لوگو صبا ویزا

مهاجرت به فرانسه : شرایط و هزینه های مهاجرت [2023]

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه مهاجرت به کشور فرانسه به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان

چیزهای زیادی برای دوست داشتن فرانسه وجود دارد. هنگام بازدید از این کشور غنی و متنوع، به راحتی می‌توان فهمید که چرا تعداد زیادی از سراسر جهان تصمیم می‌گیرند به جایی بروند که مردم محلی آن را l’Hexagone می‌نامند. اما، اگر به فکر آشنایی با سبک زندگی فرانسوی و مهاجرت به کشور فرانسه هستید، مطمئن شوید که همه الزامات مهاجرت را از قبل به خوبی می‌دانید.

به عنوان مثال، آیا برای زندگی یا کار در فرانسه به ویزا یا مجوز نیاز دارید؟ حتی اگر فقط می‌خواهید از این کشور بزرگ دیدن کنید، باید ویزای شینگن فرانسه را دریافت نمایید. برای کمک به درک آنچه نیاز دارید، این راهنمای ضروری یک نمای کلی از ویزای فرانسه را بسته به شرایط شما ارائه می‌دهد.

با راهنمای ما در زمینه ویزا و مهاجرت به فرانسه آشنا شوید و بدانید که برای زندگی، کار و اخذ اقامت فرانسه به چه مدارکی نیاز دارید. همچنین علاوه بر این مقاله، سازمان مهاجرتی صبا ویزا با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه اخذ اقامت فرانسه خواهد بود. همچنین شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان با سازمان مهاجرتی صبا ویزا در ارتباط باشید.

چه کسانی به ویزای فرانسه نیاز دارند؟

اتباع اتحادیه اروپا/EFTA

اگر شهروند اتحادیه اروپا/EFTA هستید، نیازی به درخواست ویزای فرانسه ندارید. اگر شهروند اتحادیه اروپا/EFTA هستید، دیگر نیازی به درخواست اجازه اقامت (carte de séjour) یا ثبت نام در تالار شهر محلی خود (mairie) ندارید. اما در صورت تمایل می‌توانید برای دریافت کارت اقامت فرانسه اقدام کنید.

همسران و بستگان تحت تکفل اتباع اتحادیه اروپا/EFTA از حقوق یکسانی برای ورود برخوردارند. با این حال، آن‌ها  باید ظرف سه ماه پس از ورود به فرانسه برای اجازه اقامت اقدام کنند.

اتباع غیر اتحادیه اروپا/EFTA

برخی از ملیت‌ها برای ورود به فرانسه نیاز به ویزا دارند، حتی اگر فقط برای مدت کوتاهی اقامت داشته باشند. شما می‌توانید وب سایت France-Visas را برای شرایط کشور خود و شرایط خود بررسی کنید.

همه اتباع غیر اتحادیه اروپا/EFTA اگر می‌خواهند بیش از 90 روز در فرانسه بمانند باید برای ویزای بلند مدت فرانسه (ویزای طولانی مدت اقامت) و اجازه اقامت درخواست دهند.

اتباع بریتانیا پس از برگزیت

از 1 ژانویه 2021، بریتانیا دیگر عضو اتحادیه اروپا نیست و شهروندان آن دیگر نمی‌توانند از رفت و آمد آزاد به کشورهای اتحادیه اروپا از جمله فرانسه بهره مند شوند. از سپتامبر 2021، اتباع بریتانیا می‌توانند بدون ویزا برای بازدیدهای کوتاه مدت یا در صورت اقامت شبانه در فرودگاه فرانسه به فرانسه سفر کنند. با این حال، مانند همیشه در مورد برگزیت، این ممکن است تغییر کند، بنابراین قبل از سفر حتماً الزامات سفر را بررسی کنید.

اگر با پاسپورت انگلستان به فرانسه سفر می‌کنید و قصد دارید بیش از سه ماه اقامت داشته باشید، به یکی از ویزای اقامت طولانی فرانسه نیاز دارید. ویزای صحیح برای شما به شرایط فردی شما بستگی دارد. همچنین باید برای اجازه اقامت (carte de séjour) درخواست دهید.

اقامت فرانسه

 

انواع ویزای فرانسه

اساساً سه نوع ویزای فرانسه وجود دارد:

 • ویزای کوتاه مدت (ویزای شینگن یکنواخت) که برای بازدید از فرانسه سه ماه یا کمتر است.
 • ویزای طولانی مدت موقت (visa de long séjour valant titre de séjour – VLS-TS) که برای اقامت تا یک سال است.
 • ویزای طولانی مدت (visa de long séjour) که برای اقامت بیش از یک سال در فرانسه است.

ویزای کوتاه مدت فرانسه

فرانسه از ویزای شینگن دسته C به عنوان ویزای کوتاه مدت خود استفاده می‌کند. این ویزا به مدت حداکثر 90 روز در هر دوره 180 روزه معتبر است. این ویزا می‌تواند برای گردشگری، سفرهای کاری، تحصیل کوتاه مدت، ملاقات با خانواده، مراقبت‌های پزشکی و اهداف کوتاه مدت مرتبط با کار اعطا شود. ویزای شینگن به شما این امکان را می‌دهد که در طول مدت آن در منطقه شینگن سفر کنید.

اگر خارج از منطقه بین‌المللی در هر فرودگاه فرانسه سفر کنید، به ویزای شینگن نیز نیاز خواهید داشت.

شما می‌توانید برای این ویزای فرانسه در سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور خود درخواست دهید. در غیر این صورت، می‌توانید به صورت آنلاین درخواست دهید. قبل از درخواست، باید قوانین ویزای فرانسه را بررسی کنید تا ببینید شرایط فردی شما چیست.

مدارک مورد نیاز برای ویزای کوتاه مدت فرانسه

شما باید بین شش ماه تا دو هفته قبل از سفر درخواست خود را ارائه دهید. مدارکی که نیاز دارید عبارتند از:

 • شناسه مسافرتی مانند پاسپورت که حداقل سه ماه پس از تاریخ سفر شما معتبر باشد.
 • دو عکس پاسپورتی جدید
 • مدارک پشتیبانی که به اهداف اقامت شما بستگی دارد. این‌ها معمولاً شامل اثبات دلیل سفر (به عنوان مثال، نامه دعوت به تحصیل)، مدرک مالی و بیمه درمانی است.

سپس برای ارسال اطلاعات بیومتریک و پرداخت هزینه‌های ویزای خود، باید در سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور خود وقت بگیرید. هزینه این ویزا 80 یورو (40 یورو برای کودکان 6 تا 12 سال، رایگان برای کودکان زیر شش سال) است. لیست کامل هزینه‌ها را اینجا ببینید.

هنگام ورود به فرانسه، برای ورود به این کشور باید پاسپورت، ویزا و مدارک پشتیبان خود را ارائه دهید.

ویزای کوتاه مدت برای مناطق غیر اروپایی فرانسه

اگر قصد سفر به هر یک از مناطق ماوراء بحری فرانسه را دارید و مشمول محدودیت‌های ویزا هستید، به ویزای جداگانه نیاز دارید زیرا این مناطق در منطقه شینگن نیستند. این بدان معناست که اگر قصد سفر به فرانسه و مناطق خارج از کشور را دارید، به دو ویزا جداگانه نیاز خواهید داشت. دستورالعمل‌های درخواست، فرآیندها و هزینه‌های این ویزا مشابه ویزای استاندارد کوتاه مدت است.

ویزای کار موقت

ویزای VLS-TS برای افرادی صادر می‌شود که برای مدت کمتر از یک سال به فرانسه سفر می‌کنند. ویزا دارای علامت  (travailleur temporaire – کارگر موقت) خواهد بود و می‌تواند برای اهداف مختلفی از جمله گزینه‌های زیر، به کار رود.

 • انتقال به شعبه فرانسوی یک شرکت بین‌المللی
 • کار فصلی موقت
 • مشاغل آموزش زبان خارجی
 • اشتغال حرفه‌ای پزشکی به مدت کمتر از یک سال
 • برای جستجوی کار پس از فارغ‌التحصیلی از مدرک کارشناسی ارشد در فرانسه
 • برنامه تبادل کار برای متخصصان جوان 18 تا 30 ساله

برای اکثر این ویزاها، ابتدا به یک پیشنهاد یا قرارداد کاری نیاز دارید. همچنین ممکن است کارفرمای شما به دریافت مجوز از مقامات فرانسوی و احتمالاً مجوز کار نیاز داشته باشد.

ویزای تحصیلی و آموزشی

شما می‌توانید ویزای VLS-TS را برای دوره‌های تحصیلی کوتاه مدت یا دوره‌های آموزشی به مدت 3 تا 6 ماه دریافت کنید. برای تحصیل طولانی‌تر از این، معمولاً ویزای استاندارد طولانی مدت دریافت می‌کنید. برای دریافت این ویزا، باید در یک برنامه آموزش عالی در یک موسسه آموزشی معتبر فرانسه پذیرفته شده باشید.

همچنین در صورتی که بین 18 تا 30 سال سن دارید، می‌توانید ویزای آموزشی موقت برای آمدن و کار در فرانسه به عنوان au pair دریافت کنید. برای اطمینان از اینکه می‌توانید این زبان را مطالعه کنید، به یک توافق نامه au pair و محل اقامت با یک خانواده فرانسوی نیاز دارید. ویزای au pair حداکثر تا دو سال قابل تمدید است.

ویزای هدف ویژه

سایر ویزاهای موقت فرانسه به عنوان ویزای هدف ویژه یا ویزاهای خاص برای شرایط خاص طبقه بندی می‌شوند. این شامل:

 • داوطلب شدن در محل‌هایی که کمتر از 12 ماه طول می‌کشد، از جمله قرار دادن خدمات داوطلبانه اروپایی EVS
 • برنامه تعطیلات کاری برای جوانان 18 تا 30 ساله از 15 کشور آزاد است (تا سن 35 سالگی در آرژانتین، استرالیا و کانادا تمدید شده است)
 • اقامت‌های خصوصی طولانی مدت بین 3 تا 6 ماه، که در آن می‌توانید توانایی مالی خود را نشان دهید و موافقت کنید که هیچ گونه فعالیت حرفه‌ای یا کاری انجام ندهید.

ویزای بلند مدت فرانسه

ویزاهای عمومی فرانسه برای اقامت طولانی مدت بیشتر از یک سال است. به طور معمول، ویزای اولیه برای یک سال اعطا می‌شود. پس از این، شما باید یک اجازه اقامت طولانی مدت را از استان محلی خود دریافت کنید. گاهی اوقات ممکن است در ابتدا VLS-TS موقت دریافت کنید اگر اقامت شما بیش از یک سال طول نکشد. اگر در نهایت بیش از یک سال بمانید، می‌توانید برای اجازه اقامت درخواست دهید، مشروط بر اینکه معیارهای لازم را داشته باشید.

روند درخواست ویزا برای ویزای طولانی مدت بسیار شبیه به سایر ویزاهای فرانسه است. این شامل گزینه درخواست آنلاین و نیاز به مراجعه به سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور خود برای پرداخت هزینه‌ها و ارائه داده‌های بیومتریک می‌شود. هزینه کلی برای ویزای طولانی مدت 99 یورو است. همچنین باید مدارک لازم را از جمله هر چیزی که مربوط به اهداف اقامت خود است ارائه دهید.

ویزای طولانی مدت شما به شما این حق را می‌دهد که تا 90 روز در هر دوره 180 روزه در منطقه شینگن سفر کنید. برای اقامت قانونی در فرانسه باید ظرف دو ماه پس از ورود برای اقامت فرانسه درخواست دهید

مقامات فرانسه انواع ویزاهای طولانی مدت را در چهار دسته کلی اعطا می‌کنند.

ویزای کار

برای کار یا انجام فعالیت‌های تجاری خوداشتغالی (فریلنسری) می‌توانید ویزای کار طولانی مدت در فرانسه دریافت کنید. برای کار، معمولاً باید یک پیشنهاد شغلی داشته باشید. اگر یک کسب و کار را راه اندازی می‌کنید یا به صورت خوداشتغالی کار می‌کنید، باید قابلیت اقتصادی پروژه را نشان دهید و بودجه کافی برای شروع آن را دارید.

بیشتر ویزاهای کاری فرانسه برای مشاغل با مهارت بالا است. دسته بندی ویزاهای فعلی عبارتند از:

 • ویزای کارکنان ماهر، برای کارکنان و کارآفرینان با مهارت بالا که تا چهار سال اعتبار دارد و همچنین به همسر و فرزندان وابسته اجازه می‌دهد تا با شما سفر کنند.
 • انتقال داخلی به شعبه فرانسوی یک شرکت بین‌المللی ICT برای مدیریت ارشد و کارکنان با تخصص بالا.
 • کار فصلی مکرر طولانی مدت (travailleur saisonnier)
 • دوره‌های کارآموزی یا کارآموزی طولانی مدت.

ویزای تحصیلی فرانسه

ویزای تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است که برای دوره آموزش عالی در دانشگاه یا مؤسسه آموزشی فرانسه پیشنهادی دارند. ویزای شما به اندازه برنامه تحصیلی شما دوام دارد. شما می‌توانید تا 964 ساعت در سال با این ویزای فرانسه کار کنید که معادل 60 درصد ساعات کاری عادی است.

اگر فرزند زیر 18 سال دارید که می‌خواهد در مدرسه ابتدایی یا متوسطه فرانسه تحصیل کند، می‌توانید برای ویزای تحصیلی مینور (mineur scolarisé) درخواست دهید. شما باید جزئیات مربوط به ثبت نام فرزند خود را ارائه دهید.اقامت فرانسه

ویزاهای خانوادگی

برای پیوستن طولانی مدت به اقوام خاص می‌توانید برای ویزای خانوادگی در فرانسه درخواست دهید. شرایط بستگی به این دارد که عضو خانواده‌ای که به آن ملحق می‌شوید اهل کجاست. اگر بستگان شما در حال حاضر در فرانسه هستند:

 • تبعه اتحادیه اروپا/EFTA (به غیر از فرانسه)، اگر همسر، فرزند زیر 21 سال یا یکی از بستگان مستقیم وابسته هستید، می‌توانید به آن ملحق شوید. شما باید ظرف سه ماه پس از ورود برای اجازه اقامت اقدام کنید. ممکن است برای ورود به این کشور نیاز به دریافت ویزای کوتاه مدت داشته باشید.
 • تبعه فرانسه، اگر همسر، فرزند/فرزندخوانده بالای 21 سال یا بستگان بزرگتر وابسته هستید، می‌توانید به آن ملحق شوید. معمولاً برای آمدن به فرانسه به ویزای طولانی مدت نیاز دارید. برای موارد مورد نیاز اینجا را بررسی کنید.
 • تبعه غیر اتحادیه اروپا/EFTA، اگر همسر یا فرزند زیر 18 سال هستید، می‌توانید ملحق شوید تا زمانی که بستگانی که به آن‌ها ملحق می‌شوید 18 ماه در فرانسه زندگی کرده باشد.

معمولاً برای این ویزاهای فرانسه باید مدرکی دال بر روابط خانوادگی ارائه دهید. در صورت درخواست برای پیوستن به یکی از اعضای خانواده غیر اتحادیه اروپا/EFTA، به شواهدی نیاز خواهید داشت که نشان دهد آن‌ها  بودجه کافی برای حمایت از شما دارند.

فرانسه همچنین برای والدینی که در فرانسه زندگی می‌کنند و می‌خواهند فرزندی خارج از اتحادیه اروپا/EFTA را به فرزندی قبول کنند، ویزای فرزندخواندگی ارائه می‌دهد.

ویزای اقامت طولانی مدت

اگر می‌خواهید برای مقاصد بازنشستگی به فرانسه نقل مکان کنید، می‌توانید برای این ویزا اقدام کنید. شما باید ثابت کنید که برای حمایت از خود در فرانسه بدون استفاده از بودجه عمومی، مانند پوشش بازنشستگی کافی، بودجه کافی دارید. اگر رزرو هتل ندارید، باید برای مدت اقامت خود، 120 یورو در روز داشته باشید.

اگر قصد دارید برای مدت طولانی و جهت درمان پزشکی به فرانسه بیایید، به مدرکی مبنی بر پوشش بیمه درمانی کافی نیاز دارید.

پناهجویان و پناهندگان در فرانسه

فرانسه سیستم پناهندگی مشابهی با کشورهایی مانند آلمان و بریتانیا دارد. هر کسی می‌تواند در فرانسه درخواست پناهندگی کند. در سال 2020، 81800 درخواست پناهندگی در این کشور وجود داشت که پس از آلمان و اسپانیا، سومین بالاترین تعداد در اتحادیه اروپا بود.

روند درخواست پناهندگی در فرانسه بسته به جایی که شما درخواست پناهندگی می‌دهید کمی متفاوت است. اگر در یکی از مرزهای فرانسه درخواست می‌دهید، باید درخواست خود را از طریق پلیس مرزی ارسال کنید. اگر از داخل فرانسه درخواست می‌دهید، باید به نزدیک‌ترین استان بروید. سپس به یک مرکز پذیرش می‌روید، اثر انگشت شما گرفته می‌شود و OFII درخواست شما را معمولاً ظرف سه روز کاری بررسی می‌کند.

پس از این، شما باید گواهی پناهندگی دریافت کنید و پرونده شما در اداره حفاظت از پناهندگان و افراد بدون تابعیت فرانسه ثبت می‌شود. شما 21 روز فرصت دارید تا درخواست کامل پناهندگی خود را ارسال کنید.اقامت فرانسه

اخذ اقامت دائم فرانسه

اگر بیش از سه ماه در فرانسه اقامت دارید، به اجازه اقامت نیاز دارید. ویزای موقت VLS-TS به عنوان یک اجازه اقامت یک ساله عمل می‌کند که باید طی سه ماه پس از ورود با OFII آن را تأیید کنید.

اگر ویزای استاندارد طولانی مدت دارید، باید ظرف دو ماه پس از ورود، برای اجازه اقامت اقدام کنید. شما می‌توانید این کار را به صورت آنلاین یا از طریق استان محلی خود انجام دهید (در پاریس، باید از طریق ایستگاه پلیس این کار را انجام دهید).

اکثر مجوزهای اقامت فرانسه یک سال اعتبار دارند و تا پنج سال قابل تمدید هستند. پس از پنج سال زندگی مداوم در فرانسه، می‌توانید برای یک مجوز طولانی مدت 10 ساله (کارت د رزیدنت) درخواست دهید. بسته به شرایط فردی شما باید شرایط خاصی را برآورده کنید. این‌ها می‌تواند شامل مدرک ازدواج، گواهی تولد و شواهدی باشد که نشان می‌دهد می‌توانید فرانسوی صحبت کنید. ما در انتهای این مقاله، راجع به انواع اقامت در فرانسه و کارت اقامت ده ساله‌ی فرانسه صحبت خواهیم کرد.

اخذ اقامت فرانسه

اجازه اقامت فرانسه مدرکی است که به دارنده آن اجازه اقامت در فرانسه را می‌دهد و برای هر خارجی که با هدف اقامت بیش از سه ماه به فرانسه می‌آید، الزامی است. بدون اجازه اقامت فرانسه، فرد نه تنها به عنوان مقیم غیرقانونی در فرانسه در نظر گرفته می‌شود، بلکه نمی‌تواند به بسیاری از خدمات و کمک‌های دولتی دسترسی داشته باشد.

تابعیت فرانسه

گزینه دیگر درخواست تابعیت فرانسه است که پس از پنج سال اقامت در فرانسه نیز می‌توانید این درخواست را ارائه دهید. شهروندی به شما حقوق بیشتری مانند حق رای و حق داشتن پاسپورت فرانسوی می‌دهد، اما نیازمند شرایط سخت‌تر و هزینه‌های اضافی نیز خواهد بود.

ورود به فرانسه

پس از ورود به فرانسه و درخواست/تأیید مجوز اقامت خود، OFII برای مصاحبه در مورد ادغام در جامعه فرانسه با شما تماس خواهد گرفت. همچنین باید یک دوره دو روزه آموزش مدنی را بگذرانید و در آزمون زبان فرانسه شرکت کنید. موارد دیگری که باید در نظر بگیرید عبارتند از:

 • ثبت نام برای مراقبت‌های بهداشتی فرانسه
 • افتتاح حساب بانکی فرانسه
 • راه اندازی تاسیسات و مخابرات در فرانسه

رد درخواست ویزای فرانسه

اگر درخواست شما برای ویزای فرانسه رد شده است و می‌خواهید با آن مخالفت کنید، باید به سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور خود یا هیئت استیناف ویزا در فرانسه درخواست تجدید نظر بدهید. شما باید این کار را ظرف دو ماه پس از تصمیم گیری انجام دهید. اگر درخواست تجدید نظر به هیئت تجدید نظر ویزا ارسال شود، باید به زبان فرانسه باشد.

در مواردی که اجازه اقامت فرانسه به شما رد شده است، می‌توانید در وهله اول به استان محلی خود اعتراض کنید. گام بعدی این است که در صورت نارضایتی از نتیجه، آن را به وزارت کشور (سلسله مراتب منابع) ببرید.

آخرین گزینه برای اعتراض به هر تصمیم مهاجرتی در فرانسه، ارجاع آن به یک دادگاه اداری است. با این حال، این شامل دریافت کمک حقوقی متخصص است و ممکن است پرهزینه باشد. به همین دلیل، قبل از انجام این اقدام، باید مطمئن شوید که یک مورد قوی دارید.

شرایط اخذ اقامت فرانسه

برخلاف زمانی که برای ویزای فرانسه درخواست می‌کنید و از کشور محل اقامت خود درخواست می‌دهید، در مورد اجازه اقامت فرانسه باید از داخل فرانسه درخواست دهید. اگر ویزای طولانی مدت فرانسه شما با عبارت  carte de séjour à solliciter  مشخص شده باشد، باید ظرف دو ماه پس از ورود خود به فرانسه به مقامات محلی درخواست دهید. در حالی که، اگر ویزای فرانسه شما با عبارت CESEDA R.311-3  مشخص شده است، باید به محض ورود به فرانسه با اداره مهاجرت و ادغام فرانسه (OFFI) تماس بگیرید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت فرانسه

 • پاسپورت معتبر شما با مهر ویزای طولانی مدت فرانسه.
 • یک کپی از صفحات مهم پاسپورت شامل صفحات دارای مهر.
 • شناسنامه
 • دو قطعه عکس مطابق با استانداردهای ایکائو.
 • مدرک سکونت که می‌تواند قبض برق، اظهارنامه اقامتگاه، رسید اجاره و … باشد.
 • اثبات درآمد:
 • در صورت شاغل بودن – قرارداد کار و آخرین برگه‌های پرداخت.
 • اگر خوداشتغال هستند – مدرکی در مورد وضعیت آن‌ها.
 • بازنشسته یا بیکار: مدرکی مبنی بر داشتن تمکن مالی کافی برای زندگی در فرانسه.
 • بیمه ی درمانی.
 • اگر متاهل هستید یا بچه دارید، باید گواهی ازدواج و شناسنامه فرزندان خود را ارائه دهید.
 • ترجمه هر سندی که به زبان فرانسه نیست.

VLS-TS

پس از اخذ موفقیت آمیز ویزای طولانی مدت فرانسه در کشور محل اقامت خود، حق ورود به فرانسه و اقامت در آنجا را دارید. با این حال، ممکن است لازم باشد ویزای خود را در یک مجوز اقامت فرانسه در هنگام ورود به فرانسه تأیید کنید. VLS-TS در واقع یک ویزای طولانی مدت فرانسه است. این به شکل مهر یا برچسب در پاسپورت یک تبعه خارجی می آید و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا حداکثر 1 سال وارد خاک فرانسه شده و در آن اقامت داشته باشند.

VLS-TS مخفف Visa de Long Séjour – Titre de Séjour است.

چه کسی به VLS-TS نیاز دارد؟

دسته‌های زیر برای دریافت VLS-TS فرانسوی نیاز دارند:

 • همسران خارجی یک تبعه فرانسوی (در این مورد، ویزا بدون قید و شرط صادر می‌شود، مگر اینکه ازدواج صریح نباشد، یا لغو شده باشد، یا نامزد خطری برای ثروت عمومی باشد).
 • دانش آموزان خارجی.
 • کارآموزان خارجی.
 • کارگران خارجی با مدت قرارداد کار نامحدود.
 • کارگران موقت خارجی با قرارداد کار مدت معین.
 • کارگران خارجی با شغل در فرانسه.
 • بازدیدکنندگان خارجی با پول کافی برای حمایت از خود بدون نیاز به شغل یا حقوق.

چگونه برای VLS-TS اقدام کنیم؟

مدارک زیر را از طریق پست به دفتر OFII ارسال کنید:

 • فرم درخواست OFFI، به طور کامل تکمیل شده باشد.
 • یک کپی از صفحات مهم پاسپورت شما (شامل صفحات با مشخصات شما و صفحات دارای برچسب ویزا و مهر)

پس از دریافت این مدارک، مدیریت OFII پرونده شما را ثبت می‌کند و نامه ای به آدرسی که داده‌اید برای شما ارسال می‌کند تا بسته به مورد شما برای ویزیت پزشکی و ویزیت خوشامدگویی از شما دعوت کند.

پس از تأیید اعتبار در دفاتر OFII در فرانسه، به دارنده ویزا به عنوان اجازه اقامت فرانسه عمل می‌کند.

کارت اقامت 10 ساله فرانسه

شما به عنوان یک خارجی می‌توانید با داشتن شرایطی از کارت اقامت 10 ساله فرانسه بهره مند شوید. اگر در فرانسه روابط خانوادگی دارید، اگر در فرانسه خدماتی ارائه کرده‌اید یا اگر از حمایت بین‌المللی برخوردار هستید، می‌توانید آن را درخواست کنید. ما در ادامه موارد مختلفی که طی آن، کارت اقامت ده ساله فرانسه اعطاء می‌شود را ذکر خواهیم کرد.

اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج

کارت اقامت در صورت داشتن شرایط زیر صادر می‌شود:

 • حداقل 3 سال است که با یک فرد فرانسوی ازدواج کرده‌اید (یا حداقل 1 سال، اگر شهروند تونس هستید)،
 • شما زندگی اجتماعی خوبی دارید،
 • همسر شما تابعیت فرانسوی خود را حفظ کرده است،
 • اگر ازدواج شما در خارج از کشور جشن گرفته شده باشد، باید قبلاً در دفتر ثبت احوال فرانسه رونویسی شده باشد.

علاوه بر این، شما باید شرط ادغام جمهوری را برآورده کنید. این شرایط به ویژه با توجه به موارد زیر قابل توجه است:

 • تعهد شما به احترام به اصول حاکم بر جمهوری فرانسه،
 • احترام شما به این اصول،
 • و دانش کافی شما از زبان فرانسه.

برای قدردانی از ادغام شما در جامعه فرانسه، بخشدار انعقاد و پیگیری قرارداد ادغام جمهوری شما را در نظر می‌گیرد. به عنوان بخشی از این، از شهردار شما خواسته می‌شود که نظر دهد.اقامت فرانسه

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت از طریق ازدواج

 • گذرنامه (صفحات مربوط به وضعیت تأهل، تاریخ اعتبار و مهر ورود)
 • ویزای طولانی مدت یا اجازه اقامت معتبر
 • مدرک اقامت کمتر از 3 ماه
 • 3 عکس
 • سند ازدواج: (کپی کامل یا سند اصلی با فرزندخواندگی) + اعلام عدم تعدد زوجات در صورتی که تبعه کشوری هستید که مجوز آن را صادر می‌کند.
 • کارت ملی معتبر یا گواهی ملیت فرانسوی کمتر از 6 ماه از همسر
 • گواهی زندگی مشترک و کلیه مدارک توجیه کننده زندگی از زمان صدور آخرین کارت اقامت موقت (قرارداد اجاره، رسید EDF، RIB و …)
 • توجیهات برای ادغام جمهوری خواهان به جز تونسی‌ها: اعلامیه افتخار در مورد احترام به اصول جمهوری فرانسه + مدرکی مبنی بر دانش کافی شما از زبان فرانسه (دیپلم، آزمون یا گواهی زبانی)
 • اگر فرزند دارید: شناسنامه (کپی کامل یا سند اصلی همراه با فرزند) هر کودک

هزینه‌ی درخواست اقامت از طریق ازدواج

225 یورو (هزینه تمبر 25 یورو + مالیات 200 یورو) با تمبر مالیاتی تسویه می‌شود.

گواهی پرداخت زمانی لازم است که کارت به استان یا خانه شما (بسته به محلی که درخواست شما در آن تنظیم شده است) تحویل داده شود.

اقامت فرانسه از طریق خانواده

کارت اقامت در صورت داشتن شرایط زیر صادر می‌شود:

 • شما همسر یا فرزند زیر 19 سال خانواده‌ای با کارت اقامت فرانسه هستید.
 • حداقل 3 سال است که به طور منظم و بدون وقفه در فرانسه اقامت داشته‌اید.

مدارک مورد نیاز اخذ اقامت فرانسه از طریق خانواده

 • گذرنامه (صفحات مربوط به وضعیت تأهل، تاریخ اعتبار و مهر ورود)
 • ویزای طولانی مدت برای پیوستگی به اعضای خانواده
 • شناسنامه: سند اصلی یا کپی کامل
 • مدرک اقامت کمتر از 3 ماه
 • گواهی اقامت بدون وقفه حداقل 3 سال
 • 3 عکس
 • گواهی پزشکی
 • کپی کارت اقامت اعضای خانواده
 • توجیهات برای ادغام جمهوری خواهان به جز تونسی‌ها: اعلامیه افتخار در مورد احترام به اصول جمهوری فرانسه + مدرکی مبنی بر دانش کافی شما از زبان فرانسه (دیپلم، آزمون یا گواهی زبانی)
 • اگر متاهل هستید: گواهی ازدواج (کپی کامل یا سند اصلی همراه با فرزند) + اعلام عدم تعدد زوجات در صورتی که تبعه کشوری هستید که مجوز آن را صادر می‌کند.

هزینه‌ درخواست اقامت از طریق اعضای خانواده و بستگان

225 یورو (هزینه تمبر 25 یورو + مالیات 200 یورو) با تمبر مالیاتی تسویه می‌شود.

گواهی پرداخت زمانی لازم است که کارت به استان یا خانه شما (بسته به محلی که درخواست شما در آن تنظیم شده است) تحویل داده شود.

اخذ اقامت فرانسه از طریق فرزندان مقیم

کارت اقامت در صورت داشتن شرایط زیر صادر می‌شود:

 • شما پدر یا مادر یک کودک فرانسوی ساکن فرانسه هستید،
 • شما دارای کارت اقامت برای حداقل 3 سال زندگی خصوصی و خانوادگی هستید که در این عنوان صادر شده است (شما باید همیشه معیارهای دریافت این کارت را داشته باشید).

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت از طریق فرزند

 • گذرنامه (صفحات مربوط به وضعیت تأهل، تاریخ اعتبار و مهر ورود)
 • اجازه اقامت معتبر
 • مدرک اقامت کمتر از 3 ماه
 • 3 عکس
 • گواهی اقامت کودک در فرانسه (اثبات با تمام وجود): گواهی تحصیل یا مهد کودک، حضور کودک در زمان درخواست و غیره.
 • مدرک ملیت فرانسوی فرزند شما: کارت شناسایی ملی یا گواهی ملیت فرانسوی کودک زیر 6 ماه
 • شناسنامه کودک (کپی یا سند اصلی همراه با فرزند)
 • مدارک تأیید کننده کافی مبنی بر اینکه شما واقعاً از بدو تولد یا برای حداقل 2 سال در نگهداری و تربیت کودک مشارکت داشته‌اید (اثبات به هر طریق): پرداخت مستمری، خریدهای در نظر گرفته شده برای کودک (غذا، پوشاک، اوقات فراغت، آموزشی، اسباب‌بازی‌ها)، شواهدی مبنی بر مشارکت در آموزش کودک (اسکان منظم، علاقه به تحصیل کودک، حضور عاطفی واقعی، شهادت‌ها) و ….
 • توجیهات برای ادغام جمهوری خواهان به جز تونسی‌ها: اعلامیه افتخار در مورد احترام به اصول جمهوری فرانسه + مدرکی مبنی بر دانش کافی شما از زبان فرانسه (دیپلم، آزمون یا گواهی زبانی)
 • اگر متاهل هستید: گواهی ازدواج (کپی کامل یا سند اصلی همراه با فرزند) + اعلام عدم تعدد زوجات در صورتی که تبعه کشوری هستید که مجوز آن را صادر می‌کند.

هزینه‌ی درخواست اقامت از طریق فرزندان

225 یورو (هزینه تمبر 25 یورو + مالیات 200 یورو) با تمبر مالیاتی تسویه می‌شود.

گواهی پرداخت زمانی لازم است که کارت به استان یا خانه شما (بسته به محلی که درخواست شما در آن تنظیم شده است) تحویل داده شود.

اخذ اقامت فرانسه برای فرزند یک تبعه فرانسوی

اگر فرزند خارجی یک تبعه فرانسوی باشید و یکی از شرایط زیر را داشته باشید، کارت اقامت برای شما صادر می‌شود:

 • شما بین 18 تا 21 سال سن دارید
 • شما بین 16 تا 18 سال دارید و می‌گویید می‌خواهید کار کنید
 • شما به والدین خود وابسته هستید

در هر صورت شما نباید نظم عمومی را تهدید کنید.

مدارک مورد نیاز اخذ اقامت فرانسه از طریق والدین فرانسوی

 • گذرنامه (صفحات مربوط به وضعیت تأهل، تاریخ اعتبار و مهر ورود)
 • ویزای طولانی مدت
 • شناسنامه کودک (کپی یا سند اصلی همراه با فرزندخواندگی)
 • مدرک اقامت کمتر از 3 ماه
 • 3 عکس
 • گواهی پزشکی
 • توجیه تابعیت فرانسوی والدین، فرزندان یا همسر: کارت ملی معتبر یا گواهی ملیت فرانسوی کمتر از 6 ماه
 • اگر کودک بیش از 21 سال سن دارد، مدرک مراقبت توسط والدین فرانسوی: منابع کافی والدین فرانسوی (مانند اطلاعیه مالیاتی، صورتحساب دستمزد، گواهی اقامت، پرداخت مالی و کمبود منابع کودک (اخطار مالیاتی یا غیر مالیاتی کودک، صورت حساب کودک یا گواهی پزشکی که نشان دهنده ناتوانی کودک است که مانع کار یا انجام کارهای روزمره کودک می‌شود)

• فراز یک فرانسوی، شواهدی مبنی بر حمایت فرزند یا همسر فرانسوی: منابع کافی فرزند یا همسر فرانسوی (به عنوان مثال، اخطار مالیاتی، صورتحساب دستمزد، گواهی اقامت، پرداخت مالی و کمبود منابع فرزند یا گواهی پزشکی که گواه این امر باشد. ناتوانی که او را از کار یا انجام کارهای روزمره باز می‌دارد).

مدارک مورد نیاز برای شهروندی فرانسه

 • گذرنامه (صفحات مربوط به وضعیت تأهل، تاریخ اعتبار و مهر ورود)
 • مدرک اقامت کمتر از 3 ماه
 • 3 عکس
 • اثبات اقامت فرانسه در زمان اکثریت و برای یک دوره 5 ساله بین 11 تا 18 سال

هزینه‌ی اخذ شهروندی فرانسه

225 یورو (هزینه تمبر 25 یورو + مالیات 200 یورو) با تمبر مالیاتی تسویه می‌شود.

گواهی پرداخت زمانی لازم است که کارت به استان یا خانه شما (بسته به محلی که درخواست شما در آن تنظیم شده است) تحویل داده شود.

مدارک مورد نیاز برای قربانیان جنایات در فرانسه

 • گذرنامه (صفحات مربوط به وضعیت تأهل، تاریخ اعتبار و مهر ورود)
 • شناسنامه: سند اصلی یا کپی کامل
 • مدرک اقامت کمتر از 3 ماه
 • 3 عکس
 • توجیهات ارزیابی ترک فحشا
 • مدارک تعهد به سفر خروج از فحشا و ادغام اجتماعی و حرفه‌ای
 • یا ارائه‌ی شکایت برای خشونت خانگی

هزینه‌‌‌ کارت اقامت برای قربانیان در فرانسه

صدور کارت اقامت 10 ساله برای قربانیان جنایات، رایگان است.

مدت زمان اعتبار کارت اقامت فرانسه

اعتبار کارت اقامت 10 ساله و قابل تمدید است. اما اگر بیش از 3 سال متوالی فرانسه را ترک کنید دیگر معتبر نیست. شما می‌توانید درخواست کنید که این مدت تا 3 سال تمدید شود. این بخشدار است که ارزیابی می‌کند که آیا دلایل ارائه شده تمدید درخواستی را توجیه می‌کند یا خیر. در صورتی که غیبت شما با بستری شدن در بیمارستان، خدمت سربازی، دلیل حرفه‌ای یا خانوادگی، یا وقوع رویدادهای خاص در طول غیبت شما موجه باشد، اعطا می‌شود.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم هر اطلاعاتی را که راجع به روش‌های مهاجرت به فرانسه، انواع ویزای فرانسه و اقامت فرانسه لازم دارید، به صورت جامع و کامل توضیح دهیم. اما در صورتی که می‌خواهید اقامت فرانسه را به کمک یک موسسه مهاجرتی معتبر بگیرید، می‌توانید به وکیلان و تیم متخصص ما اعتماد کنید. موسسه مهاجرتی صبا ویزا، با سال‌ها سابقه‌ی درخشان در زمینه‌ی اخذ ویزای فرانسه، اخذ اقامت فرانسه و اخذ شهروندی فرانسه برای متقاضیان، به خوبی می‌تواند به شما کمک کند و در تمام مراحل، در کنارتان باشد.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 4 میانگین: 4.8]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید