لوگو صبا ویزا
آلمان

هزینه زندگی در آلمان در سال 2022

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره هزینه های زندگی در آلمان به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان

اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید، یکی از اولین سوالاتی که خواهید داشت این است: «آیا حقوق ما برای تامین هزینه‌هایم کافی است؟»

شما می‌توانید انتظار این را داشته باشید که میانگین هزینه زندگی در آلمان بین 1000 تا 2000 یورو در ماه باشد. هزینه‌های ماهانه شما تا حد زیادی به سبک زندگی شما، شهری که در آن زندگی می‌کنید و تعداد اعضای خانواده شما بستگی دارد.

شهرهای جنوبی مونیخ و اشتوتگارت گران‌ترین شهرهای آلمان برای زندگی هستند. برلین قبلا یکی از ارزان‌ترین شهرها برای زندگی بود، اما قیمت اجاره بها در سال‌های اخیر به سرعت افزایش یافته است. میانگین اجاره در برلین برای یک آپارتمان 60 متری به راحتی می‌تواند بین 1.300 تا 1.500 یورو باشد. اکنون برلین برای زندگی گران‌تر از شهرهایی مانند دوسلدورف، کلن و هامبورگ است. از سوی دیگر، لایپزیگ و درسدن هنوز شهرهای بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ای هستند.

در این راهنما، ما هزینه زندگی در هر ماه را که باید در طول مدت اقامت خود در آلمان در نظر بگیرید، بررسی می‌کنیم. این هزینه‌ها شامل مواردی مانند اشتراک Netflix یا Amazon Prime نمی‌شود.

لطفاً مقادیر و برآوردهای موجود در این مقاله را به عنوان یک راهنما در نظر بگیرید تا به شما در برنامه ریزی بودجه ماهانه کمک کند. این اعداد را به عنوان حقیقت مطلق در نظر نگیرید. ما به شما توصیه می‌کنیم برای یافتن بهترین خدمات و گزینه‌هایی که نیازهای فردی شما را پوشش می‌دهد، تحقیق مناسبی انجام دهید.

همچنین علاوه بر این مقاله، موسسه مهاجرتی صبا ویزا با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه مهاجرت به آلمان و هزینه‌های زندگی در آلمان خواهد بود. همچنین شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان با سازمان مهاجرتی صبا ویزا در ارتباط باشید.

نمونه‌ای از هزینه‌های زندگی در آلمان

به طور متوسط ​​​​هزینه زندگی در آلمان می‌تواند حدود 1234 یورو در ماه باشد.

  • اجاره: 570 یورو
  • قبض تلفن همراه: 28 یورو
  • اینترنت: 35 یورو
  • مواد غذایی: 400 یورو
  • بیمه: 51 یورو
  • ماشین: 150 یورو

ممکن است  این عدد برای شما متفاوت باشد. بنابراین قبل از هر گونه نتیجه گیری سریع، لطفاً شرایط خودتان را درنظر بگیرید.

توصیه ما به شما این است که هزینه‌های زندگی ماهانه این مقاله را به عنوان مثال در نظر بگیرید. با خواندن این راهنما، می‌توانید چیزهایی را از بودجه خود اضافه یا کم کنید.

هزینه اجاره خانه در آلمان

هزینه‌های مسکن مهم‌ترین بخش از هزینه زندگی شما در آلمان خواهد بود. قیمت اجاره خانه‌ی شما بستگی به این دارد که آیا تنها زندگی می‌کنید یا یک آپارتمان را با افراد دیگر اشتراک می‌گذارید. این گزینه معمولا در بین دانشجویان بسیار محبوب است. اصطلاح آپارتمان مشترک در آلمان Wohngemeinschaft یا به اختصار WG است.

شهری که در آن زندگی می‌کنید و موقعیت آپارتمان شما نیز بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد. هر چه از مرکز شهر دورتر باشید، آپارتمان شما ارزان‌تر خواهد بود. به یاد داشته باشید، اشتوتگارت، مونیخ و برلین شهرهایی هستند که بالاترین قیمت اجاره را دارند.

به طور کلی، متوسط ​​قیمت اجاره ماهانه در کل آلمان برای یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 736 یورو است. برای همین آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر، قیمت 552 یورو است.

هزینه‌های ماهانه اجاره خانه در آلمان

شما باید هزینه‌های مختلف زیر را علاوه بر اجاره خود در نظر بگیرید:

1. قبض آب و برق

 هنگامی که یک آپارتمان در آلمان اجاره می‌کنید، قیمت اجاره سرد  یا گرم خواهد بود.

سرد به این معنی است که قیمت اجاره شامل خدمات آب و برق نمی‌شود. گرم  به این معنی است که آن‌ها را شامل می‌شود.

هر صاحبخانه انتخاب می‌کند که چه خدماتی را در قیمت اجاره لحاظ کند. معمولا همیشه آب و برق شامل اجاره می‌شود. خدمات اضافی که صاحبخانه ممکن است  ارائه دهد، شامل تلویزیون کابلی و هزینه‌های تعمیر و نگهداری ساختمان باشد. توجه داشته باشید که اینترنت و برق به ندرت بخشی از قیمت اجاره است.

2. اینترنت

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، اینترنت ابزاری است که به احتمال زیاد بخشی از قیمت اجاره نخواهد بود. قیمت این سرویس به سرعت اتصال شما، شرکتی که سرویس را از آن دریافت می‌کنید و موقعیت مکانی شما بستگی دارد. به طور متوسط، انتظار می‌رود که برای اتصال به اینترنت بین 30 تا 40 یورو در ماه پرداخت کنید.

3. برق

هنگامی که به یک آپارتمان جدید نقل مکان می‌کنید، به احتمال زیاد باید با یک ارائه دهنده برق قرارداد ببندید. میزان قبض برق شما به میزان مصرف برق بستگی دارد. ممکن است بین 50 تا 150 یورو در ماه پرداخت کنید.

4. هزینه برای پخش عمومی آلمان

یک آژانس دولتی آلمان به نام ARD ZDF Deutschlandradio Beitragsservice وجود دارد. البته نگران نباشید؛ شما نیازی به یادگیری یک کلمه آلمانی طولانی نخواهید داشت! این آژانس  GEZ صدا می‌شود.

به طور خلاصه، این آژانس از همه ساکنان آلمان هزینه دریافت می‌کند. این هزینه تولید برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی عمومی آلمان را تامین می‌کند.

فرقی نمی‌کند که این برنامه‌ها را تماشا کنید، به آن‌ها گوش دهید یا اصلاً  به زبان آلمانی صحبت کنید یا نه. شما به هر حال باید این هزینه را پرداخت کنید!

در صفحه رسمی آمده است که برای هر خانواده این هزینه 18.36 یورو در ماه است. GEZ هر سه ماه یک بار این مبلغ را دریافت می‌کند. این بدان معناست که شما هر سه ماهه باید 55.08 یورو بپردازید. اگر در WG زندگی می‌کنید، می‌توانید این هزینه را بین هم‌خانه‌های خود خود تقسیم کنید.

هزینه‌های یکبار اجاره خانه در آلمان

1. پول پیش

در آلمان، درخواست ودیعه در هنگام اجاره آپارتمان معمول است. این ودیعه می‌تواند از یک تا سه ماه اجاره متغیر باشد. بنابراین باید این هزینه را در بودجه خود لحاظ کنید.

صاحبخانه از این پول برای پوشش هزینه‌های ناشی از هرگونه خسارتی که ممکن است  به آپارتمان وارد کرده باشید استفاده می‌کند. پس بهتر است از لانه آلمانی خود به خوبی مراقبت کنید.

اگر آپارتمان را همانطور که پیدا کردید ترک کردید، باید سپرده خود را پس بگیرید. صاحبخانه باید این پول را در اسرع وقت و پس از خروج از ملک اجاره‌ای به شما بازگرداند.

2. مبلمان

پیدا کردن آپارتمان مبله در آلمان چندان رایج نیست. اگر یکی را پیدا کردید، به احتمال زیاد، مستأجر قبلی در حال فروش مبلمان خود است. بنابراین اگر علاقه مند به خرید آن هستید، باید این هزینه را نیز در بودجه خود در نظر بگیرید.

3. آشپزخانه

در آلمان، همه آپارتمان‌ها دارای لوازم آشپزخانه نیستند. ممکن است  در آشپزخانه، وسایلی را در تصاویر ببینید. توجه داشته باشید که این بدان معنا نیست که قرارداد شما شامل چنین آشپزخانه‌ای می‌شود.

در برخی موارد، وسایل آشپزخانه ممکن است  برای فروش باشد و شما بتوانید آن را خریداری کنید. در موارد دیگر، ممکن است  وسایل آشپزخانه متعلق به مستأجر قبلی باشد و برای فروش نباشد زیرا آن‌ها وسایل را به خانه جدید خود خواهند برد. بنابراین قبل از امضای هر قراردادی حتما در مورد آشپزخانه پرس و جو کنید.

به عنوان یک قاعده کلی، اگر وسایل آشپزخانه‌ای را خریداری می‌کنید، مسئولیت شماست که آن‌ها را به مستاجر بعدی بفروشید یا هنگام خروج آن‌ها را با خود ببرید.

هزینه طرح‌های تلفن همراه در آلمان

هزینه ماهانه شما برای طرح تلفن همراه به عوامل زیر بستگی دارد:

  1. نوع قراردادی که می‌بندید: پیش پرداخت یا پس از پرداخت
  2. مقدار داده‌ای که نیاز دارید
  3. پرداخت ثابت یا اعتباری
  4. درخواست نرخ ثابت برای پیامک‌ها و تماس‌های تلفنی در سراسر کشور

اگر یک تلفن آنلاک دارید که از آن راضی هستید، می‌توانید معاملات تلفن همراه پیش‌پرداختی را به مبلغ 9 یورو برای 8 گیگابایت داده در ماه پیدا کنید.

اگر می‌خواهید یک گوشی جدید از طریق یک ارائه دهنده تلفن همراه خریداری کنید، ممکن است ماهانه بین 40 تا 70 یورو بپردازید. این مبلغ شامل اقساط ماهانه تلفن جدید شما (در صورت انتخاب یکی از آن‌ها)، به اضافه مقدار داده‌ای که انتخاب می‌کنید، برای تماس‌های تلفنی و پیام‌های متنی است.

بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین اپراتورهای تلفن همراه  Vodafone، Telekom، 1&1 و O2 هستند.

 

 

هزینه زندگی در آلمان

حمل و نقل در آلمان

هزینه حمل و نقل ماهانه شما به مسافت رفت و آمد و روش حمل و نقل ترجیحی شما بستگی دارد.

هزینه دوچرخه سواری در آلمان

نکته جالب در مورد شهرهای اروپایی این است که اکثر آن‌ها به شما امکان می‌دهند بیشتر رفت و آمدهای خود را با دوچرخه انجام دهید. بنابراین اگر اهل دوچرخه‌سواری هستید، این ارزان‌ترین راه برای گردش در آلمان است.

شما می‌توانید یک دوچرخه دست دوم را با قیمت 25 یورو از یک بازار دست دوم خریداری کنید یا یک دوچرخه جدید و مناسب را از یک مغازه با قیمت 500 یورو خریداری کنید. به یاد داشته باشید که هر چه دوچرخه شما ارزان‌تر باشد، ممکن است  نیاز به پرداخت هزینه بیشتری برای نگهداری داشته باشید.

هزینه حمل و نقل عمومی در آلمان

دومین گزینه ارزان، حمل و نقل عمومی است. سیستم حمل و نقل در اکثر شهرهای آلمان عالی است. قیمت بلیط یک طرفه حدود 2.90 یورو است. اگر می‌خواهید، می‌توانید یک کارت حمل و نقل ماهانه بخرید. ارزان‌ترین کارت حمل و نقل ماهانه به طور متوسط ​​70 یورو است.

هزینه داشتن ماشین شخصی در آلمان

میانگین مصرف گاز در آلمان در سال 2019 حدود 7.5 لیتر در هر 100 کیلومتر بوده است. دارندگان خودرو در آلمان به طور متوسط ​​12000 کیلومتر در سال رانندگی می‌کنند که برابر با 1000 کیلومتر در ماه است. قیمت گاز بسیار نوسان است. پس با توجه به این هزینه‌ها،‌ شما می‌توانید هزینه‌ی استفاده از اتوموبیل را بر اساس میزان رفت و آمد خود،‌ بررسی کنید.

هزینه اجاره‌ی خودرو در آلمان

هزینه کرایه ماشین در آلمان به اندازه وسیله نقلیه مورد نظر شما، کیلومتری که قصد دارید رانندگی کنید، تعداد روزهای اجاره شما و زمان سال بستگی دارد. کریسمس و عید پاک گران‌ترین زمان‌های سال برای اجاره خودرو در آلمان هستند.

برای تعطیلات آخر هفته، می‌توانید معاملات خوبی را به صورت آنلاین پیدا کنید و از جمعه تا دوشنبه 50 یورو برای اجاره ماشین بپردازید.

قیمت بنزین به این بستگی دارد که آیا شما در یک اتوبان (گران‌تر) بنزین می‌زنید یا در یک شهر کوچک‌تر باک بنزین را پر می‌کنید.

هزینه خدمات تاکسی در آلمان

راننده‌های تاکسی، سواری را با هزینه 3.50 یورو شروع می‌کنند. هر کیلومتر اضافی به طور متوسط ​​2 یورو هزینه دارد.

می‌توانید تاکسی را از طریق برنامه‌هایی مانند Uber و Free Now سفارش دهید. هر دو برنامه به زبان انگلیسی در دسترس هستند و قبل از ثبت سفارش، نرخ ثابتی را به شما نشان می‌دهند. قیمت آن‌ها گاهی کمتر از کرایه‌ی یک تاکسی در خیابان است.

هزینه حمل و نقل مشترک در آلمان

1. اتومبیل

محبوب‌ترین برنامه برای خدمات مشترک خودرو، Share Now است. صفحه آن‌ها به زبان انگلیسی است و نرخ‌های متفاوتی دارند. نرخ پایه 0.19 یورو در هر کیلومتر است.

2. اسکوترهای الکترونیکی

اسکوترهای الکترونیکی در سال 2019 اجازه یافتند در آلمان به گردش درآیند. با این اتفاق، شرکت‌های متعددی مانند Dott، Tier، Lime و Bird ظهور کردند. اکثر آن‌ها یک یورو هزینه باز کردن قفل دریافت می‌کنند. نرخ آن‌ها بین 0.15 و 0.19 سنت در دقیقه متغیر است.

3. دوچرخه

هر شهر ممکن است  خدمات دوچرخه مشترک متفاوتی داشته باشد. یکی که ممکن است  در سرتاسر آلمان بیابید، دویچه بان است. سرویس آن‌ها Call a Bike نام دارد که تعرفه‌های مختلفی را ارائه می‌دهد. هزینه اصلی آن‌ها 0.10 یورو در دقیقه است.

هزینه غذا در آلمان

سوپرمارکت‌ها

هزینه‌های خرید ماهانه خواربار به تعداد خانواده، ترجیحات رژیم غذایی، تعداد وعده‌های غذایی که می‌خواهید طبخ کنید و نوع سوپرمارکتی که به آن می‌روید بستگی دارد.

قیمت غذا در آلمان بسته به سوپرمارکتی که بازدید می‌کنید متفاوت است. مارک‌های ارزان قیمت سوپرمارکت در آلمان Aldi، Lidl و Netto هستند. Rewe در طیف نیمه گران قیمت است و Edeka معمولا گران‌ترین گزینه است.

بیرون غذا خوردن

یک شب بیرون رفتن با عزیزان یا دوستانتان همیشه سرگرم کننده است. آلمانی‌ها دوست دارند برای شام بیرون بروند، به خصوص اگر شب تابستانی باشد.

اگر به یک رستوران کم رونق مانند یک پیتزا فروشی محلی بروید، می‌توانید یک مینی پیتزا و یک آبجو با قیمت 8 یورو میل کنید.

در یک رستوران میان رده، ممکن است چیزی بین 15 تا 25 یورو برای هر نفر بپردازید. این شامل یک پیش غذا، یک غذای اصلی و یک نوشیدنی کوچک است.

هزینه تحصیل در آلمان

مهد کودک

اگر با کودکان کوچک یک تا شش سال به آلمان نقل مکان می‌کنید و می‌خواهید آن‌ها را در یک مهدکودک ثبت‌نام کنید، توجه داشته باشید که ممکن است  نیاز به پرداخت هزینه ماهانه برای این خدمات داشته باشید.

اگرچه دولت به برخی از مهدکودک‌ها یارانه و بودجه می‌دهد، اما یافتن جایگاه در این مراکز بسیار سخت است. برخی از خانواده‌ها از یک سال قبل برای گرفتن یک مکان برای فرزندان خود اقدام می‌کنند. بنابراین، قرار دادن یک کودک در یک مهدکودک خصوصی ممکن است برای برخی تنها گزینه‌ی موجود باشد.

هزینه ماهانه مهد کودک در آلمان به درآمد شما، ساعاتی که رزرو می‌کنید، تعداد بچه‌هایی که ثبت نام می‌کنید و ایالتی که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد.

برای مهدکودک یارانه‌ای، ممکن است ماهیانه بین 100 تا 200 یورو برای هر کودک پرداخت کنید. برای یک مهدکودک خصوصی، می‌توانید تا 1000 یورو در ماه برای هر کودک بپردازید. مقدار آن واقعاً به کیفیت مهد کودک بستگی دارد.

دبستان، راهنمایی، دبیرستان

اگر قصد دارید فرزندانتان به هر مؤسسه آموزشی دولتی بروند، باید بدانید که بر خلاف ایالات متحده و سایر کشورها، در آلمان برای مدرسه یا دانشگاه شهریه‌ای وجود ندارد. والدین فقط باید وسایلی را که بچه‌ها استفاده می‌کنند، مانند کتاب، دفترچه، غذا و … را پوشش دهند.

هزینه تحصیل در آلمان در دانشگاه های دولتی

آموزش فضیلتی است که همه شایسته آن هستند. آلمان معتقد است که آموزش نباید تجاری شود و به همین دلیل است که هزینه تحصیل در آلمان در مورد دانشگاه‌های دولتی صفر است. پیش از این، این کشور برنامه‌های تحصیلی خود را با حداقل شهریه ارائه می‌کرد، اما در سال 2014، دولت آلمان آموزش را در موسسات دولتی کاملا رایگان اعلام کرد. دولت آلمان با بهره مندی از آموزش‌های ابتدایی و عالی رایگان، قصد دارد فرصت‌های تحصیلی برابر را همراه با تضمین رشد تجاری و اقتصادی کشور برای همه فراهم کند. این حتی برای دانشجویان بین‌المللی هم صادق است و دانشگاه‌ةای دولتی، هیچ شهریه‌ای از آن‌ها دریافت نمی‌کنند. این امر سرمایه‌گذاری هنگفتی برای محبوبیت کشور به عنوان مقصد تحصیلی بین‌المللی انجام شده است. به غیر از این، برای دانشجویان خارجی روش‌های مهاجرت بسیار ساده شده است.

هزینه تحصیل در آلمان در دانشگاه‌های خصوصی

همانطور که سایر دانشگاه‌های مشهور جهان در سراسر جهان گسترش یافته‌اند، دانشگاه‌های خصوصی آلمان نیز در این کشور گسترش یافته‌اند. اما این دانشگاه‌ها، از دانشجویان محلی و بین‌المللی شهریه دریافت می‌کنند. اگرچه هزینه تحصیل در آلمان برای یک دوره خاص از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است، موسسات خصوصی در این کشور به دلیل برنامه‌های تخصصی خود مشهور هستند تا به طور بالقوه رقابتی را با کسانی که آموزش رایگان ارائه می‌دهند، ایجاد کنند. هزینه متوسط ​​برنامه‌های ارائه شده توسط دانشگاه‌های خصوصی حدود 1,452یورو تا 33,966 یورو و هزینه خوابگاه حدودا 1200 یورو است.

سخن آخر

همانطور که می‌بینید،‌ زندگی در‌آلمان نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا مقرون‌به‌صرفه‌تر است. بنابراین، اگر تمایل دارید که به کشور آلمان مهاجرت کنید و به کار، زندگی و تحصیل در این کشور بپردازید،‌ توصیه می‌کنیم که با تماس با ما، موسسه مهاجرتی صبا ویزا،‌ به اطلاعات کاملی دست یابید. حتی می‌توانید تمامی اقدامات جهت اخذ پذیرش یا سایر روش‌های مهاجرت به آلمان را به ما بسپارید. موسسه مهاجرتی صبا ویزا، از ابتدا تا انتهای مراحل مهاجرت شما به آلمان،‌ با تیم متخصص، دلسوز و حرفه‌ای،‌ در کنارتان خواهد ماند.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید