لوگو صبا ویزا
اطلاعات کامل درباره پاسپورت کانادا

اطلاعات کامل درباره پاسپورت کانادا و چگونگی دریافت آن

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه پاسپورت کانادا به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

مشاوره رایگان

اگر  بخواهیم یکی از بهترین کشورها را برای مهاجران معرفی کنیم، مسلما کانادا بهترین موردی است که می‌توان به آن اشاره کرد. از همین رو معمولا کسانی که به این کشور مهاجرت کرده‌اند به دنبال اخذ پاسپورت کانادا در آینده هستند. برای دریافت پاسپورت باید شرایط و ضوابط ویژه‌ای پشت سر گذاشته شود که در نوع خود بسیار حائز اهمیت هستند. از همین رو در این مطلب از صباویزا قصد داریم تا این مورد را به‌طور ویژه بررسی کنیم پس با ما همراه باشید.

اعتبار پاسپورت کانادا

پاسپورت کانادا یکی از پاسپورت‌های قدرتمند جهان است و در رتبه پنجم بهترین پاسپورت‌های جهان قرار دارد. با استناد به آمار و اطلاعات سایت Passport Index پاسپورت این کشور برای ورود به بیش از ۱۷۵ کشور قابل استفاده  خواهد بود. علاوه بر این گذرنامه کانادا برای حضور در بسیاری از کشورها هیچ نیازی به ویزا ندارد و تنها با نشان دادن این پاسپورت می‌توان به این کشورها سفر کرد. با این حال در برخی موارد ممکن است لازم باشد ویزا درخواست کنید یا مدارک دیگری را ارائه کنید.

پاسپورت کانادا

انواع پاسپورت کانادا

در کانادا معمولا پاسپورت معمولی و بیومتریک برای افراد مختلف عرضه می‌شوند. پاسپورت معمولی شامل صفحات اطلاعات شخصی، تصاویر و مهرهای مختلف است. در حالی که پاسپورت بیومتریک شامل اطلاعات شخصی همچون نام، تاریخ تولد و جنسیت به همراه عکس و اطلاعات اثر انگشت بر روی یک تراشه الکترونیکی است.

بعضی از انواع پاسپورت کانادا به صورت ۳۶ صفحه و ۶۰ صفحه ارائه می‌شوند. به علاوه پاسپورت‌هایی با زمان اعتبار متفاوت نیز در دسترس هستند  که می‌توان نمونه‌های ۵ ساله، ۱۰ ساله و ۳ ساله را نام برد. همچنین پاسپورت‌ها با توجه به نحوه استفاده به انواع معمولی، دیپلماتیک و پاسپورت‌های خدماتی تقسیم می‌شوند.

شرایط گرفتن پاسپورت کانادا

در صورتی که قصد گرفتن پاسپورت کشور کانادا را دارید باید با شرایط لازم برای آن آشنایی داشته باشید. از همین رو در ادامه شرایط مهمی که برای اخذ پاسپورت وجود دارد را برای شما شرح خواهیم داد.

 • ارائه کامل مدارک شناسایی
 • شرایط سنی حداقل ۱۶ سال
 • ارائه مدارک اقامت کانادا
 • پرداخت هزینه درخواست پاسپورت
 • ارائه دو عکس پاسپورتی استاندارد
 • معرفی‌نامه از سمت ۲ نفر
 • ارائه مدارک شغلی

روش‌های اخذ پاسپورت کانادا

در حال حاضر دولت کانادا به شهروندان ایرانی مجوز اخذ پاسپورت توسط سفارت کانادا در تهران و کنسول‌گری دبی را می‌دهد.  برای اخذ پاسپورت ابتدا باید فرم درخواست پاسپورت را پر کرده و هزینه آن را پرداخت کنید. سپس باید مدارک مورد نیاز را جمع آوری نمایید. این مدارک شامل شناسنامه، مدارک تحصیلی، مدارک کاری، مدارک شناسایی و عکس‌ها است.

پس از جمع آوری مدارک شما باید به کنسولگری کانادا در تهران یا دبی مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنید. در صورت تأیید درخواست پاسپورت شما ارسال خواهد شد. همچنین افرادی که در کانادا حضور دارند می‌توانند به صورت مستقیم برای اخذ پاسپورت کانادا از اداره مهاجرت اقدام کنند.

اخذ پاسپورت کانادا از طریق سرمایه گذاری

در حال حاضر دولت کانادا یک برنامه سرمایه گذاری با نام Quebec Immigrant Investor Program اجرا می‌کند که به شهروندان خارجی این امکان را می‌دهد تا با سرمایه گذاری در کانادا پاسپورت این کشور را دریافت کنند. برای شرکت در این برنامه شما باید سرمایه گذاری حداقل ۱.۲ میلیون دلار کانادا را انجام دهید. همچنین باید تجربه کاری حداقل ۲ ساله در یکی از حوزه‌های کاری داشته باشید.

پس از احراز صلاحیت شما باید سرمایه خود را در یکی از بانک‌های مورد تأیید دولت کانادا قرار دهید. سپس درخواست خود را برای شرکت در این برنامه مهاجرتی ثبت کنید.  پس از تأیید درخواست باید پول خود را به حساب کانادایی منتقل کرده و بعد از آن، مراحل پرداخت هزینه‌های مربوط به طرح را پیش ببرید.

اخذ پاسپورت کانادا از طریق مهاجرت کاری

مهاجرت کاری به کانادا یکی از روش‌های اخذ پاسپورت کانادایی برای شهروندان خارجی است. در واقع، دولت کانادا یک برنامه مهاجرتی با نام Startup Visa Program دارد که برای موسسان استارتاپ‌ها پاسپورت اعطا می‌کند. همچنین شما می‌توانید از طریق طرح اکسپرس اینتری اقامت کاری بگیرید و پس از چند سال کار در کانادا به سراغ گرفتن پاسپورت بروید.

اخذ پاسپورت کانادا از طریق تحصیل

برای مهاجرت تحصیلی به کانادا و دریافت گذرنامه باید حتما از یک دانشگاه پذیرش گرفته و ویزای تحصیلی خود را  دریافت نمایید.  پس از فارغ‌التحصیلی و کسب مدرک از دانشگاه که شرایط پایداری در کانادا را برای شما فراهم کند، می‌توانید درخواست اقامت دائم در کانادا را ثبت کنید. در مرحله بعدی باید فرآیند دریافت شهروندی کانادا را انجام دهید. وقتی که با شهروندی شما موافقت شد می‌توانید درخواست پاسپورت کانادا را نیز ارسال کنید. در این حالت می‌توان گفت که دریافت پاسپورت بعد از چند سال اقامت در کانادا امکانپذیر خواهد بود.

اخذ پاسپورت کانادا از طریق ازدواج

اگر با یک شهروند کانادایی ازدواج کنید، می‌توانید به دو صورت مختلف درخواست پاسپورت کانادا داشته باشید.اگر با یک شهروند کانادایی ازدواج کرده‌اید و هنوز شهروند کانادا نشده‌اید، می‌توانید درخواست ویزای موقت را از طریق سفارت پیگیری کنید. بعد از ورود به کانادا باید برای دریافت گذرنامه کانادا اطلاعات لازم را جمع آوری کرده و در نهایت درخواست خود را  ثبت کنید. اگر با یک شهروند کانادایی ازدواج کرده‌اید و توانسته‌اید شهروندی را به دست آورید می‌توانید به راحتی درخواست گذرنامه داشته باشید. برای این کار باید مدارک لازم را در زمان مناسب به مسئولین مربوطه تحویل دهید.

اخذ پاسپورت کانادا از طریق تولد

یکی از بهترین راه‌ها برای گرفتن پاسپورت کشور کانادا تولد فرزند در آن است. اگر دوست دارید که فرزند شما یک آینده درخشان و بی‌نظیر را تجربه کند، بهتر است که به فکر دریافت شهروندی کانادا برای او باشید. زمانی که نوزاد در کانادا متولد می‌شود، شهروند این کشور محسوب خواهد شد. از همین رو با در دست داشتن مدارک والدین و گواهی تولد می‌توان برای اخذ تابعیت اقدام کرد. بعد از تابعیت هم می‌توانید به راحتی برای پاسپورت درخواست خود را ثبت کنید. ناگفته نماند که امکان اقامت از طریق تولد فرزند در کانادا برای والدین هم وجود خواهد داشت.

اخذ پاسپورت کانادا

مدارک اخذ پاسپورت کانادا

مدارک لازم برای اخذ پاسپورت کانادا با توجه به روش انتخابی شما متفاوت خواهد بود. با این حال برخی از مدارک عمومی در این زمینه شامل موارد زیر هستند:

 • گذرنامه معتبر
 • عکس جدید و به‌روز
 • پر کردن فرم درخواست پاسپورت
 • مدارک هویتی نظیر شناسنامه و کارت ملی
 • مدارک تحصیلی
 • مدارک کاری
 • مدارک مالی
 • مدارک و سوابق پزشکی
 • پرداخت هزینه صدور پاسپورت

تبدیل PR به پاسپورت کانادا

برای تبدیل وضعیت  اقامتی دائمی یا PR به شهروندی کانادا و دریافت گذرنامه کانادا باید مراحل مختلفی را طی کنید. در همین راستا باید ابتدا درخواست شهروندی خود را از دولت کانادا ارسال کنید. در صورت تأیید درخواست باید مدارکی که از شما خواسته می‌شود را به صورت کامل ارائه دهید. برای احراز هویت و ثبت  درخواست شما ممکن است نیاز به مصاحبه با مقامات مهاجرتی داشته باشید. در صورتی که درخواست شما تأیید شود باید به طور موفقیت‌آمیزی آزمون شهروندی را هم پشت سر بگذارید. پس از گذراندن آزمون و تأیید شهروندی می‌توانید شهروند کانادا شده و پاسپورت کانادا را دریافت کنید.

تمدید پاسپورت کانادا

قابلیت تمدید پاسپورت کانادا برای ایرانیانی که در این کشور ساکن هستند وجود دارد. برای تمدید گذرنامه کانادایی خود می‌توانید از طریق چند روش اقدام کنید. برای این کار می‌توانید به سایت دولت کانادا بروید و فرم تمدید پاسپورت را پر کنید. سپس مدارک لازم را ارسال کرده و هزینه تمدید را پرداخت نمایید. همچنین می‌توانید به دفتر پاسپورت نزدیک‌ترین شهر رفته و درخواست تمدید پاسپورت خود را به صورت حضوری انجام دهید. در صورتی که نمی‌توانید به طور حضوری خود را به دفتر پاسپورت ببرید، می‌توانید پاسپورت قبلی خود و فرم تمدید پاسپورت را با پست به دفتر پاسپورت ارسال کنید.

موارد تعیین کننده ارزش گذرنامه کانادا

گذرنامه کانادایی بسیار ارزشمند است و به شما اجازه می‌دهد تا به بسیاری از کشورهای جهان بدون ویزا سفر کنید. به عنوان یک شهروند کانادایی شما می‌توانید از امتیازات ویژه بسیاری مانند حق رای، حق تأسیس شرکت، حق کار در کانادا و غیره بهره‌مند شوید. گفتنی است که ارزش گذرنامه کانادا با توجه به نوع آن تعیین می‌شود. به‌طور مثال پاسپورت ویژه نسبت به پاسپورت معمولی ارزش بیشتری داشته و همچنین تعداد  صفحات آن بیشتر است. با این حال همین مورد معمولی هم برای مهاجران ایرانی امتیازات فراوانی را به دنبال خواهد داشت.

گذرنامه 101 کانادا

فرم 101 فرم استانداردی برای درخواست پاسپورت کانادا است که توسط پلیس چاپ و توزیع می‌شود. این فرم حاوی اطلاعات شخصی و شرایط درخواست کننده برای دریافت گذرنامه خواهد بود. برای درخواست گذرنامه شما بای فرم 101 را باید پر کرده و همراه با سایر مدارک مورد نیاز به دفتر پاسپورت مراجعه کنید. با توجه به اهمیت بالای این فرم بسیاری از افراد آن را با نام گذرنامه  ۱۰۱ کانادا می‌شناسند. در صورتی که شرایط و مدارک شما کامل باشد می‌توانید به راحتی شما هم صاحب پاسپورت شوید.

درخواست پاسپورت کانادا برای بزرگسالان

اخذ گذرنامه کانادا به راحتی برای بزرگسالان واجد شرایط امکانپذیر است. در این حالت ابتدا باید فرم درخواست گذرنامه کانادایی را با دقت پر شود. همچنین شما باید یک عکس پشت‌نویسی شده را تحویل دهید. پرداخت هزینه صدور پاسپورت هم از دیگر کارهایی است که باید انجام شود. بعد از ارسال درخواست باید صبر کنید تا درخواست شما پردازش شده و پاسپورت شما صادر شود. معمولاً زمان لازم برای صدور گذرنامه کانادا حدود ۱۰ روز کاری خواهد بود که البته امکان تغییر آن وجود دارد.

درخواست گذرنامه کانادا برای کودک

چنانچه شما به دنبال اخذ گذرنامه کانادا برای کودک خود هستید، باید شرایط مختلفی را در نظر بگیرید. آماده‌سازی مدارک یک شرط بسیار مهم است که به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

 • ارائه عکس جدید کودک
 • تهیه مدارک شناسایی والدین یا ناظران قانونی به همراه اصلی و ترجمه‌شده به زبان انگلیسی
 • ارائه اصل گواهی تولد کودک به همراه نسخه ترجمه‌شده به زبان انگلیسی
 • در صورتی که والدین متأهل هستند، مدارک ازدواج به همراه اصلی و ترجمه‌شده به زبان انگلیسی نیز لازم است.
 • ارائه فرم کودک به همراه امضای والدین یا ناظران قانونی

قیمت پاسپورت کانادا

قیمت گذرنامه کانادا با توجه به نوع پاسپورت و سن درخواست کننده متفاوت است. همچنین هزینه صدور پاسپورت هر سال ممکن است تغییر کند. در حال حاضر هزینه‌های صدور پاسپورت کانادا به شرح زیر خواهد بود:

 • گذرنامه ۵ ساله برای سنین ۱۶ سال به بالا: ۱۵۰ دلار کانادا
 • گذرنامه ۱۰ ساله برای سنین ۱۶ سال به بالا: ۲۶۰ دلار کانادا
 • گذرنامه برای کودکان زیر ۱۶ سال: ۵۷ دلار کانادا

در صورتی که درخواست صدور پاسپورت نیاز به تسریع داشته باشد، هزینه اضافی به مبلغ ۱۱۰ دلار باید پرداخت شود.

خرید پاسپورت کانادا

وقتی درباره خرید پاسپورت کشور کانادا صحبت می‌شود منظور بیشتر  سرمایه‌گذاری کردن در این کشور برای دریافت گذرنامه خواهد بود. خرید پاسپورت کانادا با سرمایه گذاری یکی از راه‌های مهاجرت به کانادا است. این برنامه مهاجرتی به نام برنامه EB-5 بوده و توسط دولت کانادا تحت عنوان برنامه مهاجرتی چند منظوره اجرا می‌شود. برای شرکت در این برنامه، شما باید حداقل ۲۰۰ هزار دلار کانادا (CAD) را به عنوان سرمایه‌گذاری در یکی از پروژه‌های تجاری معتبر در کانادا قرار دهید. این پروژه‌ها می‌توانند شامل سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلفی مانند صنعت، خدمات، گردشگری و مسکن باشند.

لیست کشورهای بدون ویزا با پاسپورت کانادا

پاسپورت کانادا به عنوان یکی از پرقدرت‌ترین پاسپورت‌های دنیا، به شما اجازه می‌دهد که به بیش از ۱۸۰ کشور دنیا بدون ویزا سفر کنید. در زیر لیستی از برخی از کشورهایی که با گذرنامه کانادا بدون نیاز به ویزا قابل دسترسی هستند آمده است:

 • کشورهای اروپایی: کشورهایی مانند فرانسه، المان، ایتالیا، اسپانیا، بلژیک، دانمارک، سوئیس، سوئد، نروژ، فنلاند، آیسلند، اتریش، لوکزامبورگ، هلند، ایرلند و انگلستان
 • کشورهای آسیایی: ژاپن، کره جنوبی، مالزی، تایلند، سنگاپور، اندونزی، فیلیپین، هند و نپال
 • کشورهای آمریکایی: آمریکا، مکزیک، برزیل، آرژانتین، شیلی و کلمبیا
 • کشورهای آفریقایی: مصر، تونس، مراکش، جنوب آفریقا و کنیا
 • کشورهای اقیانوسیه: استرالیا و نیوزیلند

لیست کشورهای نیازمند ویزا با پاسپورت کانادا

با وجود قدرت زیاد گذرنامه کانادا هنوز هم برخی از کشورها برای ورود افراد کانادایی ویزا درخواست می‌کنند. در زیر لیستی از کشورهایی که اخذ ویزا با گذرنامه کانادا برای آن‌ها الزامی است آورده می‌شود:

 • بحرین
 • ارمنستان
 • کامبوج
 • اتیوپی
 • عراق
 • کویت
 • کنیا
 • لبنان
 • عربستان سعودی
 • زیمباوه
 • امارات متحده عربی

مدت زمان گرفتن پاسپورت کانادا

مدت زمان صدور پاسپورت کشور کانادا به عوامل مختلفی بستگی دارد. مواردی همچون ظرفیت کار مراکز صدور پاسپورت و همچنین شرایط پرونده شما در این مورد اثرگذار خواهد بود. با این حال زمان تقریبی دریافت پاسپورت کانادا برای درخواست‌های ساده حدود ۲ الی ۳ هفته و برای شرایط خاص ممکن است تا ۲ ماه زمان ببرد. از همین رو به شما پیشنهاد می‌دهیم که از قبل یک برنامه‌ریزی زمانی دقیق برای این مورد داشته باشید.

مزایای پاسپورت کانادا

گذرنامه کانادا به عنوان یکی از قوی‌ترین پاسپورت‌های دنیا دارای مزایای بسیاری است. با داشتن این پاسپورت شما می‌توانید به بیش از ۱۸۰ کشور جهان سفر کنید و بدون نیاز به ویزا به سرعت و با سادگی ورود پیدا کنید. همچنین با داشتن این گذرنامه دارای حمایت کامل از سوی دولت کانادا بوده که شما را در مقابل هرگونه تهدیدی محافظت می‌کند. از مزایای دیگر پاسپورت کشور کانادا می‌توان به دسترسی به خدمات بهداشتی بالا، زندگی آرام و مطمئن، دسترسی به بازار کار جهانی و امکانات تحصیلی در دانشگاه‌های برتر جهان اشاره کرد.

پاسپورت کشور کانادا

سفر به آمریکا با پاسپورت کانادا

با داشتن گذرنامه کانادایی سفر به آمریکا بسیار راحت و ساده است. با داشتن این پاسپورت شما می‌توانید به آمریکا سفر کرده و حتی در صورت نیاز به کار، امکان کار در آمریکا را داشته باشید. با توجه به رابطه گرم و خوب دو کشور همسایه، سفر به آمریکا برای تجارت، تحصیل یا تفریح با داشتن گذرنامه کانادا فراهم خواهد بود. از همین رو بهتر است که شما هم از این فرصت طلایی به سود خود بهره ببرید.

پاسپورت کانادا و وکیل معتبر برای امور مهم

در صورتی که به دنبال انجام امور مهم مانند اخذ پاسپورت در کانادا هستید، باید به دو مورد بسیار مهم توجه کنید. اول اینکه نیاز است با وکیل معتبر و متخصص کانادایی همکاری کنید. وکلا دارای دانش فراوانی در زمینه قوانین و مقررات کانادا هستند و می‌توانند شما را در هر گونه امری که نیاز به راهنمایی حرفه‌ای دارید راهنمایی کنند. دومین نکته این است که برای انتخاب وکیل باید معیارهای مختلفی را در نظر بگیرید. در صورتی که انتخاب وکیل را به شکل حرفه‌ای انجام دهید مسلما فرایند اخذ پاسپورت هم برای شما بسیار کوتاه‌تر خواهد بود. در نتیجه حتما در این راستا برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید تا بهترین تصمیم ممکن را بگیرید.

سوالات متداول

صدور پاسپورت کشور کانادا چقدر طول می‌کشد؟
زمان صدور پاسپورت معمولاً بین ۱۰ تا ۲۰ روز کاری است. با این حال اگر نیاز به صدور پاسپورت فوری دارید می‌توانید با پرداخت هزینه اضافی در زمان کمتری پاسپورت خود را دریافت کنید.
هزینه صدور گذرنامه کانادا چقدر است؟
هزینه صدور برای پاسپورت معمولی حدود ۱۲۰ دلار کانادا خواهد بود. همچنین برای صدور پاسپورت فوری هزینه اضافه‌ای به مبلغ ۱۱۰ دلار کانادا و برای صدور پاسپورت برای افراد زیر ۱۶ سال هم هزینه ۵۷ دلار دریافت می‌شود.
آیا داشتن گذرنامه کانادا می‌توان در این کشور کار کرد؟
شما برای کار در کانادا باید برای دریافت مجوز کار از دولت کانادا اقدام کنید. با این حال داشتن گذرنامه کانادا می‌تواند برای شما در این راه مفید باشد و مسیر صدور مجوز کار را سریع‌تر کند.

سخن پایانی

بدون شک اگر شما پاسپورت کانادا را داشته باشید می‌توانید به تمامی مزایای و حقوق زندگی در این کشور دست پیدا کنید. از طرفی برای سفر به کشورهای برتر دنیا هم هیچ مشکلی نخواهید داشت و بدون ویزا سفر می‌کنید. اخذ گذرنامه کانادا نیازمند گذراندن مراحل مختلفی است که باید به آن توجه کافی داشته باشید. از همین رو به شما پیشنهاد می‌دهیم که این مراحل را به دفتر مهاجرتی صباویزا بسپارید. خوشبختانه کارشناسان ما به شما کمک می‌کنند تا فرایند دریافت پاسپورت را به سرعت طی کنید. از همین رو برای دریافت راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما تماس گرفته یا فرم  مشاوره را پر نمایید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید