لوگو صبا ویزا
تحصیل پزشکی در چین

تحصیل پزشکی در چین

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه شرایط و مراحل تحصیل پزشکی در چین و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

آیا به عنوان یک دانشجوی بین المللی ، دنبال مقصدی برای تحصیل پزشکی در یک کشور نسبتا ارزان با کیفیت آموزشی خوب می گردید؟‌ یا تمایل دارید در دیگر شاخه های پزشکی مثلا دندانپزشکی تحصیل کنید؟ اگر جواب شما مثبت است، کشور چین انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. کشور چین که از نظر اقتصادی در جایگاه دوم بعد از کشور آمریکا قرار گرفته است،‌ دانشگاه های با کیفیت آموزشی مطلوبی دارد. این کشور خدمات ارزنده ای به دانشجویان پزشکی از سرتاسر جهان می دهد. در سیستم رتبه بندی جهانی QS، دانشگاه های کشور چین در اکثر زمینه ها و به خصوص رشته های گروه پزشکی از رتبه بسیار خوبی برخوردار هستند. علاوه بر این که هزینه های آموزش و زندگی در این کشور مناسب است. کشور چین علاوه بر این که مکان امنی برای تحصیل دانشجویان بین المللی است،‌ روند توسعه را هم با سرعت بسیار زیادی طی می کند.

تحصیل پزشکی در چین

چرا پزشکی در چین

یک دلیل بسیار مهم برای تحصیل پزشکی در کشور چین و محبوب شدن این مقصد تحصیلی برای تحصیل متقاضیان رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی، این است که دانشگاه های پزشکی این کشور عموما بدون آزمون ورودی اقدام به پذیرش دانشجو می کنند. کشور چین همچنین برای پذیرش رشته پزشکی پیش شرط دیگری مثل شرط معدل ندارد. برای علاقمندان به تحصیل در رشته های پزشکی امکان اخذ پذیرش بدون پیش شرط های معمول و مرسوم دانشگاه ها ، یک امتیاز فوق العاده ویژه است. بسیاری از دانشگاه های چین حتی نیازی به ارائه مدرک زبان هم ندارند اگرچه زبان آموزش در دانشگاه های این کشور عمدتا انگلیسی است. این کشور همچنین برای دانشجویان رشته های پزشکی تسهیلات مناسب دانشگاهی از قبیل امکان استفاده از خوابگاه دانشجویی را نیز فراهم آورده است و خدمات درمانی ، بهداشتی ،‌ ورزشی، رستوران ، کتابخانه‌ در کمپ ها و خوابگاه های دانشجویی نیز برای آنان مهیا است. با باز شدن درهای کشور چین به روی متقاضیان رشته پزشکی، تعداد بیشتری از دانشجویان بین المللی به دانشگاه های چین نفوذ کرده اند. با توجه به شرایطی که از آن نام برده شد،‌ پزشکی یکی از رشته های پرمتقاضی در چین است. دوره پزشکی در چین معمولاً یک دوره 6 ساله است و در تعدادی از دانشگاه های سراسر کشور ارائه می شود. پزشکی در چین تنها یک مدرک صرف نیست بلکه به دوره های تکمیلی کاربردی در بیمارستان ها منتهی می شود که گذراندن آن اجباری است.  تحصیل پزشکی در کشور چین نسبت به کشورهای غربی مزیت های دیگری هم دارد که در این مقاله کوشیده ایم به تفضیل به آنها بپردازیم.

مدیریت هزینه ها

برای یک متقاضی علاقمند به رشته پزشکی، تحصیل در کشور چین یک گزینه استثنایی است. تحصیل در این کشور در مقایسه با آمریکا، اروپا و حتی بعضی از کشورهای آسیایی مثل هند، مالزی و سنگاپور مقرون‌به‌صرفه‌تر است و دانشگاه های آن عموما برخلاف دانشگاه های اروپایی شهریه مناسب تری دارند. هزینه های زندگی نیز نسبت به سایر کشورهای اروپایی یا حتی آسیایی مانند ، هند ، مالزی و… در کشور چین بسیار پایین تر است ، به طوری که برخی از دانشجویان آمریکایی و کانادایی نیز به دلیل هزینه های کم تحصیل و کیفیت آموزشی بالا، چین را برای تحصیل خود انتخاب می کنند.

 

 

سیستم آموزشی معتبر کشور چین

چین دانشگاه های معتبر و سیستم آموزشی استانداردی دارد. تعدادی از دانشگاه های این کشور، جزو بهترین دانشگاه های دنیا هستند. مدارک تحصیلی این کشور نیز در تمام دنیا معتبر است؛ (در ایران ممکن است تنها مدارک برخی از دانشگاه های چین که در سطح بین الملل شناخته شده هستند، مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات باشد). تحصیل در دانشگاه های کشور چین به دو زبان انگلیسی و چینی امکان پذیر است. در کشور چین دوره های تحصیلی را می توان بدون احتیاج به ارائه مدارک بین المللی زبان انگلیسی گذراند. دانشجویان حتی نیاز به گذراندن دوره کالج یا آموزش زبان ندارند و مستقیما وارد کورس اصلی می شوند. دانشجویان در دانشگاه های پزشکی این کشور در چند سال اول به زبان انگلیسی و سپس به زبان چینی آموزش خواهند دید تا به زبان رسمی این کشور مسلط شوند و بتوانند برای حضور در بیمارستان های این کشور و گذراندن آموزش های بالینی آماده شوند ( از سال سوم تحصیلی در هر ترم ۴ واحد زبان چینی به دانشجویان آموزش داده می شود).

بورسیه های تحصیلی کشور چین

مراکز آموزش دانشگاهی کشور چین به دانشجویان با سابقه تحصیلی خوب و مستعد بورسیه های تحصیلی اعطا می کنند. عمده بورسیه های تحصیلی در چین به رشته های غیر پزشکی اختصاص می یابد. با این وجود شانس دریافت بورسیه تحصیلی در چین قابل پیش بینی نیست و نمی توان به طور قطع تضمین کرد که بورسیه به شما تعلق می گیرد و یا نه. با توجه به تنوع و شرایط دانشگاه های مختلف در کشور چین، توصیه می شود قبل از هر اقدامی با گروه مشاوران موسسه صبا ویزاپلن تماس بگیرید. مشاوران ما در مؤسسه مهاجرتی و اعزام دانشجوی صبا ویزاپلن، بر اساس تجربه چندین ساله در زمینه اخذ پذیرش و بورسیه برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، اطلاعات کامل و کافی در خصوص تحصیل پزشکی در کشور چین و بهترین دانشگاه های این کشور به رایگان در اختیار شما قرار خواهند داد.

 

تحصیل پزشکی در چین

فرصت های شغلی کشور چین

چین همچنین برای اقامت دائم پس از تحصیل شرایط خوبی دارد و برای آینده شغلی دانشجویان خصوصا علاقه مندان به تجارت مکان خوبی است. چین پس از کشورهای آمریکا ، ژاپن ، آلمان و فرانسه بزرگترین بازار پزشکی جهان را دارد. در چین بیمارستان های مجهز و معروفی وجود دارند که فارغ التحصیلان گروه پزشکی می توانند در این بیمارستان ها مشغول به کار شوند. بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا نیز در کشور چین شعبه دارند و همین امر فرصت های شغلی زیادی را در این کشور فراهم می کند. پزشکان نیز می توانند در مشاغل مربوط به تخصص خود در سازمان ها و نهادهای مختلف این کشور مشغول به کار شوند. پیش بینی شده که در آینده زبان چینی زبان کسب و کار نامیده خواهد شد.

اقدام برای تحصیل پزشکی در کشور چین

در مرحله اول بهتر است متقاضی در هیئت صدور مجوز پزشکی در ایالات مربوطه جستجو کند که آیا مدرک پزشکی دانشگاه های چین در کشور او قابل قبول است یا خیر.  سپس پروسه تحصیلی با انتخاب دانشگاه مورد نظر در یکی از شهرهای کشور چین، آغاز می شود. مرحله بعد ارسال درخواست و مدارک است. برخی از مدارکی که برای این اخذ پذیرش دانشگاه های پزشکی در کشور چین لازم دارید عبارتند از:

 • ارائه مدارک شناسایی متقاضی
 • ارائه اصل دانشنامه دیپلم و ریز نمرات آن
 • ارائه اصل دانشنامه پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن
 • ارائه پاسپورت معتبر که باید دارای اعتبار کافی باشد

لازم به ذکر است که تمام مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند.

در صورتی که پذیرش تحصیلی در دانشگاه مورد نظرتان تایید شد، باید برای دریافت ویزای تحصیلی از سفارت چین اقدام کنید که برخی مدارک برای این دریافت ویزای تحصیلی از کشور چین به شرح زیر است :

 • اصل و کپی پاسپورت معتبر متقاضی
 • پر کردن فرم های ویزا (Application Form)
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • اصل و کپی برگه پذیرش
 • عدم سوء پیشینه ترجمه به زبان انگلیسی
 • انگیزه نامه
 • اصل و کپی نامه پذیرش دانشگاه
 • اصل و کپی از تأیید فرم درخواست روادید دانشجویی
 • نامه تمکن مالی از بانک به زبان انگلیسی
 • گواهی معاینات سلامتی
 • پرداخت هزینه صدور ویزا
 • ارائه مدارک پایان دوره متوسطه
 • ارائه گواهی تحصیل (گواهی زبان انگلیسی که موسسه های زبان می توانند این گواهی را صادر نمایند) نیاز به مدرک آیلتس یا تافل نمی باشد.

 

برخی از برترین دانشگاه های پزشکی کشور چین به این شرح است:

دانشگاه ووهان: دانشگاه ووهان یکی از دانشگاه های دولتی چین است که بیش از 30.000 دانشجو دارد. دانشگاه ووهان به اعتبار مدرن ترین تجهیزات پزشکی توانسته رتبه بالایی را کسب نماید. رتبه این دانشگاه در بین دانشگاه های قاره آسیا 45 است. ووهان یکی از بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه های چین است که علاوه بر کیفیت آموزشی عالی و امکانات فوق العاده، معماری خیره کننده ای هم دارد. رشته های مهمی مثل دندانپزشکی در این مرکز تدریس می شوند.

 

دانشگاه ژنگرو: این دانشگاه در قسمت شمالی کشور چین قرار دارد و یکی از دانشگاه های مورد تایید ایران است. قدمت این دانشگاه به سال 1952 بر می گردد. دانشجویان خارجی زیادی متمایل اخذ پذیرش از این دانشگاه هستند. بیش از 1700 دانشجو از 70 کشور جهان در این دانشگاه مشغول به ادامه تحصیل بوده اند. این دانشگاه رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و دارو سازی را به متقاضیان بین المللی  ارائه می دهد. هزینه تحصیل در دانشگاه ژنگرو برای رشته پزشکی و دندانپزشکی ۳۵۰۰۰ یوان و هزینه خوابگاه ۵۰۰۰ یوان است. خوابگاه شامل اتاق های دو تخته و سه تخته با تجهیزات کامل می باشد.

تحصیل پزشکی در چین

دانشگاه شاندونگ: این دانشگاه در شهرکوچک جینان قرار دارد. هزینه های زندگی مثل اجاره خانه در این شهر بر خلاف سایر شهرها در کشور چین زیاد است. هزینه تحصیل پزشکی در این شهر سالانه ۴۵۰۰۰ یوان و هزینه سالانه خوابگاه ۱۰۰۰۰ یوان است. فاصله این شهر تا پکن ۴۳۰ کیلومتر است.

 

دانشگاه ژجیانگ: این دانشگاه در شهر ججیانگ استان هانگژو ۲۰۰ کیلومتری شهر شانگهای قرار دارد. هزینه پزشکی در این دانشگاه ۴۲۸۰۰ یوان در سال است.

 

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. مهدیس
  10 آذر 1398
  پاسخ

  سلام وقت بخیر
  محدودیت سنی برای اخذ ویزای تحصیل در رشته پزشکی وجود داره؟

  • مدیر سایت
   17 آذر 1398
   پاسخ

   درود بر شما;

   خیر مانند کشور های اروپایی نیست اما محدودیت سنی وجود دارد جهت اطلاعات دقیق تر با موسسه تماس بگیرید.
   با آرزوی موفقیت و پیروزی برای شما.

برای مشاوره رایگان کلیک کنید