لوگو صبا ویزا
تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا و جزئیات ثبت نام در دانشگاه‌های ایتالیا به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

ایتالیا کشوری جذاب برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان بین المللی است. ایتالیا  یکی از کشورهای اروپایی است که دانشجویان از سراسر جهان به آنجا مهاجرت می‌کنند. کیفیت آموزش بسیار بالا با شهریه نسبتاً کم از جمله دلایل انتخاب ایتالیا برای تحصیل توسط دانشجویان بین المللی است. دانشگاه‌های برتر ایتالیا به رتبه و قدمت خود افتخار می کنند. کشور ایتالیا همچنین به دلیل داشتن برخی از موسسات آموزشی برتر کسب و کار در اروپا محبوبیت خاصی دارد. همچنین لازم به ذکر است که ایتالیا سومین اقتصاد بزرگ اروپا و هشتمین اقتصاد بزرگ جهان است. اگر علاقه مند به تحصیل در ایتالیا هستید، موسسه مهاجرتی صبا ویزا با ارائه مشاوره‌های کاملا تخصصی و خدمات متنوع و یک تیم پشتیبانی قوی در تلاش است تا فرآیند مهاجرت تحصیلی را برای شما تسهیل بخشد.

فهرست عناوین

تحصیل در ایتالیا

شاید تعجب آور باشد که بسیاری از دانشجویان بین المللی در ایتالیا بلافاصله پس از ورود احساس می کنند که در خانه خود هستند. دانشگاه بولونیا (University of Bologna) از سال 1088 پذیرای دانشجویان بوده است. این دانشگاه قدیمی‌ترین دانشگاه در جهان است و تأسیس آن یکی از نام‌های مستعار خود را به این شهر به نام la dotta به معنای دانشمند داده است. بولونیا همچنان پیشرو نوآوری دانشگاهی در قرن بیست و یکم است. فعالیت بولونیا در این شهر آغاز شد و مجموعه‌ای از استانداردها را برای تعالی در آموزش عالی در سراسر منطقه آموزش عالی اروپا (EHEA) ایجاد کرده است.

دانشگاه‌های ایتالیا به قدمت و رنکینگ‌های جهانی خود افتخار می کنند. دانشگاه رم تور ورگاتا (University of Rome Tor Vergata) بیش از دوازده دوره بین المللی را ارائه می دهد که به زبان انگلیسی تدریس می شوند. دانشگاه رم تور ورگاتا که در سال 1982 تأسیس شد، به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های جوان در اروپا رتبه‌بندی شد و به دلیل رضایت بالای دانشجویان و نرخ اشتغال فارغ‌التحصیلانش بسیار بالاتر از سطح متوسط ​​شناخته شده است.

ایتالیا همچنین خانه برخی از بهترین دانشکده‌های بازرگانی در اروپا از جمله SDA Bocconi در میلان پایتخت مالی این کشور است. برنامه‌های MBA آن اغلب در رتبه بندی های جهانی و اروپایی قرار دارند و بسیاری از رهبران برتر بازرگانی در میان فارغ التحصیلان آن هستند.

این دانشگاه‌ها و بسیاری از دانشگاه‌های دیگر در ایتالیا تلاش‌های زیادی برای تسریع بین المللی شدن خود و ارائه برنامه‌های مدارک در مقاطع مختلف تحصیلی به طور خاص برای دانشجویان بین المللی کرده‌اند. در حال حاضر بیش از 500 برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی در این کشور وجود دارد. و هر سال گزینه‌های بیشتری برای تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی ارائه می‌گردد.

چرا دانشجویان بین المللی تحصیل در ایتالیا را انتخاب می کنند؟

در میان کشورهای اروپایی که فرصت‌های بسیاری برای تحصیل در خارج از کشور را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند، ایتالیا یکی از مقرون به صرفه ترین کشورها است. دانشگاه‌های برتر ایتالیا به رتبه و قدمت خود افتخار می کنند. این کشور همچنین به دلیل داشتن برخی از موسسات آموزشی برتر کسب و کار در اروپا محبوبیت خاصی دارد. در حال حاضر بیش از 500 برنامه آموزشی به زبان انگلیسی در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی ارائه گردیده است.

متوسط ​​هزینه تحصیل در ایتالیا برای دوره‌های کارشناسی حدود 900 یورو و برای دوره های کارشناسی ارشد 1000 یورو  است. هزینه زندگی در ایتالیا حدود 12000 یورو در سال است. برای تامین هزینه‌های تحصیل، چندین بورسیه تحصیلی در ایتالیا توسط دولت و دانشگاه‌ها به دانشجویان بین المللی ارائه گردیده است.

ایتالیا نزدیک به 90 دانشگاه را در خود جای داده است که اکثریت آنها با بودجه دولتی هستند. این کشور سومین اقتصاد بزرگ اروپا و هشتمین اقتصاد بزرگ جهان است. میانگین حقوق پس از تحصیل در ایتالیا 43800 یورو در سال است. دانشجویان بین المللی که قصد کار پس از تحصیل در ایتالیا را دارند توسط شرکت هایی مانند Sinergia، IBM، Piaggio، Ferrari، Enel، Atlantia و بسیاری از شرکت های پیشرو جهان استخدام می شوند.

معرفی شهرهای دانشجویی برای تحصیل در ایتالیا

بزرگترین دانشگاه‌های ایتالیا معمولا در شهرهای بزرگتر واقع شده‌اند. در ادامه به شهر‌های بزرگ دانشجویی کشور ایتالیا اشاره شده است :

 • تحصیل در میلان (Milan)
 • تحصیل در رم (Rome)
 • تحصیل در Bolzano – Bozen
 • تحصیل در بولونیا (Bologna)
 • تحصیل در فلورانس (Florence)

معرفی برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در ایتالیا

حدود 30 دانشگاه از 90 دانشگاه ایتالیا در رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی QS قرار دارند. برخی از دانشگاه‌های برتر ایتالیا و رتبه‌های ملی آنها در سال 2022 بر اساس گزارش US News  در جدول زیر فهرست شده‌اند :

رتبه بندی U.S News 2022 نام دانشگاه
1 University of Bologna دانشگاه بولونیا
2 University of Padua دانشگاه پادوآ
3 Sapienza University of Rome دانشگاه ساپینزا رم
4 University of Milan دانشگاه میلان
5 University of Naples Federico II دانشگاه ناپل فدریکو دوم
6 University of Pisa دانشگاه پیزا
7 University of Turin دانشگاه تورین
8 University of Trento دانشگاه ترنتو
9 University of Florence دانشگاه فلورانس
10 University of Genoa دانشگاه جنوا
11 University of Rome Tor Vergata دانشگاه رم تور ورگاتا
12 International School for Advanced Studies مدرسه بین المللی برای مطالعات پیشرفته
13 University of Pavia دانشگاه پاویا
14 University of Milan – Bicocca دانشگاه میلان – بیکوکا
15 Polytechnic University of Milan دانشگاه پلی تکنیک میلان
16 Scuola Normale Supiriore di Pisa Scuola Normale Supiriore di Pisa
17 University of Perugia دانشگاه پروجا
18 Vita-Salute San Raffaele University دانشگاه ویتا-سلوت سان رافائل
19 University of Bari دانشگاه باری
20 University of Siena دانشگاه سیه‌نا

تحصیل در ایتالیا در رشته MBA

برترین دانشگاه‌های ایتالیا برنامه‌های MBA عالی با آموزش انگلیسی ارائه می‌دهند. این دوره ها شامل MBA جهانی (global MBA)، MBA اجرایی (Executive MBA)، Evening MBA ، Weekend MBA ، Hybrid MBA ، Part-time MBA و سایر برنامه‌ها می باشد. برخی از دانشگاه‌های برتر ارائه دهنده MBA در ایتالیا در جدول زیر ارائه شده است :

نام دانشگاه هزینه دانشگاه به یورو
SDA Bocconi School of Management دانشکده مدیریت  SDA Bocconi 62,000
Bologna Business School (BBS) دانشکده بازرگانی بولونیا (BBS) 35,000 Euro
MIP Politecnico di Milano MIP Politecnico di Milano 37,000
Università di Pisa · University of Pisa دانشگاه پیزا 8,000
MIB Trieste School of Management دانشکده مدیریت  MIB Trieste 25,000
St. John’s University – Rome Campus دانشگاه سنت جان – پردیس رم 1,320  (per credit)

زندگی دانشجویی در ایتالیا

کشور ایتالیا از دانشجویان بین المللی استقبال می کند و به دانشجویان ورودی جدید کمک می کند تا با فرهنگ این کشور بیشتر آشنا شوند. ایتالیایی‌ها به مردمانی خونگرم شناخته می‌شوند و می کوشند که زندگی شاد داشته باشند. البته لازم به ذکر است که زبان انگلیسی جز برای اهداف آموزشی در ایتالیا زبان رایجی نیست.

تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا چقدر است؟

 • کل هزینه های تحصیل در ایتالیا در مقایسه با اکثر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه است. هزینه تحصیل در ایتالیا شامل هزینه‌های تحصیل، هزینه‌های قبل از ورود به ایتالیا و هزینه زندگی می شود.
 • میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا 1000 یورو در سال است. البته دانشگاه‌های برتر ممکن است بیش از هزینه متوسط هزینه دریافت کنند.
 • دانشگاه رم تور ورگاتا (University of Rome Tor Vergata) یک دانشگاه استثنایی است، دریافت شهریه به وضعیت مالی خانواده دانشجو بستگی دارد. دانشجویان براساس شرایط مالی از 150 یورو تا 5000 یورو در سال پرداخت می کنند.
 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا حدود 900 یورو می باشد.
 • متوسط هزینه زندگی در ایتالیا تقریباً 12000 یورو در سال است.

معرفی بورسی‌های تحصیلی ایتالیا

بورسیه‌های تحصیلی زیادی در ایتالیا برای حمایت از دانشجویان بین المللی ارائه گردیده است. برخی از بورسیه‌های برتر برای دانشجویان بین المللی در ایتالیا در جدول زیر ذکر شده است :

عنوان بورسیه ها شرایط اخذ بورسیه ارزش بورسیه
The Italian Government Scholarships for Foreign Students بورسیه های دولتی ایتالیا برای دانشجویان خارجی کارشناسی ارشد : حداکثر 28 سال سن

PhD  : حداکثر 30 سال سن، شایستگی تحصیلی و مهارت زبان در سطح B2 در CEFR

کمک هزینه دوره به مدت 6 یا 9 ماه
Merit and Bocconi International Awards بورسیه بین المللی Merit و Bocconi پروفایل‌های علمی برتر در میان درخواست های پذیرش برای دانشگاه بوکانی در نظر گرفته شده است. معافیت کامل از شهریه و کمک هزینه به ارزش 14000 یورو در سال
University of Bologna Study Grants for International Students کمک هزینه تحصیلی دانشگاه بولونیا برای دانشجویان بین المللی نامزدهای شایسته ثبت نام در برنامه‌های درجه 1، 2 در دانشگاه بولونیا کمک هزینه تحصیلی، معافیت از شهریه، اقامت رایگان و کمک هزینه سالانه
Politecnico International Scholarships بورسیه های بین المللی Politecnico دانشجویان بین المللی در سطح کارشناسی ارشد بورسیه تحصیلی و سایر مزایا
Scuola Normale Superiore Ph.D. Scholarships بورسیه های دکتری Scuola Normale Superiore همه دانشجویانی که برای دکتری ثبت نام کرده‌اند بورسیه شامل کمک هزینه اقامت و غذای رایگان در پردیس

آیا دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل در ایتالیا کار کنند؟

دولت ایتالیا به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد حداکثر 20 ساعت در هفته کار کنند. کارآموزان با ویزای تحصیلی ایتالیا می توانند حداکثر 4 ساعت در روز کار کنند. شرکت‌های ایتالیایی فارغ از مشخصات شخصی و تجربه حرفه ای کارآموز استخدام می کنند. این کارآموزان حدود 500-1000 یورو درآمد دارند.

فرصت‌های شغلی پس از تحصیل در ایتالیا

دانشجویان بین المللی که قصد دارند پس از تحصیل در ایتالیا همچنان اقامت داشته باشند، فرصت های شغلی متعددی در این کشور خواهند یافت. اما شایان ذکر است که برای کار در شرکت‌های ایتالیایی، افراد باید مهارت‌های زبان خود را در هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی تقویت کنند. برخی از بزرگترین شرکت‌های ایتالیایی عبارتند از Enel، فراری (Ferrari)، لامبورگینی (Lamborghini)، Unicredit، آتلانیا (Atlantia)، یوونتوس تورین (Juventus Turin)، پیرلی (Pirelli) و بسیاری دیگر می‌باشد. برخی از کارفرمایان برتر در ایتالیا و میانگین حقوق سالانه آن‌ها در جدول زیر ارائه شده است :

نام شرکت میانگین حقوق سالانه به یورو
Sinergia 140,000
IBM 55,000
Nuova Simonelli SPA 120,000
Piaggio 100,000
Intesa Sanpaolo 54,000
UBI Banca 62,000

برخی از مشاغل پردرآمد در ایتالیا و میانگین حقوق متخصصان به شرح زیر است :

تخصص میانگین حقوق سالانه به یورو
مدیریت اجرایی 96,000
حقوق 75,000
مدیریت برنامه و پروژه 45,000
فروش و توسعه تجارت 50,000
مهندسی 38,000
مشاوره، حسابداری و خدمات حرفه‌ای 40,000

اگرچه ایتالیا یکی از مقرون به صرفه ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل در خارج از کشور است، حقوق اولیه پس از تحصیل در ایتالیا می تواند حدود 15000 یورو باشد. با این حال، این کشور طیف گسترده ای از فرصت ها را در میان مشاغل مختلف ارائه می کند. به طور کلی، ایتالیا یک انتخاب عالی برای دانشجویان بین المللی آینده نگر با نیاز مالی است که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند.

هزینه زندگی در ایتالیا چقدر است؟

دانشجویان بین المللی ساکن ایتالیا باید بین 700 تا 1500 یورو در ماه برای هزینه های زندگی بپردازند. این هزینه‌ها شامل اسکان، غذا، حمل و نقل عمومی، تفریح یا سرگرمی است. برخی از شهرها و هزینه‌های زندگی آنها در زیر ذکر شده است :

شهر‌های بزرگ ایتالیا هزینه‌های ماهانه زندگی در ایتالیا به یورو
Milan میلان 900- 1500
Rome روم 870- 1400
Florence فلورانس 850- 1300
Bologna بولونیا 750- 1100

فرآیند پذیرش دانشگاه‌ها برای تحصیل در ایتالیا چیست؟

1- مدارک خود را در قالب درخواستی تکمیل کنید. می‌توانید برای اطلاعات بیشتر با مشاوران موسسه مهاجرتی صبا ویزا ارتباط برقرار کنید.

2- فرم درخواست را تکمیل کرده و نوع مدرک تحصیلی و دوره آموزشی خود را انتخاب کنید.

3- پس از تکمیل فرم درخواست، به آدرس application@italystudy.org ایمیل ارسال کنید. موضوع ایمیل شما باید “درخواست بررسی پذیرش” باشد.

4- نامه پذیرش شما از طریق ایمیل ارسال خواهد گشت. شما باید با سفارت ایتالیا در شهر یا کشور خود تماس بگیرید تا مرحله پیش ثبت نام را قبل از پایان مهلت انجام دهید و ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید. البته نگران نباشید، موسسه مهاجرتی صبا ویزا با خدماتی متنوعی که در این زمینه ارائه نموده‌ است، از شما در تمامی مراحل پشتیبانی خواهد نمود.

5- اگر قصد دارید از تخفیفات شهریه و بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنید، می‌توانید به این آدرس Scholarship@italystudy.org ایمیل بزنید. توجه داشته باشید که نامه پذیرش خود را باید در این ایمیل پیوست کنید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا چیست؟

روند درخواست در ایتالیا می تواند پیچیده باشد، اما موسسه مهاجرتی صبا ویزا در تلاش است تا با ارائه مشاوره‌های تخصصی و دقیق شما را در این زمینه راهنمایی نماید. برخی از مدارکی که باید همراه با درخواست خود تحویل دهید عبارتند از :

 • پاسپورت معتبر
 • یک قطعه عکس (در اندازه عکس پاسپورت)
 • ریز نمرات تحصیلی
 • فرم درخواست دانشگاه
 • یک برنامه مطالعه دقیق یا شرح دوره، که باید شامل تعداد ساعات دوره‌ها یا فعالیت‌های آموزشی باشد که طبق برنامه درسی دانشگاهی تکمیل کرده‌اید.
 • CV یا رزومه
 • یک توصیه نامه
 • یک انگیزه نامه
 • مدرک مهارت زبان (انگلیسی یا ایتالیایی)
 • ارائه نمونه کار (portfolio) مورد نیاز است اگر برای برنامه های معماری، شهرسازی یا طراحی درخواست می‌دهید.
 • نمرات رسمی SAT یا ACT

الزامات زبان برای تحصیل در ایتالیا چیست؟

دانشگاه‌های ایتالیا برنامه‌هایی دارند که به زبان انگلیسی یا ایتالیایی تدریس می شوند. به همین دلیل است که برای پذیرش در یکی از این برنامه‌ها، باید مدارکی دال بر اثبات تسلط به زبان انگلیسی یا ایتالیایی ارائه دهید.

 آزمون‌های زبان پذیرفته شده توسط دانشگاه‌های ایتالیا برای زبان انگلیسی عبارتند از:

 • آکادمیک PTE (PTE Academic)
 • تافل TOEFL
 • آیلتس IELTS
 • C1 Advanced یا C2 Proficiency

آزمون‌های زبان پذیرفته شده توسط دانشگاه‌های ایتالیا برای زبان ایتالیایی عبارتند از:

 • CILS
 • CELI

مزایای تحصیل در ایتالیا در رشته پزشکی

ایتالیا همیشه مرکز فرهنگ و آموزش در اروپا بوده است. این امر با توجه به موسسات دانشگاهی متعدد و معتبر در سراسر کشور مشهود است. امروزه چهار دانشگاه در ایتالیا وجود دارد که برنامه‌هایی به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند : دانشگاه ساپینزا رم (Sapienza University of Rome)، دانشگاه هومانیتاس (Humanitas University)، دانشگاه پاویا (University of Pavia) و دانشگاه تور ورگاتا (Tor Vergata University) در رم، که همگی دانشگاه‌های درجه یک با رتبه بالا در جهان هستند.

هنگامی به تحصیل پزشکی در ایتالیا می‌پردازید، نه تنها فرصتی برای یادگیری در یک موسسه آکادمیک پیشرو خواهید داشت، بلکه فرصتی برای لذت بردن و تجربه سبک زندگی پر جنب و جوش ایتالیایی را خواهید یافت. زندگی در کشوری که از نظر فرهنگ و تاریخ غنی است و در میان زیباترین کشورهای اروپایی قرار دارد. تحصیل پزشکی در ایتالیا از بسیاری جهات برای دانشجویان مزایایی دارد. برخی از این مزایا، که دلیل اصلی درخواست بسیاری از دانشجویان بین المللی از سراسر جهان است، عبارتند از :

 • فرصت بهره‌مندی از آموزش با کیفیت
 • فرصت شرکت در دوره‌های آموزشی که کاملا به زبان انگلیسی ارائه شده‌اند.
 • اخذ یک دیپلم اروپایی معتبر
 • هزینه‌های کم تحصیل و مزایای دریافت بورسیه تحصیلی
 • فرصت زندگی در یک کشور تاریخی و توریستی
 • تحصیل در یک فضای بین المللی

 

ایتالیا مدل

معرفی دانشگاه های دولتی و خصوصی برای تحصیل در ایتالیا در رشته پزشکی به زبان انگلیسی

سیزده موسسه آموزشی دولتی در ایتالیا آموزش پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. دوازده موسسه دولتی آموزش پزشکی و یک مدرسه دوره دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد. این دانشکده‌های پزشکی که جزو 500 دانشکده برتر در رتبه بندی جهانی قرار دارند، امکان تحصیل در نقاط مختلف ایتالیا را برای دانشجویان فراهم می کند.

دانشگاه‌های دولتی ارائه دهنده آموزش پزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا عبارتند از :

دانشگاه پاویا – پاویا University of Pavia – Pavia
دانشگاه میلان – میلان University of Milan – Milan
دانشگاه فدریکو دوم ناپل – ناپل Federico II University of Naples – Naples
دانشگاه میلان-بیکوکا – برگامو University of Milan-Bicocca – Bergamo
دانشگاه تورین – تورین University of Turin – Turin
دانشگاه باری آلدو مورو – باری Bari Aldo Moro University – Bari
دانشگاه بولونیا – بولونیا University of Bologna – Bologna
دانشگاه La Sapienza  رم – رم University of Rome La Sapienza – Rome
دانشگاه رم تور ورگاتا – رم University of Rome Tor Vergata – Rome
دانشگاه لوئیجی وانویتلی – ناپل Luigi Vanvitelli University – Naples
دانشگاه پادووا – پادووا University of Padova – Padova
دانشگاه مسینا – مسینا University of Messina – Messina
دانشگاه سینا (دندانپزشکی) – سیه‌نا University of Siena (Dentistry) – Siena

در ایتالیا علاوه بر دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه‌های خصوصی نیز آموزش پزشکی به زبان انگلیسی را ارائه می دهند. اگرچه تعداد دانشگاه های خصوصی ارائه دهنده آموزش پزشکی انگلیسی کم است، اما آموزش ارائه شده در این دانشگاه ها بسیار با کیفیت است.

دانشگاه های خصوصی که آموزش پزشکی را به زبان انگلیسی در ایتالیا تدریس می کنند عبارتند از :

دانشگاه کاتولیکا – رم Cattolica University- Rome
دانشگاه سن رافائله – میلان The University of San Raffaele – Milan
دانشگاه هومانیتاس – میلان Humanitas University – Milan
یونی کامیلوس – رم Uni Camillus – Rome

معرفی بهترین دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل پزشکی همراه‌ با شهریه سالانه

دانشگاه پزشکی شهریه سالانه دوره‌های انگلیسی
Humanitas University دانشگاه هومانیتاس € 20000 پزشکی
International Medical School in Milan دانشکده پزشکی بین المللی در میلان € 4000 پزشکی و دندانپزشکی
University of Siena دانشگاه سینا € 4500 دندانپزشکی
Vita-Salute San Raffaele University دانشگاه ویتا-سلوت سان رافائل € 20150 پزشکی
Catholic University Of The Sacred Heart دانشگاه کاتولیک قلب مقدس € 15000 پزشکی
University of Messina دانشگاه مسینا € 750 پزشکی
Sapienza University Of Rome دانشگاه ساپینزا رم € 2900 پزشکی و پزشکی مقدماتی (Pre-med)
Campus Bio-Medico University Of Rome پردیس بیو مدیکال دانشگاه رم € 18150 پزشکی
University Of Milano-Bicocca School Of Medicine And Surgery دانشکده پزشکی و جراحی دانشگاه میلانو-بیکوکا € 600 پزشکی
University Of Bari Aldo Moro دانشگاه باری آلدو مورو € 3500 پزشکی
Saint Camillus International University Of Health Sciences دانشگاه بین المللی علوم بهداشت سنت کامیلوس € 18000 پزشکی

آزمون IMAT برای تحصیل در ایتالیا در رشته پزشکی چیست؟

آزمون پذیرش بین المللی پزشکی (IMAT : International Medical Admission Test) که یک آزمون اجباری برای هر دانشجویی است که می خواهد در ایتالیا به تحصیل پزشکی بپردازد. این آزمون به زبان انگلیسی است و در ماه سپتامبر برگزار می شود. IMAT از 60 سوال تشکیل شده است و زمان آزمون 100 دقیقه است. نتایج درخواست دانشجویان پس از امتیاز به دست آمده از IMAT منتشر می شود. این آزمون شامل سوالاتی از استدلال منطقی، فرهنگ عمومی، زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی است. هزینه آزمون IMAT تقریباً 130 یورو است.

هزینه‌های شهریه دانشگاه برای تحصیل در ایتالیا در رشته پزشکی چقدر است؟

در ایتالیا، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بین 156 تا 3500 یورو متغیر است. دانشجویان با درآمد سالانه خانواده زیر 23000 یورو، 156 یورو در سال می پردازند. در صورتی که دانشجو حداقل به مدت دو سال جدا از خانواده خود زندگی کرده باشد، درآمد دانشجو برای تعیین شهریه در نظر گرفته می شود. هزینه های دانشگاه های خصوصی در ایتالیا متفاوت است. هزینه‌های دانشگاه خصوصی می تواند از 15000 یورو تا 20000 یورو در سال باشد. در حقیقت بسیاری از دانشکده‌های پزشکی در ایتالیا وجود دارند که به زبان انگلیسی آموزش می دهند. هزینه‌ این دوره‌ها مقرون به صرفه است و بر اساس نیاز مالی و شایستگی قابل کاهش است. در ایتالیا کیفیت آموزش پزشکی هم در دانشکده‌های دولتی و هم در دانشکده‌های خصوصی بسیار بالاست و تفاوت کیفیت آموزشی قابل توجهی وجود ندارد.

تحصیل مهندسی در دانشگاه‌های ایتالیا

ایتالیا ثابت کرده است که یکی از گزینه های برتر برای تحصیل در خارج از کشور است. رویکردی مترقی نسبت به اصلاحات آموزشی دارد که به زودی به یک مرکز آموزشی تبدیل می شود. همچنین این کشور آموزش را با هزینه‌های مقرون به صرفه همراه با فرصت‌های بورسیه عالی ارائه می دهد. دانشگاه های آن در رتبه بندی جهانی QS عملکرد خوبی داشته اند. این باعث می شود که برای دانشجویان بین المللی نیز انتخاب خوبی در رشته مهندسی در ایتالیا باشد.

دانشگاه Bocconi واقع در میلان یک دوره مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد در اقتصاد و مدیریت نوآوری و فناوری ارائه می دهد. دانشجویان بین المللی باید مدرک سه ساله یا تحصیلات عالی برای شرکت در این دوره داشته باشند. دانشگاه ترنتو (University of Trento) 9 رشته در زمینه مهندسی ارائه می دهد. هفت مورد از آنها برنامه‌های تحصیلات تکمیلی هستند. آنها برنامه‌های 2 ساله هستند. در حالی که دو رشته دیگر در مقطع دکتری یعنی دکتری مهندسی عمران، محیط زیست و مکانیک و دکتری مهندسی مواد، مکاترونیک و مهندسی سیستم هستند. البته این دوره‌ها بصورت یک دوره سه ساله ارائه شده‌اند.  دانشگاه ساپینزا رم (Sapienza University of Rome) 13 رشته مهندسی ارائه می دهد که 4 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و بقیه برنامه‌ها در مقطع دکتری هستند. دوره کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا یک دوره دو ساله است.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون رشته‌های مهندسی دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا با مشاوران موسسه مهاجرتی صبا ویزا ارتباط برقرار کنید و از مشاوره‌های رایگان این موسسه مهاجرتی بهره‌مند شوید.

برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در ایتالیا در رشته‌های مهندسی بر اساس رتبه بندی QS – 2022

اگر قصد تحصیل در رشته مهندسی در ایتالیا را دارید، بهتر است لیست زیر را مطالعه نمایید.

دانشگاه رتبه بندی QS در سال 2022 (مهندسی و فناوری)
Polytechnic University of Milan دانشگاه پلی تکنیک میلان 20
Polytechnic University of Turin دانشگاه پلی تکنیک تورین 39
      University of Bologna                       دانشگاه بولونیا 115
Sapienza University of Rome دانشگاه ساپینزا رم 126
University of Naples Federico II دانشگاه ناپل فدریکو دوم 226
University of Pisa دانشگاه پیزا 234
University of Trento دانشگاه ترنتو 247
University of Pavia دانشگاه پاویا 401-450

شرایط تحصیل در ایتالیا در رشته‌های مهندسی چیست؟

برای هر دانشجویی که علاقه مند به شرکت در دوره‌های مهندسی در دانشگاه‌های ایتالیا است، بسیار مهم است که به طور کامل از شرایط واجد شرایط آگاهی داشته باشد. در ادامه برخی از پیش نیازهای استاندارد برای درخواست برای هر برنامه مهندسی در موسسات مختلف ایتالیا ارائه شده است.

 • شما باید مدارک تحصیلی مورد نیاز را از یک موسسه معتبر با حداقل درصد مورد نیاز دانشگاه کسب کرده باشید.
 • دانشگاه‌های ایتالیا عملکرد شما را در موضوعات اصلی علوم پایه مانند ریاضیات، فیزیک و علوم کامپیوتر و همچنین رشته‌های مکمل، بسته به برنامه انتخابی شما ارزیابی خواهند کرد.
 • اگر برای برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی درخواست می‌دهید، علاوه بر این باید نمرات آزمون‌های مهارت انگلیسی مانند آیلتس، تافل و غیره را ارائه دهید.
 • همچنین ممکن است دانشگاه ها برای دوره‌های مدیریت مهندسی (Engineering management) برای برنامه‌های کارشناسی ارشد به نمرات GRE و GMAT نیاز داشته باشند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا در رشته‌های مهندسی چیست؟

هنگامی که برای دانشگاه‌های مهندسی ایتالیا درخواست می دهید، ممکن است از شما خواسته شود که مدارک زیر را ارسال کنید :

 • مدارک شناسایی مانند پاسپورت
 • ریز نمرات تحصیلی
 • فرم درخواست دانشگاه
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • نتایج آزمون مهارت زبان ایتالیایی یا انگلیسی ( بسته به برنامه انتخابی)

بورسیه‌های ارائه شده برای تحصیل در ایتالیا در دانشکده‌های مهندسی

به دانشجویان بین المللی که در ایتالیا تحصیل می کنند برای پوشش هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های زندگی، بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی اعطا می گردد. اگر واجد شرایط دریافت بورسیه باشید، ملیت شما بر شانس شما تأثیری نخواهد داشت. دانشگاه‌های مهندسی در ایتالیا بر اساس نیاز مالی یا شایستگی بورسیه تحصیلی می دهند. چندین بورسیه دولتی در سطح ملی در دسترس هستند و دانشجویان بین المللی می توانند بدون تبعیض برای این بورسیه ها درخواست دهند. در زیر لیستی از برخی از محبوب ترین بورسیه‌های مهندسی در ایتالیا ارائه شده  است :

بورسیه انگلیسی  SIT Zero Fees SIT Zero Fees English Scholarship 2021
بورسیه های دولتی ایتالیا برای دانشجویان خارجی Italian Government Scholarships for Foreign Students
بورسیه های  EDISU Piemonte EDISU Piemonte Scholarships
کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی توسط دانشگاه بولونیا Study Grants for International Students by Bologna University
بورسیه های بین المللی برای دانشجویان کشور در حال توسعه توسط دانشگاه پاویا International Scholarships for Developing Country Students by University of Pavia
شایستگی بوکونی و جوایز بین المللی Bocconi Merit and International Awards
Politecnico de Milano بورسیه های تحصیلی مبتنی بر شایستگی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. Politecnico de Milano offers merit-based scholarships to international students.
بورسیه‌های بین المللی  Politecnico di Torino Politecnico di Torino International Scholarships
بورسیه‌های بین المللی  Università Cattolica Università Cattolica International Scholarships
بورسیه‌های تحصیلی برای تمام دوره های تحصیلی توسط دانشگاه پادووا Scholarships for All Degree Courses by University of Padova
بورسیه‌های دکتری  Scuola Normale Superiore Scuola Normale Superiore Phd Scholarships

معرفی دانشگاه‌ها برای تحصیل در ایتالیا در رشته مهندسی برق بر اساس رتبه بندی QS

در ادامه لیستی از دانشگاه‌های ایتالیا در زمینه مهندسی برق بر اساس رتبه بندی موضوعی  QS ارائه شده است.

نام دانشگاه QS 2021 Ranking (رشته مهندسی برق)
Polytechnic University of Milan دانشگاه پلی تکنیک میلان 22
Polytechnic University of Turin دانشگاه پلی تکنیک تورین 45
University of Bologna دانشگاه بولونیا 92
University of Padua دانشگاه پادوآ 102
Sapienza University of Rome دانشگاه ساپینزا رم 105
University of Pisa دانشگاه پیزا 151-200

تحصیل در ایتالیا در رشته پرستاری

بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا دارای برنامه‌های پرستاری در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند. به این نکته توجه داشته باشید به عنوان یک دانشجوی بین المللی مشتاق، هنگام ورود باید برای زبان و الزامات برنامه آماده شوید. شرایط پذیرش ممکن است در هر دانشگاه ایتالیایی متفاوت باشد، بنابراین برای اطمینان بیشتر و کسب اطلاعات دقیق‌تر با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید.

هزینه شهریه در یک دانشگاه ایتالیایی برای برنامه پرستاری ممکن است از 5000 تا 25000 دلار در هر سال تحصیلی متغیر باشد. ممکن است در مقایسه با سایر کشورها هزینه‌ها کمی بالا است، اما دانشگاه‌های ایتالیا بورسیه‌های تحصیلی بسیار متنوعی برای پوشش هزینه‌های دانشجویان بین المللی ارائه نموده‌اند.

پرستار شدن در ایتالیا مانند اکثر کشورهاست. شما باید مدرک لیسانس پرستاری، آزمون مهارت زبان و حمایت مالی را از یک بیمارستان ایتالیایی دریافت کنید. اگر قصد تحصیل در رشته پرستاری در ایتالیا را دارید، به خاطر داشته باشید که بیشتر دوره‌های آنها به زبان ایتالیایی است، البته برخی موسسات نیز وجود دارند که دوره های انگلیسی را ارائه دهند.

بهترین دانشگاه‌های ایتالیایی برای تحصیل در رشته پرستاری عبارتنداز :

 • دانشگاه ساپینزا رم (Sapienza University of Rome)
 • دانشگاه پارما (University of Parma)
 • دانشگاه پادوآ (University of Padua)
 • دانشگاه Humanitas
 • دانشگاه ورونا (University of Verona)

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا بدون آیلتس – 2022

در سال 2022 دانشجویان فرصتی برای تحصیل در ایتالیا بدون آیلتس خواهند داشت. با این حال، پذیرش در یک دانشگاه ایتالیایی نیز اکنون بسیار ساده است. این مسئله برای دانشجویان بین المللی که می خواهند در ایتالیا تحصیل کنند بسیار مهم است. دانشجویان بین المللی زیادی وجود دارند که می توانند بدون آیلتس در ایتالیا تحصیل کنند.

بسیاری از قدیمی ترین دانشگاه‌های جهان در ایتالیا وجود دارند. دانشگاه‌های ایتالیا شهریه بسیار پایینی دریافت می کنند. حتی اکثر دانشگاه‌های ایتالیا آزمون زبان آیلتس یا تافل نمی‌خواهند. اگر به دنبال برنامه های مقرون به صرفه در اروپا هستید، باید تحصیل در ایتالیا را در نظر بگیرید. پذیرش در دانشگاه های ایتالیا کار سختی نیست و بدون ارائه مدرک آیلتس هم می‌توانید اپلای کنید.

دولت ایتالیا هر ساله انواع مختلفی از بورسیه ها را برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد. برنامه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در ارسال نمرات آیلتس استثناهایی وجود دارد. شما باید به صورت آنلاین برای دانشگاه‌های ایتالیا بدون نمره آیلتس اقدام کنید . این یک فرصت عالی برای دانشجویان بین المللی است تا تحصیلات خود را در ایتالیا بگذرانند و همچنین از بهترین کیفیت آموزش در جهان برخوردار شوند.

لیست کامل دانشگاه های ایتالیا بدون آیلتس در ادامه ارائه شده است. دانشگاه های زیادی در ایتالیا وجود دارد که می توانید در آنها با شهریه مقرون به صرفه بدون آیلتس تحصیل کنید. همچنین دوره های زیادی دارد که به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند.

لیست کامل دانشگاه‌های ایتالیا بدون آیلتس :

دانشگاه پیزا University of Pisa
دانشگاه پادوآ University of Padua
دانشگاه بولونیا University of Bologna
دانشگاه میلان University of Milan
دانشگاه فلورانس University of Florence
دانشگاه ناپل فدریکو دوم University of Naples Federico II
دانشگاه ترنتو University of Trento
دانشگاه جان کابوت John Cabot University
دانشگاه ساپینزا رم Sapienza University of Rome
دانشگاه ورونا University of Verona

انواع ویزای تحصیلی ایتالیا برای دانشجویان بین المللی

دانشگاه‌های ایتالیا برنامه‌های بسیار متنوعی در مقاطع مختلف تحصیلی در رشته‌ و گرایش‌های گوناگون با طول‌ دوره‌های آموزشی متفاوت ارائه نموده‌اند. نوع ویزای تحصیلی کاملاً به طول دوره انتخابی شما و به مدت اقامت شما در ایتالیا بستگی دارد. دو نوع ویزای تحصیلی وجود دارد :

 • ویزای نوع C (type-C visa)
 • ویزای نوع D (type-D visa)

 ویزای نوع C برای اقامت های کوتاه مدت (حداکثر 90 روز) است، در حالی که ویزای نوع D برای اقامت های طولانی (هر دوره ای که بیش از 90 روز باشد) است. با توجه به اینکه اکثر دوره‌های تحصیلی ایتالیایی بیش از سه ماه طول می کشد، اکثر دانشجویان بین المللی ملزم به دریافت ویزای نوع D هستند.

نحوه ارسال درخواست و مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی ایتالیا

 • فرم درخواست ویزا
 • عکس (در اندازه عکس پاسپورت)
 • سند مسافرتی (Travel document) که حداقل سه ماه پس از انقضای ویزای درخواستی منقضی می‌شود.
 • ارائه مدرک پیش ثبت نام (pre-enrollment) در دوره‌های دانشگاهی ایتالیا
 • اثبات اینکه شما در ایتالیا محل اقامتی دارید.
 • اثبات اینکه شما دارای تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه‌های خود برای کل مدت اقامت خود دارید (دولت ایتالیا حداکثر بودجه مالی را 467 یورو در ماه تعیین نموده است و لازم به ذکر است که صورت حساب‌های بانکی به طور کلی به عنوان مدرک پذیرفته می شود).
 • ارائه مدارک بیمه برای درمان پزشکی و بستری شدن در بیمارستان
 • ارائه مدارکی دال بر اثبات تسلط به زبان ایتالیایی یا زبان انگلیسی با توجه به زبان دوره آموزشی منتخب مورد نیاز است.

تمام درخواست‌های ویزای نوع D باید به سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور مبداء ارسال گردد. قبل از شروع و ارسال درخواست برای ویزای تحصیلی ایتالیا، باید مطمئن شوید که مدارکی دال بر ثبت نام اولیه در دوره‌های دانشگاه ایتالیا ارائه نمایید. این اسناد و مدارک را می توان به راحتی از طریق پرتال آنلاین رسمی دانشگاه‌های ایتالیایی درخواست و دانلود کنید. به محض دریافت مدرک فوق، می توانید درخواست خود را تکمیل کنید.

سخن پایانی

تحصیل در ایتالیا به دلیل رنکینگ و قدمت دانشگاه‌های این کشور، هزینه‌های بسیار پایین تحصیل و فرصت‌ها شغلی، به یکی از گزینه‌های جذاب مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. موسسه مهاجرتی صبا ویزا با ارائه مشاوره‌های تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه شرایط تحصیل در ایتالیا، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا، اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا و بسیاری از موارد دیگر خواهد بود. این موسسه مهاجرتی با دانش و تخصصی که در زمینه قوانین مهاجرتی دارد و نیز ارائه خدمات متنوع و داشتن یک تیم پشتیبانی قوی در تلاش است تا مسیر مهاجرت به ایتالیا را برای شما هموار‌تر نماید. همچنین شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان با موسسه مهاجرتی صبا ویزا در ارتباط باشید.

سوالات متداول

هزینه تحصیل کارشناسی در دانشگاه‌های ایتالیا چقدر است؟
متوسط ​​هزینه تحصیل در ایتالیا برای دوره‌های کارشناسی حدود 900 یورو است.
هزینه شرکت در دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه‌های ایتالیا چقدر است؟
برای شرکت در برنامه‌های کارشناسی ارشد بایستی حدود 1000 یورو بپردازید.
هزینه‌های سالانه زندگی در ایتالیا چقدر است؟
هزینه زندگی در ایتالیا حدود 12000 یورو در سال است.
هفته‌ای چند ساعت دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل کار کنند؟
دانشجویان می‌توانند 20 ساعت در هفته کار کنند.
آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا وجود دارد؟
بله دانشگاه‌ها و کالج های ایتالیا دوره‌های بسیاری در رشته‌های مختلف به زبان انگالیسی ارائه نموده‌اند.
آیا برای کار در شرکت‌های ایتالیایی باید به زبان ایتالیایی تسلط داشته باشیم؟
بله برای اشتغال در شرکت‌های ایتالیا بایستی تسلط کافی به زبان ایتالیایی و انگلیسی داشته باشید.
هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا چقدر است؟
در حالی که دانشگاه‌های دولتی 4500 یورو در سال دریافت می کنند، دانشکده‌های پزشکی خصوصی می توانند هزینه‌های بسیار بیشتری را دریافت کنند. به عنوان مثال، دانشگاه Humanitas بین 10000 تا 20000 یورو در سال هزینه دریافت می‌کند.
بهترین دانشگاه برای تحصیل مهندسی در ایتالیا کدام‌ است؟
طبق تمامی رتبه بندی‌ها، دانشگاه پلی تکنیک میلان (Polytechnic University of Milan) و دانشگاه پلی تکنیک تورین (Polytechnic University of Turin) بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته مهندسی هستند.
آیا زندگی در ایتالیا گران است؟
هزینه زندگی در ایتالیا بسته به موقعیت مکانی متفاوت است. مناطق شمالی ایتالیا و شهرهای بزرگ به طور متوسط پرهزینه ترین هستند. اما ایتالیا یکی از کشورهای ارزان‌تر در اروپا است.
آیا تحصیل در ایتالیا بدون مدرک آیلتس نیز امکان پذیر است؟
بله امکان اخذ پذیرش از برخی از دانشگاه‌های ایتالیا بدون مدرک آیلتس نیز وجود دارد.
هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر است؟
هزینه‌های اداری رسیدگی به درخواست ویزای تحصیلی اعلام شده از سوی وزارت خارجه ایتالیا 50 یورو است. همچنین این هزینه‌ها باید به ارز کشور مقصد یعنی یورو پرداخت شود.
چقدر طول می کشد تا ویزای تحصیلی ایتالیا بررسی شود؟
پردازش درخواست ویزای شما معمولاً بین یک تا سه هفته طول می کشد، با این حال، بهتر است مصاحبه ویزای خود را حدود شش هفته قبل برنامه ریزی کنید.
دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا باید چه نوع ویزایی دریافت کنند؟
با توجه به اینکه طول دوره های آموزشی بیشتر از 3 ماه است، دانشجویان بایستی برای ویزای نوع D درخواست دهند.
برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 3 میانگین: 3.7]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید