لوگو صبا ویزا

دانشگاه بغازیچی

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه دانشگاه بغازیچی و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

دانشگاه بغازیچی یک دانشگاه تحقیقاتی بزرگ در استانبول ترکیه است. پردیس اصلی آن را در قسمت اروپایی تنگه بسفر می‌توانید بیابید. این دانشگاه دارای شش دانشکده و دو مدرسه است که مدارک کارشناسی را به دانشجویانی که در این دانشگاه تحصیل می‌کنند، ارائه می‌دهند. شش دانشکده دیگر نیز مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهند. زبان انگلیسی، زبان رسمی این دانشگاه محسوب می‌شود و ما می‌خواهیم در ادامه مقاله اطلاعات کاربردی و مفیدی درباره دانشگاه بغازیچی ترکیه و پردیس‌هایش ارائه دهیم، پس همراه ما در این مقاله از مجموعه مقالات معرفی و آموزشی موسسه مهاجرتی صبا ویزا بمانید.

اطلاعات کلی در مورد دانشگاه بغازیچی

این دانشگاه که در سال 1863 با نام کالج رابرت تاسیس شد، اولین موسسه آموزش عالی آمریکایی به حساب می‌آید که در خارج از ایالات متحده تاسیس شده است. اگرچه این دانشگاه امروز تحت مدیریت کامل ترکیه است اما همچنان، دانشگاه پیوندهای قوی با سیستم آموزشی آمریکا دارد.

دانشگاه بغازیچی به طور مداوم در بالاترین رتبه دانشگاه‌ها در کشور ترکیه قرار دارد و بیشترین تعداد متقاضیان را از طریق آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه به خود اختصاص داده‌ است که آن را به یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه تبدیل کرده است.

رشته‌های تحصیلی پرطرفدار دانشگاه بغازیچی

رشته‌های تحصیلی پرطرفدار در این دانشگاه رشته‌های مهندسی برق و الکترونیک،  مهندسی کامپیوتر و مهندسی صنایع هستند. تنها 800 نفر از حدود 1.8 میلیون شرکت کننده در آزمون ورودی سالانه دانشگاه‌های ترکیه برای ثبت نام در این رشته‌ها در دانشگاه پذیرفته می‌شوند. برای پذیرش در سایر رشته‌های تحصیلی، معمولا باید جزو 1% برتر آزمون ورودی دانشگاه‌ها باشید. این شرایط به دانشگاه بغازیچی اجازه می‌دهد تا به جذب تعداد زیادی از دانشجویان با بالاترین امتیازها بپردازد.

ساخت اولین پردیس در ببک توسط سلطان عبدالعزیز عثمانی

در سال 1863، کالج رابرت در ببک توسط کریستوفر رابرت، یک بشردوست ثروتمند آمریکایی و سایروس هاملین تاسیس شد. شش سال پس از تاسیس این دانشگاه، با مجوز سلطان عبدالعزیز عثمانی، اولین پردیس در ببک در خط الراس قلعه روملین ساخته شد.

بر اساس کاتالوگی که برای سال تحصیلی 1878-1879 گردآوری شده است، «هدف کالج این است که به دانشجویان خود، بدون تبعیض نژادی یا مذهبی، آموزش کاملی از همه جهتی ارائه دهد.»

پردیس‌های دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیچی در شش پردیس در استانبول فعالیت می‌کند. تعداد 4 پردیس از 6 پردیس این دانشگاه (پردیس جنوبی، پردیس شمالی، پردیس حصار و پردیس اوچاکسوار) در فاصله چند قدمی یکدیگر قرار دارند و بر روی تپه‌ای در منطقه مرفه ببک در سمت اروپایی استانبول، مشرف به تنگه بسفر واقع شده‌اند.

پردیس جنوبی به عنوان محبوب‌ترین پردیس دانشگاه بغازیچی در بین دانشجویان و بازدیدکنندگان به حساب می‌آید. این پردیس ساختمان‌های تاریخی مختلف کالج رابرت، از جمله سالن‌های هملین، واشبرن، تئودوروس، دوج، آلبرت لانگ و اندرسون و همچنین لژ کندی، به نام جان اف کندی، را در خود جای داده است و در حال حاضر به عنوان یک مرکز پذیرایی برای اساتید و کارکنان مهمان فعالیت می‌کند.

پردیس شمالی میزبان کتابخانه عبدالله کوران است که شامل بیش از 740000 کتاب چاپی، 800000 کتاب الکترونیکی، 55000 مجله الکترونیکی و همچنین مجموعه گسترده‌ای از کتاب‌های خط بریل و مجموعه‌ای از کتاب‌ها و نسخه‌های خطی کمیاب است.

رتبه‌بندی بین المللی دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیچی بر اساس رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهانی در سال 2021، رتبه 1 در ترکیه و 197 بین‌المللی را به خود اختصاص داده است و بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی آموزش عالی تایمز در سال 2021، رتبه پنجم را در بین دانشگاه‌های ترکیه به دست آورده است. بر اساس این رتبه‌بندی این دانشگاه رتبه‌ای بین 601 تا 800 را در سطح جهانی به خود اختصاص داده است.

 

دانشگاه بغازیچی

پردیس‌های دانشگاه‌ بغازیچی

پردیس جنوبی دانشگاه بغازیچی ترکیه

پردیس جنوبی به نوعی مرکز فرهنگی دانشگاه بغازیچی محسوب می‌شود که سالن آلبرت لانگ که در سال 1890 تاسیس شده است در خود جای داده است. این سالن دارای اتاق‌های سخنرانی کریتون کوری و جان فریلی و یک سالن اجتماعات با ظرفیت 479 صندلی است که برای کنفرانس‌ها، کنسرت‌ها و جلسات عمومی استفاده می‌شود.

سالن بدنسازی دوج (تاسیس 1904) و ساختمان فعالیت‌های اجتماعی (تالار هنریتا واشبرن، تاسیس 1914) که دارای یک تئاتر و دفتر روابط بین‌الملل است که به عنوان مرکز فعالیت‌های ورزشی و فوق‌درسی دانشجویان شناخته می‌شود در این پردیس واقع شده است. ساختمان مهندسی (سالن پرکینز، تاسیس 1962) یک ساختمان چهار طبقه است که دفتر ریاست مهندسی و همچنین گروه‌های مهندسی عمران، صنایع و مکانیک را در خود جای داده است و بخشی از پردیس جنوبی این دانشگاه است.

ساختمان اداری (سالن گیتز، تاسیس 1913) در پردیس جنوبی دانشگاه بغازیچی است که دفتر ثبت، دفتر ترم تابستانی، دفتر امور دانشجویان و اداره کمک های مالی در آن واقع شده است. ساختمان علوم اداری در این پردیس (سالن واشبرن، تاسیس 1906) دفتر ریاست دانشکده اقتصاد و علوم اداری و همچنین گروه‌های مدیریت بازرگانی و علوم سیاسی و روابط بین‌الملل نیز در آنجا قرار دارد. ساختمان هنر و علوم نیز در پردیس جنوبی (اندرسون هال، تاسیس 1913)، محل دفتر ریاست و گروه‌های تاریخ، ریاضیات، فلسفه و زبان‌ و ادبیات غرب است.

دانشکده زبان‌های خارجی و بخش ترجمه و تفسیر نیز در پردیس جنوبی دانشگاه واقع شده است. تالار الکساندر ون میلینگن در پردیس جنوبی محل دفاتر رئیس، معاونان، رئیس امور دانشجویان و دبیر کل و همچنین دفاتر پرسنل، و احد تحقیقات و برنامه‌ریزی است. سالن اسلون در این پردیس محل دپارتمان‌های روان‌شناسی و جامعه‌شناسی است. همچنین ساختمان ناتوک بیرکان، سالن تالار ابراهیم بودور، سالن تورهان اسنر، اتاق‌های سخنرانی و بخش‌های اقتصاد و زبان و ادبیات ترکی نیز در این ساختمان واقع شده است.

پردیس شمالی

کتابخانه عبدالله کوران که در پردیس شمالی دانشگاه بغازیچی قرار دارد مجموعه‌های کتابخانه مرکزی دانشگاه را در خود جای داده است. ساختمان علوم و مهندسی به همراه آزمایشگاه‌ها، اتاق‌های سمینار و دفاتر گروه‌های فیزیک، شیمی، مهندسی شیمی و مهندسی برق و الکترونیک نیز در این پردیس قرار دارند. آزمایشگاه‌های عمران و مهندسی مکانیک، مرکز تحقیقات پلیمر و موسسه کنفوسیوس نیز در این ساختمان قرار دارند. اداره پست و مرکز فناوری TEKMER در طبقه همکف قرار دارند. تکمر کارگاه‌هایی را برای کارآفرینان با تمرکز بر تحقیق و توسعه ارائه می‌دهد. این مرکز پس از امضای پروتکل بین دانشگاه بغازیچی و KOSGEB (سازمان توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط) در سال 1996 ایجاد شد و فعالیت خود را در سال 1997 آغاز کرد.

ساختمان دانشکده آموزش دارای کلاس‌های درس در اندازه‌های مختلف و همچنین دفاتری برای ریاست آموزش و پژوهش و گروه‌های آموزش کامپیوتر و فناوری آموزشی، علوم تربیتی، آموزش زبان‌های خارجی و گروه آموزش ریاضی و علوم است که در پردیس شمالی قرار دارند.

ساختمان فناوری آموزش بلوک A دفاتر، کلاس‌های درس و آزمایشگاه‌های گروه مهندسی کامپیوتر را در خود جای داده است. بلوک B همان ساختمان شامل دپارتمان آموزش ابتدایی، یک سالن چندمنظوره و آزمایشگاه رایانه‌های شخصی مرکز کامپیوتر است.

ساختمان نورث پارک دارای دپارتمان بیولوژی مولکولی و ژنتیک و واحد هماهنگی دوره‌های زبان ترکی است. انجمن سیاست‌های اجتماعی، انجمن سیاست خارجی دانشگاه بغازیچی، مرکز کاربردی و تحقیقاتی آموزش صلح، مرکز آموزش فناوری نابینایان (GETEM)، یک کافه تریا و یک پارکینگ دو طبقه نیز در این ساختمان قرار دارند.

پردیس شمالی همچنین شامل سه سالن اقامت برای مردان و زنان، کافه تریا اصلی دانشجویی، یک کتابفروشی، یک خشکشویی و دفاتر و کلاس‌های درس اضافی برای مدرسه زبان‌های خارجی است.

پردیس اوجاکساوار دانشگاه بغازیچی

این پردیس دارای یک مجتمع مسکونی برای اساتید و کارکنان، یک خوابگاه دانشجویی سوپردورم و یک مجموعه ورزشی بزرگ شامل یک استادیوم و یک سالن بدنسازی کاملا مجهز است. مرکز آموزش مادام‌العمر نیز در این پردیس واقع شده است.

دانشگاه بغازیچی و پردیس HİSAR

پردیس حصار، مشرف بر پل فاتح سلطان محمد در بسفر است. این ساختمان دفتر مدیر دانشکده رشته‌های کاربردی و بخش‌های تجارت بین‌الملل، سیستم‌های اطلاعات مدیریت و اداره گردشگری، موسسه علوم محیطی و آزمایشگاه‌های آن‌ها را در خود جای داده است. پردیس حصار همچنین شامل کلاس‌های درس، سه سالن آمفی تئاتر، یک کافه تریا، یک استخر سرپوشیده و یک سالن ورزشی است.

پردیس کندیلی

رصدخانه کندیلی که در سال 1868 در منطقه تونل استانبول تاسیس شد و سپس رصدخانه امپراتوری نامیده شد، در سال 1890 به مکان فعلی خود نقل مکان کرد. در سال 1982، رصدخانه کندیلی به دانشگاه بغازیچی ضمیمه شد. رصدخانه و موسسه تحقیقات زلزله کندیلی به منظور تدریس رشته‌های مربوط به این حوزه در مقطع کارشناسی ارشد تاسیس شد. این رصدخانه بعدها به مرکز تحقیقات و کاربرد علوم هوایی و زمین‌شناسی تبدیل شد. این مرکز از دو بخش تشکیل شده است: خدمات علوم زمین‌شناسی و خدمات علوم هوایی. خدمات علوم زمین‌شناسی متشکل از آزمایشگاه‌های لرزه‌شناسی، زمین مغناطیس و هواشناسی است. سرویس علوم هوایی دو آزمایشگاه فیزیک خورشیدی و اپتیک دارد.

این مرکز همچنین شبکه‌ای از ایستگاه‌های زلزله را در سراسر کشور تشکیل داده است. رصدخانه و موسسه تحقیقات زلزله کندیلی ارتباط مستمری با تمام ایستگاه‌ها دارد و تلاش می‌کند تا شبکه را به دورترین نقاط آناتولی گسترش دهد.

موسسه مهندسی زیست پزشکی که در سال 1982 تاسیس شد، اخیرا به ساختمان جدید خود در پردیس کندیلی با امکانات آزمایشگاهی گسترده منتقل شده است. حوزه‌های تحقیقاتی فعلی در آزمایشگاه‌های مؤسسه شامل ابزار دقیق و بیوالکترونیک زیست پزشکی، بیومکانیک، آنالیز سیگنال‌های عصبی، بیوفوتونیک، تصویربرداری پزشکی، تصویربرداری سلولی و الکتروفیزیولوژی، رباتیک، طراحی و آزمایش دستگاه‌های پزشکی و روان‌فیزیک است.

دانشگاه بغازیچی2

پردیس ساری‌تپه دانشگاه بغازیچی ترکیه

پردیس ساری‌تپه در غرب کیلیوس یک شهر ساحلی در دریای سیاه واقع شده است که در 35 کیلومتری استانبول قرار دارد و به یک تفرجگاه توریستی محبوب تبدیل شده است.

این پردیس که در سال 1985 به ملک دانشگاه بغازیچی ملحق شده است، دارای دو ساختمان خوابگاهی است، ساختمان اقامت، شبانه‌روزی، ساختمان فعالیت‌های دانشجویی (بلوک A) و ساختمان YADYOK (بلوک B).

ساختمان رزیدنس عمدتا به پرسنل دانشگاهی و اداری شاغل در محوطه دانشگاه اختصاص دارد. بلوک A دارای سه سالن و دفاتر برای فعالیت‌های باشگاهی دانشجویان است. بلوک B دارای دفاتر و کلاس‌های درس برای شعبه ساری‌تپه، واحد مقدماتی انگلیسی مدرسه زبان‌های خارجی، آزمایشگاه مهندسی گروه مهندسی عمران، اتاق فعالیت‌های بصری، مرکز آموزش از راه دور، اتاق موسیقی و سالن غذاخوری است. تسهیلات شبانه‌روزی که مشرف به ساحل است به کارکنان دانشگاهی و اداری و فارغ‌التحصیلان دانشگاه به عنوان یک مکان تفریحی در طول فصل تابستان با رستوران و اتاق‌هایی برای اقامت خدمات ارائه می‌کند. پردیس ساری‌تپه همچنین دارای یکی از محبوب‌ترین سواحل استانبول، ساحل BURC است.

تعداد کارکنان و دانشجویان دانشگاه بغازیچی

در طول سال تحصیلی 2009-2010، حدود 8500 دانشجو در مقطع کارشناسی و 3500 دانشجوی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده‌های مختلف این دانشگاه ثبت ‌نام کرده و مشغول به تحصیل بوده‌اند. در همان دوره، دانشگاه تقریبا 600 استاد تمام وقت و 350 استاد نیمه وقت و همچنین 350 دستیار پژوهشی و آموزشی را برای ارائه آموزش‌های لازم به دانشجویان استخدام کرد.

امکانات و خدمات دانشگاه بغازیچی

کتابخانه دانشگاه

کالج رابرت، که توسط دکتر سایروس هاملین در سال 1863 تاسیس شد، کتابخانه دانشگاه بغازیچی را با مجموعه اولیه 200 کتاب حقوقی اهدایی دانشکده حقوق هاروارد در خود جای داد. ساختمان کنونی که در سال 1982 تکمیل شد و در سال 1999 به نام پروفسور عبدالله کوران، رئیس مؤسس دانشگاه بغازیچی نامگذاری شد، در حال حاضر دارای حدود 582.953 کتاب چاپی، مجله، سی‌دی، دی‌وی‌دی، میکرو فیلم به زبان‌های انگلیسی، ترکی، فرانسوی، آلمانی و سایر زبان‌ها است.

48500 کتاب الکترونیکی و 24550 مجله الکترونیکی نیز در این کتابخانه در دسترس قرار دارد. مجموعه خاور نزدیک غنی‌ترین مجموعه مطالب خاور نزدیک به زبان‌های غربی در جهان است که تاکید ویژه‌ای بر تاریخ و فرهنگ امپراتوری عثمانی و مناطق مجاور دارد. بخش کتاب‌های کمیاب شامل نسخه‌های اولیه کتاب‌ها و نسخه‌های خطی است.

مرکز کامپیوتر دانشگاه بغازیچی

مرکز کامپیوتر دانشگاه بغازیچی (BUCC) یک واحد خدماتی است که امکانات مناسبی را برای پشتیبانی از تحقیقات، آموزش و مدیریت فراهم می‌کند. خدمات ارائه شده توسط BUCC شامل ارائه تجهیزات کامپیوتری، نگهداری سخت‌افزار و نرم‌افزار آن‌ها و نگهداری منابع نرم‌افزاری مانند کامپایلرها، ابزارهای کمکی و برنامه‌های کاربردی است. BUCC همچنین نرم‌افزار کاربردی را برای بخش‌های اداری دانشگاه توسعه می‌دهد.

دوره‌های آموزشی نرم‌افزارهای آفیس مبتنی بر ویندوز و فناوری‌های اینترنتی برای کارکنان دانشگاهی و اداری در مرکز کامپیوتر برگزار می‌شود. خدمات پشتیبانی ساخت وب سایت، ایجاد اپلیکیشن تحت وب و انجام طراحی گرافیکی اسناد مطبوعاتی و وب‌سایت‌ها به تمامی واحدهای دانشگاه ارائه می‌شود. مرکز کامپیوتر همچنین از کارهای پیچیده مانند ویرایش ویدیو یا تولید انیمیشن نیز پشتیبانی می‌کند.

آزمایشگاه مرکزی تحقیق و توسعه فناوری‌های پیشرفته

آزمایشگاه مرکزی تحقیق و توسعه فناوری‌های پیشرفته دانشگاه بغازیچی یک واحد خدمات علمی و فناوری مرکزی است که با هدف افزایش ظرفیت تحقیقاتی دانشگاه تاسیس شده است. این مرکز در حال حاضر بر روی خصوصیات انواع مختلف نمونه‌ها، از تعیین ساختار مولکولی مواد شیمیایی فعال در داروها گرفته تا مشخص کردن کریستال‌های تشکیل شده بر روی سطوح کاتالیزور، با کمک تجهیزات و سیستم‌های با فناوری پیشرفته تمرکز دارد. این مرکز در حال حاضر شامل موارد زیر است:

 • یک NMR مایع BB با فرکانس 400 مگاهرتز (رزونانس مغناطیسی هسته‌ای).
 • یک سیستم ESEM-STEM (میکروسکوپ الکترونی اسکن محیطی) با وضوح بالا (2 نانومتر) که مجهز به طیف کاملی از پردازش تصویر آشکارساز EDS و یک پیوست دمای بالا است که به نمونه‌ها امکان تجزیه و تحلیل و مطالعه در محیط طبیعی خود، را می‌دهد.
 • یک سیستم XRD (X-Ray Diffraction) مجهز به یک اتصال چند منظوره مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل شکل قطب و تنش ـ کرنش و همچنین اتصال دمای بالا،
 • یک AFM (میکروسکوپ نیروی اتمی) برای آنالیز میکروتوپوگرافی نمونه‌ها، Ambios-Quesant Q-Scope Universal SPM (میکروسکوپ کاوشگر اسکن) با AFM
 • یک اندازه‌گیر پتانسیل ـ ذره زتا، ابزار Brookhaven 90Plus Particle Size /Zeta Analyzer
 • یک آزمایشگاه آماده‌سازی نمونه که به طور کامل مجهز به سیستم‌های مورد استفاده در تهیه نمونه‌ها برای تجزیه و تحلیل در واحدهای ESEM-STEM، AFM و XRD است.

مرکز آموزش مادام‌العمر

دانشگاه بغازیچی تحت رهبری مرکز یادگیری مادام‌العمر، دوره‌ها، سمینارها و برنامه‌های آموزشی در موضوعات مختلف را برای کارمندان بخش دولتی و خصوصی و اعضای سازمان‌های غیردولتی ارائه می‌دهد تا آن‌ها را قادر سازد تا از پیشرفت‌ها در زمینه‌های کاری خود مطلع شوند و مهارت‌های جدیدی را کسب کنند. علاوه بر برنامه‌های شرکتی، مرکز آموزش مادام‌العمر برنامه‌های پذیرش آزاد زیر را ارائه می‌دهد:

 • برنامه‌های پایه و بین رشته‌ای در زمینه‌های مختلف تخصصی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی؛
 • برنامه‌های آموزش حرفه‌ای برای فارغ‌التحصیلان دبیرستان؛
 • برنامه‌های توسعه فردی برای فارغ‌التحصیلان دبیرستان و دانشگاه؛
 • به‌روزرسانی برنامه‌ها برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی؛
 • دوره‌های کوتاه، کارگاه‌ها و سمینارها

مرکز راهنمایی و مشاوره روانشناسی دانشجویان در دانشگاه بغازیچی (بورم)

مرکز راهنمایی و مشاوره روانشناسی دانشجویی (BÜREM) که در سال 1992 تاسیس شد، یک واحد خدماتی برای دانشجویان است. هدف بورم کمک به دانشجویان در زمینه‌های آموزشی، اجتماعی و شخصی است که با همکاری سایر واحدهای دانشگاه در جهت ارتقای خدمات سلامت روان دانشجویان فعالیت می‌کند. به خصوص برای مواردی که ممکن است نیاز به دارو داشته باشند، BÜREM با همکاری نزدیک با روانپزشک در بیمارستان همکاری می‌کند. محرمانگی و شایستگی از اصول اولیه در فعالیت‌های بورم است. اطلاعات شخصی دانشجویان را نمی‌توان بدون رضایت آن‌ها با طرف‌های دیگر به اشتراک گذاشت. تنها استثناء این قانون در شرایطی است که خطر آسیب رساندن به خود یا دیگران وجود دارد.

تیم بورم متشکل از مشاوران و روان‌شناسان تمام وقت، پاره‌وقت و داوطلب است که دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته های خود هستند و متعهد به توسعه حرفه‌ای مداوم از طریق آموزش ضمن خدمت، نظارت و مشاوره هستند.

خدمات بورم شامل ارائه اطلاعات و راهنمایی است. راهنمایی و مشاوره گروهی، مشاوره فردی، ارزیابی، تحقیق و توسعه خدمات ارائه شده و همکاری و حمایت از سایر سازمان‌های خدمات دانشجویی و حرفه‌ای از دیگر فعالیت‌های این مرکز است. زمانی که نیازها از منابع بورم و درمانگاه فراتر رود، دانشجویان به بیمارستان‌ها یا سایر مراکز بالینی و مشاوره خارج از دانشگاه ارجاع داده می‌شوند.

دفتر روابط بین‌الملل دانشگاه بغازیچی

دفتر روابط بین‌الملل به شرکت‌کنندگان برنامه‌های تبادل (برون مرزی و برنامه اراسموس) و برنامه ویژه دانشجویی کمک می‌کند. همچنین اولین نقطه تماس برای دانشجویان خارجی است که به دنبال ادامه تحصیل در دانشگاه بغازیچی هستند. این مرکز به همه دانشجویان ورودی و خروجی در فرایند درخواست کمک می‌کند.

برای دانشجویان خروجی، دفتر جلسات اطلاعاتی را سازماندهی می‌کند، همه برنامه‌ها را مدیریت می‌کند و نتایج استخدام را اعلام می‌کند. برای دانشجویان ورودی، این دفتر جلسات توجیهی را سازماندهی می‌کند، مشاوره ثبت‌نام ارائه می‌دهد، به عنوان نقطه تماس با تمام واحدهای اداری و دانشگاهی در دانشگاه بغازیچی عمل می‌کند، و به سوالات مربوط به مسائل ویزا و مقررات دولتی نیز پاسخ می‌دهد.

دفتر کمک‌های مالی دانشگاه بغازیچی

دفتر کمک‌های مالی بورسیه‌های تحصیلی مبتنی بر شایستگی و نیاز دانشجویان متقاضی را هماهنگ می‌کند. جوایز و بورسیه‌های تحصیلی مبتنی بر شایستگی هر ساله بر اساس نمرات آن‌ها در آزمون‌های تعیین سطح در مقطع کارشناسی (LYS) به دانشجویان داده می‌شود. درخواست برای بورسیه‌های مبتنی بر نیاز در ابتدای هر سال تحصیلی پذیرفته می‌شود. دریافت‌کنندگان بر اساس نیاز و بودجه موجود انتخاب می‌شوند. هر دو نوع دانش پژوه ممکن است هر سال از یک یا چند مورد از حمایت‌های زیر بهره‌مند شوند:

 • حمایت مالی
 • اسکان در خوابگاه‌ها
 • بودجه برای خرید کتاب
 • کمک هزینه‌های غذایی
 • شام (22وعده)
 • شام و ناهار (40 وعده غذایی)
 • شهریه ترم‌های تابستانی

کمیته بورسیه توسط رئیس دانشجویان، هماهنگ کننده دفتر کمک‌های مالی و یکی از اعضای هیئت علمی که توسط رئیس دانشگاه منسوب شده است، تشکیل می‌شود. تقریبا از هر سه دانشجوی دانشگاه بغازیچی، یک نفر از طریق این بورسیه‌های مختلف از حمایت مالی برخوردار می‌شود.

دفتر اقامتگاه‌های دانشجویی

دانشگاه بغازیچی دارای 9 خوابگاه دانشجویی است که در مجموع 3317 دانشجو را در خود جای داده است. بیشتر خوابگاه‌ها منحصرا برای دانشجویان مقطع کارشناسی است که در خارج از استانبول زندگی می‌کنند. یکی از خوابگاه‌ها، یعنی خوابگاه سوپردورم، محل اقامت دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد است.

باشگاه‌های دانش‌آموزی و فعالیت‌های فوق برنامه

زندگی دانشجویی در دانشگاه بغازیچی غنی و متنوع است، با فعالیت‌هایی که تقریبا تمام استعدادها و علایق را برآورده می‌کند. دانشگاه دارای سنت تشویق به انجام فعالیت‌های فوق برنامه است که با اهداف آموزشی مؤسسه مطابقت داشته و در راستای علایق دانشجویان اجرا می‌شود و از کلیه دانشجویان دعوت می‌شود در این فعالیت‌ها شرکت کنند.

فعالیت‌های دانشجویی توسط باشگاه‌های دانشجویی مختلف سازماندهی می‌شود. سازمان‌هایی که در حال حاضر فعال هستند در ادامه لیست شده‌اند.

 • باشگاه هوانوردی
 • باشگاه رقص
 • باشگاه شطرنج
 • باشگاه سینما
 • کلوپ کمیک و انیمیشن
 • باشگاه مهندسی کامپیوتر
 • باشگاه ساخت و ساز
 • باشگاه درام
 • باشگاه آموزش و پژوهش
 • باشگاه الکتروتکنولوژی
 • انجمن مهندسی
 • انجمن محیط زیست
 • باشگاه هنرهای زیبا
 • باشگاه فولکلور
 • باشگاه تاریخ
 • باشگاه اصول کمالیستی
 • باشگاه ادبیات
 • باشگاه فناوری ماشین مدیریت و اقتصاد
 • باشگاه کوهنوردی
 • باشگاه موسیقی
 • باشگاه تحقیقات عملیات
 • باشگاه عکاسی
 • باشگاه علوم سیاسی
 • باشگاه رادیویی
 • باشگاه بازی ماجراجویی واقعی
 • باشگاه علم
 • باشگاه غواصی
 • باشگاه علوم اجتماعی
 • باشگاه خدمات اجتماعی
 • باشگاه غارشناسی
 • کمیته ورزش
 • باشگاه ترجمه
 • باشگاه موسیقی ترکیه
 • باشگاه روستا و تعاون
 • باشگاه مطالعات زنان

خدمات و مراقبت‌های بهداشتی

مرکز بهداشت دانشگاه بغازیچی (BUHC) مراقبت‌های پیشگیرانه و درمان‌های اولیه پزشکی را برای همه دانشجویان و پرسنل دانشگاه ارائه می‌کند. خدمات بهداشتی عمدتا در ساختمان درمانگاه در پردیس اصلی (جنوبی) ارائه می‌شود. علاوه بر این، در ساعات کاری روزهای هفته، کارکنان پزشکی (دکتر یا پرستار) در کلینیک‌های بهداشتی کوچکتر در پردیس‌های کیلیوس و کندیلی حضور دارد. در BUHC، بیماران یا در محل درمان می‌شوند یا به یک بیمارستان محلی ارجاع می‌شوند. درمان پزشکی در BUHC رایگان است. دانشجویان خارجی باید ابتدا با دفتر بین‌المللی بررسی کنند که آیا آن‌ها ملزم به داشتن بیمه درمانی شخصی هستند یا خیر. BUHC به صورت 24 ساعته در طول هفته فعالیت می‌کند و خدمات بهداشتی درمانی به متقاضیان ارائه می‌کند.

دانشگاه بغازیچی و امکانات ورزشی آن

این دانشگاه یک برنامه ورزشی جامع و همچنین یک برنامه کامل از فعالیت‌های ورزشی فوق برنامه ارائه می‌دهد. یک مجموعه ورزشی بزرگ که شامل یک زمین فوتبال، یک پیست تارتان شش خطه و یک سالن بدنسازی با تجهیزات به‌روز و مدرن است، در پردیس اوجاکساوار واقع شده است. تمامی دانشجویان به استخر روباز بزرگ در پردیس جنوبی و استخر سرپوشیده در پردیس حصار دسترسی دارند و می‌توانند از آن استفاده کنند.

ورزش‌های فوق برنامه فعلی شامل: ایروبیک، آیکیدو، فوتبال، دوومیدانی، بدمینتون، بسکتبال، دوچرخه سواری، شمشیربازی،  هندبال، ژیمناستیک، قایقرانی، تنیس روی میز، تنیس، تکواندو، سه گانه، والیبال، قایقرانی و اسکی است.

خوابگاه‌های دانشگاه بغازیچی

این دانشگاه دارای ده خوابگاه در پردیس‌های مختلف خود است. اولین خوابگاه مردانه و زنانه بغازیچی در پردیس جنوبی تاریخی واقع شده است و در برخی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های محوطه قرار دارد. دانشجویان با اسکان در این دو ساختمان تاریخی از فرصتی بهره‌مند خواهد شد که در مورد زندگی اجتماعی و تاریخی دانشگاه بغازیچی بیشتر بدانند و تجربه کسب کنند.

خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه

همچنین چهار خوابگاه در پردیس شمالی بغازیچی وجود دارد. خوابگاه پردیس شمالی 1 و 2 در سال 1985 افتتاح شد. خوابگاه شماره 1 برای دانشجویان دختر است و شماره 2 فقط مختص دانشجویان پسر است. این دو خوابگاه دارای طرح‌های معماری مدرنیستی دهه 1980 هستند. خوابگاه شماره 3 این پردیس در سال 2010 افتتاح شد و فقط پذیرای دانشجویان دختر است. خوابگاه چهارم پردیس شمالی که از سال 2012 شروع به کار کرده است به طور معمول از دانشجویان در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد استقبال می‌کند و شرایط خوبی برای آن‌ها فراهم خواهد کرد.

خوابگاه‌های کیلیوس

خوابگاه‌های کیلیوس در پردیس کیلیوس بغازیچی واقع شده است که از پردیس‌های جنوبی و شمالی بغازیچی در حدود 1 ساعت فاصله دارد. خوابگاه شماره یک فقط به دانشجویان دختر خدمات ارائه می‌دهد در حالی که دانشجویان پسر در خوابگاه شماره 2 اقامت می‌کنند. جالب است بدانید که این دانشگاه و خوابگاه به مسائل زیست محیطی اهمیت می‌دهند و تمام برق مورد نیاز خوابگاه‌های کیلیوس از برق تولید شده در محوطه دانشگاه تامین می‌شود.

خوابگاه‌های سوپردورم و کاندیلی

به غیر از خوابگاه‌هایی که در بالا ذکر شد، خوابگاه‌های سوپردورم و کاندیلی نیز به دانشجویان دانشگاه بغازیچی اسکان می‌دهند. سوپردورم که در سال تحصیلی 1998-1999 خدمت‌رسانی را آغاز کرد، دانشجویان را قادر می‌سازد تا با کیفیت خدمات بالاتر و بر این اساس با هزینه‌های بالاتر زندگی خوابگاهی را تجربه کنند. خوابگاه کاندیلی که در سال 2017 در پردیس کاندیلی در آن سوی تنگه بسفر افتتاح شد، فقط به دانشجویان دختر خدمات ارائه می‌کند.

سوالات متدوال در مورد دانشگاه بغازیچی

آیا دانشگاه بغازیچی به دانشجویان خارجی خدمات خوابگاهی ارائه می‌دهد؟
بله این دانشگاه دارای 9 خوابگاه است که می‌تواند، بیش از 3000 دانشجو را پذیرا باشد و خدمات آن به دانشجویانی ارائه می‌شود که خارج از استانبول یا کشور ترکیه زندگی می‌کنند و در حال ادامه تحصیل در این دانشگاه هستند.
چه تعداد دانشجو در سال امکان استفاده از بورسیه در این دانشگاه دارند؟
بر اساس اعلام دانشگاه بغازیچی از هر 3 دانشجو، یک دانشجو می‌تواند از خدمات بورسیه و کمک‌های مالی این دانشگاه بهره‌مند شود. این نفرات بر اساس نمرات آزمون‌های تعیین سطح که هر ساله برگزار می‌شود انتخاب می‌شوند و می‌توانند از کمک‌های مالی برای تحصیل در این دانشگاه استفاده کنند.

سخن پایانی

در این مقاله با بررسی امکانات و شرایط و همچنین سطح علمی و پژوهشی دانشگاه بغازیچی ترکیه به این نتیجه می‌رسیم این دانشگاه که توانسته است در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان، رتبه اول ترکیه و 197 در جهان را به خود اختصاص دهد. به همین دلیل یکی از بهترین دانشگاه‌های منطقه محسوب می‌شود و با توجه به امکانات و تسهیلاتی که دانشجویان خارجی ارائه می‌دهد برای افرادی که علاقمند به ادامه تحصیل در خارج از کشور و تحصیل در ترکیه هستند بهترین گزینه خواهد بود. شما می‌توانید با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی صبا ویزا در تماس باشید و نظر آن‌ها را در مورد مزایای تحصیل در این دانشگاه جویا شوید. آن‌ها همواره پاسخگوی سوالات شما هستند.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید