لوگو صبا ویزا
طرح های بازنشستگی در کانادا

طرح های بازنشستگی در کانادا

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه شرایط و طرح های بازنشستگی در کانادا و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

طرح های بازنشستگی در کانادا چیست؟ کانادا کشوری توسعه یافته در قاره آمریکای شمالی است. این کشور از جمله مشهورترین کشورهای جهان از لحاظ ثروت و منابع به حساب می‌آید به همین دلیل سالانه مهاجران زیادی به این کشور نقل مکان می‌کنند. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که افراد برای مهاجرت به کانادا دارند بحث کار و بازنشستگی است. دولت کانادا برای آسایش بیشتر افراد پس از کار و بازنشستگی، طرح‌های مختلفی ارائه داده است. ما در این مقاله به بررسی بازنشستگی و طرح های بازنشستگی در کانادا پرداخته‌ایم به همین دلیل توصیه می‌کنیم تا ادامه مطلب همراه ما باشید.

سن بازنشستگی در کانادا

به طور میانگین سن بازنشستگی در کشور کانادا چیزی در حدود 65 سال است اما کارمندان می‌توانند خود را چند سال دیرتر و یا حتی زودتر از این سن بازنشسته کنند. پس از بازنشسته شدن یک مبلغ به عنوان مستمری به بازنشستگان تعلق خواهد گرفت اما اگر زودتر از سن قانونی بازنشسته شوند مبلغ این مستمری قطعاً کمتر خواهد بود.

سن بازنشستگی در کانادا

شما می‌توانید تا سن 70 سالگی کار کنید و پس از این بازنشسته شوید. البته باید بدانید که اگر بیشتر از 70 سال کار کنید بعد از بازنشسته شدن، مبلغ بیشتری به عنوان مستمری به شما پرداخت نخواهد شد. بازنشستگی در کانادا طرحی اجباری است. در ادامه به بررسی طرح‌های بازنشستگی در کانادا خواهیم پرداخت.

مزایای بازنشستگی در کانادا

کانادا یکی از کشورهای پیشرفته در دنیا است. این کشور دارای یک اقتصاد پویا و روبه‌رشد است به همین دلیل بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند تا در این کشور کار کنند و به عنوان بازنشسته در کانادا زندگی کنند. در ادامه مزایای بازنشستگی در کانادا را بیان می‌کنیم:

امنیت در کانادا

کانادا بر خلاف امریکا قوانین سخت‌گیرانه‌ای در رابطه با حمل اسلحه دارد. همین موضوع باعث شده است تا نرخ جنایت در این کشور پایین باشد. طبیعی است که بازنشستگان به دنبال جایی هستند تا بتوانند در آسایش باشند به همین دلیل کانادا یکی از امن‌ترین مناطق برای زندگی به شمار می‌رود.

کیفیت زندگی در کانادا

بازنشستگان باید از امکانات رفاهی زیادی برخوردار باشند تا بتوانند به راحتی زندگی کنند. کانادا امکانات بسیار خوبی از لحاظ بهداشتی و همچنین رفاهی در اختیار شهروندان و بازنشستگان خود قرار خواهد داد. شما می‌توانید در این کشور از امکانات بسیار عالی حمل و نقل و طرح‌های مربوط به مسکن استفاده کنید و یک زندگی آرام را سپری کنید.

زندگی در کانادا برای بازنشستگان

هزینه‌های زندگی در کانادا

کانادا دارای استان‌ها و شهرهای مختلفی است که زندگی در برخی از آن‌ها نیاز به هزینه‌های بیشتر و در برخی از آن‌ها نیاز به هزینه‌های کمتری دارد. همان گونه که می‌دانید این کشور توسعه یافته دارای امکانات بسیار زیادی می‌باشد اما زندگی در آن مقرون به صرفه است. به‌طورکلی هزینه‌های زندگی در کانادا پایین‌تر از بسیاری دیگر از کشوهای توسعه یافته است. معمولاً بعد از بازنشستگی، حقوق کمتری به بازنشستگان پرداخت می‌شود به همین دلیل آن‌ها می‌توانند با زندگی در کانادا یک زندگی خوب را سپری کنند و در برخی از هزینه‌های خود صرفه جویی به عمل آورند.

علاوه بر مواردی که در بالا بیان کردیم، زندگی در کانادا برای بازنشستگان مزایای زیر را هم دارد:

 • کشوری چند فرهنگی است به همین دلیل بازنشستگان مهاجر می‌توانند به راحتی در آن زندگی کنند و افرادی مطابق با فرهنگ خود پیدا کنند.
 • کانادا دارای طبیعتی بسیار زیبا است به همین دلیل بازنشستگان بعد از بازنشستگی می‌توانند از این طبیعت بهره ببرند و به تفریح بپردازند.
 • کشور کانادا برنامه‌ای تحت عنوان CPP برای بازنشستگان دارد. طبق این برنامه دولت موظف است ماهانه مبلغی به عنوان مستمری به آن‌ها پرداخت کند.

 

طرح های بازنشستگی در کانادا چگونه است؟

به طور کلی می‌توان گفت شش طرح بازنشستگی در این کشور وجود به صورت زیر وجود دارد:

 1. برنامه پرداخت مستمری که با نام CPP شناخته می‌شود.
 2. برنامه ناتوانی CPP
 3. برنامه مستمری امنیت سالمندان که با نام OAS شناخته می‌شود.
 4. برنامه مکمل درآمد تضمینی که با نام GIS شناخته می‌شود.
 5. برنامه پس‌انداز بازنشستگی که با نام RRSP شناخته می‌شود.
 6. برنامه پس‌انداز بدون پرداخت مالیات که با نام TFSA شناخته می‌شود.

در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

برنامه پرداخت مستمری یا CPP در کانادا

این برنامه را با نام Canada Pension Plan و یا به اختصار CPP می‌شناسند. این برنامه و طرح بازنشستگی در کشور کانادا شامل مالیات است و مزیت ماهانه دارد. برای شرکت در این طرح بازنشستگی باید درخواست دهید و دولت به صورت خودکار آن را برای شما اعمال نخواهد کرد.

برای شرکت در این طرح بازنشستگی باید شرایط زیر را دارا باشید:

 • شما باید حداقل 60 سال داشته باشید.
 • شما باید مشارکت و یا سهم معتبر در این برنامه داشته باشید. این مشارکت و سهم می‌تواند از کاری باشد که شما در این کشور انجام داده‌اید.

میزان مستمری که شما به صورت ماهانه از این طرح دریافت خواهید کرد بستگی به مشارکت شما و درآمد سالانه خواهد داشت. به طور کلی هر بازنشسته‌ای که در این طرح شرکت کرده باشد، فارغ از این که چند سال کار کرده است می‌تواند به صورت ماهانه مستمری دریافت نماید.

این مستمری بعد از فوت بازنشسته به خانواده وی تعلق خواهد گرفت. همچنین به فرزندان تحت تکفل و زیر بیست و پنج سال وی هم مبلغی به صورت ماهانه پرداخت خواهد شد.

برنامه ناتوانی CPP در کانادا

برنامه ناتوانی یکی دیگر از طرح‌های بازنشستگی در کانادا است. برای این که بتوان از این طرح استفاده کرد باید شرایط زیر را دارا باشید:

 • شما باید سنی زیر 65 سال داشته باشید.
 • باید به اندازه لازم در طرح cpp مشارکت داشته باشید.
 • فرد باید دارای یک ناتوانی جسمی و یا ذهنی باشد به گونه‌ای که او را از انجام کارهای سودآور باز دارد.
 • اگر فرد دارای ناتوانی طولانی مدت باشد و یا حتی احتمال مرگ وی وجود داشته باشد می‌تواند از این طرح استفاده کند.

زمانی که شما ۶۵ساله می‌شوید مزایای ناتوانی شما به صورت خودکار و توسط دولت کانادا به مستمری بازنشستگی طرح CPP تغییر می‌کند و مبلغی را به عنوان مستمری به صورت ماهانه دریافت خواهید کرد. همچنین در صورتی که شما فرزند تحت تکفل داشته باشید با استفاده از این طرح، ممکن است مبلغی را به عنوان کمک دریافت کند.

طرح های بازنشستگی در کانادا چگونه است

برنامه مستمری امنیت سالمندان یا OAS در کانادا

طرح امنیت سالمندان OAS طرحی است که یک مبلغ را به صورت ماهانه به کانادایی‌هایی که 65 و یا بالاتر از آن، سن دارند پرداخت خواهد کرد. شما می‌توانید در این طرح ثبت نام کنید البته باید بدانید در برخی از مواقع شما را به صورت خودکار در این طرح بازنشستگی ثبت نام می‌کنند.

زمانی که یک ماه از سن 65 سالگی شما بگذرد پرداخت به صورت ماهانه آغاز خواهد شد. مبلغی که با این طرح دریافت خواهید کرد بستگی به مدت زمان زندگی شما در کانادا و یا برخی دیگر از کشورهای خاص خواهد داشت.

برنامه مکمل درآمد تضمینی یا GIS در کانادا

یکی دیگر از این طرح‌ها، طرح مکمل درآمد تضمینی است.  افرادی که شرایط زیر را دارند می‌توانند واجدالشرایط شرکت در این طرح باشند.

 • سنی برابر با 65 سال و یا بیشتر دارید.
 • اگر در کشور کانادا زندگی کنید.
 • در صورتی که مستمری امنیت سالمندان را دریافت می‌کنید می‌توانید در این طرح شرکت کنید.
 • در صورتی که مجرد، بیوه و یا مطلقه باشید و درآمدتان 19464 دلار باشد.
 • در صورتی که متأهل باشید و در آمد خود و همسرتان 25728 دلار باشد می‌توانید مستمری را به صورت کامل دریافت نمایید.

این طرح برای بازنشستگانی که درآمد کمتری دارند در دسترس است و شامل مالیات هم نمی‌باشد به همین دلیل بازنشستگانی که درآمد بالایی دارند نمی‌توانند در این طرح شرکت کنند.

برنامه پس‌انداز بازنشستگی یا RRSP در کانادا

این طرح را با نام Registered Retirement Saving Plan یا RRSP می‌شناسند.این طرح توسط بانک و یا برخی از مؤسسات مالی اجرا می‌شود. در این طرح افراد می‌بایست در برخی از حساب‌های سرمایه گذاری مشارکت کنند تا بتوانند در آینده و زمانی که بازنشسته شدند از آن‌ها استفاده کنند.

تا زمانی که پول شما در این طرح قرار دارد هیچ‌گونه مالیاتی را پرداخت نخواهید کرد اما با خارج کردن پول از این طرح باید مالیات آن را بپردازید.

برنامه پس‌انداز بدون پرداخت مالیات یا TFSA در کانادا

این برنامه را با نام Tax Free Saving Account یا TFSA هم می‌شناسند. افراد زمانی که شاغل هستند می‌توانند در برخی از برنامه‌های سرمایه گذاری مشارکت کنند تا زمانی که بازنشسته شدند بتوانند از آن استفاده کنند.

به صورت سالانه باید مبلغی را در این طرح سرمایه گذاری کنید. این مبلغ به صورت سالانه توسط دولت کانادا تعیین خواهد شد. این مشارکت بدون مالیات است و معمولاً سود خوبی هم دارد. شما قادر خواهید بود زودتر از زمان موعد هم پول خود را برداشت نمایید. افرادی که بالای 18 سال سن دارند و بیمه اجتماعی دارند می‌توانند در این طرح مشارکت داشته باشند.

سخن پایانی

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مهاجران به کانادا بحث بازنشستگی است. به همین دلیل طرح‌های بازنشستگی در کانادا تعیین شده است تا شهروندان این کشور و مهاجران بتوانند از آن‌ها استفاده کنند و زندگی ایده‌آل و آسوده در این کشور داشته باشند.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید