لوگو صبا ویزا

کشور ترکیه

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه کشور ترکیه و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان

کشور تُرکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ آن یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب غرب آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقه بالکان در جنوب شرق اروپا قرار دارد.

کشور ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی شرق و غرب امتداد یافته‌است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حساس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه جنوب غرب آسیا و اروپا به شمار می‌آید و کشورهای بسیاری به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند. ترکیه از آب و هوای خوب و جلگه‌ای برخوردار است و مکان‌های جالب و دیدنی دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی توریست به آنجا مسافرت می‌کنند.

جمعیت کشور ترکیه

جمعیت ترکیه حدود 80 میلیون نفر (2016) می‌باشد که حدوداً 80 درصد مردم سنی و 20 درصد علوی و درصد کمی کلیم و مسیحی هستند. حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. همچنین در ترکیه حدود 75 درصد مردم ترک، ۱۸ درصد کرد و ۷ درصد را سایر قومیت های ترکیه تشکیل می‌دهند.

مشخصات کلی کشور ترکیه

نام انگلیسی Turkey
نام عربی تركيا
پایتخت آنکارا
قاره آسیا
نوع حکومت و ساختار سیاسی جمهوری
زبان‌های رسمی ترکی
واحد پول لیره ترکیه؛ ۵۲۸ لیر ترکیه معادل 100 دلار آمریکا
تعداد کشورهای بدون نیاز به ویزا 11۵
جمعیت 82 میلیون نفر (طبق آمار ثبت شده در سال 2019)
منطقه زمانی  GMT +3 UTC+3(FET)
دامنه اینترنتی  GMT +3 UTC+3(FET)
پیش شماره تلفن 0090

موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه

جمهوری ترکیه کشوری آسیایی اروپایی است که در جنوب غربی آسیا و جنوب شرقی اروپا واقع شده است. در حدود 97 درصد از این کشور در قاره آسیا و 3 درصد از آن در قاره اروپا قرار دارد. بخش آسیایی ترکیه را آناتولی یا آسیای صغیر و بخش اروپایی آن را تراکیه می نامند. این دو بخش به وسیله دریای مرمره و دو تنگه بسفروس و داردانل از یکدیگر جدا می شوند.

تنگه بسفروس دریای سیاه و دریای مرمره را به هم متصل می کند و تنگه داردانل محل اتصال دریای مرمره و اژه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای اژه و مرمره و از جنوب غربی با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. کشورهای هم مرز آن در شرق ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان، در جنوب شرقی عراق و سوریه و در شمال غربی یونان و بلغارستان هستند.

زبان کشور ترکیه

ترکی استانبولی، زبان رسمی ساکنان ترکیه و یکی از قدیمی ترین زبان های دنیاست. این زبان در گذشته با خط عربی نوشته می شد ولی از زمان تشکیل حکومت جمهوری ترکیه توسط آتاتورک به خط لاتین تغییر یافت. از دیگر زبان های رایج در ترکیه می توان به کردی، انگلیسی و عربی اشاره کرد.

آداب‌ و رسوم و رفتار مردم ترکیه

مانند خیلی از کشورهای دیگر ترکیه دارای آداب‌ ورسوم متفاوتی می‌باشد. شاید جالب باشد که بگوییم به‌ راستی این کشور برای اروپایی و آسیایی شدن هنوز تصمیم نگرفته است؛ چراکه به‌ خوبی تقابل سنت و مدرنیته را احساس می‌کنید. از فرهنگ غربی لباس جین، خانه‌ها لوکس، رستوران‌های مدرن و مراکز خرید که خانه دوم برندهای معروف دنیا می‌باشد و از فرهنگ شرق معماری سنتی و اسلامی، مناره‌های مسجد، بازار دست‌فروشان محلی، استفاده از فرش به‌عنوان نماد ایرانی و شرقی در منازل؛ همه و همه بیانگر این هست که پا به کشوری گذاشته‌اید که پل ارتباطی آسیا و اروپاست.

برخی دیگر از رسوم جالب مردم ترکیه

اگر به دیدن مردم ترکیه می‌روید بسیار پسندیده است که با خود، شیرینی به همراه داشته باشید. عموماً مردم ترکیه با باقلوای ترکی از مهمانان خود پذیرایی می‌کند. بعد از غذا معمولاً چایی و قهوه به همراه شیرینی می‌خوردند بهتره قهوه و چای خود را تا ته فنجان نخورید. اگر یکی از دوستان ترکیه‌ای، شما را به رستوران دعوت کردن معمولاً رسم و سنتشان بر این است که میزبان پول غذا را پرداخت می‌کند و این را نشانه احترام به میهمان خود تلقی می‌کنند.

واحد پول

واحد پول ترکیه لیر و هر لیر معادل 100 قروش است. همچنین علامت اختصاری آن TRY یا TL می باشد. لیر ترک به صورت اسکناس های 5، 10، 20، 50، 100 و 200 لیره و سکه های یک قروشی، 5 قروشی، 10 قروشی، 25 قروشی، 50 قروشی و یک لیره ای می باشند. در گذشته ارزش برابری لیر ترکیه بسیار پایین بود و با توجه به تورم زیاد ارزش آن به مرور کمتر می شد از این رو دولت تصمیم گرفت که از تاریخ 28 ژانویه 2005 شش صفر از واحد پول ترکیه حذف کند. به این ترتیب هر لیر جدید ترک برابر با یک میلیون لیر قدیم است.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 17 میانگین: 4.5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید