از دانشجویان خارجی برای تحصیل در چنین رشته‌هایی راهی این کشور می‌شوند. از شرایط کلی پذیرش دانشجو در رشته‌های پزشکی، داندان‌پزشکی و داروسازی می‌توان به داشتن حداقل 17 سال سن، گذراندن دروسی نظیر زیست‌شناسی، فیزیک و شیمی در مقطع تحصیلی قبلی و همچنین کسب حداقل نمره یا معادل آن در این سه درس اشاره کرد.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در مجارستان

بار دیگر مدارک مورد نیاز بسته به مقطع تحصیلی که انتخاب می‌کنید، متفاوت است. اما کلیاتی از آن را برای آشنایی بیشتر شما عزیزان در ادامه ذکر خواهیم کرد:

 • کپی مدرک پایان دوره دوازده ساله (دیپلم) همراه با ترجمه رسمی آن (داشتن مهر وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه الزامی است)
 • ارائه کامل ریزنمرات دوره‌ها قبلی همراه با ترجمه رسمی آن (داشتن مهر وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه الزامی است)
 • ارائه اصل توصیه نامه به همراه ترجمه آن به زبان انگلیسی
 • ارائه گواهی پزشکی و نامه سلامت برای دانشجویان خارجی الزامی است
 • 4 قطعه عکس با ابعاد استاندارد و پس‌زمینه سفید
 • ارائه اصل پاسپورت و کپی از آن
 • کپی از کلیه مدارک شخصی (شناسانامه، کارت شناسایی و غیره) به همراه ترجمه رسمی آنها

چگونگی اخذ ویزای دانشجویی مجارستان

دانشجویانی که موفق به گذراندن آزمون ورودی دانشگاه مورد نظرشان می‌شوند، در مرحله بعدی باید به فکر اخذ ویزای تحصیلی مجارستان باشند. مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی مجارستان به قرار ذیل می‌باشند:

 • ارائه نامه رسمی که نشان می‌دهد، دانشجو موفق به پذیرش در دانشگاه مورد نظر شده است
 • ارائه مدرکی دال بر اینکه دانشجوی استطاعت مالی برای پرداخت شهریه و هزینه‌های زندگی در مجارستان را دارد
 • داشتن پاسپورت (گذرنامه) که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد
 • 4 عکس با پس زمینه سفید و ابعاد پاسپورتی
 • ارائه شواهدی که نشان دهد، متقاضی در کشور مجارستان محل سکونت خود را اجاره یا خریداری کرده است
 • تکمیل نمودن فرم درخواست ویزا به صورت آنلاین
 • ارائه گردش حساب بانکی با مبلغ مورد نیاز

آیا برای تحصیل در مجارستان به مدرک زبان نیاز است؟

در اکثر دانشگاه‌های بین المللی کشور مجارستان، تدریس به زبان‌های انگلیسی و یا آلمانی (به ندرت) می‌باشد. اما در زمان پذیرش، ارائه مدرک زبان انگلیسی (آیلتس) برای دانشجویان الزام آور نیست. پس از اخذ پذیرش و ورود به کشور مجارستان، دوره‌هایی جهت آموزش زبان انگلیسی برای دانشجویانی که آشنایی کافی با این زبان را ندارند، تشکیل می‌شود.

لذا در ابتدای مسیر تحصیل در مجارستان، هیچ نیازی به داشتن و ارائه مدرک زبان انگلیسی وجود ندارد و با خیال راحت می‌توانید مراحل اخذ پذیرش دانشگاه و ویزای دانشجویی این کشور را بدون مدرک زبان بگذرانید.

مزایای تحصیل در مجارستان

مزایای تحصیل در کشوری نظیر مجارستان که در قلب قاره اروپا قرار گرفته است، کم نیستند. شما در هر مقطعی که وارد یکی از دانشگاه‌های این کشور شوید، متوجه سطح بالای دانشگاه‌ها، اساتید، کیفیت زندگی و غیره خواهید شد.

اما به طور کلی، چندی از مهم‌ترین مزایای ادامه تحصیل در مجارستان را برای آشنایی بیشتر شما عزیزان در ادامه مطلب ذکر کرده‌ایم:

 • امکان تحصیل آکادمیک بدون نیاز به مدرک زبان
 • امکان تحصیل آکادمیک به دو زبان آلمانی و انگلیسی
 • امکان اخذ اقامت دائم پس از تحصیل از طریق ویزای کار مجارستان
 • اجازه کار حین تحصیل برای دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری
 • امکان اجازه کار نیمه وقت برای تمامی دانشجویان خارجی بالای 16 سال به میزان 24 ساعت در هفته
 • امکان اجازه کار تمام وقت برای تمامی دانشجویان خارجی بالای 16 سال در تعطیلات بین دو ترم
 • امکان استخدام شدن در یکی از شرکت‌ها و کارخانه‌های معتبر کشورهای اتحادیه اروپا پس از فارغ التحصیلی
 • لذت بردن از زندگی در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا
 • هزینه‌های بسیار کم شهریه دانشگاه‌ها و زندگی در مجارستان
 • امکان ماندن در این کشور به مدت 9 ماه پس از اتمام دوره تحصیلی
 • معتبر بودن مدرک دانشگاه‌های مجارستان و امکان کاریابی در کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان پذیرفته شدن ویزای همراه برای دانشجویان در هر سه مقطع
 • امکان استفاده از خوابگاه‌های دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین المللی جهت کاهش هزینه‌ها

معرفی بهترین دانشگاه‌های مجارستان

حال که با شرایط اخذ دانشگاه‌های کشور مجارستان آشنا شدید و از مزایای تحصیل در این کشور باخبر، بد نیست برای انتخاب سنجیده‌تر، برخی از برتری دانشگاه‌های مجارستان را هم بشناسید. نکته قابل توجه در مورد دانشگاه‌های مجارستان این است که اکثر آنها دارای امکانات رفاهی، آموزشی و ورزشی بسیار سطح بالایی هستند و برای دانشجویان خارجی و یا افرادی که از نقاط دوردست مجارستان به دانشگاه می‌آیند، امکان بهره‌مندی از خوابگاه دانشجوی وجود دارد.

بوداپست پایتخت کشور مجارستان یکی از شهرهای دانشگاهی این کشور به حساب می‌آید، از دیگر شهرهای دانشجوپذیر مجارستان می‌توان به میشکولتس (Miskolc)، دبرتسن (Debrecen)، سگد (Szeged)، و پچ (Pécs) اشاره کرد. در ادامه با برخی از بهترین مراکز آموزشی عالی این کشور بیشتر آشنا خواهید شد.

دانشگاه اصلی شهر سگد

دانشگاه شهر سگد را می‌توان برترین دانشگاه مجارستان از نظر بسیاری از سایت‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان تلقی کرد. این دانشگاه با 24 هزار دانشجو که یک هشتم آنها را دانشجویان بین المللی تشکیل می‌دهند در شهری به همین نام واقع شده است.

همچنین این دانشگاه را یکی از قدیمی‌ترین مراکز آموزش عالی در مجارستان قلمداد می‌کنند که نزدیک به 5 قرن پیش تاسیس شده است. از جمله ویژگی‌های این شهر می‌توان به پرجنب و جوش بودن آن بخاطر تعداد بسیار زیادی از دانشجویان مجاری و خارجی اشاره کرد. همچنین جشنواره‌های بسیار متنوعی هر ساله در این شهر برگزار می‌شود که دیدن برای دانشجویان خارجی خالی از لطف نیست. شهر سگد همچنین آفتابی‌ترین شهر مجارستان به شمار می‌رود و از آنجایی که محیطی امن و جذابی دارد، سالیانه میزبان شهروندان بی‌شماری از کشورهای دیگر است که برای لذت بردن از آفتاب و مناظر طبیعی به این شهر مسافرت می‌کنند.

در این دانشگاه رشته‌های نظیر موسیقی، هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، رشته‌های گروه علوم انسانی (در زبان‌های فرانسوی، اسپانیولی، انگلیسی و آلمانی)، رشته‌های گروه مدیریت اعم از بازرگانی، جهانگردی، هتلداری و همچنین رشته‌های پزشکی، پرستاری و فیزیوتراپی ارائه می‌شوند.

دانشگاه ELTE

دانشگاه اوتوش لوراند که به اختصار ELTE نامیده می‌شود، یک دانشگاه تحقیقاتی و دولتی در پایتخت مجارستان می‌باشد که در سال 1635 میلادی تاسیس شده است. این دانشگاه یکی از برترین و بزرگترین مراکز آموزش عالی دولتی در این کشور محسوب می‌شود که ظرفیتی نزدیک به 28000 دانشجو را دارا است.

نزدیک به 20 درصد از کل دانشجویان این دانشگاه، مشغول به تحصیل در مقطع دکتری هستند و نزدیک به دو هزار دانشجوی بین المللی دارد. از جمله فارغ‌التحصیلان برجسته این دانشگاه که موفق به دریافت جایزه نوبل شده‌اند، می‌توان چندی را نام برد:

 • جرج هوشی، برنده جایزه نوبل شیمی در سال 1943
 • جاج هارسانی برنده جایزه یادبود نوبل علوم اقتصادی در سال 1994
 • فیلیپ لنارت، برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 1905
 • آلبرت جورجی، برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی برای کشف ویتامین ث در سال 1937

در دانشگاه ELTE امکان ادامه تحصیل در رشته‌های مختلف به زبان‌های مجاری، انگلیسی و آلمانی وجود دارد. از جمله رشته‌های مهمی که در این دانشگاه ارائه می‌شوند، می‌توان به آموزش زبان‌های مختلف، روان‌شناسی و روان‌پزشکی، علوم انسانی، حقوق، علوم اجتماعی، انفورماتیک، اقتصاد، تجارت، ادبیات، فرهنگ‌شناسی و غیره اشاره کرد.

دانشگاه دبرتسن

دانشگاه دبرتسن (دبرسن)، دانشگاهی واقع در شهری به همین نام است که دومین شهر بزرگ مجارستان هم تلقی می‌شود. این دانشگاه از نظر قدمت، قدیمی‌ترین مرکز اجرای آموزش عالی در مجارستان است که سال تاسیس آن به 1538 میلادی برمی‌گردد.

دوره‌های آموزش زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی شهرت بسیاری دارد، چرا که سعی شده از اساتید بومی انگلیسی زبان در چنین دوره‌هایی استفاده شود. به همین منظور نزدیک به 5،500 دانشجوی بین المللی مشغول تحصیل در این دانشگاه هستند. این دانشگاه همچنین دارای یک پردیس دانشگاهی برای تحصیل پزشکی عمومی در جیونگسانگ کره جنوبی است که اعزام دانشجو به این کشور را هم میسر کرده است.

در ادامه، تمامی دانشکده‌های دانشگاه دبرتسن آورده شده‌اند:

 • دانشکده آموزش کودکان و بزرگسالان
 • دانشکده رشته‌های فنی مهندسی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده علم و صنعت
 • دانشکده علوم اقتصادی
 • دانشکده بهداشت عمومی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده دندان‌پزشکی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده موسیقی
 • دانشکده هنر
 • دانشکده زراعت و اصلاح نباتات

امکانات دانشگاه دبرتسن

دانشگاه دبرتسن در ارائه کامل‌ترین امکانات آموزشی و رفاهی به دانشجویان زبان‌زد عام و خاص است. این دانشگاه دارای دو پردیس مجلل است که در پردیس بزرگ‌تر و قدیمی‌تر گروه‌های هنر، علوم، انفورماتیک، پزشکی، موسیقی و گیاه‌شناسی قرار گرفته‌اند. و پردیس جدیدتر میزبان دانشجویان رشته‌های حقوق و اقتصاد و فنی مهندسی می‌باشد.

کتابخانه دانشگاه دبرسن، دارای مجموعه‌ای کامل از کتبت مختلف به تعداد بیشتر از 2،700،000 نسخه می‌باشد که به دو صورت کاغذی و دیجیتال در اختیار دانشجویان قرار خواهند گرفت. رتبه دانشگاه دبرسن در بین برترین دانشگاه‌های جهان در بازه 601 تا 650 قرار گرفته است و در داخل مجارستان، سومین دانشگاه برتر این کشور شناخته می‌شود.

دانشگاه بین المللی فنی مهندسی بوداپست

یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر جهت تحصیل در رشته‌های فنی مهندسی، دانشگاه بین الملللی بوداپست است که در سال 1782 تاسیس شده است. در این مرکز آموزش عالی که در پایتخت مجارستان قرار دارد، دروس به 6 زبان آلمانی، مجاری، ایتالیایی، انگلیسی، روسی و فرانسوی تدریس می‌شوند.

جهت تحصیل در مجارستان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای رشته‌هایی نظیر مهندسی راه و ساختمان، مهندسی طراحی، مهندسی شهرسازی، ساخت پلاستیک صنعتی، رشته‌های مهندسی شیمی آلی و بیولوژیک، رشته‌های مهندسی راه آهن، مهندسی تکنولوژی غذایی، مهندسی رشته‌های برق قدرت و الکترونیک، مهندسی نرم افزار، سخت‌افزار و هوش مصنوعی، مهندسی صنایع غذایی، مهندسی هسته‌ای، ارتباطات و غیره، هیچ دانشگاهی بهتر از دانشگاه فنی مهندسی بوداپست پیدا نخواهید کرد.

لازم به ذکر است که هزینه شهریه این دانشگاه در مقطع لیسانس نزدیک به 6 هزار یورو و در مقاطع فوق لیسانس و دکتری در بازه 7 هزار تا 9 هزار یورو قرار دارند. شهریه‌ این دانشگاه را می‌توانید در 2 نوبت به صورت اقساطی پرداخت کنید. پردیس‌های این دانشگاه همچنین از مجلل‌ترین و با کیفیت‌ترین پردیس‌های موجود در کشور مجارستان به شمار می‌روند که ادامه تحصیل در آنها برای دانشجویان بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

دانشگاه کوروینوس بوداپست

دانشگاه کوروینوس بوداپست (Corvinus University of Budapest) یک دانشگاه سلطنتی مختص به رشته‌های مربوط به اقتصاد است که در سال 1920 تاسیس شد. این دانشگاه، نام‌های مختلفی را به خود دیده است؛ در سال 1934 دانشکده اقتصاد با نهادهای دیگر نظیر دانشگاه فنی و مهندسی ادغام شد و در سال 1948 بار دیگر به دانشگاه اقتصاد سازمانی تبدیل شد. نام این دانشگاه را کارل مارکس در سال 1953 به دانشگاه علوم اقتصادی مارکس تغییر نام داد.

طبق آمارها بیش از 19000 دانشجو در این مرکز مشغول به تحصیل هستند و زبان تدریسِ این دانشگاه انگلیسی، آلمانی و مجاری می‌باشد. داشتن مدرک آیلتس با نمره 6.5 و بالاتر و همچنین داشتن معدل لیسانس 14 به بالا برای ورود به این دانشگاه الزامی است.

دانشکده‌های این دانشگاه در اقصی نقاط شهر بوداپست قرار گرفته‌اند. ساختمان اصلی دانشگاه جزو میراث ثبت شده فرهنگی یونسکو به حساب می‌آید و در سمت چپ رودخانه دانوب واقع شده است. در زمان جنگ جهانی دوم، آلمان‌ها از ساختمان این دانشگاه به عنوان پایگاه نظامی استفاده می‌کردند و پس از بازسازی، به ساختمان اصلی و دانشکده اقتصاد اختصاص یافت.

از جمله دانشکده‌های دانشگاه کوروینوس بوداپست، می‌توان به هفت مورد ذیل اشاره کرد:

 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده مدیریت بازرگانی
 • دانشکده معماری منظره
 • دانشکده علوم مواد غذایی
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده زراعت و علوم باغبانی

امکانات و خوابگاه‌های دانشگاه‌های مجارستان

تمامی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مجارستان برای رفاه حال دانشجویان خارجی تدارکات ویژه‌ای را دیده‌اند. در اکثر دانشگاه‌ها، خوابگاهی با ظرفیت مناسب در نزدیکی پردیس دانشگاه قرار گرفته است و دارای تمامی امکانات نظیر اینترنت، رختشورخانه، سرویس بهداشتی و حموم و آشپزخانه می‌باشند. همچنین دانشجویان می‌توانند برای راحتی بیشتر خود و با پرداخت مبلغ بیشتر، یک اتاق اختصاصی در خوابگاه رزرو کنند.

از نظر کمیت و کیفیت، امکانات آموزشی و ورزشی دانشگاه‌های این کشور تفاوتی با دانشگاه‌های برتر دنیا ندارند. هر یک از دانشگاه‌های بین المللی مجارستان به اندازه یک شهر امکانات رفاهی مناسبی را برای دانشجویان خود فراهم آورده است. امکاناتی نظیر سالن‌های چندمنظوره برای ورزش‌های سالنی، زمین چمن طبیعی، استخرهای سرپوشیده، لابراتوار مجهز برای رشته‌های آزمایشگاهی، کتابخانه‌های مجلل، سرویس رفت و آمد از خوابگاه به دانشگاه به صورت رایگان و غیره تنها بخشی از ویژگی‌های مثبت تحصیل در مجارستان می‌باشند.

تحصیل در مجارستان

رشته‌های پردرآمد

همانطور که در ابتدای این مطلب به آن پرداختیم، مجارستان یک کشور توسعه یافته در قلب قاره اروپا است و یکی از مراکز اصلی گردشگری این قاره به حساب می‌آید. پس از پایان پذیرفتن تحصیل در مجارستان خیلی راحت می‌توانید در این کشور و کشورهای عضو اتحادیه اروپا مشغول به کار شوید و درآمدی ارزی بسیار خوبی را برای خود رقم بزنید.

از آنجایی که سطح علمی دانشگاه‌های کشور مجارستان بسیار بالا است و اقتصاد این کشور در وضعیت خوبی قرار دارد، با داشتن مدرک کارشناسی یکی از دانشگاه‌های این کشور می‌توانید به درآمد خوبی دستیابید. یکی از رشته‌های پولسازی که می‌تواند آینده درخشانی برای شما دست و پا کند، معماری است. در ادامه بیشتر با این رشته و مزایای آن آشنا می‌شوید.

رشته معماری

همانطور که گفتیم، مجارستان یکی از مقاصد اصلی گردشگران در قاره اروپا است. از این‌رو، دولت این کشور برای مدرن‌سازی و بهبود زیرساخت‌ها و ایجاد مراکز مناسب برای گردشگران، به معماران خلاق و تراز اولی نیاز دارد و برای آنها تسهیلات بسیار خوبی در نظر گرفته است.

درآمد یک معمار در مجارستان به طور متوسط 460 هزار فورینت (واحد پول مجارستان) در ماه است که با توجه به میزان تحصیلات و تجربه کاری، می‌تواند افزایش چند درصدی هم داشته باشد.

رشته مدیریت و مشاغل مدیریتی

اکثر افرادی که به پست‌های مدیریتی در این کشور نایل می‌شوند، دارای درآمد بسیار خوبی هستند. چرا که میزان صادرات و تاسیس شرکت‌های بین المللی در این کشور رو به افزایش است و پست‌های مدیریتی خواهان بیشماری پیدا کرده‌اند.

افرادی که در زمینه‌ها ذیل دارای مدرک تحصیلی آکادمیک هستند، می‌توانند درآمد خوبی برای خود دست و پا کنند:

 • مدیریت شرکت
 • کارشناس بازاریابی
 • مدیریت محیط زیست
 • کارشناس روابط اقتصادی
 • ارتباطات تجاری
 • کارشناس روابط عمومی
 • کارشناس تدارکات
 • مدیربازاریابی

مهندسی شیمی

فارغ التحصیلان رشته‌های مربوط به زیرشاخه شیمی هم می‌توانند خیلی سریع – پس از تحصیل در مجارستان – شغل پردرآمدی برای خود پیدا کنند. میانگین درآمد شیمی‌دان‌ها در این کشور نزدیک به 930 هزار فورینت (نزدیک به 2000 یورو) برآورد شده است که با توجه به هزینه‌های کم زندگی در مجارستان، رقم قابل توجهی است.

معرفی چند رشته دانشگاهی جهت تحصیل در مجارستان

اگر قصد ادامه تحصیل در مجارستان را دارید و تاکنون موفق نشده‌اید رشته مناسبی را برای خود برگزینید، خواندن ادامه مطلب شما را در این امر یاری خواهد کرد. پیش از هر چیز باید بگوییم که رشته‌های علوم پزشکیِ این کشور دارای طرفداران بیشماری هستند، چرا که هم کیفیت آموزش بسیار بالا است و همچنین پس از فارغ التحصیلی می‌توانید در این کشور مشغول به کار شوید.

در ادامه به برخی از رشته‌های پرطرفدار دانشگاه‌های مجارستان خواهیم پرداخت.

 • رشته‌های مربوط به علوم پزشکی نظیر پزشکی عمومی، پرستاری، دندان‌پزشکی، داروسازی و فیزیوتراپی
 • رشته‌های فنی مهندسی نظیر برق، کامپیوتر، مهندسی هسته‌ای، شهرسازی، راه و ساختمان، معماری، مهندسی شیمی، مهندسی هوا فضا
 • رشته‌های گروه علوم انسانی نظیر مطالعات علوم اجتماعی، مدیریت، روان‌شناسی، ادبیات، زبان‌های خارجی، تدریس زبان، رشته ادیان‌شناسی
 • رشته‌های مربطو به گروه هنر نظیر، نمایش‌نامه‌نویسی، نقاشی، هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، عکاسی و فیلم‌سازی، میک‌آپ (گریم)

شهریه و بورسیه تحصیلی

یکی از مباحث بسیار مهمی که دانشجویان خارجی در راستای تحصیل در مجارستان به آن توجه کنند، هزینه زندگی و شهریه دانشگاه است. تحصیل در مجارستان هزینه کمی دارد اما هرگز رایگان نیست. شهریه دانشگاه‌ها با توجه به امکانات و کیفیت تدریس و همچنین رشته تحصیلی با یکدیگر متفاوت هستند. اما برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با هزینه‌های زندگی و دانشگاه در مجارستان، آنها را به طور میانگین ذکر خواهیم کرد.

هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان

یکی دیگر از مزایایی که دولت مجارستان در اختیار دانشجویان قرار داده‌است، تخفیف‌های ویژه‌ای است که با ارائه کارت دانشجویی به آنها تعلق می‌گیرد. بسیاری از فروشگاه‌های این کشور برای دانشجویان تخفیفات ویژه‌ای در نظر گرفته‌اند که استفاده از آنها خالی از لطف نیست.

به طور میانگین هزینه زندگی با یک هم اتاقی که شامل اجاره خانه، خورد و خوراک (تماما به صورت اشتراکی) و غیره است را در پایتخت این کشور باید 600 یورو و در شهرهای دیگر باید 500 یورو به صورت ماهیانه در نظر گرفت.

تحصیل در مجارستان

هزینه شهریه دانشگاهای مجارستان

برای بهتر آشنا شدن شما با هزینه‌های زندگی و همچنین شهریه‌های دانشگاه‌های مجارستان، لیستی به تفکیک رشته‌های دانشگاهی را در ادامه آورده‌ایم:

 • شهریه رشته‌های علوم پزشکی 10،000 – 19000
 • شهریه رشته‌های فنی مهندسی 5،000 به بالا
 • شهریه رشته‌های هنر 5800 به بالا
 • شهریه رشته‌های علوم اقتصادی 5،000 به بالا

لازم به ذکر است که تمامی شهریه‌ها به صورت سالیانه و به یورو محاسبه شده‌اند.

کشور مجارستان؛ گزینه مناسب تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی

مجارستان به‌دلیل داشتن نظام آموزشی قدرتمند و منسجم، برای ادامه تحصیل در اروپا کشور مناسبی است. هر ساله تعداد زیادی از متقاضیان برای تحصیل، به این کشور مهاجرت می‌کنند. قوانین مهاجرتی در این کشور به‌صورتی است در تمامی مقاطع و برای افراد مختلف و مردم سراسر دنیا ادامه تحصیل امکان پذیر می‌باشد. مجارستان علاوه‌بر مدارس و دانشگاه‌های ملی، تعداد قابل توجهی مدرسه و دانشگاه بین‌المللی هم دارد که واحدهای درسی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند. برای گرفتن پذیرش متقاضیان باید مدرک آیلتس داشته باشند.

یکی از روش های مهاجرت به کشور مجارستان، از طریق اقدام برای ادامه تحصیل در این کشور است. کشور مجارستان یکی از کشورهای اروپائی مناسب برای ادامه تحصیل و مهاجرت است. از جمله امکانات تحصیلی بسیار خوب در کشور مجارستان، زندگی در کشوری با استانداردهای رفاهی خوب، موجب شده است تا دانشگاه های کشور مجارستان در سال های اخیر مورد استقبال متقاضیان قرار گیرد.

انواع موسسات آموزشی در کشور مجارستان

به طور کلی 3 نوع موسسه آموزش عالی در کشور مجارستان وجود دارد. ملاک این تقسیم بندی بر اساس نوع و سطح مدارکی ارائه می دهند و همچنین پتانسیل پژوهش آن ها و میزان تخصص (تعداد اعضای هیئت علمی با مدرک دکتری) است.

Universities

مراکز تحقیقاتی با تجهیزات کامل هستند که حداقل 60 درصد از اعضای هیئت علمی آن ها مدرک دکتری دارند. اکثر دانشگاه ها جامع و دارای دانشکده های متعدد هستند. با این وجود، بسیاری از آن ها در یک رشته خاص یا حوزه تخصصی متمرکز هستند. علاوه بر دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد، دانشگاه ها در مجارستان، دوره های دکتری ارائه می نمایند.

Universities of Applied Sciences

تمرکز این موسسات آموزشی بر تدریس و آموزش در حوزه های عملی و کاربردی است. این گروه از دانشگاه ها، دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو داشته، اما دوره دکتری ارائه نمی نمایند.

Colleges

موسسات آموزشی کوچک هستند که آموزش های ابتدائی در حیطه های خاص ارائه می نمایند. کالج ها دوره های تحصیلات تکمیلی ارائه نمی نمایند.
موسسات خصوصی نیز ممکن است تحت عنوان State-funded (دانشگاه های دولتی تاسیس شده توسط دولت مجارستان) یا Non-stated funded (دانشگاه های خصوصی تاسیس شده توسط سازمان های مذهبی، تجاری یا سایر موسسات) وجود داشته باشند.
بر خلاف این طبقه بندی، هر 2 نوع دانشگاه بودجه پژوهشی دولتی دریافت می کنند و مدارک ارائه شده توسط آن ها معتبر هستند. مهمترین تفاوت میان دانشگاه های State-funded و Non-stated funded در اندازه آن ها است. اکثریت دانشگاه های بزرگ State-funded هستند، در حالیکه کالج های کوچک تر، Non-stated funded هستند.

Research Universities

کلیه دانشگاه های کشور مجارستان پژوهش های اصیل انجام داده و می توانند دوره دکتری ارائه نمایند. با این وجود، برخی از دانشگاه ها توسط دولت به عنوان مراکز با کیفیت بالای آکادمیک شناخته می شوند.

Research Institute

تعداد زیادی موسسه تحقیقاتی نیز در کشور مجارستان وجود دارد که اهداف راهبردی در زمینه تحقیق و توسعه (R&D) وضع شده توسط دولت را دنبال می کنند. مووسات خوشان مدرک ارائه نمیکنند، اما با دانشگاه های مختلف همکاری می کنند.

شرایط تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان تا سن 18 سالگی اجباری است. بعد از گذراندن این مقاطع تحصیلی به دانش آموزان مدرک دیپلم داده می‌شود. از الزامات مهم برای ورود به دانشگاه‌های مجارستان داشتن مدرک دیپلم است. در مجارستان تحصیل در مقاطع مختلف امکان‌پذیر است.  آموزش عالی مجارستان دارای سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است.

 سبک تدریس و نوع برگزاری دوره‌های عملی در دانشگاه‌های مجارستان مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار دارد. در سال‌های اخیر بسیاری از دانشجویان کشور مجارستان را برای تحصیل انتخاب کرده‌اند.

شرایط تحصیلی مجارستان در مقطع ابتدایی

تحصیل در این کشور با یک دوره پیش‌دبستانی و با مدت  بیش از سه سال، برای کودکان 3 تا 7 سال شروع می‌شود.  تحصیل در سال آخر پیش‌دبستانی برای همه اجباری است. بعد از آن، دوره دبستان آغاز می‌شود و به دو دوره سطح اول و دوم تقسیم می‌‌شود. مدت دوره اول 4 سال و دوره دوم 2 تا 3 سال است.

متقاضیان تحصیل باید بدانند که مقطع دبستان در کشور مجارستان شامل دوره اول برای دانش آموزان سنین 7 تا 14 سال است که این دوره دارای 8 سطح است. سطح اول کودکان 6 تا 7 سال، سطح دوم 7 تا 8 سال، سطح سوم  8 تا 9 سال، سطح چهارم 9 تا 10 سال، سطح پنجم 10 تا 11 سال، سطح ششم 11 تا 12 سال، سطح هفتم 12 تا 13 سال و سطح هشتم 13 تا 14 سال.

به این نکته دقت کنید که ویزای همراه برای والدین دانش آموزانی که در سطح دبستان می‌خواهند به تحصیل پردازند، فقط با توجه به شرایطی در اداره مهاجرت این کشور صادر می‌شود. بهتر است که متقاضی تحصیل در مقطع دبستان،  قیم قانونی داشته باشد و یا در مدارس شبانه‌روزی ثبت نام کند. برای افراد محصل در مقطع لیسانس و بالاتر، ویزای همراه صادر می‌شود.

تحصیلات در مقطع ابتدائی برای کلیه کودکان بالای ۶ سال اجباری است. شروع آموزش از مقطع پیش دبستانی است که برای کودکان ۳ تا ۶ سال خواهد بود.
به دنبال آن ۴ سال تحصیلات مقطع ابتدائی خواهد بود که در آن با یادگیری دروس متعدد به همراه آموزش یک یا دو زبان خارجی، تحصیلات خود را به پایان می رسانند. به طور کلی، مدت زمان تحصیل در مقطع ابتدائی ۸ سال است و از نظر سطح بندی، سطح ۱ تا ۸ است.

مقطع راهنمائی (Secondary Education)

تحصیلات در این مقطع، ۴ سال به طول می انجامد که در ان دروس زیست شناسی، جغرافیا، تاریخ، فیزیک و شیمی نیز گذرانده می شود. در این دوره، استعداد و علائق دانش آموزان برای ادامه تحصیل در نظر گرفته می شود.
از نظر سطح بندی، سطح این دوره ۹ تا ۱۲ است.

فنی و حرفه ای (Vocational Education)

دانش آموزان سنین ۱۴ تا ۱۸ سال به صورت اختیاری می توانند این دوره را بگذرانند. سطح این دوره، ۹ تا ۱۲ است.

شرایط تحصیل در مقطع دبیرستان

این مقطع شامل دوره‌های 4، 5، 6 و 8 سال است. دانش آموزان متقاضی از سنین 10، 12 یا 14 سال وارد این مقطع شده و تحصیل آن‌ها تا سنین 18 یا 19 سال در دبیرستان طول خواهد کشید. در کنار دبیرستان‌ها، مدارس فنی حرفه‌ای شامل یک دوره 4 سال و هنرستان‌ها شامل دوره‌های 2 تا 4 سال هستند. دانش‌آموزان در پایان این دوره‌ها مدرک دیپلم دریافت می‌کنند.

 دوره دبیرستان شامل سه سطح اول، دوم و سوم است که در مقایسه با سیستم آموزشی موجود در ایران همان دوره اول، و دوم دبیرستان و پیش دانشگاهی است. بطور کلی سه نوع مدرسه متوسطه در مجارستان وجود دارد.

 • دوره دو ساله آموزش دهنده زبان‌های خارجی
 • هنرستان حرفه‌ای
 • آموزشگاه حرفه‌ای ارائه دهنده خدمات به محصلان جامانده از تحصیل در دوره ابتدایی

در پایان دوره دبیرستان، یک آزمون نهایی که شامل آزمون ریاضی، دستور زبان، زبان‌های خارجی و تاریخ و همچنین آزمون شفاهی با انتخاب یک موضوع توسط خود دانش‌آموز، گرفته می‌شود. این آزمون یک راه ورودی به دانشگاه است.

شرایط تحصیلی مجارستان در مقطع کارشناسی

طول دوره کارشناسی 3 تا 4 سال است. به‌عنوان مثال در رشته‌ای مانند هنرهای زیبا این دوره 3 سال است. برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌‌های مجارستان در مقطع کارشناسی امتحان ورودی وجود ندارد مگر این که دانشجو عضو اتحادیه اروپا نباشد. برای پذیرش دوره کارشناسی باید مهارت زبان انگلیسی شما برای دانشگاه اثبات شود.  برای پذیرش در دانشگاه کارشناسی باید مدارک دیپلم که شامل ریز نمرات به زبان‌های مجاری و انگلیسی است به دانشگاه ارائه شود. در صورتی که مدرک زبان انگلیسی نداشته باشید می‌توانید در دوره‌های آموزش زبان که در مؤسسه‌ها و دانشگاه‌های مجارستان ارائه می‌شوند شرکت کنید.

مدرک زبان مورد نیاز آیلتس 5 تا 6 و یا تافل 60 تا 80 است. در برخی رشته ها مثل پزشکی، دندانپزشکی اولین مدرک بعد از دوره 5 تا 6 ساله مدرک کارشناسی ارشد است. دوره‌های مدیریت در دانشگاه‌های بین المللی مجارستان طرفداران زیادی دارد. امکان آموزش زبان‌های انگلیسی و آلمانی در مجارستان وجود دارد، به‌ همین دلیل بسیاری از دانشجویان برای یادگیری زبان به مجارستان سفر کرده که پس از آن امکان تحصیل در سایر کشورهای اروپایی همچون آلمان، هلند و اتریش برای آن‌ها فراهم است.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور مجارستان، یکی از گزینه های ادامه تحصیل برای متقاضیان در این کشور است. به طور کلی، مزایای تحصیل در دروه کارشناسی در دانشگاه های مجارستان را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود.

۱٫ تحصیل با شهریه مناسب و معقول.
۲٫ زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی.
۳٫ امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

معمولاً دوره کارشناسی در کشور مجارستان ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های مجارستان عموما به زبان مجارستانی و انگلیسی است.

مدارک مورد نیاز برای اقدام

 • دریافت، تکمیل و ارسال فرم درخواست به صورت آنلاین.
 • پرداخت هزینه درخواست.
 • ترجمه رسمی انگلیسی یا مجارستانی مدارک تحصیلی دیپلم ، متوسطه و غیره.
 • ترجمه رسمی انگلیسی یا مجارستانی ریز نمرات تحصیلی دوره دیپلم ، متوسطه و غیره.
 • کپی پاسپورت معتبر
 •  عکس پاسپورتی
 •  مدرک زبان. مدرک مورد نیاز برای دوره کارشناسی در کشور مجارستان، سطح زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک ۶/۵ است.

شرایط تحصیلی مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد

دوره‌های کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های مجارستان از پروسه بولونیا پیروی می‌کنند به این معنا که در سراسر جهان مورد تأیید است. دوره کارشناسی ارشد یک تا دو سال است؛ زبان آموزش مجارستانی است، اما بسیاری از موسسات به زبان انگلیسی هم دروس را ارائه می‌کنند. تمامی دانشجویان باید هزینه ثبت نام در دانشگاه را پرداخت کنند. که این هزینه 100 تا 150 یورو است.

هزینه دانشگاه‌های مجارستان در  مقطع ارشد برای دانشجویان خارجی بین 7 الی 11 هزار یورو در سال است. برای پذیرش در دوره‌های کارشناسی ارشد متقاضی باید مدرک لیسانس خود را حداقل در مدت 3 سال گذرانده باشد. مدرک زبان انگلیسی برای پذیرش در این دوره‌ها آیلتس 5.5 تا 6.5 است که معادل تافل 70 تا 80 است.

معمولاً دوره کارشناسی ارشد در کشور مجارستان ۱ تا ۲ سال به طول می انجامد که بستگی به رشته تحصیلی دارد.
دوره های کارشناسی ارشد در دانشگاه های استانی مجارستان (State Universities) همواره ۲ سال به طول خواهد انجامید، در حالی که موسسات خصوصی و بین المللی عموماً دوره های فوق لیسانس یک ساله ارائه می دهند.

به طور کلی، می توان مزایای تحصیل در دروه کارشناسی ارشد در دانشگاه های مجارستان را به صورت زیر دسته بندی نمود.

۱٫ هزینه های معقول تحصیل و زندگی
۲٫ کشوری زیبا در قلب اروپا
۳٫ مدرک معتبر بین المللی

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور مجارستان بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود.
به طور کلی برای ورود به دوره های فوق لیسانس ۲ ساله در مجارستان، متقاضیان می بایست مدرک کارشناسی با حداقل ۳ سال دوره تحصیلی و برای ورود به دوره های ارشد یک ساله (که عموماً توسط موسسات خصوصی ارائه می شوند) می بایست مدرک لیسانس با حداقل ۴ سال دوره تحصیلی ارائه گردد.

شرایط تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری

دوره دکتری به دو صورت بورسیه و یا بدون بورسیه ارائه می‌شود. دریافت بورسیه تحصیلی در واقع شرایط عالی را برای دانشجو فراهم می‌کند چون نوعی اشتغال محسوب می‌شود. تحصیل در مجارستان در دوره دکتری، شامل یک بازه تحصیلی 3 تا 5 ساله است. از شرایط ورود به این دوره، داشتن مدرک فوق لیسانس معتبر است.

 متقاضیان تحصیل در کشور مجارستان باید بدانند که امکان فراگیری زبان انگلیسی، البته در شرایط غیر بورسیه ای، در حین تحصیل برای آنها فراهم می باشد. متقاضی تحصیل در کشور مجارستان در این مقطع، مجاز به 30 ساعت کار در هفته است، که می‌تواند در حین تحصیل به انجام کارهای تحقیقاتی بپردازد. دو نوع مدرک دکتری شامل PhD و DLA یا دکتری در رشته هنر توسط دانشگاه‌ ها ارائه می‌شود که هر دو مدرک دارای ساختار و عملکرد یکسانی هستند.

مزایای تحصیل در دروه دکتری در مجارستان عبارتند از:

۱٫ تحصیل به هزینه ای معقول.
۲٫ تحصیل در دانشگاه های معتبر با امکانات مناسب.
۳٫ امکان دریافت بورسیه های استانی به منظور پوشش هزینه های تحصیل و زندگی.

برنامه های دکتری در کشور مجارستان بر پایه انجام تحقیق و ارائه پایان نامه دکتری است.
دانشگاه ها در کشور مجارستان ۲ نوع مدرک دکتری ارائه می نمایند:PhD و DLA یا دکتری در رشته های هنری.
طول دوره دکتری تمام وقت در کشور مجارستان ۳ تا ۶ سال به طول می انجامد. این میزان از مدت زمان استاندارد تحصیل در مقطع دکتری، بیشتر است.

تحصیل در مقطع دکتری در کشور مجارستان رایگان نبوده و دانشجویان نیاز به پرداخت شهریه دارند. علاوه بر این، دانشجویان می بایست هزینه های اقامت و زندگی خود را تامین نمایند.

معمولاً فرایند اپلای دکتری برای کلیه دانشگاه ها یکسان است. هرچند، درخواست های مقطع دکتری به صورت مجزا توسط هر دانشگاه یا موسسه آموزشی بررس می شود. بنابراین، الزامات، مدارک مورد نیاز و مهلت ارسال مدارک می تواند متناسب با هر دانشگاه متفاوت باشد.
کلیه درخواست ها می بایست از طریق اینترنتی و پورتال رسمی دانشگاه مربوطه انجام شود.

تحصیل پزشکی در مجارستان

پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی مجارستان بیشترین متقاضیان را در جهان دارد. دانشگاه سملوایز این کشور  یکی از بهترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های پزشکی در اروپا است. این دانشگاه مورد تایید ایران هم قرار دارد.  در این دانشگاه دروس به زبان انگلیسی، آلمانی و مجاری تدریس می‌شود. دانشجویانی متقاضی تحصیل در مجارستان باید حساب بانکی که مبلغی حدود 10000 یورو در آن باشد را به‌عنوان پشتوانه مالی خود به سفارت مجارستان معرفی کنند. هزینه تحصیلات پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان و در مقایسه با  نقاط دیگر اروپا مقرون به صرفه‌تر است.

تحصیل رشته پزشکی در مجارستان ۶ سال طول خواهد کشید. 2 سال اول تحصیل در این رشته دروس پزشکی عمومی است. از سال سوم دروس تخصصی خواهند شد و دانشجو پزشکی باید دوره کلینیکال و طرح را بگذراند.

تحصیل در مجارستان

شرایط بورسیه تحصیلی در مجارستان

 نزدیک به 4100 دانشجو بصورت بورسیه در دانشگاه‌های کشور مجارستان به زبان‌های انگلیسی و مجاری در سال 2018  مشغول به تحصیل بوده‌اند. این تعداد در سال 2019 افزایش یافته و به 5000 ظرفیت رسید. تحصیل به‌صورت بورسیه در مقطع تحصیلی لیسانس 2 الی 4 سال، فوق لیسانس 1.5 الی 2 سال، دکتری 2+2 سال است.

شرکت در این دوره‌ها بدون پرداخت شهریه است. این بورسیه برای مقاطع تحصیلی لیسانس تا دکتری وکارشناسی ارشد پیوسته دارای کمک هزینه  130 یورویی است. دوره دکتری برای دوره اول ماهیانه 450 یورو و برای دوره دوم ماهیانه 580 یورو می‌باشد. در مدت دوران تحصیل اسکان رایگان بوده و برای تهیه مسکن هم، ماهیانه مبلغ 120 یورو به عنوان کمک هزینه به دانشجو پرداخت می‌شود. همچنین تا سقف 205 یورو در سال امکان درمان رایگان برای دانشجو وجود دارد.

هزینه تحصیل در مجارستان

شما باید از هزینه تحصیل در مجارستان و هزینه‌های زندگی در این کشور اطلاع درستی داشته باشید. هزینه‌های تحصیل و زندگی شما در مجارستان به دانشگاه شما و محل تحصیل و محل زندگیتان بستگی دارد. هزینه تحصیل نسبت به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل متفاوت است. هزینه تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی 9000 تا 20.000 یورو در سال است. در رشته‌های غیر پزشکی هزینه تحصیل به‌صورت حدودی 4000 تا 6000 یورو خواهد بود.

مزایای تحصیل در کشور مجارستان

 • امکانات پزشکی و آزمایشگاهی پیشرفته جهت تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی
 • هزینه تحصیل در مجارستان در مقایسه با دیگر کشور‌های اروپایی مناسب‌تر است
 • دانشجویان در دانشگاه‌های مجارستان می‌توانند به صورت رایگان از امکانات ورزشی، اینترنت، مراکز فرهنگی و کتابخانه‌ها استفاده کنند
 • دانشگاه‌های مجارستان بدون محدودیت از تمام کشورهای دنیا از جمله آمریکا، فرانسه، آلمان، کشورهای اسکاندیناوی، چین، ژاپن، هند، ایران و کشور‌های آفریقایی دانشجو جذب می‌کنند.
 • تقریبا در اکثر رشته‌ها و در همه مقاطع تحصیلی می‌توانید به زبان انگلیسی ادامه تحصیل دهید. شرط این امر مدرک معتبر زبان انگلیسی که آیلتس آکادمیک با نمره بالای 6 است می‌باشد.
 • کشور مجارستان به دانشجویان خارجی جهت تحصیل در دوره‌ی کارشناسی و تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان اجازه 20 ساعت کار در هفته می‌دهد. به دانشجویان خارجی جهت تحصیل دکتری در مجارستان اجازه کار 30 ساعت در هفته داده می‌شود
 • برای دانشجویان خارجی امکان استفاده از بیمه درمانی در طی تحصیل با هزینه نیم بها و یا حتی رایگان وجود دارد
 • در مجارستان بعد از فارغ التحصیلی و پایان دوره تحصیلی، امکان کار و اخذ اقامت در مجارستان وجود دارد و دانشجو می‌تواند اقدام به درخواست اقامت دائم کند
 • مجارستان به‌دلیل عضویت در اتحادیه اروپا دارای مرزهای باز با سایر کشورهای اروپایی است و دانشجویان می‌توانند با اخذ ویزای مجارستان به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا مسافرت کنند
 • متقاضیانی که خواهان مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل هستند ، می‌توانند حتی با مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی هم به‌راحتی پذیرش تحصیلی این کشور را بگیرند
 • مجارستان جزء آن دسته از کشورهایی هست که به ایرانی ها ویزای تحصیلی می‌دهد و در صورتی‌ که شرایط سنی، شرایط مالی فرد مناسب باشد می‌تواند برای تحصیل در مجارستان اقدام کند
 • فرایند جذب و پذیرش دانشجو و محصل در مجارستان ساده‌تر بوده و در مدت زمان کوتا‌ه‌تری به نسبت دیگر کشورها انجام می‌شود
 • بيمه درماني اجباري در طول مدت تحصيل
 • ارائه مدرك دكتراي حرفه‌اي در پايان تحصيلات پزشکی و دندانپزشكي. در كشور هندوستان در پايان تحصيلات رشته پزشكي فوق ليسانس و در رشته دندانپزشكي مدرك ليسانس ارائه مي‌شود

مروری بر معتبرترین دانشگاه های کشور مجارستان در سال 2022

تعداد دانشگاه ها 69
قدیمی ترین دانشگاه Pécs
تعداد دانشجویان بین الملل بیست و یک هزار و هفتصد و هفت نفر

بهترین دانشگاه های مجارستان 2022

No University QS rankings
1 University of Szeged 470
 

2

 

University of Debrecen

 

601-650

3  

University of Pécs

 

701-750
4 Eötvös Loránd University 701-750
 

5

 

Budapest University of Technology and Economics

 

801-1000

سوالات متداول

آیا دانشجویان خارجی حق کار حین تحصیل را دارند؟
بله. دانشجویان در هر مقطع تحصیلی می‌توانند به طور میانگین 24 ساعت در هفته کسب درآمد کنند.
آیا ارائه بیمه دانشجویی برای دانشجویان بین المللی الزامی است؟
بله. ارائه چنین مدرکی همراه با مدارک دیگر الزامی است. هزینه دریافت بیمه دانشجویی و کارت سلامت 500 یورو می‌باشد.
آیا امکان اخذ اقامت دائم برای دانشجویان بین المللی وجود دارد؟
بله. پس از فارغ التحصیلی به مدت 9 ماه می‌توانید به جستجوی کار در مجارستان یا کشورهای اتحادیه بپردازید. در صورت پیدا کردن شغل مناسب، خیلی راحت می‌توانید ویزای خود را از دانجشویی به ویزای کاری تبدیل کرده و سپس ویزای دائم این کشور را دریافت کنید
آیا امکان ارسال دعوت‌نامه و استفاده از ویزای همراه برای دانشجویان خارجی وجود دارد؟
بله. به غیر از دانش آموزان خارجی مقطع دبیرستان، هر یک از دانشجویان می‌توانند برای یکی از وابستگان درجه یک خود، اقدام به اخذ ویزای همراه کنند.

صبا ویزا راهنمای همیشگی شما

شرایط تحصیل در مجارستان، بررسی مقاطع مختلف تحصیلی در این کشور و هم‌چنین بازگو کردن مزایای تحصیلی این کشور در این مقاله از صبا ویزا بررسی شد. اگر کشور مجارستان را جهت تحصیل انتخاب کرده‌اید، باید گفت انتخاب شما بسیار هوشمندانه بوده است. مجارستان برای افرادی که تمایل به تحصیل در کشورهای عضو اتحادیه اروپا با هزینه کمتر نسبت به دیگر کشورها را دارند گزینه بسیار مناسبی است.

این نکته را هرگز فراموش نکنید که مسیر اخذ ویزای تحصیلی یا کاری مسیر دشوار و ناهمواری است، و اگر شما در این راه از مشاوران و وکلای باتجربه راهنمایی نگیرید، ممکن است با سختی‌های زیادی رو‌به‌رو شوید. کارشناسان صبا ویزا با داشتن سال ها تجربه در زمینه‌ی مهاجرت در خدمت شما عزیزان هستند.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 4 میانگین: 4.3]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید