لوگو صبا ویزا

آزمون آیمت (IMAT)

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه شرایط و مراحل دریافت آزمون IMAT و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.


مشاوره رایگان

به منظور تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا لازم است آزمونی به نام آزمون IMAT که به نام آزمون پذیرش بین‌المللی پزشکی نیز شناخته شده، توسط متقاضیان گذرانده شود. این آزمون است برای ارزیابی دانشجویان متقاضی پذیرش در دانشگاه های پزشکی ایتالیا تهیه شده است. متقاضیانی که قصد مهاجرت به ایتالیا و تحصیل پزشکی در ایتالیا را دارند، می‌بایست با موفقیت این آزمون را پشت سر بگذارند. آیا با شرایط و قوانین این آزمون آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید که این آزمون کتبی است یا شفاهی؟ اگر تمایل دارید به جواب این سؤال‌ها دست یابید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

فهرست عناوین

درباره آزمون IMAT

IMAT مخفف عبارت “International Medical Admissions Test” است.

آزمون IMAT یکی از آزمون های ورودی دانشگاه‌های ایتالیا است برای متقاضیانی که قصد شرکت و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا را دارند طراحی شده است. این آزمون به طور کامل به زبان انگلیسی است و سالی یک بار (معمولاً در ماه سپتامبر) در کشور‌های مختلف در سراسر جهان برگزار شود.

این آزمون شکل کاغذی برگزار می‌شود که دارای 4 بخش مختلف می‌باشد. بخش اول شامل 22 سؤال تستى در زمینهٔ ى دانش عمومى و استدلال می‌باشد. بخش‌های دوم، سوم و چهارم شامل 38 سؤال تستى درزمینهٔ هاى زیست‌شناسی، شيمى، فيزيك و رياضى است. شرکت‌کنندگان در این آزمون، حداکثر 100 دقیقه فرصت دارند تا 60 سؤال 5 گزینه‌ای را جواب دهند.

ساختار آزمون

آزمون آیمت IMAT یک آزمون کتبی است که در مجموع ۶۰ سؤال چند گزینه‌ای در آن گنجانده شده و به چهار بخش تقسیم‌بندی شده است. همه سؤالات پنج گزینه دارند که فقط یکی از آن‌ها درست است. دانشجویان باید آزمون را در ۱۰۰ دقیقه تکمیل کنند. چهار بخش IMAT به شرح زیر است:

بخش ۱ شامل ۱۰ سال در زمینه استدلال منطقی و ۱۲ سؤال در زمینه اطلاعات عمومی می‌باشد. بخش دوم شامل ۱۸ سؤال در زمینه زیست‌شناسی می‌باشد. در بخش سوم، دانشجو می‌بایست به ۱۲ سؤال شیمی پاسخ دهد. و در بخش چهارم، می‌بایست به ۸ سؤال در زمینه فیزیک و ریاضی پاسخ داده شود.

سیستم نمره دهی

نحوه امتیاز دهی بدین صورت است که برای هر پاسخ درست 1.5 امتیاز به متقاضی داده می‌شود و بابت هر پاسخ نادرست نیز ۰. ۴- امتیاز کسر خواهد شد. امتیاز سؤالات پاسخ داده نشده صفر خواهد بود. نمره قابل قبول برای پذیرش برای متقاضیان غیر اروپایی ۵۵ در نظر گرفته شده است. متقاضیان اروپایی با اخذ نمره ۵۰ می‌توانند پذیرش شوند و به تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا مشغول شوند.

زمان و محل برگزاری آزمون IMAT

آزمون IMAT سالی یک بار در ماه سپتامبر برگزار می‌شود. کشور اسرائیل از جمله مکان‌هایی است که برای برگزاری آزمون معرفی شده است. البته این آزمون در شهر باری و میلان در کشور ایتالیا نیز برگزار می‌شود. متقاضیان ایرانی برای شرکت در این آزمون می‌توانند به کشور ترکیه، امارات یا آذربایجان سفر کنند و بعد از موفقیت به تحصیل در ایتالیا مشغول شوند.

آزمون بین‌المللی پزشکی جهت پذیرش در ایتالیا IMAT، توسط تعدادی از دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل در گرایش‌های پزشکی، دندانپزشکی، جراحی و رشته‌های مرتبط با آنان به زبان انگلیسی گرفته می‌شود. این آزمون توسط وزارت آموزش ایتالیا MIUR و با همکاری مراکز آموزشی و خدمات پذیرش کمبریج ایجاد شد.

کاربرد آزمون IMAT

آزمون آیمت هر سال توسط وزارت تحقیق و علوم ایتالیا برگزار می‌شود. هدف از برگزاری این آزمون ارزیابی سطح سواد و آگاهی دانشجویان و متقاضیان برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا می‌باشد. در حقیقت، این آزمون یکی از آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا محسوب می‌شود.

این آزمون به متقاضی کمک می‌کند تا دانش و مهارت خود را نشان دهد و ویزای تحصیلی ایتالیا را از آن خود کند.

بعد از قبولی در آزمون آیمت، یافتن فرصت‌های شغلی خوب برای متقاضی راحت‌تر خواهد بود.

آزمون آیمت به عنوان یک مدرک معتبر و شناخته شده شانس متقاضی را برای اخذ بورسیه های تحصیلی ایتالیا افزایش می‌دهد.

شرایط و قوانین آزمون IMAT

شرایط و قوانینی برای این آزمون در نظر گرفته شده که در این قسمت به آن‌ها اشاره می‌کنیم. متقاضیان باید این قوانین را در روز برگزاری آزمون به طور کامل رعایت کنند، زیرا در صورت بی‌توجهی به این نکات متقاضی رد صلاحیت شده و مجبور است سفر خود را به بهترین شهر های ایتالیا برای تحصیل کنسل کند.

  • آزمون باید با مداد سیاه انجام شود
  • تنها نوشیدنی که همراه داشتن امکان‌پذیر می‌باشد، آب آشامیدنی است
  • همراه داشتن ساعت هوشمند و یا دیگر اقلام الکترونیکی غیر قانونی است
  • همراه داشتن تلفن همراه غیر قانونی است. در صوت همراه داشتن باید به ناظر تحویل داده شود.
  • هنگامی که ناظر اعلام می‌کند که زمان آزمون متوقف شده، باید نوشتن را متوقف کنید.
  • همراه داشتن پاسپورت یا مدرکی که نشان دهنده هویت شما باشد ضروری است
  • در ساعت تعیین شده به محل آزمون مراجعه کنید
  • در صورتی که هر گونه تقلبی در طول آزمون مشاهده شود، متقاضی رد صلاحیت خواهد شد.
  • استعمال سیگار و یا هر نوشیدنی به غیر از آب ممنوع است

دوره ها و کلاس های مرتبط با آزمون IMAT

به منظور آماده‌سازی متقاضیان برای شرکت در این آزمون، دوره‌هایی توسط برخی از مؤسسات انجام می‌شود. متقاضیان می‌توانند به صورت آنلاین و یا حضوری در این دوره‌ها شرکت کنند و میزان آگاهی خود را برای شرکت در آزمون واقعی ارتقا دهند. این دوره‌ها از نظر محتوا مطابق با استاندارد‌های دانشکده‌های ایتالیا انجام می‌شود. در پایان دوره متقاضیان علاوه بر ارتقای سطح علمی خود متوجه پیشرفت در سطح زبان انگلیسی عمومی نیز خواهند شد.

زمان اعلام نتیجه آزمون IMAT

بعد از این که آزمون آیمت IMAT برگزار شد، بعد از دو الی سه هفته نتایج آن اعلام خواهد شد. نتایج معمولاً توسط هر دانشگاه به شماره‌شناسه متقاضیان ارسال می‌شود و بدین ترتیب متقاضی از پذیرفته شدن و یا عدم پذیرش در دانشگاه مطلع خواهد شد.

پروسه‌ کلی آزمون IMAT

ثبت نام برای آزمون IMAT معمولاً به صورت آنلاین از طریق وب سایت رسمی انجام می‌شود. داوطلبان باید یک حساب کاربری ایجاد کنند و اطلاعات شخصی خود را ارائه دهند و هزینه ثبت نام را در مهلت مقرر پرداخت کنند.

در بخش اول از آزمون، متقاضیان باید به ۱۰ سؤال استدلال منطقی و ۱۲ سؤال اطلاعات عمومی پاسخ دهند که با توجه به نمره حاصل شده، میزان اطلاعات متقاضی در زمینه این دو حیطه سنجیده می‌شود.

در بخش دوم، متقاضیان باید به ۱۸ سؤال زیست‌شناسی، ۱۲ سؤال در زمینه شیمی و در آخر به ۸ سؤال فیزیک و ریاضی پاسخ دهند.

ثبت نام باید سر وقت انجام شود و بعد از تکمیل مدارک و دریافت‌ایمیل تائیدیه، متقاضی باید منتظر روز آزمون باشد. در روز آزمون، متقاضی باید به ۶۰ سؤال طی ۱۰۰ دقیقه پاسخ دهد. ۲ الی ۳ هفته بعد از برگزاری آزمون، نتایج در سایت دانشگاه اعلام خواهد شد.

اهمیت بخش های مختلف آزمون IMAT

آزمون IMAT چهار حوزه اصلی را شامل می‌شود. این چهار حوزه عبارتند از زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی. در بخش زیست‌شناسی میزان آشنایی متقاضی در مورد موضوعاتی مانند ژنتیک، زیست‌شناسی سلولی و آناتومی انسان سنجیده می‌شود. در بخش شیمی حیطه‌هایی مانند ساختار اتمی، پیوند‌های شیمیایی و ترمودینامیک مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

باید و نباید‌های آزمون IMAT

یکی از نکات مهم برای آزمون این است که زمان کافی را برای آماده‌سازی صرف کنید. آزمون IMAT در ماه سپتامبر برگزار شده و لازم است که متقاضی از ۴ الی ۵ ماه قبل از آزمون مطالعه را آغاز کند.

همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است.

سر ساعت مقرر در محل برگزاری آزمون حضور داشته باشید.

زمان را برای پاسخ دهی به تمامی سؤالات برنامه‌ریزی کنید و فقط بر روی یک سؤال متمرکز نشوید

معایب و مزایای شرکت در آزمون IMAT در کشور‌های دیگر

از معایبی که می‌توان به شرکت در آزمون آیمت IMAT در کشور‌های دیگر نسبت داد، متحمل شدن هزینه زیاد برای سفر به کشوری دیگر می‌باشد. از دیگر معایب برگزاری این آزمون در کشور‌های دیگر می‌توان به پروسه اخذ ویزا و دیگر موارد قانونی اشاره کرد.

هزینه کلاس های آزمون IMAT

به منظور آمادگی متقاضیان، کلاس‌های IMAT در تمامی کشور‌ها در مؤسسات زیادی برگزار می‌شود. هزینه این کلاس‌ها بسته به در اختیار داشتن اساتید به نام و توانمند، تعداد افراد شرکت‌کننده در دوره، شهری که مؤسسه در آن واقع شده است و کیفیت دوره‌ها متغیر خواهد بود.

آزمون IMAT کاغذی است یا سیستمی؟

این آزمون به صورت کتبی برگزار می‌شود. معیار خاصی برای تعیین میزان سختی و آسانی این آزمون وجود ندارد. سؤالاتی که در این آزمون گنجانده شده‌اند چالش برانگیز هستند، زیرا به غیر از یک قلم و کاغذ متقاضی حق استفاده از هیچ وسیله کمکی دیگری از جمله ماشین حساب، جدول تناوبی یا موارد دیگر را نخواهد داشت.

اعتراض به نتیجه‌ آزمون IMAT

به طور کلی حدود ۱۰۰۰۰ متقاضی در هر سال در این آزمون شرکت می‌کنند. تمامی این ۱۰۰۰۰ متقاضی حق اعتراض را خواهند شد. در این شرایط، متقاضی باید فرم اعتراض را در مهلت مقرر پر کرده و به دانشگاه مربوطه ارسال کند. نتایج بعد از بررسی اعلام خواهند شد.

منابع آزمون IMAT

از جمله کتاب‌هایی که به عنوان منابع آزمون IMAT توصیه می‌شود، ویرایش دوم کتاب شیمی در مقطع کارشناسی پیرسون است. در این کتاب می‌توانید به تمامی موضوعاتی که به شما برای موفقیت در آزمون IMAT کمک می‌کند، دسترسی داشته باشید.

CGP New Level Chemistry و راهنمای مطالعه شیمی آی بی ‌از دیگر کتبی هستند که برای شرکت و موفقیت در این آزمون توصیه می‌شوند.

زمان ثبت نام آزمون IMAT

زمان برگزاری این آزمون بسیار محدود است. آزمون IMAT هر ساله در سپتامبر برگزار می‌شود. در این بازه زمانی، می‌توانید نسبت به تکمیل مدارک و ثبت نام اقدام نمایید.

شرکت در آزمون IMAT بدون شرکت در کلاس امکان‌پذیر است؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که بله، تعداد زیادی از متقاضیان شرکت در این آزمون به شکل خودخوانی به ارتقا و بهبود آموخته‌های خود می‌پردازند. در این روش، متقاضی باید منابع مهم را جستجو کرده و نسبت به مطالعه آن‌ها اقدام کند.

توصیه می‌کنیم که از کتاب‌های کمبریج در دروس شیمی و بیولوژی استفاده کنید. متقاضیان باید حتماً منابع انگلیسی را برای مطالعه انتخاب کنند و از مطالعه منابع فارسی به شدت اجتناب کنند.

مدت زمان آزمون IMAT و نحوه برنامه‌ریزی برای مدیریت زمان

مدیریت زمان یکی از عواملی است که می‌تواند به موفقیت در آزمون آیمت IMAT منجر شود. مدت زمان تعیین شده برای پاسخ دهی به این آزمون ۱۰۰ دقیقه می‌باشد. بسیاری از متقاضیان از کمبود وقت شکایت می‌کنند. برای مدیریت زمان لازم است تا راهکار‌هایی دنبال شود، زیرا آمادگی متقاضی می‌تواند نقش بسزایی در این برنامه‌ریزی ایفا کند. یکی از این راهکار‌ها مطالعه نمونه سؤالات و کتب و تسلط بر آن هاست. هر چه بیشتر با نمونه سؤالات آشنا باشید، راحت‌تر می‌توانید زمان را مدیریت کنید و زمان کافی برای پاسخ دهی به آن‌ها را داشته باشید.

امتیازبندی آزمون IMAT برای تحصیل پزشکی چگونه است؟

آزمون IMAT از ۶۰ سؤال ۵ گزینه‌ای تشکیل شده که متقاضی ۱۰۰ دقیقه وقت دارد تا به تمامی آن‌ها پاسخ دهد. به هر سؤالی که صحیح پاسخ داده شود، 1.5 امتیاز تعلق می‌گیرد. امتیاز هر پاسخ نادرست نیز ۰. ۴- خواهد بود. برای قبولی در این آزمون، متقاضی باید از ۹۰ نمره حداقل نمره بین ۵۰ تا ۵۵ را کسب کند. حداقل نمره قبولی می‌تواند در دانشگاه‌ها متفاوت باشد.

کشور‌های برگزار‌کننده آزمون آیمت کدام‌اند؟

برزیل، کانادا، قبرس، چین، فرانسه، سوئیس، اسپانیا، یونان، اسرائیل، ایتالیا، ترکیه، آفریقای جنوبی، امارات، انگلستان و آمریکا از جمله کشور‌هایی محسوب می‌شوند که آزمون آیمت در آن برگزار می‌شود.

راهکار‌های مناسب برای کسب نمره بالا در آزمون IMAT

از جمله راهکار‌هایی که می‌تواند منجر به کسب نمره بالا در آزمون IMAT شود ارتقای دانش در زمینه زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی و تسلط به زبان انگلیسی است. البته برخورداری از مهارت تجزیه و تحلیل نیز می‌تواند شانس متقاضی را برای قبولی در این آزمون افزایش دهد.

نمونه سؤال imat و دانلود سؤالات آزمون آیمت در سال‌های گذشته

در صورتی که شما هم جزو متقاضیان تحصیل داروسازی در ایتالیا هستید، می‌توانید با مراجعه به سایت https://entermedschool.com/imat-papers به انبوهی از نمونه سؤالات IMAT که در سال‌های گذشته برگزار شده‌اند دسترسی داشته باشید. بدین ترتیب این فرصت برای شما مهیاست تا مهارت‌های خود را بهبود بخشید و با سطح دشواری یا آسانی این آزمون بیشتر آشنا شوید.

دانشگاه‌های دولتی ایتالیا که از طریق آزمون IMAT پذیرش دارند

دانشگاه‌هایی همچون باری، بولونیا، لوئیجی و وان ویتلی از جمله دانشگاه‌های دولتی در ایتالیا هستند که از طریق برگزاری آزمون IMAT نسبت به پذیرش متقاضیان اقدام می‌کنند.

دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا با پیش نیاز آزمون IMAT

دانشگاه کاتولیکا، هیومنیتاس، یونیکامیلوس و ویتا-سالوت سان رافائل از جمله دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا محسوب می‌شوند که برای ورود باید آزمون آیمت گذرانده شود.

مزایای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

شرایط راحت اخذ بورسیه، تحصیل رایگان پزشکی و رشته‌های دیگر در ایتالیا و یا شهریه بسیار پایین، در ایتالیا باعث شده سالانه افراد زیادی قصد مهاجرت به ایتالیا را داشته باشند، هزینه زندگی در ایتالیا نیز از علل و مزایای تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا می‌باشد. در این مطلب به بررسی کلیتی از آزمون IMAT ایتالیا می‌پردازیم، جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون شرایط اعزام دانشجو و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا می‌توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

آزمون IMAT جز یکی از سه آزمون (BMAT,IMAT,OET) می‌باشد و برای پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا مورداستفاده قرار می‌گیرد.

یک راهنمایی جهت آماده‌سازی و روشن کردن ذهن دانشجویانی که قصد مطالعه برای این آزمون را دارند، تنها 6 سؤال در مورد فیزیک در کل آزمون مطرح می‌شود، پس اگر تسلط یا علاقه‌ای به این درس ندارید می‌توانید از سؤالات فیزیک چشم‌پوشی کنید.

سوالات متداول

آیا IMAT آزمون سختی است؟
بله می توان گفت که آزمون آیمت خیلی هم آسان نیست. سوالات بسیار چالش برانگیز هستند و شما نمی توانید از هیچ ابزار کمکی مانند ماشین حساب و جدول تناوبی استفاده کنید.
سالیانه چند نفر در آزمون آیمت شرکت می کنند؟
تقریبا 10000 داوطلب هر سال در آزمون IMAT شرکت می کنند و تنها 15-10 نفر از آنها نمره بالاتر از 68 را کسب می کنند.
آیا IMAT به آیلتس نیاز دارد؟
خیر، برای شرکت در آزمون IMAT نیازی به مدرک آیلتس نمی باشد.
آیا ایتالیا برای تحصیل پزشکی کشور خوبی است؟
ایتالیا به عنوان کشوری با بهترین سیستم مراقبت های بهداشتی در سراسر جهان رتبه بندی شده است. بنابراین دانشجویان فرصتی برای تمرین با بهره گیری از بهترین امکانات پزشکی در سراسر جهان را خواهند داشت.

سخن پایانی

بسیاری از جوانان تمایل دارند که در دانشگاه‌های ایتالیا تحصیل کنند. بدین منظور لازم است که در آزمون ورودی این دانشگاه‌ها شرکت کنند. آزمون IMAT یکی از آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ایتالیا و در واقع یکی از شروط پذیرش محسوب می‌شود. از آنجایی که کارشناسان مستقر در موسسات مهاجرتی از شرایط و ددلاین دانشگاه های ایتالیا کاملا مطلع هستند، توصیه می کنیم برای انجام پروسه مهاجرت به ایتالیا از رهنمون‌های این افراد با تجربه بهره‌مند شوید تا به هدف خود یعنی تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا دست یابید.

موسسه مهاجرتی صباویزا مفتخر است تا در انجام این فرآیند تخصصی در کنار شما باشد. برای مشاوره با همکاران ما در مؤسسه مهاجرتی صبا ویزا ارتباط باشید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید