لوگو صبا ویزا
تحصیل در مدارس هلند

تحصیل در مدارس هلند

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه تحصیل در مدارس هلند و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان

هلند به عنوان پناهگاه مهاجران در شمال اروپا، کشور کوچکی است که میزبان مردمی‌ از سراسر جهان است. خوشبختانه، والدینی که در جستجوی آموزش با کیفیت برای فرزندان خود هستند، گزینه‌های بسیاری از مدارس بین‌المللی در هلند دارند.

این مقاله سیستم آموزشی هلند، انواع مختلف مدارس بین‌المللی و همچنین هزینه‌های مدارس بین‌المللی در هلند را بررسی می‌کند. بعد از خواندن این مقاله، والدین باید بین روش‌های آموزشی متنوع، برنامه‌های درسی، ترکیب ذهنی و جسمی دانش‌آموز خود (متناسب با مدرسه) و هزینه‌ها، گزینه‌ای مناسب را انتخاب کنند.

همچنین علاوه بر این مقاله، سازمان مهاجرتی صبا ویزا با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه تحصیل در هلند خواهد بود. همچنین شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان با سازمان مهاجرتی صبا ویزا در ارتباط باشید.

دلایل تحصیل در مدارس بین‌المللی در هلند

تحصیل در مدارس هلند

اقامت کوتاه مدت در هلند

اگر قصد ندارید برای مدت طولانی در هلند بمانید، یک مدرسه بین‌المللی ممکن است بهترین گزینه برای فرزند شما باشد. وقتی به کشورهای دیگر می‌روید یا به خانه باز می‌گردید، تغییر مدرسه برای کودکان بسیار آسان‌تر می‌شود.

فرزند شما قبلاً در یک مدرسه بین‌المللی در کشور دیگری بوده است

اگر فرزند شما قبلاً در یک مدرسه بین‌المللی بوده است، به احتمال زیاد می‌تواند در همان نقطه از برنامه درسی به یک مدرسه بین‌المللی راه پیدا کند، به‌ویژه اگر مدرسه‌ای را انتخاب کنید که همان کتاب‌ها را تدریس کند. این همچنین انتقال را برای فرزند شما آسان تر می‌کند. اگر قرار است فقط کوتاه مدت در هلند باشید، یا اگر اغلب در اطراف جابجا می‌شوید، احتمالاً این گزینه کمترین مزاحمت برای فرزندتان است.

سن فرزندان برای تحصیل در مدارس هلند

تحصیل در مدارس هلند1

کودکان چهار تا پنج ساله

کودکان در این سن معمولاً در یک مدرسه محلی هلندی شروع به تحصیل می‌کنند، حتی اگر کمی به زبان هلندی تسلط دارند یا اصلاً  به این زبان صحبت نمی‌کنند، این مدارس برای آن‌ها بهتر است. زیرا دو سال اول بیشتر بر رشد اجتماعی و عاطفی متمرکز هستند تا تحصیلات. خواندن و نوشتن رسمی‌ تا سن 6 سالگی شروع نمی‌شود (گروه 3).

کودکان بالای شش سال

اگر فرزندان بالای شش سال دارید، بهتر است بدانید که قبل از پیوستن به اکثر مدارس هلندی باید به زبان هلندی صحبت کنند. برای بچه‌های دبستانی (4 تا 11) این معمولاً به معنای گذراندن یک سال در یک تالکلاس (کلاس زبان) / تالش (مدرسه زبان) ویژه است. برخی از مدارس محلی این کلاس‌ها را به‌عنوان بخشی از مدارس معمولی دارند، اما بسیاری از آن‌ها این کلاس‌ها را ندارند، و کودکان برای یادگیری زبان باید در مدرسه تعلیم شرکت کنند و پس از اتمام سال به مدرسه محلی در منطقه خود نقل مکان کنند.

برای کودکان دبیرستانی (12+)

برای این کودکان، برنامه زبان ISK – internationale schakelklas  (به معنای واقعی کلمه «کلاس تعویض بین‌المللی») وجود دارد.

ساختار همه این برنامه‌ها بسته به مدرسه (و بین شهرداری‌ها) متفاوت است، اما باید فرض کنیم یک سال طول می‌کشد تا فرزند شما به اندازه کافی به زبان هلندی مسلط شود تا بتواند با موفقیت در مدرسه هلندی تحصیل کند. این ممکن است به این معنی باشد که فرزند شما یک سال  را عقب میفتد. در هلند این ماجرا، ننگی که در کشورهایی مانند ایالات متحده یا بریتانیا می‌تواند به همراه داشته باشد، ندارد، اما این یک انتخاب شخصی برای خانواده‌ها است.

سیستم آموزشی هلند

سیستم آموزشی هلند از این فرض شروع می‌شود که آموزش باید رایگان باشد. بنابراین، متوجه خواهید شد که یارانه‌های دولتی هم برای مدارس دولتی عادی و هم برای برخی از مدارس وابسته به ویژه مانند مونتسوری، دالتون و برخی مدارس مذهبی و بین‌المللی اعمال می‌شود. عموماً اکثر دانش آموزان هلندی در مدارس دولتی تحصیل می‌کنند که اکثر آن‌ها به زبان هلندی تدریس می‌کنند. بنابراین، مهاجران، می‌توانند با شرط شرکت در دوره‌ی یادگیری زبان، در این مدارس ثبت نام کنند. البته آن‌ها می‌توانند بین مدارس دولتی، خصوصی و بین‌المللی در هلند، یکی را انتخاب کنند.

مدارس بین‌المللی در هلند

هلند یک مرکز تجاری است که مردم را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. در واقع، در سال‌های اخیر، آنقدر برای مهاجران محبوب شده است که پیدا کردن یک مدرسه بین‌المللی که دانش آموزان جدید را می‌پذیرد، بسیار دشوار است. پس وجود لیست‌های انتظار طولانی قطعا عادی هستند، ثبت نام در برخی از آن‌ها بسته به شهر تا دو تا چهار سال طول می‌کشد.

به طور کلی، مشخصه مدارس بین‌المللی این است که دانش آموزان آن‌ها اکثرا مهاجر هستند. آن‌ها همچنین معمولاً بسته به وابستگی مدرسه به زبان انگلیسی یا زبان غیر هلندی دیگری تدریس می‌کنند. در نهایت، برنامه درسی در مدارس بین‌المللی معمولاً در سطح بین‌المللی پذیرفته می‌شود، مانند مدرک بین‌المللی، یا برای یک ملیت خاص، مانند یک مدرسه آمریکایی تنظیم شده است. شما مدارس بین‌المللی را خواهید یافت که در تمام سطوح آموزشی و همچنین برخی از مدارسی که فقط درجات خاصی را ارائه می‌دهند، خدمت می‌کنند.

انواع مدارس بین‌المللی در هلند

والدینی که می‌دانند نمی‌خواهند فرزندانشان در یک مدرسه دولتی عادی شرکت کنند، چند گزینه دارند. از آنجایی که دولت هلند در انتخاب تحصیل برابری می‌کند، برخی از مدارس خصوصی یا مدارس بین‌المللی هلند (معمولاً آن‌هایی که از اصول مذهبی یا آموزشی پیروی می‌کنند) می‌توانند یارانه‌های مشابه مدارس دولتی هلند را درخواست کنند. بنابراین مهاجران، بین مدارس خصوصی بین‌المللی، که معمولاً هزینه‌های بالاتری می‌خواهند، و مدارس بین‌المللی هلندی (DIS)گزینه‌هایی برای انتخاب دارند.

مدارس بین‌المللی هلند (DIS)

DIS تا حدی توسط دولت تامین می‌شود و بنابراین محدودیت‌هایی در مورد افرادی که می‌توانند شرکت کنند وجود دارد. به طور کلی، این مدارس به مدارس دولتی عادی متصل هستند و هدف آن‌ها آماده کردن دانش آموزان برای انتقال تحصیلی در خارج از کشور یا انتقال به سیستم آموزشی هلند است. آن‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند، اما دانش آموزان هلندی نیز یاد می‌گیرند.

بسته به مدرسه، DIS می‌تواند مدل‌های آموزشی مختلفی مانند برنامه درسی بین‌المللی اولیه (IPC)، برنامه درسی بریتانیا و مدرک بین‌المللی را ارائه دهد. هزینه‌های DIS بسیار کمتر از مدارس بین‌المللی با بودجه خصوصی است: هزینه‌های ابتدایی سالانه معمولاً بین 3600 تا 6600 یورو است در حالی که هزینه‌های ثانویه می‌تواند بین 5500 تا 8500 یورو باشد. ما در ادامه، چند نمونه از مدارس بین‌المللی با سیستم DIS را معرفی خواهیم کرد.

 • مدرسه بین‌المللی لاهه
 • مدرسه ابتدایی بین‌المللی HSV
 • مدرسه بین‌المللی والدورف لاهه

چه کسانی می‌توانند در مدارس بین‌المللی هلند شرکت کنند؟

مدارس بین‌المللی دولتی فقط برای خانواده‌های خاصی قابل دسترسی هستند، بنابراین حتماً واجد شرایط بودن خود را بررسی کنید:

 • فرزندان مهاجرانی که برای مدت طولانی در هلند زندگی یا کار می‌کنند
 • فرزندان والدین هلندی که در خارج از کشور زندگی کرده و به مدرسه رفته‌اند
 • فرزندان والدین هلندی که به طور موقت در هلند زندگی می‌کنند

برنامه درسی بین‌المللی ابتدایی (IPC)

برنامه درسی بین‌المللی اولیه یک برنامه درسی شناخته شده جهانی است که آگاهی بین فرهنگی، مشارکت دانش آموز و سختگیری تحصیلی را در اولویت قرار می‌دهد. بنابراین، هر موضوعی دارای اهداف یادگیری است که با رشد فردی و اجتماعی دانش‌آموز مرتبط است. به طور کلی، IPC برای دانش آموزان بین سنین 5 تا 12 سال است و اساساً اقتباسی از برنامه درسی انگلستان برای مدارس بین‌المللی است. در اینجا چند مدرسه بین‌المللی وجود دارد که IPC را ارائه می‌دهند:

 • مدرسه بین‌المللی Elckerlyc
 • مدرسه بین‌المللی Nord Anglia
 • مدرسه بین‌المللی خوشبین

مدرک مدارس بین‌المللی در هلند

مدرک بین‌المللی مدارس هلند، به عنوان یک برنامه دقیق و ساختارمند شناخته شده است. به طور کلی، دانش آموزانی که در این مدارس درس می‌خوانند، بر روی مقاله نویسی، پروژه‌های خدماتی، نظریه دانش و تفکر انتقادی تمرکز می‌کنند. در واقع کسانی که با مدرک دیپلم از مدارس بین‌المللی در هلند فارغ‌التحصیل می‌شوند، علوم، هنر، زبان، ادبیات و ریاضیات خوانده‌اند. فارغ‌التحصیلان همچنین در پایان تحصیلات متوسطه خود در یک امتحان چالش برانگیز شرکت می‌کنند. برای دانشجویانی که قصد دارند برای دانشگاه در سراسر جهان درخواست دهند، دیپلم IB بسیار مفید است زیرا بسیار شناخته شده و مورد احترام است. به راحتی، 23 مدرسه IB در هلند پیدا خواهید کرد. در اینجا تعدادی از مدارس ارائه دهنده IB آورده شده است:

 • کالج عالی هلند
 • UWC ماستریخت
 • مدرسه متوسطه بین‌المللی روتردام
 • مدرسه بین‌المللی آمستردام

مدارس بین‌المللی آمریکایی در هلند

مدارس آمریکایی در هلند از سیستم آکادمیک ایالات متحده پیروی می‌کنند که تحصیل را به دبستان، راهنمایی و دبیرستان تقسیم می‌کند. به طور کلی، فارغ التحصیلی با مدرک دیپلم مستلزم آن است که دانش‌آموزان شرایط مدرسه را برآورده کنند و کلاس‌ها و امتحانات خود را بگذرانند. موضوعات شامل انگلیسی، مطالعات اجتماعی، ریاضی، علوم و اغلب یک زبان خارجی است.

به طور کلی، دیپلم آمریکایی برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع متوسطه در ایالات متحده و کانادا را دارند بسیار مفید است. برخی از مدارس آمریکایی نیز پشتیبانی مناسب و مرتبطی را ارائه می‌کنند، مانند کلاس‌های آماده‌سازی SAT و دوره‌های ارتقاء سطح (در سطح کالج)، یا مشاوره درخواست‌های کالج. اگرچه مکاتب مختلفی وجود دارد که به طور ضعیف از مدل آمریکایی پیروی می‌کنند، تنها یک مدرسه در هلند رسماً یک مدرسه آمریکایی است و آن هم مدرسه‌ی آمریکایی لاهه نام دارد.

مدارس بین‌المللی بریتانیایی در هلند

مدارس بریتانیایی در هلند از برنامه درسی ملی انگلیسی پیروی می‌کنند که در هزاران مدرسه در سراسر جهان استاندارد شده است. در واقع، مدارس بریتانیایی یک گزینه عالی برای دانش آموزانی هستند که ممکن است در انگلستان یا کشورهای مشترک المنافع تحصیل کنند. کلاس‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و بر حل مسئله، رشد دانش آموزان و ایجاد اعتماد به نفس تمرکز دارند.

به طور کلی، موضوعات شامل ریاضی، علوم، انگلیسی، تاریخ و زبان‌های خارجی است. اکثر مدارس بریتانیایی گواهی‌های عمومی ‌بین‌المللی دوره متوسطه را ارائه می‌کنند که دسترسی دانش‌آموزان به دانشگاه را آسان می‌کند. در اینجا چند مدرسه بریتانیایی آورده شده است:

 • مدرسه بریتانیایی آمستردام
 • مدرسه بریتانیایی در هلند
 • مدرسه بین‌المللی Twente

IGCSE

گواهینامه عمومی ‌بین‌المللی دوره متوسطه از برنامه درسی بریتانیا پیروی می‌کند و با مدرک A-level به اوج خود می‌رسد. به طور کلی، دروس شامل زبان و ادبیات انگلیسی، زبان خارجی، ریاضی و علوم است.

اکثر آن‌ها IGCSE را از طریق هیئت‌های امتحانات بین‌المللی کمبریج در دو سال اول دبیرستان می‌گذرانند. سپس، در دو سال آخر، دانش‌آموزان سطح A خود را می‌گیرند و این نمرات برای درخواست‌های دانشگاه حیاتی است. اکثر مدارسی که از برنامه درسی بریتانیا پیروی می‌کنند، IGCSE را ارائه می‌دهند.

سایر مدارس بین‌المللی در هلند

از آنجایی که هلند محل زندگی مردم از هر گوشه جهان است، مدارس زیادی وجود دارد که به ملیت‌های مختلف پاسخ می‌دهند. هزینه‌ها، برنامه‌های درسی و زبان آموزشی بسته به مؤسسه متفاوت است، بنابراین، اگر در جستجوی مدرسه هستید، حتماً تکالیف خود را انجام دهید. در اینجا چند نمونه هستند:

 • مدرسه ژاپنی آمستردام
 • Lycée français ونسان ون گوگ
 • مدرسه اندونزی در هلند
 • مدرسه بین‌المللی آلمان لاهه

مدارس مذهبی در هلند

به دلیل ساختار بودجه آموزشی، بسیاری از مدارس مذهبی توسط دولت هلند بودجه می‌شوند. همچنین، به خاطر داشته باشید که آن‌ها ممکن است عمدتاً به زبان هلندی تدریس کنند و لیست انتظار، برنامه‌های درسی و خط مشی‌های مدرسه متفاوت است، بنابراین حتماً راجع به مدرسه‌ای که می‌خواهید فرزندتان را ثبت نام کنید، تحقیق کنید. در اینجا فقط چند نمونه آورده شده است:

 • مدرسه شری گانشا (هندو)
 • مدرسه ابتدایی لیدوینا (کاتولیک)
 • مدرسه ابتدایی قطب نما (پروتستان)
 • مدرسه ابتدایی الحبیب (مسلمان)

مدارس خاص در هلند

والدینی که ترجیح می‌دهند فرزندانشان در مدارس غیرمتعارف تحصیل کنند، گزینه‌های کمی ‌در هلند دارند. به خاطر داشته باشید که مدارس احتمالاً در سطوح ابتدایی و متوسطه تقسیم می‌شوند، بنابراین دانش‌آموز شما ممکن است تداومی ‌را که مدارس دیگر ارائه می‌دهند نداشته باشد. در ادامه به برخی از این مدارس اشاره خواهیم کرد:

 • مدرسه مونته سوری واگنینگن
 • مدرسه کایروس (روش والدورف)
 • مدرسه دالتون Oegstgeest
 • مدرسه Jenaplan از Wittevrouwen

زندگی در مدارس هلند

زنگ ناهار

به ندرت می‌توان مدرسه‌ای را در هلند پیدا کرد که ناهار ارائه دهد. در اکثر مدارس، کودکان ناهار خود را از خانه می‌آورند – معمولاً یک ساندویچ و مقداری میوه. برخی از کودکان غذای گرم را در قمقمه یا جعبه ناهار می‌خورند، اما تعداد کمی ‌از مدارس منابعی برای گرم کردن غذا دارند. این می‌تواند برای برخی از خانواده‌های بین‌المللی که عادت دارند بچه‌هایشان یک غذای گرم در مدرسه بخورند، کمی ‌شوکه‌کننده باشد، اما در هلند چیزی به عنوان سلف سرویس وجود ندارد. اگر وجود سلف سرویس در مدرسه برای شما بسیار مهم است، باید کمی‌ تحقیق کنید، اما احتمالاً متوجه خواهید شد که مدارسی که ناهار ارائه می‌دهند، خصوصی و بین‌المللی هستند.

رفت و آمد به مدارس در هلند

اکثر کودکان هلندی که به مدرسه‌ای نزدیک به محل زندگی خود می‌روند، معمولاً بیش از 10 دقیقه دوچرخه سواری نمی‌کنند، به خصوص در مدرسه ابتدایی. دانش‌آموزان دبیرستانی که مستقل‌تر هستند، ممکن است مسیر رفت و آمد طولانی‌تری داشته باشند – گاهی تا 30 دقیقه دوچرخه‌سواری.

کودکانی که در مدارس بین‌المللی یا خصوصی (نه در هر منطقه و بنابراین اغلب رفت و آمد طولانی تری دارند) احتمال بیشتری دارد که با ماشین به مدرسه برده شوند، اما هنوز تعداد زیادی دوچرخه سوار می‌شوند. برخی از مدارس بین‌المللی یک سرویس اتوبوس برای دانش آموزان دارند.

لباس فرم مدارس در هلند

اگر ایده شما از یک مدرسه خوب جایی با پسران و دختران با کلاه و کت و شلوار است که هر زمان که معلمشان وارد کلاس می‌شود یا از کلاس خارج می‌شود، بلند می‌شوند، در این صورت در هلند برای پیدا کردن آن مشکل خواهید داشت. تقریباً و مطمئناً ، برای تحقق چنین رویایی، باید به بخش خصوصی و بین‌المللی نگاه کنید و حتی در آن صورت، رویای شما ممکن است تحقق نیابد. فرهنگ هلندی عموماً کاملاً آرام و نسبتاً برابر است و اکثر مدارس تا حدی این را منعکس می‌کنند. پس با آزادی در پوشش مواجه خواهید شد.

فعالیت‌های فوق برنامه

چیزی که بسیاری از مهاجران آن را غیرعادی می‌دانند این است که مدارس هلند معمولاً فعالیت‌های فوق برنامه‌ای را ارائه نمی‌دهند. ورزش‌های بعد از مدرسه زیادی وجود دارد اما تقریباً همیشه در یک باشگاه ورزشی محلی انجام می‌شود. این به معنای پیمودن مسافتی بیشتر برای کودکانی است که هنوز نمی‌توانند به تنهایی دوچرخه‌سواری کنند، اما تعداد زیادی از کودکان ده ساله یا بیشتر را خواهید دید که مسیر خود را بین مدرسه، ورزش و خانه طی می‌کنند. به همین ترتیب، سایر دروس به صورت خصوصی تنظیم می‌شوند، موسیقی، هنر، نمایش و ….

بسیاری از مدارس بین‌المللی فعالیت‌های فوق برنامه را به شکلی ارائه می‌کنند که ممکن است با طیف وسیعی از فعالیت‌ها بسته به مدرسه همراه شود. اگر این چیزی است که برای شما یا فرزندتان مهم است، حتماً باید قبل از ثبت نام با مدارس مشورت کنید. فقط تصور نکنید که آن‌ها چیزی را که شما به آن عادت دارید ارائه می‌دهند.

مدارس استثنائی در هلند

مدارس استثنائی در هلند در قانون «Passend Onderwijs» در سال 2014 (به معنای واقعی کلمه، «آموزش مناسب») تنظیم شد. هدف اصلی قانون این است که تا جایی که ممکن است کودکان باید همه با هم در یک مدرسه آموزش ببینند و همه مدارس مسئول فراهم کردن مکان مناسب برای یادگیری برای همه کودکان باشند. در تئوری، این بدان معناست که همه کودکان، با یا بدون نیازهای آموزشی خاص باید با هم آموزش ببینند. در جایی که نیازهای یک کودک توسط مدرسه معمولی برآورده نمی‌شود، مجموعه‌ای از مدارس خاص و انواع آموزش در دسترس هستند. با این حال، احتمالاً برای هیچ کس تعجب آور نیست که واقعیت به این سادگی‌ها هم نیست. دو نوع مدرسه‌ی استثنائی در هلند وجود دارد:

baseonderwijs استثنائی (SBO) – این «آموزش ابتدایی استثنائی» است. این مدارس از برنامه درسی مشابهی پیروی می‌کنند و اهداف اصلی مشابه سایر مدارس ابتدایی هلند را برآورده می‌کنند، اما کلاس‌های آن‌ها بسیار کوچکتر است و بچه‌ها تا سن 14 سالگی (به جای 12 سالگی) در آن شرکت می‌کنند. این به کودکان توجه تخصصی بیشتری در کلاس و زمان بیشتری برای تکمیل اهداف اصلی می‌دهد. پس از اتمام مدرسه ابتدایی در SBO، کودکان مدرسه معمولاً یا به مدرسه متوسطه SO یا آموزش حرفه‌ای (معروف به VMBO) می‌روند.

آموزش استثنائی (SO) – این «آموزش استثنائی» است و این مدارس می‌توانند در سطح ابتدایی یا متوسطه باشند. این مدارس به «خوشه‌های مختلف» تقسیم می‌شوند. بسته به نیازهای خاص کودکان چهار گروه مختلف وجود دارد.

 • خوشه 1: کودکان نابینا یا کم بینا.
 • خوشه 2: کودکان ناشنوا یا کم شنوا و کودکان مبتلا به اختلال رشدی زبان/گفتار.
 • خوشه 3: کودکان معلول جسمی ‌یا ذهنی و بیماران طولانی مدت.
 • خوشه 4: کودکان با مشکلات رفتاری پیچیده و/یا تفاوت‌های یادگیری (از جمله ADHD، اوتیسم، PDD-NOS، ODD، CD، و …)

برای ثبت نام کودک در یک مدرسه SO یا SBO باید مراحل خاصی را دنبال کنید، و این بستگی به این دارد که آیا از قبل مقیم هلند هستید یا از کشور دیگری نقل مکان می‌کنید. کودکانی که قبل از چهار سالگی در این کشور بوده‌اند، در دفتر مشاوره محلی (کلینیک نوزاد و کودک نوپا) ثبت نام می‌شوند که به شما در هر گونه حمایت اضافی که ممکن است فرزندتان نیاز داشته باشد و همچنین به شما در روند درخواست کمک می‌کند.

اگر بعد از چهار سالگی فرزندتان وارد می‌شوید و از قبل می‌دانید که او به سطحی از حمایت نیاز دارد، مهم است که هنگام ثبت نام خانواده خود در gemeente محلی (شهرداری) به این موضوع اشاره کنید. سپس gemeente می‌تواند به شما در هر گونه پشتیبانی یا برنامه‌های کاربردی کمک کند.

همچنین ایده خوبی است که برای ثبت نام با onderwijs  (مشاور آموزش) تماس بگیرید. این مشاوران مستقل برای دولت کار می‌کنند که از خانواده‌های دارای فرزند SEN حمایت می‌کنند. آن‌ها در زمینه حمایت از کودکان SEN تخصص دارند و خدمات آن‌ها به صورت رایگان ارائه می‌شود.

اکثر مدارس بین‌المللی معمولی سطحی از حمایت SEN را ارائه می‌کنند، اما این سطح از مدرسه به مدرسه متفاوت است و تقریباً مطمئناً هزینه‌های اضافی برای کارکنان متخصص و/یا مواد متحمل می‌شود. فضا در این برنامه‌ها ممکن است محدود باشد و شما باید مستقیماً با مدارس تماس بگیرید تا دقیقاً بدانید که آن‌ها چه پشتیبانی می‌توانند ارائه دهند.

تنها مدرسه‌ای که در زمینه آموزش برای کودکان دارای SEN تخصص دارد، مدرسه آموزش ویژه Lighthouse است که یک مدرسه ابتدایی برای کودکان پنج تا 13 ساله در لاهه است. این مدرسه برای کودکانی با چالش‌های پیچیده که قادر به مقابله با آموزش بین‌المللی رایج نیستند، آموزش می‌دهد. اگر احتمال دارد که پس از 13 سالگی فرزندتان در هلند اقامت داشته باشید، به شما کمک می‌کنند تا به یک مدرسه متوسطه بین‌المللی یا هلندی مناسب منتقل شوید.

لطفاً توجه داشته باشید که در حال حاضر هیچ مدرسه متوسطه بین‌المللی تخصصی برای کودکان دارای SEN وجود ندارد. مدرسه Lighthouse به انتقال به یک برنامه متوسطه مناسب کمک می‌کند که در آن این امکان برای کودک وجود داشته باشد، اما آن‌ها بیان می‌کنند که « برای دانش‌آموزانی که به سن دبیرستان رسیده‌اند و نیازهای یادگیری پیچیده‌ای دارند، مدارس بین‌المللی بسیار محدودی در هلند وجود دارد.» پس به شما توصیه می‌شود قبل از سیزده سالگی کودک را به کشور خود برگردانید.تحصیل در مدارس هلند2

مدارس تیزهوشان و استعداد‌های درخشان در هلند

نکته‌ای در مورد گزینه‌های آموزشی برای کودکان با استعداد وجود دارد. اگر فرزند شما بخشی از سیستم مدرسه‌های هلند باشد، گزینه‌های زیادی برای او وجود دارد، از جمله مدارس لئوناردو. این مدارس معمولاً مدارس معمولی هستند که کلاسی برای کودکان تیزهوش دارند. همچنین برنامه‌هایی وجود دارد که در آن کودکان چند ساعت یا یک روز در هفته از مدرسه معمولی خارج می‌شوند تا در پروژه‌های ویژه شرکت کنند. بسیاری از مدارس بین‌المللی گزینه‌ای برای کودکان با استعداد خواهند داشت، اما از مدرسه‌ای به مدرسه دیگر متفاوت است. برای بحث در مورد احتمالات باید با مدارس تماس بگیرید.

آیا باید فرزند خود را به یک مدرسه بین‌المللی بفرستید؟

تصمیم گیری در مورد فرستادن فرزند خود به یک مدرسه خصوصی یک تصمیم بزرگ است. مدارس بین‌المللی عالی هستند زیرا سیستم آموزشی آن‌ها متنوع است و همه چیز – از برنامه درسی گرفته تا معلمان – نشان دهنده این درک است که دانش آموزان خارجی هستند. برخی از والدین آن را بسیار آرامش بخش می‌دانند. با این حال، والدین دیگر ممکن است فرصت‌های ادغام و هزینه‌های کمتر مدارس دولتی عادی را ترجیح دهند.

قبل از تصمیم برای انتخاب مدرسه‌ی مورد نظر باید به برخی سوالات و مسائل از جمله موارد زیر به خوبی فکر کنید:

 • آیا فرزند شما در یادگیری زبان هلندی راحت است؟
 • خانواده شما چقدر قرار است در هلند باشند و مقصد بعدی احتمالی چیست؟
 • آیا فرزند شما احتمالاً به دانشگاه می‌رود و اگر چنین است، کجا؟

نحوه انتخاب یک مدرسه بین‌المللی در هلند

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که در چه شهری زندگی می‌کنید و نزدیکترین مدرسه بین‌المللی چقدر فاصله دارد. برخی از شهرها چندین گزینه دارند، در حالی که برخی دیگر یک یا دو گزینه دارند. به خاطر داشته باشید که همه مدارس حمل و نقل ارائه نمی‌دهند، بنابراین از خود بپرسید که چقدر مایلید رانندگی کنید یا دو بار در روز و هر روز با دوچرخه یا اتوبوس بروید.

هنگامی‌که پاسخ این سؤالات را دریافت کردید، لیست‌های انتظار را در مدارس مورد علاقه خود بررسی کنید. بین این محدودیت‌ها و همچنین هزینه‌ها، احتمالاً فقط چند گزینه برای شما باقی خواهد ماند. قبل از تصمیم گیری حتما به هر گزینه مراجعه کنید و به سوالات خود پاسخ دهید.

هزینه‌ی مدارس بین‌المللی در هلند

هزینه‌های مدارس بین‌المللی در هلند چقدر است؟ این سوال بزرگ ترسناکی است که بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند از آن اجتناب کنند. مدارس بین‌المللی در هلند مطمئناً ارزان نیستند. شما می‌توانید مدارس بین‌المللی دولتی یا مدارس بین‌المللی خصوصی را انتخاب کنید. هزینه مدرسه ابتدایی دولتی بین 3600 تا 6600 یورو در سال و مدرسه متوسطه بین 5500 تا 8500 یورو در سال برای شما هزینه دارد.

مدارس بین‌المللی خصوصی بسیار بسیار گران‌تر هستند. ممکن است برای ثبت نام در این مدارس، موظف به پرداخت بین 17000 تا 23000 یورو در سال باشید! این‌ها همه هزینه‌های اجباری هستند و شامل فعالیت‌های فوق برنامه و سایر سفرهای مدرسه نمی‌شوند. پس برای آن‌ها نیز باید هزینه کنید.

مزایای مدارس بین‌المللی در هلند

 • فرزند شما در یک محیط آموزشی بین‌المللی آموزش داده خواهد شد. این همیشه خوب است زیرا ما در جهانی به طور فزاینده جهانی زندگی می‌کنیم.
 • تعداد زیادی معلم بین‌المللی در مدارس بین‌المللی تدریس می‌کنند. این همچنین محیط یادگیری بین‌المللی آن‌ها را بهبود می‌بخشد و به این معنی است که معلمان هر یک از نگرانی‌های فرزند شما و حتی شما را درک خواهند کرد.
 • به فرزند شما یک برنامه درسی بین‌المللی آموزش داده می‌شود که مناسب شرایط او باشد. این امر اشتغال آن‌ها را افزایش می‌دهد، به ویژه زمانی که آن‌ها در خارج از کشور کار می‌کنند.
 • آن‌ها فرصتی برای آموزش چند زبانه دارند و این فرصت عالی برای یادگیری نه تنها زبان انگلیسی، بلکه زبان هلندی و سایر زبان‌‌ها به طور همزمان است.
 • فرزند شما با افراد مختلف از همه پیشینه‌ها، فرهنگ‌ها و مذاهب مختلف مواجه خواهد شد. آن‌ها با افراد مختلف دوست خواهند شد – که در عصر حاضر بسیار ارزشمند است.
 • آن‌ها به دانش آموزان خود فرصت‌هایی برای شبکه سازی در سطح جهانی ارائه می‌دهند. به عبارت دیگر آماده کردن آن‌ها برای زندگی فراتر از کلاس درس!

معایب مدارس بین‌المللی در هلند

 • آن‌ها می‌توانند بسیار گران باشند و بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که بودجه لازم برای تامین آن را دارید. با این حال، گاهی اوقات اگر در مکانی عالی کار می‌کنید، شرکت‌ها این مبلغ را برای شما پرداخت می‌کنند.
 • بچه‌ها با تحصیل در مدارس بین‌المللی، ممکن است به سرعت با زبان هلندی آشنا نشوند و برای ارتباط با بومی‌ها به مشکل بخورند.
 • ممکن است مجبور شوید برای رفتن به یک مدرسه بین‌المللی مسیر طولانی‌تری را طی کنید.
 • مدارس بین‌المللی کمتری نسبت به مدارس هلندی معمولی برای انتخاب وجود دارد.

سخن آخر

ما در این مطلب تلاش کردیم به شما راجع به تحصیل در مدارس هلند، مدارس خصوصی هلند، مدارس دولتی هلند و مدارس بین‌المللی هلند که برای مهاجرین از بقیه بهتر است توضیح دهیم. اما اگر تمایل دارید راجع به تک به تک مدارس هلند اطلاعات بیابید یا به کمک یک آژانس معتبر فرزند خود را در مدارس هلند ثبت نام کنید، با ما تماس بگیرید.

موسسه مهاجرتی صبا ویزا با سال‌ها تجربه و تیم متخصص و حرفه‌ای به شما در انتخاب مدرسه‌ای مناسب، اخذ ویزای تحصیلی مناسب و برقراری یک زندگی آرام برای فرزندتان در هلند، کمک خواهد کرد.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید