لوگو صبا ویزا
هلند

ویزای هلند

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه ویزای هلند و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزاویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان

امروزه به دلیل وجود شرایط بد اقتصادی و اجتماعی بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند که به یک کشور دیگر مهاجرت کنند اما همواره این مسیر، مسیری طولانی و دشوار بوده و گاهی باعث شده به دلیل اطلاعات اشتباه باعث نابودی و مرگ افراد شود. در این مقاله، می‌خواهیم درمورد یکی از کشور‌های ثروتمند و توسعه یافته اروپایی صحبت کنیم که تاکنون به دلیل شرایط آسان مهاجرتی در بین کشورهای دیگر اروپایی محبوب شده است. در ادامه، صفر تا صد اخذ ویزای هلند را بررسی می‌کنیم.

درباره کشور هلند

هلند در شمال غربی اروپا واقع شده و از شرق با آلمان، از غرب و از راه دریا با انگلستان و از جنوب با بلژیک همسایه است. البته هلند تعدادی جزیره در آمریکای مرکزی دارد که جزو این کشور به حساب می‌آیند. پایتخت هلند آمستردام است و واحد پول این کشور نیز یورو است. این کشور مساحت چندانی ندارد اما جزو کشورهای مهم حوزه اتحادیه اروپا به حساب می‌آید و مساحت آن حدود 41.5 کیلومتر است.

همه ما هلند را با گل‌های لاله می‌شناسیم و البته در سراسر دنیا به عنوان سرزمین آسیاب بادی نیز شناخته می‌شود. این کشور از لحاظ اقتصادی شرایط بسیار خوبی دارد و مهمترین تجارت آن با کشورهای دیگر، پرورش و تجارت گل به خصوص گل‌های لاله است. کشور هلند دارای یکی از بزرگترین بنادر اروپا است و روزانه کشتی‌های زیادی در این بنادر پهلو می‌گیرند و کانتینرهای پر از گل را به سراسر جهان صادر می‌کنند. تجارت کشور هلند تنها به اروپا محدود نشده و این کشور شرکای تجاری بسیاری در آمریکا و آسیا دارد.

لازم به ذکر است که هلند علاوه بر پرورش گل، در زمینه دامداری و کشاورزی نیز بسیار موفق و از جمله کشورهای اروپایی است که دارای بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات گیاهی و دامی است. از طرفی کشور هلند دارای ذخایر گاز طبیعی است و بخشی از استخراج خود از این منابع طبیعی را صادر می‌کند. از دیگر صنایع مهم و پردرآمد در این کشور می‌توان به صنایع کشتی سازی و صنایع محصولات شیمیایی اشاره کرد.

همه مواردی که در فوق به آن‌ها اشاره کردیم، از هلند کشوری قدرتمند با رشد اقتصادی بسیار خوب می‌سازد و به همین دلیل متقاضیان خارجی زیادی خواهان مهاجرت به این کشور هستند.

ویزای هلند

راه‌های مهاجرت به کشور هلند

اصولا افراد می‌توانند به دو روش قانونی و غیرقانونی به کشور هلند مهاجرت کنند. درمورد راه غیرقانونی، نکته‌ای که مشخص می‌باشد این است که دیگر آن فرد مهاجر نامیده نمی‌شود و در صورتی که به سلامت به کشور هلند برسند و مدارک درست و معتبری را ارائه دهند که از طرف دولت هلند امکان تایید پناهندگی آن‌ها باشد، پناهنده نامیده می‌شوند. در این صورت، از نظر اجتماعی در رده پایینی قرار می‌گیرند و شاید به خیلی از خدمات اجتماعی دسترسی نداشته باشند. اما اگر بخواهید از روش قانونی اقدام کنید، می‌توانید از طریق اخذ ویزای تحصیلی و یا کاری به کشور هلند مهاجرت کنید. در ادامه، این دو ویزا رو بررسی می‌کنیم پس با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

انواع ویزای هلند و شرایط دریافت ویزای هلند

هلند جزو کشورهای حوزه شینگن است و اقامت دائم در آن امتیازات بسیاری نظیر سفر به تمامی کشورهای حوزه اتحادیه اروپا بدون دریافت ویزا دارد. روش‌های بسیار متنوعی برای دریافت ویزای هلند و مهاجرت به این کشور وجود دارد که ما در ادامه هر کدام را معرفی کرده و توضیحات کاملی را در مورد شرایط دریافت ویزای هلند به هر روش ارائه خواهیم کرد. شما با داشتن این اطلاعات می‌توانید بهترین روش را انتخاب کنید.

 • ویزای تحصیلی هلند

اگر در یکی از مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد دانشجو هستید یا حتی آخرین مدرک تحصیلیتان دیپلم بوده است، می‌توانید از طریق ویزای تحصیلی اقدام کنید.

توجه داشته باشید که اگر دانشجوی مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد یا حتی فارغ التحصیل آن در یکی از دانشگاه‌های سراسری ایران باشید، می‌توانید آسان‌تر به کشور هلند مهاجرت کنید اما اگر هم در دانشگاهی غیر از سراسری درحال تحصیل هستید نیز نگران نباشید، مرزهای هلند برای تمامی متقاضیان تحصیل باز است و در صورتی که واجد شرایط کشور هلند باشید، می‌توانید در رشته و مقطع مورد نظر خود تحصیل کنید.

برای اخذ ویزای تحصیلی، ابتدا باید پذیرش یکی از دانشگاه‌های هلند را داشته باشید و سپس به سفارت هلند در کشور خودتان برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید. برای اخذ پذیرش، باید مدارک زیر را به همراه فرمی که در داخل سایت دانشگاه مورد نظرتان وجود دارد، جمع آوری و سپس برای دانشگاه ارسال کنید.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش دانشگاه‌های هلند

 • ابتدا باید مدارک هویتی خود نظیر کارت ملی، شناسنامه و پاسپورت را برای تجمه به یکی از دارالترجمه‌های رسمی و معتبر ارائه دهید.
 • مدارک تحصیلی خودتان نظیر آخرین مدرک تحصیلی( دیپلم، فوق دیپلم یا کاردانی، کارشناسی یا لیسانس، کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس) همراه با مهر و امضاء موسسه آموزشی (مدرسه و دانشگاه)، مهر و امضا اداره آموزش و پرورش منطقه تحصیلی و در نهایت مهر و امضا اداره کل آموزش و پرورش شهر محل اقامتتان را به دارالترجمه معتبر ارسال کنید تا به زبان هلند یا انگلیسی ترجمه شود.
 • مدرک سطح بندی زبان هلندی یا انگلیسی خود را جمع آوری کنید. اگر زبان هلندی آموختید، باید بدانید که سطح زبان شما باید در مقطع B2 باشد. پس باید در یک آزمون تعیین سطح هلندی شرکت کنید و سپس مدرک آن را مبنی بر تایید سطح B2 ضمیمه دیگر مدارکتان کنید. اگر به زبان انگلیسی تسلط دارید، باید در یکی از آزمون‌های آیلتس یا تافل شرکت کنید و مدرک آن را ارسال کنید.
 • 6 الی 8 عکس پاسپورتی رنگی یا غیر رنگی در ابعاد 3 در 4
 • ضمانت نامه مالی که در حساب خود در یکی از بانک‌های دولتی یا خصوصی وجود داشته باشد و بانک آن را تایید کند.
 • گواهی نامه سلامت پزشکی
 • فرم تکمیل شده دانشگاه مورد نظر
 • اگر یک فردی را در کشور هلند دارید که مراحل اداری اخذ ویزا و پذیرش از دانشگاه را برایتان انجام دهد، حتما یک وکالت نامه حقوقی و محضری را به او بدهید و این وکالت نامه را ضمیمه مدارک خود کنید.

نکات پذیرش دانشگاهی

دقت کنید که باید در سایت دانشگاه مورد نظر خود، در قسمت پذیرش دانشجویان بین المللی از شرایط زبان انگلیسی یا هلندی آگاه شوید. در بعضی از دانشگاه‌های هلند، هیچ رشته‌ای به زبان انگلیسی آموزش داده نمی‌شود و به همین خاطر بسیاری از افراد متقاضی، زبان هلندی را می‌آموزند. بسیاری از دانشگاه‌های هلند، از دانشجویان خود شهریه دریافت می‌کنند و دانشجویان مقطع کارشناسی نمی‌توانند از بورسیه و فاند تحصیلی استفاده کنند. بورسیه و فاند تحصیلی فقط برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد امکان دارد.

مدت زمان تحصیل در هر مقطع دانشگاهی

توجه داشته باشید که دانشجویان متقاضی مقطع کارشناسی 4 سال (8 ترم) تحصیلی و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا 2 سال (4 ترم) تحصیلی را آموزش می‌بینند.

پس از این که متوجه شدیم چه مدارکی برای پذیرش دانشگاه‌های هلند لازم است، اکنون وقت آن رسیده که بدانیم پس از اخذ پذیرش باید چه مراحلی را طی کنیم؟

ارسال مدارک برای دانشگاه

هنگامی که مدارک مذکور را جمع آوری کردید، باید آن را برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنید. بسیاری از دانشگاه‌ها به طور مستقیم مدارک دانشجویان بین المللی را بررسی نمی‌کنند. در این صورت، این مرحله برعهده یک سازمان واسطه می‌افتد. مدارک از سوی دانشجو به سایت این سازمان واسطه ارسال می‌شود و در صورت کامل بودن مدارک آن‌ها بررسی شده و سپس برای دانشگاه فرستاده می‌شود. دقت کنید که حتما مدارک خود را پیش از ددلاین دانشگاه جمع آوری کنید. منظور از ددلاین، یک زمان مشخصی است که سایت دانشگاه برای ارسال مدارک دانشجویان بین المللی باز می‌شود. ددلاین هردانشگاهی متفاوت است و برای اطلاع از آن باید به سایت دانشگاه مراجعه کنید. پیشنهاد می‌کنیم پس از بررسی تمامی دانشگاه‌ها و شرایطشان، 5 الی 7 مورد از بهترین و مطلوب‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید. مبنای این انتخاب باید براساس میزان احتمال قبولی شما در آن دانشگاه باشد. معمولا سایت سازمان واسطه برای ارسال مدارک به هر دانشگاه مبلغ مشخصی را دریافت می‌کند و همچنین دانشگاه نیز برای ثبت نام مبلغ مشخصی را تعیین می‌کند تا به حساب دانشگاه واریز کنید.

اخذ ویزای تحصیلی

پس از این که مدارک خود را برای دانشگاه ارسال کردید، پس از مدت مشخصی جواب پذیرش شما مبنی بر تایید یا رد اعلام می‌شود و در صورت تایید پذیرش باید از سفارت خانه هلند در ایران درخواست وقت مصاحبه بدهید. سپس همه مدارک گفته شده را به همراه تاییدیه پذیرش دانشگاه به سفارت برده و به آفیسر خود ارائه دهید. زمان مصاحبه حدود 15 الی 20 دقیقه است و باید در طی آن زمان با دلایل مشخص و قابل تایید به سوالات آفیسر پاسخ دهید. برخی از سوالات مصاحبه به شرح زیر است:

 • هدف شما از مهاجرت به کشور هلند چیست؟
 • چرا شهر (شهر محل دانشگاه) و دانشگاه (دانشگاه مورد نظر خود در کشور هلند) را انتخاب کردید؟
 • هدف شما پس از اتمام تحصیل چیست؟

پس از انجام مصاحبه، در صورتی قبولی و تایید در مدت مشخصی ویزای تحصیلی شما ارائه می‌شود.

از رشته‌های محبوب تحصیلی در کشور هلند می‌توان به شاخه‌های اقتصاد و مدیریت، سپس کامپیوتر و در نهایت پزشکی، دندان پزشکی و پرستاری اشاره کرد.

ویزای کاری هلند

در ویزای کاری، شما علاوه بر مدارک گفته شده در مطالب بالا، باید رزومه کاری قوی را ارائه دهید که به دولت کانادا نشان دهد شما نیرویی خبره و ماهر در رشته مورد نظرتان هستید. سپس باید یک کار با شرایط مورد نظر خود پیدا کنید و تاییدیه استخدام را به همراه مدارک به سفارت خانه ارائه دهید. سپس تمامی مراحل گفته شده را طی کنید تا در صورت قبولی، ویزای کاری خود را اخذ کنید.

دقت کنید که دانشجویان بین المللی نیز می‌توانند در زمان تحصیل خود، حدود 10 ساعت را به صورت پاره وقت کار کنند و پس از اتمام تحصیل تا یک سال فرصت دارند که کاری مرتبط با رشته خود را پیدا کنند. در غیر این صورت پس از سه الی چهار سال مجبور به ترک کشور کانادا یا اصطلاحا دیپورت می‌شوند. این شرایط برای مهاجران کاری نیز صدق می‌کند. یعنی اگر شما در کار خود اخراج شدید یا به هر دلیلی استعفا دادید، پس از مدت زمان مشخصی باید کار دیگری پیدا کنید.

مقایسه ویزای کاری و تحصیلی

اگرچه هیچ کدام از این ویزاها با یکدیگر قابل قیاس نیستند اما هرکدام دارای معایب و مزایایی هستند که در ادامه به این موارد می‌پردازیم.

معایب و مزایای ویزای تحصیلی

یکی از مزایای ویزای تحصیلی این است که در مدت تحصیل خود می‌توانید برای ویزای همراه به سازمان مهاجرتی هلند درخواست بدهید. ویزای همراه فقط برای اعضای درجه یک خانواده صادر می‌شود. همچنین همانطور که گفته شد در مدت تحصیل خود می‌توانید به صورت پاره وقت کار کنید. از دیگر مزایای تحصیل در کشور هلند می‌توان به شهریه به نسبت کم از دیگر کشورهای اروپایی اشاره کرد و به جز این شما شانس تحصیل در یکی از کشورهای توسعه یافته، پیشرفته و ثروتمند اروپایی را دارید که ده مورد از موسسات آموزش عالی آن در رنکینگ جهانی دارای رتبه‌های برتر آموزشی است. از معایب آن این است که اگرچه اخذ ویزای تحصیلی هلند شرایط سنی خاصی ندارد اما برای رشته‌ پرستاری شانس افراد زیر 21 سال برای قبولی پذیرش دانشگاه بیشتر است. همچنین دیده شده که بهترین سن پذیرش مقطع کارشناسی تا سن 24 سالگی است و پس از این سن افراد به سختی و ندرت پذیرفته می‌شوند.

معایب و مزایای ویزای کاری

از مزایای ویزای کاری نیز می‌توان به اخذ ویزای دائم پس از مدت مشخص اشاره کرد. یعنی شما پس از اقامت 5 ساله می‌توانید برای ویزای دائم اقامتی اقدام کنید اما از معایب کار در هلند این است که افراد معمولا درصد مشخصی از حقوق خود را مالیات می‌دهند. در سال‌های اخیر، درصد مالیات بر حقوق حدود پنجاه درصد از حقوق تعیین شده است.

محبوب‌ترین رشته‌های کاری در هلند

اگر شما در یکی از رشته‌های بهداشتی و سلامتی مانند پزشکی یا پرستاری فارغ التحصیل شدید باید بدانید که در دوره پندمیک کرونا کشور هلند بسیاری از نیروهای خدماتی، بهداشتی و درمانی را با شرایطی آسان‌تر می‌پذیرد و با اهدا خدمات متنوع، حقوق قابل توجه و پاداش، شرایط مطلوبی را برای اقامت پرستاران، پزشکان و نیروهای درمانی مهیا کرده است.

پس از اخذ ویزای تحصیلی یا کاری باید چه کنیم؟

پس از این‌ که ویزای کاری یا تحصیلی خود را اخذ کردید باید به کشور هلند مهاجرت کنید. پس از مهاجرت به کشور هلند، باید به سازمان مهاجرتی هلند مراجعه کنید و پس از تکمیل مدارکی مبنی بر حضور شما در کشور هلند، آن‌ها را به دولت هلند ارئه دهید. در واقع شما باید آن‌ها را در جریان نحوه اقامت خود قرار دهید. اگر خانه‌ای را اجاره کردید، باید سند خانه را به شهرداری محل اقامت خود ارائه دهید و سپس مراحل اداری مالیاتی خود را تکمیل کنید.

ویزای تجاری هلند

متقاضیانی که به دلیل فعالیت‌های تجاری و گسترده خود با کشور هلند همواره در حال سفر به این کشور هستند، می‌توانند از ویزای تجاری هلند استفاده کنند. این نوع ویزا می‌تواند با هدف تجارت با کشور هلند، برگزاری کنفرانس، کنسرت و نمایشگاه در این کشور باشد. لازم به ذکر است که در این شرایط متقاضی نباید هیچگونه مبلغی را تحت عنوان حقوق و … از ارگان‌ها و نهادهای دولتی کشور هلند دریافت کند.

 • ویزای سرمایه گذاری هلند

سرمایه گذاری در هلند از طریق خرید ملک امکان‌پذیر است اما فرد متقاضی نمی‌تواند از این طرق اقامت هلند را دریافت کند. برای خرید ملک در هلند به حداقل 200 هزار یورو سرمایه نیاز دارید.

اما اگر به دنبال اخذ اقامت دائم هلند از طریق سرمایه گذاری هستید، باید با در دست داشتن سرمایه‌ای حدود 50 هزار یورو، شرکتی در این کشور ثبت کنید. در نتیجه پس از 5 سال می‌توانید برای خودتان، همسرتان و فرزندان زیر 18 سال خود، اقامت دائم دریافت کنید.

لازم به ذکر است که از طریق خرید اوراق قرضه دولتی نیز می‌توانید پس از 5 سال اقامت دائم هلند را دریافت کنید.

 • ویزای عبور یا Transit

ویزای عبور یا Transit به منظور حمل و نقل فرودگاهی صادر شده و در واقع نوعی ویزای شینگن گرید A است. متقاضی با داشتن این ویزا می‌تواند بدون داشتن اجازه ورود به محدوده هوایی کشورهای عضو شینگن نظیر هلند سفر کند. علت صدور این نوع ویزا برای هلند این است که این کشور در مسیر مقصد شما قرار دارد.

داشتن این ویزا به مفهوم اجازه خروج از فرودگاه نیست و متقاضی باید تا زمانیکه به کشور مقصد خود پرواز کند، در فرودگاه بماند. در واقع ویزای عبور این امکان را به افراد می‌دهد که در شرایط خاص و در صورت لزوم بتوانند پرواز خود به کشور مقصد را در فرودگاه هلند تغییر دهند.

 • ویزای تحقیق و مطالعه یا گذراندن دوره کارورزی

این ویزا کوتاه مدت است و مدت اعتبار آن 90 روز است. همانطور که از نامش پیداست به منظور انجام تحقیق و مطالعه یا گذراندن دوره کارورزی صادر می‌شود.

 • ویزای ملاقات با دوستان و اعضای خانواده

متقاضیانی که خانواده یا دوستانی مقیم هلند دارند، می‌توانند از این ویزا استفاده کنند. لازم به ذکر است که یکی از اصلی‌ترین مدارک برای این نوع ویزا، دعوتنامه از سوی خانواده و دوستان است.

مدارک لازم برای دریافت ویزای هلند از طریق دعوتنامه به شرح زیر است:

 • دعوتنامه رسمی
 • مدت زمان دقیق اقامت
 • ارائه توضیحات کامل مبنی بر قصد از سفر

ویزای درمانی هلند

همانطور که از نامش پیداست به منظور معالجه پزشکی یا هرگونه درمان دیگری و با اعتبار 90 روزه صادر می‌شود. این ویزا به بیمار اجازه ورود به یکی از مراکز درمانی کشورهای حوزه شینگن را می‌دهد. لازم به ذکر است که پس از اتمام اعتبار باید به کشور خود باز گردید، پس اگر احساس می‌کنید که ممکن است طول درمان شما بیشتر از 90 روز طول بکشد، از این طریق اقدام نکنید.

در این شرایط بهتر است ویزای ملی برای معالجه پزشکی با طول درمان بیشتر از 90 روز را دریافت کنید. شرایط دریافت ویزای درمانی هلند به شرح زیر است:

 • باید مدارک پذیرش در مرکز درمانی در هلند را ارئه دهید، این مدرک باید نشان دهنده این باشد که متخصصین آن مرکز می‌توانند بیماری شما را درمان کنند.
 • نامه‌ای توسط پزشک متخصص شما در کشور مبداء باید صادر شود که نشان دهد شما به عنوان بیمار وی نیاز به درمان در یکی از کشورهای حوزه شینگن دارید.
 • پزشک شما در کشور مبداء باید مدارک لازم شامل تاریخچه پزشکی و نتیجه درمان تا آن زمان را صادر کند.
 • باید اثبات کنید که تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های درمان در کشورهای حوزه شینگن را دارید.
 • پزشک شما در کشور مبداء باید مکاتباتی با پزشک هلندی داشته باشد و این مکاتبات باید ارائه شوند.

اگر به عنوان همراه بیمار قصد سفر به کشورهای حوزه شینگن را دارید باید ویزای درمانی دریافت کنید. با این تفاوت که علاوه بر مدارک و مستندات فوق باید ارتباط خود با بیمار را نیز اثبات کنید. لازم به ذکر است که بیمار پس از اتمام مدت اعتبار ویزای درمانی خود باید خاک هلند را ترک کند، اما اگر وی شرایطی داشته باشد که در صورت انجام این کار جانش به خطر می‌افتد، می‌تواند با ارائه مدارک مربوطه ویزای خود را تمدید کند.

ویزای هلند

ویزای بازگشت هلند یا Return

این ویزا مناسب متقاضیانی است که کارت اقامت یا شناسه خود را گم کرده‌اند یا اعتبار کارت آن‌ها تمام شده است. در این شرایط با ارائه مدارک لازم و پرداخت 150 یورو می‌توانند این ویزا را دریافت کنند.

ویزای توریستی هلند یا ویزای گردشگری هلند

همانطور که از نامش پیداست این ویزا به منظور سفر تفریحی صادر می‌شود. ویزای کوتاه مدت گردشگری در واقع برای هدف بازدید از منطقه شینگن صادر شده و شامل سفر دریایی، سفر به شهرها و بازدید از اماکن تفریحی است. ویزای توریستی هلند به 2 صورت زیر است:

 • ویزای مولتی یا Multiple: این ویزا با نام “چند بار ورود” نیز شناخته می‌شود و با دریافت آن می‌توانید در بازه زمانی 6 ماه، چندین بار به کشورهای حوزه شینگن نظیر هلند سفر کنید.
 • ویزای Single: با ویزای Single یا به عبارتی “یکبار ورود”، تنها می‌توانید یکبار وارد حوزه شینگن شده و اجازه دارید به مدت 90 روز در کشورهای این حوزه نظیر هلند اقامت داشته باشید.

فرایند اخذ ویزای توریستی کشور هلند

قبل از اقدام:

 • می بایست حداقل ۱۵ روز پیش از سفر اقدام به درخواست ویزا نمائید.
 • شما می توانید درخواست خود را ۳ ماه زودتر از تاریخ خروج برنامه ریزی شده ارسال نمائید.
 • توصیه می شود تا زمانی که ویزا صادر نشده است اقدام به خرید بلیط نکنید.
 • قبل از ارائه مدارک بصورت فیزیکی، می بایست درخواست خود را آنلاین ثبت نمائید.
 • هنگامی که مدارک ارسال شد، از شما برای اخذ انگشت نگاری دعوت به عمل خواهد آمد.
 • این امکان وجود دارد که از شما برای انجام مصاحبه دعوت شود و یا درخواست مدارک بیشتر گردد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی هلند

مرحله اول:

کلیه مدارک مورد نیاز بایستی ترجمه برابر اصل به زبان انگلیسی یا هلندی شوند.

الزامات کلی برای کلیه متقاضیان دریافت ویزای توریستی:

 • دریافت فرم درخواست ویزا و تکمیل آن
 • پاسپورت معتبر:

پاسپورت می بایست حداقل تا ۳ ماه پس از تاریخ خروج شما از کشورهای شنگن اعتبار داشته باشد.

پاسپورت می بایست حداقل ۲ صفحه خالی داشته باشد.

 • کپی مدارک:

صفحه مربوط به اطلاعات شخصی

ویزاهای قبلی و کلیه تمبرهای ورودی و خروجی سفرهای قبلی

 شناسنامه:

در صورت درخواست ویزای توریستی برای افراد زیر ۱۸ سال، مدارک زیر مورد نیاز است:

شناسنامه

کارت ملی فرزند و والدین

رضایت نامه پدر و مادر مبنی بر اجازه خروج فرزندشان از کشور.

 • مدارک مربوط به اقامت قانونی:

مدارک مربوط به اقامت قانونی در کشور خودتان که از آن برای ویزا اقدام کرده اید. مدارکی نظیر پاسپورت، ویزا یا اجازه اقامت. در نظر داشته باشید که اجازه اقامت می بایست تا ۳ ماه بعد از تاریخ خروج از کشورهای شنگن اعتبار داشته باشد.

 • عکس:

عکس پاسپورتی که می بایست طی ۶ ماه گذشته گرفته شده باشد.

ارائه مدارک برای اثبات سفر:

 • رزرو سفر به نام متقاضی
 • مدارکی که نشاندهنده قصد شما برای ورود به کشور هلند برای اهداف توریستی باشد.
 • رزرو هتل برای مدت زمان اقامت.
 • گواهی گردش حساب حساب بانکی مربوط به ۳ ماهه اخیر.
 •  در صورتی که شاغل هستید: ارائه گواهی از طرف کارفرما که در آن مدت زمان غیبت شما ذکر شده باشد.

مدارک و مستنداتی که بیانگر این موضوع باشد که شما قصد بازگشت با کشورتان را دارید پس از اتمام سفر:

 • قرارداد همکاری با مجموعه ای که در آن مشغول به کار هستید و یا مدارکی که نشان دهنده این مطلب یاشد که در کشور خودتان مشغول به کار هستید.
 • مدارکی که نشان دهنده تحصیل شما در کشور خودتان است.
 • مدارکی که نشان دهنده تحصیل فرزندان شما در کشور خودتان است.
 • مدارکی که بیانگر این موضوع است باشد که شما دارای خانه یا سایر اموال با ارزش در کشور خودتان هستید، نظیر گواهی مالکیت اموال در ایران.

ارائه مدارک مربوط به بیمه درمانی:

 • بیمه شما می بایست در کل منطقه شنگن و برای مدت زمانی که شما در کشور هلند اقامت دارید، اعتبار داشته باشد.
 • بیمه شما می بایست حداقل تا ۳۰ هزار یورو هزینه های پزشکی از جمله خدمات درمانی بیمارستان و درمان اضطراری و بازگشت (در صورت فوت) را پوشش دهد.
 • چنانچه بیمه گر شما سند رسمی به شما ارائه ندهد، شما می بایست بیمه سفر با پوشش پزشکی مناسب تهیه نمائید.

مرحله دوم:

ثبت نام اینترنتی و واریز وجه

شما باید قبل از تحویل مدارک، در سامانه اینترنتی مربوطه ثبت نام نمائید.

هزینه درخواست ویزای توریستی کشور هلند ۶۰ یورو می باشد.

کودکان کمتر از ۶ سال از پرداخت هزینه معاف هستند. هزینه مربوط به درخواست ویزا برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال، ۳۵ یورو است.

مرحله سوم:

تحویل مدارک به صورت فیزیکی

مدارک زیر باید ارائه شود:

 • پرینت تائیدیه ثبت نام در پرتال مربوط با درخواست ویزا.
 • چک لیست و ارائه مدارک درخواستی.
 • پاسپورت (حداقل باید تا ۳ ماه بعد از تاریخ خروج از کشورهای شنگن اعتبار داشته باشد و حداقل دو برگه آن سفید باشد.)
 • دو قطعه عکس ۳ در ۴ با زمینه سفید مربوط به ۶ ماه گذشته.  این تصویر می بایست مورد مورد تأیید سفارت قرار گیرد.
 • بیمه سفر.
 • ترجمه کپی شناسنامه و کارت ملی.

مرحله چهارم:

وقت سفارت و مصاحبه برای اخذ ویزای توریستی هلند

برای اخذ ویزای توریستی هلند انجام مصاحبه الزامی است. کلیه متقاضیان باید با وقت قبلی به سفارت مراجعه کنند. تعیین وقت قبلی از طریق ارسال ایمیل به appt.netherlands@vfshelpline.com انجام می پذیرد.
ایمیل ارسالی باید حاوی: نام و نام خانوادگی متقاضی دریافت ویزا، شماه گذرنامه، تاریخ تولد، تاریخ انقضای گذرنامه، ملیت، تاریخ پرواز، شماره تماس، تاریخ مورد نظر برای ملاقات و آدرس ایمیل برای تائید وقت باشد.

به طور کلی، زمان بندی های مربوط به تعیین وقت سفارت متغیر بوده و فصلی که برای اخذ ویزای توریستی هلند انتخاب می کنید بسیار مهم است. در صورتی که طبق زمان اعلام شده در سفارت نباشید، تا یک ماه حق دریافت وقت سفارت نخواهید داشت.

مرحله پنجم:

مدت زمان بررسی ویزا:

فرایند بررسی برای متقاضیان در ایران به طور معمول ۱۵ روز به طول می انجامد. در برخی موارد، درخواست ها به اداره مهاجرت ارسال می شود که فرایند بررسی در این موارد تا ۳۰ روز به طول می انجامد. در موارد استثناء، ممکن است ۶۰ روز زمان ببرد تا اداره مهاجرت تصمیم گیری کند.

نحوه اعلام نتایج درخواست ویزای توریستی:

نتایج درخواست مربوط به ویزای توریستی کشور هلند از طریق ایمیل به متقاضیان اعلام می شود. چنانچه نتیجه تصمیم سفارت در ارتباط با ویزای شما منفی باشد، پاسپورت شما به همراه نامه ای رسمی که در آن دلیل رد درخواست شما اشاره شده است به شما داده خواهد شد.

ویزای رویداد‌های فرهنگی، هنری، ورزشی و مذهبی هلند

این نوع ویزا به صورت کوتاه مدت بوده و برای اهدافی چون شرکت در رویدادهای فرهنگی، مسابقات ورزشی و یا به عنوان اعضای ساخت یک فیلم با اعتبار 90 روزه صادر می‌شود.

ویزای فرش نارنجی هلند یا OCVF

ویزای فرش نارنجی یا Orange Carpet Visa تنها برای افرادی صادر می‌شود که به دلیل مراودات کاری یا مناسبات کاری به صورت مکرر به کشور هلند سفر می‌کنند. این افراد برای هر بار سفر به ویزای شینگن نیاز دارند و به جای این کار می‌توانند ویزای فرش نارنجی هلند را دریافت کنند.

تمامی کارمندان یا مدیرانی که می‌خواهند این نوع ویزا را دریافت کنند باید مدارک و اسناد مرتبط با سفرهای کاری خود با کشور هلند را ارائه دهند. البته ارائه مدارک کافی نیست و متقاضی باید بتواند افسر سفارت هلند را برای دریافت ویزای فرش نارنجی متقاعد کند.

دریافت ویزای فرش نارنجی هلند مزایای بسیاری برای متقاضی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • این ویزا برای چندین بار سفر با محوریت مناسبت کاری به هلند اعتبار دارد.
 • نیازی نیست متقاضی هر بار که می‌خواهد این چنین سفری به هلند داشته باشد از سفارت این کشور وقت گرفته و مدارک ارائه دهد.
 • ویزای فرش نارنجی هلند به مدت 5 سال اعتبار دارد و در نتیجه هر 5 سال یکبار متقاضی باید جهت تمدید ویزا درخواست ارائه دهد.
 • ویزای فرش نارنجی باعث می‌شود اعتبار ویزای متقاضی افزایش پیدا کند.

ویزای منطقه کارائیب هلند

شاید نام این ویزا برای برخی از افراد عجیب به نظر برسد. اما کشور هلند چندین جزیره در دریای کارائیب دارد که متقاضی برای ورود به آن‌ها باید ویزا دریافت کند، علت این نام‌گذاری هم تنها همین مورد است. کسانی که این ویزا را دریافت می‌کنند می‌توانند به جزایر سنت مارتین، بونیر، آروبا، کورسائو و سنت یوستیش سفر کنند. 2 نوع ویزای منطقه کارائیب هلند صادر می‌شود که به شرح زیر هستند:

 • ویزای کوتاه مدت که 90 روز اعتبار دارد.
 • ویزای بلند مدت که 6 ماه اعتبار داشته و متقاضی می‌تواند به مدت 90 روز به صورت پیوسته در این کشور اقامت کند.

ویزای بلندمدت هلند یا MVV

همه متقاضیانی که می‌خواهند بیشتر از 90 روز در خاک هلند حضور داشته باشند، باید ویزای بلند مدت دریافت کنند. با این ویزا می‌توانید به صورت موقت اما بیشتر از 90 روز در هلند اقامت داشته باشید. لازم به ذکر است که در ویزای MVV باید مدارک لازم برای تمکن مالی خود را ارائه دهید. از جمله مهمترین امتیازات ویزای بلند مدت MVV این است که فرد متقاضی تحت عنوان یک فرد ساکن در هلند وارد خاک این کشور می‌شود و دیگر به عنوان توریست شناخته نخواهد شد. متقاضیان برای دریافت این نوع ویزا باید در آزمون مهارت‌های گفتگو به زبان هلندی شرکت کرده و حدنصاب لازم را دریافت کنند.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای بلند مدت MVV به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی جدید
 • بیمه مسافرتی
 • انگیزه نامه و توضیح علت سفر
 • مدارک تمکن مالی

مدارک لازم برای دریافت ویزای هلند

تفاوتی ندارد که متقاضی از چه طریقی اقدام به دریافت ویزای هلند می‌کند، در هر حالت باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • پاسپورت با اعتبار حداقل 7 ماهه و دارای حداقل 2 صفحه خالی
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • انگیزه نامه و مشخص کردن علت و هدف از سفر به هلند و مدت اقامت در خاک این کشور
 • ارائه مدارک تمکن مالی
 • بیمه مسافرتی
 • فرم پر شده درخواست ویزای هلند
 • ارائه مدارک هتل یا دیگر محل اقامت
 • ارائه مدارک شناسایی
 • اثبات بازگشت به کشور مبداء بلافاصله پس از پایان اعتبار ویزا
 • ارائه مدارک لازم شامل پذیرش تحصیلی برای دانشجویان یا ارائه پیشنهاد شغلی برای کارمندان و کارگران
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه، در صورت دریافت ویزای کاری
 • پرداخت هزینه‌های اخذ ویزا

 

هزینه دریافت ویزای هلند

هزینه دریافت ویزا در کشورهای حوزه شینگن تفاوتی با هم ندارند و تقریباً یکسان هستند. به صورت کلی هزینه دریافت ویزای هلند به شرح زیر است:

 • ­هزینه ویزا برای بزرگسالان: 80 یورو
 • هزینه ویزا برای کودکان بین 6 تا 12 سال: 40 یورو
 • هزینه ویزا برای کودکان زیر 6 سال: رایگان
 • هزینه ویزا برای دیپلمات، ماموریت اداری، شهروندان حوزه اتحادیه اروپا و محققان: رایگان

 

نحوه دریافت وقت سفارت هلند در ایران

برای اینکه بتوانید ویزای هلند را دریافت کنید، باید مدارک لازم را به سفارت این کشور در ایران ارائه کنید که نیازمند دریافت وقت سفارت است. حداقل 3 ماه قبل از سفر به هلند باید وقت سفارت را دریافت کنید و قبل از مراجعه به سفارت نیز باید مدارکی که در بالا به آن‌ها اشاره کرده‌ایم را آماده کرده باشید.

 سخن پایانی

کشور هلند یکی از کشورهای آلمان غربی است که امروزه بسیار مورد توجه مهاجران و پناهندگان سراسر جهان قرار گرفته است. زبان این کشور هلندی است که ریشه‌ای در زبان آلمانی دارد و پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد مهاجرت به این کشور زیبا را دارید، حتما به زبان آلمانی یا هلندی مسلط شوید و سپس اقدام کنید. در این مقاله سعی کردیم صفر تا صد اخذ ویزای هلند را شرح دهیم و امیدواریم از مطالعه این مقاله نکات مفیدی را کسب کرده باشید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید