لوگو صبا ویزا
اعزام دانشجو به ایتالیا

اعزام دانشجو به ایتالیا

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اعزام دانشجو به ایتالیا و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان

اعزام دانشجو به خارج از کشور و تحصیل در دانشگاه‌های معتبر جهان همواره یکی از آرزوهای بسیاری از دانشجویان بوده است. کشور ایتالیا با داشتن دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی برتر، یکی از مقاصد اصلی دانشجویان خارجی است. در این مقاله به بررسی جنبه‌های مختلف اعزام دانشجو به ایتالیا پرداخته شده است. ابتدا به اهمیت و ضرورت تحصیل در خارج از کشور و مزایای آن پرداخته می‌شود. سپس شرایط و مراحل درخواست، پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا تشریح می‌گردد. در ادامه به بررسی هزینه‌های تحصیل و معیشت در ایتالیا و راهکارهای تأمین هزینه پرداخته خواهد شد. در نهایت، چالش‌ها و مشکلات احتمالی دانشجویان اعزامی به ایتالیا و راهکارهای مقابله با آن‌ها ارائه می‌گردد پس در کنار ما باشید.

مزایای اعزام دانشجو به ایتالیا

اعزام دانشجو به ایتالیا فرصتی استثنایی برای دانشجویان ایرانی تا دانش و تجربیات خود را ارتقا دهند و دیدگاهشان نسبت به دنیا گسترده‌تر شود. دانشجویان می‌توانند در بهترین دانشگاه‌های ایتالیا مثل دانشگاه بولونیا، پلی‌تکنیک میلان و دانشگاه رم تحصیل کنند. آموزش در این دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی باعث افزایش سطح دانش تخصصی و عمومی دانشجویان می‌شود. همچنین آشنایی با روش‌های نوین آموزشی و پژوهشی از دیگر مزایای تحصیل در ایتالیا است.

از طرفی اعزام به ایتالیا فرصتی استثنایی برای دانشجویان ایرانی تا با فرهنگ، عادات و رفتارهای اجتماعی متفاوتی آشنا شوند. زندگی در ایتالیا باعث گسترش دیدگاه‌ها و تقویت مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی دانشجویان می‌شود. آشنایی با زبان و فرهنگ ایتالیایی نیز یک مزیت شغلی برای آینده دانشجویان به حساب می‌آید. در کل اعزام به ایتالیا یک تجربه بسیار ارزشمند و غنی‌کننده است که تاثیر زیادی بر زندگی علمی و شخصی دانشجویان خواهد گذاشت.

اعزام دانشجو به ایتالیا

فرایند اعزام دانشجو به ایتالیا

فرایند اعزام دانشجو به ایتالیا مراحل مشخصی دارد که دانشجویان باید آن‌ها را طی کنند. اول از همه دانشجویان باید درباره شرایط و ضوابط اعزام به ایتالیا از طریق سازمان سنجش و یا سفارت ایتالیا اطلاعات کسب کنند. شرط اصلی پذیرش، داشتن مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی در سطح مشخص است. همچنین دانشجو باید معدل و سوابق تحصیلی خوبی داشته باشد.

همچنین دانشجو باید در آزمون‌های مربوطه شرکت کند و نمره لازم را کسب نماید. معمولاً آزمون زبان و آزمون عمومی گرفته می‌شود. سپس، دانشجو درصورت قبولی باید درخواست پذیرش خود را به همراه مدارک لازم برای دانشگاه مورد نظر ارسال کند. پس از دریافت پذیرش از دانشگاه، دانشجو می‌تواند ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کند. سپس با انجام هماهنگی‌های لازم، سفر خود به ایتالیا را برنامه‌ریزی می‌کند. فرایند اعزام دانشجویان ایرانی به ایتالیا نیازمند طی مراحلی چون آزمون زبان، اخذ پذیرش، دریافت ویزا و برنامه‌ریزی سفر است که دانشجویان باید با دقت و حوصله این مراحل را پشت سر بگذارند.

سیستم آموزش ایتالیا یک سیستم خلاق بر پایه کار گروهی است که برای دانشجویان بین المللی امکان آشنایی با فرهنگ های مختلف را فراهم می کند. با توجه به مزایای مختلف تحصیلی که کشور ایتالیا ارائه می دهد، نظیر تحصیل در دانشگاه های معتبر و مورد تائید وزارت علوم ایران و همچنین زندگی در کشوری که استانداردهای رفاهی مناسبی دارد، دانشگاه های کشور ایتالیا (تحصیل در ایتالیا)در سال های اخیر مورد استقبال متقاضیان ایرانی قرار گرفته اند. در کشور ایتالیا ۳۰ دانشگاه وجود دارد که قدیمی ترین آن ها دانشگاه بولونا (University of Bologna) یکی از اولین و قدیمی ترین دانشگاه های جهان محسوب می شود .

بهترین دانشگاه های ایتالیا برای اعزام دانشجو

ایتالیا دارای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی بسیار معتبری است که می‌تواند انتخاب‌های خوبی برای اعزام دانشجو باشد.  دانشگاه بولونیا یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های اروپا به شمار می‌رود که در شهر بولونیا قرار دارد. این دانشگاه در رشته‌های متنوعی از جمله پزشکی، مهندسی، علوم انسانی و هنر شهرت جهانی دارد. دانشگاه پلی‌تکنیک میلان نیز یکی دیگر از دانشگاه‌های مطرح برای اعزام دانشجو است که بویژه در زمینه‌های فنی مهندسی شناخته شده است.

دانشگاه رم ساپینزا نیز در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد و یکی از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا محسوب می‌شود. این دانشگاه دارای دانشکده‌ها و رشته‌های متنوعی است و محیطی بین‌المللی دارد. علاوه بر این‌ها، دانشگاه‌هایی مثل میلان، پیزا، پادووا، فلورانس و ونیز نیز گزینه‌های خوبی برای اعزام دانشجو هستند. دانشگاه‌های ایتالیا از استانداردهای بالای آموزشی برخوردارند و می‌توانند تجربه‌ای مفید و غنی‌کننده برای دانشجویان ایرانی فراهم کنند. انتخاب دانشگاه مناسب بستگی به رشته و علایق تحصیلی دانشجو دارد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا

تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های ایتالیا عموما به زبان ایتالیایی است. اما در برخی از رشته ها در دوره کارشناسی به زبان انگلیسی است. دانشجو در دوره لیسانس دانش حرفه ای خاصی را به همراه آموزش متدهای علمی فرا خواهد گرفت. در رابطه با دوره های ادغامی لیسانس و کارشناسی ارشد ، دانشجویان باید ۳۶۰ واحد آموزشی را بگذرانند تا مدرک دریافت کنند. دانشجویان دوره لیسانس ، همواره مورد ارزیابی قرار گرفته و نمره دریافت می کنند. دوره کارشناسی در کشور ایتالیا معمولاً ۳ سال به طول می انجامد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش دوره لیسانس کشور ایتالیا عبارتند از :

 • دیپلم متوسطه که دوازده ساله علاوه بر تحصیل دانشگاهی(یا یازده سال به همراه دو سال تحصیل دانشگاهی)
 • پاسپورت معتبر با اعتبار ۶ ماهه
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • ارائه مدرک زبان ایتالیایی

ممکن است برخی از دانشگاه های ایتالیا از متقاضیان درخواست کنند شرکت در آزمون ورودی را داشته باشند. آزمون به زبان ایتالیایی برگزار شده و متقاضی تنها در صورتی که سطح زبان مورد نظر دانشگاه را ارائه کند، می تواند در این آزمون شرکت نماید.

 • بیمه درمانی در ایتالیا اجباری است تا هزینه های پزشکی که امکان دارد در طول دوران تحصیل با آن مواجهه شود را پوشش دهد.
 • ارائه گواهی تمکن مالی، به طوری که نشان دهد شما از نظر مالی در وضعیت مطلوبی هستید.
 • مدرک زبان نمره آیلتس با نمره ۶

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کشور ایتالیا

نخستین گام برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا ، یافتن دانشگاه مورد نظر با توجه به رشته تحصیلی است. توصیه می شود که متقاضیان قبل از ارسال مدارک خود، کلیه نمرات مقاطع تحصیلی خود را بر اساس سیستم نمره دهی کشور ایتالیا معادل سازی نمایند. بر اساس دانشگاه و نوع رشته مورد نظر ، متوسط هزینه دریافتی از دانشجویان ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو در سال خواهد بود.

به طور کلی مزایای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد کشور ایتالیا به شرح زیر است:

 • تحصیل با شهریه ای معقول
 • فرصت های مطالعاتی در کشور ایتالیا که به عنوان یکی از اعضای اصلی جامعه علمی اتحادیه اروپا ، لینک های ارتباطی بسیار خوبی با دانشگاه های اروپایی و سایر دانشگاه های دنیا دارد.
 • زندگی در کشوری با فرهنگ غنی.
 • کشوری با مناظر طبیعی بکر و دیدنی.

معمولاً دوره کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا  ۲ سال و ۴ ترم به طول می انجامد و شامل ۱۲۰ ECT است. دانشجو در طول دوره کارشناسی ارشد در کلاس های مختلف شرکت خواهد کرد. علاوه بر این ، او می بایست پایان نامه نیز ارائه نماید. پایان نامه دانشجو باید در سال دوم تحصیل برای ارزیابی به کمیته دانشگاه ارسال گردد. پایان نامه دانشجویان فوق لیسانس ، ۳۰ واحد را شامل می شود. به طور کلی ، بخش اعظم دوره کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا ، مربوط به ارائه های پژوهشی ، کار گروهی و گذراندن دوره های پژوهشی است. ترم ۴ دوره ارشد مربوط به ارائه پایان نامه است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود. طبیعی است که شهریه دوره های که به زبان انگلیسی برگزار می شوند، بالاتر از دوره هایی است که در آن زبان تدریس ایتالیایی است.

اکثر دانشگاه های ایتالیا یک حداقل شهریه برای ثبت نام و یک حداکثر شهریه دارند. علاوه بر این شهریه دانشگاه های خصوصی به مراتب بیشتر از شهریه دانشگاه های دولتی است. به طور کلی ، هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی در مقطع ارشد در دوره های انگلیسی زبان دانشگاه های خصوصی سالیانه۱۲ هزار یورو است. علاوه بر این ، متقاضیان می بایست ۱۰۰ یورو برای ارسال درخواست ، هزینه پرداخت نمایند.

مدارک مورد نیاز به منظور اقدام برای دوره فوق لیسانس کشور ایتالیا

در صورتی که از متقاضی درخواست شود که در آزمون ورودی نیز شرکت نماید. چنانچه شما متقاضی ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته هایی نظیر اقتصاد ، مدیریت و تجارت باشید ، ممکن است از شما درخواست شود تا آزمون GRE و GMAT ارائه نمائید. سایر مدارک مورد نیاز برای پروسه اخذ پذیرش عبارتست از :

 • دارا بودن مدرک کارشناسی در رشته های مرتبط از دانشگاه های معتبر
 • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه رسمی ریزنمرات آخرین مدرک تحصیلی
 • رزومه پژوهشی مناسب
 • گذرنامه با اعتبار ۶ ماهه
 • انگیزه نامه (SOP)
 • مدرک زبان ایتالیایی برای دوره هایی که تدریس در آن ها به زبان ایتالیایی انجام می شود .
 • مدرک زبان انگلیسی. برخی از دوره های کارشناسی ارشد در ایتالیا به صورت کامل و یا بخشی از آن ، به زبان انگلیسی تدریس می شود .
 • معرفی ۲ نفر از اساتید عضو هیئت علمی دانشگاه به عنوان رفرنس.

تحصیل مقطع دکتری در کشور ایتالیا

کشور ایتالیا دارای جایگاهی مناسب از نظر کیفیت آموزش عالی، زیرساخت های پژوهشی ، روش آموزش ، مطالعات کم هزینه و چشم اندازحرفه ای است. کشور ایتالیا همانند سایر کشورها پیشتاز در بحث تحصیل به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکتری توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان شرایط ویژه ای را جهت تسهیل دوره دکتری در این کشور فراهم آورده است. سیستم اپلای کشور ایتالیا بر مبنای فرایند Bologna است و نوع دوره دکتری در کشور ایتالیا وجود دارد:

The Traditional PhD که در این دوره، دانشجو بر روی یک پروژه تحقیقاتی خاص تحت نظارت استاد راهنما، مشغول به کار خواهد

Diploma accademico di formazione alla ricerca که این مدرک توسط موسسات آموزشی با سطح بالای هنر و موسیقی ارائه می شود. برخی از دانشگاه های ایتالیایی دوره های دکتری با همکاری سایر دانشگاه های بین المللی تحت عنوانInternational Doctoral Program  و یا با همکاری صنایع تحت عنوانInternational Doctoral Program  ارائه می کنند. طول دوره دکتری در کشور ایتالیا با توجه به نوع دوره انتخابی متفاوت است. با این وجود ، معمولاً دوره های دکتری در کشور ایتالیا ۳ تا ۴ سال است. با توجه به استاندارد بالای آموزشی کشور ایتالیا ، فارغ التحصیلان دکتری دانشگاه های این کشور از شانس بالایی برای یافتن موقعیت های شغلی مناسب با درآمد خوب برخوردار خواهند بود. فارغ التحصیلان دوره دکتری در کشور ایتالیا  ۶ ماه تا یک سال  پس از اتمام دوره تحصیل خود فرصت دارند تا برای یافتن کار مورد نظر خود اقدام نمایند. در صورتی که فرد بتواند کار پیدا کند می تواند برای اخذ کارت آبی اروپا (Blue Card) اقدام نماید. از شروط اصلی دریافت کارت آبی، برخورداری از درآمد مکفی سالیانه است. با داشتن این کارت می توان برای بلند مدت در کشور ایتالیا ساکن شد.

مدارک مورد نیاز برای دکتری در ایتالیا

 • مدرک کارشناسی ارشد در رشته مرتبط از دانشگاه های معتبر.

متقاضیانی که خارج از ایتالیا تحصیل کرده باشند می بایست برای تائید مدارک تحصیلی خود اقدام کنند. توصیه می شود که با دانشگاه مورد نظر مکاتبه کنید تا نحوه ارزیابی مدارک مشخص شود. عموماً متقاضیان برای تائید مدارک تحصیلی خود به سفارت ایتالیا مراجعه می کنند.

 • رزومه پژوهشی
 • مدرک زبان
 • مدرک زبان انگلیسی مورد قبول برای اپلای IELTS , TOEFL , TOEIC
 • مدرک زبان ایتالیایی مورد قبول برای اپلای CILS , CELI
 • ارائه نام یک استاد راهنما که می بایست از اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور ایتالیا باشد.
 • ارائه نام ۲ عضو هیئت علمی یا اساتید عضو هیئت علمی دانشگاه به عنوان .Academic Referee
 • انگیزه نامه (SOP)
 • ارائه پروپوزال در صورت درخواست دانشگاه
اعزام دانشجو به ایتالیا

هزینه‌های اعزام دانشجویان به ایتالیا

هزینه‌های اعزام دانشجو به ایتالیا شامل هزینه‌های مختلفی است که دانشجویان باید به آن‌ها توجه داشته باشند. اول از همه هزینه‌های ثبت‌نام و شهریه دانشگاه مد نظر است که بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود. البته در برخی موارد امکان دریافت بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد. هزینه زندگی در ایتالیا از جمله اجاره مسکن، خوراک، پوشاک و ایاب و ذهاب از دیگر هزینه‌های عمده به شمار می‌رود که می‌تواند در حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه باشد.

هزینه بلیط رفت و برگشت، ویزا، بیمه درمانی و هزینه‌های اولیه زندگی مثل خرید وسایل ضروری نیز باید مد نظر قرار گیرد. بنابراین به طور کلی می‌توان گفت که هزینه زندگی برای یک دانشجوی خارجی در ایتالیا در حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در ماه خواهد بود. در مجموع پیش‌بینی و محاسبه دقیق هزینه‌ها و تامین مالی لازم قبل از سفر بسیار حائز اهمیت است. البته تلاش برای دریافت بورسیه تحصیلی و پیدا کردن شغل پاره‌وقت نیز می‌تواند در کاهش هزینه‌ها اثرگذار باشد.

شرایط زندگی در ایتالیا بعد از اعزام دانشجو

شرایط زندگی برای دانشجویان ایرانی پس از اعزام به ایتالیا، تفاوت‌هایی با زندگی در ایران خواهد داشت که سازگاری با آن‌ها در ابتدا کمی سخت و چالش‌برانگیز است. از جمله مواردی که دانشجویان باید به آن عادت کنند، سبک زندگی متفاوت، قوانین و مقررات ناآشنا، عادات رفتاری و ارتباطی جدید، نوع غذاها و حتی آب و هوای متفاوت است. البته یادگیری زبان ایتالیایی نیز یکی از مسائلی است که با آن مواجه می‌شوید. اما به تدریج و با گذر زمان دانشجویان می‌توانند با این تفاوت‌ها سازگار شوند.

از طرف دیگر، زندگی در ایتالیا فرصت‌ها و تجربیات بسیار ارزشمندی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. آشنایی با فرهنگ و تمدن غنی ایتالیا و سفر به شهرهای زیبا و جاذبه‌های گردشگری آن خاطرات خوشایندی برای دانشجویان رقم خواهد زد. همچنین ارتباط با افراد جدید از فرهنگ‌های مختلف موجب گسترش دیدگاه‌های اجتماعی و فرهنگی آن‌ها خواهد شد. با وجود چالش‌های اولیه، تجربه زندگی و تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان ایرانی بسیار ارزشمند و غنی‌کننده خواهد بود.

کار حین تحصیل پس از اعزام دانشجویان به ایتالیا

امکان کار حین تحصیل پس از اعزام دانشجو به ایتالیا وجود دارد که البته نیازمند رعایت برخی نکات و ملاحظات است. از آنجا که هزینه زندگی در ایتالیا نسبتاً بالاست، بسیاری از دانشجویان تمایل دارند تا با کار کردن همزمان با تحصیل، بخشی از هزینه‌های خود را تامین کنند. البته ساعات کاری آن‌ها محدود است و نباید بیش از ۲۰ ساعت در هفته باشد تا بر تحصیلشان تاثیر منفی نداشته باشد.

مشاغلی مانند کار در رستوران، کافه، فروشگاه یا انجام کارهایی مثل نگهداری از کودک، تدریس زبان و غیره از جمله مواردی هستند که دانشجویان می‌توانند به آن‌ها بپردازند. البته یافتن کار مناسب نیازمند صرف وقت و جستجو است. آشنایی با زبان ایتالیایی نیز می‌تواند به دانشجویان در یافتن کار مورد نظرشان کمک شایانی کند. کار کردن همزمان با تحصیل در ایتالیا امکان‌پذیر است و می‌تواند راهی مناسب برای تامین بخشی از هزینه‌های دانشجویان باشد. البته رعایت تعادل میان کار و درس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بورسیه تحصیلی برای اعزام دانشجو به ایتالیا

امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان ایرانی جهت اعزام به ایتالیا وجود دارد که البته رقابت برای دریافت آن‌ها بسیار زیاد است. دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ایتالیا تعداد محدودی بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. این بورسیه‌ها می‌تواند شامل تخفیف در شهریه یا پوشش کامل شهریه و حتی هزینه‌های زندگی باشد. البته دریافت این بورسیه‌ها مستلزم داشتن سوابق تحصیلی برجسته، معدل بالا و نمرات عالی در آزمون‌های زبان است.

علاوه بر دانشگاه‌ها، برخی موسسات و بنیادهای ایتالیایی و نیز سفارت ایتالیا در تهران نیز بورسیه‌هایی برای متقاضیان ایرانی ارائه می‌دهند که البته رقابت برای دریافت آن‌ها نیز بسیار زیاد است. بنابراین دانشجویان باید تلاش کنند تا ضمن کسب مدارک و مستندات لازم، برای دریافت این بورسیه‌ها اقدام نمایند. اگرچه دریافت بورسیه تحصیلی راهکار مناسبی برای کاهش هزینه‌های سنگین اعزام به ایتالیا است، ولی کسب آن نیازمند تلاش و رقابت زیادی است و دانشجویان باید برای آن برنامه‌ریزی کنند. با داشتن بورسیه مسلما مهاجرت به دانشگاه های ایتالیا بسیار آسان‌تر خواهد بود.

شرایط اعزام دانشجویان به ایتالیا از طریق پذیرش تحصیلی

دانشجویان ایرانی می‌توانند با پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ایتالیا اقدام به اعزام و تحصیل در این کشور کنند. ابتدا دانشجو باید شرایط و ضوابط پذیرش دانشگاه یا رشته مورد نظر خود را بررسی کند. معمولاً نیاز به مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی و کسب نمره مشخصی در آزمون‌های استاندارد مثل IELTS وجود دارد. سپس دانشجو باید با توجه به ضوابط، درخواست پذیرش خود را ارسال کند.

پس از دریافت پذیرش، دانشجو ملزم است مدارک و مستندات لازم مثل مدرک تحصیلی، ریز نمرات و ترجمه مدارک را ارائه دهد تا پذیرش قطعی شود. سپس باید جهت دریافت ویزای تحصیلی اقدام کند. همچنین پیش از سفر باید هزینه‌های تحصیل و اقامت خود را پیش‌بینی و تأمین کند. اعزام دانشجو از طریق پذیرش تحصیلی نیازمند طی مراحلی از جمله ارزیابی شرایط پذیرش، اخذ پذیرش، تکمیل مدارک، دریافت ویزا و برنامه‌ریزی سفر است. رعایت دقیق ضوابط و ارائه به موقع مدارک تعیین‌کننده موفقیت در اعزام دانشجو به ایتالیا خواهد بود.

شرایط اعزام دانشجو به ایتالیا از طریق وزارت علوم

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران هر ساله تعداد محدودی از دانشجویان را برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به کشورهای مختلف از جمله ایتالیا اعزام می‌کند. دانشجویان برای استفاده از این ظرفیت‌ها، باید در آزمون ورودی اعزام دانشجو به خارج که توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود، شرکت کنند. این آزمون شامل سؤالات عمومی و اختصاصی رشته مورد نظر است. سپس بر اساس نمرات، اسامی پذیرفته‌شدگان اعلام می‌شود.

دانشجویان منتخب باید مدارک لازم از جمله مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی، مدارک تحصیلی و پذیرش از دانشگاه مقصد را ارائه دهند. سپس دانشجو با هماهنگی وزارت علوم اعزام خواهند شد. در این روش وزارت علوم هزینه‌های تحصیلی را پرداخت می‌کند. اعزام از طریق وزارت علوم فرایندی رقابتی دارد و دانشجویان باید با موفقیت مراحل آن از جمله آزمون ورودی و ارائه مدارک را طی کنند.

مدارک لازم برای اعزام دانشجویان به ایتالیا

آماده سازی و تکمیل مدارک لازم، از مراحل مهم و حیاتی فرآیند اعزام دانشجو به خارج از کشور و بویژه به ایتالیا محسوب می‌شود. بدون داشتن مدارک کامل و معتبر، امکان پذیرش دانشجو از سوی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ایتالیا وجود ندارد. همچنین صدور ویزای تحصیلی برای اعزام شدگان منوط به ارائه مستندات و مدارک لازم است. بنابراین تهیه و تکمیل صحیح مدارک، نقشی اساسی در موفقیت فرآیند پذیرش و اعزام دانشجویان به ایتالیا دارد. مدارک لازم برای اعزام دانشجو به ایتالیا شامل موارد زیر است.

 • مدرک تحصیلی دانشگاهی قبلی
 • ریز نمرات دوره کارشناسی
 • مدرک زبان معتبر مثل IELTS یا TOEFL یا مدرک ایتالیایی
 • ترجمه رسمی مدارک به زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • مدارک و مستندات مربوط به پذیرش از دانشگاه مقصد
 • گذرنامه معتبر
 • عکس پرسنلی
 • مدارک تمکن مالی
 • مدارک مربوط به بورسیه تحصیلی (در صورت وجود)
اعزام دانشجو به ایتالیا

شرایط مسکن دانشجویی پس از اعزام به ایتالیا

مسئله مسکن یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان اعزامی به ایتالیاست. دانشگاه‌های ایتالیا معمولاً خوابگاه‌های دانشجویی دارند اما تعداد جای آن‌ها محدود است و بسیاری از دانشجویان نمی‌توانند در آن‌ها سکونت کنند. به همین دلیل اکثر دانشجویان مجبورند خودشان مسکن مناسبی پیدا کنند. اجاره آپارتمان در شهرهای بزرگ ایتالیا مانند رم، میلان و فلورانس بالاست و دانشجویان باید از نظر مالی تامین باشند. با این حال دانشجویانی که بورسیه هستند از این نظر دغدغه کمتری خواهند داشت.

راه حل مناسب این است که دانشجویان سعی کنند در شهرها و مناطق ارزان‌تر و نزدیک به دانشگاه محل تحصیل خود مسکن پیدا کنند. همچنین سکونت در آپارتمان‌های اشتراکی و یا اجاره اتاق‌های خوابگاهی در منازل شخصی از دیگر گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه برای دانشجویان است. البته دانشجویان باید هنگام انتخاب مسکن به مسائل ایمنی و فاصله تا دانشگاه نیز توجه کنند. در اعزام دانشجو به ایتالیا باید تمامی این موارد در نظر گرفته شود.

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا برای اعزام دانشجو به ایتالیا

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا یکی از مراحل مهم قبل از اعزام دانشجو به این کشور است. دانشجو باید برای دریافت این ویزا به سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود مراجعه کند. مدارک مورد نیاز شامل مدارک شناسایی، پذیرش از دانشگاه ایتالیا، و مدارک مالی است که نشان دهد دانشجو توانایی مالی برای ادامه تحصیل در ایتالیا را دارد.

روند صدور ویزا معمولاً چند هفته تا چند ماه به طول می‌انجامد. بنابراین دانشجو باید حداقل ۲ تا ۳ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی، اقدامات لازم برای درخواست ویزا را انجام دهد. همچنین پس از دریافت ویزا، دانشجو موظف است حداکثر ظرف ۳ ماه به ایتالیا سفر کند. در غیر این صورت ویزای صادر شده باطل می‌شود و دانشجو مجبور است مجددا برای صدور ویزا اقدام نماید. بنابراین توصیه می‌شود دانشجو پس از دریافت ویزا در اسرع وقت برای تحصیل به ایتالیا برود.

مدرک زبان مورد نیاز برای اعزام دانشجویان به ایتالیا

یکی از مدارک مهم و الزامی برای اعزام دانشجو به ایتالیا، داشتن مدرک معتبر زبان ایتالیایی یا انگلیسی است. دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ایتالیا برای پذیرش دانشجویان خارجی، نیاز به ارائه مدرکی دال بر تسلط آن‌ها به زبان ایتالیایی دارند. در صورتی که شما در رشته‌‌ای شرکت کنید که به زبان انگلیسی ارائه می‌شود، باید مدارکی نظیر تافل یا آیلتس را ارائه دهید.

رایج‌ترین مدارک زبان ایتالیایی که دانشجویان ایرانی می‌توانند قبل از اعزام اخذ کنند عبارتند از: آزمون PLIDA که توسط موسسه زبان ایتالیایی دانته آلیگیری برگزار می‌شود، مدرک CELI و CILS که توسط دانشگاه پروجا و سینا صادر می‌شود و مدرک  CERTITICATO IT که توسط انجمن زبان ایتالیایی پاویا صادر می‌گردد. بسته به نوع دوره و دانشگاه مقصد، معمولا داشتن مدرک زبان ایتالیایی سطح B1 تا C1 الزامی است.

شرایط شغلی پس از فارغ التحصیلی دانشجویان در ایتالیا

دانشجویان خارجی در ایتالیا می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی برای یافتن شغل و ماندن در این کشور اقدام کنند. البته شرایط برای مهاجرت شغلی به ایتالیا چندان آسان نیست. در این کشور نرخ بیکاری بالاست و رقابت شدیدی برای یافتن شغل وجود دارد. دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های ایتالیا می‌توانند برای دوره‌ای یک ساله در این کشور به جستجوی کار بپردازند.

داشتن مهارت‌های زبان ایتالیایی در سطح بالا، تسلط به زبان انگلیسی و مهارت‌های رایانه‌ای از جمله مزایایی هستند که می‌تواند به دانشجویان فارغ‌التحصیل برای یافتن شغل کمک کند. در مجموع در ایتالیا بازار کار برای دانشجویان خارجی پس از فارغ التحصیلی با وجود رقابتی بودن بسیار مناسب است و افراد در صورت داشتن مهارت‌های لازم می‌توانند فرصت شغلی مناسبی پیدا کنند.

سوالات متداول

هزینه زندگی برای یک دانشجو در ایتالیا چقدر است؟

بسته به شهر محل تحصیل، هزینه زندگی ماهانه حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو خواهد بود که شامل اجاره خوابگاه، غذا و هزینه‌های جاری است.

آیا بدون داشتن مدرک زبان می‌توان برای تحصیل به ایتالیا رفت؟

داشتن مدرک زبان ایتالیایی در سطح مشخص شده توسط دانشگاه الزامی است، ولی ممکن است دانشگاه دوره آموزش زبان نیز برگزار کند.

چه رشته‌هایی در ایتالیا محبوب هستند؟

رشته‌های مهندسی، هنر، طراحی، مد و علوم پایه از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در ایتالیا هستند.

سخن پایانی

اعزام دانشجو به ایتالیا فرصتی ارزشمند برای تحصیل در یکی از معتبرترین نظام‌های آموزش عالی دنیاست. اما پیش از اقدام باید شرایط لازم برای تحصیل در این کشور را فراهم کرد. با وجود چالش‌های پیش رو، تجربه تحصیل در ایتالیا می‌تواند در رشد علمی و فرهنگی دانشجو تاثیر بسزایی داشته باشد. از همین رو موسسه مهاجرتی صباویزا لحظه به لحظه در کنار شماست تا بتوانید زندگی تحصیلی جدید خود را در ایتالیا شروع کنید. فقط کافی است که با مشاوران ما تماس بگیرید تا شما را در جریان مراحل لازم برای اعزام قرار دهند.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید