کمپین نوروزی صبا ویزا برای ویزای تحصیلی - کاری کانادا | با هدیه 40 میلیونی ثبت‌نام رایگان
لوگو صبا ویزا
شرایط تحصیل دندانپزشکی در سوئد

تحصیل دندانپزشکی در سوئد [راهنمای جامع]

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه تحصیل دندانپزشکی در سوئد و جزئیات بیشتری از ثپت نام آن به دست بیاورید،می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه
فهرست عناوین

مهاجرت تحصیلی به کشوری ایده‌آل در اروپا

کشور سوئد از مقاصد محبوب مهاجرت تحصیلی در قاره اروپا است. شرایط اجتماعی و استانداردهای زندگی در این کشور، در کنار عرصه وسیعی که دانشگاه‌های این کشور برای رشد و پیشرفت دانشجویان فراهم کرده سبب شده افراد بسیاری متقاضی مهاجرت به این کشور باشند. در میان رشته‌هایی که در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شود، عمده توجه داوطلبان به تحصیل دندانپزشکی در سوئد است. تحصیل در این کشور هم می‌تواند یک دندانپزشک با سواد و ماهر به جامعه تقدیم کند و هم با توجه به بازار کار موجود در این کشور، فارغ‌التحصیلان این رشته را به کسب درآمد برساند.

تحصیل در کشور سوئد همانند دیگر کشورها، شرایطی دارد که متقاضی پیش از اقدام به اخذ پذیرش باید از آن‌ها مطلع باشد تا بتواند تصمیم درستی در این باره اتخاذ کند. در این مطلب به شرایط تحصیل دندانپزشکی در سوئد می‌پردازیم و روند تحصیل، اعتبار مدرک تحصیلی و آینده شغلی آن را بررسی می‌کنیم.

 

شرایط تحصیل دندانپزشکی در سوئد

دندانپزشکی از پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی در کشور سوئد است. برای تحصیل دندانپزشکی در سوئد ارائه مدرک معتبر مهارت زبان سوئدی مورد نیاز است زیرا اکثر دوره‌های مرتبط با علوم پزشکی این کشور به زبان سوئدی برگزار می‌شود. برای پذیرش از دانشگاه‌های این کشور، علاوه بر دانشتن مدرک دیپلم دبیرستان، دانش زبان سوئدی در سطح C1 مورد نیاز است و البته برخی دانشگاه‌ها پیش از شروع ترم برای پذیرفته‌شدگانی که زبان سوئدی نمی‌دانند دوره‌های آمادگی برگزار می‌کنند. امکان تحصیل دندانپزشکی در سوئد به زبان انگلیسی نیز وجود دارد که برای آن ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 لازم است.

هدف برخی افراد از مهاجرت به کشور سوئد صرفا تحصیل است و برنامه‌ای برای اقامت ندارند. برای این دسته از افراد، نظام آموزشی و اعتبار مدارک صادر شده از دانشگاه‌های این کشور بسیار مهم است و باید پیش از پذیرش مورد بررسی قرار بگیرد.  در سال 2021 اکثر دانشگاه‌های سوئد مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران قرار دارند و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها می‌توانند به راحتی در ایران فعالیت کنند.

تحصیل دندان پزشکی در سوئد

آزمون TISUS

آزمون TISUS (The Test in Swedish for University Studies) آزمونی برای ارزیابی مهارت زبان سوئدی در متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در سوئد برگزار می‌شود. البته این آزمون برای تمام رشته‌ها برگزار می‌شود و تسلط در گویش سوئدی را بررسی می‌کند. دانشجویان پیش از شروع کلاس‌های سوئدی باید در این آزمون قبول شوند. آزمون TISUS از سه بخش تشکیل شده است که بخش‌های درک مطلب و نوشتاری آن به صورت کتبی و بخش مصاحبه آن به صورت شفاهی انجام می‌شود. این آزمون چند نوبت در سال و در داخل و خارج از سوئد برگزار می‌شود.

 افرادی که قصد شرکت در این آن را  خارج از کشور سوئد دارند،  باید به سفارت این کشور مراجعه و در آزمون ثبت نام کنند. مبلغ تعیین شده برای شرکت در این آزمون در داخل سوئد حدود ۱,۶۰۰ کرون و برای شرکت در خارج از سوئد حدود ۲,۰۰۰ کرون سوئد است. ممکن است برای شرکت در آزمون خارج از سوئد، مخارج جانبی نیز از متقاضی دریافت شود. این آزمون برخلاف آزمون‌هایی مانند  TOEFL  و IELTS بدون نمره است و تنها قبول شدن یا مردود شدن در آن اعلام می‌شود.

دوره‌های مختلف تحصیل دندانپزشکی در سوئد

دوره‌های تحصیل دندانپزشکی در سوئد به صورت تمام وقت است که حدود ۵ سال به طول می‌کشد. تحصیل دندانپزشکی شامل دوره‌های مختلفی از جمله دندانپزشکی عمومی، جراحی دندان و دوره‌های بالینی دندان است یک سال و نیم از مدت تحصیل به صورت کارورزی خواهد بود. دوره بهداشت دهان و دندان به صورت تمام وقت و ۳ ساله است که در پایان دوره دانشجویان مدرکی با عنوان متخصص بهداشت دندان دریافت می‌کنند.  دوره تحصیل تکنسین دندانپزشکی در  سوئد ۳  سال طول می‌کشد و به صورت تمام وقت برگزار می‌شود. در این دوره دانشجویان در آزمایشگاه‌های مجهز دندانپزشکی آموزش‌های لازم را می‌بینند و کسب تجربه می‌کنند. تحصیل دندانپزشکی در سوئد حداقل ۲ سال آموزش با عنوان دندانپزشکی عمومی دارد و دانشجویان در پایان این دوره می‌توانند مراحل برای دندانپزشکی تخصصی ثبت نام کنند.

مدارک مورد نیاز برای  پذیرش تحصیل دندانپزشکی سوئد

متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در سوئد می‌بایست برای پذیرش از دانشگاه‌های علوم پزشکی این کشور اقدام کنند.  مدارک لازم برای اخذ پذیرش دندانپزشکی سوئد در ادامه آمده است:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه مدرک  زبان انگلیسی با نمره آیلتس بالای 6
 • ارائه مدرک مهارت زبان سوئدی
 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی
 • ارائه انگیزه نامه تحصیلی

هزینه تحصیل دندانپزشکی در سوئد

سوئد به طور کلی کشور گرانی است  و هزینه تحصیل و زندگی در آن نیز به نسبت دیگر کشورها بالاتر است. البته تحصیل دندانپزشکی در سوئد به زبان سوئدی برای دانشجویان اتحادیه اروپا تقریبا رایگان است اما دانشجویان بین المللی خارج از این منطقه باید هزینه تحصیل خود را پرداخت کنند. این هزینه متناسب با نوع دانشگاه از دولتی یا خصوصی و همینطور محل تحصیل متفاوت است. هزینه تحصیل دندانپزشکی در سوئد برای دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه‌های دولتی تقریبا 6 تا 12 هزار یورو در سال براورد شده است. شهریه دانشگاه‌های خصوصی که برنامه‌های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند، بسیار بیشتر است و حتی تا 20 هزار یورو نیز می‌رسد.

علاوه بر هزینه شهریه، متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در سوئد می‌بایست در همان ابتدا، هنگام ارسال مدارک برای پذیرش از دانشگاه‌های این کشور، مبلغی را به جهت ارزیابی مدارک پرداخت کنند. همچنین  هزینه شرکت در آزمون TISUS  به طور مجزا دریافت می‌شود.

تحصیل دندان پزشکی در سوئد

هزینه زندگی دانشجویی در سوئد

همانطور که اشاره شد، هزینه زندگی در کشور سوئد بسیار بالا است. البته مردم این کشور از رفاه بسیار خوبی برخوردارند و دخل و خرج متناسبی دارند. افرادی که می‌خواهند چند سال به عنوان دانشجو در این کشور زندگی کنند، قطعا با این هزینه‌های بالا روبه رو خواهند شد. با این حال، آنچه که میزان هزینه زندگی یک دانشجو را مشخص می‌کند، سبک زندگی شخصی او است.

 هزینه اسکان، خوراک، پوشاک، حمل ونقل، آب و برق و غیره از اصلی‌ترین هزینه‌های یک زندگی دانشجویی است که دانشجو باید توانایی تامین آن را داشته باشد. میانگین هزینه یک فرد در سوئد در سال 2021 حدود  16000 کرون تقریب زده شده است. بنابراین دانشجو می‌بایست از تمکن مالی برای تامین هزینه زندگی خود برخوردار باشد. البته یکی از شرایط صدور ویزای تحصیلی سوئد، ارائه گواهی تمکن مالی است که از جانب بانک صادر می‌شود.

اجازه کار حین تحصیل در سوئد

دانشجویانی که مشغول تحصیل دندانپزشکی در سوئد هستند، این فرصت را دارند تا برای تامین مخارج زندگی و تحصیل خود، به طور نیمه وقت مشغول به کار شوند. میزان کار هفتگی برای مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است و دانشجویان دندانپزشکی می‌توانند در ازای حداکثر 40 ساعت کار در طول هفته درآمد کسب کنند. البته درآمد کارهای نیمه وقت دانشجویی نمی‌تواند هزینه زندگی دانشجویی را تامین کند و تنها بخشی از آن را پوشش می‌دهد. به همین دلیل دانشجویان برای تحصیل دندانپزشکی در سوئد می‌بایست پشتوانه مالی خوبی داشته باشند.

بورسیه تحصیل دندانپزشکی در سوئد

یکی از مزایای تحصیل دندانپزشکی در سوئد که به تامین مخارج تحصیل و حتی زندگی دانشجو کمک می‌کند، استفاده از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی موجود در کشور سوئد است. دانشگاه‌های این کشور بورسیه‌های مختلفی را برای دانشجویان در نظر می‌گیرند که می‌تواند شامل پرداخت شهریه، کمک هزینه زندگی، بیمه  دانشجویی و هزینه سفر باشد. مقدار این بورسیه برای مقاطع تحصیلی مختلف و رشته‌های تحصیلی متفاوت است و دانشجویان کشورهای مختلف برای دریافت بورسیه ظرفیت مشخصی دارند. اغلب این بورسیه‌ها با توجه به سطح علمی دانشجو اعطا می‌شود و شرایط آن عبارتند از:

 • برخورداری از مدرک معتبر زبان با نمره عالی
 • برخورداری از رزومه و سوابق تحصیلی عالی
 • دارا بودن مقاله چاپ شده در مجلات علمی جهان
 • برخورداری از سطح سواد علمی و نمره‌های دانشجو

10 دانشگاه برتر دندانپزشکی در سوئد

دانشگاه‌های سوئد از بهترین دانشگاه‌های اروپا هستند که همواره بهترین رده‌ها را در رتبه بندی و رنکینگ‌های جهانی به خود اختصاص داده‌اند. تحصیل دندانپزشکی در سوئد فرصتی ایده‌آل برای استفاده از دانش و امکانات این مراکز است. بیشتر دانشگاه‌های سوئد که رشته دندانپزشکی را ارائه می‌دهند مورد تائید وزارت بهداشت ایران هستند و از این رو با مدارک صادره آن‌ها می‌توان در ایران مشغول به کار شد. در ادامه 10 دانشگاه برتر برای تحصیل دندانپزشکی در سوئد را معرفی می‌کنیم:

 1. دانشگاه کارولینسکا
 2. دانشگاه اوپسالا
 3. دانشگاه لاند
 4. دانشگاه استکهلم
 5. دانشگاه گوتنبرگ
 6. دانشگاه علوم کشاورزی
 7. دانشگاه اومئا
 8. دانشگاه لینکوپینک
 9. دانشگاه اوربرو
 1. دانشگاه مالمو

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه کارولینسکا

معتبرترین دانشگاه‌ موجود در کشور سوئدکه رتبه نخست را در بین دانشگاه‌های این کشور دارد، دانشگاه کارولینسکا می باشد دانشگاه کارولینسکا در زمینه تحقیقات دندانپزشکی افتخارات زیادی در سطح جهانی کسب کرده است و معمولا به عنوان یکی از بهترین و مشهورترین دانشگاه‌های جهان در زمینه پزشکی و دندانپزشکی شناخته می‌شود. در این دانشگاه طیف وسیعی از گرایشات علوم پزشکی بویژه دندانپزشکی به افراد علاقه‌ مند ارائه می‌شود. پزشکی، دندانپزشکی، روانشناسی، روان درمانی، شنوایی سنجی، مامایی و پرستاری از بهترین رشته‌های این دانشگاه است. بیمارستان‌هایی که در دانشگاه کارولینسکا قرار گرفته‌اند، بسیار مجهز و پیشرفته هستند و دانشجویان تحقیقات و آموزش‌های علمی خود را به صورت تمام و کمال در آن انجام می‌دهند.

دانشگاه کارولینسکا همکاری‌های بسیار گسترده‌ای با سایر دانشگاه‌ها در دیگر کشورهای پیشرفته جهان دارد. دانشگاه‌های کشورهای دانمارک، چین، فنلاند، هلند و استرالیا از جمله دانشگاه‌هایی هستند که با دانشگاه کارولینسکا مشارکت و همکاری دارند. جالب است بدانید حدود ۱۰ نفر از کشور سوئد موفق به دریافت جایزه نوبل در زمینه‌های مختلف شده‌اند که ۵ نفر از آن‌ها در دانشگاه کارولینسکا مشغول تحصیل بودند.

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه اوپسالا

از دیگر دانشگاه‌های بسیار معتبر برای تحصیل دندانپزشکی در سوئد دانشگاه اوپسالا است. این دانشگاه در سال ۱۴۷۷ تاسیس شده و به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه کشور سوئد شناخته می‌شود. این دانشگاه دارای تکنولوژی بسیار پیشرفته است  و خدمات بسیار پیشرفته و مدرن آموزشی را در سطح بالا به دانشجویان ارائه می‌دهد.

همین امکانات آموزشی و اعتبار دانشگاه اوپسالا باعث شده که هر ساله متقاضیان زیادی از سراسر دنیا برای اخذ پذیرش از این دانشگاه اقدام کنند و دندانپزشکی به عنوان یکی از رشته‌های محبوب متقاضیان مورد توجه قرار گرفته است. از این رو در چند سال‌ اخیر با توجه به افزایش درخواست‌های پذیرش متقاضیان، گزینش و پذیرش دانشجویان جدید برای تحصیل دندانپزشکی در سوئد با رویکردی گزینشی‌تر و سختگیرانه‌تری  انجام می‌شود. دانشگاه اوپسالا نیز با بیش از ۴۰۰ دانشگاه مختلف در سطح جهان مشارکت و همکاری دارد.

شرایط کار پس از تحصیل دندانپزشکی در سوئد

فارغ‌التحصیلان دندانپزشکی در سوئد شرایط خوبی برای ادامه اقامت خود در این  کشور دارند. این افراد پس از اتمام تحصیل در رشته دندانپزشکی و دریافت مدرک خود آماده ورود به بازار کار می‌شوند. کشور سوئد با اعطای ویزایی تحت عنوان ویزای جستجوی کار، به فارغ‌التحصیلان یک فرصت یک ساله می‌دهد تا به جستجوی کار متناسب با رشته خود بپردازند. با توجه به نرخ پایین بیکاری در کشور سوئد و نیاز این کشور به دندانپزشکان ماهر، فارغ تحصیلان دوره‌های دندانپزشکی می‌توانند با ارائه مدرک تحصیلی معتبر در مراکز درمانی مختلف و حتی به صورت مستقل مشغول به کار شوند.

فارغ تحصیلان با یافتن شغل می‌‍‌بایست برای تبدیل ویزای خود به ویزای کاری سوئد اقدام و  مقدمات اقامت دائم را در این کشور فراهم کنند. به طور کلی، اخذ ویزای کاری سوئد گامی به سوی دریافت تابعیت این کشور است. البته پیش از آن، دندانپزشکان می‌بایست 5 سال در این کشور کار کنند و با پرداخت مالیات شرایط اقامت خود را بهتر کنند. افراد پس از پنج سال اشتغال در سوئد می‌توانند برای اقامت دائم این کشور اقدام کنند.

سخن پایانی

در این مطلب به تحصیل دندانپزشکی در سوئد پرداختیم و هر آنچه که یک متقاضی باید پیش از اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور بداند را بیان کردیم. متقاضیان باید بدانند که با توجه به تقاضای زیاد برای این رشته، دانشگاه‌های سوئد رویکرد سختگیرانه‌تری برای پذیرش بکار گرفته است.  از این رو متقاضی باید برای ارائه یک رزومه و انگیزه‌نامه قوی تلاش کند تا مورد توجه دانشگاه قرار بگیرد.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید