لوگو صبا ویزا
مراحل دریافت ویزای نروژ

ویزای نروژ، شرط ورود به خاک این کشور

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه ویزای نروژ و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزاویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان

کشور نروژ یکی از زیباترین کشورهای اروپایی است که از نظر توسعه و امکانات رفاهی در جایگاه خوبی قرار دارد. هرساله بسیاری از ایرانیان برای دریافت ویزای این کشور اقدام می‌کنند. برای ورود به این کشور، همان فرآیندهای معمول به کار می‌رود و شما باید ویزا به همراه داشته باشید. اما قبل از آن باید بدانید برای چه کاری به این کشور می‌روید تا ویزای متناسب با آن را دریافت کنید. اگر در این راه کمی سردرگم هستید و نیاز به راهنمایی دارید ما در این مقاله سعی کردیم هر آنچه در مورد ویزای نروژ نیاز است را برای شما بیاوریم.

فهرست عناوین

شرایط عمومی کشور نروژ

نروژ، کشوری در شمال اروپا و نیمه غربی شبه جزیره اسکاندیناوی است. تقریبا نیمی از ساکنان این کشور در منطقه اسلو و اطراف آن زندگی می‌کنند. حدود دو سوم نروژ کوهستانی است و دارای مناظر طبیعی فوق‌العاده است. اقتصاد پویا، داشتن سیستم آموزش عالی در کلاس جهانی، برخورداری از نیروی پزشکی حرفه‌ای و مراکز درمانی مجهز از جمله دلایلی است که بسیاری را برای سفر یا مهاجرت به این کشور تشویق می‌کند.

انواع ویزای نروژ

در یک دسته بندی کلی ویزاهای نروژ به چهار نوع تقسیم می‌شوند:

ویزای نوع ‏A

این ویزا به عنوان یک ویزای ترانزیت فرودگاهی شناخته می‌شود. اگر شما قصد داشته باشید به کشوری غیر از کشور نروژ و کشورهای منطقه شنگن بروید اما در مسیر نیاز باشد که در کشور نروژ توقف داشته باشید باید این ویزا را دریافت کنید.

ویزای نوع  C

این نوع از ویزای نروژ به عنوان یک ویزای توریستی شناخته می‌شود. مدت زمان اعتبار این ویزا به این صورت محاسبه می‌شود که فرد در یک دوره شش ماهه، سه ماه می‌تواند در نروژ حضور داشته باشد. با در دست داشتن این ویزا می‌توانید به کشورهای منطقه شنگن به جز نروژ نیز سفر کنید. زمانی که درخواست این ویزا را انجام می‌دهید و این ویزا برای شما صادر می‌شود، مدت زمان اقامت شما در کشور نروژ روی برچسب ویزا نوشته می‌شود.

ویزای نوع D

اگر شما قصد اقامت بیشتر از سه ماه در نروژ را دارید این ویزا مناسب شماست. همچنین این نوع ویزای نروژ راهی برای دریافت اقامت دائم است. اگر قصد سفر با اهداف تحصیلی، کاری و تجاری را دارید باید این نوع از ویزای نروژ را درخواست دهید. بعد از این که وارد این کشور شدید ویزای نوع D به کارت اقامت نروژ تبدیل می‌شود.

ویزای ورود چندگانه

این ویزا برای افرادی است که قبلاً ویزاهای فوق را دریافت کرده‌اند. مدت زمان اعتبار آن تا ۵ سال است. همچنین برای درخواست این نوع ویزا باید اثبات کنید که چندین بار به نروژ سفر کرده‌اید و در موعد زمانی مقرر نروژ را ترک کرده‌اید.

ویزاهای مختلف نروژ

بسته به هدفی که شما از سفر به نروژ دارید، نوع ویزای شما نیز باید تغییر کند. در ادامه ویزاهای مختلف نروژ را به شما معرفی خواهیم کرد.

ویزای کاری نروژ

اگر در کشور نروژ دانشجو هستید و پس از اتمام تحصیل در این کشور مشغول به کار شدید می‌توانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهید و در نروژ اقامت داشته باشید. اما اگر قصد دریافت ویزای کاری را بدون تحصیل در نروژ دارید باید حتما از سوی یکی از کارفرمایان نروژی پیشنهاد شغلی داشته باشید و فرآیندهای قانونی را بگذرانید. کارفرما باید به اداره مهاجرت ثابت کند که نیروی کار موردنظر در نروژ وجود نداشته است و مجبور به استخدام نیرو از خارج از کشور شده است. همچنین شما باید رزومه قوی داشته باشید تا کارفرمایان مجاب شوند که نیروی مفیدی برای سازمان آنها خواهید بود. با این ویزا در کشور نروژ می‌توانید بسته به مدت زمان کسب و کار در آنجا اقامت داشته باشید.

ویزای تحصیلی نروژ

دانشجویانی که از ایران می‌خواهند به نروژ بروند و قصد ادامه تحصیل در آنجا را دارند حتماً باید ویزای تحصیلی داشته باشند. اگر دوره آموزشی شما بیشتر از سه ماه طول می‌کشد باید ویزای تحصیلی نروژ را به همراه داشته باشید. اما باید بدانید که اگر دوره آموزشی شما پاره وقت است یا کمتر از یک سال طول می‌کشد ویزای تحصیلی برای آن داده نمی‌شود. بنابراین باید مدت تحصیل شما حداقل یک سال به صورت تمام وقت باشد. همچنین اگر قصد تحصیل در مدارس و دبیرستان‌های نروژ را دارید و سن شما کمتر از ۱۸ سال است ویزای تحصیلی برای شما داده می‌شود.

ویزای تجاری نروژ

با توجه به وضعیت اقتصادی کشور نروژ این کشور برای تجارت و سرمایه گذاری جای مناسبی است. اگر قصد دریافت ویزای تجاری نروژ را دارید صرفاً با راه‌اندازی استارتاپ و کارآفرینی می‌توانید آن را دریافت کنید. همچنین باید صد هزار یورو در زمینه‌های مختلفی که کشور نروژ ارائه داده است سرمایه گذاری کنید. زمینه‌هایی مثل نفت و گاز، پرورش ماهی، فناوری اطلاعات و حمل و نقل دریایی امکان سرمایه گذاری در نروژ را دارند. قبل از اینکه درخواست ویزای تجاری دهید باید طرح تجاری خود را ارائه کنید. این طرح باید شامل مقدار سرمایه گذاری و زمینه‌ای که می‌خواهید در آن فعالیت کنید باشد. اگر اداره مهاجرت نروژ این طرح را پذیرفت سپس می‌توانید برای درخواست ویزای تجاری نروژ اقدام کنید. اگر ویزای تجاری نروژ را دریافت کردید بعد از سه سال می‌توانید اقامت دائم دریافت کنید. همچنین چهار سال بعد از آن نیز می‌توانید تابعیت نروژ را بگیرید. با توجه به داده‌های آماری، سرمایه گذاری و تجارت در کشور نروژ همراه با سود خواهد بود و کشور نروژ از ورود و فعالیت سیستم‌های فاسد در تجارت جلوگیری می‌کند.

ویزای درمانی نروژ

این نوع از ویزای نروژ صرفا جهت استفاده از خدمات درمانی کشور نروژ صادر می‌شود. برای دریافت آن حتماً باید از پزشک نامه داشته باشید. پزشک شرایط بیماری شما را برای سیستم درمانی نروژ ارسال کرده باشد و نیاز شما به حضور در بیمارستان‌های نروژ را اعلام کرده باشد. همچنین برای دریافت ویزای نروژ از طریق درمان باید هزینه‌های درمانی را پرداخت کنید و تمکن مالی خود را اثبات کنید تا اداره مهاجرت مجاب شود که شما  هزینه‌های بیماری خود را می‌پردازید. این نوع از ویزای نروژ یک ویزای کوتاه مدت است و مراحل دریافت آن مشابه ویزاهای کوتاه مدت دیگر است.

مدارک لازم برای دریافت ویزای درمانی نروژ

 • ارائه یک گواهی پزشکی از کشور مبدأ که نشان‌دهنده وضعیت بیمار است.
 • ارائه یک گواهی پذیرش از سمت یک پزشک یا بیمارستانی در کشور نروژ
 • توانایی فرد در پرداخت هزینه‌های درمانی کشور نروژ
 • فرم پر شده‌ی درخواست ویزا
 • دو عدد عکس پرسنلی
 • ارائه پاسپورت دارای اعتبار
 • دریافت بیمه مسافرتی و ارائه آن

درخواست ویزای نروژ

 

مراحل دریافت ویزای نروژ

برای اقدام جهت دریافت ویزای این کشور بهتر است که ابتدا با یک وکیل مهاجرت مشاوره کنید. این امر باعث می‌شود تا با شرایط و مدارک به صورت دقیق‌تر آشنا شوید. همچنین بهتر است کلیه مدارک را از قبل آماده کرده و برای این امر اقدام کنید. نکته دیگر اینکه ارسال درخواست ویزا و مدارک در گام اول، اگرچه اول به صورت آنلاین است، ولی باید وقت سفارت نروژ را دریافت کرده و برای مصاحبه آماده شوید.

وقت سفارت برای دریافت ویزای نروژ

مصاحبه برای دریافت ویزا یکی از مراحل اساسی است و انگشت نگاری نیز در روز مصاحبه در سفارت این کشور انجام خواهد شد. باید در سایت سفارت به دنبال وقت خالی برای مصاحبه بوده و درخواست خود با مدارکی را که قید شده ارسال کنید. همچنین هزینه‌ای نیز برای مصاحبه مشخص شده که باید پرداخت نمایید. در صورتی هم به دنبال ویزای تجاری یا درمانی به صورت فوری هستید باید برای دریافت وقت فوری از طریق سایت اقدام کنید. این امر مستلزم چک کردن سایت برای پیدا کردن وقت خالی در کمترین بازه زمانی است.

مدارک مورد نیاز ویزای نروژ

اگر مدارک شما کامل نباشد سفارت نروژ به راحتی می‌تواند درخواست ویزای شما را رد کند. بنابراین بسیار مهم است که در تکمیل مدارک خود دقت لازم را داشته باشد. از مهم ترین مدارکی که برای انواع ویزای نروژ مورد نیاز است شامل موارد زیر می‌شود:

 • پاسپورت با اعتبار ۶ ماهه
 • عکس پرسنلی
 • مدارک اثبات تمکن مالی
 • رزومه و سوابق کاری فرد
 • فرم‌های درخواست ویزای نروژ
 • بیمه مسافرتی
 • اهداف سفر
 • تعیین محل اقامت
 • اسناد وضعیت تاهل
 • پذیرش از دانشگاه‌های نروژ برای درخواست ویزای تحصیلی
 • پیشنهاد شغلی برای درخواست ویزای کاری

هزینه درخواست ویزای نروژ

برای درخواست و دریافت ویزای نروژ باید هزینه‌هایی را به حساب سفارت این کشور واریز کنید. این هزینه‌ها باید نقدی پرداخت شود و امکان اقساط برای آن وجود ندارد. افرادی که ۶ سال یا کمتر دارند نیازی به پرداخت این هزینه‌ها نیست. اما افراد ۶ تا ۱۲ ساله حدوداً ۴۰ یورو باید بپردازند. بهتر است بدانید که این هزینه ها برای افراد بالغ متفاوت است به طوری که افراد بالای ۱۲ سال مبلغی بین ۸۰ تا ۱۲۰ یورو باید بپردازند.

دریافت ویزای شنگن برای سفر به نروژ

نروژ جزو کشورهایی است که در منطقه شنگن قرار می‌گیرد. بنابراین شما می‌توانید ویزای شینگن را برای سفر به نروژ دریافت کنید. برای این کار باید از سفارت نروژ وقت بگیرید و در آن جا مدارک لازم را به آنها تحویل بدهید. اگر قصد سفر فوری به نروژ را دارید می‌توانید وقت فوری برای رفتن به سفارت نروژ بگیرید. مدارکی که تحویل می‌دهید باید کامل باشند و به صورت رسمی ترجمه شده باشند. وقتی که مدارک را تحویل سفارت دادید فرایند بررسی درخواست شما شروع می‌شود. اما باید قبل از آن هزینه‌های دریافت ویزا را بپردازید. زمان بررسی مدارک حدوداً ۱۴ تا ۳۰ روز است اما ممکن است زمان بیشتری نیز ببرد. برای اینکه ویزای شنگن نروژ را دریافت کنید پس از این فرآیند باید منتظر پاسخ سفارت بمانید. اگر سفارت مدارک شما را تایید کرده باشد و برای شما ویزا صادر کند بنابراین باید به همراه پاسپورت خود به سفارت نروژ بروید. اما اگر درخواست شما رد شود باید حدود ۲ تا ۴ ماه بعد برای درخواست مجدد ویزای نروژ که با رفع مشکلات قبلی همراه است، اقدام کنید.

تمدید ویزای نروژ

اگر با یکی از انواع ویزای نروژ در این کشور اقامت دارید باید توجه داشته باشید که بعد از تمام شدن اعتبار ویزا حتماً باید این کشور را ترک کنید. بنابراین باید قبل از اتمام اعتبار ویزا به فکر تمدید آن باشید. برای تمدید ویزای نروژ باید مدارک لازم را به اضافه هزینه درخواست ویزا به سفارت پرداخت کنید و تقریباً مراحلی مشابه مراحل صدور ویزا را پشت سر بگذارید. همین اتفاق برای ویزای شنگن نیز می‌افتد اما در آن استثنائاتی نیز وجود دارد. به عنوان مثال اگر کمتر از ۹۰ روز در یکی از کشورهای منطقه شنگن از جمله نروژ بوده‌اید اما تحصیل شما تمام نشده است یا ملاقات کاری دارید یا خود و اعضای خانواده‌تان به بیماری شدیدی مبتلا شده باشید می‌توانید این ویزا را تمدید کنید.

مشاغل مورد نیاز کشور نروژ

اگر قصد دارید برای کسب و کار به کشور نروژ بروید بعضی از مشاغل در این کشور با کمبود نیروی متخصص روبرو هستند و اگر در حرفه خود مهارت بالایی دارید برای شما به عنوان یک فرصت استثنایی شناخته می‌شود.

موقعیت‌های شغلی که در کشور نروژ مورد نیاز است شامل مهندسی نفت، مهندسی عمران، مهندسی کشاورزی، مهندسی مکانیک، مهندسی انرژی، مهندسی برق، پرستاری، آرایشگری و مدیریت مالی و کسب و کار می‌شود.

میزان درآمد در کشور نروژ

کشور نروژ از لحاظ اقتصادی در بین کشورهای دیگر جایگاه خوبی دارد و مردم آن به عنوان ثروتمندترین افراد شناخته می‌شوند. بنابراین اگر قصد شروع کار در کشور خارجی را دارید کشور نروژ می‌تواند یکی از مقاصد خوب برای شما باشد. میانگین درآمد شاغلان نروژی به طور سالانه 612 هزار کرون است که نشان دهنده درآمد خوب و زندگی مرفه مردمان نروژ است. مهاجرت به نروژ و کار در این کشور صرفا از طریق اخذ ویزای کاری نروژ امکان پذیر است.

ویزای توریستی نروژ

 

دلایل ریجکت‌شدن درخواست ویزای کشور نروژ و نحوه رفع آن

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود درخواست شما برای ویزای نروژ ریجکت شود، از جمله اینکه:

 • موفق به جلب اعتماد آفیسر برای بازگشت به کشور مبدأ نشوید
 • توانایی اثبات تمکن مالی را نداشته باشید
 • بیمه مسافرتی شما دارای اعتبار نباشد
 • مدارک تقلبی باشد و فرم درخواست به درستی پر نشده باشد

راه خاصی برای رفع ریجکت ویزای کشور نروژ وجود ندارد. تنها راه این است که از نقایص پرونده خود آگاه شده، آنها را رفع کنید و بعد از 6 ماه، دوباره برای این امر اقدام کنید. همچنین در صورت ریجکت شدن، هزینه دریافت ویزا به شما بازگشت داده نخواهد شد.

سخن پایانی

کیفیت زندکی از هر نظر در کشور نروژ بالا است. مردم کشور نروژ به عنوان شادترین مردم دنیا محسوب می‌شوند و سطح رفاهی خوبی در زندکی دارند. همچنین امنیت بالا در این کشور جز عواملی شمرده می‌شود که نروز را مقصد خوبی برای بسیاری از مهاجران کرده است. برای سفر به نروژ باید ویزای نروژ را بسته به هدفی که دارید تهیه کنید.در این مقاله سعی کردیم تمام اطلاعات مناسب را برای ویزای نروژ در اختیار شما قرار دهیم.

اگر نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، بهتر است از مشاوران حرفه‌ای و باتجربه در این مسیر کمک بگیرید. موسسه مهاجرتی صبا ویزاویزا با کمک و مشاوره به هزاران نفر آنها را در رسیدن به اهدفشان یاری نموده است.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 4 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. Hasib
  23 شهریور 1402
  پاسخ

  سلام وقت تون بخیر چند سوال داشتم ازتون

  1 پول ویزا نروژ چقدر است
  2 بعد اخذ ویزا میتونیم درخواست پناهندگی بدیم و زندگی کنیم در اونجا
  اگه جواب بدید خوش میشم ممنون

  • تحریریه صباویزا
   4 مهر 1402
   پاسخ

   سلام، وقت بخیر
   جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با مشاوران مجموعه لطفا با شماره 58416-021 تماس بگیرید.

برای مشاوره رایگان کلیک کنید