لوگو صبا ویزا
دانشگاه-کوچ-Koc-University

رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه بر اساس رشته‌های درسی

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه و جزئیات بیشتری از آن به دست بیاورید،می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

ترکیه، کشوری مناسب برای مهاجرت تحصیلی

ترکیه جز یکی از کشورهایی است که در زمینه سیستم آموزشی هر روز در حال پیشرفت است و با همکاری کشورهای اروپایی، همواره تلاش دارد تا سطح دانشگاه‌های خود را بالا ببرد. به همین دلیل، رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه در سطح جهانه سالانه افزایش پیدا می‌کند. در سالیان اخیر، دولت ترکیه برنامه‌های گوناگونی را برای دانشجویان بین المللی حاضر در این دانشگاه در نظر گرفته و با توجه به این امر، دانشجویان بسیار زیادی در سراسر جهان، دانشگاه‌های ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند.

در حال حاضر بیش از 650000 هزار دانشجوی خارجی در ترکیه مشغول به تحصیل هستند که این آمار نشان دهنده اهمیت بالای این کشور به عنوان یک مقصد آموزشی است. البته لازم به ذکر است که تعداد قابل توجهی از این عدد را دانشجویان ایرانی در بر می‌گیرند و سالانه به تعداد آن‌ها نیز افزوده می‎شود. در این مطلب قصد داریم تا شما را با بهترین دانشگاه‌های ترکیه آشنا کنیم.

دانشگاه‌های ترکیه

ترکیه در حال حاضر بیش از 200 دانشگاه فعال دارد که بیشتر آن‌ها توسط دولت این کشور اداره می‎شوند. به عبارتی دیگر، این دانشگاه‌ها دولتی به حساب می‌آیند. تقریبا بیشتر این موسسات علمی جوان هستند و از تاریخ تاسیس آن‌ها، مدت زمان زیادی نمی‌گذرد.

ترکیه تا سال 1970، تنها هشت موسسه آموزش عالی و دانشگاه داشت و رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه در آن زمان خیلی جالب نبود. اولین دانشگاه خصوص این کشور در سال 1984 تاسیس شد و امروز جز بهترین موسسات این کشور از نظر رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه می‌باشد.

جوان‌ترین دانشگاه ترکیه، دانشگاه بین المللی آنتالیا است که در سال 2012 افتتاح شد و هدف اصلی آن نیز پذیرش دانشجویان بین المللی است. در ترکیه، دانشگاه‌ها به دو دسته دولتی و خصوصی تبدیل می‎شوند که هر دو دسته آن‌ها مطابق با توافقنامه بولونیا عمل می‌کنند. این توافقنامه در واقع استاندارد مشخص برنامه‌های تحصیلی در سراسر اروپا است و توانسته نقش مهمی در افزایش رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه داشته باشد.

البته لازم به ذکر است که امروزه بسیاری از دانشگاه‌های این کشور در برنامه +Erasmus نیز شرکت می‌کنند که از تبادل دانشجویان بین المللی پشتیبانی می‌کند. در آخرین رتبه‌بندی آموزشی عالی ( QS )، سیستم آموزش عالی ترکیه در رتبه هفتم قرار گرفته است که نشان دهنده سطح بالای رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه است.

برترین دانشگاه‌های ترکیه را بهتر بشناسید

دانشگاه‌های ترکیه که رتبه‌های بالا را به خود اختصاص داده‌اند، در ترکیه شهرت زیادی دارند. البته می‌توان گفت که این دانشگاه‌ها نه تنها در ترکیه، بلکه در سراسر جهان نیز جز برجسته‌ترین دانشگاه‌ها شناخته می‎شوند. ترکیه دارای چندین موسسه آموزش عالی و کالج است و متقاضیان می‌توانند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، در آن‌ها ادامه تحصیل بدهند.

بیشتر دانشگاه‌های مطرح ترکیه در شهرهای استانبول و آنکارا قرار دارند که جز بزرگ‌ترین شهر‌های این کشور نیز می‌باشند. اگر بخواهیم به رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه نگاهی بیندازیم، دانشگاه‌های فنی خاورمیانه Middle East Technical University ، دانشگاه بیلکنت Bilkent University و دانشگاه حاجت تپه در میان 50 دانشگاه برتر جهان قرار دارند و در شهر آنکارا واقع شده‌اند. همچنین دانشگاه‌های بغازیچی، کوچ، دانشگاه سابانچی، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول نیز در شهر استانبول قرار دارند و در میان 30 دانشگاه برتر جهان جای دارند. در ادامه هر یک از این دانشگاه‌ها را بیان می‌کنیم.

دانشگاه فنی خاورمیانه  Middle East Technical University

دانشگاه فنی خاورمیانه یکی از دانشگاه‌های مطرح در کشور ترکیه است و در پایتخت این کشور یعنی شهر آنکارا قرار دارد. آخرین رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه این دانشگاه در رتبه 601 قرار گرفته است. این دانشگاه که در رشته‌های علوم طبیعی و اجتماعی معروف است، در سال 1965 میلادی تاسیس شد و سبب افزایش اعتبار دانشگاه‌های کشور ترکیه و خاورمیانه شد.

امروزه در حدود 30000 دانشجوی بین المللی در این دانشگاه فعالیت دارند و بسیاری از آن‌ها نیز برای یک ترم و یا یک سال مهمان شده‌اند. پذیرش در این دانشگاه کار آسانی نیست، زیرا سالانه 1.5 میلیون نفر برای تحصیل در این دانشگاه تقاضا می‌دهند و تنها 1.5 درصد آن‌ها می‌توانند به این دانشگاه راه پیدا کنند. بیشتر درس‌های این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می‎شوند اما دانشجویان باید به زبان ترکی نیز تسلط داشته باشند.

دانشگاه بغازیچی  Boğaziçi Üniversitesi

دانشگاه بغازیچی نیز یکی دیگر از دانشگاه‌های معتبر در ترکیه است. این دانشگاه در سال 1863 میلادی تحت عنوان کالج رابرت Robert College تاسیس شد و نخستین دانشگاه آمریکایی بود که در خارج از آمریکا آغاز به کار کرده بود. این دانشگاه در شهر تاریخی استانبول و در نزدیکی تنگه بسفور و قلعه تاریخی روملی حصار قرار دارد.

اکثر واحدهای درسی این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می‎شوند و به همین جهت نیز مطالب آموزش عالی در ارتباط تنگاتنگی با سیستم آموزش عالی آمریکا قرار دارد. این دانشگاه به عنوان 10امین دانشگاه برتر ترکیه شناخته می‎شود و همچنین در رنکینگ جهانی دانشگاه‌های ترکیه نیز در رتبه 651-700 قرار دارد.

دانشگاه کوچ  Koc University

دانشگاه کوچ در سالیان اخیر توانسته رتبه 15 منطقه‌ای EECA را به خود اختصاص دهد، در سال 1993 میلادی افتتاح شد. نام این دانشگاه از موسس آن گرفته شده است. این دانشگاه با ارائه 22 برنامه درسی برای دوره کارشناسی، 32 برنامه درسی برای دوره کارشناسی ارشد و 18 برنامه برای دوره دکتری یکی از برترین دانشگاه‌های ترکیه به حساب می‌آید و در حال حاضر بیش از 5500 دانشجو در آن فعالیت دارند.

دانشگاه-کوچ-Koc-University

کوچ در رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه در رتبه 465 جهانی قرار دارد و به همین دلیل، سالانه دانشجویان بسیار زیادی برای تحصیل در این دانشگاه تقاضا می‌دهند که می‌تواند شرایط را برای پذیرش در این دانشگاه بسیار سخت کند.

دانشگاه بیلکنت Bilkent University

یکی دیگر از دانشگاه‌های مطرح کشور ترکیه، دانشگاه بیلکنت است. این دانشگاه در رنکینگ EECA، در سال 2021، در رتبه 18ام قرار گرفت. نام این دانشگاه از عبارت Bilim kenti گرفته شده است که در زبان ترکی به معنای شهر علم و آموزش است.

بیلکنت اولین دانشگاه خصوصی ترکیه است که در سال 1984 میلادی تاسیس شد. این دانشگاه وسیع‌ترین کتابخانه آکادمیک کشور ترکیه را دارد و از مراکز پیشرفته در زمینه پژوهش به شمار می‌رود. امروزه بین از 13000 دانشجو در این دانشگاه و در 9 دانشکده آن تحصیل می‌کنند که بسیاری از آن‌ها دانشجویان بین المللی هستند. بیلکنت در رنکینگ بین المللی دانشگاه‌های ترکیه در رتبه 560-551 قرار دارد که نشان دهنده بالا بودن سطح علمی آن است.

دانشگاه سابانچی Sabanci University

سابانچی در اخرین رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه به عنوان دومین دانشگاه برتر این کشور شناخته شده و در شهر استانبول قرار دارد. در رنکینگ EECA نیز این دانشگاه در رتبه 21ام قرار دارد. سابانچی یکی از دانشگاه‌های جوان ترکیه به شمار می‌رود که در سال 1999 تاسیس شد و هم اکنون چیزی در حدود 4000 دانشجو در آن مغول به تحصیل هستند. این دانشگاه دارای 3 دانشکده است که شامل دانشکده‌های مهندسی و علوم طبیعی، دانشکده هنر و دانشکده علوم اجتماعی می‎شوند.

دانشجویان می‌توانند در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری این دانشگاه تحصیل کنند. همچنین لازم به ذکر است که حدود 42 درصد دانشجویان دوره لیسانس این دانشگاه، توانسته‌اند بورسیه برای ادامه تحصیل خود در دانشگاه‌های جهان را اخذ کنند.

دانشگاه حاجت تپه در رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه

در میان رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه حاجت تپه یکی دیگر از دانشگاه‌های دولتی این کشور است که رتبه بالایی را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه، در آخرین رنکینگ اعلام شده از طرف QS، در رتبه بین 1000  800 قرار گرفته است. حاجت تپه یکی از دانشگاه‌های بزرگ در ترکیه است و دارای دو پردیس بزرگ است. به طور کلی هر یک از این پردیس‌ها شامل 13 دانشکده، و 8 مدرسه فنی حرفه‌ای است.

دانشگاه-حاجت-تپه

علاوه بر این دو پردیس، 13 مرکز آموزشی و 40 مرکز پژوهشی نیز زیر نظر این دانشگاه مشغول به فعالیت هستند. دانشجویان می‌توانند در رشته‌های فنی مهندسی، هنر و حقوق و پزشکی در این دانشگاه تحصیل کنند. البته لازم به ذکر است که دانشکده پزشکی این دانشگاه به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه است و متقاضیان زیادی دارد.

رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه

رنکینگ دانشگاه‌ها در دنیا بر اساس عملکرد پژوهشی و آموزشی و همچنین رتبه بندی آن‌ها توسط اعضای مجتمع دانشگاهی در منطقه و در سراسر جهان مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد. البته رتبه‌بندی دانشگاه‌ها، شاخص‌های فراوانی دارد  که این شاخص‌ها می‌توانند کیفیت اساتید، بورس‌های اعطایی دانشگاه، تعداد دانشجویان در حال تحصیل، امکانات پژوهشی، امکانات آزمایشگاهی، مقالات چاپ شده در مجلات علمی جهان، تعداد نشریات فعال و … باشند. در رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه می‌توان رتبه‌های بالایی را به خوبی مشاهده کرد. در ادامه لیستی از رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه را بر اساس رتیه‌بندی QS بررسی می‌کنیم.

لیست رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه بر اساس QS

رتبه‌بندی QS توسط وب‌سایت Topuniversities.com مشخص می‎شود که در آن،  تعداد زیادی از متخصصان دانشگاهی، رتبه دانشگاه‌ها را بررسی می‌کنند و کیفیت آموزشی در آن‌ها را اندازه گیری می‌کنند.

 • دانشگاه کوچ با رتبه 465
 • دانشگاه سابانجی با رتبه 530 – 521
 • دانشگاه بیلکنت با رتبه 560 – 551
 • دانشگاه تکنیک خاور میانه با رتبه 601 – 650
 • دانشگاه بوغاز ایچی با رتبه 700 – 651
 • دانشگاه تکنیک استانبول با رتبه 800 – 751
 • دانشگاه آنکارا با رتبه 1000 – 801
 • دانشگاه حاجی تپه با رتبه 1000 – 801
 • دانشگاه استانبول با رتبه 1000 – 801
 • دانشگاه دوکوز ایلول با رتبه 100 +
 • دانشگاه اژه با رتبه 1001 +
 • دانشگاه قاضی با رتبه 1001 +
 • دانشگاه اون دوقوز ماییس با رتبه ۱۰۰۱+
 • دانشکده اقتصاد دانشگاه ت او او بی با رتبه ۱۰۰۱+
 • دانشگاه یدی تپه با رتبه ۱۰۰۱+

لیست رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه بر اساس موسسه آموزش عالی TIMES

رتبه بندی دانشگاه‌های جهان که توسط موسسه آموزش عالی Times انجام می‎شود، بر اساس میزان تحقیقات انجام شده، مقالات چاپ شده در سراسر جهان و … است. در ادامه لیستی از رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه بر اساس رتبه بندی این مجموعه در سال 2019 را بیان می‌کنیم.

 • دانشگاه سابانجی با رتبه ۳۵۱
 • دانشگاه کوچ با رتبه ۴۰۱
 • دانشگاه بیلکنت با رتبه ۵۰۱
 • دانشگاه بوغاز ایچی با رتبه ۵۰۱
 • دانشگاه حاجی تپه با رتبه ۵۰۱
 • دانشگاه میدل ایست با رتبه ۶۰۱
 • دانشکده تکنیک دانشگاه استانبول با رتبه ۶۰۱
 • دانشگاه آتلیم با رتبه ۸۰۱
 • دانشگاه ارجی یس با رتبه ۸۰۱
 • دانشکده تکنولوژی دانشگاه قبضه با رتبه ۸۰۱
 • دانشگاه استانبول با رتبه ۸۰۱
 • دانشگاه آنادولی با رتبه ۸۰۱
 • دانشگاه آکدنیز با رتبه ۱۰۰۱
 • دانشگاه آنکارا با رتبه ۱۰۰۱
 • دانشگاه بی ای یو با رتبه ۱۰۰۱
 • دانشگاه چوکورووا با رتبه ۱۰۰۱
 • دانشگاهدوکوز ماییس با رتبه ۱۰۰۱
 • دانشکده اقتصاد دانشگاه ت او او بی با رتبه ۱۰۰۱
 • موسسه تکنولوژی ازمیر با رتبه ۱۰۰۱
 • دانشگاه قاضی با رتبه ۱۰۰۱
 • دانشگاه مارمارا با رتبه ۱۰۰۱
 • دانشگاه اون دو قوز ماییس با رتبه ۱۰۰۱
 • دانشکده تکنولوژی تی او بی بی با رتبه ۱۰۰۱
 • دانشگاه یدی تپه با رتبه ۱۰۰۱

لیستی از رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه بر اساس سیستم رتبه بندی URAP

سیستم رتبه بندی URAP یک سیستم معتبر و شناخته شده در جهان و در گزارش‌های اتحادیه اروپا است. این لیست به صورت مداوم به روز می‌‎شود و رتبه‌بندی‌های متفاوتی را ارائه می‌دهد. در ادامه قصد داریم تا 8 دانشگاه برتر ترکیه را بر اساس این رتبه بندی معرفی کنیم.

 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه اورتادوغو
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه قاضی
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه فنی استانبول
 • دانشگاه بغاز ایچی

با صبا ویزاپلن به راحتی درهای تحصیل در ترکیه به روی شما باز می‎شوند

در این مطلب از وب‌سایت صبا ویزا، لیستی از رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه را بر اساس اعلام معتبرترین موسسات آموزش عالی جهان بررسی کردیم. در سالیان اخیر، ترکیه تلاش‌های بسیار زیادی داشته تا بتواند سیستم آموزشی خود را در سطح جهانی معتبرتر کند و در این امر نیز تا حدی موفق بوده. امروزه بسیاری از دانشجویان بین المللی تقاضای تحصیل در این کشور را دارند اما باید بدانید که پذیرش در دانشگاه‌های معتبر این کشور نیز آن چنان آسان نیست.

مجموعه صبا ویزاپلن، با سال‌ها تجربه در زمینه خدمات مهاجرتی و با استفاده از بهترین وکلای مهاجرتی، بستری را برای تمامی دانشجویان ایرانی فراهم کرده است تا بتوانند، با توجه به شرایط خود، بهترین کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند و در کمترین زمان ممکن موفق به اخذ ویزای تحصیلی آن کشور شوند.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 3 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید