لوگو صبا ویزا
تحصیل دندانپزشکی در کانادا

تحصیل دندانپزشکی در کانادا [تجربه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دنیا]

صبا ویزا اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه تحصیل دندانپزشکی در کانادا و جزئیات بیشتری از ثپت نام آن به دست بیاورید،می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

 

مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

اگر قصد ادامه‌ی تحصیل در کشوری با سیستم آموزشی بسیار پیشرفته و حساب شده را دارید، کانادا بهترین گزینه برای شماست. این کشور به خاطر دانشگاه‌های معتبر و کیفیت بالای آموزشی به یکی از بهترین مقاصد تحصیلی جهان تبدیل شده است. تحصیل دندانپزشکی در کانادا چیزی است که بسیاری از علاقه مندان به این رشته خواستار آن هستند و در نهایت فارغ التحصیلان دانشگاه‌های این کشور، جزو ماهرترین پزشکان دندان در دنیا خواهند بود. در این مقاله می‌خواهیم در مورد دانشگاه‌های رشته‌ی دندانپزشکی و شرایط ورود به آنها در کشور کانادا بیشتر توضیح دهیم.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در کانادا

شرایط تحصیل دندانپزشکی در کانادا و در بهترین دانشگاه‌های جهان، ساده نیست. برای ورود به این رشته در ابتدا باید یک دوره‌ی کارشناسی در علوم پایه‌‌ی مرتبط مانند زیست مولکولی، جانوری و … بگذرانید. این دوره به مدت 4 سال طول می‌کشد و در این مدت، دانشجو به خوبی بر دروسی که در دوران دندانپزشکی به آنها نیاز پیدا خواهد کرد، مسلط می‌شود.

بعد از پایان این دوره‌ی چهار ساله، دانشجو باید در یک آزمون ورودیِ مخصوص ورود به دانشگاه‌های دندانپزشکی به نام آزمون DAT شرکت کند. البته شما این امکان را دارید که از سال سوم تحصیل در دوره‌ی کارشناسی، برای شرکت در این آزمون ثبت نام کنید. بعد از قبولی در این آزمون یک نامه‌ی پذیرش برایتان صادر می‌شود که به کمک آن می‌توانید اقدام به دریافت ویزا برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا کنید.

آزمون DAT

آزمون DAT آزمونی است که توسط سازمان دندانپزشکی کانادا برگزار می‌شود و مدرک آن نه تنها برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا، بلکه در آمریکا نیز مورد تایید است. این آزمون در دو زبان انگلیسی و فرانسوی برگزار می‌شود و شامل چهار بخش است. این بخش‌ها عبارتند از:

 • آزمون مهارت دستی که باید در سی دقیقه پاسخ داده شود.
 • آزمون علوم طبیعی که شامل 40 سوال زیست شناسی و 30 سوال شیمی است و مدت زمان پاسخگویی به آن 60 دقیقه است.
 • آزمون توانایی ادراکی که شامل 90 سوال است و طی 60 دقیقه باید به آنها پاسخ داد.
 • آزمون درک مطلب که شامل 50 سوال است و مدت زمان پاسخگویی به آن 50 دقیقه می‌باشد.

زمان‌های پاسخگویی که در بالا گفته شده است، برای برگزاری آزمون به زبان انگلیسی است. مدت زمان پاسخگویی به سوالات به زبان فرانسوی یک ساعت کمتر است. برای شرکت در این آزمون تنها کافی است قبل از هر چیز، مطمئن شوید که نمره‌ی این آزمون در ورود به دانشگاه مدنظرتان ملاک است یا خیر. زیرا بعضی از دانشگاه‌ها آزمون خود را دارند. سپس به سایت ada.org بروید و بعد از وارد کردن شماره‌ی شناساییِ دندانپزشکیتان آزمون DAT را انتخاب کرده و سایر اطلاعات شخصی خود را وارد کنید. بعد از این کار، زمان برگزاری آزمون به شما اعلام شده و کارت ورود به جلسه برایتان صادر می‌شود.تحصیل دندان پزشکی در کانادا

دانشگاه‌های دندانپزشکی در کانادا

مطمئن باشید که این سیستم سختگیرانه‌ی آموزشی ارزشش را دارد زیرا سطح علمی دانشگاه‌های مخصوص برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا بسیار بالاست و شما می‌توانید در آنها از آخرین علم دندانپزشکی در دنیا بهره‌مند شوید. اسامی بعضی از این دانشگاه‌ها به شرح زیر می‌باشد:

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو را رسماً می‌توان بهترین و بزرگترین دانشگاه کانادا دانست که در سال 1827 در همین شهر تاسیس شده است. از آنجایی که این دانشگاه به یکی از مکان‌های انجام تحقیقات کشوری تبدیل شده است، هر ساله بیشترین بودجه‌ی دانشگاهی به آن تعلق می‌گیرید. سطح علمی این دانشگاه بسیار بالا است و بسیاری از نخبگان کانادایی که موفق به دریافت جایزه‌ی نوبل شده‌اند، در این دانشگاه درس می‌خواندند. حتی کشف انسولین که از افتخارات کانادا است هم در سال 1921 در این دانشگاه انجام شده است. در سال 2020 در رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی، این دانشگاه در رده‌ی 23 قرار گرفت.

در حال حاضر بیش از 62 هزار دانشجو در دانشگاه تورنتو در حال تحصیل هستند. افرادی که قصد تحصیل دندانپزشکی در کانادا را دارند باید در نظر داشته باشند که این دانشگاه تنها در سال اول به دانشجویانش خوابگاه می‌دهد. با این حال، به دانشجویان بااستعداد بورسیه‌ی تحصیلی تعلق می‌گیرد. برای تحصیل دندانپزشکی در این دانشگاه شرط معدل نیز وجود دارد و باید معدل کارشناسی شما بالاتر از 16 باشد و مدرک آیلتس بالای 6.5 نیز داشته باشید.

دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل یکی دیگر از دانشگاه‌های مناسب برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا است که در شهر مونترال و در سال 1821 تاسیس شده است. در حدود 34 هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند که در حدود 20 درصد از آنها را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند. سطح علمی آموزشی در این دانشگاه نیز بسیار بالا است و 12 نفر از کانادایی‌هایی که جایزه‌ی نوبل گرفته‌اند، در این دانشگاه تحصیل می‌کردند. در سال 2020 در رتبه بندی جهانی این دانشگاه در رتبه‌ی 35 قرار گرفته است. زبان رسمی در دانشگاه مک گیل انگلیسی است و برای ورود به آن به مدرک آیلتس بالاتر از 7 نیاز دارید. بعلاوه این دانشگاه به دانشجویان مستعد بورسیه‌ی تحصیلی نیز می‌دهد.

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا است که در شهر ادمونتون و در سال 1908 تاسیس شده است و در حدود 39 هزار دانشجو در آن در حال تحصیل می‌باشند. این دانشگاه در رتبه بندی جهانی در رتبه ی 94 قرار گرفته است. زبان تدریس در  دانشگاه آلبرتا، انگلیسی است و برای ورود به آن به مدرک تافل بالای 86 یا مدرک آیلتس بالاتر از 6.5 نیاز دارید. بعلاوه شرط معدل نیز در زمان پذیرش اعمال می‌شود و تنها دانشجویانی که معدل دیپلم بالای 15 دارند می‌توانند برای این دانشگاه درخواست ارسال کنند. در دانشگاه آلبرتا به افراد مستعد بورسیه‌ی تحصیلی نیز اهدا می‌شود.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

مسلماً یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا، دانشگاه بریتیش کلمبیا است که در شهر ونکوور و در سال 1915 تاسیس شده است. این دانشگاه 17 دانشکده دارد و در حال حاضر در حدود 59 هزار نفر در این دانشگاه در حال تحصیل هستند. برای ورود به این دانشگاه به مدرک تافل بالای 80 و آیلتس بالای 6.5 نیاز دارید. از نظر سطح علمی این دانشگاه بعد از تورنتو و دانشگاه مک گیل در رتبه‌ی سوم دانشگاه‌های کانادا قرار دارد.

دانشگاه مانیتوبا

این دانشگاه اولین دانشگاه غرب کانادا است که در سال 1877 و در شهر وینیپگ تاسیس شده است. از آنجایی که زندگی در این شهر بسیار ارزان است، این دانشگاه در بین دانشجویان خارجی بسیار محبوب است. برای ورود به این دانشگاه شما به مدرک آیلتس بالاتر از 6.5 نیاز دارید.

هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا

هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویانی که قصد تحصیل دندانپزشکی در کانادا را دارند، تحت تاثیر نوع دانشگاه انتخابی است و می‌تواند از 40 تا 100 هزار دلار در سال متفاوت باشد. از این نظر می‌توان گفت تحصیل دندانپزشکی در این کشور به هیچ وجه ارزان نیست. بعلاوه این هزینه برای دانشجویان خارجی نسبت به دانشجویان کانادایی حتی تا دو برابر بیشتر است. از این رو داشتنِ مدرک اثبات تمکن مالی برای بیشترِ دانشجویانِ خارجی الزامی است. با این حال دانشگاه‌های زیادی به دانشجویان بااستعدادشان بورسیه‌ی تحصیلی می‌دهند که شرایط تحصیل را به شدت برایشان ایده آل می‌کند.

هزینه‌های زندگی در کانادا هم تحت تاثیر شهر محل زندگی است و رنجِ قیمتیِ بسیار متفاوتی را شامل می‌شود. بخش زیادی از هزینه‌ی زندگی به اجاره‌ی منزل مربوط می‌شود. مسئله‌ی خوابگاه در دانشگاه‌های کانادا چندان جدی گرفته نمی‌شود و بیشتر آنها تنها در سال اول خوابگاه دارند. به طور کلی هزینه‌ی زندگی برای فردی که از خوابگاه دانشجویی استفاده نمی‌کند، ماهانه بین 1000 تا 1600 دلار است و در این بین، استان نیوفاندلند و استان کبک از ارزان‌ترین استان‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا محسوب می‌شوند و  استان‌هایی مانند بریتیش کلمبیا و انتاریو از گرانترین استان‌های این کشور هستند.

بورسیه‌ی تحصیلی در کانادا

برای افرادی که قصد تحصیل دندانپزشکی در کانادا را دارند امکان دریافت بورسیه‌ی تحصیلی وجود دارد. با این حال از آنجایی که تعداد این بورسیه‌ها محدود است و شرایط سختگیرانه‌ای دارد، شانس دریافتشان کم است و تنها دانشجویان بسیار نخبه موفق به دریافت آن می‌شوند. برای دریافت این بورسیه علاوه بر داشتن مدارک هویتی و داشتن انگیزه نامه، باید مقالات بین المللی و پروپوزال‌های دانشجویی نیز داشته باشید. بعلاوه ریز نمرات تحصیلی‌تان باید نشان دهد که شایستگی دریافتِ حقِ تحصیل رایگان را دارید.

پس از سقوط هواپیمای اوکراینی، دانشگاه تورنتو برای بزرگداشت دانشجویانی که در این پرواز کشته‌ شده اند، یک بورسیه‌ی تحصیلی مخصوص دانشجویان ایرانی در نظر گرفته است. به طور کلی  در بورسیه‌هایی که توسط دانشگاه‌های کانادا داده می‌شود، کمک هزینه‌ی تحصیلی برای دانشجویان خارجی در مقطع لیسانس بین 2 تا 9 هزار دلار و برای دانشجویان مقطع دکترا 18 هزار دلار است.

دریافت ویزای تحصیلی کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا شما به نامه‌ی پذیرش از دانشگاه مدنظرتان نیاز دارید و برای دریافت این نامه باید مدارک زیر را برای دانشگاه ارسال کنید:

 • فرم درخواست جهت تحصیل در دانشگاه مدنظر
 • پاسپورت معتبر
 • آخرین مدرک تحصیلی (همانطور که در بالا گفته شد برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا شما باید در ابتدا در یک رشته‌ی کارشناسی تحصیل کنید. بنابراین منظور از آخرین مدرک، همان دیپلم 12 ساله است.)
 • ریز نمرات سه سال آخر تحصیلی
 • مدارک هویتی (شناسنامه و …)
 • چند قطعه عکس
 • فیش واریز شهریه‌ی دانشگاه
 • مدرک زبان آیلتس (در صورت درخواست دانشگاه؛ در بعضی از دانشگاه‌ها داشتن مدرک زبان ضروری نیست.)

بعد از انجام مکاتباتِ لازم و دریافت نامه‌ی پذیرش از دانشگاه، می‌توانید جهتِ دریافت ویزا برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا به سفارت این کشور مراجعه کنید. یکی از نکات مهم در دریافت ویزای تحصیلیِ کانادا این است که مسئولین سفارت به سن متقاضی حساس هستند و باید مطمئن شوند که شکاف بین سال‌های تحصیلی شان بیش از دو سال نباشد.

به همراه نامه‌ی پذیرش شما باید مدارک زیر را نیز ارائه دهید:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • مدارک هویتی
 • نامه‌ی تمکن بانکی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • بیمه‌ی مسافرتی

شرایط دریافت ویزای همراه

افرادی که موفق به دریافت ویزای تحصیل دندانپزشکی در کانادا شوند، می‌توانند برای دریافت ویزای همراه نیز اقدام کنند. این ویزا به همسر متقاضی و فرزندان زیر 21 سال او داده می‌شود. خوشبختانه دریافت این ویزا همزمان با ویزای خود دانشجو امکان پذیر است. به علاوه برای کسانی که ویزای همراه به آنها داده می‌شود ممنوعیت کاری وجود ندارد و می‌توانند در کانادا مشاغل آزاد داشته باشند. همچنین فرزندی که از طریق ویزای همراه والدینش به کانادا آمده باشد نیز، حق تحصیل در مقاطع مختلف از جمله دانشگاه را دارد.

بازار کار رشته دندانپزشکی در کانادا

کشور کانادا از نظر بازار کار در سطح بسیار خوبی قرار دارد و دانشجویانی که قصد تحصیل دندانپزشکی در کانادا را دارند به هیچ عنوان لازم نیست نگران بازار کار این رشته باشند. آنها می‌توانند بعد از پایان تحصیلاتشان به راحتی جذب بازار کار شوند و حتی ویزای تحصیلی خود را به اقامت دائم در این کشور تبدیل کنند. طبق قوانین کانادا دانشجویی که تا دو سال در این کشور مشغول به تحصیل بوده است، همین میزان فرصت دارد که بعد از فارغ التحصیلی‌اش با همان ویزای تحصیلی در کانادا زندگی کند و به دنبال کار بگردد. به هر میزان که زمان تحصیل بیشتر شود، این فرصت کاریابی نیز افزایش می‌یابد.

کار دانشجویی در کانادا

به دانشجویان کانادا بسته به رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنند اجازه‌ی کار دانشجویی داده می‌شود. بر این اساس، به دانشجویانی که در رشته‌های سخت‌تر با دروس سنگین تحصیل می‌کنند، حق 20 ساعت کار در هفته و به دانشجویانی که در رشته‌های ساده‌تر تحصیل می‌کنند حق تا 30 ساعت کار در هفته داده می‌شود. افرادی که قصد تحصیل دندانپزشکی در کانادا را دارند در دسته‌ی اول قرار می‌گیرند و مجاز به 20 ساعت کار در هفته هستند.

سخن پایانی

تحصیل دندانپزشکی در کانادا به دلیل رتبه‌ی بالای علمیِ دانشگاه‌های آن، رویای هر کسی است که به این رشته علاقه‌‌مند باشد. با این حال چیزی که تا حدودی شرایط تحصیل در کانادا ر را دشوار می‌کند، هزینه‌های تحصیل و زندگی است. اگر تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های مربوطه را داشته باشید، این کشور می‌تواند یک گزینه‌ی ایده‌آل برای تحصیل باشد و می‌توانید مطمئن باشید که آموزش‌هایی که در این دانشگاه‌ها دریافت می‌کنید مطابق با دانش روز دنیا هستند. بعلاوه می‌توانید از بازار کار پرتقاضای کانادا نیز بهره‌مند شوید و بتوانید برای اقامت دائم در این کشور درخواست دهید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 0 میانگین: 0]

نظر خود را با ما در میان بزارید

برای مشاوره رایگان کلیک کنید