لوگو صبا ویزا
تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا و جزئیات ثبت نام در دانشگاه‌های کانادا به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. نوع خدمات:پذیرش تحصیلی مدرک زبان:انگلیسی، فرانسوی مقاطع:کارشناسی، ارشد کشور:مقصد کانادا مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

تحصیل در کانادا یکی از روش های مهاجرت به کشور کانادا است. کشور کانادا از لحاظ کیفیت زندگی رتبه اول را در جهان دارد. این موضوع سبب شده است که سالیانه افراد بسیاری تمایل داشته باشند تا بعنوان دانشجوی بین المللی در کشور کانادا تحصیل و از بهترین معلمان، اساتید و دانشگاه های برتر آموزشی این کشور که در سطح بین المللی نیز معتبر هستند، بهره مند شوند.

همانطور که اشاره شد کشور کانادا به دلیل کیفیت فوق العاده آموزشی (از مدرسه ابتدایی تا تحصیلات تکمیلی) در سراسر جهان شناخته شده است. معلمان و اساتید آموزشی این کشور بسیار آموزش دیده و ماهر بوده و دیدگاه های علمی به روزی را در کلاس های درس آموزش می­دهند. در سطح دانشگاه ها، از هر 5 استاد دانشگاهی حداقل 2 نفر دارای مدرک بین المللی هستند.

همچنین 10 دانشگاه از 250 دانشگاه برتر جهان در این کشور وجود دارد. تحصیل در کانادا به علت امکانات مناسب رفاهی، متقاضیان زیادی را به سمت این کشور پیشرفته کشانده است. صبا ویزاویز در این مقاله به بررسی کلیات تحصیل در کانادا خواهیم پرداخت و به بسیاری از سوالات موجود در ذهن شما پاسخ خواهیم داد.

شرایط پذیرش تحصیلی در کانادا

مدارس و دانشگاه های کانادا با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظر شما، شرایط متفاوتی را برای افراد متقاضی در نظر می­گیرند. در ادامه شما را با شرایط تحصیل در مدارس و دانشگاه های کانادا آشنا خواهیم کرد.

شرایط تحصیل در مدارس کانادا

مدارس دولتی این کشور، گزینه ای مناسب برای دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در دوره دبیرستان هستند. بر طبق سیستم آموزشی کانادا، پایه مدرسه ثانویه یا همان دبیرستان در اکثر استان ها و مناطق کانادا شامل پایه 9 تا 12 تحصیلی هر فرداست (این درحالی است که در استان کبک دوره دبیرستان از سال هفتم شروع شده و در سال یازدهم پایان می­یابد). پس از اتمام موفقیت آمیز دوره دبیرستان در سن 17 یا 18 سالگی، دانش آموزان می­توانند به کالج رفته و سپس ادامه تحصیل خود را در دانشگاه ادامه دهند.

اگرچه زمان شروع و پایان سال تحصیلی در هر استان و ایالت کشور کانادا به صورت مجزا تعیین می­شود، اما معمولاً سال تحصیلی از ماه سپتامبر آغاز شده و در ماه ژوئن پایان می­یابد. ساعات مدرسه معمولاً از 8 صبح تا 3 بعدازظهر از روزهای دوشنبه تا جمعه است. در صورتی که دانش آموزان نیاز به گذراندن دوره ای داشته باشند که در طول سال تحصیلی تمام نشده باشد، می­توانند در مدرسه تابستانی شرکت کنند.

تحصیل در دبیرستان های دولتی کانادا برای افراد دارای تابعیت این کشور رایگان بوده و برای دانشجویان بین المللی شهریه ای بین 8000 تا 15000 دلار کانادا را به صورت سالیانه دریافت می­کنند. لازم بذکر است که دانش آموزان دبیرستانی بسته به استان یا ایالت محل اقامت خود باید تا سن 16 تا 18 سالگی در مدرسه تحصیل کنند.

تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل در کالج و دانشگاه های کانادا

بعد از اتمام دوره دبیرستان فرد می­تواند وارد کالج و یا دانشگاه مورد علاقه خود شود. فرد متقاضی با توجه به قوانین خاص هر کالج و یا دانشگاه می­توان درخواست خود را به آنجا ارائه دهد. با توجه به رشته انتخابی به شما اطلاع داده می­شود که چه سطحی از زبان انگلیسی و یا فرانسوی را برای پذیرش نیاز دارید. بعد از انتخاب رشته باید در آن کالج یا دانشگاه ثبت نام کنید. در مورد نحوه درخواست و شرایط پذیرش در هر مدرسه، کالج و یا دانشگاه قوانین متفاوتی وجود دارد.

لازم بذکر است که میانگین شهریه دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در کالج های کشور کانادا در بازه سال 2019 تا 2020 به میزان حدودی 30 هزار دلار کانادا به صورت سالیانه بوده است. تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های این کشور نیز هزینه ای به میزان سالیانه 20هزار دلار کانادا خواهد داشت.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که مطمئن شوید که برای دوره تحصیلی خود به موقع و حتی زودتر اقدام کرده اید. بنابراین حداقل از شش ماه قبل جهت ثبت نام در مدارس ابتدایی و متوسطه و همچنین دانشجویان کالج و دانشگاه ها باید یک سال قبل از شروع سال تحصیلی موردنظرشان برای اخذ پذیرش اقدام کنند. با توجه به مقطع و رشته تحصیلی مورد نظر، هر دانشگاه شرایط کلی و خاص متفاوتی را برای افراد متقاضی در نظر می­گیرد.

در واقع شرایط کلی معمولا به حداقل نیازمندی هایی اطلاق می­شود که فرد متقاضی برای پذیرش در مقطع موردنظر در آن دانشگاه لازم است که داشته باشد تا شانس پذیرش خود را در مقایسه با سایر رقبایی که برای همین رشته و مقطع در آن سال اپلای می­کنند، افزایش دهد.

برای مثال داشتن حداقل معدل لیسانس (مثلا عدد معادل حداقل 75٪ معدل کل در دانشگاه ممو کانادا) برای پذیرش در رشته ارشد علوم کامپیوتر در این دانشگاه ضروری است. بنابراین مواردی از قبیل حداقل معدل مقطع پیشین و یا حداقل نمره زبان(آزمون تافل، آزمون آیلتس و یا PTE) و یا ارائه نمره آزمون GRE همگی جزو شرایط کلی فرد متقاضی محسوب می­شوند.

 

همچنین جهت اپلای در برخی از رشته ها، لازم است که فرد متقاضی شرایط خاص مربوط به حداقل نیازمندی های آن برنامه را داشته باشد. برای نمونه در مثال قبل، فرد متقاضی ارشد رشته علوم کامپیوتر دانشگاه مموریال لازم است که قبل از ارسال اپلیکیشن خود به این دانشگاه از تایید یکی از اساتید این دپارتمان به عنوان سوپروایزر خود اطمینان حاصل کند. به طورکلی جهت پذیرش در برخی از رشته های تحصیلی در مقطع ارشد و کلیه رشته های دکترا مکاتبه با اساتید دانشگاه های این کشور و دریافت تاییدیه از آنها بعنوان قبولی سوپروایزری شانس موفقیت شما را در دریافت پذیرش آن دانشگاه افزایش می­دهد.

مراحل تحصیل در کانادا

قدم اول در انتخاب مدرسه، کالج و یا دانشگاه، در نظرگرفتن علایق و همچنین فرصت های شغلی آینده فرد متقاضی است. بعد از بررسی کلی موقعیت شغلی و شرایط مختلف موسسه موردنظر(موقعیت شهری، امکانات رفاهی و همچنین میزان شهریه سالیانه)، نوبت به بررسی مدارک لازم جهت اقدام در آن رشته می­رسد. این مورد برای دانشجویان بین المللی در میان موسسات آموزشی متفاوت است.

فرد متقاضی تحصیل در دوره دبیرستان­های کشور کانادا به طور معمول ملزم به ارائه مدارکی از قبیل گذرنامه، ریزنمرات و کارنامه سه سال گذشته مدرسه و فرم درخواست تکمیل شده به عنوان بخشی از درخواست خود هستند.

همچنین دانشجویان بین المللی برای تحصیل در یک دبیرستان انگلیسی زبان در کانادا باید از سطح متوسط تا سطح بالایی از زبان انگلیسی برخوردار باشند. اپلیکیشن ها اغلب بدون آزمون زبان انگلیسی ارسال می­شوند، اما ممکن است دانش آموزان پس از دریافت پیشنهاد قبولی خود، با مصاحبه ارزیابی شوند. در اینصورت اگر دانش آموز سطح انگلیسی پایینی داشته باشد ملزم به گذراندن دوره های ESL (با پرداخت هزینه اضافی) می­شود.

فرآیند پذیرش در کالج ها با اندکی تفاوت در مدارک درخواستی اولیه متقاضی است. برای کسب اطلاعات بیشتر و مقایسه مدارک لازم میان کالج های مختلف معروف کشور کانادا می­توانید اینجا کلیک کنید.

مدارک لازم برای تحصیل در کانادا

مدارک لازم شامل پاسپورت (دارای حداقل 6 ماه اعتبار)، مدرک آزمون زبان انگلیسی با حداقل نمره ذکر شده مورد قبول دانشگاه(شامل آزمون تافل، آیلتس و یا PTE) و یا مدرک آزمون زبان فرانسوی(رایج ترین آزمون برای نشان دادن سطح زبان فرانسوی آزمون TEF  است. اما می­توانید بسته به قبولی موسسه آموزشی موردنظرتان یکی از آزمون های DALF، DELF و یا TCF را نیز ارائه دهید)، مدرک مربوط به آزمونGRE ، کلیه مدارک مربوط به مقاطع تحصیلی قبلی(شامل ترجمه رسمی ریزنمرات و مدرک پیش دانشگاهی، دبیرستان، لیسانس و ارشد)، توصیه نامه اساتید(عموما برای مقطع ارشد و دکترا)، فرم اپلیکیشن و سایر موارد ذکر شده در سایت موسسه آموزشی موردنظر هستند.

بعد از آماده سازی مدارک، نوبت به ساختن پروفایل در سایت موسسه آموزشی موردنظر و همچنین تکمیل مدارک لازم برای تکمیل اپلیکیشن تا قبل از تاریخ ددلاین است. بعد از تکمیل مدارک در پروفایل فرد متقاضی، ارسال اپلیکیشن انجام شده و سپس فرآیند بررسی توسط آن موسسه آغاز می­شود. این فرآیند حدودا چندین هفته زمان برده و سپس نتیجه نهایی از طریق ایمیل اطلاع رسانی می­شود.

ویزای تحصیل در کانادا

مزایای تحصیل در کانادا

در مقایسه با سایر کشورها، مواردی مانند میزان شهریه برای دانشجویان بین المللی، شرایط خوابگاه و سایر هزینه های زندگی در کانادا مرقون به صرفه تر است.

برای دانشجویان بین المللی که قصد انتخاب بین کشورهای ایالات متحده آمریکا، کانادا و یا انگلستان را جهت ادامه تحصیل دارند، کشور کانادا غالباً به دلیل پایین آمدن هزینه های تحصیلی انتخاب ارجح تری خواهد بود.

دانشجویان در کانادا این مزیت را دارند که می­توانند هنگام تحصیل کار کنند. یک دانشجو برای بدست آوردن حق کار در خارج از دانشگاه باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • مجوز معتبر تحصیلی داشته باشد.
 • دانشجوی تمام وقت باشد.
 • متقاضی باید در جهت گذراندن و تکمیل تحصیلات خود در سطح تحصیلات متوسطه و در یک برنامه آموزشی دانشگاهی تحصیل که منجر به دریافت مدرک دیپلم یا گواهی می­شود، ثبت نام کرده باشد. (طول این دوره باید حداقل شش ماه باشد).

در صورت صلاحیت داوطلب، اجازه کار حین تحصیل به وی داده می­شود. با این مجوز فرد می­تواند در طول برگزاری دوره آموزشی خود به مدت حداکثر20 ساعت در هفته کار کرده و همچنین در زمان تعطیلات مختلف مانند تعطیلات زمستانی، تابستانی و یا تعطیلات بهاری، می­تواند به صورت تمام وقت مشغول به کار باشد.

از جمله مزایای دیگر، وجود اسکالرشیپ های مختلفی است که این امکان را به دانشجویان بین المللی می­دهد تا بتوانند هزینه ها و شرایط مالی خود را مدیریت کنند. یکی دیگر از مهمترین دلایل انتخاب کشور کانادا توسط دانشجویان برای تحصیل، کیفیت بالای سیستم آموزشی این کشور است. بدین صورت که اگر مدرک تحصیلی دانشجو از یکی از دانشگاه های کانادایی باشد، آن را به عنوان نشانه اعتماد و سطح بالای علمی آن فرد تلقی می­کنند. دانشگاه ها و کالج های واقع در سراسر کشور کانادا به دلیل تحقیقات و نوآوری در کل دنیا مشهور هستند.

مجوز کار پس از تحصیل

موسسات آموزش عالی در کشور کانادا متنوع بوده و از نظر رشته های تحصیلی و امکانات آموزشی بسیار متنوع و متفاوت هستند. همچنین بدلیل استانداردهای علمی بالا، دانش آموزان و دانشجویان مشغول به تحصیل در این نظام آموزشی، آموزش های با کیفیتی کسب می­کنند که در دراز مدت به سود حرفه و شغل آینده آنها خواهد بود. لازم بذکر است که از نظر ارزش و اعتبار، مدرک یا گواهی تحصیل از کشور کانادا معادل مدرک تحصیلی از ایالات متحده آمریکا شناخته می­شود.

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی یکی دیگر از جذاب های تحصیل در کشور کانادا است که در حقیقت می­تواند پلی در جهت دریافت مجوز اقامت دائم در این کشور باشد. این اجازه کار ممکن است با اتمام برنامه تحصیلی فرد، حداکثر تا سه سال صادر شود. بنابراین، یک فارغ التحصیل که یک دوره تحصیل چهار ساله را به پایان رسانده است می تواند واجد شرایط مجوز کار سه ساله پس از فارغ التحصیلی شود. در حالی که یک فارغ التحصیل که یک دوره تحصیل را به مدت دوازده ماه به پایان برساند می تواند واجد شرایط یک کار دوازده ماهه پس از فارغ التحصیلی خود باشد.

و در آخر کشور کانادا کشوری بسیار مهاجرپذیر است که با برنامه های استانی و فدرال خود سعی در جذب بهترین و با استعدادترین نیروهای تحصیلی و کاری می­باشد. بنابراین فرهنگ مهاجرپذیر این کشور و همچنین شرایط اقتصادی و رفاهی مناسب آن، این کشور را به مقصد مناسبی برای مهاجرت تحصیلی و کاری تبدیل کرده است.

سیستم آموزشی کانادا

سیستم آموزشی در کانادا شامل مدارس عمومی و خصوصی، کالج ها، موسسات فنی، کالج های شغلی، مدارس زبان، مدارس متوسطه، دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی می­شود.

به علت آنکه قوانین آموزش و پرورش در کشور کانادا مطابق با قانون اساسی این کشور به صورت استانی است، تفاوت های چشمگیری بین سیستم های آموزش و پرورش در استان های مختلف آن وجود دارد. تحصیلات برای کانادایی ها بسیار مهم بوده و استانداردهای آموزشی در سراسر این کشور بالا است.

به طور کلی، کودکان کانادایی در سن چهار یا پنج سالگی به مدت یک یا دو سال به صورت داوطلبانه به مهد کودک می روند. همه کودکان از حدود شش سالگی کلاس تحصیلی درجه یک را شروع می­کنند. سال تحصیلی معمولاً از سپتامبر تا ژوئن بعدی ادامه دارد. مدارس متوسطه بسته به استان محل تحصیل می­توانند شامل 11 یا 12 کلاس باشند.

بعد از اتمام این دوره، دانشجویان می­توانند به کالج یا Cégep وارد شوند. Cégep مخفف اختصاری کالج آموزش عمومی و حرفه ای فرانسه است و معمولا شامل سه سال آموزش فنی بین دبیرستان و دانشگاه می­شود. برای مثال استان کبک دارای سیستم Cégep است. متقاضی می­تواند بعد از گذراندن دوران کالج، وارد مقطع کارشناسی یا لیسانس شده و تحصیلات خود را ادامه دهد.

دانشگاه های برتر کشور کانادا

بر طبق رتبه بندی QS World University در سال 2021، 26 دانشگاه برتر جهان در کشور کانادا وجود دارد. روش ارزیابی هر دانشگاه بر اساس اعتبار دانشگاهی و کارفرمایی، تحقیقات در زمینه های مختلف و موارد دیگر رتبه بندی شده است.

ده دانشگاه برتر این لیست به ترتیب شامل دانشگاه های زیر است:

دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مونترال، دانشگاه آلبرتا، دانشکاه مک مستر، دانشگاه واترلو، دانشگاه وسترن، دانشگاه کوئین و دانشگاه کلگری.

ویزای تحصیل در کانادا

رشته های پر درآمد

در این قسمت لیستی از هفت رشته پردرآمد بعد از فارغ التحصیلی در کشور کانادا ارائه شده است. یادآوری این نکته ضروری است که پس از کسب تجربه در سمت های مدیریتی یا اداری، می­توانید در سایر زمینه های کاری نیز درآمد بالایی داشته باشید. هفت رشته با درآمد بالا در کشور کانادا شامل:

دندانپزشکی، پزشکی، پرستاری، حقوق، رشته های مهندسی، علوم کامپیوتر، رشته های مرتبط با زمینه بازرگانی

زبان های رایج تحصیل در کانادا

یکی دیگر از جذابیت های کشور کانادا دوزبانه بودن اکثریت مردم این کشور است. دو زبانه بودن فواید بسیاری از جمله تصمیم گیری بهتر، بهبود حافظه و محافظت در برابر بیماری هایی مانند آلزایمر دارد. در کشور کانادا پنج زبان اصلی انگلیسی، فرانسوی، ماندارین، کانتونیابی و پنجابی وجود دارد که مردم به آنها صحبت میکنند. در ادامه یک معرفی اجمالی از هرکدام ازین زبان ها خواهیم داشت.

 1. زبان انگلیسی

همانطور که حدس زده اید، انگلیسی در کشور کانادا بسیار رایج است. در واقع، طبق مطالعات صورت گرفته 98 درصد کانادایی ها توانایی انجام مکالمه به زبان انگلیسی، فرانسوی یا هر دو را دارند.

 1. زبان فرانسوی

زبان فرانسوی، زبان رسمی دیگر و دومین زبان متداول در کاناداست. بسیاری از افراد تصور می­کنند که تنها افراد ساکن در استان کبک فرانسوی صحبت می­کنند. درحالیکه بسیاری از جوامع در خارج از استان لابِل نیز فرانسوی صحبت می­کنند. به همین دلیل طبق دستور دولت فدرال، در بسیاری از نقاط، کلیه خدمات شهری و دولتی به هر دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی ارائه می­شوند.

 1. زبان ماندارین

زبان ماندارین بیشتر در کلان شهرهای بزرگ صحبت شده و در واقع حدودا یک پنجم مردم کشور کانادا به این زبان صحبت می­کنند.

 1. کانتونیایی

این زبان، در حقیقت نوعی از زبان چینی است که معمولاً در شهرهای بزرگ کانادا محبوب است.

 1. پنجابی

پنجمین زبان متداول در سراسر کشور کانادا، زبان پنجابی است که بیشترین گزارش از این زبان در شهرهای ونکوور، کلگری و ادمونتون است.

شرایط سنی تحصیل در کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید حداقل 18 سال سن را داشته باشید. البته این محدودیت سنی در استان های مختلف این کشور متفاوت است. به طورکلی جهت تحصیل در کشور کانادا به عنوان یک خارجی سن شما باید بین 18 تا 35 سال باشد. همچنین کشور کانادا برای پذیرش در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد گپ تحصیلی 2 تا 5 سال را با ارائه فعالیت مرتبط می­پذیرد.

شهریه و بورسیه تحصیلی کانادا

با توجه به کیفیت بالای سیستم آموزشی کشور کانادا، همه ساله تعداد بسیاری از دانشجویان بین المللی برای پذیرش در یکی از مقاطع تحصیلی این کشور درخواست می­دهند. به طور کلی هزینه تحصیل در این کشور با توجه به مزیت های آن نسبت به سایر کشورها مرقون به صرفه تر خواهد بود. شهریه یک دانشجو بین المللی در کشور کانادا جهت تحصیل در مقطع کارشناسی به میزان سالیانه حدودا 13 تا 20 هزار دلار کانادا است.

این در حالی است که جهت تحصیل در مقطع ارشد و دکترا شهریه سالیانه دانشگاه به ترتیب 17الی 25 هزار و 7 تا 15 هزار دلار کانادا خواهد بود. همچنین هزینه تحصیل در رشته پرطرفدار MBA نیز بین 30 تا 40 هزار دلار کانادا است.

با توجه به هزینه های بالای زندگی و همچنین شهریه دانشگاه در این کشور، دانشجویان خصوصا دانشجویان بین المللی همیشه در جستجوی بورس ها و اسکالرشیپ های متناسب با شرایط خود هستند. بورسیه ها در کشور کانادا به دو دسته کلی دولتی و غیردولتی دسته بندی می­شوند.

 • برخی از بورسیه های دولتی کشور کانادا به شرح زیر هستند:

بورس تحصیلی پس از دکتری Banting

این بورسیه به آن دسته از دانشجویان بین المللی اعطا می­شود که تحصیلات تکمیلی خود را در یکی از رشته های علوم طبیعی، علوم اجتماعی یا تحقیقات در حوزه بهداشت انجام می­دهند.

بورسیه های تحصیلات تکمیلی کانادا (ویژه مقطع کارشناسی ارشد)

این بورس تحصیلی برای دانشجویانی است که در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در دانشگاهی در کانادا ثبت نام می­کنند.

جوایز تحقیقاتی IDRC

این بورس تحصیلی دولت کانادا مخصوص دانشجویان کشورهای در حال توسعه است که برای گذراندن دوره تحقیقاتی در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در یک دانشگاه معتبر کانادا وارد این کشور می­شوند.

 بورسیه های تحصیلات تکمیلی NSERC

این نوع از بورس تحصیلی، شامل بورس و جوایز مختلف دولت کانادا برای دانشجویان برجسته ای که در دانشگاه های معتبر کانادا در رشته های علوم طبیعی یا مهندسی تحصیل می­کنند.

همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورس های مختلف تحصیلی کشور کانادا و شرایط ساپورت مالی هرکدام از آنها، می­توانید اینجا کلیک کنید.

 • در ادامه به معرفی برخی از بورسیه های غیر دولتی کشور کانادا می­پردازیم:

فاند تحصیلی اکولوژیکی آن واللی

این بورس تحصیلی مختص به دانشجویان بین المللی است که در مقطع دکترا در یکی از دانشگاه های معتبر کانادا در استان کبک یا بریتیش کلمبیا بر روی حیوانات مطالعه و تحقیق می­کنند.

بورس تحصیلی یادبود کانادا

این بورسیه تحصیلی کامل برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی انگلیسی مشغول به تحصیل در یکی از موسسات آموزش عالی کشور کانادا در نظر گرفته شده است و شهریه، بلیط هواپیما، هزینه های مربوط به محل اقامت و موارد دیگر را پوشش می­دهد.

بورسیه تحصیلی Surfshark

یک جایزه 2000 دلاری به دانشجویی است که هم اکنون به عنوان دانش ­آموز دبیرستانی و یا دانشجوی مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در کشور کانادا ثبت نام کرده است. برای درخواست این بورسیه، باید مقاله ارسال کنید و همچنین تمامی ملیت ها می­توانند برای دریافت این بورسیه تحصیلی اقدام کنند.

بورسیه ها و بورس های تحصیلی ترودو

بنیاد ترودو تعدادی بورس تحصیلی را به دانشجویان بین المللی در مقطع دکترا اعطا می­کند که در کشور کانادا در موسسات منتخب این بنیاد مشغول به تحصیل باشند.

لازم بذکر ات که نوع دیگری از بورسیه های تحصیلی در کشور کانادا به نام بورسیه و اسکالرشیپ های مختص به دانشگاه وجود دارد که بسته به نام دانشگاه محل تحصیل، دانشجو در زمانی که مشغول به تحصیل در آن دانشگاه است، می­تواند برای دریافت آن بورسیه اقدام کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بورسیه های مختص به دانشگاه به این لینک مراجعه فرمایید.

ویزای دانشجویی کانادا

هر ساله بیش از 130،000 دانشجوی بین المللی تحصیل در دانشگاههای کشور کانادا را انتخاب می­کنند. کانادا علاوه بر یک سیستم آموزشی با کیفیت، امکانات رفاهی مناسبی را برای ساکنان خود فراهم می­کند. پس دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از موسسات آموزشی کشور کانادا، فرد متقاضی می­تواند جهت اخد ویزای دانشجویی این کشور اقدام کند.

اولین مرحله برای دریافت ویزای دانشجویی این است که قبل از ورود به کانادا ، برای ویزای دانشجویی کانادا به صورت آنلاین ، در وب سایت Citizenship and Immigration Canada (CIC) اقدام کنید (بارگذاری کلیه مدارک از طریق آنلاین صورت می­گیرد). از جمله مدارک بسیار مهم در این پروسه، ارائه نامه پذیرش از یک موسسه معتبر دانشگاهی در کشور کانادا است. همچنین کلیه اسناد و مدارک مربوط به اثبات منابع مالی مناسب برای پشتیبانی از هزینه تحصیل و زندگی شما در کشور کانادا نیز باید ارائه شوند.

گواهی ارائه شده مبنی بر عدم سو پیشینه کیفری نیز مورد نیاز است. بعد از ثبت نام، مدارک شما بررسی شده و به شما نوبت انجام بیومتریک و یا انگشت نگاری داده می­شود. سپس معمولا طی چند هفته آینده نتیجه نهایی بررسی و صدور ویزا از طرف کشور کانادا به شما اعلام می­شود.

خوابگاه های دانشجویی کانادا

اگر برای تحصیل به کانادا می روید، به عنوان محل اقامت می­توانید استفاده از خابگاه های دانشگاه و یا اجاره خانه در نزدیکی محل دانشگاه را در نظر بگیرید. بنابراین یکی از اصلی ترین مواردی که در زندگی شما تأثیرگذار خواهد بود، بودجه ای که برای اقامت خود رزرو کرده اید.

قیمت ها بسته به نوع محل اقامت شما می­تواند متفاوت باشد. در خصوص خابگاه های دانشجویی، مدارس و کالج ها در کانادا به دانشجویان این امکان را می­دهند تا در محل اقامت خود در نزدیکی دانشگاه اقامت کنند. اتاق های خوابگاه معمولاً مبله هستند، اما اغلب اوقات آشپزخانه و حمام با دانشجویان دیگر مشترک است. اتاق ها نیز ممکن است مشترک باشند اما معمولا از نظر جنسیت از هم جدا می­شوند.

در برخی موارد، برنامه های سفارش غذا شامل هزینه اتاق می­شود. اقامت در خوابگاه راهی ایده آل برای حضور فعال در فعالیت های دانشگاه و ملاقات با سایر دانشجویان است. هزینه متوسط یک اتاق در خوابگاه حدود 3000 دلار تا 7،500 دلار کانادا به ازای هر سال تحصیلی است.

بیمه دانشجویی کانادا

کلیه دانشجویان بین المللی در کانادا باید بیمه درمانی داشته باشند. پوشش پزشکی تحت  این بیمه برای  دانشجویان بین المللی از یک استان به استان دیگر متفاوت است. در استان­هایی که دانشجویان بین المللی تحت برنامه های مراقبت های بهداشتی استانی قرار ندارند، دانشجویان باید خود را تحت پوشش بیمه درمانی خصوصی نیز قرار دهند.

مطابق با این نوع از بیمه درمانی، خدماتی از قبیل ویزیت های بیمارستان و پزشکان، آمبولانس و خدمات امداد هوایی، داروهای تجویز شده، اورژانس های دندانی، خدمات حضور مترجم و موارد دیگر به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته  در دسترس دانشجویان بین المللی خواهد بود.

کار حین تحصیل در کانادا

اگر اجازه تحصیل شما شامل شرایطی باشد که ذکر کرده باشد که می­توانید در دانشگاه یا خارج از دانشگاه کار کنید، شما واجد شرایط کار در کانادا هنگام تحصیل هستید. البته لازم است که فرد متقاضی شرایط دیگری نیز داشته باشد. در این حالت شما فقط زمانی می­توانید کار خود را در کانادا آغاز کنید که برنامه تحصیلی خود را شروع کرده باشید و بنابراین قبل از شروع تحصیل نمی توانید کار کنید.

دانشجویان بین المللی می­توانند در طول مدت تحصیل خود تا 20 ساعت در هفته و در تعطیلات 40 ساعت در هفته کار کنند. آنها می­توانند تقریباً 8 تا 10 دلار کانادا به ازای هر ساعت درآمد کسب کنند. اگر دانشجویی به صورت تمام وقت در خارج از دانشگاه کار کند، می­تواند تقریباً مبلغ 10 الی 15 دلار کانادا به ازای هر ساعت (به عبارتی معادل 400 تا 1000 دلار کانادا به صورت ماهانه) را بعنوان درآمد کسب کند.

برای مثال اگر در طول تحصیل خود می­خواهید در محیط دانشگاه مشغول به فعالیت شده و ازین راه کسب درآمد کنید گزینه هایی نظیر کار در کتابخانه، کار در درمانگاه دانشگاه، کار در یک مرکز تحقیقاتی و فعالیت به عنوان دستیار یک استاد وجود دارند.

اقامت پس از تحصیل در  کانادا

اگر قصد ماندن در کشور کانادا را دارید، اجازه کار پس از فارغ التحصیلی به شما این امکان می­دهد تا بتوانید به صورت موقت در کانادا مانده و کسب درآمد کنید. در ادامه بسته به برنامه های خود برای آینده، می­توانید برای دریافت اقامت دائم این کشور وارد یکی از برنامه های استانی یا فدرال کشور کانادا شوید.

شما می­توانید پس از فارغ التحصیلی در کشور کانادا به صورت تمام وقت کار کنید. به این صورت که:

 1. قبل از اتمام تاریخ مجوز اجازه تحصیل خود، شما باید درخواست اجازه کار یا اجازه کار پس از فارغ التحصیلی(PGWP) را ارائه دهید.
 2. و یا شما در یک برنامه تحصیلی جدید در یکی از موسسات آموزشی معتبر این کشور ثبت نام ­کنید. اگر دانشگاه شما معتبر نباشد، به شما مجوز اجازه کار داده نخواهد شد.
 • به طور کلی شرایط درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی(PGWP) به شرح زیر است:
 1. برای درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی باید از یکی موسسه آموزشی معتبر فارغ التحصیل شوید.
 2. فارغ التحصیلی از یک موسسه آموزشی معتبر شما را واجد شرایط دریافت این اجازه کار می­کند اما تضمین نمی­کند که آن را دریافت کنید.
 3. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه و دریافت نمرات نمرات نهایی باید طی 180 روز (تقریباً 6 ماه) برای دریافت این مجوز اقدام کنید.
 4. برنامه تحصیلیتان باید حداقل 8 ماه باشد.
 5. پرداخت هزینه 255 دلار کانادا

حدود 53 روز طول می کشد تا این مجوز صادر شود. بسته به طول مدت زمان برنامه تحصیلی هر فرد، مجوز اجازه کار بعد از تحصیل می­تواند بین 9 ماه تا 3 سال معتبر باشد.

همان طور که قبلا اشاره شد، PGWP  دارای اعتبار موقت است، بنابراین لازم است که پیش از اتمام مهلت این مجوز، برای دریافت اقامت دائم خود از طریق ورود به برنامه اکسپرس اینتری اقدام کنید. در اینصورت با توجه به اینکه شما در کانادا تحصیل کرده و مدتی را در این کشور مشغول به کار بوده اید، امتیازات زیادی جهت شرکت در این برنامه خواهید داشت و اخذ اقامت دائم کانادا برای شما ساده تر خواهد بود. پس از گذشت 3 سال از اخذ اقامت دائم کانادا نیز می­توانید جهت دریافت تابعیت و پاسپورت کانادایی اقدام کنید.

ویزای تحصیلی در کانادا

سوالات متداول

شرایط پذیرش در دانشگاه های کانادا چیست؟

هر دانشگاه در کانادا سیاست خاص خود را در مورد شرایط پذیرش متقاضیان دارد. برای شرایط پذیرش برنامه مورد نظر خود به طور مستقیم با هر دانشگاه مکاتبه کنید. می­توانید به وب سایت دانشگاه مراجعه کرده و برنامه موردنظر خود را پیدا کرده و اطلاعات موردنیاز خود را بیابید.

من تمام برنامه تحصیلی ام را به جز یک سال آخر را در کشور خود به اتمام رسانده ام و مایلم سال آخر برنامه خود را در کشور کانادا به پایان برسانم. آیا دانشگاه ها و سایر موسسات آموزشی کانادایی سالهای تحصیلی را که در کشور خودم گذرانده ام را می پذیرند و اجازه ورود به سال آخر کانادا را می­دهد؟

هر دانشگاه در کانادا سیاست خاص خود را در مورد انتقالات از سایر موسسات دارد. با دانشگاهی که به آن علاقه دارید مستقیماً با دفتر دانشجویان بین المللی مکاتبه کنید تا دریابید که شرایط انجام انتقالی برای برنامه تحصیلی موردنظر شما به چه صورت است.

من در یکی از موسسات آموزشی کانادایی پذیرفته شدم و چند هفته پیش درخواست مجوز تحصیل را برایم ارسال کردم، اما هنوز چیزی در این باره نشنیده ام. میشه بگید کی میاد؟ آیا می توانید برای سرعت بخشیدن به روند کاری انجام دهید تا بلافاصله مجوز تحصیل خود را دریافت کنم؟

مجوزهای تحصیلی توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا انجام می­شود. برای پاسخ به این قبیل سوالات درباره مجوزهای تحصیل، به این سازمان ایمیل دهید.

آیا حین تحصیل من، همسرم می­تواند در کانادا مشغول به کار شود؟

بله، وب سایت سازمان مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا شرایط لازم برای کار همسر را توضیح داده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر به این وب سایت مراجعه کنید.

فرزند من شهروند کانادا است، اما ما سالهاست که در خارج از کانادا زندگی می­کنیم. چگونه می­توانم بفهمم که آیا فرزندم نیاز به درخواست ویزای دانش آموزی بین المللی دارد؟

تحصیلات در کانادا تحت قوانین استانی این کشور است. بنابراین شما باید با وزارت آموزش و پرورش استان محل زندگی خود و همچنین هیئت مدیره مدرسه شهر موردنظرتان تماس بگیرید. البته به عنوان یک شهروند کانادایی، فرزند شما نیازی به درخواست ویزای دانش آموزی یا دانشجویی بین المللی نخواهد داشت و بنابراین ایشان نیازی به دریافت اجازه تحصیل ندارد.

اگر قصد تحصیل در کشور کانادا را دارید کافی‌ست با مشاوران تخصصی ما تماس بگیرید تا از جامع‌ترین و کامل‌ترین اطلاعات مربوط به تحصیل در کشور کانادا با توجه به شرایط خویش مطلع شوید. مشاوران و کارشناسان تخصصی ما در تمام طول مسیر همراه شما هستند تا بتوانید در سریع‌ترین زمان و به بهترین شیوه اقدام به مهاجرت نمایید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 4 میانگین: 4.3]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. علی
  16 اسفند 1399
  پاسخ

  سلام.من مدرک دیپلم و ۲مدرک برق خودرو ومکانیک دارم وکارم باخودرو باطریسازی هستش.دوفرزند دارم.میخوام بدونم چقدر احتماله اینکه بتونم مهاجرت کنم هست

 2. Masuma Hedayet
  25 آبان 1400
  پاسخ

  سلام علیکم
  من میخواهم تحصیل در جامعه خود حدمت کنم ماستری بیخوانم خيلي آروز دارم تا به پدر مادر خانواده خود کمک کنم
  لطفا کمک ام کنید خيلي علاقه دارم درجه تحصیلم بالاتر شود

  • یاسین روحانی
   29 آبان 1400
   پاسخ

   سلام
   در خدمتتون هستم با شماره 09120872427 در واتس در تماس باشید

 3. نیلوفر
  17 مهر 1401
  پاسخ

  سلام هزینه لاتاری چند هست ؟

  • Admin
   18 مهر 1401
   پاسخ

   سلام هزینه ثبت نام در لاتاری با محاسبه تعداد افرادی که شما ثبت نامشان میکنید متغیر است . لطفا جهت اطلاعات بیشتر با شماره 021_58416 تماس بگیرید .

برای مشاوره رایگان کلیک کنید