لوگو صبا ویزا

بورسیه تحصیلی آلمان

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه بورسیه تحصیلی آلمان و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان

بورسیه تحصیلی آلمان یکی از راه‌هایی است که با استفاده از آن، امر مهاجرت تحصیلی به آلمان و تحصیل و زندگی در این کشور می‌تواند تا حد بسیار زیادی برای متقاضیان تحصیل در آلمان، راحت‌تر شود.

طی سال‌های اخیر، نرخ مهاجرت از کشور ایران بسیار افزایش پیدا کرده است و یکی از محبوب‌ترین شیوه‌های مهاجرت نیز، مهاجرت تحصیلی می‌باشد و بسیاری از افراد که شرایط و صلاحیت تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند، از این فرصت برای مهاجرت به کشورهای پیشرفته جهان استفاده می‌کنند.

یکی از بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت تحصیلی، آلمان است. سیستم آموزشی این کشور در سطح بسیار خوبی نسبت به سیستم‌های آموزشی در کشورهای مختلف جهان قرار دارد و دانشگاه‌های آلمان نیز جزو برترین دانشگاه‌های جهان، هر ساله می‌درخشند. همچنین بازار کار در کشور آلمان که صنعتی‌ترین کشور جهان است، بسیار پر رونق بوده و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با این اطمینان که پس از به اتمام رساندن تحصیل در آلمان، می‌توانند در بازار کار این کشور نیز جویای کار شوند و از این طریق برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنند، به این کشور مهاجرت تحصیلی می‌کنند.

تحصیل در آلمان در صورتی که بر زبان آلمانی تسلط داشته باشید، به صورت رایگان است و دانشجویان در مدت زمان تحصیل خود فقط باید هزینه بیمه را به دانشگاه پرداخت کنند. ولی در صورتی که زبان آلمانی را بلد نیستید و تمایل دارید با کسب مدرک زبان در آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی نظیر IELTS برای تحصیل در آلمان اقدام کنید، بهتر است بدانید که تحصیل در دانشگاه‌های آلمان برای شما هزینه خواهد داشت و با توجه به این مسئله که تمامی این هزینه‌ها به یورو می‌باشند، نرخ قابل توجهی را به ریال باید برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان خرج کنید.

یکی از بهترین راه‌های حل این مسائل برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، استفاده از بورسیه تحصیلی آلمان می‌باشد.

تمامی کشورهای پیشرفته برای جذب دانشجویان ممتاز و بین‌المللی، بورسیه‌هایی را در نظر می‌گیرند که متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آن کشور می‌توانند با اخذ این بورسیه‌ها، در تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در آن کشور، روند ساده‌تری را طی کنند و یا به عبارتی دیگر، بهتر از پس خرج‌های زندگی و تحصیل در کشور مقصد، برآیند.

کشور آلمان نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد. این کشور برای جذب دانشجویان برتر و بین‌المللی، سالانه مبالغ بسیار زیادی را به عنوان بودجه بورسیه تحصیلی آلمان، برای این دانشجویان در نظر می‌گیرد. این مسئله باعث شده است که بسیاری از متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی، برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان اقدام کنند و به همین جهت باید بدانید که فضای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان، تا حد زیادی رقابتی می‌باشد؛ لذا برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان، باید در نظر داشته باشید که با دانشجویان برتر بسیاری از سراسر جهان در حال رقابت می‌باشید و به همین دلیل، بهتر است به خوبی خود را برای این رقابت آماده کنید.

در این مقاله وب سایت مؤسسه صبا ویزا، قصد داریم به بررسی موضوع بورسیه تحصیلی آلمان بپردازیم و جزئیات مهم در این خصوص را نیز معرفی کنیم تا بتوانید با افزایش آگاهی خود در این زمینه، بهترین گام‌ها را برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان بردارید.

در ادامه شرایط عمومی بورسیه تحصیلی آلمان را بررسی می‌کنیم و پس از آن، انواع بورسیه تحصیلی آلمان را معرفی می‌کنیم تا با توجه به شرایط خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

چرا تحصیل در آلمان

فهرست عناوین

شرایط عمومی بورسیه تحصیلی آلمان

به طور کلی، با توجه به این مسئله که تحصیل در آلمان رایگان می‌باشد، بورسیه‌های تحصیلی آلمان شاید زیاد مورد توجه متقاضیان تحصیل در این کشور قرار نگیرد ولی تعداد افرادی که برای پوشش هزینه‌های زندگی به هنگام تحصیل در این کشور نیز برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان اقدام می‌کنند، نسبت به تعداد این بورسیه‌ها، بسیار زیاد است و این امر، سبب رقابتی شدن فضای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان می‌شود.

باید در نظر داشته باشید که بورسیه تحصیلی آلمان برای تحصیل در مقطع دبیرستان بسیار معدود است و برای دانشجویان نیز این بورسیه‌ها بیشتر به تحصیل در مقطع دکترا تعلق می‌گیرد. البته این مسئله تنها برای دانشگاه‌های آلمان نیست و در تمامی کشور ها و دانشگاه‌های برتر جهان، بورسیه‌های تحصیلی بیشتر به دانشجویان مقطع دکترا تعلق می‌گیرد.

افرادی که برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان اقدام می‌کنند، معمولاً باید شرایط ویژه‌ای داشته باشند. برای مثال، رزومه تحصیلی بسیار قوی، نمره زبان بالا، نمرات درخشان در مقاطع تحصیلی قبلی و شرایطی دیگر از این دست، ویژگی‌هایی است که متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی آلمان باید به آن توجه داشته باشند. برای تحصیل در مقطع دکترا و دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای این مقطع نیز، دانشجویان باید علاوه بر شرایطی که ذکر شد، توصیه نامه ترغیب کننده، مقالات بین‌المللی و رزومه کاری و تحصیلی بسیار قوی نیز داشته باشند و یکی از اصلی‌ترین فاکتورها برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان در این مقطع نیز مکاتبه با سوپروایزر مربوطه و دریافت تأییدیه از وی می‌باشد.

بورسیه تحصیلی آلمان به طور کلی به دو صورت به متقاضیان تحصیل در این کشور اعطا می‌شود؛ یا به صورت کامل تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی فرد را پوشش می‌دهد و یا بخشی از این هزینه‌ها را تأمین می‌نماید.

دانشجویانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند، می‌توانند به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی برای تحصیل در این کشور اقدام کنند ولی همان طور که در ابتدای این مقاله نیز شرح داده شد، در صورتی که برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان با زبان انگلیسی اقدام کنید، هزینه‌های تحصیلی دانشگاه شامل حال شما خواهد شد.

البته شما می‌توانید با تسلط نسبی بر زبان آلمانی نیز برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور اقدام کنید ولی پس از آن که به آلمان سفر کردید، باید زبان آلمانی خود را با شرکت در دوره‌های زبان، تقویت کنید تا اجازه تحصیل به این زبان به شما داده شود.

بورسیه تحصیلی آلمان

شرایط عمومی بورسیه تحصیلی آلمان برای مقطع دبیرستان

بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارند، برای تحصیل در مقطع دبیرستان اقدام می‌کنند. باید بدانید که تحصیل در دبیرستان‌های آلمان به صورت می‌تواند اتفاق بیفتد. اول تحصیل در دبیرستان‌ها و مدارس خصوصی می‌باشد و دوم نیز تحصیل در دبیرستان‌های دولتی؛ شرایط پذیرش در دبیرستان‌های دولتی، دشوارتر از پذیرش برای تحصیل در دبیرستان‌های خصوصی است و از طرفی نیز هزینه‌های تحصیل در دبیرستان‌های خصوصی بیشتر از هزینه‌های تحصیل در دبیرستان‌های دولتی می‌باشد. به طور کلی برای تحصیل در مقطع دبیرستان در آلمان، بورسیه‌های زیادی در نظر گرفته نشده است و باید بدانید که همین تعداد معدود بورسیه تحصیلی آلمان برای مقطع دبیرستان نیز بیشتر به دانش‌آموزان بومی آلمان تعلق می‌گیرد تا دانش‌آموزان بین‌المللی؛ بنابراین بهتر است برای تحصیل در مقطع دبیرستان در آلمان، به بورسیه‌های تحصیلی زیاد امیدی نداشته باشید و خود را برای هزینه‌های آن آماده کنید.

شرایط عمومی بورسیه تحصیلی آلمان برای مقطع کارشناسی

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی، به دلیل وجود تنوع رشته‌های تحصیلی و برنامه‌های جذاب آموزشی و نیز وجود دانشگاه‌های ارائه دهنده برنامه‌های تحصیلی در سطح علمی بسیار بالا، بسیار مورد تقاضای دانشجویان بین‌المللی می‌باشد. به همین جهت، باید بدانید که دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی شاید تا حدی رقابتی باشد. به طور کل، بورسیه تحصیلی آلمان برای مقطع کارشناسی، تنوع و تعدد زیادی ندارد و بیشتر بورسیه‌های تحصیلی آلمان به مقاطع بالاتر و مخصوصاً مقطع دکترا تعلق می‌گیرد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته‌هایی همچون حوزه‌های کامپیوتر، مهندسی، علوم، مدیریت، حقوق، اقتصاد، پزشکی و شیمی می‌توانید بورسیه تحصیلی آلمان را دریافت کنید.

قابل ذکر است که تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان، به طور معمول چهار سال به طول می‌انجامد که در صورتی که به زبان آلمانی تسلط داشته باشید، می‌توانید از تحصیل رایگان در آلمان استفاده کنید و برای دریافت بورسیه در مقاطع بالاتر در آلمان، رزومه تحصیلی و کاری قدرتمندی را فراهم کنید. باید بدانید که در طول تحصیل خود در دانشگاه‌های آلمان، می‌توانید از اجازه کار به هنگام تحصیل در این کشور استفاده کرده و تا 30 ساعت در هفته به کار نیمه وقت مشغول شوید و از این طریق، بسیاری از مخارج خود به هنگام تحصیل در آلمان را پوشش دهید.

بورسیه‌های مختلفی که برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، به شرح زیر می‌باشند:

بورسیه تحصیلی Hach & Rose و LPP

این بورسیه تحصیلی برای افراد بالای 18 سال که مجروحیت دارند. مبلغ این بورسیه نیز 5 هزار یورو می‌باشد.

بورسیه تحصیلی Trendhim

مبلغ این بورسیه در حدود 2.3 هزار یورو می‌باشد که برای تحصیل در رشته‌های فشن، فروش و بازاریابی و فناوری اطلاعات در نظر گرفته شده است.

بورسیه تحصیلی MAilchek1500usd

مبلغ این بورسیه تحصیلی نیز 1500 دلار آمریکا است.

شرایط عمومی بورسیه تحصیلی آلمان برای مقطع کارشناسی ارشد

بورسیه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد بیشتر از دوره لیسانس می‌باشند و شانس دانشجویان برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان در این مقطع، بالاتر است. در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان می‌توانند تا 20 ساعت در هفته کار کنند و بخشی از مخارج خود را از این طریق تأمین کنند. تحصیل در این مقطع در دانشگاه‌های آلمان معمولاً 2 سال به طول می‌انجامد و متقاضیان تحصیل در این مقطع در دانشگاه‌های آلمانی، می‌توانند به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی مشغول به تحصیل شوند.

برخی از مناسب‌ترین بورسیه‌های تحصیلی آلمان برای مقطع کارشناسی ارشد را در ادامه لیست کرده‌ایم:

بورسیه تحصیلی فردریش ایبرت

این بورسیه تحصیلی، مبلغی برابر با 1000 یورو را در هر ماه به دانشجویان بین‌المللی و بومی آلمان که رزومه تحصیلی بسیار قوی دارند، پرداخت می‌کند.

بورسیه تحصیلی DAAD

این بورسیه تحصیلی در واقع یکی از بورسیه‌هایی است که از یکی از بزرگ‌ترین مؤسسه‌های مالی در جهان، به دانشجویان و متقاضیان تحصیل در کشورهای توسعه یافته تخصیص می‌یابد.

شرایط عمومی بورسیه تحصیلی آلمان برای مقطع کارشناسی ارشد

در مقطع دکترا، متقاضیان تحصیل در آلمان با بیشترین تنوع و تعدد بورسیه‌های تحصیلی روبرو می‌شوند که می‌توانند با مکاتبه با سوپروایزر و تأییدیه وی، وفق به دریافت این بورسیه‌های تحصیلی شوند. تعداد زیاد بورسیه‌های تحصیلی و تنوع آن‌ها در مقطع دکترا، سبب شده است که متقاضیان بسیاری برای دریافت این بورسیه‌ها اقدام کنند. برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا، لازم است تا فرد متقاضی، ابتدا استادی را پیدا کند که گرایش او با رشته تحصیلی دانشجو هم خوانی داشته باشد، سپس می‌تواند با وی شروع به مکاتبه نموده و تأییدیه‌های لازم را برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا را کسب نماید. همچنین ارائه مقالات بین‌المللی، نمرات تحصیلی درخشان در مقاطع قبلی، رزومه تحصیلی و کاری مناسب در زمینه رشته تحصیلی مورد نظر و نیز مدرک زبان با نمره بالا، از دیگر ملزومات دریافت پذیرش و بورسیه تحصیلی در این مقطع به شمار می‌روند. دانشجویان در این مقطع تحصیلی نیز می‌توانند تا 20 ساعت در هفته کار کنند و مخارج زندگی و تحصیل خود در کشور آلمان را تأمین نمایند. تعدادی از بهترین بورسیه‌های تحصیلی در مقطع دکترا دانشگاه‌های آلمان را در ادامه لیست کرده‌ایم:

بورسیه تحصیلی DAAD

این بورسیه نیز از مؤسسه بین‌المللی مالی تأمین می‌شود و مبلغی در حدود 1200 یورو در ماه به دانشجویان تخصیص می‌دهد.

بورسیه تحصیلی بنیاد ملی علم آلمان

دانشجویانی که موفق به دریافت این بورسیه تحصیلی می‌شوند، در حدود 1250 یورو در ماه را می‌توانند به عنوان کمک هزینه تحصیل در آلمان دریافت کنند.

بورسیه تحصیلی stipendiumplus

این بورسیه تحصیلی از سوی 13 سازمان مختلف به متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا ارائه می‌شود که مبلغی در حدود 1350 یورو در ماه را به این افراد ارائه می‌دهد.

انواع بورسیه تحصیلی آلمان

در ادامه، انواع بورسیه تحصیلی آلمان را که توسط سازمان‌ها و یا دانشگاه‌های مختلف به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شوند را بررسی می‌کنیم. شما می‌توانید با بررسی جزئیات این بورسیه‌های تحصیلی، نسبت به شرایط خود، برای دریافت بهترین گزینه، اقدام کنید.

دانشگاه‌های رایگان و بورسیه‌های تحصیلی آلمان برای دانشجویان بین‌المللی

آلمان به یک مقصد محبوب برای دانشجویان خارجی که به دنبال تحصیل بین‌المللی هستند تبدیل شده است. دانشگاه‌های آلمان برنامه‌های شناخته شده بین‌المللی را با هزینه نسبتاً ارزان‌تر در مقایسه با انگلستان، ایالات متحده آمریکا یا استرالیا ارائه می‌دهند. علاوه بر این، تعداد قابل توجهی از بورسیه‌های تحصیلی موجود است که به دانشجویان خارجی امکان تحصیل رایگان در آلمان را می‌دهد.

شهریه کالج‌ها و دانشگاه‌های آلمان

 از اکتبر 2014، تمام دانشگاه‌های آلمان هیچ گونه شهریه‌ای برای تحصیل در مقطع کارشناسی دریافت نمی‌کنند. در برخی از ایالات فدرال، دانشگاه‌ها کمک ترم تحصیلی (حدود 50 یورو) و یا هزینه‌های اداری (حدود 50 یورو) را دریافت می‌کنند. این ساختار شهریه می‌تواند در آینده تغییر کند، شما وب‌سایت‌های مربوطه را برای اطلاعات به روز در مورد هزینه‌های تحصیل در ایالت‌های فدرال مختلف آلمان بررسی کنید. به عنوان مثال، ایالت فدرال بادن-وورتمبرگ برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا هزینه تحصیل (برای دوره‌های لیسانس، کارشناسی ارشد، دیپلم و برنامه‌های آزمون ایالتی) را 1500 یورو در هر ترم دریافت می‌کند.

برخلاف تحصیل در مقطع کارشناسی، اکثر تحصیلات کارشناسی ارشد یا دکترا در آلمان مبتنی بر هزینه است. هزینه‌های تحصیلات تکمیلی علاوه بر هزینه ثبت نام و تأییدیه می‌باشد. خوشبختانه تعداد زیادی بورسیه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در آلمان وجود دارد.

برنامه بورسیه ملی DeutschlandStipendium

Deutschlandstipendium (برنامه بورس تحصیلی آلمان) به دانشجویان با پیشرفت و متعهد از سراسر جهان حمایت مالی و غیر مالی می‌دهد. بورسیه تحصیلی آلمان از دانشجویان با استعداد در تمام دانشگاه‌های شرکت کننده در برنامه بورسیه‌های ملی آلمان، حمایت می‌کند. بورسیه تحصیلی بدون در نظر گرفتن درآمد شخصی یا والدین اعطا می‌شود و ملیت فرد نیز برای اعطای این بورسیه اهمیتی ندارد. مبلغ بورسیه تحصیلی 300 یورو در ماه است و حداقل برای دو ترم اعطا می‌شود، اما ممکن است حداکثر برای مدت زمانی ارائه شود که دوره استاندارد تحصیل را پوشش می‌دهد. برای اطلاع از اینکه کدام مؤسسات آموزش عالی در آلمان، بورسیه ملی آلمان را ارائه می‌دهند، به نقشه تعاملی آلمان در این لینک بروید.

برنامه‌های بورسیه DAAD

DAAD یک سازمان مشترک متشکل از مؤسسات آموزش عالی آلمان است و مسئول ارتقای روابط دانشگاهی بین‌المللی، عمدتاً از طریق تبادل دانشجو، دانشگاهیان و محققان است. پایگاه داده بورسیه DAAD شامل فرصت‌های بورسیه و بودجه برای دانشجویان خارجی، دانشجویان فارغ‌التحصیل و دانشمندانی است که به دنبال حمایت مالی برای تحصیل، کار تحقیقاتی یا تکالیف آموزشی در آلمان هستند.

محبوب‌ترین برنامه بورسیه DAAD برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه، بورسیه‌های DAAD برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی مرتبط با توسعه است. نمونه محبوب دیگر بورسیه‌های DAAD در حوزه‌های سیاست عمومی و حکمرانی محسوب می‌شود.

برنامه‌های بورسیه بنیاد آلمان

تعدادی از بنیادهای سیاسی و مذهبی در آلمان به دانشجویان بین‌المللی با پیشینه‌ها، علایق و مدارک مختلف بورسیه می‌دهند. وب سایت stipendiumplus.de ، این بورسیه‌ها را در این لیست به طور خلاصه معرفی می‌کند.

بورسیه‌های بنیاد هاینریش بول و بورسیه‌های بنیاد فردریش نائومان برای دانشجویان بین‌المللی نمونه‌هایی از بورسیه‌های ارائه شده توسط بنیادهای سیاسی آلمان هستند در حالی که بورسیه‌های Konrad-Adenauer-Stiftung و بورسیه‌های KAAD نمونه‌هایی از بورسیه‌های ارائه شده توسط بنیادهای مذهبی در آلمان هستند.

برنامه‌های بورسیه اراسموس در آلمان

دانشگاه‌های آلمان در تعداد زیادی از برنامه‌های بورسیه تحصیلی که توسط دپارتمان‌های بورسیه Erasmus Mundus و Erasmus+ تأمین می‌شود، شرکت می‌کنند. این بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند به دانشجویان بین‌المللی برای پیگیری یک برنامه تحصیلی در آلمان، کمک مالی کنند.

بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان بین‌المللی: Rosa Luxemburg Stiftung

مقطع ارائه این بورسیه: کارشناسی ارشد، دکترا

ددلاین دریافت بورسیه: 1 اکتبر/1 آوریل

توضیح مختصر:

دپارتمان بورسیه Rosa-Luxemburg-Stiftung بورسیه‌های کارشناسی ارشد و دکترا را به دانشجویان بین‌المللی با صلاحیت بالا که مایل به ادامه تحصیل در آلمان هستند اعطا می‌کند. این متقاضیان باید افرادی باشند که سطح بالایی از مشارکت اجتماعی و سیاسی را نشان می‌دهند.

سطوح قابل ارائه این بورسیه:

در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، دانشجویان در تمامی رشته‌های تحصیلی به جز پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی، می‌توانند این بورسیه تحصیلی را دریافت کنند.

گروه هدف:

دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان. اولویت با زنان، دانشجویان با پیشینه تحصیلی و مهاجر، نیازمندان اجتماعی و افراد دارای معلولیت با موفقیت و تعهد است.

ارزش بورسیه تحصیلی:

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی به صورت کمک هزینه زندگی، برای مدت دوره برنامه تحصیلی استاندارد در مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد است. هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی در این بورسیه پوشش داده نمی‌شود.

دپارتمان بورسیه Rosa-Luxemburg-Stiftung طیف وسیعی از حمایت‌ها را به دانش‌پژوهان ارائه می‌دهد که شامل رویدادهای آموزش سیاسی و مدارس تابستانی، کارگاه‌های آموزشی داخلی و خارجی، سمپوزیوم‌ها و سفرهای آموزشی است. همچنین آموزش‌های عملی در زمینه‌هایی مانند فن بیان، مدیریت تعارض و سایر مهارت‌های کلیدی، مدیریت زمان و خود مدیریتی، تقویت مدارک تحصیلی، کارگاه‌های آموزشی متن و نگارش و سمینارهای خاص در مورد روش شناسی را سازماندهی می‌کند.

شایستگی:

بخش بورسیه به دانشجویان خارجی (فقط کارشناسی ارشد) و دانشجویان دکترا که به طور موقت در آلمان برای مقاصد تحصیلی یا تحقیقاتی اقامت دارند، این بورسیه را اعطا می‌کند. الزامات برای دریافت این بورسیه تحصیلی آلمان عبارت‌اند از:

 • تسلط به زبان آلمانی (سطح B2 یا بالاتر)
 • دانشجویان کارشناسی ارشد باید در دانشگاه ایالتی یا دولتی آلمان ثبت نام کنند.
 • دانشجویان دکترا باید در دانشگاه‌های آلمان پذیرش شوند.

معیارهای انتخاب عبارت‌اند از:

مدارک تحصیلی و حرفه‌ای قوی (اثبات پیشرفت تحصیلی بالاتر از حد متوسط در دانشگاه)

مشارکت سیاسی و اجتماعی در راستای اهداف  Rosa-Luxemburg-Stiftung

تسلط به زبان آلمانی سطح B2 یا بالاتر.

سابقه شخصی/خانوادگی

دستورالعمل‌های کاربردی:

درخواست برای بورسیه به صورت آنلاین انجام می‌شود. اول اکتبر، آخرین مهلت درخواست برای کمک‌های مالی که در ترم تابستانی سال بعد (اول آوریل) شروع می‌شود، است و اول آوریل برای کمک‌های بلاعوض که در ترم زمستانی همان سال شروع می‌شوند (اول اکتبر) است.

بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان بین‌المللی: Heinrich Boll

مقطع ارائه این بورسیه: کارشناسی ارشد، دکترا

ددلاین دریافت بورسیه: 1 مارس

توضیح مختصر:

بنیاد Heinrich Böll به دانشجویان بین‌المللی که مدرک ورود به دانشگاه خود را از دانشگاهی خارج از آلمان به دست آورده‌اند و مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در آلمان هستند، بورسیه می‌دهد.

مؤسسات میزبان:

دانشگاه‌های دولتی آلمان

سطح/رشته تحصیلی:

این بورسیه‌ها برای مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در تمام رشته‌های ارائه شده در دانشگاه‌های دولتی در آلمان است.

برای دانشجویان اتحادیه اروپا، دوره‌های کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی به رسمیت شناخته شده در آلمان، سوئیس و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز استفاده از این بورسیه امکان‌پذیر است.

گروه هدف:

این برنامه بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی، اعم از اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا، که در آلمان تحصیل نکرده‌اند، بورسیه می‌دهد.

ارزش بورسیه تحصیلی:

برای مطالعات کارشناسی ارشد:

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا: 850 یورو در ماه به اضافه کمک هزینه‌های فردی مختلف. هزینه‌های تحصیل در برخی موارد در آلمان امکان‌پذیر است.

دانشجویان اتحادیه اروپا: برای این افراد، دریافت این بورسیه متفاوت است حداکثر 649 یورو به اضافه 300 یورو هزینه کتاب در ماه می‌باشد. همچنین باید بدانید که هزینه تحصیل در آلمان توسط این بورسیه ارائه نمی‌شود اما در کشورهای دیگر به میزان محدودی این کمک هزینه به دانشجویان اعطا می‌شود.

این بورسیه تحصیلی برای دوره استاندارد تحصیل اعطا می‌شود، همچنین ممکن است یک ترم نیز بیشتر تمدید شود.

برای مطالعات دکترا:

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا: 1200 یورو در ماه به اضافه 100 یورو کمک هزینه رفت و آمد در ماه، به علاوه کمک هزینه‌های فردی مختلف. کمک هزینه تحصیل در این بورسیه نیز ارائه نمی‌شود.

دانشجویان اتحادیه اروپا: 1350 یورو در ماه کمک هزینه تحصیلی پایه به اضافه 100 یورو در ماه کمک هزینه هزینه‌های تحقیقاتی. کمک هزینه تحصیل در آلمان در این بورسیه ارائه نمی‌شود اما در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا به میزان محدودی این کمک هزینه‌ها به دانشجویان اعطا می‌شود.

بورسیه تحصیلی برای یک دوره دو ساله تحصیل اعطا می‌شود و حداکثر تا نیم سال ممکن است دو بار تمدید شود.

شایستگی:

دانشجویان کارشناسی ارشد بین‌المللی که مدرک ورود به دانشگاه خود را در خارج از آلمان کسب کرده‌اند:

 • می‌توانید قبل از شروع برنامه کارشناسی ارشد خود یا در هر زمانی تا پایان ترم اول برنامه کارشناسی ارشد برای دریافت این بورسیه درخواست دهید.
 • مدرکی مبنی بر اولین صلاحیت حرفه‌ای باید ارائه شود.

دانشجویان بین‌المللی دکترا که مدرک ورود به دانشگاه را در خارج از آلمان کسب کرده‌اند:

 • متقاضی باید به عنوان دانشجوی دکترا توسط یک دانشگاه دولتی در آلمان پذیرفته شده باشد. مدرک پذیرش از دانشگاه باید همراه با درخواست باشد.
 • تا تاریخ درخواست، کارهای مقدماتی باید تکمیل شده باشد و یک جدول زمانی معتبر برای تکمیل ارسال شود.
 • موضوعات دکتری مرتبط با محورهای فعالیت‌های بنیاد در اولویت قرار خواهند گرفت.

دستورالعمل‌های کاربردی:

برای جزئیات الزامات دریافت این بورسیه تحصیلی آلمان و مراحل درخواست، لطفاً به برگه اطلاعات A 1-1 (برنامه بورسیه تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد) یا A 2-1 (برنامه بورسیه تحصیلی برای مطالعات دکترا) مراجعه کنید. پورتال درخواست آنلاین حداکثر در 1 مارس بسته می‌شود.

بازدید از وب سایت رسمی برای جزئیات در مورد نحوه درخواست برای این بورسیه تحصیلی آلمان می‌تواند کمک بسیار زیادی در این زمینه برای شما باشد.

بورسیه‌های فول فاند آلمان

تحصیل در کشور آلمان در بیشتر دانشگاه‌ها به صورت رایگان است. هزینه‌های زندگی در این کشور کاملاً به سبک زندگی افراد بستگی دارد ولی به طور کلی می‌توان میانگین هزینه‌های زندگی در آلمان را 850 یورو در ماه تخمین زد. متقاضیان تحصیل در آلمان باید بتوانند از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی به هنگام تحصیل خود در این کشور، برآیند. به همین جهت، بورسیه‌های مختلف از سوی مؤسسات مختلف خصوصی و دولتی در این کشور به دانشجویان ارائه می‌شود. یکی از محبوب‌ترین بورسیه‌های تحصیلی آلمان، بورسیه فول فاند است. این بورسیه تمامی هزینه‌های یک دانشجو را به هنگام زندگی و تحصیل در آلمان پوشش می‌دهد و با بورسیه‌های دیگر که تنها بخشی از هزینه‌های فرد را پوشش می‌دهند، بسیار متفاوت است.

شرایط عمومی بورسیه‌های فول فاند آلمان

این بورسیه در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان ارائه می‌شود. باید توجه داشته باشید که بورسیه فول فاند آلمان به دانشجویان خاص تعلق می‌گیرد. به عبارتی دیگر، دانشجویانی که تمایل دارد بورسیه فول فاند آلمان را دریافت کنند، باید معدل تحصیلی بسیار بالا در مقاطع قبلی، مدرک زبان با نمره بالا و دارای مقالات علمی منتشر شده در نشریه‌های معتبر و بین‌المللی باشند.

متقاضیانی که قصد دارند بورسیه تحصیلی فول فاند آلمان را دریافت کنند، باید برای دریافت آن درخواست دهند و در درخواست خود مشخص کنند که چرا خود را لایق دریافت بورسیه فول فاند می‌دانند.

در ادامه شرایط بورسیه فول فاند آلمان برای مقاطع مختلف را بررسی کرده‌ایم.

بورسیه فول فاند آلمان برای مقطع کارشناسی

برای تحصیل در مقطع کارشناسی، انواع بورسیه قابل ارائه به دانشجویان بین‌المللی کم‌تر می‌باشد و شرایط اخذ بورسیه فول فاند آلمان در این مقطع تحصیلی نیز برای افراد زیادی در دسترس نیست اما با این حال فول فاندهایی هستند که افراد می‌توانند از آن‌ها در مقطع کارشناسی بهره‌مند شوند. برخی از فول فاندها آلمان در مقطع لیسانس به شرح زیر است:

بورسیه هاینریش بول: مهلت اقدام برای این بورسیه 1 مارس می‌باشد. این بورسیه به صورت سالانه به افراد تعلق می‌گیرد. این فول فاند مختص به رشته خاصی نمی‌باشد و برای تحصیل در رشته‌های مختلف می‌توان از آن بهره‌مند شد.

Friedrich Ebert Stiftung: این فاند تحصیلی به دانشجویان متعهد به جامعه تعلق خواهد گرفت. دانشجویان سال اول باید قبل از ترم اول و یا در ابتدای ترم اول، خواست خود را برای اخذ این بورسیه تحصیلی آلمان، ارائه نمایند. مهلت درخواست این بورسیه نیز 30 نوامبر برای ترم زمستان و 31 می برای ترم تابستان می‌باشد.

بورسیه فول فاند آلمان برای مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، نسبت به مقطع کارشناسی، انواع بورسیه تحصیلی آلمان و فول فاند آلمان بیشتر می‌باشد. انواع فول فاند آلمان که در این مقطع به دانشجویان ارائه داده می‌شود، می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

بورسیه فول فاند DAAD: این بورسیه فول فاند آلمان به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که دارای مدرک برتر علمی هستند و تمایل دارند تحصیلات آکادمیک خود را در دانشگاه‌های آلمان بگذرانند، تعلق خواهد گرفت. این بورسیه فول فاند آلمان به همه رشته‌های تحصیلی در این مقطع تخصیص می‌یابد و دانشجویان می‌توانند برای تحصیل در انواع رشته‌ها در دانشگاه‌های آلمان، این بورسیه فول فاند را تقاضا کنند.

فول فاند هاینریش بول: این بورسیه فول فاند آلمان به انواع رشته‌های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، در صورت داشتن شرایط لازم، اعطا می‌شود. این بورسیه فول فاند آلمان برای دانشجویان اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا مناسب می‌باشد.

Friedrich Ebert Stiftung: این بورسیه فول فاند نیز در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشجویان برتر تعلق می‌گیرد.

بورسیه فول فاند آلمان برای مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع دکترا در آلمان با توجه به سطح بسیار بالای دانشگاه‌های ارائه دهنده برنامه‌های تحصیلی مقطع دکترا، برای بسیاری از افراد جویای علم در جهان، امری با اهمیت ویژه محسوب می‌شود. بسیاری از داوطلبان دکترا که در گروه‌های آموزشی پژوهشی، دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی یا مؤسسات تحقیقاتی شرکت می‌کنند، به عنوان همکار پژوهشی با حقوق کار می‌کنند یا از یکی از سازمان‌های تأمین مالی در این کشور، بورسیه تحصیلی دریافت می‌کنند. برخی دیگر از داوطلبان دکترا در یک شغل پاره وقت مرتبط با حوزه تحقیقاتی خود در حوزه مربوطه مشغول هستند و برخی دیگر نیز موفق می‌شوند تا شغل پاره وقت خارج از حوزه تحقیقاتی خود پیدا کنند؛ به طور کل، شاید این گونه به نظر برسد که برای تحصیل دکترا در آلمان، نیازی به دریافت بورسیه فول فاند نباشد ولی تجربه، خلاف این مسئله را ثابت کرده است. چرا که با وجود تمام این مزایا، بهره‌مندی از فول فاند آلمان می‌تواند امتیاز مهمی برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا باشد. برخی از بورسیه‌های فول فاند آلمان در مقطع دکترا به صورت زیر به دانشجویان ارائه می‌شوند:

Marie Skłodowska-Curie (MSCA): از محققان در تمام مراحل تحصیلی آن‌ها، صرف نظر از ملیت، حمایت می‌کند. محققان در تمامی رشته‌های تحصیلی، واجد شرایط دریافت این فاند هستند. MSCA همچنین از دکترای صنعتی نیز پشتیبانی می‌کند و تحقیقات آکادمیک را با تجربه کاری در شرکت‌ها ترکیب می‌کند بدین ترتیب محققان می‌توانند از آموزش‌های نوآورانه‌ای بهره‌مند شوند که قابلیت اشتغال و توسعه شغلی آن‌ها را افزایش می‌دهد. علاوه بر بودجه تحقیقاتی، محققان می‌توانند از تجربیات خارج از کشور در بخش خصوصی نیز بهره‌مند گردند.

فول فاند DAAD: این بورسیه فول فاند آلمان با بودجه کامل در این کشور برای دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان می‌باشد که تمامی هزینه‌های فرد متقاضی تحصیل را پوشش می‌دهد.

بورسیه هاینریش بول: این بورسیه فول فاند آلمان نیز به دانشجویان بین‌المللی اعم از اتحادیه اروپا و خارج از آن اعطا می‌شود.

فول فاند دکترا آلمان: این بورسیه فول فاند آلمان به دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان داخلی به مدت 2 ترم تعلق خواهد گرفت. همچنین امکان شرکت در برنامه‌های مربی گری، شبکه سازی و کارآموزی نیز به واسطه‌ این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان این مقطع فراهم است.

بورسیه Stipendiumplus: این فاند نیز به دو صورت به دانشجویان قابل ارائه می‌باشد. اول به عنوان کمک هزینه تحصیلی و دوم به عنوان فول فاند به متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های آلمان، قابل پرداخت می‌باشد.

مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان

هر دانشگاه و مؤسسه مالی برای ارائه بورسیه تحصیلی به متقاضیان تحصیل در آلمان، شرایط و ضوابط مخصوص به خود را دارند که بر اساس این شرایط، ممکن است مدارک مختلفی را از شما برای تخصیص دادن بورسیه درخواست کنند ولی به طور کلی، می‌توان مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان را به شرح زیر معرفی کرد.

 • مدرک زبان آیلتس و یا مدرک زبان آلمانی
 • رزومه متقاضی
 • تأییدیه سوپروایزر در مقطع دکترا
 • انگیزه نامه یا SOP
 • ریز نمرات
 • پر کردن فرم درخواست بورسیه
 • مدارک تحصیلی مقاطع گذشته
 • توصیه نامه از استاد
 • تأییدیه سوپروایزر در مقطع دکترا
 • مقالات بین‌المللی
 • پاسپورت معتبر

متقاضیان تحصیل در آلمان که تمایل دارند از بورسیه تحصیلی آلمان نیز استفاده کنند، بهتر است پیش از تصمیم گیری و برنامه ریزی دقیق، مدارک و شرایط لازم برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی مختلف را در وب‌سایت‌های مربوطه مؤسسات ارائه دهنده این بورسیه‌ها چک کنند تا از واجد شرایط بودن خود برای دریافت این بورسیه‌های تحصیلی آلمان، اطمینان حاصل کنند. همچنین بهتر است به صورت دقیق مدارک مورد نیاز را قبل از نزدیک شدن به ددلاین بورسیه تحصیلی آلمان، چک کنید و تا مهلت داشته باشید که این مدارک را فراهم کنید و در صورت کمبود هر یک از این مدارک، در جهت تکمیل آن‌ها اقدام کنید.

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ وب سایت رسمی صبا ویزا، انواع بورسیه تحصیلی آلمان را به همراه شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ این بورسیه‌های تحصیلی، بررسی کردیم و در این خصوص، نکاتی که دانستن آن‌ها اهمیت ویژه‌ای داشت را معرفی کردیم. برای آن که بتوانید به بهترین شکل ممکن در مسیر اخذ بورسیه تحصیلی آلمان گام بردارید، می‌توانید با مشاوران صبا ویزا در ارتباط باشید.

 

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید