لوگو صبا ویزا
تحصیل دکترا در ایتالیا

تحصیل دکترا در ایتالیا

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه شرایط تحصیل دکترا در ایتالیا و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان

میراث فرهنگی غنی ایتالیا آهنربایی برای دانشجویان بین المللی است که به دنبال ادامه تحصیل در مقطع دکترا در میان پس زمینه ای از اهمیت تاریخی و الهامات هنری هستند. از عظمت ویرانه‌های روم باستان تا شاهکارهای رنسانس میکل آنژ و لئوناردو داوینچی، ایتالیا مجموعه‌ای از ثروت‌های فرهنگی را ارائه می‌دهد که سفر تحصیلی دانشجویان دکترا را غنی می‌کند.

تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا صرفاً تحصیل در یک رشته تحصیلی نیست. این دعوتی است برای غوطه ور شدن در ذات فرهنگ ایتالیایی. میراث هنری بی‌نظیر کشور که در معماری، نقاشی‌ها، مجسمه‌ها و ادبیات آن تجلی یافته است، به‌عنوان منبع دائمی الهام و انگیزه فکری برای محققان از سراسر جهان عمل می‌کند.

در اصل، تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا یک تجربه متحول کننده است که فراتر از غنی سازی دانشگاهی است. این سفری از اکتشافات فرهنگی، رشد شخصی و خاطرات مادام العمر است که ذهن و قلب محققانی را شکل می دهد که جرات دارند در میان زیبایی و مشارکت فرهنگی بی نظیر ایتالیا وارد این ماجراجویی شوند.

ایتالیا مطمئناً جذابیت‌های زیادی برای وسوسه گردشگران دارد: مناظر طبیعی متنوع، یک میراث فرهنگی و تاریخی عظیم. مکانهای نمادی و تاریخی از جمله کلیسای رم و برج پیزا، آشپزی بی نظیر؛ تاریخ چشمگیری از اختراعات و اکتشافات … و البته دانشگاه‌های ایتالیا شامل قدیمی‌ترین و معتبرترین‌های جهان هستند. بی‌دلیل نیست که عده زیادی از دانشجویان در سراسر جهان مشتاق به تحصیل در ایتالیا هستند. با این تفاسیر اگر شما هم مشتاق به تحصیل در این کشور هستید، لازم است در مورد جزئیات این امر اطلاعات بیشتری داشته باشید که در ادامه به همگی آنها اشاره شده است.

چرا تحصیل در ایتالیا

گذشته از میراث تاریخی تمدن روم، ایتالیا دارای سابقه طولانی در رهبری دانش و نوآوری است. از ایتالیایی‌های برجسته می‌توان به کریستف کلمب و مارکو پولو که کاوشگر بودند، انریکو فرمی (فیزیکدانی که اولین راکتور هسته‌ای جهان را ایجاد کرد)؛ لئوناردو داوینچی، که ثابت کرد جهان مسطح نیست؛ الساندرو ولتا، که در رشته برق تحصیل کرده است (اصطلاح “ولت” از میراث وی بود) و گالیله، که چهار قمر را در اطراف مشتری کشف کرد و تلسکوپ را اختراع کرد و با آن ثابت کرد که زمین به دور خورشید می‌چرخد. این لیست فقط برای افراد قدیمی است و لیست افراد معروف ایتالیایی که از مبتکران و مخترعان هستند به وسلیه کسانی که در حال تحصیل در این کشور هستند در حال تکمیل شدن است و هر دانشجوی شانس راه یافتن به این لیست را دارد.

شاید جالب باشد بدانید که ریشه کلمه “دانشگاه” نیز به ایتالیا نسبت داده می‌شود و اعتقاد بر این است که دانشگاه بولونیا یکی از قدیمی‌ترین محافل آکادمیک در جهان است. این نشان از اهمیت تاریخی تحصیل در ایتالیا است و توجه ویژه‌ای که به این امر در طول تاریخ شده است.

ایتالیا خانه برخی از معتبرترین دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی جهان است که به دلیل برتری علمی و مشارکت در زمینه های مختلف تحصیلی شناخته شده اند. از علوم انسانی و اجتماعی گرفته تا رشته های STEM، ایتالیا یک محیط آکادمیک غنی را ارائه می دهد که محققان را از سراسر جهان جذب می کند.

دکترا در ایتالیا

دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی معتبر

1. دانشگاه بولونیا:

    – دانشگاه بولونیا که در سال 1088 تأسیس شد، قدیمی ترین دانشگاه جهان به حساب می آید. این دانشگاه دارای یک سنت دیرینه برتری در حقوق، علوم انسانی و علوم اجتماعی است. جامعه دانشگاهی پر جنب و جوش و منابع کتابخانه ای گسترده آن را به مرکزی برای تعقیب و تحقیق فکری تبدیل کرده است.

2. دانشگاه ساپینزا رم:

    – یکی از بزرگترین دانشگاه های اروپا، دانشگاه ساپینزا رم به دلیل ارائه های علمی متنوع و تحقیقات پیشرفته در زمینه هایی مانند مهندسی، فیزیک و پزشکی مشهور است. دارای مراکز تحقیقاتی متعدد و همکاری با موسسات بین المللی است.

3. Politecnico di Milano:

    – Politecnico di Milano که به دلیل برنامه های مهندسی، معماری و طراحی خود شناخته شده است، پیشرو در آموزش فنی و نوآوری است. آزمایشگاه‌های پیشرفته و ارتباطات قوی با صنعت، فرصت‌های فراوانی برای تحقیق و توسعه برای دانشجویان دکترا فراهم می‌کند.

4. Scuola Normale Superiore Di Pisa:

    – این موسسه نخبه بر تحقیقات سطح بالا تمرکز دارد و برنامه های آکادمیک دقیقی در علوم انسانی، علوم و ریاضیات ارائه می دهد. Scuola Normale Superiore به دلیل کلاس های کوچک و مربیگری آکادمیک شخصی شناخته شده است.

5. دانشگاه پادوآ:

    – دانشگاه پادوآ که در سال 1222 تأسیس شد، به دلیل مشارکت در علم و پزشکی مشهور است. این مرکز خانه گالیله گالیله بود و همچنان با امکانات پیشرفته و تاکید زیادی بر مطالعات میان رشته ای، پیشرو در تحقیقات علمی است.

دسترسی به دانشکده هائی در کلاس جهانی

تحصیل دکترا در ایتالیا امکان دسترسی به اساتید در سطح جهانی را فراهم می کند که در رشته های خود متخصص هستند. دانشگاه های ایتالیا دانشمندان و محققان برجسته ای را جذب می کنند که به طور فعال در تحقیقات پیشگامانه و همکاری های بین المللی مشغول هستند. این دسترسی به دانشجویان دکترا فرصت یادگیری و کار در کنار دانشگاهیان برجسته را می دهد و بینش های ارزشمند و مربیگری را به دست می آورد.

امکانات تحقیقاتی پیشرفته

دانشگاه ها و مؤسسات تحقیقاتی ایتالیا مجهز به امکانات تحقیقاتی پیشرفته هستند که از مطالعات پیشرفته و پروژه های نوآورانه پشتیبانی می کنند. از آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مجهز گرفته تا کتابخانه‌ها و منابع دیجیتالی گسترده، دانشجویان دکترا در جریان تحصیل در ایتالیا به ابزارها و زیرساخت‌های لازم برای انجام تحقیقات با کیفیت بالا دسترسی دارند.

برای مثال، مؤسسه ملی فیزیک هسته‌ای (INFN) با دانشگاه‌ها همکاری می‌کند تا امکاناتی را برای تحقیقات در فیزیک ذرات فراهم کند، در حالی که مؤسسه فناوری ایتالیا (IIT) آزمایشگاه‌های پیشرفته‌ای را برای مطالعات رباتیک، نانوفناوری و فناوری و علوم زیستی ارائه می‌کند.

جوامع دانشگاهی پر جنب و جوش

جوامع دانشگاهی پر جنب و جوش در ایتالیا محیطی مشارکتی و محرک را برای دانشجویان دکترا ایجاد می کنند. دانشگاه ها اغلب میزبان کنفرانس ها، کارگاه ها و سمینارهای بین المللی هستند که تبادل فکری و شبکه سازی را تشویق می کنند. دانش آموزان این شانس را دارند که با همسالان خود در زمینه های مختلف درگیر شوند، در پروژه های بین رشته ای شرکت کنند و در گفتمان دانشگاهی مشارکت کنند.

فضای دانشگاهی و اشتیاق مشترک برای کشف و نوآوری، محیطی حمایتی ایجاد می کند که رشد تحصیلی و توسعه شخصی را پرورش می دهد.

تحصیل مقطع دکترا در کشور ایتالیا

کشور ایتالیا دارای جایگاهی مناسب از نظر کیفیت آموزش عالی، زیرساخت های پژوهشی، روش آموزش، مطالعات کم هزینه و چشم اندازحرفه ای است. کشور ایتالیا همانند سایر کشورها پیشتاز در بحث تحصیل به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکتری توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان شرایط ویژه ای را جهت تسهیل دوره دکتری در این کشور فراهم آورده است.

به طور کلی، دلایلی که کشور ایتالیا را به عنوان گزینه مناسبی جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری برای متقاضیان معرفی می کند عبارتند از:

 1. تحصیل در دانشگاه های معتبر اروپایی
 2. فرصت های متعدد بورسیه
 3. استاندارد بالای رفاهی
 4. امکان همکاری با محققین شناخته شده بی المللی

شرایط عمومی دریافت پذیرش دکترا در ایتالیا

مدارک تحصیلی

متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا باید دارای مدرک کارشناسی ارشد (یا معادل) مربوطه از یک موسسه معتبر باشند. برخی از برنامه ها در صورت داشتن معیارهای خاص ممکن است نامزدهایی را با مدرک لیسانس استثنایی بپذیرند.

ریز نمرات و سوابق تحصیلی باید عملکرد تحصیلی قوی را نشان دهند، معمولاً با حداقل معدل مشخص شده توسط دانشگاه.

مهارت زبانی

تسلط به زبان آموزشی (ایتالیایی یا انگلیسی) ضروری است. متقاضیان ممکن است نیاز به ارائه مدرکی دال بر مهارت زبان از طریق آزمون های استاندارد مانند آیلتس، تافل برای زبان انگلیسی، یا گواهی معادل آن برای ایتالیایی داشته باشند.

پیشنهاد پژوهش

معمولاً به یک پروپوزال تحقیقاتی کاملاً تعریف شده نیاز است که پروژه تحقیقاتی مورد نظر، اهداف، روش شناسی و ارتباط آن با حوزه را مشخص کند. این پیشنهاد علایق تحقیقاتی و آمادگی متقاضی برای تحصیل در سطح دکترا را نشان می دهد.

توصیه نامه ها

متقاضیان باید توصیه نامه هایی را از مراجع علمی یا حرفه ای که می توانند صلاحیت، پتانسیل تحقیقاتی و مناسب بودن آنها برای تحصیل در مقطع دکترا را تأیید کنند، ارسال کنند.

رزومه (CV)

یک CV دقیق که دستاوردهای تحصیلی، تجربه پژوهشی، انتشارات، تجربه حرفه‌ای و هر فعالیت فوق برنامه مرتبط را برجسته می‌کند.

آزمون ورودی و مصاحبه

برخی از برنامه‌ها ممکن است متقاضیان را ملزم به قبولی در آزمون‌های ورودی یا شرکت در مصاحبه‌ها برای ارزیابی تناسب آنها برای برنامه و همسویی آنها با پروژه‌های تحقیقاتی موجود کنند.

شرایط دوره های خاص

پیش نیازهای ویژه

هر برنامه دکتری ممکن است پیش نیازهای اضافی بر اساس رشته تحصیلی داشته باشد. به عنوان مثال، برنامه های STEM ممکن است به کار درسی یا تجربه آزمایشگاهی خاصی نیاز داشته باشد، در حالی که برنامه های علوم انسانی ممکن است به مهارت در زبان های خاص یا آشنایی با روش های خاص نیاز داشته باشد.

موافقت استاد راهنما

تضمین موافقت یک استاد راهنمای بالقوه می تواند بسیار مهم باشد. دانشجویان آینده ممکن است نیاز به تماس با اعضای هیئت علمی داشته باشند و از استادی که مایل به نظارت بر تحقیقات آنها است تعهد بگیرند.

مهلت درخواست/ Dead line

رعایت مهلت درخواست بسیار مهم است. متقاضیان بین المللی باید اطمینان حاصل کنند که تمام مدارک مورد نیاز را قبل از موعد مقرر ارائه می کنند تا هرگونه تاخیر در پردازش یا الزامات اضافی را در نظر بگیرند.

پیش نیازهای شرکت در دوره های دکترا

دوره ها و سمینارها

دانشجویان دکترا ممکن است نیاز به تکمیل دروس یا سمینارهای خاصی را به عنوان بخشی از الزامات برنامه خود داشته باشند. این دوره ها دانش پایه و مهارت های پیشرفته مربوط به حوزه تحقیقاتی خود را ارائه می دهند.

تحقیق و پایان نامه

مؤلفه اصلی برنامه دکترا انجام تحقیقات اصلی و نوشتن پایان نامه یا پایان نامه است. این شامل طراحی آزمایش ها، جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها و کمک به دانش جدید در این زمینه است.

الزامات انتشار

بسیاری از برنامه ها از داوطلبان دکترا می خواهند که یافته های تحقیقاتی خود را در مجلات معتبر منتشر کنند یا در کنفرانس های دانشگاهی حاضر شوند. این نشان دهنده تأثیر و کیفیت تحقیقات آنها است.

آزمون های جامع

برخی از برنامه ها شامل آزمون های جامع برای ارزیابی دانش و آمادگی دانشجو برای ادامه تحقیقات پایان نامه خود هستند. این امتحانات ممکن است حوزه های وسیعی از رشته تحصیلی دانش آموز را پوشش دهد.

وظایف آموزشی و کمکی

دانشجویان دکترا ممکن است فرصت یا الزامی برای شرکت در دوره های دستیاری آموزشی یا دستیاری پژوهشی داشته باشند. این نقش ها تجربیات ارزشمندی را ارائه می دهند و می توانند به حمایت مالی از دانش آموزان کمک کنند.

تحصیل دکتری در ایتالیا

انواع دوره های دکترا در ایتالیا

به طور کلی، 2 نوع دوره دکتری در کشور ایتالیا وجود دارد:

The Traditional PhD

در این دوره، دانشجو بر روی یک پروژه تحقیقاتی خاص تحت نظارت استاد راهنما، مشغول به کار خواهد شد. شما می توانید دوره دکتری خود را در یک دانشگاه یا موسسات تحقیقاتی غیر انتفاعی دانشگاهی انجام دهید.

Diploma accademico di formazione alla ricerca

این مدرک توسط موسسات آموزشی با سطح بالای هنر و موسیقی ارائه می شود.

برخی از دانشگاه های ایتالیایی دوره های دکتری با همکاری سایر دانشگاه های بین المللی تحت عنوان International Doctoral Program و یا با همکاری صنایع تحت عنوان International Doctoral Program ارائه می کنند.

PhD application process

تحصیل در دوره دکتری در کشور ایتالیا بر اساس دانشگاه و رشته تحصیلی ، متفاوت خواهد بود. به طور کلی ، در هر 2 دوره شما می بایست پروژه تحقیقاتی انجام داده و پایان نامه ارائه دهید. با این وجود، تفاوت هایی در این مورد وجود دارد:

Traditional

دوره های متنوع تری را ارئه می دهد ، بدون وجود محدودیت در رابطه با ددلاین یا سیلابس ها. در این دوره ، تمرکز بیشتر بر روی انجام پایان نامه و ارائه آن است. دانشجو چند واحد آموزشی را نیز در سال اول تحصیل خود ، سپری می کند. این امکان وجود دارد که دانشجوی دکتری در طول دوران تحصیل خود ، تدریس میز داشته باشند و یا در فعالیت های آموزشی شرکت کنند. هرچند این میزان ، 40 ساعت در سال است.

طول دوره دکتری (Duration)

طول دوره دکتری در کشور ایتالیا با توجه به نوع دوره انتخابی متفاوت است. با این وجود ، معمولاً دوره های دکتری در کشور ایتالیا 3 تا 4 سال.

استاد راهنما (Supervisor)

دانشجویان دکتری در کشور ایتالیا، می بایست پایان نامه خود را در مقطع دکتری، تحت نظارت حداقل یک استاد راهنما که باید از اعضای هیئت علمی دانشگاه مورد نظر متقاضی باشد، انجام می دهند.

استاد راهنما در زمینه تحقیقاتی پایان نامه شما متخصص است سایر اعضای هئیت علمی دانشکده محل تحصیل دانشجو نیز ممکن است در آموزش دانشجو مشارکت داشته باشند. استاد راهنما وظیفه نظارت بر امور آموزشی و تحقیقاتی دانشجو را داشته و همچنین بر روند انجام پایان نامه دانشجو نظارت دقیق و کامل داشته و به صورت دوره ای به دانشگاه گزارش ارائه می دهد.

ارزیابی (Assessment)

در سال پایانی دوره دکتری ، دانشجو می بایست پایان نامه ارائه نماید. حداقل 2 داور از خارج دانشگاه پایان نامه دانشجو را داوری خواهند کرد. در صورت تائید کیفیت پایان نامه توسط داوران ، دانشجو قادر خواهد بود تا در جلسه عمومی از پایان نامه خود دفاع کند. دانشجو باید این موضوع را اثبات کند که پایان نامه او موضوعی جدید و اصیل بوده و تاثیر قابل ملاحظه ای در رشته مورد نظر داشته است.

فرآیند درخواست برای دانشجویان بین المللی

برنامه های تحقیقاتی و دانشگاه ها

برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، با تحقیق در مورد دانشگاه ها و برنامه های دکتری بالقوه که با علایق تحقیقاتی و پیشینه دانشگاهی شما همسو هستند شروع کنید.

تهیه مواد کاربردی

تمام مدارک لازم را جمع آوری کنید، از جمله ریز نمرات دانشگاهی، نمرات مهارت زبان، پروپوزال تحقیق، CV، و توصیه نامه.

تماس با استاد راهنماهای بالقوه

با اعضای هیئت علمی که تحقیقاتشان با علایق شما مطابقت دارد تماس بگیرید تا در مورد نظارت احتمالی بحث کنید و حمایت آنها را تضمین کنید.

ارسال درخواست

فرم درخواست را تکمیل کنید و تمام مدارک مورد نیاز را قبل از مهلت مقرر ارسال کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام مواد دقیق و کامل هستند.

پیگیری

پس از ارسال درخواست خود، با دفتر پذیرش دانشگاه برای تأیید دریافت و رسیدگی به هرگونه نیاز یا سؤال اضافی تماس بگیرید.

ویزا و مهاجرت

در صورت دریافت پذیرش، دانشجویان بین المللی باید برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنند. این فرآیند معمولاً به مدرک پذیرش، ثبات مالی و بیمه درمانی نیاز دارد.

هزینه تحصیل و بورسیه (Fees & Funding)

ادامه تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا می تواند یک تجربه غنی باشد، اما برای دانشجویان بین المللی ضروری است که از هزینه های تحصیلی مرتبط با آن آگاه باشند. این هزینه ها بسته به دانشگاه، مکان، رشته تحصیلی و سبک زندگی می تواند به میزان قابل توجهی متفاوت باشد. در زیر به تفکیک هزینه های کلیدی که باید در نظر گرفته شوند آورده شده است:

1. شهریه

دانشگاه های دولتی: هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا در مقایسه با بسیاری از کشورها نسبتاً پایین است و اغلب از 900 تا 4000 یورو در سال متغیر است. هزینه ها می تواند بر اساس برنامه خاص و کشور مبدا دانش آموز متفاوت باشد.

دانشگاه های خصوصی: موسسات خصوصی معمولاً شهریه های بالاتری دارند که بسته به برنامه و موسسه می تواند از 6000 تا 20000 یورو در سال یا بیشتر متغیر باشد.

2. هزینه های درخواست

هزینه های درخواست می تواند متفاوت باشد، اما معمولاً حدود 30 تا 100 یورو برای هر درخواست است. این هزینه ها غیر قابل استرداد هستند و برای پردازش درخواست شما الزامی است.

3. هزینه های زندگی

محل اقامت: اجاره ماهانه خوابگاه دانشجویی بسته به شهر و نوع مسکن از 250 تا 700 یورو متغیر است. شهرهای بزرگی مانند رم، میلان و فلورانس گران‌تر هستند.

غذا: هزینه ماهیانه غذا می تواند بین 150 تا 300 یورو باشد، بسته به عادات شخصی و اینکه آیا در خانه آشپزی می کنید یا مکرراً بیرون غذا می خورید.

حمل و نقل: هزینه حمل و نقل عمومی حدود 25 تا 50 یورو در ماه است. بسیاری از شهرها برای کارت های حمل و نقل تخفیف های دانشجویی ارائه می دهند.

آب و برق و اینترنت: آب و برق ماهانه (برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله) می تواند حدود 50 تا 100 یورو باشد. خدمات اینترنتی معمولاً حدود 20 تا 30 یورو در ماه هزینه دارند.

4. بیمه سلامت

دانشجویان بین المللی ملزم به داشتن بیمه درمانی هستند. هزینه ممکن است متفاوت باشد، اما بیمه سلامت عمومی (Servizio Sanitario Nazionale – SSN) حدود 150 یورو در سال هزینه دارد. طرح های بیمه درمانی خصوصی می تواند گران تر باشد.

5. مواد مطالعه

کتاب ها، لوازم و سایر مواد آموزشی بسته به برنامه می تواند بین 200 تا 500 یورو در سال هزینه داشته باشد. برخی از دوره ها ممکن است هزینه های بالاتری برای مواد داشته باشند، به ویژه در زمینه هایی مانند علوم، مهندسی یا هنر.

6. هزینه های متفرقه

هزینه های شخصی: هزینه های شخصی برای فعالیت های اوقات فراغت، لباس و سایر وسایل شخصی می تواند بسیار متفاوت باشد، اما بودجه بندی حدود 100 تا 200 یورو در ماه منطقی است.

هزینه ویزا: هزینه ویزای دانشجویی به طور کلی حدود 50 تا 100 یورو است. همچنین ممکن است هزینه های اضافی برای مجوزهای اقامت وجود داشته باشد.

7. فرصت های کاری

دانشجویان بین المللی مجاز به کار پاره وقت تا 20 ساعت در هفته در طول سال تحصیلی و تمام وقت در زمان استراحت هستند. این می تواند به تکمیل درآمد برای پوشش هزینه های زندگی کمک کند.

تحصیل دکتری در ایتالیا

 بورسیه

بسیاری از دانشگاه های ایتالیا برای دانشجویان بین المللی بورسیه و کمک هزینه ارائه می دهند که می تواند به جبران هزینه های تحصیل و زندگی کمک کند. مثالهائی از موسساتی که بورسیه تحصیلی ایتالیا ارائه میدهند عبارتند از:

بورسیه های دولتی ایتالیا برای دانشجویان خارجی: برای دوره های مختلف از جمله دکترا ارائه می شود. این بورسیه ها هزینه های تحصیل، بیمه درمانی و کمک هزینه ماهانه را پوشش می دهند.

بورسیه های خاص دانشگاه: بسیاری از دانشگاه ها بورسیه های شایستگی یا نیازمندی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند.

بورسیه های منطقه ای: برخی از مناطق ایتالیا بر اساس نیاز مالی و شایستگی تحصیلی به دانشجویان بورسیه می دهند.

بورسیه های مختلفی برای دانشجویان بین المللی در ایتالیا وجود دارد:

 • بورسیه دانشگاهی (Scholarships from universities)

این میزان 12 تا 20 هزار یورو در سال می تواند باشد.

 • بورسیه دولتی برای دانشجویان بین المللی (Italian Government Scholarships for Foreign Students)

بورسیه ارائه شده توسط دولت ایتالیا به دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در این کشور است. مبلغ این بورسیه  900 یورو در ماه است.

 • Company-funded

چنانچه شما قصد تحصیل در دوره های Structured را دارید، می بایست برای بورسیه اقدام کرده و در صورت موفقیت، ماهیانه 1000 تا 1400 یورو دریافت خواهید کرد.

اقدام برای دکتری (Applying for PhD)

معمولاً فرایند اپلای دکتری برای کلیه دانشگاه ها یکسان است. هرچند، درخواست های مقطع دکتری به صورت مجزا توسط هر دانشگاه یا موسسه آموزشی بررس می شود. بنابراین، الزامات، مدارک مورد نیاز و مهلت ارسال مدارک می تواند متناسب با هر دانشگاه متفاوت باشد. کلیه درخواست ها می بایست از طریق اینترنتی و پورتال رسمی دانشگاه مربوطه انجام شود.

مدارک مورد نیاز برای اقدام در مقطع دکتری در ایتالیا

 1. دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد در رشته مرتبط از دانشگاه های معتبر.

متقاضیانی که خارج از ایتالیا تحصیل کرده باشند می بایست برای تائید مدارک تحصیلی خود اقدام کنند. توصیه می شود که با دانشگاه مورد نظر مکاتبه کنید تا نحوه ارزیابی مدارک مشخص شود. عموماً متقاضیان برای تائید مدارک تحصیلی خود به سفارت ایتالیا مراجعه می کنند.

 1. رزومه پژوهشی
 2. مدرک زبان

مدرک زبان انگلیسی مورد قبول برای اپلای : IELTS , TOEFL , TOEIC

مدرک زبان ایتالیایی مورد قبول برای اپلای : CILS , CELI

 1. ارائه نام یک استاد راهنما که می بایست از اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور ایتالیا باشد.
 2. ارائه نام 2 عضو هیئت علمی یا اساتید عضو هیئت علمی دانشگاه به عنوان .Academic Referee
 3. انگیزه نامه (SOP)
 4. ارائه پروپوزال در صورت درخواست دانشگاه.

کیفیت زندگی در ایتالیا

مراقبت های بهداشتی مقرون به صرفه

سیستم مراقبت های بهداشتی عمومی: ایتالیا دارای یک سیستم مراقبت های بهداشتی عمومی با کیفیت بالا، Servizio Sanitario Nazionale (SSN) است که مراقبت های پزشکی جامع را با هزینه کم یا بدون هزینه برای ساکنان، از جمله دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. با ثبت نام در SSN، دانش آموزان به پزشکان عمومی، متخصصان، بیمارستان ها و خدمات اورژانس دسترسی پیدا می کنند.

گزینه های مراقبت های بهداشتی خصوصی: برای کسانی که مراقبت های بهداشتی خصوصی را ترجیح می دهند، ایتالیا طرح های بیمه خصوصی ارائه می دهد که دسترسی به بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی را فراهم می کند. اگرچه این طرح‌ها گران‌تر هستند، اما اغلب زمان انتظار کوتاه‌تر و امکانات اضافی دارند.

حمل و نقل عمومی

شبکه جامع: ایتالیا دارای سیستم حمل و نقل عمومی گسترده و کارآمدی است که شامل اتوبوس، تراموا، مترو و قطارهای منطقه ای است. شهرهای بزرگی مانند رم، میلان و فلورانس دارای شبکه های توسعه یافته ای هستند که رفت و آمد را آسان و مقرون به صرفه می کنند.

تخفیفات دانشجویی: دانشجویان بین المللی واجد شرایط تخفیف های مختلف در حمل و نقل عمومی هستند. بلیط های ماهانه و کرایه های کاهش یافته، سفر در داخل و بین شهرها را مقرون به صرفه می کند.

دوچرخه سواری و پیاده روی: بسیاری از شهرهای ایتالیا برای عابر پیاده مناسب هستند و دارای خطوط دوچرخه سواری هستند که روش های حمل و نقل سازگار با محیط زیست و سالم را تشویق می کنند.

گزینه های مسکن

مسکن دانشگاه: بسیاری از دانشگاه ها در ایتالیا مسکن در محوطه دانشگاه یا اقامتگاه های دانشجویی وابسته ارائه می دهند. این اقامتگاه ها اغلب مقرون به صرفه تر هستند و فضای اجتماعی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کنند.

اجاره خصوصی: اجاره آپارتمان یا اتاق خصوصی یکی دیگر از گزینه هاست. هزینه ها بسته به شهر و مکان بسیار متفاوت است. آپارتمان های مشترک (appartamenti condivisi) می تواند به کاهش هزینه ها کمک کند.

هزینه زندگی: در حالی که شهرهای بزرگ مانند رم و میلان گران تر هستند، شهرها و شهرهای کوچکتر گزینه های زندگی مقرون به صرفه تری را ارائه می دهند. هزینه کلی زندگی در ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپای غربی مناسب است.

فعالیت های اجتماعی

فعالیت های فرهنگی: میراث فرهنگی غنی ایتالیا فرصت های بی پایانی برای اکتشاف ارائه می دهد. دانش آموزان می توانند از موزه های مشهور جهان، گالری های هنری، مکان های تاریخی و تئاتر دیدن کنند. شهرها اغلب میزبان جشنواره های فرهنگی، کنسرت ها و نمایشگاه ها هستند.

فعالیت های در فضای باز: از کوه های آلپ در شمال تا سواحل مدیترانه در جنوب، مناظر متنوع ایتالیا فرصت هایی را برای اسکی، پیاده روی، شنا و غیره فراهم می کند. پارک های ملی و ذخایر طبیعی برای علاقه مندان به فضای باز بسیار مناسب هستند.

زندگی شبانه و معاشرت: زندگی شبانه پر جنب و جوش ایتالیا شامل کافه ها، کلوپ ها و رستوران هایی است که دانش آموزان می توانند در آنها معاشرت کنند و استراحت کنند. هر شهر صحنه زندگی شبانه منحصر به فرد خود را دارد که مطابق با سلیقه ها و ترجیحات مختلف است.

تحصیل دکترا در کشور ایتالیا

موقعیت های شغلی

چشم انداز شغلی برای فارغ التحصیلان دکترا در ایتالیا به شرح زیر است.

1. مقام تحصیلی:

پروفسوری ها و دوره های سخنرانی: تکمیل مدرک دکترا در ایتالیا می تواند به سِمَت های آکادمیک مانند کرسی های استادی، کرسی های سخنرانی و بورسیه های تحقیقاتی در دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی در ایتالیا و بین المللی منجر شود. دانشگاه‌های ایتالیا که به‌خاطر سطح علمی غنی خود شناخته می‌شوند، برای دارندگان دکترا به دلیل تخصص و مشارکت‌های تحقیقاتی‌شان ارزش قائل هستند.

تحقیقات پسا دکتری: بسیاری از فارغ التحصیلان دکتری با پیگیری سمت های تحقیقاتی پسا دکتری به فعالیت علمی خود ادامه می دهند. این نقش ها امکان تخصص بیشتر و توسعه یک مجموعه علمی قوی را فراهم می کند، که اغلب پله ای برای موقعیت های علمی دائمی است.

2. شغل های پژوهشی:

 موسسات تحقیقاتی عمومی: ایتالیا میزبان موسسات تحقیقاتی عمومی متعددی مانند شورای ملی تحقیقات (CNR) و موسسه فناوری ایتالیا (IIT) است. فارغ التحصیلان دکترا می توانند در این موسسات فرصت هایی برای کار بر روی پروژه های تحقیقاتی پیشرفته در رشته های مختلف بیابند.

 تحقیقات بخش خصوصی: بسیاری از شرکت های چند ملیتی و شرکت های تحقیقاتی خصوصی در ایتالیا، به ویژه در بخش هایی مانند داروسازی، مهندسی و فناوری، به دنبال دارندگان دکترا برای بخش های تحقیقاتی خود هستند. این نقش ها شامل تحقیقات کاربردی، توسعه محصول و نوآوری است.

3. همکاری های صنعت:

گروه تحقیق و توسعه: فارغ التحصیلان دکترا در بخش تحقیق و توسعه (R&D) صنایع مختلف از جمله خودروسازی، هوافضا، بیوتکنولوژی و انرژی بسیار مورد توجه هستند. این نقش ها شامل رهبری پروژه های نوآورانه، توسعه فناوری های جدید و بهبود محصولات موجود است.

 مشاوره: دارندگان مدرک دکتری با دانش تخصصی خود می توانند به عنوان مشاور در زمینه های تخصصی خود فعالیت کنند. این شامل مشاوره علمی، استراتژی تجاری، و نقش های مشاوره فناوری است.

4. سرمایه گذاری های کارآفرینی:

  استارت آپ ها و اسپین آف ها: ایتالیا اکوسیستم رو به رشدی برای استارت آپ ها و نوآوری دارد. فارغ التحصیلان دکترا با آرزوهای کارآفرینی می توانند از تحقیقات خود برای ایجاد شرکت های فرعی یا استارت آپ ها، به ویژه در زمینه های با فناوری بالا مانند بیوتکنولوژی، فناوری اطلاعات و انرژی های تجدید پذیر استفاده کنند.

 مراکز نوآوری و مراکز رشد: بسیاری از دانشگاه ها و شهرهای ایتالیا میزبان مراکز نوآوری و مراکز رشد هستند که از سرمایه گذاری های کارآفرینی حمایت می کنند. فارغ التحصیلان دکترا می توانند برای راه اندازی ایده های تجاری خود به منابع، راهنمایی و فرصت های مالی دسترسی داشته باشند.

5. مشاغل بین المللی:

فرصت های جهانی: دکترای ایتالیایی در سراسر جهان شناخته شده است و درها را به روی فرصت های شغلی بین المللی باز می کند. فارغ التحصیلان می توانند نقش های علمی، پژوهشی و صنعتی را در اروپا، آمریکای شمالی، آسیا و فراتر از آن دنبال کنند.

 سازمان های بین المللی: دارندگان دکترا می توانند با سازمان های بین المللی، سازمان های غیردولتی و اتاق های فکر همکاری کنند و در پروژه های جهانی در زمینه هایی مانند علوم محیطی، بهداشت عمومی و روابط بین الملل مشارکت کنند.

شانس پیدا کردن کار در ایتالیا  پس از دکتری

با توجه به استاندارد بالای آموزشی کشور ایتالیا ، فارغ التحصیلان دکتری دانشگاه های این کشور از شانس بالایی برای یافتن موقعیت های شغلی مناسب با درآمد خوب برخوردار خواهند بود. فارغ التحصیلان دوره دکتری در کشور ایتالیا ، 6 ماه تا یک سال  پس از اتمام دوره تحصیل خود فرصت دارند تا برای یافتن کار مورد نظر خود اقدام نمایند.

در صورتی که فرد بتواند کار پیدا کند می تواند برای اخذ کارت آبی اروپا (Blue Card) اقدام نماید. از شروط اصلی دریافت کارت آبی ، برخورداری از درامد مکفی سالیانه است. با داشتن این کارت می توانید برای بلند مدت در کشور ایتالیا ساکن شوید.

سخن پایانی

ادامه تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا فرصتی بی نظیر برای رشد علمی و شخصی در کشوری است که به دلیل میراث فرهنگی غنی، برتری علمی و کیفیت بالای زندگی مشهور است. با دسترسی به دانشگاه های معتبر، اساتید در سطح جهانی، و امکانات تحقیقاتی پیشرفته، دانشجویان در موقعیت مناسبی قرار دارند تا سهم قابل توجهی در زمینه های خود داشته باشند.

محیط دانشگاهی و اجتماعی پر جنب و جوش فرصت های شبکه ای قوی و چشم انداز شغلی متنوع، از دانشگاه و پژوهش گرفته تا صنعت و کارآفرینی را تقویت می کند. علاوه بر این، تجربه زندگی در ایتالیا، با مراقبت های بهداشتی مقرون به صرفه، حمل و نقل عمومی کارآمد، و غوطه ور شدن در “la dolce vita”، ابعاد منحصر به فردی به سفر آموزشی می بخشد.

برای کسانی که به دنبال یک تجربه غنی و چندوجهی هستند که بورس تحصیلی دقیق را با غوطه وری فرهنگی ترکیب می کند، ایتالیا به عنوان یک مقصد برتر برای تحصیل در مقطع دکترا برجسته است. با کمک شرکت مهاجرتی صبا ویزا این ماجراجویی را در آغوش بگیرید و پتانسیل های خود را در یکی از الهام بخش ترین و پویاترین شهر های جهان بشناسید.

سوالات متداول

برای تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا به چه مدارکی نیاز دارم؟

برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا، معمولاً به مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک معادل در یک رشته مرتبط نیاز دارید. برخی از برنامه های دکترا نیز ممکن است به مدارک اضافی نیاز داشته باشند، مانند تجربه تحقیقاتی مرتبط یا مهارت زبان بسته به نیازهای برنامه.

آیا فرصت های مالی برای دانشجویان دکترا در ایتالیا وجود دارد؟

بله، فرصت های مالی متعددی برای دانشجویان دکترا در ایتالیا وجود دارد. اینها شامل بورسیه ها و کمک های مالی ارائه شده توسط دولت ایتالیا، موسسات تحقیقاتی، دانشگاه ها و نهادهای خارجی است. بسیاری از موقعیت های دکترا در ایتالیا از طریق پروژه های تحقیقاتی یا کمک هزینه تحصیلی تأمین می شود که ممکن است هزینه های تحصیل را پوشش دهد و کمک هزینه ای برای حمایت از هزینه های زندگی ارائه دهد.

مدت دوره دکترا در ایتالیا چقدر است؟

دوره های دکترا در ایتالیا به طور معمول سه تا چهار سال طول می کشد، اگرچه مدت زمان دقیق ممکن است بسته به رشته تحصیلی، موضوع تحقیق و پیشرفت فردی دانشجو متفاوت باشد. برخی از برنامه ها ممکن است فرصت هایی را برای گسترش یا انعطاف پذیری در جدول زمانی ارائه دهند، به خصوص اگر دانش آموزان در تحقیقات بین رشته ای یا پروژه های مشترک مشارکت داشته باشند.

زبان آموزشی دوره های دکترا در ایتالیا چیست؟

زبان آموزش دوره های دکترا در ایتالیا بسته به دانشگاه، برنامه خاص و رشته تحصیلی می تواند متفاوت باشد. در حالی که برخی از برنامه ها به زبان ایتالیایی، به ویژه در علوم انسانی و اجتماعی تدریس می شوند، بسیاری از برنامه های دکترا در رشته های STEM و برخی از علوم اجتماعی به زبان انگلیسی برای پذیرش دانشجویان بین المللی تدریس می شوند. بررسی الزامات زبان برنامه خاصی که می خواهید برای آن درخواست دهید ضروری است.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید