لوگو صبا ویزا
اقامت سرمایه گذاری در سوئد

اقامت سرمایه گذاری در سوئد

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اقامت سرمایه گذاری در سوئد و جزئیات ثبت نام درآن را به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان

سوئد کشوری است که به خاطر ثبات اقتصادی و رشد بالایی در شاخص تولید ناخالص ملی، شناخته شده است. این کشور در شمال اروپا واقع شده و سطح کیفی زندگی در آن بسیار بالاست. توسعه صنعتی بخشی از برنامه و سیاست دولتمردان این کشور بوده که تا حد زیادی در این امر موفق بوده‌اند. همین امر باعث شده تا توجه بسیاری برای سرمایه گذاری در سوئد از سراسر جهان به سمت این کشور معطوف شود.

سالانه تعداد زیادی از اروپاییان این کشور را به عنوان مقصد سرمایه گذاری انتخاب می‌کنند اما این امر فقط مختص به اروپایی‌ها نیست و مهاجران بسیاری از سراسر دنیا از فرصت های سرمایه گذاری در سوئد برای اخذ اقامت استفاده می‌کنند. برای رسیدن به این هدف راه‌های بسیاری وجود دارد که در ادامه بررسی کرده‌ایم.

چرا سرمایه گذاری در سوئد؟

امتیاز آزادی اقتصادی سوئد 74.9 است که اقتصاد آن را در رتبه 22 جهانی در سال 2020 قرار می‌دهد. همچنین در بین 45 کشور منطقه اروپا در رده دوازدهم قرار دارد و امتیاز کلی آن بسیار بالاتر از میانگین منطقه‌ای و جهانی است. اقتصاد سوئد بیش از یک دهه است که عمدتاً پیشرو و آزاد ارزیابی می‌شود. رشد تولید ناخالص داخلی طی پنج سال گذشته بسیار خوب بوده است. این چشم‌انداز رشد اقتصادی پایدار در سوئد را افزایش داده است و زمینه‌ساز این شده تا توجه بسیاری برای سرمایه‌ گذاری در سوئد جلب شود. در واقع سوئد با نیروی کار بسیار ماهر، فراهم کردن موقعیت برای جلب سرمایه بین المللی و اقتصادی پایدار یک رهبر جهانی در نوآوری است.

این کشور با برخورداری از زیرساخت‌های اقتصادی در کلاس جهانی برای مشاغل، بزرگترین بازار سرمایه اسکاندیناوی در تجارت آزاد جهان را دارد. سرمایه گذاری در سوئد در صنایع مختلف از جمله خودرو، تولید برق و انرژی، کاغذ و چوب، دارو، فناوری اطلاعات و … امکان‌پذیر است که البته هر کدام شرایط خاص خود را دارد که باید پیش از اقدام برای این کار در نظر داشت.

اقامت سرمایه گذاری در سوئد

 

روش‌های مختلف برای سرمایه گذاری در سوئد

همانگونه که اشاره شد سوئد در منطقه‌ای واقع شده است که مرکز توجه بسیاری برای سرمایه گذاری است. این کشور یکی از باثبات‌ترین و امن‌ترین مکان‌ها از نظر سیاسی و اقتصادی در سراسر جهان است. اقامت از راه سرمایه گذاری در سوئد برنامه‌ای است که در آن دولت این کشور از سرمایه‌گذاران خارجی با ارزش خالص بالا برای ورود به سوئد استقبال می‌کند. سوئد به عنوان یک کشور پیشرفته و با اقتصادی که  مدام در حال رشد است به گزینه‌ای امن برای سرمایه گذاران جهت اخذ اقامت یا دریافت بازده تضمین شده تبدیل می‌کند. البته روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که عبارتند از:

سرمایه گذاری در سوئد از طریق خرید ملک و خانه

در حالی که بیشتر شهرهای بزرگ سوئد با کمبود مسکن روبرو هستند، یافتن ملکی برای خرید آسان‌تر از اجاره است. با قیمت مقرون به صرفه املاک در مناطق روستایی، تعداد مهاجران متقاضی خرید ملک در سوئد در حال افزایش است. در این زمینه چند نکته وجود دارد که باید به آن توجه کرد:

مهمترین نکته اینکه شما به عنوان مهاجر مجاز به خرید ملک برای سرمایه گذاری در سوئد هستید. با این حال، روند و زمان لازم براساس ملیت شما متفاوت خواهد بود. اگر شهروند اتحادیه اروپا یا شمال اروپا هستید، حق اقامت در سوئد را دارید (به شرطی که کار کنید، تحصیل کنید یا خودکفا باشید) بنابراین می‌توانید راحت‌تر برای خرید ملک اقدام کرده و مراحل اخذ اقامت را بلافاصله آغاز کنید. اگر شهروند کشور سوم هستید، برای ورود و اقامت در سوئد به ویزا و مجوز اقامت احتیاج دارید که به این معنی است که باید مدت زمان بیشتری منتظر بمانید تا امنیت اقامت شما در سوئد تأمین شود.

نکته مهم بعدی این است که سرمایه گذاری در سوئد از راه خرید ملک دارای سودآوری زیادی است اما از این نمی‌توان اقامت گرفت. بنابراین اگر به دنبال اقامت در این کشور هستید ترجیحاً باید راه‌های دیگر را برای این امر انتخاب و امتحان کنید.

 

در نهایت هم اینکه هر شخص حقیقی و حقوقی که دارای منابع مالی مکفی برای این کار است می‌تواند به راحتی از طریق سیستم پیشنهاد که برای خرید املاک در سوئد جاری است، خانه مدنظر خود را بخرد. طبق این سیستم صاحب ملک و خانه پیشنهاد خود را در مورد قیمت مطرح می‌کند، شما هم طبق ارزش‌گذاری خودتان قیمتی را پیشنهاد می‌دهید و در صورت مطابقت یا نزدیک بودن این قیمت‌ها روال اداری از جمله ثبت در محضرهای سوئد برای انتقال مالکیت انجام می‌شود.

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

یکی دیگر از راه‌های بسیار معروف که برای سرمایه گذاری در سوئد وجود دارد، ثبت شرکت است. برای اینکه ثبت شرکت در این کشور منجر به اخذ اقامت شود، نیازمند رعایت برخی قوانین است. در گام اول باید مسئولین مربوطه را متقاعدکنید  که ثبت شرکت منافع اقتصادی برای این کشور به همراه خواهد داشت. برای این کار نیاز به مدنظر قرار دادن چند فاکتور بسیار مهم و اساسی است:

 • اول اینکه شرکتی که خواهان ثبت آن هستید مرتبط با حوزه کاری شما باشد که حداقل 2 سال در آن فعالیت داشته‌اید.
 • نکته مهم بعدی ارائه یک بیزینس پلن قوی است.
 • همچنین بحث هزینه مورد نیاز را هم باید مدنظر داشته باشید. هزینه ثبت شرکت در این کشور معادل ۱۵۰ هزار کرون سوئد است و به سرمایه اولیه ۶۰۰ هزار کرون سوئد نیاز دارید.

با این کار شما اقامت دائم در این کشور را به دست نمی‌آرورید، ابتدا یک اقامت موقت به مدت دو سال به شما و خانواده تحت تکفل شما داده خواهد شد. بعد از این مدت از طریق مراجع مربوطه از جمله اداره مهاجرت وضعیت شغلی شما بررسی شده و در صورت سوددهی شرکت می‌توانید برای اخذ بلوکارت و اقامت دائم در این کشور اقدام کنید. سرمایه گذاری در سوئد از راه ثبت شرکت می‌تواند مربوط به 4 حیطه زیر باشد:

 • مشاغل کوچک شخصی: به صورت نیمه وقت بوده و نیازی به کارمند ندارند. گردش مالی آنها هم نباید بالای ۵۰۰۰۰ کرون در سال باشد.
 • مالکیت اختصاصی: مسئولیت کامل نسبت به شرکت دارند و باید مالیات بدهند.
 • مشارکت عمومی: این نوع ثبت شرکت نیاز به دو موسس دارد.
 • شرکت محدود خصوصی: فقط به یک سهامدار نیاز دارد و سرمایه اولیه باید 400000 کرون باشد.
 • شرکت محدود عمومی: حداقل سرمایه در این نوع ثبت هم شرکت 400000 بوده و سهامدارن می‌توانند متعدد باشند.

اقامت سرمایه گذاری در سوئدسرمایه گذاری از طریق کارآفرینی در سوئد

از آنجایی که در سالهای اخیر کارآفرینی به جایگاه ویژه‌ای در رشد اقتصادی دست یافته و نقش مهمی در افزایش فرصت‌های شغلی و توسعه صنعتی داشته؛ سوئد نیز از این شیوه سرمایه گذاری استقبال می‌کند. البته برای کارآفرینی در این کشور باید با بازار کار و زمینه‌های موجود برای فعالیت آشنا باشید. در صورتی هم بتوانید در راه کارآفرینی برنامه قانع کننده‌ای ارائه دهید، قادر خواهید بود برای دریافت اقامت اقدام کنید.

البته  باید گفت که شرایط این کار به اینکه شهروندان اتحادیه اروپا یا خارج از اتحادیه اروپا باشید، بستگی دارد. اگر از شهروندان اتحادیه اروپا باشید محدودیت خاصی برای مشغول به کار شدن و یا سرمایه گذاری در سوئد نخواهید داشید و تنها نیاز به ارائه برخی مستندات و گرفتن مجوزهای لازم برای این کار است.

 

در مقابل اگر از کشورهای جهان سوم و با هر کشوری به جز اتحادیه اروپا به دنبال کارآفرینی در سوئد هستید، نیاز به اقامت در این کشور خواهد بود. به همین دلیل توصیه می‌شود همزمان با ارائه مدارک مربوط به کارآفرینی در مشاغل تخصصی و سرمایه‌گذاری در این کشور، درخواست خود را برای اقامت نیز به سازمان مهاجرت سوئد ارائه بدهید. مدارک لازم برای این کار عبارتند از:

 • گذرنامه معتبر
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی و سوئدی
 • ارائه مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی فرد، مهارت شغلی و حمایت از خانواده

با ارائه این مدارک شما امکان سرمایه گذاری در سوئد و اقامت موقت را خواهید داشت. در این دوره آزمایشی اگر در کسب و کار خود موفق ظاهر شدید و  ارزیابی‌های کسب و کار شما هم این نکته را اثبات کرد، به مدت دو سال دیگر اقامت شما تمدید خواهد شد. پس از این مدت به شرط ادامه تجارت و کسب و کارتان می‌توانید برای اخذ تابعیت و اقامت دائم در این کشور اقدام نمایید.

سرمایه گذاری با خرید اوراق قرضه دولتی در سوئد

خرید اوراق قرضه دولتی یکی دیگر از روش‌های بسیار مطمئن برای سرمایه‌گذاری در سوئد است. این روش با توجه به توسعه روز افزون این کشور یکی از شیوه‌های مطمئن برای سرمایه‌گذاری و کسب سود است. با این وجود باید به این نکته توجه کرد که خرید اوراق قرضه دولتی و سرمایه گذاری از این طریق در کشور سوئد منجر به اعطای اقامت و اخذ تابعیت نخواهد شد.

همچنین نکته مهم دیگری که در رابطه با سرمایه گذاری در سوئد از طریق اوراق قرضه باید به آن توجه ویژه داشت، تحقیق در مورد نوع اوراق قرضه، میزان مالیاتی که به آن تعلق می‌گیرد و مواردی از این دست است. بهتر است قبل هر اقدامی در مورد تمام این موارد تحقیق کرده و بعد سرمایه خود را برای خرید به این کشور منتقل کنید. فراموش نکنید که شما تنها قادر به خرید 51 درصد از سهام یک شرکت دولتی از طریق اوراق قرضه هستید و برای این کار بهتر است با مجموعه‌ای که در این زمینه مشغول به فعالیت است مشورت کنید.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در سوئد

همانگونه که در ابتدای متن اشاره شد سوئد یک کشور مهاجرپذیر است و این مزیت بزرگ برای سرمایه گذاری در این کشور خواهد بود. همچنین دارای سطح کیفی زندگی بالا به ویژه در زمینه درمان و آموزش است. شما با سرمایه گذاری و اقامت در این کشور قادر خواهید بود از این امکانات نهایت استفاده را ببرید. مزیت مهم دیگر اینکه امنیت اقتصادی دارد؛ بنابراین ارزش پول و دارایی شما در این کشور از دست نخواهد رفت و سرمایه گذاری در این کشور چه خرید ملک، ثبت شرکت، کارآفرینی یا اوراق قرضه باشد؛ در نهایت منجر به درآمدزایی و افزایش سرمایه شما خواهد شد. همچنین شهرها و روستاهای این کشور دارای موقعیت و چشم‌انداز عالی برای سکونت هستند و طبیعت سوئد به نوبه خود بسیار منحصر به فرد و جذاب است.

در کنار این مزایا سرمایه گذاری در سوئد معایب خاص خود را هم دارد. مهمترین عیب سرمایه گذاری در این کشور این است که از طریق خرید ملک و اوراق قرضه شما مجاز به اقامت در این کشور نخواهید بود. همچنین هزینه راه‌اندازی یک کار و مالیات نیز در این کشور به نسبت سایر کشورهای اروپایی اندکی بالاتر است و قوانین سختگیرانه‌ای دارد.

 البته کشور سوئد نیز مانند هر کشور دیگری از جذب سرمایه خارجی و توسعه ملی خود خرسند خواهد شد با این حال بهتر است، درست‌ترین روش را برای این کار انتخاب کنید. پیش از هرگونه اقدامی هم هدف خود را که سرمایه گذاری صرف است یا اخذ اقامت مشخص کنید.

سخن پایانی

با تمام آنچه که در این مطلب به آنها اشاره شد، یکی از راه‌هایی که می‌توان وارد اقتصاد شکوفا سوئد شد و از مزایای زندگی در آن بهره برد، سرمایه گذاری به روش‌های مختلف است. با این وجود بهتر است بدانید که سالانه 37 درصد از درخواست‌ها برای سرمایه گذاری در سوئد مورد پذیرش قرار نمی‌گیرند. بخشی از این رد درخواست‌ها به دلیل قوانین سختگیرانه این کشور است. اما برخی دیگر به دلیل ناآشنایی افراد به این ضوابط و اقدام از روی این ناآگاهی است.

به همین خاطر بهتر است اگر خود را واجد شرایط برای سرمایه گذاری در سوئد می‌دانید با مجموعه‌هایی که در زمینه مهاجرت فعالیت می‌کنند مشورت کنید. مجموعه‌های معتبر در این زمینه به دلیل برخورداری از مشاوران و وکلا در زمینه مهاجرت و آشنایی با قوانین این کشور بهترین راه را پیش پای شما خواهند گذاشت و راهنمایی‌های لازم را ارائه می‌دهند که در انتخاب روش درست موثر است. در نهایت اینکه فرصت زندگی در سوئد به معنای دسترسی به کلیه کشورهای حوزه شینگن و زندگی در یک فضای آرام و امن از لحاظ اقتصادی خواهد بود.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 3.5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید