لوگو صبا ویزا

تحصیل پست دکتری در آلمان

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه تحصیل پست دکتری در آلمان و جزئیات ثبت نام در دانشگاه‌های آلمان به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

آلمان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه تحقیقات و مرکز نوآوری در جهان است. کیفیت بالای زندگی این کشور همراه با هزینه‌های کم زندگی، آن را به مقصدی جذاب برای محققان بین‌المللی تبدیل کرده است. آیا قصد مهاجرت به آلمان را دارید؟ در این مقاله اطلاعات بسیار مفید و ارزشمندی پیرامون تحصیل پست دکتری در آلمان ارائه شده است. اگر علاقه‌مند به تحصیل در آلمان هستید، موسسه مهاجرتی صبا ویزا با ارائه مشاوره‌های کاملا تخصصی و خدمات متنوع و یک تیم پشتیبانی قوی در تلاش است تا فرآیند مهاجرت تحصیلی را برای شما تسهیل بخشد.

 

 

تحصیل پست دکتری در آلمان

محققان پس از اخذ مدرک دکتری به دوره فوق دکتری می‌روند. پست دکتری ادامه آموزش محقق است که به آن‌ها امکان می‌دهد در یک زمینه خاص تخصص بیشتری پیدا کنند و مهارت‌ها و تکنیک‌های جدید را بیاموزند. ممکن است آن‌ها را ملزم کند که مسئولیت‌های آموزشی را بر عهده بگیرند. دوره فوق دکتری آلمانی معمولاً دو تا چهار سال طول می‌کشد.

مانند تمام پست‌های دانشگاهی غیرمستقیم در آلمان، قوانین حقوق فوق دکتری نسبتاً سخت گیرانه‌ای وجود دارد. آن‌ها بر اساس توافقنامه دستمزد فدرال TV-L به عنوان حقوق دکتری هستند. حقوق‌ها نیز به همین ترتیب با در نظر گرفتن مقیاس حقوق، درجه حقوق، ساعات کار و وضعیت تعیین می شود. به دانششجویان پست دکتری در سطح E13 یا (به طور معمول) E14 پرداخت می‌شود، در واقع دستمزد بسته به نحوه سال‌های تجربه دانشجویان (لیسانس، کارشناسی ارشد و دکتری) بستگی دارد. حداکثر دستمزد برای پست دکتری E13 4053-5701 یورو در ماه است و حداکثر دستمزد برای پست دکتری E14 4419-6076 یورو در ماه است.

در آلمان متقاضیان باید برای یک پروژه دکتری از پیش تعیین شده که معمولاً با تحقیقات خود استاد مرتبط است، درخواست دهند. دانشجویان هیچ کار درسی انجام نمی‌دهند. آن‌ها بلافاصله شروع به کار روی پروژه خود می‌کنند. آن‌ها همچنین موظفند برخی از مسئولیت‌های آموزشی را بر عهده بگیرند. زمان لازم برای گرفتن دکتری بستگی به رشته دارد، اما معمولا سه تا پنج سال طول می‌کشد.

حقوق دانشجویان دکتری بر اساس توافقنامه دستمزد فدرال (Tarifvertrag der Länder یا TV-L) است. چندین مقیاس پرداخت (Entgeltgruppe) در TV-L وجود دارد، اما دانشجویان دکتری معمولاً در سطح TV-L E13 حقوق می‌گیرند. در این سطح، سه عامل تعیین کننده حقوق واقعی دانشجو وجود دارد. اولین مورد، درجه دستمزد (stufe) است که بر اساس تعداد سال تجربه شما است. فاکتور بعدی ساعات کار (50٪، 67٪، 75٪ یا 100٪) و آخرین فاکتوری است که دانشگاه در آن ایالت فدرال قرار دارد. به عنوان مثال، محدوده حقوق برای یک دانشجوی دکتری صد در صدی 4053-5701 یورو در ماه است در حالی که محدوده حقوق برای یک دانشجوی دکتری 67با ساعات کاری کمتر 2729 تا 3820 یورو در ماه است.

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پست دکتری در آلمان چیست؟

هنگام درخواست برای پست دکتری یا سایر موقعیت های تحقیقاتی در یک شرکت، دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی در آلمان، معمولاً از شما خواسته می شود موارد زیر را ارائه دهید:

 • فرم درخواست رسمی – معمولاً از وب سایت سازمان قابل دانلود است. فرم های درخواست بسته به شغل متفاوت است، اما ممکن است از شما خواسته شود که خلاصه‌ای دقیق از علایق تحقیقاتی خود را درج کنید. برای درخواست‌های مالی باید یک طرح تحقیقاتی کامل و تفکیک نحوه استفاده از وجوه ارسال کنید.
 • یک CV و انگیزه نامه
 • یک کپی از مدارک تحصیلی پیشین (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری). اگر شغل آگهی شده را دریافت کنید، برای شروع کار در آلمان باید مدارک خود را به طور رسمی ترجمه و ارائه نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس حاصل نمایید.
 • لیستی ازمقالات منتشر شده
 • توصیه نامه یا اطلاعات در مورد مراجع
 • مدرک مهارت زبان
 • درخواست شما پس از ارسال توسط کمیته بررسی می‌شود. اگر در فهرست نهایی قرار بگیرید، ممکن است به یک مصاحبه حضوری در آلمان یا مصاحبه تلفنی دعوت شوید.

 

ارائه چه مدرک زبانی برای تحصیل پست دکتری در آلمان مورد نیاز است؟

بسته به رشته شما و سازمانی که برای آن درخواست می‌دهید، مشکلی برای تکمیل درخواست به زبان انگلیسی وجود ندارد. اگر به زبان آلمانی مسلط هستید، می‌توانید درخواست و رزومه خود را به آلمانی بنویسید، اما اگر تسلط کافی به زبان آلمانی ندارید، بهتر است تمامی درخواست‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه نمایید.

شایان ذکر است که اکثر آلمانی‌ها در سطح خوبی از زبان انگلیسی صحبت می‌کنند و استفاده از این زبان به ویژه در زمینه‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات(STEM) به طور گسترده‌ای رایج است.

اگر دانش آلمانی، به ویژه برای درخواست‌های مالی مورد نیاز است، باید ثابت کنید که از طریق مدارک شناخته شده‌ای همانند Test Deutsch als Fremdsprache (TestDaF) ، نمره استانداردی کسب نموده‌اید. همچنین لازم است مدرکی مبنی بر توانایی خود در زبان انگلیسی از طریق سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) یا آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی (TOEFL) ارائه دهید.

 

 

چگونه برای تحصیل پست دکتری در آلمان رزومه بنویسیم؟

کارفرمایان آلمانی برای ارائه توضیح مستقیم و واقعی تجربه و صلاحیت‌ها ارزش قائل هستند. رزومه شما باید به‌عنوان یک نوع «فکت شیت factsheet » در نظر گرفته شود، نه اینکه صرفا شامل اظهاراتی درباره دیدگاه و انگیزه‌های شما شود. رزومه یا CV شما هرگز نباید بیش از دو صفحه باشد و بهتر است به صورت جدول تنظیم شده باشد و عناوین زیر در سمت چپ و تاریخ‌ها و اطلاعات در سمت راست قرار بگیرند :

مشخصات شخصی (personaliche Angaben) : عنوان، نام و نام خانوادگی، محل و تاریخ تولد، وضعیت تأهل، ملیت و اطلاعات تماس خود را ذکر کنید. بسیاری از خارجی‌ها ممکن است از درج وضعیت تاهل و تاریخ تولد شگفت زده شوند، اما این رویه در آلمان رایج است.

تحصیلات و مدارک (Ausbildung) : این بخش باید قبل از تجربه کاری در رزومه تحقیقاتی باشد. تاریخ حضور در دانشگاه یا مؤسسه، حوزه‌های تحقیقاتی خاص و مدرک تحصیلی خود را مشخص کنید. این فهرست باید به ترتیب زمانی تنظیم گردد و با دیپلم دبیرستان یا مدارک معادل شما خاتمه یابد (به عبارتی دیگر از آخرین مدرک تحصیلی که دریافت نموده اید، نوشتن فهرست خود را آغاز کنید)

تجربه حرفهای (Berufliche Erfahrung): فهرست زمانی از هر تجربه کاری یا شغل تحقیقاتی که داشته‌اید (البته این فهرست تجربه حرفه‌ای بایستی از آخرین تجربه شغلی شما آغاز گردد). اطمینان حاصل کنید که مشاغل مرتبط را وارد می‌نمایید.

بورسیهها : جزئیات مربوط به هر گونه بورس تحصیلی یا بودجه و کمک هزینه‌ای را که دریافت کرده‌اید به همراه نام سازمان اعطا کننده و تاریخ ها را در رزومه خود عنوان نمایید.

مهارتها (Sontiges) : جزئیات مربوط به هر زبان تخصصی، مهارت های محاسباتی یا فنی را که کسب کرده اید، به اضافه تاریخ‌ها و هر مدرک یا گواهی ارائه دهید.

عکس : همیشه باید یک عکس به اندازه پاسپورت خود را در گوشه سمت راست بالا قرار دهید. این روش استاندارد در کشورهای دیگر نیست، اما کارفرمایان آلمانی دوست دارند یک عکس داشته باشند تا هنگام ملاقات با شما آماده شوند.

 

چگونه برای تحصیل پست دکتری در آلمان کاور لتر (cover letter) بنویسیم؟

کاور لتر شما باید مقدمه‌ای برای تجربه و صلاحیت‌های شما به سبک مختصر و مستقیم باشد. در مورد اهداف تحقیقاتی خود و اینکه چرا می‌خواهید با این سازمان خاص همکاری کنید، واضح، عینی و متقاعد کننده بنویسید. صلاحیت‌ها و تجربیات تحقیقاتی و نیز دستاوردهای برجسته خود را عنوان نمایید، به ویژه آنهایی که با عنوان تحقیقاتی سازمان مطابقت دارند. مثبت باشید و از جملات کوتاه و مختصر استفاده کنید. توصیه می‌شود که هرگز کاور لتر خود را بیش از یک صفحه تنظیم نکنید.

 

نکات پیرامون اپلای برای تحصیل پست دکتری در آلمان

در این بخش 5 نکته جهت برجسته شدن درخواست شما و اپلای برای تحصیل پست دکتری در آلمان ارائه شده است:

توصیه نامه : این نامه می‌تواند از طرف استاد راهنمای دکتری یا دانشگاهی دیگری باشد که اهداف تحقیقاتی شما را درک کرده و شما را به عنوان یک شخص شاخص می‌شناسد. داشتن یک مقاله به نام شما نیز یک مزیت بزرگ خواهد بود.

نشان دهید که چشم انداز تحقیقات آلمان را درک می‌کنید : گزینه‌های بودجه تحقیق و چالش هایی که شما به عنوان یک فوق دکتری بین‌المللی با آن روبرو خواهید شد. مطمئن شوید که می‌دانید برای چه شرایط ویزا باید درخواست دهید و چگونه و در کجا زندگی خواهید کرد، به خصوص اگر بچه دارید.

سعی کنید مفید و مختصر به بیان حقایق بپردازید : کارفرمایان آلمانی بیش از هر چیز به دنبال مدارک و تجربیات برجسته دکتری خواهند بود. بنابراین بهتر است با فهرستی طولانی از اینکه چرا برای این کار بهترین هستید، از موضوع اصلی فاصله نگیرید.

در مورد سازمان به طور کامل تحقیق کنید : اخلاق، حقایق و ارقام سازمان را به طور کامل درک کنید. همچنین ایده خوبی خواهد بود که از قبل برای مشاوره و اطلاعات با تعداد زیادی از افرادی که به سازمان مرتبط هستند تماس بگیرید.

آلمانی بیاموزید : اگرچه توانایی صحبت به زبان آلمانی پیش نیازی برای کار در یک نقش تحقیقاتی در آلمان نیست، اما نشان دادن اینکه در حال یادگیری زبان هستید (با شرکت در یک دوره) شانس قوی‌تر در این رقابت خواهید داشت.

 

بورسیه تحقیقاتی Humboldt برای تحصیل پست دکتری در آلمان

بورسیه تحقیقاتی Humboldt برای محققان از همه ملیت‌ها و زمینه‌های تحقیقاتی ارائه شده است و از محققان پست دکتری در آلمان حمایت می‌نماید. بنیاد الکساندر فون هومبولت از طریق بورسیه تحقیقاتی هومبولت، از محققانی با مدارک بالاتر از متوسط از سراسر جهان حمایت مالی می‌کند. در حقیقت از حمایت فردی و حمایت مالی بنیاد هومبولت بهره‌مند خواهید شد. در ابتدای کار تحصیلی خود از حمایت مالی تحقیقاتی در آلمان بهره‌مند می‌شوید. کمک هزینه تحقیقاتی Humboldt برای محققان پست دکتری به شما امکان می‌دهد در آلمان تحقیق کنید. مبلغ کمک هزینه ماهیانه 2670 یورو است. بورسیه تحصیلی ممکن است از 6 تا 24 تخصیص یابد.

علاوه بر مبلغ کمک هزینه تحصیلی، در طول حمایت مالی خود از حمایت شخصی نیز برخوردار خواهید شد. شما در تعیین اینکه چه زمانی می‌خواهید همکاری خود را شروع کنید، انعطاف پذیری لازم را خواهید داشت. همچنین شما و همسرتان می‌توانید در یک دوره فشرده زبان شرکت کنید. حمایت‌های مالی بیشتر از جمله مزایای خانواده برای فرزندان و همسر، یارانه برای بیمه درمانی کامل خصوصی و کمک هزینه برای پوشش هزینه‌های سفر نیز در دسترس است.

 

 

بورسیه‌های Dahlem برای تحصیل پست دکتری در آلمان در سال 2022-2023

دانشگاه آزاد برلین (Freie Universitat Berlin) به دانشجویان پست دکتری از عرصه بین‌المللی که علاقه‌مند به پیگیری تحقیقات در دانشگاه آزاد برلین هستند، بورسیه‌های تحصیلی پست دکتری Dahlem را ارائه می‌دهد.کمک هزینه‌های تحصیلی تحت این برنامه برای محققان برجسته یا عالی از تمام رشته‌ها و ملیت‌ها با حداقل شش ماه در دسترس است. تجربه تحقیقات بین‌المللی برای درخواست بورسیه قابل استفاده است، متقاضی باید مدرک دکتری خود را تکمیل کرده باشد.

ارزش این بورسیه شامل چهارده ماه بودجه تحقیقاتی، قرارداد کار، بیمه تامین اجتماعی و سلامت، کمک هزینه تحقیق ماهانه، هزینه سفر و غیره تا پایان تحقیق می‌باشد. در ادامه به معیارهایی که متقاضیان کمک هزینه تحصیلی پست دکتری Dahlem در آلمان بایستی داشته باشند، اشاره شده است. متقاضیان باید یک طرح پروژه را بر اساس زمینه‌های تحقیقاتی و موضوعات کلیدی که تحت دانشگاه آزاد برلین (Freie Universitat Berlin) برلین هستند، ارائه دهند.

 • متقاضی باید دارای مدرک دکتری همراه با ارائه پایان نامه باشد و مدرک آن نیز در دسترس باشد.
 • داوطلب باید مدرک دکتری خود را به پایان رسانده باشد.
 • داوطلب باید حداقل شش ماه تجربه تحقیقاتی بین‌المللی داشته باشد که سه ماه آن باید یک اقامت بدون وقفه باشد.
 • در فرم درخواست محدودیت سنی در نظر گرفته نشده است.
 • دانشجویان در سراسر جهان بدون محدودیت ملیت، واجد شرایط درخواست برای بورسیه هستند.

کمیته انتخاب (Selection Committee) مسئول بررسی درخواست‌های این برنامه هر ماه در مارس، ژوئیه و نوامبر تشکیل جلسه می‌دهد. متقاضیان می‌توانند فرم درخواست تکمیل شده خود را، شامل هر گونه مدارک مورد نیاز، قبل از تاریخ انتخاب مورد نظر ارسال کنید. درخواست ها معمولا در عرض چهار تا هشت ماه پردازش می‌شوند.

 

موسسه مهاجرتی صبا ویزا

موسسه مهاجرتی صبا ویزا با ارائه مشاوره‌های تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه مهاجرت تحصیلی به آلمان، شرایط تحصیل در آلمان ، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان ، اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان و بسیاری از موارد دیگر خواهد بود. این موسسه مهاجرتی با دانش و تخصصی که در زمینه قوانین مهاجرتی دارد و نیز ارائه خدمات متنوع و داشتن یک تیم پشتیبانی قوی در تلاش است تا مسیر مهاجرت را برای شما هموار‌تر نماید. همچنین شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان با موسسه مهاجرتی صبا ویزا در ارتباط باشید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 3]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید