لوگو صبا ویزا
بیمه درمانی در آلمان

بیمه درمانی در آلمان

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه شرایط و مراحل دریافت ویزای  اقامتی برای ایرانیان و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان

همانطور که مستحضر هستید بیمه درمانی یکی از مسائل مهم و قابل ملاحظه برای افرادی است که قصد مهاجرت به کشور های دیگر را دارند. در این مقاله به صورت اجمالی به بیمه و خدمات درمانی در کشور آلمان می پردازیم. امیدواریم که با مطالعه این مقاله پاسخ سوالات خود را در این زمینه کسب نمایید.

آلمان کشوری توسعه یافته در قاره اروپا است و جمعیتی بالغ بر 82 میلیون نفر دارد. حدود 90 درصد از مردم این کشور تحت پوشش صندوق بیمه می باشند. امید به زندگی در این کشور حدود 81 سال و رو به افزایش است. پیشینه ی بهداشت و درمان آلمان به قرون وسطی هنگامی که مردم به منظور ریشه کن کردن بیماری های واگیر دار متحد شدند بر می گردد. کشور آلمان از اولین پایه گذاران بیمه ی دولتی در جهان می باشد و مراکز درمانی دولتی و خصوصی بی شماری در این کشور وجود دارد. هزینه ها و خدمات درمانی و پزشکی در کشور آلمان بالا است و استفاده از بیمه ی درمانی تا حد زیادی هزینه های مردم را کاهش می دهد.

بیمه درمانی در آلمان

اگر فردی قصد ورود به کشور آلمان را به عنوان دانشجو، گردشگر و یا پژوهشگر مهمان داشته باشد باید به این نکته توجه نماید که پیدا کردن یک بیمه ی درمانی مناسب بسیار حائز اهمیت می باشد. بر طبق قوانین این کشور، تمام افرادی که به این کشور وارد می شوند باید تحت پوشش بیمه ی درمانی قرار گیرند و با استفاده از آن شانس دریافت ویزای خود را افزایش دهند. گرچه دانشجویان اتحادیه اروپا می توانند از بیمه ی خود در کشور آلمان استفاده نمایند، اما امکان استفاده از بیمه برای دانشجویان خارج از اتحادیه ی اروپا وجود ندارد و دانشجویان بین المللی ملزم به بستن قرارداد در این کشور می باشند.

بسیاری از افراد که به قصد تحصیل به کشور آلمان مهاجرت (مهاجرت به آلمان) می کنند نگرانی هایی در خصوص هزینه های بیمه دارند، اما تخفیفاتی در این زمینه برای دانشجویان بومی و بین المللی در نظر گرفته شده است و این مساله به عنوان خبری مسرت بخش برای آن ها می باشد.

دانشجویانی که خواهان تحصیل در کشور آلمان در مقاطع مختلف تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری هستند باید تحت پوشش بیمه ی دولتی قرار گیرند. امکان دریافت بیمه ی دانشجویی برای دانشجویان بومی آسانتر است و پیدا کردن یک شرکت بیمه ی دولتی مناسب برای مهاجران کاری دشوار و زمان بر  به نظر می رسد. لازم به ذکر است که شرکت های بیمه ی دولتی دانشجویان را تا پایان سی سالگی بیمه می کنند. در صورتی که سن دانشجو بیش از سی سال باشد شرکت بیمه قراردادی با تعرفه ی بیشتری او را بیمه خواهد کرد. هر ماه شرکت های بیمه نصف مبلغ بیمه را پرداخت می کنند و افراد نیز با پرداخت نصف دیگر مبلغ بیمه تحت پوشش بیمه ی درمانی قرار می گیرند. سپس کارت بیمه برای متقاضی صادر می شود و با استفاده از این کارت می تواند به طور رایگان از خدمات درمانی در سراسر اتحادیه اروپا استفاده نمایند. لازم به ذکر است که  داشتن بیمه دانشجویی یکی از شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه های این کشور می باشد و امکان تمدید قرار داد بیمه تا مدت زمان تحصیل دانشجو در دانشگاه وجود دارد.

بیمه درمانی در آلمان

معرفی چند شرکت بیمه در آلمان

دانشجو می تواند شرکت بیمه ی مورد نظر خود را با توجه به شرایطش حتی قبل از ورود به خاک این کشور انتخاب نماید. شرکت های بیمه نظیر Dr-Walter به صورت آنلاین در اختیار افراد قرار می گیرد و تکمیل فرم بیمه و تایید بیمه درمانی مدت زمان زیادی به طول نمی انجامد. Dr-Walter یکی از شرکت های بیمه ای است که حدود شصت سال است که مهاجران بین المللی را تحت پوشش قرار می دهد.

TK نیز یکی دیگر از شرکت های بیمه است که امکانات لازم را فراهم می آورد تا دانشجویان بتوانند در اسرع وقت و به سادگی خود را بیمه کنند. این شرکت خدمات آنلاین بیست و چهار ساعته ارائه می دهد و پاسخگوی تمامی سوالات می باشد. Educare24 یک شرکت بیمه ی خصوصی ایده آل برای دانشجویان است. دانشجویان بین المللی به ترکیبی از بیمه های عمومی و خصوصی نیاز دارند. بنابراین ترکیبی از این دو بیمه ی TK و Educare24 به عنوان گزینه ی مناسبی برای دانشجویان به حساب می آید.

انواع بیمه در کشور آلمان

بیمه ی خصوصی  PKV

بیمه ی خدمات درمانی اجباری (دولتی) GKV

امکان دریافت بیمه ی دولتی برای تمامی افراد وجود دارد. معروف ترین شرکت بیمه ی دولتی در آلمان شرکت Dak می باشد. افرادی که توسط یک شرکت بیمه ی دولتی بیمه شده باشند، با نشان دادن کارت بیمه خود تا 100 درصد هزینه های پزشکی را با توجه به سقف شرکت بیمه کننده تحت پوشش قرار می دهند. از مزیت های بیمه ی دولتی این است که در این نوع بیمه فرد می تواند خانواده اش را بدون هزینه های اضافی تحت پوشش قرار دهد. لازم به ذکر است که خدمات پوست و زیبایی، جراحی زیبایی و … تحت پوشش بیمه ی دولتی قرار نمی گیرد. درمان عمومی توسط پزشک، بستری در بیمارستان های تحت پوشش بیمه، خدمات اولیه ی دندان پزشکی، خدمات زنان و زایمان و … بخشی از هزینه های تحت پوشش بیمه ی دولتی می باشد. لازم به ذکر است که متقاضیانی که شرایط دریافت بیمه ی دولتی دارند، باید حدود 15 درصد از درآمد خود را به صندوق بیمه پرداخت نمایند. موارد زیر تحت پوشش بیمه ی دولتی قرار می گیرد:

 • بستری در بیمارستان نزدیک به محل سکونت
 • درمان اولیه ی دندان پزشکی
 • درمان توسط پزشکان ثبت شده توسط شرکت بیمه
 • هزینه ی دارو

لازم به ذکر است که در صورت بروز اتفاقات و وقایع غیر منتظره نظیر بیماری و تصادف، شرکت بیمه هزینه های درمانی فرد را تحت پوشش قرار می دهد. همچنین افراد می توانند در هنگام وقوع حادثه در این کشور از خدمات اورژانسی استفاده نمایند. متقاضی در صورت نیاز به آمبولانس می تواند با شماره تلفن اورژانس 112 تماس بگیرد.

برخی افراد از بیمه ی اجباری (دولتی) معاف هستند:

 • پژوهشگران مهمان
 • دانشجویان تحصیلات تکمیلی
 • دانشجویانی که بورسیه دریافت کرده اند
 • افرادی که در دوره های زبان آلمانی شرکت می کنند
 • افرادی که در دوره های آمادگی شرکت کرده اند
 • افرادی که در کالج به تحصیل مشغول می باشند
 • دانشجویانی که سن آن ها بیش از سی سال است و یا دانشجویانی که بیش از 14 ترم مشغول به تحصیل می باشند.

علت معاف شدن آن ها این است که معمولا مدت اقامت این افراد مشخص است و آن ها می توانند تحت بیمه ی خصوصی قرار گیرند. یکی از شرکت های بیمه ی خصوصی Care Concept  است.

بیمه درمانی در آلمان

بیمه خصوصی PKV

دانشجویان و کارمندان که درآمد ماهیانه آن ها بالای 5000 یورو باشد، می توانند  تحت پوشش بیمه ی خصوصی قرار گیرند. شرکت های بیمه ی خصوصی خدمات مختلف و متنوعی را در مقایسه با شرکت های بیمه ی دولتی در اختیار افراد قرار می دهند. برای مثال این بیمه خدماتی شامل جراحی، ایمپلنت دندان، اتاق ها و دکتر های خصوصی و سایر خدمات درمانی و پزشکی را تحت پوشش خود قرار می دهد. بنابراین افراد می توانند به منظور استفاده از خدمات متنوع ترکیبی از  بیمه ی درمان دولتی و خصوصی را دارا باشند که به آن بیمه ی تکمیلی می گویند. بیمه تکمیلی تمام انتظارات و توقعات فرد را از خدمات درمانی و پزشکی برآورده می سازد. لازم به ذکر است که در ابتدا تمام هزینه ها توسط بیمار پرداخت می شود و پس از فرستادن مدارک، مبلغ پرداخته شده توسط شرکت بیمه عودت داده می شود. این نوع بیمه به صورت فردی است و مجوزی برای بیمه ی افراد خانواده وجود ندارد و در صورت تمایل بیمه به صورت جداگانه برای سایر افراد خانواده صورت می گیرد.

بسیاری از متقاضیان به قصد ادامه ی تحصیل وارد این کشور می شوند می توانند تحت پوشش بیمه ی سلامت SBK قرار گیرند. لازم به ذکر است که در این نوع بیمه امکان مشاوره به زبان انگلیسی وجود دارد و افراد می توانند سوالات خود را خصوص مسائل بیمه مطرح نمایند. اگر متقاضی قصد سفر به کشور های عضو اتحادیه اروپا را داشته باشد، با استفاده از این بیمه می تواند از خدمات درمانی برخوردار شود. شرکت های Union و Mawista بهترین شرکت بیمه ی خصوصی آلمان برای دانشجویان بین المللی می باشند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام بیمه

متقاضیان برای ثبت نام در شرکت بیمه می توانند به صورت حضوری به یکی از نمایندگی ها مراجعه نمایند. گفتنی است که امکان ثبت نام به صورت آنلاین نیز وجود دارد. متقاضی باید فرم درخواست بیمه را تکمیل نماید. شایان ذکر است که پس از بستن قراداد بیمه، نیازی به پرداخت پول نیست و متقاضی فرصت لازم (حدود چند هفته) را برای پرداخت حق بیمه ی ماه اول خود دارد و سپس کارتی برای متقاضی صادر می شود. همراه داشتن کارت بیمه به هنگام ورود به مراکز درمانی الزامی می باشد. یک قطعه عکس، گواهی ثبت نام، آدرس محل زندگی، گواهی کار و نامه ی دریافت حقوق از جمله مدارک مورد نیاز برای ثبت نام بیمه می باشد.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید