لوگو صبا ویزا
تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا و جزئیات ثبت نام در دانشگاه‌های کانادا به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.   مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

اگر قصد دارید در یکی از کشورهای خارجی تحصیلات خود را تکمیل کنید و از خدمات آموزشی باکیفیت و تخصصی برخوردار شوید، می‌توانید کانادا را به عنوان یکی از بهترین مقاصد خود در نظر بگیرید. این کشور با وجود مراکز آموزشی متعدد و کیفیت آموزشی بالا، مکانی عالی برای زندگی و تحصیل محسوب می‌شود. اما برای اینکه نسبت به تحصیل در دانشگاه‌های کانادا اقدام کنید، لازم است که اطلاعاتی جامع درباره جنبه‌های مختلف مهاجرت و  تحصیل در کانادا کسب کنید. بنابراین ما در ادامه به جمع‌آوری اطلاعات دقیق درباره پروسه تحصیلی در کانادا پرداخته‌ایم و تمام آنچه باید بدانید را در اختیار شما قرار داده‌ایم؛ با ما همراه باشید.

فهرست عناوین

فهرست عناوین

چرا کانادا را برای ادامه تحصیل انتخاب کنیم؟

تحصیل دکتری در کشور کانادا

ادامه تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی می‌تواند زمینه ساز رشد فردی و ارتقاء دهنده دانش آن‌ها باشد. این فواید به دلیل اقدامات متنوعی است که توسط دولت کانادا انجام شده و مزایای زیادی را به دانشجویان ارائه می‌کند. در ادامه می‌توانید برخی دلایلی که باعث می‌شود کانادا به عنوان بهترین مقصد برای ادامه تحصیل محسوب شود را مورد بررسی قرار دهید:

 • جایگاه علمی برتر

26 دانشگاه برتر جهان در کانادا قرار دارند و سیستم آموزش اکثر دانشگاه‌های این کشور نیز مبتنی بر تحقیق و کسب مهارت است. به طور کلی تمرکز اصلی دانشگاه‌ها و مراکز علمی کانادا، موفقیت دانشجو و دستیابی به بهترین فرصت‌ها در آینده است.

 • هزینه‌های مقرون به صرفه

هزینه زندگی در کانادا نسبتاً مقرون به صرفه است و دانشگاه‌های این کشور نیز سطح معقول و متوسطی را برای شهریه‌های خود در نظر گرفته‌اند که بسته به مقطع و رشته مورد نظر شما برای تحصیل، متغیر است.

 • فرصت‌های شغلی

دانشجویان دانشگاه‌های کانادا در حین تحصیل خود در مقاطع مختلف، مجاز به اشتغال هستند. در این شرایط مشاغل پاره وقت مختلفی نیز از طرف دانشگاه به دانشجویان پیشنهاد می‌شود که می‌تواند برای آن‌ها از نظر مالی و مهارتی بسیار مفید واقع شود.

دانشجویان بین‌المللی کانادا از مزایای اقامتی این کشور، به مدت سه سال پس از فارغ‌التحصیلی برخوردارند. بدین ترتیب پس از پایان دوره تحصیلی دانشجویان می‌توانند با اخذ ویزای کار، اقامت خود را در این کشور تمدید کنند.

 • فرهنگ کانادا

زندگی در کانادا را می‌توان بر پایه کار و تفریح دانست؛ به طور کلی مردم کانادا به داشتن زندگی مفرح اعتقاد دارند. بنابراین رویدادها، جوامع دانشجویی و سایر فعالیت‌های فرهنگی این کشور می‌تواند شما را شگفت‌زده کند.

تحصیل در کانادا

رنکینگ دانشگاه‌های کانادا و مراکز آموزشی و برنامه‌های تحصیلی متنوع باعث شده است که این کشور زیبا به یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای جذب دانشجویان بین‌المللی از سراسر دنیا تبدیل شود. در این شرایط دانشجویان زیادی تمایل دارند در این کشور زیبا و در موقعیت‌های عالی تحصیل کنند. گزینه‌ها و راه‌های متعددی برای تحقق رویای شما مبنی بر تحصیل در کانادا وجود دارد که لازم است به دقت آن‌ها را بررسی کرده و بهترین روش را متناسب با شرایط خود انتخاب کنید. تعداد دانشجویان بین‌المللی کانادا به دلیل موقعیت مناسب و برنامه‌های آموزشی مؤثر این کشور، همواره در حال افزایش است و بسیاری از این دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی ترجیح می‌دهند که در کانادا بمانند.

تحصیل پزشکی در کانادا

اگر شما یکی از علاقمندان به رشته پزشکی هستید کشور کانادا می‌تواند یک مقصد مناسب تحصیلی برای شما باشد. تحصیل در کانادا برای رشته‌های پزشکی بسیار مقرون به صرفه و کارآمد است. با بررسی آمار دانشجویان بین المللی پزشکی در کانادا متوجه می‌شویم که مهاجرت تحصیلی به کانادا برای این رشته فرآیند سخت و پیچیده‌ای نیست.

در ادامه به شما کمک می‌کنیم تا همه آنچه را که باید در مورد تحصیل پزشکی در کانادا برای دانشجویان بین المللی بدانید را با هم بررسی کنیم:

چه چیزی در مورد مدرک MBBS در کانادا متفاوت است؟

MBBS مخفف عبارت Bachelor of Medicine و Bachelor of Surgery است. در دانشگاه‌های پزشکی، دوره‌های MBBS مستقیم برای تحصیل در کانادا وجود ندارد. در کشور کانادا مدارک تحصیلی با سایر کشورها متفاوت است و برای تحصیلات پزشکی، مدرک لیسانس یا فوق لیسانس وجود ندارد. مدارک اعطا شده در پایان دوره‌های پزشکی MD (دکتر پزشکی) می‌باشد.

مدت زمان MBBS در کانادا

یکی دیگر از سوالات مهم برای تحصیل در کاندا در رشته‌های پزشکی مربوط به مدت زمان آن است. مدارک پزشکی در کانادا 3 تا 4 سال است و قبل از ثبت نام در دانشگاه‌های پزشکی در کانادا باید مدرک لیسانس داشته باشید. اگر متقاضی مدرک پزشکی در کانادا بدون پیشینه علوم هستید، مدت دوره 5 سال خواهد بود. برای درخواست مدرک پزشکی 4 ساله برای تحصیل در کانادا در رشته پزشکی، شما باید مدرک لیسانس زیست شناسی یا موضوعات مرتبط داشته باشید.

چرا MBBS را در کانادا بخوانیم؟

MBBS در کانادا مدرک لیسانس نیست، اما مدرک بین المللی MD است. در اینجا برخی از مزایای تحصیل MBBS در کانادا آمده است:

زمانی که در دانشگاه‌های پزشکی کانادا تحصیل می‌کنید، دوره تحصیلی پزشکی خود را در یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان که در سراسر جهان تایید شده‌اند سپری می‌کنید. دانشگاه‌های پزشکی کانادا در MBBS نیز به دلیل خروجی تحقیقاتی بسیار باکیفیت در دنیا شناخته شده هستند.

کانادا جریان مهاجرت تحصیلی بالایی را دارا است و انتخاب از بین رشته‌ها و فیلدهای بسیار متنوع یکی از مزایای جذاب برای دانشجویان بین المللی است.

یکی دیگر از مزایای تحصیل در کانادا، بورسیه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی در خارج از کشور است. همچنین فرصت‌های پس از تحصیل در کانادا در رشته‌های پزشکی می‌تواند بسیار سودآور باشد.

مدارک مورد نیاز برای برنامه MD

برای تحصیل در کانادا در رشته‌های پزشکی و زیرمجموعه‌های آن باید یک سری اسناد و مدارک ارائه شود که این مدارک به شرح زیر است:

 • برگه‌ها و گواهی‌های قبولی کلاس 10، 12، لیسانس
 • کارت امتیازی آزمون مهارت زبان انگلیسی. مثلا آیلتس یا تافل
 • دو توصیه نامه
 • عکس‌های اندازه پاسپورت
 • بیانیه‌ای از هدف
 • گواهی فعالیت‌های فوق برنامه و دستاورد

هزینه تحصیل MBBS در کانادا چقدر است؟

از اساسی‌ترین موضوعات برای تحصیل در کانادا به خصوص در رشته پزشکی، هزینه تحصیل آن است. میانگین هزینه تحصیل MBBS در کانادا و هزینه‌های زندگی در سال برای دانشجویان بین المللی بر اساس دانشگاه‌ها بین 30000 تا 125000 دلار کانادا متغیر است. در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی برتر در خارج از کشور مانند ایالات متحده آمریکا، انگلستان و … MBBS در کانادا یکی از مقرون به صرفه‌ترین مقاصد تحصیلی این رشته است.

10 کالج برتر پزشکی در کانادا

برای تحصیل در کانادا بهتر است که در ابتدا با دانشگاه‌ها و کالج‌های خوب آن آشنا شوید. کشور کانادا دانشگاه‌ها و کالج‌های زیاد و خوبی برای ادامه تحصیل پزشکی دارد. در ادامه مهمترین این دانشگاه‌ها را با هم بررسی می‌کنیم:

زندگی در کانادا

ساختار دوره دکتری در کانادا

باید بدانید که کانادا مکانی فوق‌العاده برای زندگی و مهاجرت است، به طوریکه رتبه اول را در ارزیابی کیفیت زندگی ارائه می‌دهد. این ویژگی به دلیل ثبات اقتصادی و سیاسی مطلوب، امنیت، بازار کار خوب و سیستم آموزشی توسعه یافته این کشور، در کنار سیستم بهداشت عمومی پیشرفته‌این کشور تعیین شده است. علاوه بر این دولت کانادا در تلاش است تا با به‌کارگیری سازوکارهای مؤثر بر کاهش تغییرات آب و هوایی و تثبیت اکوسیستم‌های طبیعی کانادا، کیفیت زندگی در این کشور را همواره در سطوح عالی نگه دارد.

کانادا به عنوان نهمین اقتصاد بزرگ جهان، از بازار کاری گسترده و مطلوب برخوردار است که فرصت‌های شغلی متعددی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. اقتصاد این کشور به طور مداوم در حال پیشرفت و صنایع مختلفی در حال تولید و توسعه هستند که به بهبود اقتصاد این کشور و افزایش میزان اشتغال در این کشور کمک می‌کنند.

مراحل تحصیل در کانادا

بهترین کالج های کانادا

قدم اول در انتخاب مدرسه، کالج و یا دانشگاه، در نظرگرفتن علایق و همچنین فرصت های شغلی آینده فرد متقاضی است. بعد از بررسی کلی موقعیت شغلی و شرایط مختلف موسسه موردنظر(موقعیت شهری، امکانات رفاهی و همچنین میزان شهریه سالیانه)، نوبت به بررسی مدارک لازم جهت اقدام در آن رشته می­رسد. این مورد برای دانشجویان بین المللی در میان موسسات آموزشی متفاوت است.

فرد متقاضی تحصیل در دوره دبیرستان­های کشور کانادا به طور معمول ملزم به ارائه مدارکی از قبیل گذرنامه، ریزنمرات و کارنامه سه سال گذشته مدرسه و فرم درخواست تکمیل شده به عنوان بخشی از درخواست خود هستند.

همچنین دانشجویان بین المللی برای تحصیل در یک دبیرستان انگلیسی زبان در کانادا باید از سطح متوسط تا سطح بالایی از زبان انگلیسی برخوردار باشند. اپلیکیشن ها اغلب بدون آزمون زبان انگلیسی ارسال می­شوند، اما ممکن است دانش آموزان پس از دریافت پیشنهاد قبولی خود، با مصاحبه ارزیابی شوند. در اینصورت اگر دانش آموز سطح انگلیسی پایینی داشته باشد ملزم به گذراندن دوره های ESL (با پرداخت هزینه اضافی) می­شود.

فرآیند پذیرش در کالج ها با اندکی تفاوت در مدارک درخواستی اولیه متقاضی است. برای کسب اطلاعات بیشتر و مقایسه مدارک لازم میان کالج های مختلف معروف کشور کانادا می­توانید اینجا کلیک کنید.

مدارک لازم برای تحصیل در کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

مدارک لازم شامل پاسپورت (دارای حداقل 6 ماه اعتبار)، مدرک آزمون زبان انگلیسی با حداقل نمره ذکر شده مورد قبول دانشگاه(شامل آزمون تافل، آیلتس و یا PTE) و یا مدرک آزمون زبان فرانسوی(رایج ترین آزمون برای نشان دادن سطح زبان فرانسوی آزمون TEF  است. اما می­توانید بسته به قبولی موسسه آموزشی موردنظرتان یکی از آزمون های DALF، DELF و یا TCF را نیز ارائه دهید)، مدرک مربوط به آزمونGRE ، کلیه مدارک مربوط به مقاطع تحصیلی قبلی(شامل ترجمه رسمی ریزنمرات و مدرک پیش دانشگاهی، دبیرستان، لیسانس و ارشد)، توصیه نامه اساتید(عموما برای مقطع ارشد و دکترا)، فرم اپلیکیشن و سایر موارد ذکر شده در سایت موسسه آموزشی موردنظر هستند.

بعد از آماده سازی مدارک، نوبت به ساختن پروفایل در سایت موسسه آموزشی موردنظر و همچنین تکمیل مدارک لازم برای تکمیل اپلیکیشن تا قبل از تاریخ ددلاین است. بعد از تکمیل مدارک در پروفایل فرد متقاضی، ارسال اپلیکیشن انجام شده و سپس فرآیند بررسی توسط آن موسسه آغاز می­شود. این فرآیند حدودا چندین هفته زمان برده و سپس نتیجه نهایی از طریق ایمیل اطلاع رسانی می­شود.

تاریخچه آموزش در کانادا

اگر دارید در کانادا تحصیل کنید و از اقتصاد پررونق و کیفیت زندگی مطلوب در این کشور بهره‌مند شوید، خوب است که نگاهی به تاریخچه سیستم آموزشی آن داشته باشید. به‌طورکلی آموزش در استان‌های مختلف کانادا، با متد و سیستمی متفاوت ارائه می‌شود. با ابن حال در تمام استان‌ها شباهت‌های عمده‌ای مانند تعهد به تأمین مالی در آموزش عمومی، تسهیلات و بورسیه‌های تحصیلی کانادا و…، نیز به چشم می‌خورد.

لازم به ذکر است که بیش از نیمی از جمعیت کانادا دارای مدرک تحصیلات عالی هستند و دانشگاه‌های کانادایی نیز بر پایه بودجه عمومی، هزینه‌های تحصیل، کمک‌های مالی و سایر نهادهای مالی پشتیبانی می‌شوند. در مؤسسات مختلف تحصیل در کانادا، بورسیه‌های متنوعی برای تأمین مالی به دانشجویان ارائه می‌شود و در کنار آن فرصت‌های پشتیبانی مالی دیگری نیز به دانشجویان بومی و بین‌المللی تعلق می‌گیرد.

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی

ویزای تحصیل در کانادا

دانشجویان بین‌المللی چیزی حدود 20 درصد از جمعیت دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را تشکیل می‌دهند. هزینه‌های لازم برای دریافت ویزای دانشجویی و زندگی در کانادا، در مقایسه با سایر کشورها بسیار معقول و مناسب است و حتی به دانشجویان اجازه داده می‌شود که چه در داخل دانشگاه و چه خارج از آن، به اشتغال بپردازند. بنابراین میزان تقاضای تحصیل در کانادا معمولاً بالا است؛ اما ما همیشه به دنبال بهترین انتخاب‌ها هستیم. به‌طورکلی بر اساس رتبه‌بندی‌های اعلام شده، بهترین دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی عبارت‌اند از:

 • دانشگاه تورنتو

این دانشگاه حدود 1000 برنامه آموزشی را به دانشجویان ارائه می‌دهد و حدود 20 درصد از جمعیت دانشجویان آن را متقاضیان بین‌المللی از کشورهای مختلف تشکیل می‌دهند.

این دانشگاه که به عنوان مرکز تحقیقاتی نیز شناخته می‌شود، یکی از مراکز آموزشی معتبر کانادا واقع در ونکوور است که اجتماعات بین‌المللی گسترده‌ای را در خود جای داده است.

 • دانشگاه مک گیل

این دانشگاه در مونترال کانادا واقع شده است و برنامه‌های آموزشی متنوعی را در زمینه هنر و علوم ارائه می‌دهد. دانشگاه مک گیل یکی از مراکز آموزش بین‌المللی کانادا محسوب می‌شود که از حدود 150 کشور جهان تا به حال دانشجو پذیرفته است.

 • دانشگاه مک مستر

این دانشگاه دارای رنکینگ جهانی 80 و رتبه 4 در کشور کانادا است که بیش از 15 درصد دانشجویان آن از بیش از 12 کشور جهان پذیرفته شده‌اند

دانشگاه آلبرتا دارای 5 پردیس و 40 هزار دانشجو است که حدود 7200 نفر از آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.اگر کیفیت آموزشی برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است، این دانشگاه را نیز می‌توانید در لیست بهترین مراکز آموزشی و تحقیقاتی کانادا قرار دهید.

 • دانشگاه اتاوا

اتاوا موسسه‌ای دولتی و دوزبانه است که هرساله ظرفیتی برابر با 7500 دانشجو را از سطح بین‌الملل پذیرش می‌کند.

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در کانادا

درواقع شما باید دوره‌های آموزشی را برای تحصیل در کانادا انتخاب کنید که مهارت‌های مورد تقاضا در این کشور را پوشش دهد تا بدین ترتیب بتوانید آینده شغلی خود را در کانادا تأمین کنید. در ادامه می‌توانید گزینه‌هایی برای بهترین رشته برای تحصیل در کانادا را مشاهده کنید:

 • پرستاری
 • توسعه نرم‌افزار
 • مدیریت کسب و کار
 • مهندسی
 • فناوری اطلاعات و ارتباطات

رشته‌های ذکر شده به همراه هزاران برنامه آموزشی دیگر را می‌توانید در برنامه‌های تحصیل آنلاین در کانادا و یا تحصیل به صورت حضوری در مراکز آموزش عالی با بهترین کیفیت دریافت کنید. البته در این شرایط تحصیل آنلاین و نیمه آنلاین می‌تواند یکی از بهترین روش‌های تحصیلی باشد و امکان افزایش ساعت کاری در کانادا را برای شما ایجاد کند.

بهترین زمان برای ارائه درخواست پذیرش به کانادا

اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا

کانادا هرساله بیش از 650000 دانشجوی بین‌المللی را در دانشگاه‌های مختلف خود جذب می‌کند و در سال‌های اخیر نیز این تعداد را افزایش داده است. همان‌طور که از این آمار می‌توان فهمید، با افزایش متقاضیان، سطح رقابت نیز افزایش خواهد یافت. به همین دلیل است که ارائه درخواست پذیرش در زمان مناسب، از اهمیت بالایی برخوردار است.

به طور کلی متقاضیان می‌توانند درخواست خود را در سه نوبت پاییز، زمستان و تابستان، برای دانشگاه مورد نظر خود در کانادا ارسال کنند. درواقع شما باید پس از تصمیم‌گیری در رابطه با تحصیل در کانادا، در اسرع وقت ارسال کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن نیز پاسخ خود را از سمت دانشگاه دریافت کنید. در عین حال باید بدانید که اساتید و کارکنان دانشگاه از آخرین هفته دسامبر تا هفته اول ژانویه در حال گذراندن تعطیلات زمستانی خود هستند و معمولاً دانشگاه‌ها در این زمان فعالیتی ندارند. با این حال اگر نمی‌دانید که درخواست خود را در کدام نوبت برای دانشگاه ارسال کنید، خوب است که هرکدام از دوره‌های پذیرش را مورد بررسی قرار دهید؛ بدین منظور در ادامه با ما همراه باشید:

 • ترم پاییز

پاییز یکی از محبوب‌ترین دوره‌های پذیرش در دانشگاه‌های کانادایی، برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. این دوره که با عنوان پذیرش سپتامبر نیز شناخته می‌شود، حداکثر ظرفیت پذیرش سالانه را تشکیل می‌دهد و از رقابت بالایی برخوردار است. برای پذیرش در ترم پاییز می‌توانید از ماه دسامبر تا سپتامبر سال بعد درخواست خود را برای دانشگاه ارسال کنید. این دوره تحصیلی به دلیل فرصت‌های شغلی ویژه و برنامه‌ریزی تحصیلی استاندارد، بر دیگر دوره‌های پذیرش ترجیح داده می‌شود. علاوه بر این دانشجویان متقاضی تحصیل در ترم پاییز، فرصت زیادی در اختیار دارند تا بتوانند به طور کامل در کانادا مستقر شده و با محیط دانشگاه سازگاری پیدا کنند.

 • ترم زمستان

ترم زمستان که با عنوان دوره پذیرش ژانویه نیز شناخته می‌شوید، در جایگاه دوم محبوبیت میان دانشجویان بین‌المللی برخوردار است. لازم به ذکر است که در ترم زمستان، تمامی برنامه‌های آموزشی برای تقاضای پذیرش در دسترس نیستند و جمعیت پذیرش نیز در مقایسه با ترم پاییز، بسیار کمتر است. بسیاری از متقاضیان این شرایط را به عنوان یک مزیت در نظر می‌گیرند که در آن رقابت برای اخذ پذیرش کمتر است. بنابراین اگر مهلت پذیرش ترم پاییز را از دست داده باشید، ترم زمستان می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

 • ترم تابستان

پذیرش ماه می (May) یا دوره تابستانی، تنها در مؤسسات منتخب و در برنامه‌های آموزشی محدود قابل دسترسی است. اکثر این دوره‌ها مربوط به دریافت دیپلم و گواهی‌های کوتاه مدت هستند. متقاضیانی که دارای شرایط محدود بوده و یا در انتظار تأیید درخواست خود از سمت دانشگاه هدف در کانادا هستند، می‌توانند قبل از پایان مهلت ترم تابستان درخواست خود را ارسال کرده و از این فرصت استفاده کنند.

فاکتورهایی که باید هنگام ارائه درخواست پذیرش به آن‌ها توجه داشته باشید

درخواست ویزای کانادا

توجه به نکات زیر می‌تواند از بروز اختلال در روند پذیرش شما جلوگیری کرده و شما را در ارائه درخواستی کامل و بی نقص، راهنمایی کند:

 • در ابتدا لازم است که از در دسترسی بودن دوره‌ای که قصد ثبت نام در آن را دارید، اطمینان حاصل کنید.
 • در مرحله بعد، باید مهلت ارائه درخواست در دانشگاه و دوره مورد نظر خود را مورد بررسی قرار دهید.
 • مقداری زمان برای جمع‌آوری مدارک لازم و ارائه درخواست در نظر بگیرید و ببینید که آیا در زمان مناسب موفق به ارائه درخواست خواهید شد یا خیر.
 • تمام سوابق تحصیلی و نتایج آزمون‌های ورودی خود را جمع‌آوری کنید. اگر در انتظار برای دریافت نتایج آزمون‌های مختلف هستید، بهتر است پذیرش بعدی را برای ارائه درخواست خود انتخاب کنید.
 • تسهیلات دانشجویی مانند بورسیه و وام‌های دانشجویی را مورد بررسی قرار داده و با شرایط خود تطبیق دهید.
 • نرخ پذیرش در دوره انتخابی خود را مورد بررسی قرار داده و در این زمینه، واقع بین باشید.
 • مهم‌تر از همه شما باید آمادگی روحی و ذهنی کافی را برای ورود به دوره موردنظر و تحصیل در کانادا داشته باشید، چراکه این مرحله یکی از بزرگ‌ترین تصمیمات زندگی شماست.
 • درباره زندگی دانشجویی در کانادا تحقیق کنید و اطلاعات کافی برای سازگاری در محیط زندگی جدید، کسب کنید.

اگر مهلت ارائه درخواست پذیرش را از دست دادم باید چکار کنم؟

خوب است بدانید که صندلی‌های بهترین دانشگاه‌های کانادا، قبل از مهلت مقرر پر خواهند شد. بنابراین باید در سریع‌ترین زمان ممکن درخواست خود را به این مؤسسات ارائه دهید. اما در برخی مواقع خاص ممکن است به دلیل عدم ثبت نام یا انصراف برخی از متقاضیان، شانسی برای پذیرش در دانشگاه موردنظر خود داشته باشید هرچند این احتمال بسیار کم است. بنابراین بهتر است دوره‌هایی را برای ارائه درخواست انتخاب کنید که احتمال می‌دهید درخواست شما سریع‌تر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بهترین دوره‌های تحصیل در کانادا

علاوه بر تمام دلایل ذکر شده در بالا، مسیر رشد در کشور کانادا، نشان‌دهنده توسعه روز افزون آن است؛ بدین ترتیب اکنون به پاسخ مناسبی در رابطه با اینکه چرا باید کانادا را به عنوان مقصد خود برای ادامه تحصیل انتخاب کنید، دست پیدا کردید. بنابراین در مرحله بعد لازم است که دوره‌های مختلف برای ادامه تحصیل در کانادا را مورد بررسی قرار دهید:

 • تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا

این مقطع برای دانشجویان بین‌المللی که تحصیلات خود را در مقطع دبیرستان به پایان رسانده‌اند، قابل دسترسی است. کانادا با ارائه برنامه‌های کارشناسی در دانشگاه‌های خود، به دانشجویان کمک می‌کند تا مجوز کار 3 ساله را دریافت کرده و در این کشور مستقر شوند. دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا، حدود 3 تا 5 است و در طول این دوره، فرصت‌های شغلی استثنائی به دانشجویان ارائه خواهد شد.

 • تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های کانادا

دوره‌های تحصیلی در مقطع دکتری به دو شکل پیوسته و ناپیوسته وجود دارد و معمولاً حدود 6 سال به طول می‌انجامد. این دوره شامل دوره‌های آموزشی و دوره‌های کارورزی بوده و در رشته‌های مختلفی از جمله پزشکی و دندانپزشکی، و PhD در طیف وسیعی از رشته‌ها، قابل انتخاب است. درواقع شما با کسب مدرک فارغ‌التحصیلی در مقطع دکتری، شانس بیشتری در دستیابی به آینده شغلی تضمین‌شده خواهید داشت.

مزایای ادامه تحصیل در کانادا

پیش از این هم به بررسی دلایلی کانادا می‌تواند مقصدی مناسب برای ادامه تحصیل شما باشد پرداختیم، اما برای اینکه درک بهتری از اینکه چرا هرساله دانشجویان زیادی به ادامه تحصیل در کانادا علاقه‌مندند، کسب کنید، به بررسی مواردی از مزایای ادامه تحصیل در این کشور توسعه یافته را پرداخته‌ایم:

 • کیفیت زندگی

در کانادا، هم دانشجویان بومی و هم بین‌المللی، از سطح کیفیت بالایی برای زندگی برخوردارند. به همین دلیل است که می‌توان این کشور را به عنوان مقصدی مناسب برای کار و زندگی دانست.

 • کیفیت آموزش

گواهی و مدارک ارائه شده توسط مراکز علمی کانادایی، از اعتبار مطلوب در سطح بین‌المللی برخوردارند. علاوه بر این طیف وسیعی از انواع برنامه‌های آموزشی به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی در این کشور ارائه می‌شود که فعالیت‌های جانبی متعددی را نیز در بر می‌گیرند. از جمله این فعالیت‌های جانبی می‌توان به اسکی، کمپینگ و… اشاره کرد. این کشور در کیفیت آموزش، ایالات متحده و بریتانیا رقابت می‌کند و خدمات خود را همواره با هزینه‌های معقول‌تری ارائه می‌کند.

 • امنیت

کانادا کشوری امن و صمیمی است که استاندارد زندگی بالایی را به ساکنان ارائه می‌دهد. نرخ پایین میزان جرم و جنایت، ارائه خدمات سلامت و بهداشت مناسب به دانشجویان و فضای امن و متمرکزی که در مراکز آمورشی این کشور وجود دارد، باعث شده است که دانشجویان زیادی متقاضی ادامه تحصیل در این کشور باشند.

 • فناوری پیشرفته

کانادا همواره یکی از کشورهای پیشرو در زمینه پیشرفت‌های فناوری بوده است و به همین دلیل، در حوزه‌های متنوعی از جمله مخابرات، فناوری اطلاعات، حمل و نقل و مهندسی، یکی از کشورهای برتر در جهان است. علاوه بر این در کانادا، فرصت و موقعیت‌های هیجان‌انگیز و مفیدی برای ملاقات و همکاری با افراد همفکر و هم مسیر و امکان بهره‌مندی از تجربیات ارزشمند آن‌ها، در کسب و کارهای دانشجویی وجود دارد. کشور کانادا، امکانات متنوعی را برای به انجام رسیدن تحقیقات و رشد دانش محققان ارائه می‌دهد که می‌تواند زمینه ساز پیشرفت‌های باورنکردنی برای دانشجویان باشد.

 • فرهنگ رنگارنگ

کانادا تنوع فرهنگی را مورد تحسین قرار می‌دهد و این موضوع باعث شده است که این کشور به یکی از محبوب‌ترین کشورها برای مهاجران خارجی تبدیل شود. تقریباً از افرادی از تمام اقوام و ملت‌های جهان در این کشور وجود دارند و در عین حال آداب و رسوم و سنت‌های مردمی نیز حفظ شده و به تمام اقوام، احترام گذاشته می‌شود. درواقع در کانادا به راحتی و با اعتماد به نفس می‌توانید خودتان باشید.

 • کشوری زیبا و شگفت و انگیز

علاوه بر تمام ویژگی‌های محیط‌های آموزشی و تحصیلی در کانادا، زندگی خارج از دانشگاه نیز شما را در موقعیت‌های هیجان‌انگیزی قرار می‌دهد. درواقع چه قصد داشته باشید اوقات فراغت یا زمان فعالیت خود را در فضای باز سپری کنید و یا به کاوش در طبیعت علاقه‌مند باشید، کانادا می‌تواند یکی از بهترین مقاصد برای شما باشد. این کشور با خط ساحلی سرسبز و زیبای بریتیش کلمبیا و کوه‌های سنگی و باشکوه آلبرتا، آسمان وسیع و خوش‌رنگ، دریاچه‌های بزرگ و تپه‌های ناهموار و استان‌های اقیانوسی که دارد، جذاب‌ترین زیبایی‌های طبیعی را در خود جای داده است.

شرایط تحصیل در کانادا

مزایای تحصیل در کالج های کانادا

پس از اینکه منطقه و رشته تحصیلی موردنظر خود را در کانادا مشخص کردید، باید الزامات ورود به دانشگاه موردنظر را با شرایط خود مطابقت دهید. درواقع هر دانشگاهی شرایط و قوانین متفاوت برای پذیرش دانشجویان در نظر می‌گیرد که در ادامه به برخی از رایج‌ترین نمونه‌های آن خواهیم پرداخت؛ این شرایط به طور کلی برای تحصیل کارشناسی در کانادا

در نظر گرفته شده است:

 • اخذ حداقل 70 درصد از نمره کل دبیرستان
 • انگیزه نامه تحصیل در کانادا
 • نتایج آزمون زبان بین‌المللی
 • رزومه تحصیلی و فنی

اما در شرایطی که متقاضی تحصیل در مقاطع بالاتری از جمله تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا و یا تحصیل دکترا در کانادا هستید نیز باید از حداقل میزان نمره تعیین شده در آخرین مدرک تحصیلی خود برخوردار بوده و شرایط کاری و فنی موردنیاز را داشته باشید. اما بیایید کمی تخصصی‌تر وارد جزئیات شرایط تحصیل در دانشگاه‌های کانادا شویم؛ بدین منظور شرایط ذکر شده در ادامه را مورد بررسی قرار دهید:

 • دیپلم 12 ساله

درواقع شما برای دریافت پذیرش و اجازه تحصیل در دانشگاه‌های کانادایی باید 12 سال تحصیلی را در دبیرستان‌های معتبر گذرانده باشید و حد نصاب نمره معدل را داشته باشید.

 • مدرک زبان بین‌المللی

برای تحصیل در کانادا مستلزم به اثبات تسلط خود به زبان انگلیسی هستید و به طور کلی باید حداقل نمره 6.5 در آزمون آیلتس و یا معیار معینی از سایر آزمون‌های زبان را کسب کرده باشید. لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه‌های کانادا بدون ارائه مدرک زبان نیز اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند اما برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های برتر، ارائه نمره آزمون زبان انگلیسی می‌تواند شانس پذیرش شما را افزایش دهد.

 • انگیزه نامه

این مدرک، سندی است که همراه با مدارک خود برای دانشگاه ارسال می‌کنید و در آن دستاوردها، مدارک تحصیلی، توانایی‌های خود و… را برای دانشگاه هدف شرح می‌دهید. درواقع این گواهی، شخصیت شما را برای شورای پذیرش، منعکس کرده و تصمیم‌گیری را برای آن‌ها آسان‌تر می‌کند.

 • توصیه نامه

ارائه توصیه نامه یکی از روش‌های مؤثر برای انتقال تخصص و علایق شما در زمینه‌های مختلف، به دانشگاه‌های کانادایی بوده و گاهی با انگیزه نامه اشتباه گرفته می‌شود. درواقع توصیه نامه برخلاف انگیزه نامه، توسط خود شما نوشته نمی‌شود و برای تهیه آن باید از مربیان و اساتید درخواست کنید تا با صداقت، شخصیت شما را به نحوی شرح دهند که شورای پذیرش دانشگاه هدف را تحت تأثیر قرار دهد.

 • پاسپورت معتبر و ویزای دانشجویی

تحصیل در خارج از کشور بدون پاسپورت معتبر ویزای دانشجویی، کاملاً غیر ممکن است، بنابراین باید سریع‌تر نسبت به دریافت آن اقدام کنید. درواقع شما باید پیش از ارائه درخواست خود به دانشگاه‌های کانادا، حتماً پاسپورت معتبری داشته باشید.

هزینه تحصیل در کانادا

تأمین مالی جزئی اساسی برای تسهیل فرآیند تحصیل در کانادا است. درواقع شما به عنوان یک دانشجویی بین‌المللی باید دوره‌ای را برای تحصیل انتخاب کنید که با شرایط شما مطابقت داشته باشد. بدون شک تحصیل در کانادا ملزم به سرمایه‌گذاری مالی است اما بسیاری افراد به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در این باره، از ارائه درخواست برای تحصیل صرف نظر کرده و یا بدون توجه به شرایط درخواست خود را برای تحصیل ارسال می‌کنند. به منظور جلوگیری از این مشکلات و کسب آمادگی لازم برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا، در ادامه با ما همراه باشید تا به دیدگاهی جامع نسبت یه هزینه‌های تحصیل در این کشور، دست پیدا کنید. به طور کلی فرآیند تحصیل در کانادا، دربردارنده هزینه‌هایی هنگام ارائه درخواست، همچنین هزینه‌هایی در طول تحصیل است که در ادامه می‌توانید برخی از آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید:

 • هزینه آزمون آیلتس، تافل و…
 • خرید کد اعتباری درخواست پذیرش
 • شهریه دانشگاه
 • هزینه آزمون‌های ورودی
 • هزینه درخواست ویزای دانشجویی
 • هزینه‌های مراحل مختلف دریافت ویزا
 • بلیت‌های هواپیما
 • بیمه
 • هزینه‌های زندگی شامل: مسکن، خوراک، حمل و نقل، اینترنت و…

با این حال توجه داشته باشید که این هزینه‌ها بر اساس رشته و دانشگاه موردنظر و همچنین سبک زندگی شما بستگی دارد و می‌تواند متغیر باشد.

بهترین شهرهای کانادا برای ادامه تحصیل

تمام متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا، تمایل دراند که در بهترین مکان برای برخورداری از امکانات مناسب، در طول دوره تحصیلی خود زندگی کنند. درواقع با زندگی در شهرهای برتر کانادا به عنوان دانشجوی بین‌المللی، از مزایا و امکانات متنوعی از جمله حمایت جوامع دانشجویی ساکن در مجاورت محل زندگی خود، برخوردار خواهید شد. برای درک بهتر و ایجاد دیدگاه دقیق‌تر درباره انتخاب بهترین شهر در کانادا برای تحصیل و زندگی، خوب است که در ابتدا کمی بیشتر به مزایای زندگی در این شهرهای برتر بپردازیم.

درواقع شهرهای برتر برای تحصیل در کانادا، کیفیت زندگی بهتری را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار داده و مزایایی از جمله موارد زیر را به آن‌ها ارائه می‌کنند:

 • اختصاص جوامع دانشجویی و سازمان‌های حمایتی برای موقعیت‌های اضطراری
 • سبک زندگی برنامه‌ریزی شده و ارائه امکاناتی مانند سیستم حمل و نقل عمومی یا تخفیف‌های دانشجویی
 • در بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل، فرصت‌های شغلی پاره وقت برای دانشجویان بین‌المللی فراهم شده است.

بنابراین بررسی مزایای ذکر شده بیشتر متقاضیان را مشتاق به کسب اطلاعات درباره بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل خواهد کرد. در ادامه می‌توانید فهرستی از بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل مشاهده کنید که می‌تواند شما را در انتخاب مقصد مناسب راهنمایی کند:

 • مونترال

مونترال یکی از بهترین شهرها برای ادامه تحصیل در کانادا است که در زمینه علم و فناوری، خصوصاً هوانوردی و فناوری اطلاعات، در سطوح بالایی قرار دارد. این شهر یکی از بهترین انتخاب‌ها برای زندگی در دوران تحصیلی بوده و دانشگاه‌های مستقر در آن نه تنها کیفیت آموزشی بالایی ارائه می‌دهند، بلکه به دلیل نوآوری و فرهنگ خود نیز یکی از مقاصد محبوب کانادا محسوب می‌شوند. از جمله بهترین دانشگاه‌های مونترال می‌توان به دانشگاه مک

گیل، دانشگاه اصلی مونترال، دانشگاه کنکوردیا و…، اشاره کرد. درواقع شما باید مونترال را به عنوان یکی از انتخاب‌های ویژه خود در نظر بگیرید چراکه پس از فارغ‌التحصیلی در این شهر، فرصت‌ها متعددی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

 • تورنتو

تورنتو نیز یکی از بهترین شهرهای کانادا برای زندگی دانشجویان بین‌المللی است؛ برخلاف بسیاری از شهرهای کانادا، دانشجویان علوم، بازرگانی، هنر و سایر رشته‌های خاص نیز می‌توانند در این شهر دوره‌های متناسب با علایق خود را پیدا کنند. بهترین دانشگاه‌های تورنتو که در آن‌ها می‌توانید دوره‌های تحصیلی خود را پشت سر بگذارید عبارتند از دانشگاه تورنتو، دانشگاه یورک، دانشگاه رایرسون و… .تورنتو برنامه‌های تحصیلی را در مقاطع مختلف، به زبان‌های انگلیسی و فرانسه ارائه می‌دهد و همچنین به عنوان یکی از محبوب‌ترین شهرهای کانادا به دلیل وجود مراکز امور مالی و تجاری، شناخته می‌شود.

 • ونکوور

این شهر ترکیبی عالی از فرهنگ و زبان و سایر عوامل است؛ ونکوور یکی از شهرهای فعال کانادا برای اقامت محسوب می‌شود که با زیبایی و جذابیت خود، دانشجویان بین‌المللی را به وجود می‌آورد. اگر به دنبال تحصیل در رشته‌هایی مانند رسانه‌های دیجیتالی، مهندسی یا فناوری اطلاعات هستید، دانشگاه‌های ونکوور می‌توانند انتخاب‌هایی عالی باشند. دانشگاه ونکوور، دانشگاه لانگارا، دانشگاه کلمبیا و…، از جمله دانشگاه‌های برتر ونکوور هستند که برنامه‌های آموزشی متنوعی به دانشجویان ارائه می‌کنند.

 • اتاوا

اتاوا با مناظر دیدنی و جاذبه‌های متعددی که در خود جای داده است، به عنوان یکی از زیباترین شهرهای کانادا شناخته می‌شود. این شهر بهترین امکانات علمی – تحقیقاتی را در حوزه فناوری، در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد و زمینه رشد دانش و مهارت را برای آن‌ها فراهم می‌سازد. دانشگاه اتاوا، دانشگاه کارلتون، دانشگاه آگوستین و…، نمونه‌هایی از بهترین مراکز آموزشی اتاوا هستند که می‌توانید آن‌ها را در میان لیست انتخاب‌های خود برای ادامه تحصیل در کانادا، قرار دهید. علاوه بر این اگر علاقه‌مند به رشته‌های مرتبط با علوم و تاریخ هستید، اتاوا با موزه‌های متعددی که دارد می‌تواند آموزش کافی را در اختیار شما قرار دهید.

 • کبک

کبک را می‌توان به عنوان سرزمین فرانسوی کانادا معرفی کرد؛ با تحصیل در این شهر می‌توانید به خوبی با فرهنگ کانادا و فرانسه آشنایی پیدا کنید. علاوه بر این کبک یکی از مقرون به صرفه‌ترین شهرهای کانادا  و یکی از بهترین مقاصد برای دانشجویان بین‌المللی با بودجه محدود است. دانشگاه لاوال یکی از بهترین دانشگاه‌های کبک است که دوره‌هایی با کیفیت آموزشی ممتاز در مقاطع مختلف، ارائه می‌کند.

ادمونتون یکی از شهرهای کانادا با فرهنگ بسیار غنی است که در آن دانشجویان بین‌المللی با صرف هزینه‌های مناسب و مقرون به صرفه می‌توانند سبک زندگی نسبتاً مجللی را تجربه کنند. از جمله بهترین دانشگاه‌های ادمونتون می‌توان دانشگاه آلبرتا و دانشگاه مک ایوان را معرفی کرد. به طورکلی ادامه تحصیل در کانادا و در شهر ادمونتون به شما این امکان را می‌دهد که بتواند اوقات خوشی را تجربه کنید و در طبیعت این شهر زیبا غرق شوید و در عین حال آرزوهای خود را برای دستیابی به آینده بهتر دنبال کنید.

 • کلگری

این شهر رشد مطلوبی داشته و بر فناوری‌های پایدارکننده، مطالعات انرژی و منابع تجدید پذیر متمرکز شده است. این شهر یکی از بهترین مقاصد برای یادگیری علوم پایه، مهندسی، فناوری و… است. همچنین اگر به یادگیری مداوم و توسعه آینده‌نگرانه علاقه دارید، یکی از بهترین انتخاب‌های شماست. دانشگاه کلگری، دانشگاه مالت رویال، دانشگاه سنت مری و… را می‌توان به عنوان نمونه‌هایی از مراکز علمی معتبر و برتر در شهر کلگری معرفی کرد.

 • انتاریو

انتاریو نیز از دیگر مقاصد برتر برای ادامه تحصیل در کانادا است؛ این شهر 6 تا از بهترین دانشگاه‌های کانادا را در خود جای داده است و به همین دلیل، موفقیت شما را در رشته‌ها و دوره‌های مختلف تحصیلی، تضمین می‌کند. علاوه بر این، انتاریو فرصت‌های شغلی متعددی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. دانشگاه‌های مک مستر، واترلو، کوئیز و…، از جمله بهترین مراکز علمی انتاریو هستند. بنابراین انتاریو با مؤسسات و دانشگاه‌های برتری که دارد و در کنار آن، فرهنگ غنی مردم این شهر، فرصت‌های مناسبی را برای رشد فردی و حرفه‌ای، در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهد.

 • واترلو

واترلو به عنوان قطب فناوری کانادا شناخته می‌شود و یکی از بهترین فعالان در زمینه فناوری و تکنولوژی در زمینه‌های علمی است. ادامه تحصیل در واترلو برای شما این امکان را ایجاد می‌کند که بتوانید بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی، اشتغال داشته و مسیر شغلی خود را دنبال کنید. دانشگاه‌های واترلو، ویلفرد لوریر و سنت پل نمونه‌هایی از بهترین دانشگاه‌های واترلو هستند که می‌توانید برنامه‌های آموزشی متنوعی را در این مراکز علمی دنبال کنید.

به طور کلی، ادامه تحصیل در کانادا می‌تواند یک تجربه فوق‌العاده باشد، در بالا فهرستی از بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل را به همراه جزئیات ارائه کردیم. بنابراین با کمی جستجو می‌توانید مناسب‌ترین گزینه را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید. باید بدانید که هرکدام تمام شهرهای کانادا، به دلیل زیبایی مناظر و فناوری پیشرفته‌ای که دارند، از محبوبیت بالایی برخوردارند. درواقع نکته‌ای که کانادا را به یکی از پر استقبال ‌ترین کشورها برای مهاجرت و ادامه تحصیل تبدیل می‌کند، مزایا و امکانات منصفانه‌ای است که به آن‌ها ارائه می‌شود. شما نیز برای برخورداری از این امکانات و ادامه تحصیل در کانادا با بهترین شرایط، می‌توانید با کسب اطلاعات کامل، تصمیم خود را نهایی کرده و سفر هیجان‌انگیز خود را آغاز کنید. درنهایت باید بدانید که ارزان‌ترین شهرهای کانادا برای زندگی عبارتند از:

 • بروکویل
 • انتاریو
 • کبک
 • لونگویل
 • ساسکاچوان

و…

همچنین شهرهایی که بیشترین حجم دانشجویان بین‌المللی را در خود جای داده‌اند عبارتند از:

 • اتاوا
 • ونکوور
 • تورنتو
 • کبک
 • مونترال

درخواست ویزای تحصیلی کانادا

انواع ویزای کانادا

پس از اینکه در دانشگاه موردنظر خود پذیرش شدید، نوبت به اقدامات لازم برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا می‌رسد. ویزای دانشجویی درواقع سندی است که برای شما امکان تحصیل در موسسه آموزشی واقع در کانادا را به عنوان دانشجوی بین‌المللی، ایجاد می‌کند. بدین منظور لازم است مدارک زیر را آماده‌سازی و به همراه درخواست خود به سفارت کانادا تحویل دهید:

 • پاسپورت
 • گواهی پذیرش
 • تمکن مالی بالغ بر سالانه 10000 دلار
 • عکس پاسپورتی
 • معاینه پزشکی
 • نمره آزمون بین‌المللی زبان
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • هزینه درخواست

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا لازم است که در ابتدا شرایط خود را بررسی و با قوانین دریافت ویزا مطابقت دهید. پس از آن درخواست خود را به همراه تمامی مدارک مورد نیاز، آماده‌سازی کنید. در این مرحله لازم است دقت کافی را به کار برده و تمام احتمالاتی که ممکن است موجب رد درخواست شما شود را کنترل کنید. در این شرایط مشورت با وکیل یا مشاور امور مهاجرتی می‌تواند مؤثر باشد. درخواست خود را به صورت الکترونیکی به موسسه مهاجرت کانادا و یا به صورت چاپی به سفارت کانادا در ایران، ارائه دهید. بدین ترتیب تمام مراحل انجام‌شده و تنها باید منتظر پاسخ از سمت سازمان مهاجرت کانادا باشید. کوتاه‌ترین زمان پاسخ‌گویی برای اعلام نتیجه درخواست ویزا، معمولاً 1 الی 2 هفته است که این زمان ممکن است تا 16 هفته نیز به طول بینجامد.

مراحل ورود به دانشگاه‌های کانادا

استان های کانادا

اگر هنوز نمی‌دانید که برای شروع فرآیند تحصیل در کانادا باید چه اقداماتی انجام دهید، بررسی مراحلی که در ادامه ذکر است می‌تواند دیدگاهی کلی نسبت به این فرآیند برای شما ایجاد کند.

 • دانشگاه و برنامه تحصیلی خود را انتخاب کنید

در ابتدا لازم است ک اطلاعات کلیدی در رابطه با برنامه‌های تحصیلی قابل دسترس در کانادا کسب کنید و تصمیم بگیرید که می‌خواهید تحصیلات خود را در کدام موسسه آموزشی و در چه برنامه‌ای دنبال کنید. از این رو در هر مقطعی که اعم از مدارس، دبیرستان، کالج یا دانشگاه هستید، مؤسسات مربوطه را در وب‌سایت مرجع بررسی کرده و بهترین و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.

البته لازم است که قبل از انتخاب موسسه تحصیلی، تصمیم بگیرید که در چه منطقه‌ای در کانادا قصد دارید حین تحصیل خود زندگی کنید. پس از اینکه منطقه و موسسه آموزشی را انتخاب کردید، حالا لازم است که اطلاعات جامعی درباره جنبه‌های مختلف برنامه تحصیلی و دانشگاه موردنظر دریافت کنید. بدین منظور لازم است وب‌سایت اصلی دانشگاه را بررسی کرده و یا با روابط عمومی دانشگاه تماس بگیرید و شرایط پذیرش و برنامه تحصیلی را دریافت کنید.

 • بودجه و نحوه پرداخت هزینه تحصیل خود را مشخص کنید

تحصیل در کانادا نسبت به سایر کشورهای هم‌رده، گزینه‌ای مناسب و مقرون به صرفه است. با این حال در این شرایط لازم است که دانشگاه‌ها و برنامه‌های تحصیلی کانادا را بررسی و باهم مقایسه کنید. در ادامه لازم است که با دقت و تمرکز، هزینه تحصیل در کانادا را با بودجه تعیین شده مطابقت دهید. این هزینه‌ها شامل غذا، مسکن، حمل و نقل، بیمه درمانی، شهریه و…. می‌شوند. به‌طورکلی هزینه تحصیل و زندگی در مناطق مختلف کانادا باهم متفاوت است و گزینه‌های متنوعی را برای انتخاب در اختیار شما قرار می‌دهد.

علاوه بر این تسهیلاتی مانند بورسیه‌ها، کمک هزینه‌های تحصیلی و فرصت‌های مختلفی از سمت مؤسسات کانادایی به دانشجویان  تعلق خواهد گرفت که می‌تواند بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی آن‌ها را پوشش دهد. همچنین شما می‌توانید برای تأمین بخشی از هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا اشتغال داشته باشید.

 • درخواست خود را برای موسسه آموزشی در کانادا ارسال کنید

پس از اینکه درخواست خود را برای موسسه آموزشی ارسال می‌کنید، مدارک و درخواست شما توسط افراد تعیین شده از سمت دانشگاه بررسی خواهد شد. این بررسی می‌تواند به منزله چک کردن نمرات و مدارک تحصیلی و مهارت‌های شما باشد. درواقع هر موسسه، مدارک موردنیاز برای پذیرش را به شما اعلام کرده و همچنین مشخص می‌کنند که در مرحله بعدی باید چه اقداماتی انجام دهید.

 • اقدامات لازم برای تحصیل در کانادا را انجام دهید

در این شرایط لازم است که مجوزهای لازم و ویزای دانشجویی بین‌المللی را از سازمان مهاجرت و سفارت کانادا دریافت کنید. درواقع پس از اینکه گواهی ارسال‌شده از سمت موسسه تحصیلی کانادایی مبنی بر پذیرش در رشته موردنظر را دریافت کردید، می‌توانید برای دریافت ویزا اقدام کنید. شما باید مدارک لازم را به همراه پاسپورت خود به سفارت ارائه دهید و در صورت موافقت با درخواست، ویزا به همراه معرفی‌نامه و پاسپورت برای شما ارسال خواهد شد.  سپس لازم است که پاسپورت، ویزا و معرفی‌نامه خود را به افسر خدمات مرزی کانادا ارائه دهید و در صورت پذیرش، مجوز لازم برای ورود به مرز کانادا را دریافت خواهید کرد.

 • برای سفر به کانادا آماده شوید

در این مرحله شما بیشتر مراحل را پشت سر گذاشته‌اید و باید چمدان‌های خود را برای سفر به کانادا ببندید. در ادامه می‌توانید چک‌لیستی از اقدامات لازم برای سفر به کانادا را مشاهده کنید

 • اطلاعات سفر و ورود به کانادا را بررسی کنید.
 • برای سفر به کانادا بلیت بخرید.
 • وسایل و تعداد چمدان‌های مجاز و قوانین گمرک را بررسی کنید.
 • بیمه مسافرتی و درمانی خود را کنترل کنید.
 • اسناد مهم خود را کپی کرده و یک نسخه از آن در خانه بگذارید؛ همچنین اسناد را اسکن کرده و به آدرس ایمیل خود ارسال کنید. این اسناد شامل: نامه پذیرش دانشگاه کانادا، مدارک درخواست شده از سمت دانشگاه و سوابق پزشکی و امنیتی شماست.
 • مقدار پول نقد کانادایی به همراه داشته باشید و به محض ورود نسبت به افتتاح حساب بانکی و دریافت کارت اعتباری کانادا، اقدام کنید.
 • برای ثبت نام به دانشگاه مراجعه کنید

مدارک خواسته شده را به همراه نامه پذیرش و هزینه‌های لازم به دانشگاه ارائه دهید و ثبت نام خود را تکمیل کنید. همچنین لازم است تعیین کنید که قصد دارید در دانشگاه زندگی کنید یا خارج از دانشگاه و در اقامتگاه‌های خصوصی. در این شرایط دانشگاه می‌توانید به شما در انتخاب گزینه‌های اقامت مناسب، کمک کند.

بدین ترتیب شما مراحل لازم برای ادامه تحصیل در کانادا را با موفقیت پشت سر گذاشته و باید خود را برای آغاز فرآیند تحصیل در رشته موردنظر آماده کنید.

مجوز کار پس از تحصیل

موسسات آموزش عالی در کشور کانادا متنوع بوده و از نظر رشته های تحصیلی و امکانات آموزشی بسیار متنوع و متفاوت هستند. همچنین بدلیل استانداردهای علمی بالا، دانش آموزان و دانشجویان مشغول به تحصیل در این نظام آموزشی، آموزش های با کیفیتی کسب می­کنند که در دراز مدت به سود حرفه و شغل آینده آنها خواهد بود. لازم بذکر است که از نظر ارزش و اعتبار، مدرک یا گواهی تحصیل از کشور کانادا معادل مدرک تحصیلی از ایالات متحده آمریکا شناخته می­شود.

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی یکی دیگر از جذاب های تحصیل در کشور کانادا است که در حقیقت می­تواند پلی در جهت دریافت مجوز اقامت دائم در این کشور باشد. این اجازه کار ممکن است با اتمام برنامه تحصیلی فرد، حداکثر تا سه سال صادر شود. بنابراین، یک فارغ التحصیل که یک دوره تحصیل چهار ساله را به پایان رسانده است می تواند واجد شرایط مجوز کار سه ساله پس از فارغ التحصیلی شود. در حالی که یک فارغ التحصیل که یک دوره تحصیل را به مدت دوازده ماه به پایان برساند می تواند واجد شرایط یک کار دوازده ماهه پس از فارغ التحصیلی خود باشد.

و در آخر کشور کانادا کشوری بسیار مهاجرپذیر است که با برنامه های استانی و فدرال خود سعی در جذب بهترین و با استعدادترین نیروهای تحصیلی و کاری می­باشد. بنابراین فرهنگ مهاجرپذیر این کشور و همچنین شرایط اقتصادی و رفاهی مناسب آن، این کشور را به مقصد مناسبی برای مهاجرت تحصیلی و کاری تبدیل کرده است.

بهترین دانشگاه‌های دولتی کانادا برای ادامه تحصیل دانشجویان بین‌المللی

تحصیل در کانادا

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی کانادا علاوه بر کیفیت آموزشی مطلوبی که به دانشجویان ارائه می‌دهد، می‌تواند نقش مهمی در کاهش هزینه‌های تحصیلی داشته باشد. علاوه بر این در دانشگاه‌های دولتی کانادا برنامه‌های تحصیلی متنوعی ارائه می‌شود و کنار آن نیز رویدادهای علمی – آموزشی مفیدی نیز برای رشد مهارت‌های دانشجویان برگزار خواهد شد. در ادامه می‌توانید بهترین دانشگاه‌های دولتی را با جزئیات کامل مورد بررسی قرار دهید:

 • دانشگاه تورنتو

این دانشگاه یکی از بهترین مراکز علمی در جهان است که فرصت‌های تحقیقاتی مختلفی را در جهت توسعه فناوری، به دانشجویان ارائه می‌کند. دانشگاه تورنتو با ارائه حدود 1000 برنامه آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی، یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی دانشجویان سراسر دنیا است. دانشجویان دانشگاه تورنتو فرصت دریافت برنامه‌های آموزشی را زیر نظر اساتید برتر آموزشی و پژوهشی و رهبران برجسته فکری خواهند داشت و در آینده نیز فرصت‌های شغلی مطلوبی را دریافت خواهند کرد.

این دانشگاه نیز نمونه‌ای از دیگر دانشگاه‌های دولتی برتر برای ادامه تحصیل در کانادا است که امکان کامل و مدرنی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. دانشگاه واترلو دارای رنکینگ 154 است و در رشته‌هایی مانند مهندسی عمران، شیمی، کامپیوتر و…، خدمات آموزشی خود را با هزینه‌های دولتی ارائه می‌دهد.

 • دانشگاه یورک

دانشگاه یورک به عنوان یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی شناخته می‌شود و دارای 11 دانشکده و 28 مرکز تحقیقاتی پیشرفته است. رشته‌هایی از جمله بازرگانی، مهندسی، علوم پایه و…، در دانشکده‌های این مرکز آموزشی با کیفیت بالا به دانشجویان آموزش داده می‌شود. علاوه بر این دانشگاه یورک می‌تواند یکی از بهترین مقاصد برای دستیابی به فرصت‌های آموزشی نوآورانه و قرار گرفتن در مسیر شغلی موفق،  برای دانشجویان بین‌المللی باشد.

 • دانشگاه کوئیز

دانشگاه کوئیز به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر دولتی در کانادا، به حدود 250000 دانشجو از بیش از 100 کشور جهان خدمات آموزشی ارائه می‌دهد. در این دانشگاه بیش از 125 دوره تحصیلات تکمیلی متنوع ارائه می‌شود که در برخی از آن‌ها دانشجویان می‌توانند از طریق بستر آموزش آنلاین، تحصیلات خود را تکمیل کنند.

 • دانشگاه مک گیل

این دانشگاه یکی از مراکز آموزشی دولتی در کانادا است که به دلیل ارائه بهترین خدمات آموزشی در رشته‌های پزشکی، شهرت بالایی دارد. با این حال در دانشگاه مک گیل سایر دوره‌های تحصیلی در مقاطع مختلف از جمله کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز ارائه می‌شود که از میان آن‌ها رشته‌های مهندسی پزشکی، مهندسی شیمی و معماری، به عنوان پرطرفدارترین رشته‌های این دانشگاه شناخته می‌شوند.

 • دانشگاه اتاوا

طیف گسترده‌ای از انواع برنامه‌های آموزشی از طریق دانشکده‌های مختلف دانشگاه اتاوا به دانشجویان ارائه می‌شود. این دانشگاه به دلیل جایگاه مطلوبی که در ارائه خدمات آموزشی در رشته‌هایی مانند مهندسی، حقوق و علوم پایه دارد، در سطح جهانی مورد توجه قرار گرفته است و هرساله دانشجویان زیادی متقاضی پذیرش در این دانشگاه هستند.

 • دانشگاه ترنت

دانشگاه ترنت را می‌توان به عنوان یکی از دانشگاه‌های دولتی و ارزان قیمت کانادا معرفی کرد که مدارک تحصیلی معتبری را در رشته‌های متنوعی از جمله حسابداری، هنر، علوم، باستان شناسی و زیست‌شناسی، به دانشجویان ارائه می‌کند. علاوه بر این دانشگاه ترنت به دلیل ارائه تسهیلات مالی، مسکن و بیمه‌های درمانی که به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کند، به عنوان یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌ها برای ادامه تحصیل در کانادا شناخته می‌شود.

 • دانشگاه ویندزور

این دانشگاه از بهترین سیستم آموزشی و اساتید با تجربه و متخصص برخوردار است و به همین دلیل در لیست بهترین دانشگاه‌های دولتی کانادا قرار می‌گیرد. اساتید این دانشگاه دارای دستاوردهای عملی مفید و برجسته‌ای در سطح جهانی هستند و به توسعه مهارت‌های دانشجویان توجه ویژه‌ای دارند. فعالیت‌های آموزشی، مشارکت‌های گروهی و انفرادی و دوره‌های کارآموزی ارائه‌شده توسط دانشگاه ویندزور، می‌تواند راهی مؤثر برای قرارگیری در مسیر شغلی موفقیت‌آمیز باشد.

اکنون با کسب اطلاعات اولیه درباره مراکز آموزشی دولتی کانادا، می‌توانید تصمیم هوشمندانه‌تر برای انتخاب مقصد تحصیلی خود در کانادا داشته باشید. درواقع دانشگاه‌های دولتی، مراکزی هستند که برای ارائه خدمات آموزشی و فعالیت خود، از سمت دولت کانادا بودجه دریافت می‌کنند. این در حالی است که مراکز خصوصی برای تأمین این هزینه‌ها از سایر روش‌های خصوصی استفاده می‌کنند؛ بنابراین میزان شهریه و هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی تا حدود زیادی مناسب‌تر است. برای اطمینان بیشتر خوب است پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر، به وب سایت اختصاصی آن دانشگاه مراجعه کرده و الزامات و برنامه درسی ارائه‌شده در وب سایت را به دقت مطالعه کرده و مراحل پذیرش را دنبال کنید. به طور کلی موارد زیر را می‌توان به عنوان مزایای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در نظر گرفت:

 • جمعیت دانشجویی بالا
 • برنامه‌های آموزشی باکیفیت و معتبر
 • فعالیت‌های دانشجویی متنوع
 • فرصت‌های آموزشی و شغلی
 • امکانات و تسهیلات دانشجویی

آزمون‌های مورد نیاز برای تحصیل در کانادا

تحصیل پست دکترا در کشور کانادا

کانادا با جایگاه مطلوبی که در سطح آموزش بین‌المللی دارد، همواره برای پذیرش دانشجویان در مراکز آموزشی، از معیارهای عملی مختلفی استفاده می‌کند. در این کشور به دلیل تنوع فرهنگی که وجود دارد، دوره‌های آموزشی به طور جامع به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌شوند. به طور کلی برای پذیرش در دانشگاه‌های این کشور لازم است که در آزمون‌های ورودی خاصی نمره قبولی کسب کنید. بالا بودن این نمره، همواره شانس قبولی شما را در دانشگاه و رشته موردنظرتان افزایش می‌دهد. جایگاه علمی برتر دانشگاه‌های کانادا، امکان اخذ اقامت کار تا 3 سال بر اساس ویزای کار، بالا بودن میزان جمعیت دانشجویان بین‌المللی و…، تمام این مزایا باعث می‌شود که آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های این کشور، ارزش سرمایه‌گذاری را داشته باشند.

به طور کلی متقاضیان برای تحصیل در کانادا باید نمرات آزمون آیلتس، تافل یا PTE را هنگام ارائه درخواست پذیرش، ضمیمه مدارک خود کنند. علاوه بر این نمرات، بر اساس رشته یا دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، ممکن است نمره آزمون‌های دیگری نیز از شما درخواست شود. از جمله این آزمون‌ها می‌توان به SAT، GMAT، GRE و…، اشاره کرد. برای کسب دیدگاه بهتر خوب است با جزئیات هر یک از این آزمون‌ها آشنایی پیدا کنیم.

 • آزمون‌های زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا

مهارت زبان انگلیسی یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تحصیل در کانادا است؛ درواقع دانشجویان بین‌المللی که زبان انگلیسی، زبان اصلی و مادری آن‌ها نیست، ملزم به شرکت در یکی از آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی و کسب نمره معقول هستند. با این حال مواردی نیز وجود دارد که دانشجویان را از این مرحله معاف می‌کند که در ادامه به بیان برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • متقاضی به مدت 4 سال در دبیرستان یا مرکز آموزشی که در آن زبان انگلیسی به عنوان زبان اصلی تدریس شناخته می‌شود، تحصیل کرده باشد.
 • متقاضی دارای لیسانس انگلیسی باشد و یا برنامه‌های درسی انگلیسی یا بریتانیایی مانند GCSE، IGCSE و… را با نمرات بالا گذرانده باشد.

در ادامه می‌توانید آزمون‌های زبان انگلیسی را با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار دهید:

 • آیلتس

آیلتس (IELTS) مخفف عبارت International English Language Testing System یا سیستم بین‌المللی سنجش زبان انگلیسی است که به عنوان یکی از مهم‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا شناخته می‌شود. اکثر دانشگاه‌ها در سراسر جهان نمرات این آزمون را به عنوان یکی از فاکتورهای پذیرش دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرند با این حال قبل از درخواست پذیرش، از وجود شرط نمره آزمون آیلتس در میان الزامات ورود دانشگاه مورد نظر، اطمینان حاصل کنید. نمره قابل قبول برای پذیرش در اکثر رشته‌های تحصیلی در کانادا معمولاً 6 یا بالاتر است که بسته به مقطع تحصیلی و دانشگاه موردنظر می‌تواند متفاوت باشد.

 • تافل

تافل (TOFEL) مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language به معنای آزمون زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی است که به طور گسترده مبنای پذیرش در دانشگاه‌های مختلف کانادا واقع می‌شود. آزمون تافل شامل بخش‌های listening، Reading، Speaking و Writing است که نمرات آن به صورت ترکیبی از بخش‌های مختلف آزمون شناخته می‌شود.

 • PTE

PTE مخفف Pearson Test for English Academics نیز از دیگر آزمون‌های تخصصی و معتبر است که توسط بسیاری از دانشگاه‌های کانادا مورد توجه قرار می‌گیرد. درواقع شما با شرکت در این آزمون شانس بیشتری برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا خواهید داشت، چراکه این آزمون معمولاً اعتبار بیشتری نسبت به سایر آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی دارد.

 • CAEL

آزمون زبان انگلیسی آکادمیک کانادا که به طور مخفف با نام CAEL نیز شناخته می‌شود، از آزمون‌های ضروری است که باید توسط تمام دانشجویانی که برنامه‌های تحصیلی خود را در کانادا دنبال می‌کنند انجام شود. این آزمون به روش‌های کاغذی، آنلاین و رایانه‌ای قابل انجام است و دانشجویان با کسب نمره 60 یا بیشتر در این آزمون می‌توانند پذیرش معقولی در بهترین دانشگاه‌های کانادا داشته باشند.

همچنین سایر آزمون‌ها نیز به منظور سنجش استعداد تحصیلی و مهارت‌های علمی دانشجویان وجود دارد که هنگام ممکن است هنگام ارسال پذیرش آن‌ها را میان شرایط ورود مشاهده کنید. در ادامه می‌توانید با جزئیات این آزمون‌ها آشنایی پیدا کنید:

 • GRE

GRE یا Graduate record exams نمونه‌ای از آزمون‌های بین‌المللی برای سنجش تفکر دانشجویان است که در سؤالات در دسته‌های مختلفی از جمله واژگان، ریاضیات، تفکر تحلیلی و…، طبقه‌بندی می‌شود. این آزمون نوعی سنجش اختیاری است که در اکثر دانشگاه‌های کانادا به عنوان امتیازی برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود.

 • GMAT

این آزمون نیز یکی از روش‌های ارزیابی دانشجویان بین‌المللی است که با نام Graduate Management Test و به اختصار GMAT شناخته می‌شود. آزمون GMAT دارای بخش‌های مختلفی از جمله قسمت نوشتاری – تحلیلی، مهارت‌های کلامی و ریاضیات است که در هر بخش مهارت‌های علمی متقاضی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

 • MCAT

این آزمون درواقع آزمونی برای پذیرش در کالج‌های پزشکی کانادا است که به صورت تستی و رایانه‌ای انجام می‌شود. آزمون MCAT در دانشگاه‌هایی مانند آلبرتا، بریتیش کلمبیا و تورنتو، به عنوان معیاری برای ارزیابی دانشجو مورد توجه قرار می‌گیرد.

 • SAT

Scholastic Assessment Test یا به اختصار SAT، یکی از آزمون‌های اجباری برای ورود به دانشگاه‌های کانادا است. در این آزمون مهارت‌های زبان انگلیسی و ریاضیات متقاضی مورد ارزیابی قرار گرفته و توسط اکثر دانشگاه‌های کانادا به عنوان معیاری برای پذیرش در نظر گرفته می‌شود.

شرایط سنی تحصیل در کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید حداقل 18 سال سن را داشته باشید. البته این محدودیت سنی در استان های مختلف این کشور متفاوت است. به طورکلی جهت تحصیل در کشور کانادا به عنوان یک خارجی سن شما باید بین 18 تا 35 سال باشد. همچنین کشور کانادا برای پذیرش در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد گپ تحصیلی 2 تا 5 سال را با ارائه فعالیت مرتبط می­پذیرد.

بورسیه‌های تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین‌المللی

ممکن است بسیاری از افراد رویای تحصیل در کانادا را در سر داشته باشند اما برخی از آن‌ها به دلیل هزینه‌های تحصیلی بالا، از این ایده صرف نظر کنند. اما روش‌های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید هزینه‌های تحصیلی خود را به حد معقول برسانید و بدون دغدغه در بهترین دانشگاه‌های کانادا به تحصیل بپردازید. بورسیه‌های تحصیلی که از سمت مؤسسات علمی کانادا به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود، یکی از این روش‌هاست که توجه بسیاری از دانشجویان را به سمت خود جلب کرده است.

درواقع اگر شرایط لازم را برای دریافت بورسیه داشته باشید و توان علمی شما نیز در سطح مطلوبی قرار داشته باشد و در کنار آن کمی هم خوش شانس باشید، به راحتی می‌توانید از این تسهیلات برای کاهش هزینه‌های تحصیل خود استفاده کنید. بورسیه‌ها به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • بورسیه‌های دولتی

این نوع بورسیه توسط دولت کانادا به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌شود و بخشی از هزینه تحصیل و زندگی آن‌ها را پوشش می‌دهد. با استفاده از بورسیه‌های دولتی کانادا می‌توانید امور مالی خود را در سطح معقولی مدیریت کنید و همچنین از آن به عنوان کمک هزینه‌ای برای سفر و سایر فعالیت‌های زندگی، استفاده کنید. جایزه تحقیقات، بورسیه‌های تشویقی دکتری، بورسیه تحصیلی انتاریو، بورسیه شورای تحقیقات ملی کانادا و…، نمونه‌ای از بورسیه‌های دولتی کانادا هستند.

 • بورسیه‌های غیر دولتی

بورسیه‌های غیر دولتی توسط نهادهای خصوصی یا غیرانتفاعی و یا توسط افراد مطرح جامعه به دانشجویان اعطا می‌شود. هدف از ارائه این بورسیه‌ها، افزایش میزان جذب دانشجویان بین‌المللی بوده و در زمینه‌های مختلف به دانشجویان اختصاص می‌یابد. بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی ترودو، بورسیه آنه والی و…، نمونه‌هایی از بورسیه‌های غیردولتی کانادا هستند.

 • بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه

بورسیه‌های تحصیلی نیز از سمت دانشگاه‌های کانادایی به دانشجویان ممتاز بین‌المللی اعطا می‌شود. اکثر این بورسیه‌ها بر اساس شایستگی علمی به دانشجویان اختصاص می‌یابند و بسته به رزومه و شرایط دانشجویی، بخش مشخصی از هزینه‌های تحصیلی او را پوشش می‌دهند. بودجه بین‌المللی دانشگاه واترلو، بورسیه‌های بین‌المللی دانشگاه کلگری، بورسیه دانشگاه آلبرتا و…، نمونه‌هایی از بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌های کانادا هستند.

چگونه برای دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا اقدام کنیم؟

برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی کانادا، لازم است که درخواست خود را به طور مستقیم به دانشگاه ارائه دهید. در این شرایط می‌توانید درخواست خود را به همراه تقاضانامه‌ای که به منظور شرح توانایی و شرایط خود تنظیم کرده‌اید، به دانشگاه ارائه دهید. تقاضانامه شما باید مقاله‌ای شامل علایق، تجربه‌های کاری و رزومه تحصیلی و تحقیقاتی شما باشد و هر میزان که این مقاله پربارتر باشد، شانس شما را برای دریافت بورسیه بیشتر می‌کند.

به طور کلی استفاده از بورسیه‌های تحصیلی می‌تواند یکی از روش‌های هوشمندانه برای مدیریت هزینه‌های تحصیل در کانادا باشد. بدین ترتیب دانشجویان بین‌المللی قادر خواهند بود که با هزینه‌های نسبتاً معقول و مناسب، بدون دغدغه فکری برنامه‌های تحصیلی خود را دنبال کنند. علاوه بر بورسیه، روش‌های دیگری نیز برای تأمین مالی برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا وجود دارد که وام‌های دانشجویی یکی از این روش‌هاست؛ برای آشنایی بیشتر با این نوع وام، ادامه مطلب را دنبال کنید.

وام‌های دانشجویی برای تحصیل در کانادا

کانادا به عنوان یکی از قطب‌های مهم برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی، علاوه بر بورسیه‌های تحصیلی، سازوکارهای دیگری ازجمله وام‌های دانشجویی، برای تأمین بخشی از هزینه‌های تحصیل دانشجویان بین‌المللی، در نظر گرفته است. وام‌های تحصیلی کانادا عبارتند از:

 • وام‌های با وثیقه

این وام‌ها مستلزم به ارائه نوعی تضمین یا وثیقه هستند که نزد وام دهنده سپرده می‌شوند. به عنوان مثال فرد متقاضی باید دارایی مشهودی مانند زمین، خانه و… و یا دارایی نامشهودی مانند بیمه عمر، سپرده ثابت، اوراق قرضه و… را به عنوان تضمین به وام دهنده ارائه دهند.

 • وام‌های بدون وثیقه

برای دریافت این نوع وام نیازی به ارائه تعهد یا وثیقه نیست، با این حال برای دریافت وام دانشجویی بدون وثیقه به یک متقاضی مشترک نیاز دارید که درآمد او احتمال تحریم وام را تضمین کند.

فرآیند دریافت وام معمولاً مدت زمان زیادی به طول مینجامد و به همین دلیل است که اکثر افراد بورسیه‌های تحصیلی را ترجیح می‌دهند. اما اگر شما شرایط مناسبی برای دریافت وام دانشجویی کانادا را دارید، خوب است که شانس خود را در این مسیر امتحان کنید. در ادامه می‌توانید مراحل دریافت وام را به طور خلاصه مشاهده کنید:

 • درباره بانک‌های بین‌المللی ارائه‌دهنده وام‌های دانشجویی در کانادا تحقیق کنید.
 • مدارک و شرایط موردنیاز برای دریافت وام را مورد مطالعه قرار دهید.
 • کل بودجه مورد نیاز خود برای یک دوره تحصیلی را محاسبه کنید.
 • گزینه‌های ارائه‌شده برای دریافت وام را مقایسه کنید.
 • پس از تصمیم‌گیری در رابطه با نوع و بانک ارائه‌دهنده وام، فرم درخواست را دریافت کنید.
 • فرم درخواست را به همراه مدارک خود برای بانک ارسال کنید.
 • منتظر تأیید درخواست خود باشید.
 • پس از تأیید بانک، با امضای قرارداد، مبلغ وام تعیین شده را دریافت کنید.

مقدار وام‌های دانشجویی کانادا با توجه به شرایط و درخواست شما و پس از بررسی توسط بانک ارائه‌دهنده وام، تعیین خواهند شد و پس از آن بر اساس توافق‌نامه به صورت یکجا یا تدریجی، به شما پرداخت خواهد شد. گاهی اوقات ممکن است بانک تنها شهریه دانشگاه شما را پرداخت کنید و در برخی موارد نیز می‌توان برای سایر هزینه‌ها مانند خرید کتاب، لپ تاپ و سکونت نیز درخواست کنید.

آیا پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانم همچنان در کانادا بمانم؟

پاسخ به این سؤال کاملاً مثبت است؛ چراکه دولت کانادا فرصت‌های مختلفی را به دانشجویان ارائه می‌کند تا در صورت تمایل بتوانند در کانادا بمانند و به اشتغال بپردازند. بدین منظور لازم است که فارغ‌التحصیلان از سازمان بین‌المللی دانشجویان مجوز کار دریافت کنند. پس از دریافت این مجوز دانشجویان پس از مدت یک الی دو سال می‌توانند نسبت به دریافت اقامت دائم کانادا، اقدام کنند.

همچنین برنامه‌های متنوعی در مؤسسات مختلفی کانادایی وجود دارد که دانشجویان با عضویت در این برنامه می‌توانند بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی و بدون سابقه کاری به اشتغال بپردازند و روند دریافت اقامت خود را سرعت ببخشند. از جمله این برنامه می‌توان به برنامه تحصیلات تکمیلی بین‌المللی آتلانتیک، برنامه کشتی‌سازی ایرونیگ و…، اشاره کرد.

بهترین شغل‌های دانشجویی کانادا

تحصیل مقطع دکتری در کشور کانادا

اگر قصد دارید که در دوران تحصیل خود در کانادا برای تأمین بخشی از هزینه‌های خود به اشتغال بپردازید و یا به دنبال کسب مهارت‌های جدید هستید، باید به دنبال بهترین گزینه‌ها برای دریافت بهترین فرصت‌ها برای آینده شغلی و زندگی خود باشید. اگر در رابطه با مشاغل پر متقاضی در کانادا جستجو کنید، با فهرستی از صدها گزینه متنوع مواجه خواهید شد، اما هرکدام از این مشاغل چالش‌های مختلفی را برای دانشجویان بین‌المللی ایجاد می‌کنند. بنابراین در ادامه به معرفی نمونه‌هایی از بهترین و مناسب‌ترین شغل‌های دانشجویی پرداخته‌ایم تا بدین ترتیب تصمیم‌گیری برای شما آسان‌تر باشد:

 • دندان‌پزشک
 • روان‌پزشک
 • جراح
 • وکیل
 • خلبان
 • مهندس نفت
 • برنامه‌نویس جاوا
 • مهندس اطلاعات
 • توسعه‌دهنده نرم‌افزار
 • برنامه‌نویس وب

بدین ترتیب اگر رشته تحصیلی شما مرتبط با هرکدام از مشاغل ذکر شده است، می‌توانید درخواست خود را مبنی بر دستیاری و کارآموزی در این زمینه ارائه دهید تا بدین ترتیب هم هزینه‌های خود را پوشش دهید و هم مهارت‌های خود را تا زمان اشتغال مستقل، افزایش دهید. همچنین سایر موقعیت‌های شغلی پاره وقت نیز برای دانشجویان بین‌المللی کانادا در دسترس است که در ادامه می‌توانید آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید:

 • مشاغل دانشگاهی

این حیطه، ساده‌ترین خواستگاه برای دریافت مشاغل دانشجویی در کانادا است. درواقع شما با اشتغال در مشاغل دانشجویی به دلیل استقرار در محل تحصیل خود، می‌توانید تعادل مناسبی بین کار و تحصیل خود برقرار کنید و درنهایت شما بخشی از جامعه دانشگاه خواهید بود. بنابراین می‌توانید درخواست خود را برای فعالیت در بخش‌هایی از جمله: کتابخانه، دفاتر اداری، کافه، پشتیبانی فنی، دستیار آموزشی و…، به دانشگاه ارائه دهید.

 • مشاغل خارج از دانشگاه

گزینه‌های شغلی متعددی در خارج محوطه دانشگاه قابل دسترسی است که برای سهولت رفت و آمد می‌توانید موقعیت‌هایی از در اطراف دانشگاه یا محل سکونت خود انتخاب کنید. البته باید توجه داشته باشید که پیش از اشتغال در این مشاغل، حتماً از دانشگاه خود مجوز کار دریافت کرده و مطابق با شرایط مجوز، به اشتغال بپردازید. درواقع با نقض شرایط ذکر شده در مجوز کار، شما ملزم به ترک کانادا و محروم از تحصیل در این کشور خواهید شد. اشتغال در فروشگاه‌ها و مراکز خرید، تدریس خصوصی، ترجمه، مشاغل فریلنسری، پرستاری و..، از جمله مشاغل مناسب برای دانشجویان در کانادا می‌باشند.

 • کارآموزی

این نوع مشاغل ممکن است در خارج یا داخل دانشگاه باشند و به معنی استخدام آموزشی در یک محیط حرفه‌ای هستند. مشاغل کارآموزی به دانشجویان کمک می‌کند تا بتوانند خود را برای بازار کار و مشاغل آینده آماده کنند و درک مناسبی از مفهوم حرفه‌ای رشته تحصیلی خود داشته باشند.

علاوه بر این مشاغل دانشجویی می‌تواند مزایای متنوعی را به دانشجویان ارائه دهد که در ادامه به بیان برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • استقلال مالی

بدین ترتیب شما خواهید دانست که چگونه باید امور مالی خود را در طول زندگی مستقل خود در خارج از کشور، مدیریت کنید. همچنین شما خواهید آموخت که چگونه مسئولانه پول خود را خرج کنید و مقداری از آن را پس‌انداز کنید. این عامل درنهایت منجر به رشد ذهنی و توسعه مهارت‌های فردی شما خواهد شد.

 • تجربه کاری

مشاغل دانشجویی پاره وقت می‌توانند تجربه شغلی غنی را برای شما به ارمغان بیاورند و حتی در آینده به عنوان بخشی از رزومه شما در نظر گرفته شوند.

 • توسعه مهارت‌ها

درواقع با اشتغال در مشاغل پاره وقت دانشجویی، شما می‌توانید مدیریت زمان، روحیه تیمی، مهارت‌های ارتباطی و نحوه ایجاد تعادل بین کار، مطالعه و زندگی را به خوبی فراگرفته و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

تحصیل در کانادا به همراه خانواده

قیم یا سرپرست تحصیلی در کانادا

متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا به در شرایط تأهل هستند نیز در صورتی که از تمامی شرایط دریافت ویزای دانشجویی برخوردار باشند، می‌توانند درخواست خود را مبنی بر همراهی اعضای خانواده خود ارائه دهند. پس از آن ممکن است این درخواست تائید یا رد شود که این موضوع به شرایط اعضای خانواده نیز بستگی دارد. اگر درخواست همراهی خانواده فرد متقاضی تائید شد، در این صورت کودکان همراه می‌توانند به طور رایگان از خدمات آموزشی و بورسیه تحصیلی کانادا برخوردار شوند و همسر همراه نیز می‌تواند به طور تمام‌وقت در کانادا اشتغال داشته باشد.

امنیت دانشجویان بین‌المللی در کانادا

حتماً شما نیز پیش از نهایی کردن تصمیم خود مبنی بر مهاجرت و ادامه تحصیل در کانادا، سؤالاتی درباره امنیت این کشور در ذهن دارید. به طور کلی باید بدانید که دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی کانادا هرساله بالغ بر 6 میلیون پذیرش از دانشجویان بین‌المللی در سراسر جهان دارند. این آمار به دلیل کیفیت آموزش و زندگی دانشجویی معقولی است در محیطی صمیمی و با امنیت بالا، به این دانشجویان ارائه می‌شود. درواقع کانادا را می‌توان به عنوان یکی از امن‌ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفت که بدون توجه به فرهنگ یا ملتی که به آن تعلق دارند، می‌توانند از امکانات بی‌نظیری برخوردار شوند.

اما برای کسب اطمینان بیشتر خوب است که به خواندن این مطلب ادامه دهید تا جنبه‌های مختلف امنیت دانشجویان بین‌المللی کانادا با مورد بررسی قرار دهیم. در ابتدا لازم است بدانید که چرا امنیت دانشجویان بین‌المللی از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه می‌توانید برخی دلایل این اهمیت را مورد بررسی قرار دهید:

 • سلامت روان

تحصیل در یک جامعه بین‌المللی، ملزم به حفظ آرامش و مراقبت‌های روانی است. دل‌تنگی در میان دانشجویان بین‌المللی، امری بسیار رایج است، بنابراین مهم است که با فراهم کردن محیطی امن و سالم، فضا را برای دانشجویان متعادل‌تر کرده و با ایجاد امنیت، سلامت روانی آن‌ها را تضمین کنید. تنها در این شرایط است که دانشجویان عملکرد تحصیلی بهتری از خود نشان می‌دهند.

 • عملکرد تحصیلی

حفظ امنیت برای دانشجویان بین‌المللی، این اطمینان را برای آن‌ها ایجاد می‌کند که بتوانند راحت‌تر با مقصد تحصیلی خود ارتباط برقرار کنند و به طور مطلوب به کسب تجربه بپردازند. تمام این عوامل درنهایت منجر به رشد فردی و تحصیلی دانشجو و افزایش سطح عملکرد تحصیلی مفید او خواهد شد.

بنابراین آیا کانادا مقصدی امن برای دانشجویان بین‌المللی است؟ در پاسخ به این سؤال باید بدانید که کانادا مقصد بسیاری از ملیت‌ها و فرهنگ‌ها است. این کشور یکی از امن‌ترین و پرتنوع‌ترین کشورهای جهان است که جایگاه مطلوب در شاخص صلح جهانی را به خود اختصاص داده است. از جمله امن‌ترین شهرهای کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کبک
 • اتاوا
 • مونترا
 • تورنتو

درواقع دانشجویان با هر ملیتی که باشند، در دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی کانادا، از احترام زیادی برخوردارند. در دانشگاه‌های این کشور با دانشجویان بین‌المللی بدون هیچ‌گونه تعصب یا تبعیضی رفتار خواهد شد و هیچ تفاوتی میان دانشجویان ملی و بین‌المللی، در این کشور وجود ندارد.  علاوه بر این کانادا از دپارتمان‌های امنیتی ویژه‌ای برخوردار است که امنیت تمام افراد جامعه از جمله دانشجویان را تأمین می‌کنند.

نکات مهم امنیتی برای دانشجویان بین‌المللی کانادا

پس از اینکه پاسخ مناسبی برای سؤالات خود در رابطه با امنیت دانشجویان بین‌المللی در کانادا کسب کردید، اکنون می‌توانید نکاتی را مورد بررسی قرار دهید که به عنوان اقداماتی پیشگیرانه و دستورالعمل‌های ایمنی، می‌توانند امنیت شما را در این کشور افزایش دهند:

 • نسبت به محیط اطراف خود هوشیار باشید

شناخت محیط اطراف و تردد از مسیرهای شناخته شده، امری ضروری برای مهاجرت است. در مواقعی که از مسیرهای جدیدتر عبور می‌کنید، همیشه محیط اطراف خود را بررسی کرده و حواس خود را متمرکز کنید. علاوه بر این همیشه سعی کنید از خیابان‌های روشن و پرجمعیت عبور کنید.

 • از سرویس‌های دانشگاهی استفاده کنید

با پرداخت هزینه‌های تحصیل به دانشگاه، می‌توانید از خدمات مختلفی بهره‌مند شوید. این خدمات شامل سرویس‌هایی مانند تماس‌های بین‌المللی، خدمات امنیتی، سرویس‌های حمل و نقل و… است. این سرویس‌ها با سطوح امنیتی بالایی به دانشجویان ارائه‌شده و دارای ریسک بسیار کمتری هستند.

 • در دسترس باشید

در مواقعی که قصد دارید برای سفر یا بازدید به مکان مشخصی در کانادا بروید، حتماً با دوستان و خانواده خود در میان بگذارید و وقایع طول مسیر را به طور مرتب با آن‌ها در میان بگذارید.

 • مسیرها را بشناسید

همیشه قبل از اینکه به جایی بروید یا در مکانی تردد داشته باشید، مسیرهای عمومی آن را مورد بررسی قرار دهید و برای درک و آشنایی با آن زمان بگذارید. همچنین به طور مرتب مسیرهای روزانه خود را مرور کرده و به خاطر بسپارید.

 • از وسایل خود به خوبی نگهداری کنید

هرگز وسایل خود را در محیط‌های مختلف رها نکنید چراکه ممکن است پس گرفتن آن‌ها کاری بسیار دشوار باشد. همیشه هنگام سفرهای خود کیف یا پوشه‌ای جداگانه برای نگهداری اسناد ضروری خود در نظر بگیرید.

 • از محل سکونت خود محافظت کنید

اگر در خوابگاه‌های دانشجویی اقامت ندارید، مهم است که اقدامات لازم را برای ایمن نگه داشتن محل سکونت خود انجام دهید. به عنوان مثال همسایه‌های خود را بشناسید، درب و پنجره خانه را قفل کنید.

 • از پول نقد استفاده نکنید

تا جای امکان در مکان‌های مختلف از پول نقد استفاده نکنید و همواره از دستگاه‌های خودپرداز و کارت‌های بانکی خود برای پرداخت ایمن و مطمئن کمک بگیرید.

 • به فرهنگ دیگران احترام بگذارید

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، مهم است که بدانید کشوری که برای ادامه تحصیل به آن مهاجرت کرده‌اید، آداب مذهبی و فرهنگ منحصر به فرد خود را دارد. هرگز فرهنگ دیگران را مورد تمسخر قرار ندهید و همواره سعی کنید فردی محترم و متشخص باشید.

امیدواریم که برای تمام سؤالات خود در رابطه با امنیت دانشجویان بین‌المللی در کانادا، پاسخ مناسبی دریافت کرده باشید. درواقع زندگی به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در کانادا، ممکن است بسیار هیجان‌انگیز باشد. با این حال حفظ امنیت مهم‌ترین عاملی است که ملزم به هوشیاری و به کار بردن دقت کافی بوده و می‌تواند زندگی دانشجویی معقول و آرامی را به شما هدیه کند.

ویزای دانشجویی کانادا

هر ساله بیش از 130،000 دانشجوی بین المللی تحصیل در دانشگاههای کشور کانادا را انتخاب می­کنند. کانادا علاوه بر یک سیستم آموزشی با کیفیت، امکانات رفاهی مناسبی را برای ساکنان خود فراهم می­کند. پس دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از موسسات آموزشی کشور کانادا، فرد متقاضی می­تواند جهت اخد ویزای دانشجویی این کشور اقدام کند.

اولین مرحله برای دریافت ویزای دانشجویی این است که قبل از ورود به کانادا ، برای ویزای دانشجویی کانادا به صورت آنلاین ، در وب سایت Citizenship and Immigration Canada (CIC) اقدام کنید (بارگذاری کلیه مدارک از طریق آنلاین صورت می­گیرد). از جمله مدارک بسیار مهم در این پروسه، ارائه نامه پذیرش از یک موسسه معتبر دانشگاهی در کشور کانادا است. همچنین کلیه اسناد و مدارک مربوط به اثبات منابع مالی مناسب برای پشتیبانی از هزینه تحصیل و زندگی شما در کشور کانادا نیز باید ارائه شوند.

گواهی ارائه شده مبنی بر عدم سو پیشینه کیفری نیز مورد نیاز است. بعد از ثبت نام، مدارک شما بررسی شده و به شما نوبت انجام بیومتریک و یا انگشت نگاری داده می­شود. سپس معمولا طی چند هفته آینده نتیجه نهایی بررسی و صدور ویزا از طرف کشور کانادا به شما اعلام می­شود.

خوابگاه های دانشجویی کانادا

اگر برای تحصیل به کانادا می روید، به عنوان محل اقامت می­توانید استفاده از خوابگاه های دانشگاه و یا اجاره خانه در نزدیکی محل دانشگاه را در نظر بگیرید. بنابراین یکی از اصلی ترین مواردی که در زندگی شما تأثیرگذار خواهد بود، بودجه ای که برای اقامت خود رزرو کرده اید.

قیمت ها بسته به نوع محل اقامت شما می­تواند متفاوت باشد. در خصوص خوابگاه های دانشجویی، مدارس و کالج ها در کانادا به دانشجویان این امکان را می‌دهند تا در محل اقامت خود در نزدیکی دانشگاه اقامت کنند. اتاق های خوابگاه معمولاً مبله هستند، اما اغلب اوقات آشپزخانه و حمام با دانشجویان دیگر مشترک است. اتاق ها نیز ممکن است مشترک باشند اما معمولا از نظر جنسیت از هم جدا می­شوند.

در برخی موارد، برنامه های سفارش غذا شامل هزینه اتاق می­شود. اقامت در خوابگاه راهی ایده آل برای حضور فعال در فعالیت های دانشگاه و ملاقات با سایر دانشجویان است. هزینه متوسط یک اتاق در خوابگاه حدود 3000 دلار تا 7،500 دلار کانادا به ازای هر سال تحصیلی است.

بیمه دانشجویی کانادا

کلیه دانشجویان بین المللی در کانادا باید بیمه درمانی داشته باشند. پوشش پزشکی تحت  این بیمه برای  دانشجویان بین المللی از یک استان به استان دیگر متفاوت است. در استان­هایی که دانشجویان بین المللی تحت برنامه های مراقبت های بهداشتی استانی قرار ندارند، دانشجویان باید خود را تحت پوشش بیمه درمانی خصوصی نیز قرار دهند.

مطابق با این نوع از بیمه درمانی، خدماتی از قبیل ویزیت های بیمارستان و پزشکان، آمبولانس و خدمات امداد هوایی، داروهای تجویز شده، اورژانس های دندانی، خدمات حضور مترجم و موارد دیگر به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته  در دسترس دانشجویان بین المللی خواهد بود.

کار حین تحصیل در کانادا

اگر اجازه تحصیل شما شامل شرایطی باشد که ذکر کرده باشد که می­توانید در دانشگاه یا خارج از دانشگاه کار کنید، شما واجد شرایط کار در کانادا هنگام تحصیل هستید. البته لازم است که فرد متقاضی شرایط دیگری نیز داشته باشد. در این حالت شما فقط زمانی می­توانید کار خود را در کانادا آغاز کنید که برنامه تحصیلی خود را شروع کرده باشید و بنابراین قبل از شروع تحصیل نمی توانید کار کنید.

دانشجویان بین المللی می­توانند در طول مدت تحصیل خود تا 20 ساعت در هفته و در تعطیلات 40 ساعت در هفته کار کنند. آنها می­توانند تقریباً 8 تا 10 دلار کانادا به ازای هر ساعت درآمد کسب کنند. اگر دانشجویی به صورت تمام وقت در خارج از دانشگاه کار کند، می­تواند تقریباً مبلغ 10 الی 15 دلار کانادا به ازای هر ساعت (به عبارتی معادل 400 تا 1000 دلار کانادا به صورت ماهانه) را بعنوان درآمد کسب کند.

برای مثال اگر در طول تحصیل خود می­خواهید در محیط دانشگاه مشغول به فعالیت شده و ازین راه کسب درآمد کنید گزینه هایی نظیر کار در کتابخانه، کار در درمانگاه دانشگاه، کار در یک مرکز تحقیقاتی و فعالیت به عنوان دستیار یک استاد وجود دارند.

اقامت پس از تحصیل در  کانادا

اگر قصد ماندن در کشور کانادا را دارید، اجازه کار پس از فارغ التحصیلی به شما این امکان می­دهد تا بتوانید به صورت موقت در کانادا مانده و کسب درآمد کنید. در ادامه بسته به برنامه های خود برای آینده، می­توانید برای دریافت اقامت دائم این کشور وارد یکی از برنامه های استانی یا فدرال کشور کانادا شوید.

شما می­توانید پس از فارغ التحصیلی در کشور کانادا به صورت تمام وقت کار کنید. به این صورت که:

 1. قبل از اتمام تاریخ مجوز اجازه تحصیل خود، شما باید درخواست اجازه کار یا اجازه کار پس از فارغ التحصیلی(PGWP) را ارائه دهید.
 2. و یا شما در یک برنامه تحصیلی جدید در یکی از موسسات آموزشی معتبر این کشور ثبت نام ­کنید. اگر دانشگاه شما معتبر نباشد، به شما مجوز اجازه کار داده نخواهد شد.
 • به طور کلی شرایط درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی(PGWP) به شرح زیر است:
 1. برای درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی باید از یکی موسسه آموزشی معتبر فارغ التحصیل شوید.
 2. فارغ التحصیلی از یک موسسه آموزشی معتبر شما را واجد شرایط دریافت این اجازه کار می­کند اما تضمین نمی­کند که آن را دریافت کنید.
 3. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه و دریافت نمرات نمرات نهایی باید طی 180 روز (تقریباً 6 ماه) برای دریافت این مجوز اقدام کنید.
 4. برنامه تحصیلیتان باید حداقل 8 ماه باشد.
 5. پرداخت هزینه 255 دلار کانادا

حدود 53 روز طول می کشد تا این مجوز صادر شود. بسته به طول مدت زمان برنامه تحصیلی هر فرد، مجوز اجازه کار بعد از تحصیل می­تواند بین 9 ماه تا 3 سال معتبر باشد.

همان طور که قبلا اشاره شد، PGWP  دارای اعتبار موقت است، بنابراین لازم است که پیش از اتمام مهلت این مجوز، برای دریافت اقامت دائم خود از طریق ورود به برنامه اکسپرس اینتری اقدام کنید. در اینصورت با توجه به اینکه شما در کانادا تحصیل کرده و مدتی را در این کشور مشغول به کار بوده اید، امتیازات زیادی جهت شرکت در این برنامه خواهید داشت و اخذ اقامت دائم کانادا برای شما ساده تر خواهد بود. پس از گذشت 3 سال از اخذ اقامت دائم کانادا نیز می­توانید جهت دریافت تابعیت و پاسپورت کانادایی اقدام کنید.

مشاوره قبل از مهاجرت و تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا می‌تواند راهی برای تحقق رؤیاهای شما باشد و هدفی هیجان‌انگیز به نظر برسد، با این وجود نباید به صورت هیجانی تصمیم بگیرید؛ چراکه این انتخاب درواقع تعیین کننده مسیر شغلی و آینده شما خواهد بود. بنابراین لازم است که در این باره از متخصصان و مشاوران مهاجرتی، راهنمایی‌های تکمیلی را با توجه به شرایط خود دریافت کنید. بنابراین بهره‌مندی از یک خدمات مشاوره‌ای دقیق و ماهرانه پیش از اقدام به مهاجرت تحصیلی به کانادا، امری ضروری است. درواقع مشاور باید شما را در زمینه‌های زیر راهنمایی کند:

 • نحوه اخذ ویزا و مدارک موردنیاز برای ثبت نام
 • بایدها و نبایدهایی که باید در مراحل مختلف پذیرش و مهاجرت به آن‌ها توجه داشته باشید.
 • انجام مصاحبه‌های تمرینی برای ایجاد آمادگی در شرایط واقعی
 • ایجاد دیدگاه مناسب برای انتخاب رشته و دانشگاه مناسب
 • ارائه اطلاعات به‌روز و دقیق در رابطه با آخرین شرایط پذیرش
 • به‌روزرسانی و اطلاع‌رسانی منظم نسبت به رویدادها و تاریخ‌های مهم در روند پذیرش
 • تقویت روحیه و اعتماد به نفس متقاضی
 • کمک به آماده کردن پرونده و اسناد مورد نیاز و سازمان‌دهی امور اداری

بنابراین مشاور مهاجرتی باید در تمام مراحل پذیرش و مهاجرت تحصیلی به کانادا، مانند یک دوست و همراه در کنار شما باشد و به طور دقیق شما را از تغییرات و اخبار دانشگاه مطلع کند. بدین ترتیب شما قادر خواهید بود با آرامش بیشتری شرایط خود را با الزامات دانشگاه مطابقت داده و خود را آماده کنید. البته در این شرایط باید توجه داشته باشید که خدمات مشاوره‌ای را حتما از موسسات معتبر و مورد اطمینان دریافت می‌کنید و احتیاط لازم را به کار ببرید.

کلام آخر

برای تحصیل در کانادا  به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، شما باید مهارت‌های مطالعاتی و یادگیری خود را تقویت کرده و درباره مطالب آموزشی، تفکری نقادانه داشته باشید. تنها در این صورت است که می‌توانید در کانادا به عنوان کشوری با اقتصاد پررونق و کیفیت زندگی بالا، فرصت‌های فوق‌العاده را برای موفقیت تحصیلی و آینده شغلی خود رقم بزنید. درنهایت باید توجه داشته باشید که انتخابی آگاهانه و صحیح برای انتخاب رشته و دانشگاه موردنظر خود برای تحصیل در مدارس کانادا داشته باشید. در این شرایط لازم است که حتماً با مشاوران متخصص در زمینه مهاجرت تحصیلی مشورت کرده و اطلاعات لازم برای انتخاب بهترین گزینه را دریافت کنید.

سوالات متداول

شرایط تحصیل در کانادا چیست؟

· الزامات ورودی اولیه
· یک سند مسافرتی معتبر مانند پاسپورت
· گواهی سلامت جسمی
· گواهی عدم سوسابقه
· افسر مهاجرت را متقاعد کنید که روابطی دارید، مانند شغل، خانه، دارایی‌های مالی یا خانواده که شما را به کشور خود باز می‌گرداند.

آیا کانادا مکان ارزانی برای تحصیل است؟

کانادا تحصیلات مقرون به صرفه‌ای را ارائه می‌دهد و شهریه آن از 12000 تا 30000 دلار کانادا در سال است که آن را به گزینه‌ای مقرون به صرفه تبدیل می‌کند، بدون اینکه کیفیت آموزش را به خطر بیندازد.

چه نمره آیلتسی برای کانادا لازم است؟

به طور کلی، برنامه‌های کارشناسی حداقل به نمره آیلتس 6.0 در کل با 5.5 در هر ماژول نیاز دارند، در حالی که برنامه‌های تحصیلات تکمیلی نیاز به نمره 6.5 در کل و 6.0 در هر ماژول دارند. این موضوعات فقط نقاط شروع هستند و موسسات و برنامه‌های خاص ممکن است آستانه بالاتری داشته باشند.

یک دانشجو در کانادا چقدر می‌تواند درآمد داشته باشد؟

حقوق ساعتی دانشجویان خارجی در کانادا معمولاً از 13 تا 25 دلار متغیر است. با این حال، بسته به نوع کار و تخصص خود، دانشجویان بین المللی ممکن است 30 تا 75 دلار در ساعت در کانادا درآمد داشته باشند، با حداقل دستمزد از 11.45 تا 22.50 دلار در ساعت.

برای تحصیل در کانادا چه مقدار پول باید پس انداز کنم؟

در مقایسه با بسیاری از کشورها، تحصیل در کانادا بسیار مقرون به صرفه است. احتمالاً برای پوشش شهریه سالانه بین 20000 تا 30000 دلار کانادا نیاز خواهید داشت. این محدوده فقط یک میانگین است و بسته به موسسه و برنامه‌ای که در آن ثبت نام کرده‌اید متفاوت خواهد بود.

کدام شغل برای دانشجویان در کانادا بهتر است؟

بهترین شغل در کانادا برای دانشجویان شامل کار به عنوان دستیار معلم، معلم خصوصی، پیشخدمت، متصدی بار ، راننده، مترجم آزاد، مترجم، فروشنده، پرستار بچه، سگ گردان و … است.

کدام دانشگاه در کانادا ارزانتر است؟

10 بهترین کالج ارزان در کانادا برای دانشجویان بین المللی در ادامه لیست شده است:
· دانشگاه کلگری
· دانشگاه گوئلف
· دانشگاه مانیتوبا
· دانشگاه ساسکچاوان
· دانشگاه مموریال نیوفاندلند
· کالج Bow Valley
· کالج هامبر
· کالج آلگونکوین

آیا اخذ ویزای تحصیلی کانادا آسان است؟

تحصیل در کانادا برای بسیاری از دانشجویان بین المللی یک رویا است. وقتی نامه پذیرش از یک مدرسه کانادایی دریافت می‌کنید، ممکن است به نظر برسد که قسمت سخت آن به پایان رسیده است. با این حال، حقیقت این است که گرفتن مجوز تحصیل در کانادا بسیار سخت‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید و ممکن است با رد ویزای تحصیلی مواجه شوید.

سریع‌ترین راه برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

بسته به محل زندگی شما، ممکن است بتوانید مجوز تحصیل خود را سریعتر از طریق Student Direct Stream ( SDS) دریافت کنید. ما سعی می‌کنیم اکثر برنامه‌های SDS را ظرف 20 روز تقویمی پردازش کنیم. با این حال، برخی از برنامه‌ها ممکن است بیشتر طول بکشد. مجوز تحصیل ویزا نیست و به خودی خود به شما اجازه سفر یا ورود به کانادا را نمی‌دهد.

اگر به عنوان ویزای دانشجویی در کانادا تحصیل نکنم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر دولت کانادا متوجه شود که پس از دریافت ویزای تحصیلی کانادا و ورود به این کشور امکان ادامه تحصیل را به دلایل مختلف ندارید ممکن است از شما بخواهیم که کانادا را ترک کنید. همچنین ممکن است لازم باشد 6 ماه صبر کنید تا بتوانید برای یک مجوز تحصیلی جدید (یا برای ویزای بازدید کننده یا مجوز کار در کانادا) درخواست دهید.

شرایط پذیرش دردانشگاه‌های کانادا چیست؟

هر دانشگاه در کانادا سیاست خاص خود را در مورد شرایط پذیرش متقاضیان دارد. برای شرایط پذیرش برنامه مورد نظر خود به طور مستقیم با هر دانشگاه مکاتبه کنید. می­توانید به وب سایت دانشگاه مراجعه کرده و برنامه موردنظر خود را پیدا کرده و اطلاعات موردنیاز خود را بیابید.

من تمام برنامه تحصیلی ام را به جز یک سال آخر را در کشور خود به اتمام رسانده ام و مایلم سال آخر برنامه خود را در کشور کانادا به پایان برسانم. آیا دانشگاه ها و سایر موسسات آموزشی کانادایی سالهای تحصیلی را که در کشور خودم گذرانده ام را می پذیرند و اجازه ورود به سال آخر کانادا را می­دهد؟

هر دانشگاه در کانادا سیاست خاص خود را در مورد انتقالات از سایر موسسات دارد. با دانشگاهی که به آن علاقه دارید مستقیماً با دفتر دانشجویان بین المللی مکاتبه کنید تا دریابید که شرایط انجام انتقالی برای برنامه تحصیلی موردنظر شما به چه صورت است.

من در یکی از موسسات آموزشی کانادایی پذیرفته شدم و چند هفته پیش درخواست مجوز تحصیل را برایم ارسال کردم، اما هنوز چیزی در این باره نشنیده ام. میشه بگید کی میاد؟ آیا می توانید برای سرعت بخشیدن به روند کاری انجام دهید تا بلافاصله مجوز تحصیل خود را دریافت کنم؟

مجوزهای تحصیلی توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کشور کانادا انجام می­شود. برای پاسخ به این قبیل سوالات درباره مجوزهای تحصیل، به این سازمان ایمیل دهید.

آیا حین تحصیل من، همسرم می­تواند در کانادا مشغول به کار شود؟

بله، وب سایت سازمان مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کشور کانادا شرایط لازم برای کار همسر را توضیح داده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر به این وب سایت مراجعه کنید.

فرزند من شهروند کانادا است، اما ما سالهاست که در خارج از کانادا زندگی می­کنیم. چگونه می­توانم بفهمم که آیا فرزندم نیاز به درخواست ویزای دانش آموزی بین المللی دارد؟

تحصیلات در کانادا تحت قوانین استانی این کشور است. بنابراین شما باید با وزارت آموزش و پرورش استان محل زندگی خود و همچنین هیئت مدیره مدرسه شهر موردنظرتان تماس بگیرید. البته به عنوان یک شهروند کانادایی، فرزند شما نیازی به درخواست ویزای دانش آموزی یا دانشجویی بین المللی نخواهد داشت و بنابراین ایشان نیازی به دریافت اجازه تحصیل ندارد. اگر قصد تحصیل در کشور کانادا را دارید کافی‌ست با مشاوران تخصصی ما تماس بگیرید تا از جامع‌ترین و کامل‌ترین اطلاعات مربوط به تحصیل در کشور کانادا با توجه به شرایط خویش مطلع شوید. مشاوران و کارشناسان تخصصی ما در تمام طول مسیر همراه شما هستند تا بتوانید در سریع‌ترین زمان و به بهترین شیوه اقدام به مهاجرت نمایید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 11 میانگین: 4]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. علی
  16 اسفند 1399
  پاسخ

  سلام.من مدرک دیپلم و ۲مدرک برق خودرو ومکانیک دارم وکارم باخودرو باطریسازی هستش.دوفرزند دارم.میخوام بدونم چقدر احتماله اینکه بتونم مهاجرت کنم هست

 2. Masuma Hedayet
  25 آبان 1400
  پاسخ

  سلام علیکم
  من میخواهم تحصیل در جامعه خود حدمت کنم ماستری بیخوانم خيلي آروز دارم تا به پدر مادر خانواده خود کمک کنم
  لطفا کمک ام کنید خيلي علاقه دارم درجه تحصیلم بالاتر شود

  • یاسین روحانی
   29 آبان 1400
   پاسخ

   سلام
   در خدمتتون هستم با شماره 09120872427 در واتس در تماس باشید

 3. سمیرا
  10 مهر 1401
  پاسخ

  سلام برای فاند شما برامون استاد پیدا میکنید ؟

  • تحریریه صباویزا
   7 شهریور 1402
   پاسخ

   درود بر شما
   لطفا شماره تماس خود را برای ما ارسال بفرمایید تا مشاوران مجموعه با شما تماس بگیرند یا از طریق شماره 58416-021 با ما در ارتباط باشید.

  • مینا
   11 شهریور 1402
   پاسخ

   خیلی کاربردی بود جواب سوالامو گرفتم. ممنون

   • تحریریه صباویزا
    12 شهریور 1402
    پاسخ

    درود بر شما
    موفق باشید

 4. نیلوفر
  17 مهر 1401
  پاسخ

  سلام هزینه لاتاری چند هست ؟

  • Admin
   18 مهر 1401
   پاسخ

   سلام هزینه ثبت نام در لاتاری با محاسبه تعداد افرادی که شما ثبت نامشان میکنید متغیر است . لطفا جهت اطلاعات بیشتر با شماره 021_58416 تماس بگیرید .

   • Wida safi
    17 خرداد 1402
    پاسخ

    سلام من می خواهم تحصیل خود را ادامه بدهم د کشور کانادا و هزینه اش چی مقدار میشود و لطف نموده یک دانشگاه خوب را برای من معرفی کنید

    • تحریریه صباویزا
     28 مرداد 1402
     پاسخ

     با سلام و درود
     لطفا شماره تماس خود را برای ما ارسال بفرمایید تا مشاوران مجموعه با شما تماس بگیرند یا از طریق شماره 58416-021 با ما در ارتباط باشید.

 5. اشکان
  18 مهر 1401
  پاسخ

  سلام میتونم با ویزای دانشجویی همسرم رو هم ببرم؟

  • تحریریه صباویزا
   2 شهریور 1402
   پاسخ

   سلام، وقت بخیر
   لطفا جهت ارتباط با مشاوران مجموعه با شماره 58416-021 تماس بگیرید.

 6. hamidesmaeily
  4 آذر 1401
  پاسخ

  باسلام
  با چه مقطع تحصیلی از رشته عمران میشه مهاجرت کرد؟؟؟؟

  • تحریریه صباویزا
   31 مرداد 1402
   پاسخ

   درود بر شما
   جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ویزای تحصیلی کانادا لطفا شماره تماس خود را ارسال نمایید تا مشاوران مجموعه با شما تماس بگیرند و یا از طریق شماره 58416-021 با ما در ارتباط باشید.

 7. HAKIMI
  6 اسفند 1401
  پاسخ

  من میخواهم دانشگاه را در کانادا آغاز نمایم

  • تحریریه صباویزا
   10 شهریور 1402
   پاسخ

   سلام، وقت بخیر
   لطفا شماره تماس خود را برای ما ارسال بفرمایید تا مشاوران مجموعه با شما تماس بگیرند یا از طریق شماره 58416-021 با ما در ارتباط باشید.

 8. somaye
  12 شهریور 1402
  پاسخ

  سلام بسیار عالی و کاربردی

  • تحریریه صباویزا
   13 شهریور 1402
   پاسخ

   درود بر شما
   سپاس از همراهیتون

 9. somaye
  19 شهریور 1402
  پاسخ

  سلام محتوا بسیار عالی و کاربردی

 10. سحر حیدری
  4 مهر 1402
  پاسخ

  با سلام
  ممنون از اطلاعات خوبتون

  • تحریریه صباویزا
   5 مهر 1402
   پاسخ

   درود بر شما
   سپاس از همراهیتون

برای مشاوره رایگان کلیک کنید