لوگو صبا ویزا
watercolor-painting-flag-netherlands-hand-drawing-brush-stroke-illustration_97886-10247 (1)

تحصیل پست دکترا در هلند

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه تحصیل پست دکترا در هلند و جزئیات ثبت نام در آن را به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

چه در مراحل پایانی دکترا خود باشید و چه به تازگی تمام کرده باشید، احتمالاً در حال برنامه ریزی برای حرکت شغلی بعدی خود هستید. یکی از سوالاتی که از خود می‌پرسید این است که آیا باید در کشور مادری خود بمانید یا در خارج از کشور کار آکادمیک را آغاز کنید. اگر در مورد دومی ‌تصمیم بگیرید، اروپا تقریباً در لیست کوتاه شما از مقاصد ممکن خواهد بود. این مقاله برای فوق دکترای علاقه مند به شروع یا ادامه کار آکادمیک خود در هلند است. اما قبل از اینکه به مبحث تحصیل پست داک در هلند بپردازیم، بهتر است راجع به خود پست داک یا همان فوق دکترا (پسادکترا) اطلاعاتی به دست بیاوریم.

همچنین علاوه بر این مقاله، سازمان مهاجرتی صبا ویزا با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه تحصیل در هلند و پست دکترا در هلند خواهد بود. همچنین شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان با سازمان مهاجرتی صبا ویزا در ارتباط باشید.

پست دکترا چیست؟

اکثر افراد می‌دانند که دکترا چیست، اما پست داک یا همان پسادکترا می‌تواند برای مردم گیج کننده‌تر باشد. آیا فوق دکترا دانشجو هستند؟ آیا آن‌ها واقعاً مدرک ‌میگیرند؟ آیا به آن‌ها پژوهشگر فوق دکترا یا همکار یا دانش پژوه یا همکار یا دستیار گفته ‌میشود؟ بیایید برخی از این سردرگمی را برطرف کنیم.

در بسیاری از زمینه‌ها، پسادکترا گام بعدی در مسیر شغلی آکادمیک پس از اخذ دکترا است (از این رو نام آن پسادکترا یا پست داک است.) پست دکترا یک موقعیت موقت است که به یک دکترا اجازه می‌دهد به آموزش خود به عنوان یک محقق ادامه دهد و مهارت‌ها و تجربه‌ای را کسب کند. این مدرک، آن‌ها را برای حرفه تحصیلی خود آماده ‌میکند. اکثر پست‌های فوق دکترا در دانشگاه یا صنعت هستند، اما برخی از پست‌های فوق دکترا در سازمان‌های غیرانتفاعی و دولتی وجود دارد. در حالی که اکثریت قریب به اتفاق فوق دکترا در زمینه‌های STEM کار ‌میکنند، این نوع موقعیت‌ها در علوم اجتماعی و علوم انسانی رایج‌تر ‌میشوند.

رایج‌ترین نوع پست دکترا، موقعیت پژوهش محور در یک موسسه دانشگاهی است، اما پست دکترا در صنعت، دولت، غیرانتفاعی و سایر سازمان‌های غیر دانشگاهی نیز وجود دارد. اکثر پست‌دکترها بر تحقیق متمرکز هستند، اما فرصت‌هایی در زمینه‌های تخصصی مانند انتقال فناوری و سیاست‌گذاری در همه انواع سازمان‌ها نیز وجود دارد.

پست دکترای دانشگاهی

پساداکتری‌های آکادمیک بر روی تحقیق و تجربه دانشگاهی متمرکز هستند. یک پست دکترا معمولاً نسبت به یک دانشجوی دکترا آزادی بیشتری در تعیین جهت تحقیق خود دارد. معمولاً انتظار می‌رود که پساداکترها کمک‌های مالی (به عنوان محققین اصلی یا همکاران) دریافت کنند و علاوه بر تکمیل اهداف تحقیق و انتشار نتایج، دوره‌هایی را تدریس کنند.

برخی از گروه‌های تحقیقاتی ممکن است به دانشجویان دکترا با عملکرد بالا این فرصت را ارائه دهند که در همان موسسه، حتی در همان گروه تحقیقاتی، بمانند. با هر پیشنهادی مانند این با دقت رفتار کنید! این یک افتخار است که به عنوان چنین مزیتی برای گروه تحقیقاتی شناخته شوید، اما آیا اگر در همان مکان بمانید، می‌توانید آموزش‌های لازم را دریافت کنید؟ همچنین توجه داشته باشید که بسیاری از کارفرمایان آینده، کاندیداهایی را‌ ترجیح می‌دهند که با نقل مکان به یک منطقه جدید (از نظر ذهنی، اگر نه از نظر فیزیکی) ریسک کرده اند و حوزه تخصص خود را گسترش داده اند.

 

تحصیل پست دکترا در هلند2

پست دکترا در صنعت

پساداکتری صنعت می‌تواند به طور قابل توجهی بین سازمان‌ها متفاوت باشد. بیشتر آن‌ها بر روی کار گروهی تمرکز دارند، در حالی که برای تفکر مستقل و توسعه ارزش قائل هستند. یک فوق دکترا ممکن است به عنوان یک موقعیت «سنگ پله» در نظر گرفته شود، جایی بین یک موقعیت سطح ابتدایی و یک موقعیت تحقیقاتی با ارزش بالاتر… او می‌تواند در یک موقعیت علمی ‌برجسته با فرصتی برای دستمزد بالاتر مشغول به کار شود. برای بسیاری از سازمان‌ها، در حالی که موقعیت پست دکترا یک قرارداد یک تا دو ساله است، می‌تواند به عنوان مسیری برای یک موقعیت دائمی‌ در سازمان عمل کند. بسیاری از پست‌دکترهای صنعتی دسترسی آسان‌تری به امکانات پیشرفته ارائه می‌کنند، در حالی که بسیاری از پست‌دکترهای دانشگاهی فقط از طریق همکاری با سازمان‌های دیگر دسترسی به این امکانات را فراهم می‌کنند.

فوق دکترای دولتی

پساداکتری‌های دولتی شباهت‌هایی با پست دکترای دانشگاهی و صنعتی دارند. مانند پست‌های دانشگاهی، اغلب انتظار می‌رود که تعداد زیادی نسخه خطی منتشر شود. با این حال، حقوق ارائه شده ممکن است بالاتر از حقوق یک پست دکترا دانشگاهی باشد. ممکن است فرصت‌های کمتری برای نوشتن کمک‌های خارجی وجود داشته باشد، که می‌تواند برای هر درخواست آتی برای یک موقعیت آکادمیک (به‌ویژه دوره تصدی) مضر باشد. بسته به سازمان، ممکن است فرصت‌های کمتری برای تدریس در مقایسه با یک دوره فوق دکترا دانشگاهی وجود داشته باشد. مانند پست دکترای صنعتی، پست دکترا دولتی می‌تواند به عنوان پله‌ای برای یک موقعیت دائمی ‌در سازمان عمل کند و می‌تواند دسترسی به امکانات فدرال پیشرفته را فراهم کند.

پست دکترا غیر انتفاعی

پساداکترهای غیرانتفاعی می‌توانند گزینه‌ای کمتر سنتی با مزایای مشابه پساداکمسی ارائه دهند. تمرکز یک پست دکترا غیرانتفاعی می‌تواند هر موضوعی را پوشش دهد، از کمبود مواد غذایی گرفته تا مدیریت ورزشی. احتمالاً تمرکز زیادی بر نوشتن کمک هزینه و تلاش‌های مشترک وجود دارد، اگرچه احتمالاً فرصت‌های کمتری برای تدریس وجود دارد.

تحصیل پست دکترا در هلند

هلند به «اقتصاد دانش» مبتنی بر پژوهش خود می‌بالد. یک سیستم آموزش عالی با ساختار و متمایز و تعهد بی نظیر به بین‌المللی شدن، این کشور را به مکانی فوق العاده برای تحصیلات تکمیلی برای شروع حرفه آکادمیک خود تبدیل کرده است.

در ادامه، با سیستم‌های مختلف آموزش عالی آشنا می‌شوید و بینش‌های ارزشمندی در مورد گزینه‌های تامین مالی، پیشرفت شغلی، بازار کار در هر کشور و راه‌های عملی برای دستیابی به موفقیت کسب خواهید کرد.

نظام آموزش عالی هلند

آموزش عالی به دو دسته تقسیم می‌شود: مدارک پژوهش محور ارائه شده توسط 14 دانشگاه تحقیقاتی (universiteiten، WO)، و مدارک حرفه‌ای عالی ارائه شده توسط 41 دانشگاه علوم کاربردی (hogescholen، HBO) . بالاترین رتبه‌ها در تحصیل پست دکترا در هلند، دانشگاه آمستردام و دانشگاه صنعتی دلفت هستند. دانشگاه‌ها و کالج‌ها یک سیستم دو سطحی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهند که دوره‌های کارشناسی سه تا چهار سال طول می‌کشد و کارشناسی ارشد تا دو سال طول می‌کشد. در حال حاضر 1500 رشته تحصیلی منحصراً به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و زبان اصلی تحقیق نیز انگلیسی است.

بودجه از طریق کمک‌های دولتی، کمک‌های مالی خارجی دولتی و خصوصی و هزینه‌های تحصیل تخصیص می‌یابد. دانشجویان اتحادیه اروپا حدود 1950 یورو در سال و دانشجویان غیر اتحادیه اروپا حدود 6000 یورو و 15000 یورو در سال بسته به دوره پرداخت می‌کنند. اکثر دوره‌های دکترا در هلند به طور کامل تأمین مالی می‌شوند و عمدتاً موقعیت‌های تحقیقاتی با حقوق دریافت می‌کنند و داوطلبان دکترا به عنوان کارمند دانشگاه در نظر گرفته می‌شوند.

 

تحقیق و بورسیه تحصیلی پست دکترا در هلند

بورسیه تحصیلی پست دکترا، یک موقعیت متمرکز بر آموزش است که در دسترس افرادی است که مدرک دکترا گرفته‌اند. موقعیت‌های پست دکترا معمولاً به عنوان یک پله بین تجربه دانشجویی و تجربه حرفه‌ای تمام وقت عمل می‌کنند. در واقع در دوره‌ی پست دکترا، آموزش عمیق ارائه می‌شود. برای مؤسسه یا سازمان فوق دکترا، پسادکتر یک محقق اختصاصی است، بنابراین معمولا به او بورسیه‌های تحصیلی مختلفی تعلق می‌گیرد.

فرهنگ آینده نگر، نوآوری و مشارکت‌های بین‌المللی مشخصه‌ی فعالیت‌های تحقیقاتی متنوع هلند است. شورای تحقیقاتی اصلی، سازمان تحقیقات علمی‌هلند (NWO) – یک نهاد مستقل که بخشی از بودجه آن توسط وزارت آموزش، فرهنگ و علوم هلند تامین می‌شود – هر سال حدود 400 میلیون یورو دریافت می‌کند و کمک‌های مالی و یارانه‌هایی را به دانشمندان از سراسر جهان اختصاص می‌دهد. جهان NWO همچنین هشت موسسه تحقیقاتی برجسته را مدیریت می‌کند و سالانه حدود 5800 پروژه تحقیقاتی را تامین می‌کند.

از طریق برنامه‌هایی مانند RUBICON، کمک‌های سخاوتمندانه‌ای برای محققانی که در مراحل اولیه شغلی هستند ارائه می‌شود، که به اتباع خارجی اجازه می‌دهد یک سال را در یک موسسه تحقیقاتی برتر بگذرانند. شرکت‌های هلندی و دولت مهم‌ترین پشتیبان‌های مالی تحقیقات هستند و بخش خصوصی 60 درصد از کل فعالیت‌های تحقیقاتی را تشکیل می‌دهد. این کشور خانه کسب‌وکارهای دانش‌بردار و رهبران بازار جهانی مانند شل، فیلیپس و یونیلور است که برنامه‌های مالی خود را برای جذب فوق‌دکترهای بین‌المللی با استعداد ارائه می‌کنند.

پیشرفت شغلی پست دکترا در هلند

اکثریت دانشجویان دکترا توسط یک دانشگاه در هلند استخدام می‌شوند و همه کارکنان دانشگاهی کارمندان دولت یا کارمندان دولت هستند. یک شغل آکادمیک معمولاً با یک پست تحقیقاتی پست دکترا حدود دو سال قبل از رفتن به سمت تدریس شروع می‌شود، شبیه به پستی که در ایالات متحده ردیابی می‌شود. در طول این مرحله، از شما انتظار می‌رود که مهارت‌های آموزشی و پژوهشی خود را قبل از ارتقاء رتبه‌های مدرس ارشد/دانشیار و در نهایت، استاد ارتقا دهید. توانایی ارتقاء رتبه‌های دانشگاهی و مقیاس‌های دستمزد ثابت به سابقه انتشارات شما و توانایی کسب کمک‌های مالی عمده بستگی دارد. هر عضو هیئت علمی‌همچنین برای پیشرفت در سیستم باید به یک مدرک آموزشی پایه به نام BKO (Basiskwalificatie onderwijs) دست یابد.

حقوق و دستمزد پست دکترا در هلند

همه دانشگاه‌ها دارای قراردادهای اتحادیه یکسان و مقیاس‌های دستمزد ثابت هستند و فضای کمی ‌برای مذاکره وجود دارد. علی‌رغم این رویکرد تا حدی انعطاف‌ناپذیر نسبت به حقوق، اتباع غیرهلندی بسیار ماهر می‌توانند از مزایای مالیاتی خاصی مانند حکم 30 درصدی برخوردار شوند. دانشگاه‌ها همچنین موظفند برای کمک به هزینه‌های حمل و نقل، هر سه سال یک بار دوچرخه جدید را برای همه کارگران عرضه کنند.

میانگین حقوق تحصیلی در هلند (حقوق ناخالص ماهانه):

  • محقق/دستیار پژوهشی پسادکترا: 1800 تا 2220 یورو
  • دکتر (مدرس): 2270 تا 5670 یورو
  • دکتر دوم (مدرس ارشد/ دانشیار): 4240 تا 6840 یورو
  • پروفسور: 4820 تا 8260 یورو

هزینه زندگی در هلند در سال‌های اخیر افزایش یافته است، با این حال، این کشور خدمات عمومی ‌فوق‌العاده خوب و مراقبت‌های بهداشتی مقرون به صرفه و با کیفیت ارائه می‌دهد.

 

بازار کار پست دکترا در هلند

بازار کار دانشگاهی و تحقیقاتی برای استخدام محققان و پژوهشگران بین‌المللی بسیار باز است. این امر با استفاده از انگلیسی به عنوان زبان اصلی تحقیق تقویت می‌شود (با این حال، دانش برخی از هلندی‌ها برای کمک به ایجاد پیوندهای اجتماعی مفید است). دانشگاهیان هلندی در یک محیط بسیار ساختارمند و دارای بودجه خوب کار می‌کنند و این کشور سرمایه گذاری زیادی برای جذب استعدادهای بین‌المللی برای تشویق تنوع در تحقیقات انجام می‌دهد.

در سال‌های اخیر، بازار کار رقابتی‌تر شده است و در نتیجه پست‌های دائمی ‌و موقت بیشتری به‌ویژه در مقاطع فوق دکترا و دکترا ایجاد شده است. بیشتر فرصت‌ها در موضوعات STEM وجود دارد، و برنامه‌های تحقیقاتی علم و فناوری با بودجه دولتی و خصوصی به شدت از خارج از کشور جذب می‌شوند. سایر زمینه‌های تحقیقاتی برجسته در هلند شامل علوم اجتماعی، علوم فیزیکی و زیستی و علوم انسانی است. مجموعه ای از فرصت‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی از طریق طرح انگیزه‌های تحقیقاتی نوآورانه و برنامه‌های RUBICON در دسترس است.

فرآیند درخواست شغل با مدرک پست دکترا در هلند

فرآیند درخواست کار مستلزم ارسال رزومه یا رزومه، فهرست نشریات جداگانه، پوشش نامه و معرفی نامه از همکار یا سرپرست است. هلندی‌ها طرفدار زبان متواضع و متواضع هستند، بنابراین توصیه می‌شود رزومه/رزومه و نامه پوششی خود را واقعی و دقیق و با دستاوردهایی که با شواهد پشتوانه شده‌اند نگه دارید. اگر درخواست شما موفقیت آمیز باشد، به مصاحبه دعوت می‌شوید که می‌تواند شامل ارائه یک سخنرانی، صحبت با اعضای هیات علمی ‌و تدریس یک کلاس نمونه باشد. ‌ترجیح هلندی‌ها برای اجماع در پانل‌های استخدام به این معنی است که مصاحبه اغلب چندین ساعت طول می‌کشد. می‌توانید مشاغل دانشگاهی را در www.jobs.ac.uk جستجو کنید.

نکات کاربردی

هلندی‌ها حقایق سخت را دوست دارند، و نشریات شما و هر گونه بودجه مهمی ‌که در گذشته به دست آورده اید به شما کمک می‌کند که برجسته شوید. ذکر پول در طول مصاحبه می‌تواند بی‌ادبانه تلقی شود. پرداخت معمولاً پس از ارائه پیشنهاد شغلی مورد بحث قرار می‌گیرد.

مجوز کار پست دکترا در هلند

اتباع اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس می‌توانند بدون مجوز کار در هلند کار کنند. افرادی که خارج از اتحادیه اروپا هستند، اگر قصد دارند بیش از سه ماه در این کشور کار کنند، باید برای یک مجوز اقامت و کار‌ترکیبی به نام GVVA درخواست دهند. کارگران غیر اتحادیه اروپا با تحصیلات عالی که به اقتصاد «دانش محور» هلند کمک می‌کنند، در صورت داشتن قرارداد کاری، ممکن است مجبور نباشند برای GVVA درخواست دهند. برای اطلاعات بیشتر، به وب سایت دولت هلند در اینجا مراجعه کنید.

تحصیل پست دکترا در هلند3

 

موقعیت‌های شغلی پست دکترا در هلند

در ادامه تمام موقعیت‌های شغلی آزاد پست دکترا در هلند در دانشگاه‌های مختلف هلند در همه زمینه‌های علمی‌ و انسانی فهرست شده است.

مدت تحصیل پست دکترا در هلند

در هلند، موقعیت‌های فوق دکترا به عنوان مقام تحقیقاتی دانشگاهی شناخته می‌شوند. دو نوع از این موقعیت‌ها وجود دارد: تمام وقت و پاره وقت. موقعیت‌های تمام وقت همان مزایای کارمندان دائم را ارائه می‌دهند، در حالی که موقعیت‌های پاره وقت فقط امنیت شغلی را برای مدت قرارداد ارائه می‌دهند.

پست دکترا یک موقعیت دانشگاهی است که معمولاً سه تا پنج سال طول می‌کشد. این می‌تواند پله‌ای برای رسیدن به سمت استادی در مسیر تصدی یا یک موقعیت شغلی بدون تصدی باشد.

پست دکترا معمولا توسط دانشگاه‌ها، موسسات تحقیقاتی و سازمان‌های دولتی استخدام می‌شوند. آن‌ها اغلب به عنوان استادیار و دانشیار استخدام می‌شوند.

شرایط مورد نیاز برای موقعیت پست دکترا در هلند

پست دکترا موقعیتی است که برای پوشش زمان بین مدرک دکترا و شروع یک حرفه دانشگاهی طراحی شده است. بسته به اینکه در چه موسسه‌ای کار می‌کنید، شرایط مختلفی برای این موقعیت در هلند وجود دارد.

الزامات پست دکترای بین‌المللی با موارد فوق دکترای هلندی متفاوت است. به عنوان مثال، موسسات هلندی معمولاً از دارندگان دکترا می‌خواهند که پایان نامه خود را قبل از استخدام تکمیل کنند، در حالی که موسسات بین‌المللی معمولاً به این نیاز ندارند.

الزامات یک موقعیت فوق دکترا در هلند با توجه به موسسه ای که در آن کار می‌کنید و نوع تحقیقی که انجام می‌دهید تعیین می‌شود. مهم است که توجه داشته باشید که هیچ سال مشخصی برای این موقعیت لازم نیست – این بستگی به مدت زمان ماندن در دانشگاه و نوع تحقیقی که می‌خواهید انجام دهید دارد.

هلند به عنوان یک مقصد آکادمیک

اروپا و به ویژه هلند، یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای دوره‌های دکترای تازه کار است. دانشگاه‌های قدیمی‌ و معتبر، فرصت‌های مالی عالی و شبکه‌های تحقیقاتی متنوع، سالانه هزاران دانشجوی بین‌المللی، فوق دکترا و دانشگاهیان را به اروپا جذب می‌کند. به این موارد استفاده رایج از انگلیسی به عنوان یک زبان کاری و تعهد به همکاری بین‌المللی در تحقیقات که در سراسر جهان بی نظیر است، اضافه کنید، اروپا چیزهای زیادی برای ارائه به دانشگاهیان مشتاق دارد.

در مجموع، کشورهای عضو اتحادیه اروپا سالانه تقریباً 300 میلیارد یورو در تحقیق و توسعه سرمایه گذاری می‌کنند. یک سنت قوی از همکاری فرامرزی وجود دارد که یک دیدگاه تحقیقاتی منحصربه‌فرد را ارائه می‌کند و همچنین فرصت‌های فراوانی را برای کار با همکاران در سراسر قاره ارائه می‌کند. چه شغلی را در یک دانشگاه، موسسه تحقیقاتی یا شرکت اروپایی انتخاب کنید، امکانات تحقیقاتی فوق العاده، بودجه سخاوتمندانه و شرایط کاری مترقی را تجربه خواهید کرد.

تحصیل در هلند به معنای تحصیل در اولین کشور غیر انگلیسی زبان است که از دهه 1950 دوره‌های انگلیسی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. حدود 2000 برنامه دانشگاهی انگلیسی توسط بیش از 75 موسسه آموزش عالی در هلند ارائه می‌شود.

برخلاف سیستم‌های آموزشی فعلی بسیاری از کشورهای دیگر، هلند از آموزش مبتنی بر تحقیق فردی به مدلی تغییر می‌کند که در آن فعالیت‌های کار گروهی به شدت تشویق می‌شود. بنابراین، می‌توانید انتظار داشته باشید که در حین تحصیل در آنجا یک مجموعه‌ی خوب با دانشجویان داخلی و بین‌المللی ایجاد کنید.

صرف نظر از اینکه در هلند چه چیزی و در کجا تحصیل خواهید کرد، در سال اول تحصیل دوره‌های آموزشی معرفی می‌شود. دانشجویان در این مرحله یک دید کلی از رشته انتخابی خود دریافت می‌کنند، پس از آن دوره اصلی تحصیل با گزینه انتخاب موضوعات خاص و انجام تحقیقات خود فرا می‌رسد.

بهترین دانشگاه‌های پست دکترا در هلند

همانطور که گفتیم، سیستم آموزشی هلند یکی از قدیمی‌ترین سیستم‌های آموزشی در اروپا است که در قرن شانزدهم شروع شد. اولین دانشگاه لیدن در سال 1575 تاسیس شد و ارتباط محکمی‌با اعضای خانواده سلطنتی هلند داشت.

بیش از ده دانشگاه در هلند وجود دارد که نه تنها در داخل مرزهای کشور رقابتی محسوب می‌شوند بلکه در رتبه بندی دانشگاه‌های بین‌المللی نیز رتبه بندی شده‌اند. اما قبل از رفتن به لیست بهترین‌ها، اجازه دهید به سرعت شما را با ساختار دانشگاه‌های هلند آشنا کنیم.

دو نوع دانشگاه اصلی در کشور وجود دارد: دانشگاه‌های تحقیقاتی و دانشگاه‌های علمی‌کاربردی.

12 دانشگاه از 13 دانشگاه تحقیقاتی در هلند دوره‌های انگلیسی را ارائه می‌دهند و فرصت تحقیق در زمینه‌های عملی را برای شما فراهم می‌کنند. این به نوبه خود شانس اشتغال بیشتر دانشجویان را افزایش می‌دهد.

دانشگاه‌های علمی‌کاربردی از نظر اندازه، کمیت دروس ارائه شده و تمرکز بسیار متفاوت هستند. اول، دانشگاه‌های کوچکتر این دسته در جهات محدودی مانند کشاورزی یا طراحی تخصص دارند. بزرگترها بیش از 300 دوره ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های علمی‌کاربردی معمولا شامل یک دوره تحصیل در خارج از کشور هستند.

 

دانشگاه صنعتی دلفت

دانشگاه صنعتی دلفت (به هلندی: Technische Universiteit Delft)، همچنین به عنوان TU Delft شناخته می‌شود، قدیمی‌ترین و بزرگترین دانشگاه فنی عمومی ‌هلند است که در دلفت، هلند واقع شده است. از سال 2022 توسط رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی QS در بین 10 دانشگاه برتر مهندسی و فناوری در جهان رتبه بندی شده است. در رشته‌های معماری و مهندسی عمران، پس از MIT  (موسسه فناوری ماساچوست) در رتبه دوم جهان قرار گرفت.

با هشت دانشکده و مؤسسه‌های تحقیقاتی متعدد، بیش از 26000 دانشجو (کارشناسی و کارشناسی ارشد) و 6000 کارمند (کارمند آموزشی، کارمند پست دکترا، پشتیبانی و مدیریت) دارد.

این دانشگاه در 8 ژانویه 1842 توسط ویلیام دوم هلند به عنوان آکادمی ‌سلطنتی با هدف اصلی آموزش کارمندان دولتی برای کار در هند شرقی هلند تأسیس شد. این مدرسه برنامه درسی تحقیق و آموزش خود را در طول زمان گسترش داد و در سال 1864 به یک مدرسه پلی تکنیک و در سال 1905 به یک موسسه فناوری تبدیل شد (آن را به یک دانشگاه کامل تبدیل کرد). در سال 1986 نام خود را به دانشگاه صنعتی دلفت تغییر داد.

برندگان جایزه نوبل هلندی یاکوبوس هنریکوس ون ت‌هاف، ‌هایکه کامرلینگ اوننس و سیمون ون در میر با TU Delft مرتبط بوده‌اند. TU Delft عضو چندین فدراسیون دانشگاهی از جمله لیگ IDEA، CESAER، UNITECH International، LDE (دانشگاه لیدن، دانشگاه صنعتی دلفت و دانشگاه اراسموس) و 4TU است.

دانشگاه آمستردام

دانشگاه آمستردام (به اختصار UvA، هلندی: Universiteit van Amsterdam) یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی واقع در آمستردام، هلند است. UvA یکی از دو دانشگاه تحقیقاتی بزرگ با بودجه عمومی ‌در شهر است، دیگری دانشگاه Vrije Amsterdam (VU) است. دانشگاه آمستردام که در سال 1632 توسط مقامات شهرداری تأسیس شد و بعداً به شهر آمستردام تغییر نام داد، دانشگاه آمستردام سومین دانشگاه قدیمی ‌در هلند است. این یکی از بزرگترین دانشگاه‌های تحقیقاتی اروپا با 31186 دانشجو، 4794 کارمند، 1340 دانشجوی دکترا و بودجه سالانه 600 میلیون یورو است. پردیس اصلی در مرکز آمستردام واقع شده است و چند دانشکده در بخش‌های مجاور آن قرار دارند. این دانشگاه در هفت دانشکده سازماندهی شده است: علوم انسانی، علوم اجتماعی و رفتاری، اقتصاد و تجارت، علوم، حقوق، پزشکی، دندانپزشکی.

دانشگاه آمستردام شش برنده جایزه نوبل و پنج نخست وزیر هلند تولید کرده است. این دانشگاه با 5 جدول رتبه بندی اصلی در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. بر اساس رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی QS، این دانشگاه در سال 2022 در رتبه 55 در جهان، چهاردهم در اروپا و رتبه اول در هلند قرار گرفت. بر اساس رتبه بندی QS در سال‌های 2018 و 2019 دو بخش رسانه و ارتباطات این دانشگاه در رتبه اول جهان قرار گرفتند.

این دانشگاه از طریق عضویت در اتحادیه دانشگاه‌های تحقیقاتی اروپایی (LERU)، شبکه نهادی دانشگاه‌های پایتخت‌های اروپا (UNICA)، انجمن دانشگاه‌های اروپایی (EUA) و دانشگاه 21، روابط نزدیکی با سایر موسسات بین‌المللی برقرار کرده است.

 دانشگاه صنعتی آیندهوون

دانشگاه صنعتی آیندهوون (هلندی: Technische Universiteit Eindhoven)، مخفف. TU/e یک دانشگاه فنی دولتی در هلند است که در شهر آیندهوون واقع شده است. در سال 2020-21، حدود 14000 دانشجو در برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد و حدود 1350 دانشجو در برنامه‌های PhD و PDEng آن ثبت نام کردند. در سال 2021، TU/e ​​حدود 3900 کارمند داشت.

دانشگاه صنعتی آیندهوون در سه نظام رتبه بندی اصلی در بین 200 دانشگاه برتر قرار گرفته است. رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی QS 2019 آیندهوون را در رتبه 99 جهان، 34 در اروپا و 3 در هلند قرار داده است.

TU/e عضو هلندی اتحادیه دانشگاه‌های یوروتک است که یک مشارکت استراتژیک از دانشگاه‌های علم و فناوری در اروپا است: دانشگاه فنی دانمارک (DTU)، دانشکده پلی‌تکنیک فدرال لوزان (EPFL)، اکول پلی‌تکنیک (L’X)، تکنیون، دانشگاه فناوری آیندهوون (TU/e) و دانشگاه فنی مونیخ (TUM).

 دانشگاه لیدن

دانشگاه لیدن (به اختصار LEI؛ هلندی: Universiteit Leiden) یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی‌ در لیدن هلند است. این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه پروتستان در سال 1575 توسط ویلیام، شاهزاده اورنج به عنوان پاداشی به شهر لیدن برای دفاع در برابر حملات اسپانیا در طول جنگ هشتاد ساله تأسیس شد. این موسسه قدیمی‌ترین موسسه آموزش عالی در هلند و همچنین یکی از مشهورترین موسسه‌ها در این کشور و اروپا است.

این دانشگاه که به‌خاطر پایه‌های تاریخی و تاکید بر علوم اجتماعی شناخته می‌شود، در دوران طلایی هلند، زمانی که محققان از سراسر اروپا به دلیل فضای تساهل فکری و شهرت بین‌المللی لیدن جذب جمهوری هلند شدند، به شهرت خاصی رسید. در طول این مدت، لیدن خانه افرادی مانند رنه دکارت، رامبراند، کریستیان هویگنس، هوگو گروتیوس، باروخ اسپینوزا و بارون d’Holbach شد.

این دانشگاه دارای هفت دانشکده دانشگاهی و بیش از پنجاه بخش موضوعی است و بیش از 40 موسسه تحقیقاتی ملی و بین‌المللی را در خود جای داده است. پردیس اولیه تاریخی آن شامل ساختمان‌هایی است که در شهر کالج لیدن پراکنده شده‌اند، در حالی که پردیس دوم واقع در لاهه یک کالج هنرهای لیبرال و چندین دانشکده آن را در خود جای داده است. این یکی از اعضای گروه کویمبرا، اروپا و یکی از اعضای موسس اتحادیه دانشگاه‌های تحقیقاتی اروپا است.

دانشگاه اوترخت

دانشگاه اوترخت (UT  هلندی: Universiteit Utrecht، سابقاً Rijksuniversiteit Utrecht)  یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در اوترخت است. این دانشگاه در 26 مارس 1636 (386 سال پیش) تأسیس شد و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های هلند است. در سال 2018، 31801 دانشجو ثبت نام کرده و 7191 استاد و کارمند را استخدام کرده است. در سال 2018، در این دانشگاه، 525 مدرک دکتری اعطا شد و 6948 مقاله علمی از این دانشگاه،‌ ‌منتشر شد. بودجه سال 2018 دانشگاه 857 میلیون یورو بود.

دانشگاه اوترخت تعدادی از دانشمندان برجسته را در میان فارغ‌التحصیلان و اساتید خود به حساب می‌آورد، از جمله 12 برنده جایزه نوبل و 13 برنده جایزه اسپینوزا. دانشگاه اوترخت به طور مداوم در بین 100 دانشگاه برتر جهان توسط جداول رتبه بندی برجسته بین‌المللی قرار گرفته است. این دانشگاه بر اساس رتبه بندی دانشگاه‌های جهان در شانگهای در سال 2019 به عنوان بهترین دانشگاه هلند، رتبه سیزدهم در اروپا و 49 در جهان را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه خرونینگن

دانشگاه خرونینگن (به اختصار UG هلندی: Rijksuniversiteit Groningen) یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که بیش از 30000 دانشجو در شهر خرونینگن در هلند دارد. این دانشگاه که در سال 1614 تأسیس شد، دومین دانشگاه قدیمی‌کشور (پس از لیدن) و یکی از سنتی ترین و معتبرترین دانشگاه‌ها در هلند است.

این موسسه به طور مداوم در بین 100 دانشگاه برتر جهان، بر اساس جداول رتبه بندی پیشرو، رتبه بندی شده است. در رتبه‌بندی مجموع دانشگاه‌های برتر سال 2020، RUG در رتبه چهارم هلند قرار دارد.

دانشگاه خرونینگن یازده دانشکده، 9 مدرسه تحصیلات تکمیلی، 27 مرکز و موسسه تحقیقاتی و بیش از 175 برنامه درجه دارد. فارغ‌التحصیلان و اساتید دانشگاه عبارتند از: یوهان برنولی، آلتا جاکوبز، چهار برنده جایزه نوبل، نه برنده جایزه اسپینوزا، یک برنده جایزه استوین، اعضای مختلف خانواده سلطنتی هلند، چندین سیاستمدار، اولین رئیس بانک مرکزی اروپا و … .

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی راجع به تحصیل پست دکترا در هلند و به طور کلی، تحصیل در هلند در اختیارتان قرار دهیم. ولی مطمئنا، برای اینکه بتوانید از این مدرک پذیرش بگیرید،‌ به جزئیات و اطلاعات بیشتری نیاز دارید. با تماس با مشاورین حرفه‌ای و باتجربه‌ی ما در موسسه مهاجرتی صبا ویزا، می‌توانید به تمام جزئیات مورد نیاز دست یابید یا جهت اخذ پذیرش برای تحصیل در هلند توسط ما، اقدام نمایید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 3 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید