لوگو صبا ویزا
دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ پذیرش در دانشگاه کمبریج به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

مشاوره رایگان فرم ارزیابی تحصیلی

تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان با توجه به اینکه تمام جایگاه‌های برتر و صدر جدول را در رتبه بندی‌های جهانی به خود اختصاص می‌دهند، رویای بسیاری از دانشجویان شایسته و نخبگان است. به همین دلیل رقابت برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های انگلستان نسبتا دشوار است. همچنین دولت انگلستان جهت حمایت از دانشجویان بین المللی برگزیده و برتر، بورسیه‌های بسیار متنوعی ارائه نموده است.

در این مقاله جنبه‌های مختلف تحصیل در دانشگاه کمبریج (University Of Cambridge) مورد بررسی قرار خواهد گرفت و شما را با هزینه‌های تحصیل و زندگی در این دانشگاه، انواع بورسیه‌های تحصیلی، شرایط گرفتن پذیرش از دانشگاه کمبریج و شرایط مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آشنا خواهید شد. تحصیل در کمبریج به دلیل کیفیت بالای سطح آموزشی، رنکینگ عالی، اعتبار بالای مدارک تحصیلی اعطا شده و فرصت‌های شغلی فارغ التحصیلان این دانشگاه، بسیار رقابتی است. موسسه مهاجرتی صبا ویزا در تلاش است تا با مشاوره‌های کاملا صحیح و نیز ارائه خدمات متنوع فرآیند مهاجرت به انگلستان را تسهیل بخشد.

فهرست عناوین

درباره دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در سال 2022 به عنوان دومین دانشگاه برتر جهان در نظر گرفته می شود. دانشگاه کمبریج که در سال 1209 تأسیس شده است، چهارمین دانشگاه قدیمی می‌باشد و در طول چندین دهه برتری خود را نشان داده است. دانشگاه کمبریج برای هر دانشجویی در جهان نام شناخته شده‌ای است.

این دانشگاه جایگاه ویژه‌ای در قلب دانشجویان جهان دارد. دانشجویان بین المللی از بیش از 150 کشور در سراسر جهان هر ساله در دانشگاه کمبریج پذیرش می شوند.

میزان پذیرش کلی دانشگاه کمبریج 23 درصد است که نشان دهنده یک سیاست پذیرش بسیار انتخابی است. دانشجویان برای پذیرش در برنامه‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه کمبریج به میانگین نمره علمی 60-70٪ نیاز دارند. به متقاضیان بین‌المللی توصیه می‌شود در آزمون‌های تحصیل در بریتانیا نمرات استثنایی کسب کنند تا شانس خود را در پذیرش تضمین کنند.  این دانشگاه بیش از 20000 دانشجو ثبت نام کرده است. در میان آنها، بیش از 5000 دانشجوی بین المللی است که 25 درصد از کل جمعیت دانشجویان را تشکیل می دهند.

دانشجویان بین المللی دانشگاه کمبریج

 

تخمین هزینه‌های سالانه در دانشگاه  کمی دشوار است، زیرا هزینه حضور در هر دوره خاص است و می تواند تا 61000 پوند برسد.  دانشگاه کمبریج قرارگیری دانشجویان خود را در شرکت‌های پیشرو جهانی مانند AstraZeneca، NHS، Illumina، tesco و بسیاری دیگر تضمین می‌کند. MBA دانشگاه کمبریج بالاترین مدرک تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه با میانگین حقوق سالانه 99000 پوند است.

 

رنکینگ دانشگاه کمبریج

 

دانشگاه کمبریج رتبه دوم را در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های جهانی QS در سال 2022 کسب کرد. همچنین در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی THE در سال 2022 رتبه پنجم را در دانشگاه‌های جهان کسب کرد. برخی دیگر از رتبه‌بندی‌های جهانی دانشگاه کمبریج عبارتند از :

 • رنکینگ 8 در رتبه بندی اشتغال فارغ التحصیلان در سال 2022
 • رتبه 8 در بهترین دانشگاه های جهانی توسط US News and World Report در سال 2022
 • رتبه 2 در بهترین دانشگاه‌های جهانی در اروپا توسط US News and World Report در سال 2022
 • رتبه 2 در بهترین دانشگاه های جهانی در بریتانیا، توسط US News and World Report در سال 2022

مقایسه موضوعی بین دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)، دانشگاه کالج لندن (University College London) و امپریال کالج لندن (Imperial College London) در زیر نشان داده شده است :

رشته تحصیلی دانشگاه کمبریج دانشگاه کالج لندن امپریال کالج لندن
Engineering & Technology فناوری و مهندسی 2 37 8
Biological Sciences علوم بیولوژیکی 3 11 11
Law & Legal Studies حقوق و مطالعات حقوقی 3 13
Medicine پزشکی 4 7 8
Business & Management Studies مطالعات بازرگانی و مدیریت 8 99 25

 

پردیس دانشگاه کمبریج

پردیس دانشگاه کمبریج

زندگی دانشجویی در پردیس دانشگاه کمبریج پر انرژی است. این دانشگاه فرصت‌های زیادی را برای پیشرفت شخصی و حرفه‌ای در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. دانشجویان همیشه چیزی مانند انجمن‌ها، باشگاه‌ها، جشنواره‌ها، موزه‌ها و غیره را پیدا می‌کنند که با آن سرگرم شوند. دانشجویان همچنین می توانند از رستوران‌ها و مراکز خرید بازدید کنند.

این دانشگاه فرصت های ورزشی درون دانشکده‌ای را از طریق مراکز ورزشی مختلف فراهم می کند. دانشجویان بین المللی می‌توانند به 52 باشگاه ورزشی و سایر انجمن‌های ورزشی در پردیس دانشگاه بپیوندند. کتابخانه‌های دانشگاه کمبریج مکان بسیار خوبی برای دانشجویان است و در حال حاضر خدمات تماس رایگان را به صورت آنلاین ارائه می دهند. این دانشگاه چندین کتابخانه، دپارتمان و دانشکده را در خود جای داده است.

 

اقامتگاه‌های دانشجویی دانشگاه کمبریج

دفاتر اقامتی دانشگاه کمبریج خدمات 100% آنلاین را از طریق ایمیل ارائه می دهند. به طور کلی تمام دانشجویان مقطع کارشناسی در محل اقامت دانشجویان دانشگاه در انگلستان خوابگاه دریافت می کنند. به اکثر دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی نیز تسهیلات اقامتی در پردیس دانشگاه ارائه می شود. هزینه زندگی سالانه در دانشگاه حدود 11000 پوند است.

برای اقامت در خارج از دانشگاه، دانشگاه قانونی را برای دانشجویان تمام وقت وضع کرده است، در صورتی که دانشجویان در پردیس دانشگاه زندگی نمی‌کنند، بایستی در فاصله مشخصی در اطراف دانشگاه اقامت کنند. هزینه‌های اقامت در خارج از دانشگاه حدود 13233 پوند است.

 

برنامه‌های دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج 30 دوره کارشناسی و 300 برنامه تحصیلات تکمیلی را برای دانشجویان بین المللی در 31 رشته مختلف ارائه نموده است. دانشجویان با قرارگیری دانشگاه در رتبه سوم در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال 2022، فرصت فزاینده‌ای برای برنامه‌های تحقیقاتی و دکتری در دانشگاه کمبریج خواهند داشت. دوره‌های دانشگاه کمبریج از طریق 31 کالج مستقل و شش دانشکده ارائه می شود. در زیر برخی از برنامه‌های برتر ارائه شده توسط این دانشگاه آورده شده است :

برنامه های دانشگاه کمبریج

 

نرخ پذیرش دانشگاه کمبریج

طبق آمار دانشگاه در سال 2022، در مجموع 5098 دانشجوی بین المللی در حال حاضر در دانشگاه کمبریج تحصیل می‌کنند. یعنی 25.2 درصد از کل دانشجویان دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می‌دهند.

 

دانشگاه کمبریج و کالج‌های آن

دانشگاه کمبریج و کالج_های آن

 • دانشگاه کمبریج دارای 29 کالج در مقطع کارشناسی است. اگر کسی بخواهد برای دانشگاه کمبریج اپلای کند، این فرآیند بایستی زودتر از سایر دانشگاه‌ها شروع می‌شود تا فرصتی برای جمع‌آوری و بررسی اطلاعات درخواست فراهم شود.
 • فارغ التحصیلان ابتدا برای دانشگاه درخواست می دهند و سپس اولویت‌های کالج را در درخواست خود انتخاب می کنند.
 • اگر کسی در نظر دارد که دکتری خود را از دانشگاه کمبریج بگیرد، برنامه‌ها به صورت دوره‌ای در نظر گرفته می شوند. می‌توان انتظار داشت پس از ارسال درخواست، پاسخ درخواست برای اکثر برنامه‌های D دانشگاه کمبریج، در عرض هشت هفته اعلام گردد.

لطفاً مطمئن شوید که آیا دوره کاربردی نیاز به ارزیابی پذیرش دارد یا خیر. در صورت نیاز به پیش مصاحبه، دانشجویان باید از قبل ثبت نام کنند. این کار باید قبل از مهلت تعیین شده با کمک مرکز سنجش انجام شود.

 

فرآیند اپلای برای دانشگاه کمبریج چیست؟

فرآیند پذیرش دانشگاه کمبریج شامل شش مرحله متوالی است.

 • مرحله 1 – یک دوره را انتخاب کنید و از طریق UCAS درخواست خود را ارسال کنید.
 • مرحله 2 – پرداخت هزینه درخواست 60 GBP برای دوره کارشناسی (UG) و 75 GBP برای دوره کارشناسی ارشد (PG)
 • مرحله 3 – ارزیابی پذیرش کتبی (written admission assessment) و مدارک مورد نیاز را ارسال کنید.
 • مرحله 4 – در صورت انتخاب برای مصاحبه، نامه تصمیم پذیرش (admission decision) را دریافت خواهید نمود.

 

ددلاین درخواست دانشگاه کمبریج

آخرین مهلت UCAS برای دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه کمبریج 15 اکتبر است. مهلت‌های پذیرش برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی مختص برنامه است. مهلت درخواست برای برنامه های کارشناسی در دانشگاه کمبریج بر اساس فصول به شرح زیر است :

آخرین مهلت درخواست برای سال تحصیلی 2022-23
October 4-December 2, 2022 4  اکتبر – 2 دسامبر 2022
January 17-March 17, 2022 17 ژانویه تا 17 مارس 2022
April 25-June 16, 2022 25  آوریل – 16 ژوئن 2022

 

در جدول زیر آخرین مهلت‌های درخواست بصورت دقیق برای رشته‌های مختلف ارائه شده است.

 

برنامه آخرین مهلت ارسال درخواست
M.B.A

مهلت درخواست دوره 1 (5 سپتامبر 2022)

مهلت درخواست دوره 2 (17 اکتبر 2022)

مهلت درخواست دوره 3 (س9 ژانویه 2023)

مهلت درخواست دوره 4 (6 مارس 2023)

مهلت درخواست دوره 5 (17 آوریل 2023)

M.Fin مهلت درخواست (31 مه 2023)
B.Eng مهلت درخواست UCAS (15 اکتبر 2022)
کارشناسی علوم کامپیوتر مهلت درخواست UCAS (15 اکتبر 2022)
دکتری رشته‌های مهندسی آخرین مهلت درخواست پاییز (4 اکتبر 2022)
دکتری علوم کامپیوتر آخرین مهلت درخواست پاییز (4 اکتبر 2022)

 

شرایط آزمون مهارت زبان انگلیسی دانشگاه کمبریج چیست؟

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید برای پذیرش در دانشگاه کمبریج مهارت خود را در زبان انگلیسی نشان دهند. الزامات مهارت زبان انگلیسی برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی مختص همان دوره است. دانشگاه کمبریج نمرات آزمون مهارت انگلیسی دو ساله را می پذیرد و باید تا روز اول شروع برنامه معتبر باشد. نمرات مورد نیاز در آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی برای برنامه‌های کارشناسی در جدول زیر آمده است :

آزمون مهارت زبان انگلیسی نمرات مورد نیاز
IELTS نمره کل 7.5 با نمره  7.0 در هر بخش
TOEFL iBT نمره کل 110 با نمره  25 در هر بخش
Cambridge English C2 Proficiency نمره کل 200 با نمره  185 در هر بخش
Cambridge English C1 Advanced نمره کل 193 با نمره  185 در هر بخش ، ارزیابی توسط مرکز زبان

 

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه کمبریج

این دانشگاه بورسیه‌های زیادی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. موسسات کمبریج Commonwealth و European and International Trust بالاترین تامین کننده بودجه برای دانشجویان بین المللی هستند، که سالانه 500 بورسیه تحصیلی ارائه می کند. همچنین موسسه بین المللی و اروپایی Trust سالانه حدود 1100-1400 دانشجو را پشتیبانی می‌کند. حمایت مالی برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی محدود است. در جدول زیر برخی از بهترین بورسیه های دانشگاه کمبریج برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی آورده شده است :

بورسیه‌های تحصیلی متقاضیان واجد شراط ارزش بورسیه
Cambridge Commonwealth, European and International Trust دانشجویان خارج از کشور و دانشجویان وابسته که توسط کالج کمبریج پذیرفته شده‌اند. بخشی از هزینه‌ها را پوشش می‌دهد.
College awards دانشجویان واجد شرایطی که در کالج‌های خاص ثبت نام کرده‌اند. حمایت مالی جزئی برای پوشش هزینه‌های دانشجو
International Disabled Students’ Fund مدرک عدم صلاحیت برای کمک هزینه دانشجویان معلول،

مستندات ناتوانی تشخیص داده شده،

موافقت برای انجام نیازسنجی مستقل

نیازسنجی مستقل، تجهیزات تخصصی مورد نیاز برای مطالعه، کمک غیرپزشکی، هزینه سفر اضافی مورد نیاز برای معلولیت

دانشگاه کمبریج سالانه 100 میلیون پوند برای بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی هزینه می‌کند. تعدادی از کالج‌ها، دانشگاه‌%

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 3 میانگین: 5]
برای مشاوره رایگان کلیک کنید