لوگو صبا ویزا
اعزام دانشجو به آلمان

اعزام دانشجو به آلمان

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اعزام دانشجو به آلمان و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان

با توجه به استاندارد بالای آموزشی کشور آلمان و این امتیاز که اکثر دانشگاه های این کشور از نظر رنکینگ علمی در سطح بالایی قرار دارند، همه ساله، دانشجویان بین المللی از کشورهای مختلف جهان برای ادامه تحصیل به دانشگاه های مختلف کشور آلمان مهاجرت می کنند. معروف ترین دانشگاه های کشور آلمان که دانشجویان بین المللی بیشتر علاقه مند به تحصیل در آنها هستند، عبارتند از:

Technical University of Munich

LMU Munich

University of Heidelberg

Karlsruhe Institute of Technology

Humboldt University of Berlin

Free University of Berlin

 

اعزام دانشجو به آلمان

اعزام دانشجو به آلمان در مقطع کارشناسی

تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های آلمان عموما به زبان آلمانی و دربرخی از رشته ها ، به زبان انگلیسی است. برای پذیرش در این دوره نیاز به مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و همین طور ریز نمرات است. تحصیل در دانشگاه های آلمان برای دانشجویان خارجی رایگان یا بسیار کم هزینه است. هزینه زندگی هم برای یک دانشجوی خارجی در کشور آلمان با توجه به شهر محل اقامت دانشجو ، متفاوت خواهد بود. تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان بیشتر بر مبنای کار عملی و یادگیری مهارت استوار است. معمولاً دوره کارشناسی در کشور آلمان  حداقل ۳ سال به طول می انجامد. مدارک مورد نیاز برای تحصیل در این مقطع عبارتند از:

 • دریافت، تکمیل و ارسال فرم درخواست به صورت آنلاین
 • ترجمه رسمی انگلیسی یا آلمانی مدارک تحصیلی دیپلم
 • ترجمه رسمی انگلیسی یا آلمانی ریز نمرات تحصیلی دوره دیپلم
 • کپی پاسپورت معتبر
 • ارائه گواهی تمکن مالی ، به طوری که نشان دهد شما از نظر مالی در وضعیت مطلوبی قرار دارید
 • کپی شناسنامه یا کارت ملی
 • مدرک زبان آلمانی (برای تحصیل در رشته های انگلیسی زبان ، مدرک زبان مرتبط لازم است)
 • عکس پاسپورتی

اعزام دانشجو به آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد در آلمان می بایست در پایان دوره تحصیل خود ، پایان نامه یا پروژه عملی ارائه نمایند. دانشجو باید پایان نامه خود را  تحت نظارت استاد راهنما انجام دهد. برخی از دانشگاه های آلمان ، ارزیابی پایان نامه دوره کارشناسی ارشد را از طریق جلسه دفاع شفاهی (Thesis defense) انجام می دهند. فرایند دریافت مدرک فوق لیسانس در کشور آلمان از سیستم Bologna پیروی می کند؛ به این معنی که مقطع فوق لیسانس پس از اتمام مقطع لیسانس خواهد بود. اکثر دوره های کارشناسی ارشد در کشور آلمان به صورت آموزش محور Taught Course  هستند. دانشجویان در طول دوره فوق لیسانس ، دروس مختلف در رشته خود را آموزش می بینند و علاوه بر این  روی یک پروژه تحقیقاتی خاص نیز به عنوان پایان نامه خود کار می کنند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی کشور آلمان رایگان است. با این وجود، در برخی موارد استثنائاتی وجود دارد. دانشگاه های خصوصی (Private Universities)  شهریه دریافت می کنند.

 

اعزام دانشجو به آلمان

بورسیه های مختلفی هم برای دانشجویان بین المللی در آلمان وجود دارد؛ مثلا گرنت دانشجویی  ( Student grant ) که استاد راهنمای دانشجو او را برای دریافت بورسیه به میزان ۱۲۵۰ یورو در ماه معرفی می کند. طول دوره کارشناسی ارشد در کشور آلمان  ۲ سال یا ۴ ترم است که بستگی به رشته تحصیلی متقاضی دارد. دانشجو باید در طول دوره کارشناسی ارشد خود  ۱۲۰ واحد پاس کند  که ۹۰ واحد مربوط به دروس آموزشی و ۳۰ واحد مربوط به پایان نامه است. دوره های کارشناسی ارشد در آلمان اغلب به صورت کارشناسی ارشد علــــــوم (Master of Sciences) یا کارشناسی ارشد هنــــــر  of Arts) (Master ارائه می شود. تقسیم بندی دیگر دوره های ارشد به صورت Consecutive و Non-consecutive است.

دوره های  Consecutive که در این دوره از کارشناسی ارشد، رشته لیسانس داوطلب باید با رشته مقطع فوق لیسانس هم خوانی داشته باشد.  تحصیل در دوره های consecutive معمولا رایگان است. اکثر دوره های کارشناسی ارشد در کشور آلمان از نوع  consecutive است و دوره هایNon-consecutiven که در این دوره ها تمرکز بر روی رشته های خاص خواهد بود. برای مثال رشته هایی که نیازمند سابقه عملی و تجربی هم هست. دانشجویان عموماً برای تحصیل در این نوع از دوره ها ، می بایست شهریه پرداخت کنند.

مدارک مورد نیاز برای دوره کارشناسی ارشد در آلمان عبارتند از:

 • مدرک کارشناسی در رشته مرتبط از دانشگاه های معتبر
 • رزومه پژوهشی (CV)
 • مدرک زبان
 • رشته های مدیریت یا MBA ، ممکن است از متقاضیان درخواست ارائه مدارک زبان GMAT یا GRE داشته باشند.
 • انگیزه نامه (SOP)
 • آزمون ورودی (Entry Exam) که ممکن است در برخی رشته های پر متقاضی از متقاضیان گرفته شود

اعزام دانشجو به آلمان در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری در کشور آلمان، صرف نظر از ملیت، رایگان است و دانشجویان برای مدت زمان ۳ سال نیاز به پرداخت شهریه در این مقطع ندارند. در صورت طولانی تر شدن دوره دکتری، دانشجویان می بایست هزینه تحصیل سال های اضافی را پرداخت کنند. به طور کلی، ۲ نوع دوره دکتری در کشور آلمان وجود دارد که در هر ۲ دوره دانشجو باید پروژه تحقیقاتی انجام داده و پایان نامه ارائه کند. با این وجود، تفــــــاوت هایی هم در دوره های دکتری در کشور آلمان وجود دارد. دوره های دکتری آلمان به دو دسته تقسیم می شوند؛ در دوره های Traditional PhD  ، دانشجو بر روی یک پروژه تحقیقاتی خاص تحت نظارت استاد راهنما، مشغول به کار خواهد شد. او می تواند دوره دکتری خود را در یک دانشگاه یا موسسات تحقیقاتی غیر انتفاعی دانشگاهی انجام دهـــد . دوره های Traditional PhD    رشته های متنوع زیادی را بدون وجود محدودیت در رابطه با ددلاین یا سیلابس ها ارائه می دهند و در این دوره، تمرکز بیشتر بر روی انجام پایان نامه و ارائه آن است.

اکثر دانشجویان دکتری در کشور آلمان، تحصیل در دوره های Traditional را انتخاب می کنند  ولی در دوره های  Structured Doctoral Program   که عموما به طور گسترده به زبان انگلیسی برگزار می شوند،  دانشجویان می بایست علاوه بر ارائه پایان نامه، واحدهای آموزشی را هم بگذراند. دوره های Doctoral Program Structured  شامل گذراندن واحدهای درسی اجباری، سمینار و سخنرانی است و دانشجو به صورت انفرادی و در قالب یک گروه تحقیقاتی بر روی پروژه های پژوهشی گسترده تر کار می کند.

چنان چه شما در دوره Structured Doctoral Program را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید، می بایست چندین واحد درسی اجباری را که معمولاً برای دانشجویان دوره دکتری نیاز است، بگذرانید.  طول دوره دکتری در کشور آلمان با توجه به نوع دوره انتخابی متفاوت است. در دوره های  Traditional، معمولا طول دوره تحصیل ۴ سال و در دوره  Structured معمولا ۳ سال خواهد بود. ارزیابی شما در طول سخنرانی ها و سمینارهای مرتبط با کار پژوهشی تان ارزیابی خواهد شد. علاوه بر این، شما می بایست پایان نامه نیز ارائه کنید.

دانشجویان باید این موضوع را اثبات کنند که پایان نامه آنها موضوعی جدید و اصیل است و تاثیر قابل ملاحظه ای در پیشرفت رشته مورد نظر داشته است. بورسیه هایی هم برای دانشجویان بین المللی دکتری در آلمان تعریف شده که عبارتند از گرنت دانشجویی (Student grant)  که استاد راهنمای دانشجو او را برای دریافت بورسیه به میزان ۱۲۵۰ یورو در ماه از German National Academic Foundation معرفی می کند و بورسیه DAAD که بورسیه ارائه شده توسط سازمان German Academic Exchange Service  است و به میزان ۱۲۰۰ یورو در ماه به دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در دوره دکتری در آلمان تعلق می گیرد. همچنین دیگر  بورسیه، Stipendium Plus است که بورسیه اعطایی توسط ۱۳ سازمان مختلف در کشور آلمان برای دانشجویان دکتری است. مبلغ این بورسیه ۱۳۵۰ یورو در ماه است. چنانچه شما قصد تحصیل در دوره های Structured را دارید، باید برای بورسیه اقدام کنید و در صورت موفقیت، ماهیانه ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ یورو دریافت خواهید کرد.

مدارک لازم برای اقدام دکتری در آلمان عبارتند از:

 1. مدرک کارشناسی ارشد در رشته مرتبط از دانشگاه های معتبر
 2. مدرک زبان
 3. رزومه پژوهشی

اعزام دانشجو به آلمان

ویزای تحصیلی آلمان

در کشور آلمان برای دوره های مطالعاتی تا ۳ ماه و بیشتر از آن، نیاز به ویزای شنگن دارید. انواع ویزاهای تحصیلی کشور آلمان عبارتند از :  German Student Visa  که  ویزای استاندارد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در کشور آلمان است که برای ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان ، به صورت تمام وقت پذیرفته شده اند . ویزای نوع دیگر،  German Student Application Visa  است که مربوط به متقاضیانی است که قصد ثبت نام در دانشگاه های آلمان را دارند. این ویزا تنها برای انجام فرایند ثبت نام دانشگاهی اعتبار داشته و شخص با داشتن این ویزا ، قادر به تحصیل در کشور آلمان نیست  و  در آخر German Language Course Visa  که ویزای اختصاصی دوره های زبان در کشور آلمان است. مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از :

 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر
 • کارت ملی
 • عکس پاسپورتی
 • ویزاهای شنگن قبلی
 • ترجمه رسمی دانشنامه و ریز نمرات مقاطع قبلی به زبان انگلیسی یا آلمانی
 • مدرک زبان آلمانی یا مدرک زبان انگلیسی برای رشته هایی که تحصیل در آن ها به زبان انگلیسی است.
 • پاسپورت متقاضی و کپی کلیه صفحات آن.
 • نامه پذیرش تمام وقت از یکی از موسسات آموزشی معتبر در کشور آلمان. در این نامه باید اطلاعاتی از قبیل نام متقاضی دوره دکتری، نام رشته ای که در آن پذیرفته شده اید، مقطع تحصیلی و مدت زمان تحصیل ذکر شده باشد.
 • مدارک و مستندات که نشان دهنده توانایی شخص برای پرداخت هزینه های تحصیلی است، که از طرق زیر قابل اثبات است: گواهی تمکن مالی از حساب خود دانشجو که در یکی از بانک های کشور آلمان گشوده است مد نظر است؛ اما با توجه به اینکه انتقال پول از ایران به آلمان مشکل است، شما می توانید در زمان ارائه مدارک خود به سفارت، گواهی تمکن مالی حساب خود در یکی از بانک های کشور ایران را هم ارائه دهید که آن نیز قابل قبول است.
 • مدارک مربوط به اخذ بورسیه تحصیلی.
 • قرارداد همکاری پاره وقت که می بایست شامل مواردی از قبیل اینکه چند ساعت در هفته کار خواهید کرد، دستمزد و طول دوره قرارداد همکاری باشد.
 • ارائه مدارک و مستندات مبنی بر داشتن محل اقامت در کشور آلمان و اینکه پس از ورود به این کشور در کجا مستقر خواهید شد.
 • پرداخت وجه درخواست

وضعیت اقامت پس از تحصیل در آلمان

فارغ التحصیلان دانشگاه های کشور آلمان، چنانچه با موفقیت و کسب نمرات بالا دوره لیسانس خود را طی نمایند، از شانس خوبی برای یافتن موقعیت های شغلی مناسب با درآمد خوب برخوردار خواهند بود. با توجه به استاندارد بالای آموزشی کشور آلمان، سابقه تحصیل در اکثر دانشگاه های این کشور یک مزیت و امتیاز برای فارغ التحصیلانی که قصد اقامت و کار در کشور آلمان را دارند، محسوب می شود.  به خصوص در مقطع دکتری شرایط برای کسب کرسی آموزشی و تدریس و پژوهش در این کشور فراهم است؛ فارغ التحصیلان دوره دکتری در کشور آلمان تا ۱۸ ماه پس از اتمام دوره تحصیل خود فرصت دارند که برای یافتن کار مورد نظر خود اقدام کنند.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. حسین ناموران
  30 اردیبهشت 1399
  پاسخ

  تحصیل و کار

برای مشاوره رایگان کلیک کنید