لوگو صبا ویزا
کارشناسی ارشد در هلند

تحصیل کارشناسی ارشد در هلند

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه تحصیل کارشناسی ارشد در هلند و جزئیات ثبت نام در دانشگاه‌های هلند به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

کشور هلند که به خاطر آسیاب‌های بادی، کانال‌ها و شهرهای دیدنی‌اش معروف است، تاریخ پر افتخاری در زمینه آموزش بین‌المللی و تبادل فرهنگی دارد. اکثریت جمعیت هلند چند زبانه هستند و بسیاری از مدارک کارشناسی ارشد در هلند اکنون به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. به همین ترتیب، تحصیل در هلند یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی است.

ما در این مقاله می‌خواهیم راجع به جزئیات تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند صحبت کنیم. همچنین علاوه بر این مقاله، سازمان مهاجرتی صبا ویزا با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه مهاجرت تحصیلی به هلند خواهد بود. همچنین شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان با سازمان مهاجرتی صبا ویزا در ارتباط باشید.

کشور هلند

 

چرا در هلند کارشناسی ارشد بگیریم؟

دانشگاه‌های هلند قرن‌هاست که پذیرای دانشجویان بین‌المللی بوده‌اند، اما چرا باید هلند را برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد خود در نظر بگیریم؟ این کشور چه برتری‌ نسبت به سایر کشورها دارد؟ در ادامه به چند نمونه از مزایای تحصیلی این کشور اشاره خواهیم کرد.

 • دانشگاه‌های تاریخی و مشهور – قدیمی‌ترین دانشگاه‌های هلند به قرن شانزدهم برمی‌گردد و 11 دانشگاه در 200 دانشگاه برتر جهان برای سال 2021 رتبه بندی شده‌اند.
 • نوآوری و خلاقیت – محققان و مخترعان هلندی مسئول پیشرفت‌های متنوعی مانند اولین باتری الکتریکی، اولین سیستم بانک مرکزی، اولین الکتروکاردیوگراف تشخیصی و (شاید کمتر محبوب‌تر) اولین دوربین سرعت هستند. بنابراین می‌توان انتظار داشت که در دانشگاه‌های هلند، سیستم آموزشی باکیفیتی ارائه می‌شود.

 

دانشگاه های هلند

در هلند، سه نوع اصلی دانشگاه وجود دارد که مدرک کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهد:

 • دانشگاه‌های تحقیقاتی تحقیقات و بورسیه‌های جدیدی را ارائه می‌دهند. آن‌ها معمولا بیشتر از سایر دانشگاه‌ها،‌ رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌دهند.
 • دانشگاه‌های علمی کاربردی یا hogescholen بر آموزش عملی و آموزش در طیف وسیعی از موضوعات (از جمله هنر و علوم انسانی و همچنین علوم) تمرکز می‌کنند. آن‌ها معمولاً مدارک کارشناسی ارشد حرفه‌ای‌تری را با فرصت‌هایی برای کارآموزی،‌ کارورزی و سایر تجربیات عملی ارائه می‌دهند.
 • موسسات آموزش بین‌المللی بر آموزش بین فرهنگی و تبادل دانش تمرکز دارند. آن‌ها مدرک کارشناسی ارشد تخصصی را در زمینه‌های مناسب ارائه می‌دهند.

 

دوره‌های کارشناسی ارشد در هلند

رشته‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد هلند، دوره‌ی دوم تحصیلی آکادمیک محسوب می‌شوند. این بدان معناست که آن‌ها مدرک تحصیلات تکمیلی هستند که پس از دوره اول (کارشناسی یا مشابه آن) ارائه شده‌اند.

دانشگاه‌های تحقیقاتی معمولاً مدرک MA (Master of Arts) یا MSc (Master of Science) را اعطا می‌کنند. این دوره‌ها تدریس می‌شوند، اما ممکن است شامل یک جزء تحقیقاتی اساسی باشند.

دانشگاه‌های علمی کاربردی برنامه‌های حرفه‌ای‌تری را ارائه می‌دهند که شامل دوره‌های کارآموزی، کارورزی و فرصت‌هایی دیگر برای آموزش عملی می‌شود.

از آنجایی که هلند بخشی از منطقه آموزش عالی اروپا است، دانشگاه‌های هلند از اعتبارات ECTS استفاده می‌کنند. بیشتر رشته‌های تحصیلی کارشناسی ارشد هلند 60 واحد دارند، در حالی که رشته‌های تحقیقاتی 120 واحد است. دوره‌های کارشناسی ارشد معمولاً 1-2 سال طول می‌کشد.

 

شروع سال تحصیلی در هلند

سال تحصیلی هلند معمولا بین سپتامبر و ژوئن است. دوره تعطیلات تابستانی (بین ژوئن و سپتامبر) اغلب برای کارآموزی یا کار پایان نامه محفوظ است.

 

تدریس و ارزشیابی هلند

دوره‌های کارشناسی ارشد در هلند با تمرکز بر ابتکار عمل و یادگیری مستقل شما خواهد بود که به عبارتی، دانشجو محور نامیده می‌شود. ارزیابی شامل کار درسی و امتحانات و همچنین پروژه پایان نامه نهایی است.

 

نحوه‌ی درخواست جهت اخذ پذیرش

روش درخواست برای تحصیلات تکمیلی در هلند، نسبت به سایر کشورها متفاوت است:

 • اگر دانشگاه مورد نظر شما در هلند، درخواست‌های مستقیم را می‌پذیرد، می‌توانید با ارسال یک درخواست ایمیل یا بازدید از وب سایت، درخواستتان را ارسال کنید.
 • اگر دانشگاه شما به دانشجویان بین‌المللی جهت پیش ثبت نام نیاز دارد، باید با استفاده از وب سایت Studielink درخواست دهید.

 

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد در هلند

دانشگاه‌های هلند معمولاً از متقاضیان کارشناسی ارشد انتظار دارند که مدرک کارشناسی (یا معادل آن در یک حوزه موضوعی مربوطه) داشته باشند.

شما باید بتوانید با تماس با آن‌ها یا مرور دوره‌های آموزشی در مورد الزامات خاص موسسه خود اطلاعات بیشتری کسب کنید.

در برخی موارد، مکان در دوره‌ها محدود و پذیرش رقابتی‌تر خواهد بود. این ممکن است به این معنی باشد که از شما خواسته می‌شود مطالب بیشتری را همراه با درخواست خود ارسال کنید، مانند بیانیه شخصی و/یا رونوشت‌های دانشگاهی و مراجع.

اگر رشته‌های تحقیقاتی خاصی را در مقطع کارشناسی ارشد در نظر داشته باشید، ممکن است از شما بخواهند که اهداف پروژه‌ی دوربرد خود را مشخص کنید و آمادگی خود را برای کار مستقل در زمینه مورد نظر را نشان دهید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود در مصاحبه‌ای شرکت کنید (که گاهی اوقات می‌تواند از طریق تلفن و به صورت مجازی برای دانشجویان خارج از کشور انجام شود).

 

الزامات زبان برای کارشناسی ارشد در هلند

هلند اولین کشور انگلیسی زبان غیر بومی بود که دوره‌های آموزشی را به زبان انگلیسی تدریس کرد و اکنون بسیاری از برنامه‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی یا هلندی در دسترس هستند.

 • رشته‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، به مهارت‌های زبانی مناسبی نیاز دارند و – اگر شما بومی انگلیسی زبان نیستید – ممکن است لازم باشد این مهارت‌ها را با ارائه‌ی نمره‌ی زبان نشان دهید. معمولا آزمون‌های زبان انگلیسی مانند آیلتس و تافل پذیرفته می‌شوند. شما معمولاً به حداقل نمره تافل 90 (مبتنی بر اینترنت) یا نمره آیلتس 6.5 یا بیشتر نیاز دارید.
 • رشته‌هایی که به زبان هلندی تدریس می‌شوند، به آزمون زبان هلندی نیاز دارند. از طرف دیگر، می‌توانید مدرکی دال بر مهارت در زبان هلندی، مانند مدرک تحصیلی موجود در این زبان ارائه دهید.

دانشگاه‌ها اغلب دوره های زبان هلندی را نیز ارائه می‌دهند.

 

مهلت درخواست برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد هلند

در هلند، اکثر مقاطع کارشناسی ارشد در ماه سپتامبر شروع می‌شوند، اما دانشگاه‌ها ضرب‌الاجل‌های خود را برای درخواست تعیین می‌کنند.

به یاد داشته باشید که درخواست برای تحصیل در خارج از کشور می‌تواند زمانبر باشد – به خصوص اگر برای تحصیل به ویزای تحصیلی هلند دارید. سعی کنید درخواست خود را تقریباً یک سال قبل از تاریخ شروع دوره خود شروع کنید.

 

کار پس از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند

هلند به قدری به کیفیت فارغ‌التحصیلان خود اطمینان دارد که یک پورتال آنلاین با مشاوره برای دانشجویان بین‌المللی که علاقه مند به کار در آنجا پس از مدرک تحصیلی خود هستند، دارد. این کشور شرایط بسیار خوبی را برای جویندگان کار از تمام ملیت‌ها ارائه می‌دهد:

 • شهروندان اتحادیه اروپا و EEA به طور خودکار حق کار در هلند را دارند و بنابراین می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی در این کشور بمانند، مشروط بر اینکه ثبت اقامت آن‌ها حفظ شود.
 • سایر فارغ‌التحصیلان نیز تا یک سال پس از تحصیل، مجاز هستند که در هلند بمانند. در این مدت شما حق خواهید داشت بدون مجوز کار جداگانه به دنبال کار باشید. اگر موفق شوید، می‌توانید برای دریافت مجوز طولانی‌مدت تحت طرح کارکنان با مهارت بالا در هلند اقدام کنید.

بهترین دانشگاه های هلند

 

بهترین دانشگاه‌های هلند برای کارشناسی ارشد

هر سال تحصیلی شامل 2 ترم است و در اکثر دانشگاه‌ها نیز همین روال پیش می‌رود. ما در ادامه برخی از بهترین دانشگاه‌های هلند برای کارشناسی ارشد را ذکر خواهیم کرد.

 1. دانشگاه آمستردام
 2. دانشگاه توئنته
 3. دانشگاه صنعتی دلفت
 4. دانشگاه خرونینگن
 5. دانشگاه تیلبورگ
 6. دانشگاه علمی کاربردی روتردام

 

دانشگاه آمستردام

دانشگاه آمستردام بزرگ‌ترین موسسه آموزش عالی کشور است. ساختار آکادمیک دانشگاه در 7 دانشکده برنامه ریزی شده است که بیش از 200 رشته را ارائه می‌دهند. این دانشگاه مدارک تحصیلی را در رشته‌های مختلف هنر و علوم انسانی، حقوق، علوم کاربردی، اقتصاد، تجارت، پزشکی و غیره ارائه می‌دهد. جمعیت دانشجویان این دانشگاه شامل 5000 دانشجو و محقق بین‌المللی از بیش از 100 کشور جهان است.

رتبه‌بندی QS 55
نوع دانشگاه دولتی
رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد کارشناسی ارشد مهندسی نرم افزار، کارشناسی ارشد منطق ، کارشناسی ارشد رسانه (تحقیق)، کارشناسی ارشد مطالعات آمریکای لاتین، کارشناس ارشد توسعه و آموزش کودکان (پژوهشی)، حقوق و امور مالی، حقوق خصوصی اروپا، قانون مالیات بین‌المللی، اقتصاد بازرگانی، مدیریت بازرگانی در بازاریابی مصرف کننده، برنامه اجرایی در مطالعات مدیریت
میانگین شهریه 18000 یورو برای هر ترم

 

دانشگاه توئنته

دانشگاه توئنته به عنوان نهادی سنجیده شده است که به دانشجویان و معلمان خود اجازه می‌دهد حداکثر پتانسیل خود را پرورش دهند. این بهترین کالج در هلند برای کارشناسی ارشد است. آموزش در این دانشگاه، شامل دوره‌های 10 هفته‌ای است که هر یک دارای یک موضوع غالب است. به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، شما در این دانشگاه یاد خواهید گرفت که به خارج از رشته تحصیلی خود نگاه کنید و با سایر رشته‌ها ارتباط برقرار کنید. همچنین، این دانشگاه فرصت‌های شغلی زیادی را با درآمد مناسب به دانشجویان شایسته ارائه می‌دهد.

رتبه‌بندی QS 189
نوع دانشگاه دولتی
رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد کارشناسی ارشد سیستم‌های جاسازی شده، مهندسی طراحی صنعتی، علوم کامپیوتر، ریاضیات کاربردی، مهندسی برق، مدیریت دولتی، علوم ارتباطات، روانشناسی، علوم بهداشتی
میانگین شهریه سالانه 16500 یورو

 

دانشگاه صنعتی دلفت

این دانشگاه دائما در میان دانشگاه‌های فناوری پیشرو در اروپا قرار می‌گیرد. حدود 23460 دانشجو با توجه به علوم کاربردی، ریاضیات، رشته‌های مهندسی، علوم کامپیوتر و سیاست و مدیریت در فناوری، تحت آموزش قرار می‌گیرند. با بیش از 25000 دانشجو و 6000 کارمند علاقه مند به علم، طراحی و فناوری، این دانشگاه بیش از 3300 دانشمند و 2200 کارمند پشتیبانی و مدیر دارد.

رتبه‌بندی QS 57
نوع دانشگاه دولتی
رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد کارشناسی ارشد پزشکی فنی، سیستم‌ها و کنترل، طراحی برای تعاملات، مهندسی کامپیوتر، فناوری انرژی پایدار، علم و مهندسی مواد، بوم شناسی صنعتی، آموزش علوم و ارتباطات
میانگین شهریه سالانه 19600 یورو

 

دانشگاه خرونینگن

این دانشگاه بیش از 100 رشته در مقطع کارشناسی ارشد را پیشنهاد می‌دهد که بیش از 90 رشته‌ی آن به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. دانشگاه خرونینگن بیش از چهارصد سال است که در زمینه آموزش و تحقیقات عالی در موضوعات مختلف ارتباط برقرار کرده است. این دانشگاه شامل یازده دانشکده است که به رشته‌های الهیات و مطالعات دینی، اقتصاد و تجارت، حقوق، علوم و مهندسی، علوم پزشکی، علوم رفتاری و اجتماعی، هنر، علوم فضایی و فلسفه، هنرهای آزاد منشعب می‌شود.

رتبه‌بندی QS 128
نوع دانشگاه دولتی
رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد فرهنگ اروپا، زبان شناسی اروپا، تاریخ امروز، مطالعات خاورمیانه، تاریخ باستان، هنر، رسانه و مطالعات ادبی، ادبیات و فرهنگ انگلیسی، مطالعات آمریکای شمالی

کارشناسی ارشد دین و میراث فرهنگی، علوم ورزشی، علوم انسانی دیجیتال، مطالعات ارتباطات، مدیریت بازرگانی، امور مالی، مدیریت منابع انسانی، بازاریابی

میانگین شهریه سالانه 13500 تا 32000 یورو

 

دانشگاه تیلبورگ

دانشگاه تیلبورگ یک دانشگاه تحقیقاتی آزاد است که در تیلبورگ، هلند واقع شده است. این دانشگاه برنامه‌هایی را از طریق چندین دانشکده خود ارائه می‌دهد، که دانشکده اقتصاد و مدیریت تیلبورگ اولین و قدیمی‌ترین دانشکده این دانشگاه است. به غیر از این، این دانشگاه با بیش از 1500 کارمند برای ارائه آموزش با کیفیت بالا و گرد هم آوردن افراد از بسیاری از رشته‌ها و سازمان‌ها تلاش می‌کند.

رتبه‌بندی QS 356
نوع دانشگاه دولتی
رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد کارشناسی ارشد مطالعات فرهنگی، مطالعات هنر و رسانه، علوم انسانی بهداشت، فلسفه انسانیت و فرهنگ

کارشناسی ارشد در تجزیه و تحلیل بازاریابی، علوم داده و جامعه، علوم ارتباطات و اطلاعات، حسابداری، اقتصاد، امور مالی

میانگین شهریه سالانه 16400 یورو

 

دانشگاه علوم کاربردی روتردام

دانشگاه علوم کاربردی روتردام دارای پردیس‌های متقاطع روتردام و دوردرخت است. این دانشگاه دارای ده دانشکده، یک موسسه و یک آکادمی است که برنامه‌های آموزشی تمام وقت، نیمه وقت و دو رشته‌ای را در زمینه هنر، مهندسی، مطالعات بهداشتی، آموزش، بازرگانی، رسانه، علوم کاربردی، تجارت، ارتباطات، امور مالی، مدیریت ارائه می‌دهد. این دانشگاه 65 رشته‌ی تمام وقت، 33 رشته‌ی پاره وقت، 8 دوره‌ی دو رشته‌ای در مقطع کارشناسی دو دوره‌ی دو رشته‌ای در مقطع کارشناسی ارشد را پوشش می‌دهد.

رتبه‌بندی QS 179
نوع دانشگاه دولتی
رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد کارشناسی ارشد آموزش هنر، هنرهای زیبا، مدیریت زنجیره تامین بین‌المللی، طراحی ‌رسانه: مبتنی بر لنز، حمل و نقل تمام وقت، مشاوره و کارآفرینی
میانگین شهریه سالانه 15800 یورو

اگر اهل یک کشور اروپایی نیستید، باید انتظار داشته باشید که سالانه بین 8000 تا 20000 یورو برای دوره تحصیلات تکمیلی بپردازید. اگر قصد رفتن به یک موسسه آموزش عالی خصوصی را دارید، می‌توانید انتظار داشته باشید که شهریه بالاتری را نیز بپردازید. بنابراین، شاید لازم باشد که برای تحصیل در این کشور، به بورسیه‌ی تحصیلی هلند نیاز داشته باشید.

دانشگاه علوم کاربردی روتردام

سوالات متداول

هزینه کارشناسی ارشد در هلند چقدر است؟
هزینه‌های تحصیل کارشناسی ارشد در هلند توسط دولت هلند تنظیم می‌شود. قیمت فعلی کارشناسی ارشد در دانشگاه هلند برای اتباع اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس 2209 یورو در سال است. سایر دانشجویان بین‌المللی بین 8000 تا 20000 یورو برای کارشناسی ارشد پرداخت خواهند کرد.
آیا برای تحصیل در هلند به ویزا نیاز دارم؟
اتباع اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس برای تحصیل در هلند نیازی به ویزا ندارند (اگرچه باید در شورای محلی هلند خود ثبت نام کنند). اگر شهروند اروپایی نیستید، معمولاً باید برای مهاجرت به هلند، درخواست ویزای تحصیلی و اجازه اقامت دهید.
آیا می‌توانم حین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند کار کنم؟
اگر تبعه اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس هستید، می‌توانید بدون محدودیت در طول دوره کارشناسی ارشد خود کار کنید، اما سایر دانشجویان بین‌المللی فقط می‌توانند 16 ساعت در هفته در طول ترم یا به طور تمام وقت در طول تعطیلات (با مجوز کار) کار کنند.
آیا دانشجویان بین‌المللی به بیمه درمانی در هلند نیاز دارند؟
کارت بیمه سلامت اروپا برای اتباع اتحادیه اروپا و EEA معتبر است. اگر EHIC ندارید، باید یک بیمه درمانی خصوصی بخرید.

سخن آخر

ما در این مقاله تلاش کردیم تا راجع به جزئیات تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند صحبت کنیم. دوره‌ای از تحصیلات تکمیلی که چندان طول نمی‌کشد، ولی می‌تواند آینده‌ی شما را در هلند بسازد. اگر همچنان در انتخاب رشته، دانشگاه، شهر و … سردرگم هستید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوره‌ی رایگان، تمام اطلاعات مورد نیاز خود را به دست بیاورید. همچنین می‌توانید به کمک تیم متخصص و وکلای حرفه‌ای موسسه مهاجرتی صبا ویزا، با موفقیت تمام مراحل اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های هلند را طی کرده و صاحب ویزای تحصیلی هلند شوید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 5 میانگین: 4]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید