لوگو صبا ویزا
کشور اسپانیا

اسپانیا، کشور سنت‌های دیرینه

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اسپانیا و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان

کشور اسپانیا کشوری بسیار زیبا با تاریخی کهن و قدیمی در دل اروپا است. این کشور که یکی از امن‌ترین و زیباترین کشورهای جهان است، جزو کشورهای پیمان شینگن نیز هست و با سکونت در آن، نه تنها می‌توانید از امکانات شهرنشینی زیادی بهره‌مند شوید و از مزایای زندگی در یک کشور مدرن و زیبا لذت ببرید، بلکه می‌توانید به سایر کشورهای اروپایی نیز رفت و آمد داشته باشید. اسپانیا از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا و از بهترین کشورهای اروپایی از نظر کار، تحصیل و زندگی است که در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح می‌دهیم

.

جغرافیای کشور اسپانیا

کشور اسپانیا یک شبه جزیره در در جنوب غربی اروپا است که از شمال شرق به کشور فرانسه و کشور آندورا و از غرب با کشور پرتغال همسایه است و در سایر بخش‌ها به آب می‌رسد. این کشور از شرق به دریای بالئار، از جنوب به دریای مدیترانه، از غرب و شمال غربی به اقیانوس اطلس شمالی و از شمال با خلیج باسکای در ارتباط است. در جنوب، این کشور از طریق تنگه‌ی مهم و استراتژیک جبل الطارق با کشور مراکش مرز آبی دارد. مساحت اسپانیا در حدود 505,990  کیلومترمربع است و از این نظر، در جایگاه 51 در جهان قرار دارد. برای آن که تصویر بهتری از این مساحت داشته باشید، اینطور فرض کنید که این کشور مساحتی در حدود یک سوم ایران دارد!

در حدود 50 میلیون نفر جمعیت در اسپانیا زندگی می‌کنند و این کشور از 17 بخش خودمختار، 50 استان و چندین جزیره‌ی کوچک و بزرگ تشکیل شده است که از جمله معروفترین آنها می‌توان به جزایر بالئار و قناری اشاره کرد. چندین رشته‌ کوه مهم در این کشور قرار دارد که یکی از مهمترین آنها رشته کوه پیرنه در مرز کشور اسپانیا و فرانسه است. نصف‌النهار گرینویچ  نیز از این کشور و از نزدیکی شهر والنسیا عبور می‌کند.

اسپانیا، کشور سنت‌های دیرینه

بخش بندی اسپانیا

اسپانیا به طور کلی از 17 بخش خودمختار تشکیل شده است و این بخش‌ها خود به 50 استان تقسیم می‌شوند. این بخش‌ها و استان‌هایشان به شرح زیر است:

بخش‌های خود مختار چند استانه

اندلس: این بخش خودمختار جنوبی‌ترین بخش اسپانیا است که شامل استان‌های سویل، گرانادا، کوردوبا، کادیس، مالاگا، اوئلوا، خائن و آلمریا می‌باشد. مسلمانان کشور اسپانیا سال‌های زیادی بر این بخش خودمختار حکومت می‌کردند.

آراگون: این بخش خودمختار که در شمال شرقی قرار دارد از سه استان ساراگوسا، هوئسکا و تروئل تشکیل شده و مردم آن به زبان آراگونی تکلم می‌کنند.

سرزمین باسک: این بخش خودمختار در دامنه‌ی رشته کوه پیرنه قرار دارد و از سه استان آلابا، بیسکای و گیپوسکوا تشکیل شده است.

کاستیا-لامانچا: در غربی‌ترین بخش کشور اسپانیا که از پنج استان کوئنکا، آلباسته، سیوداد رئال، گوادالاخارا و تولدو تشکیل شده است.

کاستیا-لئون: یک بخش بزرگ شامل نه استان لئون، والنسیا، بورگس، سویا، زامورا، والادلید، سگوبیا، سالامانکا و آویلا است.

کاتالونیا: در شرقی‌ترین بخش اسپانیا و شامل چهار استان بارسلون، خرنا، لریدا و تاراگونا است.

گالیسیا: در مرکز اسپانیا که شامل استان‌های لاکرونیا، لوگو، اورنسه و پونتودرا است.

جزایر قناری: خود از هشت جزیره‌ی کوچک و بزرگ تشکیل شده و در جنوب شرقی کشور اسپانیا قرار دارد.

بخش‌های خودمختار تک استانه

اکسترمادورا: خود یک استان به مرکزیت شهر مِریدا است.

کانتابریا: این بخش نیز در شمال و یک استان مجزاست که مرکز آن شهر سانتاندر است.

آستوریاس: این بخش خودمختار اسپانیا که در شمال غربی آن قرار دارد، خود از یک استان به همین نام با مرکزیت شهر اُبیه‌دو تشکیل شده است.

جزایر بالئاری: این بخش خود مختار یک مجمع الجزایر در شرق کشور اسپانیا است و خود یک استان با مرکزیت شهر پالما دمایورکا است.

لاریوخا: خود یک استان با مرکزیت شهر لُگُرُنیو است.

مادرید: خود یک استان مجزا به مرکزیت شهر مادرید و پایتخت کشور اسپانیا است.

مورسیا: یک استان مجزا با مرکزیت همین شهر است.

نابارا: یک بخش جدا و در شمال با مرکز شهر پامپلونا است.

والنسیا: یک استان و بخش خودمختار با مرکزیت همین شهر است.

شهرهای مهم

کشور اسپانیا شهرهای مهم و بزرگ زیادی دارد که از جهات مختلف در این کشور اهمیت دارند. بعضی از مهمترین آنها به شرح زیر است:

شهر مادرید

مادرید به عنوان پایتخت اسپانیا یکی از مهمترین شهرهای این کشور است. در این شهر ترکیبی از بخش‌های مدرن و تاریخی در کنار هم قرار دارند. این شهر بعد از لندن و برلین، سومین شهر بزرگ اتحادیه‌ی اروپا است و به دلیل وجود تیم‌های فوتبال معروف و رستوران‌های زیاد و متنوعش در سراسر دنیا معروف است.

شهر بارسلون

این شهر یکی از مهمترین مقاصد گردشگری اسپانیا است و بعد از مادرید بزرگترین شهر این کشور است. بارسلون مهمترین شهر بندری کشور اسپانیا نیز محسوب می‌شود. کریستف کلمب کاشف معروف نیز به این شهر تعلق دارد. این شهر به خاطر وجود استادیوم‌های گاو بازی و ورزشگاه‌های فوتبالش معروف است.

شهر گرانادا

این شهر یکی از شهرهای مهم کوهپایه‌ای و مورد علاقه‌ی مسلمانان است. دو مورد از جاذبه‌های ثبت شده در یونسکو یعنی الحمرا و البیازین در این شهر قرار دارند.

شهر والنسیا

سومین شهر بزرگ کشور اسپانیا است که در در سواحل مدیترانه‌ای این کشور قرار دارد. این شهر به دلیل انجام ورزش‌های ساحلی، پارک علم و هنر و بزرگترین آکواریوم اروپا مشهور است.

شهر مالاگا

شهر توریستی مالاگا در دریای مدیترانه پر از ساختمان‌‌ها و بناهایی با معماری عربی است که جاذبه‌های زیادی دارد و خانه‌ی پیکاسو و موزه‌ی آثار او نیز در همین شهر قرار دارد.

شهر سالامانکا

این شهر که یکی از شهرهای مرکزی کشور اسپانیا است به دلیل داشتن معدن سنگی‌اش معروف است. این شهر به خاطر بازتاب نور خورشید، به شهر طلایی معروف است. آثار تاریخی زیادی از جمله کلیسای جامع بیِخا و خانه ی کونچاس در این شهر قرار دارند.

وضعیت آب و هوایی

در کشور اسپانیا به دلیل وسعت زیاد و قرارگیری در کنار دریای مدیترانه، تنوع آب و هوایی بسیار بالا است. آب و هوای این کشور را می‌توان در چهار بخش کلی بررسی کرد:

بخش شمال و شمال غربی

این بخش بارانی‌ترین قسمت اسپانیاست و آب و هوای بسیار خنکی نسبت به بخشهای دیگر این کشور دارد. شدت بارندگی در این بخش از غرب به شرق کاهش پیدا می‌کند.

بخش مرکزی

در این بخش بارندگی بسیار کمتر است اما در زمستان بارش برف زیاد رخ می‌دهد. آب و هوای این بخش معتدل همراه با باد است و تابستان‌ها کمی گرم می‌شود.

بخش مدیترانه‌ای

این بخش خوش آب و هواترین بخش کشور اسپانیا با روزهای آفتابی طولانی است زمستان‌های معتدلی نیز دارد و تابستان‌های آن گرم و مرطوب است.

جزایر قناری

در این منطقه از اسپانیا آب و هوا کمتر گرم می‌شود و هوای نسبتاً خنکی دارد و زمستان‌های آن نیز معتدل است.

وضعیت اقتصادی

کشور اسپانیا از نظر وضع اقتصادی، وضعیت بسیار خوبی دارد و چهاردهمین اقتصاد بزرگ دنیا و پنجمین اقتصاد بزرگ اتحادیه‌ی اروپا است. با وجود اینکه از سال 2008، تحت بحران اقتصادی اروپا، اقتصاد این کشور نیز تحت تاثیر قرار گرفته است با این حال دولتمردان آن، برای تغییر وضعیت به وضعیت عادی، تلاش بسیار خوبی داشته‌اند.

طیف وسیعی از مشاغل در این کشور وجود دارد که هر کدام بسته به میزان تخصص و شهر محل کار می‌تواند درآمد متفاوتی داشته باشد، در شرایطی که یک جراح متخصص می‌تواند تا 19 هزار یورو در ماه درآمد داشته باشد، اما متوسط درآمد کارمندان عادی در این کشور بین 2 تا 3 هزار یورو است. تفاوت سطح درآمدی در کشور  اسپانیا بسیار بالا است. اما تقریباً همه‌ی شهروندان در این کشور از سطح رفاه خوبی برخوردار هستند. با وجود آنکه هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف، متفاوت است، اما به طور کلی برای زندگی یک خانواده‌ی چهار نفره در سطح متوسط در این کشور، شما حداقل به ماهی2500 یورو نیاز دارید.

سیستم آموزش در کشور اسپانیا

آموزش عالی در این کشور در سطح بسیار بالایی قرار دارد و بعضی از دانشگاه‌های آن قدمت چند صد ساله دارند. بسیاری از دانشگاه‌‌های این کشور عضو فرایند بولونیا هستند که امکان تحصیل برای دانشجویان بااستعداد اما کم درآمد را فراهم می‌سازد. در حدود 76 دانشگاه در این کشور وجود دارد که 45 مورد از آنها را دانشگاه‌های دولتی و 31 مورد را دانشگاه‌های خصوصی تشکیل می‌دهند. تمرکز دانشگاه‌ها در کشور اسپانیا بیشتر در شهرهای مادرید و بارسلونا است. با وجود آنکه هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان رایگان است اما در دانشگاه‌‌های خصوصی آن بسته به رشته‌ی انتخابی باید شهریه بپردازید. با این حال هزینه‌های آنها نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین‌تر است. بعضی از مهمترین دانشگاه‌های اسپانیا به شرح زیراند:

اسپانیا، کشور سنت‌های دیرینه

دانشگاه پمپئو فابرا

دانشگاه پمپئو فابرا یکی از بهترین دانشگاه‌های اسپانیا است که در شهر بارسلون قرار دارد. در این دانشگاه؛ رشته‌هایی مانند علوم اجتماعی، علوم انسانی، بهداشت، علوم زندگی و ارتباطات به دانشجویان تدریس می‌شود. زبان رسمی تحصیل دانشگاه پمپئو، زبان کاتالان است. با این حال برخی از رشته‌ها به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند.

دانشگاه خودمختار بارسلونا

این دانشگاه یکی از پر رشته‌ترین دانشگاه‌های کشور اسپانیا است که در رشته‌هایی مانند مدیریت و مدیریت بازرگانی، اقتصاد، آموزش ابتدایی و جهانگردی، علوم زیستی، ارتباطات، هنر و علوم انسانی، پزشکی و ترجمه و تفسیر و … دانشجو می‌پذیرد. بسیاری از این دوره‌ها علاوه بر زبان اسپانیایی به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند.

دانشگاه بارسلونا

این دانشگاه با دانشگاه خودمختار بارسلونا تفاوت دارد و سومین دانشگاه بزرگ کشور اسپانیا است. که بیش از 70 رشته در آن در هر سه مقطع تحصیلی تدریس می‌شود. بعضی از دوره‌های این دانشگاه مانند دوره‌ی بیزینس کاملاً به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

 دانشگاه ناوارا

این دانشگاه که در شهر پامپلونا واقع شده است، یکی از دانشگاه‌های خصوصی و بسیار سطح بالای اسپانیا است که کار خود را با یک دانشکده‌ی حقوق آغاز کرده است. در این دانشگاه بیش از 120 رشته تدریس می‌شوند. در راستای حمایت از دانشجویان بین المللی این دانشگاه با دانشگاه‌های واشنگتن، هنگ کنگ و ادینبورگ همکار علمی دارد.

دانشگاه کمپلوتنسه

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور اسپانیا است که در شهر مادرید قرار دارد و در حال حاضر 86 هزار نفر در آن در حال تحصیل هستند. این دانشگاه از 26 دانشکده تشکیل شده است و رشته‌هایی مانند زیرشاخه‌های هنر، فلسفه، زبان، جغرافیا و … در آن تدریس می‌شوند. کتابخانه‌ی این کشور، دومین کتابخانه‌ی بزرگ اسپانیا است.

دانشگاه مستقل مادرید

دانشگاه مادرید یکی از دانشگاه‌های بسیار مهم و مطرح اسپانیا است که بیش از 30 هزار دانشجو در آن در حال تحصیل هستند. از نظر سطح علمی این دانشگاه در رتبه‌ی 210 جهان قرار دارد. این دانشگاه از دانشکده‌های فلسفه، حقوق، پزشکی، هنر، مدیریت بازرگانی، اقتصاد و … تشکیل شده است.

سیستم بهداشت و درمان

سیستم بهداشت و درمان در کشور اسپانیا در سطحی قابل قبول و تقریباً در سطح سایر کشورهای مدرن است. دولت این کشور در حدود 10 درصد از سود ناخالص خود را صرف این بخش می‌کند و در نتیجه افراد از سطح بهداشت و درمان بسیار خوبی بهره‌مند می‌شود. به ازای هر 1000 نفر، چهار پزشک در نظرگرفته شده است که رقم بسیار خوبی است و در نتیجه به افزایش کیفیت خدمات کمک می‌کند. بررسی‌ها نیز نشان می‌دهد که میانگین عمر افراد در این کشور از متوسط اروپا بیشتر است. نکته‌ی مهم برای مهاجرین این کشور این است که آنها نیز می‌توانند از درمان رایگان در این کشور بهره‌مند شوند.

با این حال در مورد افراد سالخورده قوانین بهداشتی و درمانی کمی متفاوت است و هیچ سیستم پشتیبانی و بیمه‌ی درمانی برای این افراد در کشور اسپانیا ارائه نمی‌شود. اشتغال در اسپانیا نیز شامل بیمه نمی‌شود و خودتان باید شخصاً برای بیمه‌های خصوصی اقدام کنید.

اسپانیا، کشور سنت‌های دیرینه

جاذبه‌های گردشگری

کشور اسپانیا تاریخ کهنی دارد و از این رو ساختمان‌ها و بناهای تاریخی زیادی در آن وجود دارند که مقصد توریست‌های سراسر دنیا هستند. بعضی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری در این کشور به شرح زیراند:

کاخ الحمرا: این کاخ شامل یک قصر و یک ارگ است که در شهر گرانادا قرار دارد و همانطور که در بالا نیز گفته شد، ثبت جهانی شده است. کاخ الحمرا در فلات مشرف به شهر گرانادا در جنوب کشور اسپانیا واقع شده است. این کاخ در قرن ۱۴ توسط سلاطین ناصری ساخته شده است.

قصر آلکازار: این قصر زیبا که در شهر سویل قرار دارد براساس معماری شرقی و توسط مسلمانان ساخته شده است.

کلیسای ساگرادا فامیلیا: این کلیسای قرون وسطی که در شهر بارسلونا است یک کلیسای بسیار زیبا و نیمه تمام است.

مسجد-کلیسای جامع قرطبه: این مسجد سنتی در شهر کوردوبا قرار دارد و نمونه‌ای از معماری اسلامی است که از تمام ادیان به این مسجد می‌آیند.

کلیسای جامع سویا: این کلیسا در شهر سویل قرار گرفته است و بزرگترین کلیسای جامع دنیا با معماری گوتیک می‌باشد.

موزه دل پرادو: این موزه در شهر مادرید قرار دارد و بزرگترین و معتبرترین گالری هنری دنیاست که بیش از 7 هزار نقاشی و سایر آثار هنری و تاریخی در آن نگهداری می‌شوند.

کاخ سلطنتی مادرید: کاخ سلطنتی مادرید که به Palacio Real نیز شهر دارد و محل اقامت رسمی پادشاه اسپانیا محسوب می‌شود. البته فقط برای مراسم های دولتی استفاده می شود.

لاکانچا: یکی از بهترین سواحل شهری در اروپا است، چه رسد به اسپانیا. در شهر می‌توانید به گشت و گذار بپردازید، در جستجوی رستوران‌های خوب در کنار ساحل قدم بزنید و از مناظر زیبا لذت ببرید.

قنات سگوویا: قنات سگوویا یکی از بهترین بناهایی است که از رومی‌ها در اسپانیا به جا مانده است. دارای ۱۶ کیلومتر (۱۰ مایل) طول است، از رودخانه فریو تا سگوویا آب را حمل می‌کند و از حدود ۲۴۰۰۰ بلوک گرانیت عظیم و بدون استفاده از ملات ساخته شده است.

کوئنکا: بین مادرید و والنسیا واقع شده، کوئنکا نمونه‌ای شگفت انگیز از یک شهر قرون وسطایی است. بسیاری از خانه‌های این شهر درست تا لبه صخره ساخته شده و انگار که معلق هستند.

ایبیزا: یکی از جزایر بالئاریک در دریای مدیترانه، در سواحل اسپانیا است. این جزیره یکی از محبوب‌ترین مکان‌های توریستی در تمام اروپا است. در طول تابستان، جمعیت این جزیره دو برابر می شود زیرا گردشگران برای لذت بردن از کلوپ‌های شبانه و رستوران‌ها به ایبیزا می‌روند.

ساگرادا فامیلیا: بزرگترین کلیسای کاتولیک روم در بارسلونا و یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری اسپانیا است. ساخت کلیسا از سال 1882 آغاز شد و هنوز هنوز به پایان نرسیده است.

کوردوبا: یک ساختمان‌های جذاب کشور اسپانیا است که به خاطر تعداد زیاد ستون‌ها و قوس‌های داخل سالن اصلی معروف است. این مکان در ابتدا یک معبد رومی و سپس یک کلیسا تبدیل شد.

موقعیت جغرافیایی کشور اسپانیا

اسپانیا با مرکزیت مادرید را می‌توان از روی نقشه در شبه جزیره ایبریا در اروپا یافت. شبه جزیره ایبریا قطعه زمینی است که علاوه بر این کشور، پرتغال و جبل الطارق نیز در آن قرار دارند اما سهم اسپانیا بیشتر است. این کشور از شمال شرقی با فرانسه و آندورا مرز دارد و انگلستان نیز از نظر جغرافیایی با کشور اسپانیا همسایه است.

مساحت اسپانیا 505992 کیلومتر مربع است که این کشور را به 51‌امین کشور بزرگ جهان و سومین کشور بزرگ اروپا (بعد از فرانسه و اوکراین) تبدیل کرده است. کمی کوچکتر از تایلند و کمی بزرگتر از سوئد است. شما می‌توانید کشور اسپانیا را 18 بار در ایالات متحده جا دهید! خورشید در اسپانیا نسبت به دیگر کشورهای اروپایی زودتر غروب می‌کند که احتمالاً دلیل بخشی از فرهنگ پر جنب و جوش در اواخر شب اسپانیا است. بزرگترین شهرهای این کشور نیز بر اساس جمعیت عبارتند از:

  • مادرید
  • بارسلونا
  • والنسیا
  • سویل
  • ساراگوسا

جمعیت، دین و زبان رسمی اسپانیا

 اسپانیا نزدیک به 45 میلیون نفر دارد. به همین دلیل این کشور سی‌امین کشور پرجمعیت جهان و چهارمین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا (پس از آلمان، فرانسه و ایتالیا) است. البته به لحاظ مساحت کمترین تراکم جمعیت را در اروپای غربی (به استثنای اسکاندیناوی) دارد.

از لحاظ دین هم باید گفت که اگرچه اسپانیا یک کشور سکولار به شمار می‌رود اما اکثر اسپانیایی‌ها کاتولیک هستند. البته باید گفت که بیش از 300 سال پیش، بیشتر اسپانیا مسلمان بود و بخشهایی از اسپانیا تا سال 1492 که آخرین پادشاه مور (در گرانادا) سقوط کرد، تحت حکومت مسلمانان بود.

رسمی زبان در این کشور اسپانیایی  است که در اسپانیا اغلب به آن Castellano می‌گویند. گفته می‌شود اسپانیا خانه دومین زیان پرطرفدار جهان نیز هست زیرا 440 میلیون نفر در جهان به این زبان صحبت می‌گنند. البته بسیاری از ایالتهای خودمختار اسپانیا زبانهای رسمی دیگری دارند. در هر صورت اگر قصد سفر به این کشور را دارید چند کلمه اسپانیایی یاد بگیرید، کلماتی برای احوال‌پرسی و اینگونه موارد، زیرا نشان دهنده احترام شما به این کشور و فرهنگ آن است و مردم اسپانیا بسیار از این امر استقبال می‌کنند.

آب و هوا و شرایط اقلیمی  کشور اسپانیا

اسپانیا برخلاف تصور اکثر مردم، یکی از کوهستانی‌ترین کشورهای اروپا است. سه چهارم کشور بیش از 500 متر از سطح دریا و یک چهارم آن بیش از یک کیلومتر از سطح دریا ارتفاع دارند. مشهورترین رشته کوه‌های اسپانیا پیرنه و سیرا نوادا هستند.

کشور اسپانیا یکی از متنوع‌ترین اکوسیستم‌ها در اروپا دارد. منطقه آلمریا در جنوب شرقی به کویر شباهت دارد، در حالی که شمال غربی در زمستان می‌تواند 20 روز از هر ماه باران داشته باشد. اسپانیا بیش از 8000 کیلومتر ساحل دارد. سواحل ساحل جنوبی و شرقی برای آفتاب گرفتن بسیار مناسب هستند، اما برخی از زیباترین سواحل در قسمت شمالی هستند. شمال برای موج‌سواری نیز مناسب است. اسپانیا دارای خط ساحلی اقیانوس اطلس و مدیترانه است.

به همین دلایل اگر قصد سفر به مناطق مختلف اسپانیا را دارید، به خاطر داشته باشید که چشم انداز طبیعی و آب و هوا در این کشور بسته به شهر و منطقه مورد نظر برای سفر یا اقامت می‌تواند به طرز چشمگیری تغییر کند. در حالی که کاتالونیا و آراگون کاملاً خشک هستند، باسک دارای دمای معتدل و باران‌های شدید است. در مقابل شهرهای جنوبی مانند سویل دارای آب و هوای مدیترانه‌ای خشک هستند. اسپانیا همچنین دارای سواحل آرام، دشت‌های ساحلی، جزایر گرمسیری و رشته کوههای درخشان پیرنه است؛ پس لباس مناسب را فراموش نکنید!

دولت و نظام سیاسی

نظام سیاسی کشور اسپانیا پادشاهی است. پادشاه فعلی از سال 2014 فلیپه ششم است. پیش از او پدرش خوان کارلوس اول بود که این موقعیت را از ژنرال فرانکو، دیکتاتور حاکم بر اسپانیا از 1939 تا 1975 به ارث برد. از لحاظ تقسیم‌بندی سیاسی اسپانیا به 19 منطقه خودمختار تقسیم شده است: 15 منطقه در سرزمین اصلی، دو مجموعه جزیره و دو شهر محاصره شده در آفریقای شمالی.

اسپانیایی‌های مشهور دنیا

 اسپانیا زادگاه نقاشان بزرگی چون سالوادور دالی، فرانسیسکو گویا، دیگو ولاسکز و پابلو پیکاسو بوده است. خوانندگان اپرایی چون پلاسیدو دومینگو و خوزه کاررس در کشور اسپانیا به دنیا آمده‌اند. همچنین معمار بزرگ آنتونی گائودی، قهرمان فرمول یک جهان؛ فرناندو آلونسو، خوانندگان پاپ؛ خولیو ایگلسیاس و انریکه ایگلسیاس نیز اسپانیایی هستند.

از بازیگران نامدار این کشور می‌توان به آنتونیو باندراس و پنه لوپه کروز اشاره کرد. راننده رالی کارلوس ساینز، شاعر و نمایشنامه نویس فدریکو گارسیا لورکا، نویسنده معروف میگوئل د سروانتس، گلف بازان جهانی سرجیو گارسیا و هفت بالستروس، میگل ایندوراین دوچرخه سوار و بازیکنان تنیس رافا نادال، کارلوس مویا، داوید فرر، خوان کارلوس فررو و آرانتکسا سانچز ویکاریو، همگی اهل این کشور هستند.

فرهنگ اسپانیا

فرهنگ و جامعه کشور اسپانیا بازتابی از موقعیت منحصر به فرد این کشور در محاصره اروپا، آفریقا و مدیترانه است. جنگ‌های داخلی و اشغال این کشور توسط اقدام مختلف هم در فرهنگ آنها تأثیر داشته است. از مهمترین ویژگی‌های فرهنگی این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • احساس تعلق شدید به زادگاه: اسپانیایی‌ها به شدت به منطقه زادگاه خود حساس هستند و حتی با استان خاص خود شناخته می‌شوند. بازدید کنندگان خارجی باید نسبت به این موضوع دقت داشته باشند.
  • اهمیت به خانواده: گفته می‌شود دو عنصر مهم فرهنگ این کشور را تشکیل داده است: خانواده و فروتنی. مانند بسیاری از فرهنگ‌های جمع گرایانه، جامعه اسپانیا وابستگی به یک خانواده، یک سازمان یا یک جامعه را بسیار ارزشمند می‌داند.
  • اهمیت سنتهای مسیحی: در فرهنگ اسپانیا این نکته بسیار مشخص است. در بیشتر جنبه‌های زندگی روزمره ، از نام خیابان‌ها گرفته تا جشن‌های محلی، بناهای تاریخی شهر، مذهب نقش مهمی را به عهده دارد.
  • اهمیت دادن به شادی جمعی و جشن‌ها: جشن‌های محلی و منطقه‌ای نقش مهمی در زندگی اسپانیایی دارند و از عناصر قوی غرور ملی و هویت ملی آنها به شمار می‌رود. در تمام طول سال و در مناطق مختلف کشور اسپانیا صدها جشن مختلف و معروف وجود دارد و مردم محلی آنها را بسیار جدی می‌گیرند. از رژه‌های کریسمس “سه پادشاه” در هر شهر کشور گرفته تا متنوع‌ترین فریس (نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها) و جشن های مردمی، مانند گاوبازی سنتی در سان فرمین در پامپلونا یا جشنواره گوجه فرنگی توماتینا در بونوول. دریک کلام تقویم اسپانیا است پر از جشن و شادی.

غذاهای اسپانیایی

غذاهای کشور اسپانیا به طور معمول دارای ویژگی مدیترانه‌ای هستند، روغن زیتون، سیر، پیاز، گوجه فرنگی، فلفل و غذاهای دریایی از مواد اصلی تشکیل دهنده این غذاها به شمار می‌روند. همچنین مصرف گوشت و محصولات حیوانی در این کشور بسیار بالاست. با این وجود ممکن است پیدا کردن گوشت حلال در این کشور کمی سخت باشد؛ البته غیرممکن نیست. همچنین به دلیل مصرف بالای گوشت، ممکن است به گیاهخواران در این کشور سخت بگذرد.

غذاهای معمولی اسپانیایی شامل گاسپاچو (سوپ گوجه سرد)، تورتیلا (املت تخم مرغ غلیظی است که با سیب زمینی درست شده و در روغن زیتون سرخ می‌شود) و پائلا (ظرف برنج همراه با سبزیجات، گوشت یا ماهی) است. اسپانیایی‌ها همچنین علاقه به بوکادیلو (ساندویچ‌های بلندی که پر از ژامبون و پنیر یا سایر مواد محلی است) و تاپاس( بشقاب های کوچک غذا مانند زیتون، ژامبون پخته شده، سبزیجات، گوشت، پنیر، صدف) دارند.

وضعیت اقتصادی کشور اسپانیا، دلیل اصلی مهاجرت به این کشور

در کنار تمام موارد که تا به حال گفته‌ایم، شاید اصلی‌ترین دلیلی که باعث می‌شود افراد زیادی از کشورهای مختلف و البته ایران به فکر مهاجرت به این کشور باشند؛ اقتصاد پایدار این کشور است. گرچه شاید سطح بیکاری در اسپانیا بالا باشد اما نباید فراموش کرد که طبق آمار اسپانیا از دیگر کشورهای اروپایی 20 الی 30 درصد ارزان‌تر است. همچنین سازوکار قانونی این کشور باعث شده تا از فساد مالی و اداری تا حد زیادی کاسته شود.

زمین‌های حاصلخیز برخی مناطق کشور اسپانیا برای کشاورزی و دامداری و از سمت دیگر توسعه صنایع در شهرهای بزرگ، امکان رشد اقتصادی این کشور را فراهم کرده است. همچنین اسپانیا از طریق جذب سرمایه‌گذار خارجی از طریق خرید ملک، سپرده‌گذاری در بانک و ایجاد کسب و کار جدید به مهاجران جدید امکان اخذ ویزا و اقامت می‌دهد. همچین در انتها باید گفت که مانند همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، واحد پولی در اسپانیا، یورو است و تنها ارز مورد پذیرش در این کشور است. این واحد پول تا سال 2002 پزو بود که خود جایگزین اسکودو در سال 1869 شده بود.

سخن پایانی

همانطوری که دیدید بی‌دلیل نیست که اسپانیا در سالهای اخیر به یکی از بزرگترین مقاصد گردشگری جهان و یکی از کشورهای بزرگ مهاجرپذیر تبدیل شده است. فرهنگ و تاریخ خارق العاده کشور اسپانیا همراه با سواحل شگفت انگیز در شمال و جنوب، غذاهای خوشمزه و آب و هوای متنوع و جذاب نقش مهمی در این امر داشته است. البته ثبات اقتصادی و فرهنگ پر از شادی و جشن نیز در انتخاب این کشور برای زندگی بسیار مهم بوده است.

چنانچه توریست هستید و به دنبال کشوری که بتوان علاوه بر فرهنگ اروپایی در جاهایی از آن رد فرهنگ شرقی را دید، یا به فکر مهاجرت به کشوری که فرصت سرمایه‌گذاری داشته باشد و شرایط آسانی برای پذیرش، اسپانیا انتخاب مناسبی خواهد بود.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 12 میانگین: 4.2]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید