لوگو صبا ویزا
مهاجرت کاری به آلمان

ویزای کار آلمان

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ ویزای کار آلمان به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

مشاوره رایگان

کشور آلمان جزو آن دسته از کشورهای توسعه‌یافته و مدرنی محسوب می‌شود که در عرصه‌های گوناگون پیشرفت‌های چشمگیری داشته و همین مساله آلمان را طی سال‌های اخیر با چالش جدیدی مواجه کرده است. از جمله به کمبود نیروی کار در بسیاری از مشاغل می‌توان اشاره کرد.

در نتیجه راه حلی که در نظر گرفته شده، جذب نیروهای خارجی جوان و بااستعداد از سرتاسر جهان و استفاده از مهارت آنان برای رسیدن به اهداف خود است؛ بنابراین متقاضیان می‌توانند با جمع‌آوری مدارک موردنیاز و طی‌کردن سلسله‌مراتب، قادر به دریافت ویزای کار آلمان خواهند بود.

گرفتن ویزای کار که خود انواع گوناگونی دارد یکی از راه‌های مهاجرت به آلمان است و به همین دلیل قصد داریم تا به معرفی شرایط و انواع ویزای کار آلمان، مراحل و مدارک موردنیاز، هزینه‌های لازم برای دریافت ویزا و چگونگی دریافت اقامت دائم آلمان را بررسی کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

انواع ویزای کار آلمان

از لحاظ دسته‌بندی انواع ویزای کاری که در آلمان وجود دارد به دودسته بلندمدت و کوتاه‌مدت تقسیم می‌شوند. همان گونه که از نام این دسته‌بندی مشخص است، ویزای کاری بلندمدت بنا بر نوع آن میزان اعتباری از چندماهه تا چندساله دارند درحالی‌که ویزای کاری کوتاه‌مدت تنها چند روز تا چند ماه معتبر هستند.

انواع گوناگون ویزای کار آلمان که عبارت‌اند از:

ویزای کار برای متخصصان واجد شرایط

ویزای جاب آفر

اگر تمایل به کار در کشور آلمان دارید باید بدانید که اولین گام، داشتن مجوز و ویزای کار در این کشور است. درخواست و پذیرش شغلی که به آن جاب آفر می‌گویند لازمه این کار بوده و از این طریق افراد می‌توانند به آلمان مهاجرت کنند.

شرایطی که لازمه دریافت جاب آفر است، عبارت‌اند از:

 • مدرک دانشگاهی معتبر یا گواهی مهارتی قابل‌قبول
 • گواهی زبان آلمانی با نمره موردنیاز
 • توانایی مالی
 • سابقه کاری که در راستای رشته تحصیلی بوده یا مرتبط با شغل جدید باشد

ویزای جاب سیکر

مدت‌زمان اعتبار ویزای جاب سیکر یا جستجوی کار، شش ماه بوده و زمانی که فرد متقاضی به هر دلیلی قادر نباشد از کشور خود، کار موردنظر و متناسب با حرفه پیشین و رشته تحصیلی خود را پیدا کند، می‌تواند از این ویزای کار استفاده کند.

 هرچند که افراد برای دریافت ویزای جاب سیکر باید شرایط لازم را داشته باشند و این شرایط  به شرح زیر است:

 • افراد متقاضی باید سندی را نشان داده و ثابت کنند که توانایی مالی لازم برای این مدت‌زمان اقامت در آلمان را دارند و قادر به پرداخت هزینه‌های خود خواهند بود.
 • مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی یا مقاطع بالاتر که معتبر بوده و مورد قبول در کشور آلمان باشد
 • گواهی و مدرک زبان آلمانی با نمره b1
 • و از همه مهم‌تر، داشتن حداقل ۳ تا ۵ سال سابقه کاری
 • سن موردنیاز برای دریافت ویزای کار جاب سیکر دست‌کم ۲۴ سال و نهایت آن ۴۰ سال است

در این مدت فرد متقاضی باید به‌صورت حضوری به­دنبال کار بگردد و در مصاحبه‌های کاری گوناگونی شرکت کند و همان گونه که اشاره شد هزینه‌های زندگی در تمام مدت به عهده خود فرد است.

در چنین شرایطی وضعیت افراد کاملا نامشخص بوده و هیچ‌گونه تضمینی هم وجود ندارد که آیا در آینده‌ای نزدیک صاحب شغلی بشوند یا خیر، به‌علاوه اگر در این مدت‌زمان شش‌ماهه موفق نشوند تا کاری برای خود بیابند و استخدام شوند باید به کشور خود بازگردند.

البته درصورتی‌که افراد متقاضی موفق به استخدام شوند، قادر خواهند بود مدت‌زمان اقامت خود را از شش ماه به دو سال تمدید کرده و ویزای بلوکارت دریافت کنند که در واقع نوعی اقامت بلندمدت محسوب می‌شود. پس از گذشت مدت تقریبی ۲۱ الی ۳۳ ماه نیز واجد شرایط برای گرفتن پاسپورت و اقامت دائم هستند.

دانستن این نکته ضروری است که تمامی قراردادهای کاری جاب سیکر موظف به پیروی از قوانین بلوکارت هستند و یکی از این قوانین تعیین میزان حقوق افراد در این نوع قراردادها  است.

اخذ جاب آفر آلمان

Aupair and internship

آن دسته از افرادی که علاقه دارند در آلمان برای مدتی زندگی کرده و بیشتر با فرهنگ این کشور آشنا شوند و درعین‌حال توانایی مالی چندانی نداشته که از پس هزینه‌های اقامت خود برآیند و یا دارای مهارت خاصی باشند، می‌توانند اقدام به دریافت این نوع ویزا کنند.

زیرا ویزای کارآموزی و اوپر به افراد این امکان را می‌دهد که در کنار خانواده‌های آلمانی زندگی کرده و با وجود محل زندگی و غذای رایگان در کارهای خانه کمک کنند. همچنین در ازای انجام وظایف، حقوقی به آن‌ها تعلق می‌گیرد. این ویزا بیشتر مخصوص افراد زیر ۲۷ سال بوده و مدت اعتبار آن از ۶ ماه تا ۱ سال است و پس از پایان آن، تمدید نمی‌شود.

ویزای کارآفرینی

ویزای کار کارآفرینی به‌منظور سرمایه‌گذاری در آلمان است به این شکل که فرد متقاضی باتوجه‌به برنامه و سرمایه‌ای که دارد در پی راه‌اندازی اشتغال‌زایی است. در نتیجه  داشتن پیشینه کاری مرتبط با کسب‌وکار جدید و یک برنامه‌ریزی مناسب یکی از ملزومات گرفتن این نوع ویزا است.

همچنین در کشور آلمان امکان خود اشتغال‌زایی وجود دارد. صدور این ویزا مختص متقاضیانی است که با داشتن کاردانی و مهارت لازم، قادر به عرضه خدمات مناسب در بخش انتخاب شده هستند. در این صورت واجد شرایط دریافت مجوز کار خواهند بود.

بلوکارت

شرایطی که افراد متقاضی برای به‌دست‌آوردن بلوکارت باید داشته باشند شامل: مدرک دانشگاهی معتبر و قابل‌قبول کشور آلمان و همین‌طور درخواست کاری پذیرفته شده (جاب آفر) توسط کارفرمایان آلمانی است. همان گونه که قبلا نیز اشاره کردیم یکی از قوانین بلوکارت، تعیین میزان حقوق افراد در قراردادها  است. افرادی که بلوکارت دارند تا ۳ ماه پس از تمام‌شدن تاریخ قرارداد مجوز ماندن در آلمان را دارند. از دیگر مزایای بلوکارت می‌توان به این نکته اشاره کرد که بعد از گذشت زمانی بین ۲۱ تا ۳۳ ماه امکان دریافت اقامت دائم وجود دارد.

ویزای آوسبیلدونگ

می‌توان آوسبیلدونگ را این‌گونه تعریف کرد که یکسری دوره کارآموزی مخصوص هستند که به‌منظور افزایش مهارت در تحصیل و کار در مراکز مختلف برگزار می‌شوند و جزو ساده‌ترین راه‌های دریافت ویزای کار به‌حساب می‌آید؛ زیرا علاوه بر‌ رشته‌های متنوع حداقل مدرک موردنیاز برای دریافت آن دیپلم است.

متقاضیان در طول این دوره دستمزد دریافت کرده و پس از اتمام کارآموزی خود، همچنین با مهارت‌های کسب شده در این مدت، شرایط استخدام و ورود به بازار کار برای آن‌ها فراهم است. شرایط پذیرش این دوره‌ها شامل:

 • سن بالای ۱۷ سال
 • حداقل مدرک دیپلم
 • مدرک زبان آلمانی در سطح b2
 • سندی که نشانگر توانایی مالی فرد متقاضی در این مدت باشد

شرایط ویزای کار آلمان

همان گونه که گفتیم کمبود نیروی کار سبب شده تا کارفرمایان آلمانی درصدد استخدام نیروهای خارجی برآیند و از این طریق امکان کار در آلمان را برای افراد متقاضی فراهم نمایند. بیشترین تخصص‌هایی که با کمبود نیرو مواجه هستند مرتبط به رشته‌های فنی مانند رشته‌های مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی مکانیک یا پرستاری و پزشکی است و مهم‌ترین شرایطی که افراد باید داشته باشند:

 • سابقه کاری مرتبط با شغل جدید
 • سن لازم برای گرفتن ویزا از ۱۸ سال تا ۴۲ سال است.
 • نوع تخصص و سابقه کاری باید با شغل درخواست شده یا یکسان بوده یا بیشترین میزان نزدیکی را داشته باشد.
 • وجود کارفرما یا یک جاب آفر بیشتر اوقات لازم است.
 • سندی که نشانگر توانایی مالی فرد در مدت زمان اقامت باشد.

از شرایط ویژه صدور ویزای کارداشتن گواهی زبان آلمانی است، در صورت پذیرفته‌شدن در کار موردنظر متقاضی باید گواهی خود را ارائه دهد. داشتن مدرک زبان روند گرفتن ویزا را تسریع کرده و به بالابودن مجموع امتیازات کمک به سزایی می‌کند.

در نهایت با داشتن تمامی شرایط لازم، سفارت خانه مجاب می‌شود که فرد برای دریافت ویزا مناسب است. علاوه‌برآن داشتن یک قرارداد کاری تاثیر زیادی در کسب ویزا دارد در این مواقع باید میزان حقوق سالیانه در آن ذکر شده و دارای اعتباری ۱ سال به بالا یا  در حد امکان بدون محدودیت و انقضا باشد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحقیقاتی

تسلط به زبان آلمانی: چقدر مهم است؟

تسلط به زبان آلمانی برای ویزای کاری آلمان از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند روی فرصت‌های شغلی و رشد حرفه‌ای تاثیر بگذارد. زبان آلمانی نه تنها وسیله‌ای برای ارتباط است بلکه بازتابی از فرهنگ و ارزش‌های کشور نیز محسوب می‌شود. داشتن تسلط بر زبان آلمانی به شما کمک می‌کند تا با جامعه محلی ارتباط برقرار کرده، روابطی بسازید و بهتر در جامعه آلمانی ادغام شوید. علاوه بر این بسیاری از کارفرمایان در آلمان، مهارت‌های زبان آلمانی را برای همکاری موثر و تعامل با مشتریان ضروری می‌دانند. این مهارت‌ها می‌توانند شانس‌های شما برای یافتن شغل و موفقیت در حرفه‌تان را به طور قابل توجهی افزایش دهند.

با این حال، برخی استثناها وجود دارد که ممکن است بدون دانستن زبان آلمانی کار پیدا کنید، به خصوص در زمینه‌های تخصصی مانند فناوری اطلاعات، مهندسی یا تحقیقات علمی که مهارت‌های تخصصی ارزشمندتر از تسلط زبان است. با این حا چالش‌هایی مانند محدودیت فرصت‌های شغلی برای کسانی که به زبان آلمانی صحبت نمی‌کنند، وجود دارد و این می‌تواند به رقابت شدید و سخت‌تر شدن فرآیند یافتن موقعیت مطلوب منجر شود. در نتیجه یادگیری زبان آلمانی به عنوان یک سرمایه‌گذاری برای آینده حرفه‌ای و شخصی در نظر گرفته می‌شود که مزایای بسیاری از جمله افزایش دسترسی به فرصت‌های شغلی متنوع‌تر، بهبود ارتباطات و فهم عمیق‌تری از فرهنگ و رویه‌های کاری در آلمان را به همراه دارد.

زندگی در آلمان به عنوان یک نیروی کار خارجی

زندگی در آلمان به عنوان یک نیروی کار خارجی می‌تواند هم چالش‌برانگیز و هم پر از فرصت‌های جدید باشد. در ابتدا، مهاجران کاری باید با تفاوت‌های فرهنگی و زبانی دست و پنجه نرم کنند. آلمان کشوری با سنت‌های قوی و روش‌های متفاوتی برای انجام امور در محیط کار است. یادگیری زبان آلمانی و آشنایی با قواعد رفتاری و اجتماعی این کشور می‌تواند در تسهیل روند ادغام بسیار کمک کننده باشد.

با این حال آلمان محیط کاری امن، پرداخت مناسب و سیستم رفاه اجتماعی قدرتمندی را برای کارگران خارجی فراهم می‌کند. استانداردهای زندگی بالا، سیستم آموزشی برتر، امنیت و ثبات سیاسی از جمله مزایای جذابی هستند که زندگی در این کشور را برای مهاجران کاری مطلوب می‌سازد. همچنین آلمان دارای جامعه‌ای چندفرهنگی و پذیرای تنوع است که می‌تواند تجربه غنی فرهنگی را برای کارگران خارجی به ارمغان آورد. با پشتکار، انعطاف‌پذیری و آمادگی برای یادگیری، نیروهای کار خارجی قادر خواهند بود در این کشور پیشرفته موفق شوند.

اجازه کار در آلمان

اینک که از مدارک و شرایط لازم برای گرفتن ویزای کار اطلاعات کافی دارید، نوبت آن است تا پیرامون شرایط و الزامی‌بودن اجازه کار در این کشور بپردازیم. متقاضیان خارج از کشور آلمان که از اتحادیه اروپا یا از ایلات متحده آمریکا درخواست کار می‌دهند نیازی به مجوز کار ندارند؛ بلکه تنها کاری که باید انجام دهند، ثبت اقامت خود در این کشور است. این در حالی است که سایر متقاضیان از کشورهای دیگر علاوه بر اجازه اقامت و ویزای کار جاب سیکر ملزم به دریافت مجوز کاری نیز هستند.

ویزای کار موقت آلمان

ویزای کار موقت که همان ویزای کوتاه‌مدت نیز نامیده می‌شود شامل جاب سیکر با مدت اعتبار ۶ ماه، دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ و Aupair and internship  که ۶ ماه تا ۱ سال معتبر است. شرایط دریافت و ویژگی‌های هرکدام را قبلا جداگانه بررسی کرده‌ایم.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار آلمان

بسته به نوع ویزای کاری یا روش مهاجرتی افراد، مدارک مورد نیاز متفاوت خواهد بود؛ اما به‌طورکلی شامل:

 • تکمیل فرم درخواست ویزای کار کوتاه‌مدت یا بلندمدت
 • داشتن پاسپورتی با اعتبار بلندمدت همراه با دو قطعه عکس رنگی
 • مدارک هویت فردی و شخصی
 • مدارک عدم سو سابقه
 • پرداخت مبالغ مورد نیاز و ارائه رسید آن
 • ارائه قرارداد کاری با تمام جزئیات اشاره شده در آن
 • انگیزه نامه و دلیل و هدف انتخاب آلمان برای مهاجرت
 • گواهی سلامت معتبر
 • پرداخت مبالغ مربوط به بیمه و مالیات
 • دانش زبان آلمانی با حداقل نمره b1
 • سابقه و رزومه کاری
 • ارائه مدرکی که قدرت مالی متقاضی را نشان دهد
 • نشانی محل اقامت در آلمان
 • دارابودن تخصص و توانایی خاص مربوط به مدرک تحصیلی
 • استفاده از راهنمایی­های مراکز کاریابی آلمان
 • شرکت‌کردن در همایش­ها و نمایشگاه­های مربوط به کار در آلمان
 • استفاده از راهنمایی‌های مراکز کاریابی در آلمان

همچنین می­توان برای گرفتن ویزای جاب­آفر، به دنبال کار مناسب و موردنظر در سایت­های مخصوص کاریابی در آلمان در حیطه­ی تحصیلی و تخصصی خود بگردید و یا از موسسات متخصص مانند موسسه مهاجرتی صباویزا مشاوره دریافت نمایید.

امتیاز بندی ویزای کار آلمان

هنگامی که متقاضیان برای گرفتن ویزای کار درخواست می‌دهند، باتوجه‌به شرایط و قوانین باید یکسری مدارک مورد نیاز را فراهم کنند. در نهایت هنگام مصاحبه با سفارت آلمان تمام مدارک بررسی شده و بر اساس مطابقت با شرایط گفته شده به آن‌ها امتیاز می‌دهند. افرادی شانس بالاتری دارند که موفق به کسب بیشترین امتیاز شده باشند.

مراحل دریافت ویزای کار آلمان

اولین گام برای دریافت ویزای کار، جستجو و درخواست برای پذیرش کار است. اگر از قبل و در کشور خودتان، موفق به یافتن کارفرما از طریق جاب آفر شده‌اید از زمان ورود به کشور آلمان صاحب شغل و درآمد خواهید بود. درحالی‌که با استفاده از ویزای جاب سیکر یا جستجوی کار امکان شرکت حضوری در مصاحبه‌ها را داشته و به طور مستقیم به دنبال کار خواهید گشت. جاب سیکر این امکان را به شما می‌دهد تا از نزدیک با کارفرمایان ارتباط برقرار کرده و شانس استخدام خود را بالا ببرید.

در نهایت برای طی‌کردن مراحل دریافت ویزا فرم درخواست خود را به‌صورت کامل تکمیل کنید

 • گرفتن وقت مصاحبه به‌صورت آنلاین جزو ضروریات این مرحله است
 • زمانی که درخواست تایید شد یک کد رمزی مخصوص صادر می‌شود که باید در فرم خود وارد نمایید
 • پس از آنکه اطلاعات درون فرم درخواستی در سیستم کنسولگری آلمان ثبت شد، دریافت یک نسخه چاپی از آن لازم بوده و سپس آن را به مسئولان مربوطه جهت بررسی و امضا تحویل دهید.
 • گام بعدی پرداخت مبالغ مربوط به گرفتن ویزا بوده که پس از طی‌کردن آن باید رسید خود را ارائه کنید.

مدت زمان دریافت ویزای کاری آلمان چقدر است؟

اگر برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که مدت زمان دریافت ویزای کاری آلمان چقدر است؟ در پاسخ باید بگوییم که مدت زمان رسیدگی به درخواست‌های دریافت ویزا تقریبا از ۵/۱ تا ۳ ماه طول خواهد کشید در این صورت برای گرفتن ویزا، درخواست اقامت و مهاجرت به آلمان بهتر است از ۴ تا ۵ ماه قبل‌تر اقدام نمایید.

قوانین کار در آلمان

قوانین کار در آلمان ممکن است هرسال یا چند سال یکبار عوض شوند. در سال ۲۰۲۲ قوانین کاری اعلام شده نشان می‌دهد که افراد متقاضی برخلاف گذشته می‌توانند با ارائه مدرک تحصیلی کاردانی یا گواهی ۲ساله فنی حرفه ای اقدام به گرفتن ویزای کار جاب سیکر یا جاب آفر همراه با دعوت‌نامه کاری کنند.

شرایط جاب آفر در آلمان

این نوع ویزا از طرف کارفرمایان آلمانی به‌صورت دعوت‌نامه برای فرد متقاضی ارسال می­شود. برای گرفتن ویزای کار در آلمان، افراد معمولا به یک تخصص یا مهارت خاص نیاز داشته و با ارائه این مدارک به شرکت­های موردنظر، درصد پذیرفته‌شدن خود را بالا می‌برند. یکی از مزیت­های ویزای کار آلمان ورود به شغل موردعلاقه یا حرفه فرد بوده و تا زمانی که مشغول به کار هستند مدت زمان اقامت آن‌ها قابل تمدید است.

می­توان گفت با ویزای کار در آلمان امکان به‌دست‌آوردن اقامت دائم هم وجود دارد، به‌گونه‌ای ‌که بعد از استخدام، اگر افراد به­طور حرفه­ای کار خود را ادامه داده و همچنین زمان اقامتشان را تا چند سال تمدید کنند واجد شرایط برای اخذ اقامت دائم آلمان خواهند بود.

ویزای جاب­آفر یکی از بهترین راه­های مهاجرت است، اما چه کسانی واجد شرایط برای دریافت این نوع ویزای کاری هستند؟

 • افرادی با مدرک زبان آلمانی سطح B2 و آیلتس6
 • دست­کم دو سال سابقه کاری
 • دعوت‌نامه از سوی کارفرمایان آلمانی
 • مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی یا بالاتر، هرچند عموما برای رشته­های فنی در آلمان استثنا قائل می­شوند

به‌طورکلی مراحلی که باید برای گرفتن ویزای جاب­آفر طی شوند شامل:

 • پیداکردن شغلی مرتبط با رشته تحصیلی و تخصص و توانایی خود
 • فرستادن درخواست به شرکت انتخاب شده
 • انجام مصاحبه با کارفرما
 • عقد قراردادی معتبر با شرکت آلمانی
 • تحویل مدارک موردنیاز به سفارت آلمان
 • انجام مصاحبه با سفارت آلمان
هزینه ها در آلمان

هزینه ویزای کار آلمان

اگر قصد دارید آلمان را به‌منظور کسب‌وکار یا اشتغال انتخاب کنید بهتر است با برخی از هزینه‌هایی که باید بپردازید بیشتر آشنا شوید البته دانستن این نکته ضروری است که وضعیت و شرایط پرونده هر متقاضی متفاوت از یکدیگر بوده و اگرچه هزینه کلی ویزای کار آلمان ۷۵ یورو می‌شود ممکن است در مواقعی، بسته به شرایط این مقدار زیادتر یا کمتر شود.

مبالغ قابل پرداخت برای گرفتن ویزای کار شامل:

 • هزینه ویزا کار ۷۵ یورو
 • صادرکردن ویزای کار کوتاه‌مدت ۸۰ یورو بوده درحالی‌که برای افراد تابع کشورهای آذربایجان، روسیه و ارمنستان ۳۵ یورو می‌شود.
 • مبلغی که باید برای وسایل همراه و ترانزیت فرودگاه پرداخته شود تقریبا ۸۰ یورو
 • به‌طورکلی هزینه‌ای که برای مجوز اقامت باید پرداخت شود ۱۱۳ یورو است و تنها درصورتی‌که نوع ویزای کار، ویزای کارآفرینی باشد ۱۲۴ یورو و در خصوص ویزای کار برای نیروهای متخصص ۱۴۷ یورو می‌شود.
 • هزینه بلوکارت ۱۰۰ یورو

تمدید ویزای کار آلمان به چه صورت است؟

معمولا مدت اعتبار ویزاهای کار آلمان ۴ساله هستند مگر آنکه مدت زمان قرارداد کاری متقاضی کم‌تر از این مدت باشد، در این صورت میزان اعتبار ویزا نسبت به همان مقدار تنظیم می‌شود.

هنگامی که مدت زمان اعتبار ویزا تمام شود باید برای تمدید مجدد آن اقدام نمایند و لازمه آن اشتغال به کار است، در ضمن باید شرایط و مدارکی که برای گرفتن ویزا فراهم کرده بودید را مجددا ارائه دهید.

آیا می توانم با ویزای کاری خانواده ام را به آلمان بیاورم؟

خوشبختانه امکان آوردن خانواده به آلمان با داشتن ویزای کاری وجود دارد. برای کار در آلمان به مدت طولانی، نیاز است که یک مجوز اقامت کاری آلمان دریافت کنید که به افراد غیر اتحادیه اروپایی اجازه می‌دهد در آلمان کار کنند. این مجوز یک مجوز اقامت موقت است و به کسانی داده می‌شود که پیشنهاد شغلی یا قرارداد کاری با یک کارفرما در آلمان دارند. روند درخواست برای دریافت این مجوز شامل چندین مرحله است، از جمله اخذ ویزای کار آلمان یا ویزای جویای کار آلمان، ثبت آدرس در آلمان و در نهایت ارائه درخواست برای مجوز اقامت کاری آلمان در اداره مهاجرت خواهد بود.

 هنگام ارائه درخواست برای مجوز اقامت کاری، باید مدارکی ارائه دهید که تقریبا همان مدارکی هستند که برای اخذ ویزای کاری آلمان یا ویزای جویای کار آلمان نیاز داشته‌اید. در صورتی که مجوز کار آلمان را دریافت کنید، می‌توانید برای ویزای تجمع خانواده برای خانواده‌تان در همان زمان اقدام کنید. این به شما اجازه می‌دهد خانواده‌تان را به آلمان بیاورید. لازم است که مدارک خاصی را برای این منظور آماده کنید و در زمان انتظار برای قرار ملاقات با اداره مهاجرت، باید کارهایی مانند ثبت آدرس و باز کردن حساب بانکی را نیز انجام دهید. پس از آن از طریق روند درخواست ویزای کاری، به شما اطلاع داده می‌شود که چه مراحلی باید طی کنید.

فرهنگ محل کار در آلمان

فرهنگ کاری در آلمان ترکیبی از کارآمدی، دقت و تاکید بر کار تیمی است. پانکتولیس  یا دقت در زمان، یکی از مولفه‌های کلیدی این فرهنگ به شمار می‌رود، به طوری که حضور به موقع در جلسات و رعایت مهلت‌های کاری به منزله احترام و حرفه‌ای بودن تلقی می‌شود. در کنار این کار گروهی و همکاری با ساختارهای سازمانی که ارتباطات باز و در نتیجه مشارکت همگان در تصمیم‌گیری‌ها را تسهیل می‌کند، نقش مهمی دارند. این فرهنگ همچنین بر کیفیت بالای محصولات و خدمات تاکید دارد و به کارگیری دقیق و مسئولانه‌ی وظایف را ارج می‌نهد. شناسایی و پاداش دادن به کار سخت و تعهد از دیگر جنبه‌های مورد تاکید است که فضای کاری مثبت و انگیزشی را ترویج می‌دهد.

مدیران در فرهنگ کاری آلمان نقش راهنما را دارند تا اینکه صرفاً مدیر باشند و رویکرد هدایتی را به اجباری ترجیح می‌دهند. این رویکرد از اهمیت زیاد کار گروهی و توسعه مهارت‌ها و خلاقیت‌های فردی حکایت دارد. در این کشور ارتباط بین مدیر و کارمندان بر پایه همکاری و توافق متقابل است و اهداف و ضرب‌الاجل‌ها به صورت مشترک تعیین می‌شوند. این سبک مدیریتی به افزایش احساس مسئولیت‌پذیری و استقلال در کارکنان کمک می‌کند، زیرا آن‌ها را در تصمیم‌گیری‌ها شریک می‌داند و از آن‌ها انتظار می‌رود که وظایف خود را به طور مستقل انجام دهند.

تبدیل ویزای توریستی به کاری در آلمان

جالب است بدانید هنگامی که به‌عنوان یک توریست و با ویزای کوتاه‌مدت وارد آلمان می‌شوید، نمی‌توانید به طور مستقیم اقامت دائم این کشور را دریافت کنید مگر آنکه در مدت زمان اقامت خود با فرصت‌های شغلی مناسبی مواجه شده باشید. درواقع با داشتن ویزای توریستی تنها به دو شکل ۱. تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری یا ۲.درخواست پناهندگی قادر به دریافت اقامت دائم کشور آلمان هستید.

تبدیل ویزای تحصیلی به کاری آلمان

اگر دوران تحصیل خود را در آلمان گذرانده‌اید می‌توانید پس از اتمام این دوره، برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار درخواست داده و به دنبال کاری در راستای رشته تحصیلی خود بگردید. در نهایت با پرداخت هزینه‌های مالیاتی اقامت دائمی این کشور را دریافت می‌کنید. هرچند که حتی اگر موفق به استخدام شوید، همان ابتدا نمی‌توانید خانواده خود را برای زنگی به آلمان بیاورید و لازمه آن تنها فراهم‌کردن شرایط مناسب است.

تبدیل ویزای کار به اقامت دائم آلمان

پس از آن که افراد واجد شرایط لازم برای گرفتن ویزای کار در آلمان تشخیص داده شدند مجوز اقامت به مدت ۴ سال را خواهند داشت و لازمه آن داشتن یک قرارداد کاری است. پس از گذشت این مدت، افراد با داشتن سابقه کاری ۴ساله و مدارک پرداخت مالیات می‌توانند برای اخذ اقامت دائم آلمان درخواست دهند. پس از گذشت مدتی و با فراهم‌کردن شرایط مناسب برای زندگی، امکان درخواست ویزای همراه برای خانواده خود را نیز به دست خواهند آورد.

ویزای کار آلمان بدون مدرک تحصیلی

طبق قوانین جدید در سال ۲۰۲۲ کشور آلمان دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ که قبلا به طور مفصل راجع به آن گفته شد را برای جذب نیرو در برنامه‌های مهاجرتی خود قرار داده که برای شرکت در این دوره‌ها کوتاه‌مدت نیازی به مدرک تحصیلی سطح بالایی ندارید.

باوجودآنکه در این دوره‌ها نیاز به مدرک تحصیلی بالایی نخواهید داشت، برعکس این موضوع داشتن گواهی و دانش زبان آلمانی جزو ملزومات است و حداقل سطح زبان برای افراد متقاضی باید b1 باشد.

ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای

قبلا در باره ویزای کاری آوسبیلدونگ و شرایط و مدارک لازم برای دریافت آن سخن گفته‌ایم. اما ذکر این نکته ضروری است که با داشتن مدارک کارآموزی آوسبیلدونگ یا فنی حرفه ای افراد علاوه بر افزایش مهارت‌های خود پس از پایان این دوره می‌توانند ویزای خود را تغییر داده و به‌راحتی وارد بازار کار در آلمان شوند.

المان

مشاغل مورد نیاز آلمان

فراموش نکنید که آگاهی از بازار کار و تخصص‌هایی که بیشترین درصد جذب نیرو را دارند شما را در راستای اهداف خود راهنمایی می‌کند. به این شکل که هنگام درخواست کار باید این نکته را موردتوجه قرار دهید.

مشاغلی که بیشترین درصد جذب نیرو را دارند شامل:

 • فنی مهندسی
 • فنی تخصصی
 • پزشکی و پرستاری
 • حوزه‌های پژوهشی و تحقیقاتی
 • مهندسی کامپیوتر و رسانه
 • بازاریابی و فروش

البته این مشاغل مهم‌ترین و بیشترین درصد جذب نیرو را دارند و در نتیجه به این معنا نخواهد بود که مشاغل و دیگر تخصص‌ها مورد نیاز نیستند.

میزان حقوق در آلمان

در هر کشوری پایه حقوقی وجود دارد که نشانگر میزان رفاه و درآمد مردم آن کشور است. این امکان وجود دارد که هرسال بسته به میزان درآمد کل کشور پایه حقوق افزایش‌یافته یا ثابت بماند. در کشور آلمان پایه حقوق ساعتی ۱۰، ۴۵ یورو و در ماه ۱۷۴۴ یورو اعلام شده است.

میزان متوسط حقوق افراد بسته به شرایط آنها متفاوت خواهد بود. شرایطی مانند میزان تحصیلات و تخصص، سابقه کاری افراد، محل زندگی، جنسیت و نوع کاری که به آن مشغول‌ هستند. اسناد نشانگر آن است که در سال گذشته حد متوسط درآمد در ماه معادل ۳۹۹۴ دلار بوده و به‌طورکلی حقوق مردان سالیانه ۱۸ هزار یورو تخمین زده شده که این مقدار ۲۱ درصد از حقوق زنان در آلمان بیشتر است.

موسسات کاریابی در آلمان

به این نکته که برای کاریابی می‌توانید به سراغ سایت‌های مخصوص بروید قبلا اشاره کردیم. در حال حاضر قصد داریم تا بهترین سایت و موسسه ها را معرفی کنیم.

برای درخواست جاب آفر و یافتن یک کارفرما اولین قدم ساختن حساب کاربری در رسانه‌هایی همچون linkedin است، علاوه‌برآن پیشنهاد می‌کنیم که تا جای ممکن حساب کاربری خود را ارتقا دهید؛ زیرا با استفاده از این شیوه کارفرمایان بیشتری رزومه شما را بررسی می‌کنند. بهترین سایت و موسسه های کاریابی برای جاب آفر عبارت‌اند از:

 • Kimeta
 • Indeed
 • com
 • de
 • de
 • experteer.de
 • LinkedIn
 • de
 • Xing Job Market
 • stepstone.de
 • Employment Agency
 • jobvector.de
 • Monster Germany

سخن پایانی

باتوجه‌به آنچه تابه‌حال گفته شد گرفتن ویزای کار آلمان یکی از راه‌های مهاجرت به کشور بوده و از آن جایی که آلمان با کمبود نیرو مواجه است افرادی را که واجد شرایط باشند را به‌راحتی پذیرش می‌کند البته بهتر است برای اطلاعات بیشتر با یک وکیل یا موسسه مهاجرتی متخصص مشورت کنید.

موسسه مهاجرتی صباویزا با داشتن سابقه درخشان و افراد مجرب در این زمینه می‌تواند شما را راهنمایی کرده و در اطلاعات بیشتر را در اختیارتان بگذارد. برای درخواست مشاوره با متخصصین موسسه مهاجرتی صباویزا  فرم زیر را تکمیل نمایید و یا با شماره‌تلفن زیر تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا پس از دریافت اقامت دائم امکان گرفتن ویزای همراه برای اعضای خانواده وجود دارد؟

بله اما نه بلافاصله. زیرا فرد متقاضی ابتدا باید شرایط لازم برای زندگی اعضای خانواده خود را فراهم کرده و سپس اثبات کند که می‌تواند هزینه‌های زندگی آن‌ها پرداخت کند.

چگونه اجازه کار در آلمان را تغییر می‌دهید یا تمدید می‌کنید؟

اگر تصمیم دارید در حالی که دارای مجوز کار معتبر هستید برای شرکت دیگری کار کنید، باید برای اصلاح مجوز اقامت خود به منظور اشتغال یا کارت آبی اتحادیه اروپا اقدام کنید. برای اصلاح مجوز، مراحل زیر باید انجام شود:
Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis را پر کنید. یک نسخه از قرارداد کار را ارائه دهید (پیش نویس کافی است). پاسپورت خود را ارائه دهید. مدارک اقامت اصلی را نشان دهید. در صورت اصلاح مجوز، هیچ هزینه‌ای لازم نیست. اگر اجازه اقامت یا کارت آبی اتحادیه اروپا در حال تمدید باشد، هزینه آن 96.00 یورو است. بسته به مجوزی که دارید، پس از انقضا، ممکن است واجد شرایط درخواست برای اقامت دائم آلمان شوید، به این معنی که مجبور نخواهید بود هر چند سال یک بار اجازه اقامت خود را تمدید کنید و از مزایای مشابه یک شهروند آلمانی برخوردار خواهید بود.

اگر بدون مجوز کار دستگیر شوید چه اتفاقی میفتد؟

کار در آلمان بدون مجوز کار معتبر غیرقانونی است و اگر یک خارجی در حال انجام این کار دستگیر شود ممکن است تا 5000 یورو جریمه شود. در صورت تکرار مداوم، فرد خارجی می‌تواند تا یک سال زندانی شود یا جریمه بزرگتری صادر شود. اگر کارفرمایی در حال استخدام خارجی‌ها بدون مجوز کار معتبر دستگیر شود، می‌تواند تا 500000 یورو جریمه شود.

دلایل رد درخواست ویزای کار آلمان چیست؟

اگر متقاضی با درخواست خود ناموفق باشد، اداره ویزا دلیل رد شدن آن را بیان می‌کند و اطلاعات بیشتری در مورد نحوه تجدید نظر متقاضی در مورد تصمیم ارائه می‌دهد. برخی از دلایل رایج که متقاضیان اغلب رد می‌شوند عبارتند از: اسناد ناکافی قرارداد کار نامعتبر واجد شرایط نبودن اعتقاد بر این که اسناد ارائه شده جعلی هستند.

چگونه به رد درخواست ویزای کار آلمان اعتراض کنیم؟

متقاضی یک ماه فرصت دارد تا به صورت کتبی درخواست تجدید نظر کند و تنها پس از آن درخواست تجدید نظر خواهد شد. در آن نامه، می‌توانید توضیح دهید که چرا فکر می‌کنید تصمیم نادرست بوده است، یا می‌توانید مشکلاتی را که منجر به رد شدن شده است، حل کنید. در صورت رد مجدد درخواست مجدداً دلایل ذکر می‌شود و متقاضی می‌تواند ظرف مدت یک ماه با طرح شکایت در دیوان عدالت اداری تجدید نظر کند.

اگر شغل خود را از دست بدهید چه اتفاقی میفتد؟

بسته به شرایط و نوع مجوز، در صورت از دست دادن شغل خود در آلمان، از شما مراقبت می‌شود. اگر در 30 ماه گذشته، 12 ماه کار کرده‌اید، می‌توانید در وزارت کار آلمان ثبت نام کنید و واجد شرایط Arbeitslosengeld خواهید بود. (حقوق بیکاری) – تا زمانی که فعالانه به دنبال شغل جدید باشید. مهم است که به محض اطلاع از خبر بیکاری خود، روند را با Arbeitsagentur آغاز کنید تا از دست دادن درآمد جلوگیری کنید.

چه مدارکی برای اخذ ویزای کاری آلمان لازم است؟

مدارک لازم شامل: گذرنامه معتبر، قرارداد کاری، مدرک تحصیلی، گواهی سوابق کاری، گردش حساب بانکی و بیمه درمانی می‌شود.

آیا برای گرفتن ویزای کار آلمان باید زبان آلمانی بلد باشم؟

سطح مهارت زبان آلمانی مورد نیاز بستگی به شغل دارد. اما به طور کلی، داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح B1 لازم است.

چه انواع ویزاهای کاری در آلمان وجود دارد؟

ویزاهای کاری عبارتند از: ویزای کارآموزی، ویزای کارگر فصلی، ویزای اقامت جهت کار، ویزای کارآفرینی و ویزای کار بلو کارت اروپا

آیا می‌توان همراه خانواده با ویزای کاری به آلمان رفت؟

بله، در صورت داشتن شرایط لازم، همسر و فرزندان می‌توانند با ویزای خانوادگی همراه شما به آلمان بیایند.

مدت زمان معتبر بودن ویزای کاری آلمان چقدر است؟

ویزای کار آلمان معمولا بین 6 ماه تا 4 سال اعتبار دارد و امکان تمدید آن نیز وجود دارد.

آیا با ویزای کاری کشور آلمان می‌توان در کشورهای دیگر اروپایی هم کار کرد؟

خیر، ویزای کاری آلمان فقط برای کار در آلمان اعتبار دارد و برای کار در دیگر کشورها باید ویزای جداگانه دریافت کنید.

شرایط درآمدی برای اخذ ویزای کار آلمان چیست؟

متقاضیان باید حداقل درآمدی معادل 53,600 یورو در سال (در سال 2023) را از کارفرما دریافت کنند.

آیا امکان تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری در آلمان وجود دارد؟

در موارد خاص امکان این تغییر وضعیت وجود دارد، اما باید شرایط لازم را داشته باشید.

چگونه می‌توان برای ویزای کار آلمان اقدام کرد؟

باید از طریق سفارت آلمان در تهران درخواست بدهید. البته به شما پیشنهاد می‌کنیم که این روند را به موسسه مهاجرتی صباویزا بسپارید.

در صورت رد ویزای کاری آلمان، آیا می‌توان دوباره درخواست داد؟

بله، می‌توانید پس از رفع نواقص و تامین شرایط لازم، دوباره برای ویزای کاری آلمان اقدام کنید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 6 میانگین: 4]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. احسان مرادی فر
  7 بهمن 1401
  پاسخ

  سلام بنده مدرک پرسکاری فلزات دارم شما میتونید برام یه کارفرما پیدا کنید بیام المان

  • سلام، وقت بخیر
   لطفا جهت ارتباط با مشاوران مجموعه با شماره 58416-021 تماس بگیرید.

 2. محمدبلوچی
  29 فروردین 1402
  پاسخ

  سلام عرض ادب.
  خسته نباشید ببخشید من الان نزدیک ۶سال جوشکاری میکنم هم جوشکار اسکلت هستم وهم رابیتس بندی ومدرکم دیپلم هستش رشته علوم تجربی وسنم ۳۱هستش میخوام برا کار مهاجرت کاری به المان داشته باشم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام، وقت بخیر
   لطفا شماره تماس خود را برای ما ارسال بفرمایید تا مشاوران مجموعه با شما تماس بگیرند یا از طریق شماره 58416-021 با ما در ارتباط باشید.

 3. میلاد زنده دل
  8 شهریور 1402
  پاسخ

  نصاب و منتاژ کابینت و مسلط به دستگاه برش و PVC

  • سلام، وقت بخیر
   لطفا جهت ارتباط با مشاوران مجموعه با شماره 58416-021 تماس بگیرید.

برای مشاوره رایگان کلیک کنید