لوگو صبا ویزا
ویزای-روسیه

ویزای روسیه را چگونه می‌توان کسب کرد؟

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه ویزای روسیه و جزئیات ثبت نام در آن را به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان

آشنایی با ویزای روسیه

ویزای روسیه در واقع سندی است که به شما اجازه می‌دهد برای مدت زمان مشخصی در روسیه اقامت داشته باشید. در ویزا، تاریخ ورود و خروج، نام شما، مشخصات گذرنامه و هدف شما از سفر به روسیه ذکر شده است. البته این سند همانطور که مجوز ورود شما به روسیه است، برای خروج از آنجا نیز کاربرد دارد. باید سعی کنید در نگهداری ویزای خود کوشا باشید، زیرا با گم کردن ویزای خود و یا ماندن بیشتر از تاریخی که در آن قید شده، خروج از آن کشور بسیار دشوارتر از ورود شما با آنجا خواهد بود. همچنین داشتن همزمان دو ویزای معتبر روسی در گذرنامه امکان پذیر نیست، و کنسولگری برای تایید ویزای جدید، ویزای قبلی را باطل می‌کند.

فرض کنید که شما ویزای توریستی دارید، و حالا برای کار در کشور روسیه اقدام کرده‌اید. با دریافت ویزای کاری، ویزای توریستی شما باطل خواهد شد و تمام امکاناتی که با داشتن ویزای توریستی از آن برخوردار بوده‌اید از شما سلب می‌شود. یکی از قوانینی که روسیه در سال 2014 برای امنیت بیشتر کشور خود ایجاد کرد، ثبت اثر انگشت در تمامی ویزاها بود، و در هر ویزا باید اسکن بیومتریک از انگشتان جود داشته باشد.

انواع ویزای روسی و روش‌های کسب آن

مانند هر کشور دیگری، روسیه نیز چندین روش برای اخذ ویزا در اختیار عموم قرار می‌دهد. بسیاری از افراد در ابتدا سعی می‌کنند با دریافت ویزای توریستی و تبدیل آن به ویزای کاری در روسیه برای اقامت در آنجا اقدام کنند. شما می‌تواند با دریافت مشاوره از وکلای حقوقی مهاجرتی، با راه‌های مهاجرت به این کشور که مناسب شرایط شما هستند آشنا شوید. به طور معمول می‌توان گفت محبوب‌ترین ویزای روسیه که بسیاری از افراد برای آن اقدام می‌کنند، ویزای کاری است و در رتبه دوم محبوبیت ویزای آموزشی قرار گرفته است. انواع ویزاهای روسیه و راه‌های کسب آن به شرح زیر است:

ویزای روسیه

ویزای توریستی روسیه

ویزای توریستی سندی است که به خارجیان اجازه می‌دهد به عنوان جهانگردان به روسیه سفر کنند. این ویزای روسیه حداکثر برای 30 روز صادر می‌شود و قابل تمدید نیست. ویزای توریستی بهترین گزینه برای  زمانی است که از برنامه سفر خود اطلاع دقیقی دارید و می‌دانید تا چه مدت قرار است در این کشور اقامت داشته باشید و محل اقامت دقیق شما کجا است. برای ویزای روسی باید محل دقیق اقامت خود را هنگام درخواست به سفارت اطلاع دهید. ویزای توریستی دو حالت تک ورودی و دو ورودی دارد.

ویزای-روسیه

برای درخواست ویزای توریستی روسیه به مدارک زیر نیاز دارید:

 1. اصل گذرنامه، که بیشتر از 6 ماه دیگر اعتبار داشته باشد و حداقل 2 صفحه برای مهر ورود و خروج و نوع ویزای روسی جای خالی داشته باشد
 2. فرم درخواست ویزای روسی
 3. یک قطعه عکس گذرنامه‌ای
 4. مدارک اثبات اقامتی، مانند فیش هتل، و تاییدیه درخواست توریستی
 5. فیش پرداخت شده هزینه‌های ویزا

برای دریافت مدارک اثبات اقامتی، اگر هتل رزرو کرده‌اید، باید برای دریافت مدارک پشتیبانی ویزای روسیه با آن‌ها تماس بگیرید. همچنین قبل از رزرو حتما گزینه دریافت مدارک توریستی را در سایت هتل را فعال کنید تا این مدارک برای شما ایمیل شود.

ویزای تجاری روسیه

ویزای تجاری روسیه برای مسافرانی که از طریق تجارت رسمی یا خصوصی به روسیه سفر می‌کنند صادر می‌شود. این ویزای روسیه برای بازدیدکنندگانی است که برنامه‌ای دقیق سفر خود را نمی‌دانند، و می‌خواهند بیش از 30 روز در روسیه اقامت داشته باشند. همچنین افرادی که نیاز دارند تا در چندین سفر، در روسیه اقامت داشته باشند این ویزا بهترین گزینه ممکن است. انواع ویزای تجاری روسیه عبارتند از:

 • ویزای تک ورودی، معتبر تا 3 ماه
 • ویزای دو ورودی، معتبر تا 3 ماه
 • ویزا با امکان چندین بار ورود، معتبر به مدت یک سال

ویزای تجاری روسیه ممکن است حداکثر تا دوبار ورود صادر شود. برای ویزای چند ورودی نیاز است تا مدارکی مستند از اینکه فرد نیاز دارد تا چندین بار برای بررسی تجارت خود به این کشور سفر داشته باشد را ارائه شود. هرچند این مدل از ویزاهای روسیه قابل تمدید نیست، اما می‌توان از طریق سازمانی که دعوت‌نامه برای شما ارسال کرده، نسبت به تمدید آن اقدام کرد. مدارک مورد نیاز برای ویزای تجاری عبارتند از:

 1. اصل گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه
 2. فرم درخواست
 3. یک قطعه عکس گذرنامه‌ای
 4. نامه کارفرما یا شرکتی که از طریق آن اعزام می‌شوید
 5. تاییدیه دعوت‌نامه از طریق وزارت کشور روسیه
 6. پرداخت هزینه‌های مورد نیاز

ویزای خصوصی روسیه

ویزای خصوصی روسیه سندی است که به یک شهروند خارجی یا فرد بدون تابعیت اجازه می‌دهد با هدف دیدار از اقوام خود وارد روسیه شود، و در این کشور اقامت داشته باشد. برای دریافت این ویزای روسیه نیاز دارید تا فردی برای شما دعوت‌نامه ارسال کند. ویزای خصوصی روسیه دو حالت کلی برای دریافت دارد:

 • ویزا با دعوت‌نامه خصوصی از بستگان یا دوستان مقیم روسیه، با مدت اعتبار 3 ماه
 • ویزا با دعوت‌نامه خصوصی از همسر یا والدینی که با انواع دیگر ویزای روسی در حال اقامت در این کشور هستند، و مدت اعتبار آن 3 ماه است

ویزای بشردوستانه روسیه

ویزای بشردوستانه نوعی از ویزای روسی است که به دارنده آن اجازه می‌دهد با اهداف زیر وارد روسیه شود:

 • ایجاد، تمدید، یا تقویت روابط دانشگاهی، فرهنگی یا سیاسی-اجتماعی
 • شرکت در مسابقات ورزشی
 • فعالیت‌های مذهبی
 • فعالیت‌های خیرخواهانه
 • تامین کمک‌های بشردوستانه

ویزای بشردوستانه می‌تواند در سه حالت تک ورودی، دو ورودی یا چند ورودی صادر شود. ویزاهای تک و دو ورودی تا 3 ماه اعتبار دارند، و ویزای چند ورودی یک سال زمان اعتبار دارد. شهروندان اتحادیه اروپا تنها کسانی هستند که می‌توانند ویزای چند ورودی با اعتبار 5 ساله را دریافت کنند، و این امر به خاطر توافق اتحادیه اروپا و روسیه است. برای دریافت این ویزای بشردوستانه روسیه انجام مراحل زیر اجباری است:

 1. بررسی اعتبار گذرنامه
 2. دریافت دعوت‌نامه (یا مدارک پشتیبان ویزای روسی)
 3. تکمیل فرم‌های آنلاین برای ویزای بشردوستانه روسیه
 4. جمع‌آوری مدارک مورد نیاز ویزای روسی بسته به نوع فعالیت فرد یا موسسه
 5. ارسال درخواست کتبی به سفارت روسیه
 6. پرداخت هزینه‌های این ویزای روسی که حدود 30 الی 300 یورو است

ویزای کاری روسیه

این ویزای روسیه حداکثر تا 3 ماه معتبر است، و تنها با داشتن دعوت‌نامه رسمی از اداره کار می‌توان برای اخذ آن اقدام کرد. ویزای کاری روسیه یکی از پیچید‌ترین و گران‌ترین ویزاهای روسیه است که برای اتباع خارجی که به طور دائم در روسیه کار می‌کنند صاد می‌شود. در حالت کلی 2 نوع ویزای کاری وجود دارد:

 • ویزای کاری تک ورودی با اعتبار 90 روز – که توسط کنسولگری روسیه بر اساس دعوت‌نامه وزارت کار صادر می‌شود
 • ویزای کاری چند ورودی – بر اساس ویزای تک ورودی بنا به درخواست فرد، با انجام مراحل قضایی صادر می‌شود و بیش از یک سال معتبر است

البته از سال 2010 نوع سومی هم برای اتباع خارجی صادر می‌شود که مخصوص متخصصانی است که شرایط خاص دارند، و یکی از این شرایط بالا بودن حقوق آن‌ها است. این فرد باید در سال بیش از دو میلیون روبل درآمد داشته باشد. برای دریافت ویزای کاری روسیه نیاز به مدارک زیر دارید:

 1. احراز سهمیه‌های مهاجرتی برای اشتغال نیروی کار خارجی
 2. فرم درخواست برای خدمات استخدامی دولت
 3. اجازه‌نامه مشارکت نیروی خارجی، و دعوت‌نامه رسمی از شرکت
 4. گواهی رزرو محل اقامت در طول زمان ماندن در این کشور

ویزای آموزشی روسیه

این ویزای روسیه تنها 3 ماه اعتبار دارد، و برای اخذ آن نیاز به دعوت‌نامه از یک کالج، دانشگاه یا موسسه آموزشی در روسیه دارید. ویزای آموزشی/ دانشجویی فقط برای افرادی صادر می‌شود که قصد دارند برای تحصیل به روسیه وارد شوند. این تحصیل چه تمام وقت باشد، چه نیمه وقت و یا دوره‌های زبان آموزی باشد، بنا به درخواست متقاضی صادر می‌شود و اعتبار آن بیشتر از 3 ماه نخواهد بود. البته برای دوره‌های تحقیقاتی مشترک این ویزا ممکن است تا 6 ماه اعتبار داشته باشد. امکان تمدید ویزای آموزشی روسیه با ارائه نامه تمدید از سوی موسسه‌های آموزشی به کنسولگری روسیه وجود دارد. مراحلی که برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه نیاز است طی کنید، عبارتند از:

 1. دریافت دعوت‌نامه از موسسه آموزشی معتبر
 2. احراز شرایط تمکین مالی برای تمام مدتی که قصد اقامت دارید ( در صورتی که بورسی تحصیلی دریافت کرده باشید، تنها باید فرم‌های مربوطه را به سفارت تحویل دهید)
 3. ارسال درخواست به موسسه آموزشی و تایید دعوت‌نامه آموزشی
 4. تهیه مدارک و مجوزهای لازم، به علاوه گواهی اثبات داشتن محل اقامتی

ویزای ترانزیت روسیه

ویزای ترانزیت روسیه برای خارجیانی است که قصد دارند از طریق مرزهای روسیه به کشور دیگری سفر کنند. به طور معمول گرفتن ویزای ترانزیت آسان و بسیار ارزان است. اگر هنگام سفر در فرودگاه روسیه بمانید، تا 24 ساعت از لحظه ورود نیاز به دریافت این ویزای روسیه نخواهید داشت. اما اگر مدت زمان ماندن شما در این کشور بیشتر شود، باید قبل از سفر نسبت به دریافت آن اقدام کنید. ویزاهای ترانزیتی در دو حالت تک ورودی و دو ورودی قابل صدور هستند، و برای سفرهای هوایی با اعتبار 3 روز و سفرهای زمینی با اعتبار 10 روز صادر می‌شوند.

همچنین برای دریافت ویزای ترانزیت روسیه داشتن دعوت‌نامه نیاز نیست، و تنها با ارائه مدارک شناسایی خود به همراه پاسپورت به سفارت روسیه، می‌تواند برای دریافت آن اقدام کنید. اگر برای دریافت ویزای ترانزیتی با مشکل روبرو هستید و یا درخواست شما رد شد، سعی کنید با مشاوره از موسسه حقوقی مهاجرتی، نسبت به دریافت ویزای توریستی اقدام کنید. برای آشنایی بیشتر با روش‌های مختلف مهاجرت به روسیه و اخذ ویزای روسی می‌توانید با موسسه صبا ویزا پلن جهت دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید.

هزینه‌های اخذ ویزاهای روسیه

هزینه‌های دریافت انواع ویزای روسی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 1. هزینه پردازش ویزا: این هزینه‌ها را می‌توان به عنوان مالیات کنسولگری نام گذاشت، و در هر کنسولگری ممکن است متفاوت باشد. به طور میانگین 160 دلار برای پردازش ویزای معمولی هزینه لازم است، و حدود 10 روز کاری طول می‌کشد تا ویزا صادر شود. همچنین 38 دلار اضافی جهت تکمیل مدارکی که باید از سمت کشور روسیه ارسال شود نیز باید بپردازید تا بتوانید ویزای روسیه را دریافت کنید.
 2. هزینه،های دریافت مدارک پشتیبان اقامت: علاوه بر هزینه‌های پردازش ویزا، مدارکی نیز باید دریافت کنید که به آن پشتیبان اقامت گفته می‌شود. معمولا هزینه دعوت‌نامه نیز جزء این هزینه‌ها برآورد خواهد شد. هزینه مدارک پشتیبان به طور میانگین 18 دلار خواهد بود. در صورتی که برای ویزای توریستی اقدام کنید، و نیاز باشد هتل مدارک پشتیبان را تهیه کند، این هزینه ممکن است تا 25 دلار نیز افزایش یابد.

سخن پایانی

دریافت ویزای روسیه کار بسیار سختی نیست، اما هر ویزایی که نیاز باشد دریافت کنید باید با ارائه مدارک کامل به سفارت برای آن اقدام کنید. بسیاری از مواقع افراد تنها با عدم ارائه یک مدرک مورد نیاز، ویزای آن‌ها مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد، و درخواست برای دریافت ویزا تا چند وقت امکان پذیر نخواهد بود. موسسه مهاجرتی و اقامتی صبا ویزا با داشتن مشاورینی مجرب می‌تواند شما را در تمام مراحل درخواست ویزا تا دریافت آن و سفر به روسیه راهنمایی کند.

کارشناسان صبا ویزا با مشاوره هوشمندانه و پشتیبانی دائم، می‌تواند شما را در رسیدن به رویاهایتان یاری کند. صبا ویزا در ابتدا با ارائه مشاوره تلفنی و یا حضوری متقاضی را راهنمایی می‌کند، و سپس به تصمیم گیری صحیح فرد کمک خواهد کرد. سپس با عقد قرارداد و تشکیل پرونده و تکمیل مدارک به وکالت از فرد، برای دریافت ویزا اقدام خواهد کرد.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 3 میانگین: 3.7]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید