لوگو صبا ویزا
مهاجرت پرستاران به سوئد

مهاجرت پرستاران به سوئد

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه مهاجرت پرستاران به سوئد به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

مشاوره رایگان

پرستارانی که قصد کار در کشور سوئد دارند(مهاجرت به سوئد را مدنظر دارند) می بایست برای دریافت اجازه کار در این کشور اقدام کنند. برای دریافت اجازه کار، شما می بایست در ابتدا پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای سوئدی دریافت کرده باشید. کارفرمای سوئدی باید حداقل به مدت 10 روز آگهی استخدام مربوط به جذب نیرو را در اتحادیه اروپا و سوئیس تبلیغ کرده باشد. پس از دریافت اجازه کار، متقاضی می بایست آزمون پزشکی و آزمون مربوط به زبان سوئدی را با موفقیت سپری کند. علاوه بر این، برای مدت زمان معین، آموزش بالینی خواهید داشت.

 

مهاجرت پرستاران به سوئد۱

 

فرایند اخذ اجازه کار (Work Permit)

 1. دریافت پیشنهاد رسمی کار که می بایست مورد تائید اتحادیه صنف مربوطه برسد.

 2. تکمیل و ارسال درخواست، چه از طریق اینترنتی یا از طریق تحویل به سفارت.

– فرم درخواست تکمیل شده.

– کپی پاسپورت که می بایست شامل اطلاعاتی نظیر اطلاعات شخصی، مدت زمان اعتبار و اینکه آیا اجازه اقامت در سایر کشورها را دارید یا خیر.

– دو قطعه عکس 3 در 4  با زمینه سفید مربوط به 6 ماه گذشته.  این تصویر می بایست مورد مورد تأیید سفارت قرار گیرد.

– ارائه مستندات مربوط به این مورد که حقوق دریافتی شما، الزامات مورد نظر شغلی کشور سوئد را تامین می نماید. حداقل حقوق دریافتی برای پوشش هزینه ها، 13 هزار کرون در ماه بدون احتساب مالیات است.

 1. به طور کلی، 5 تا 8 ماه زمان خواهد برد تا درخواست شما توسط اداره مهاجرت بررسی شود.

 2. چنانچه درخواست شما مورد موافقت قرار گیرد، کارت اقامت برای شما صادر خواهد شد. کارت اقامت حاوی عکس و اثر انگشت شما خواهد بود. در اکثر موارد، اجازه اقامت شخص به میزان مدت زمان قرارداد اوست، اما هیچوقت بیشتر از مدت زمان اعتبار پاسپورت شخص نخواهد بود.

 3. چنانچه خانواده نیز شما را همراهی کنند، اجازه اقامت برای مدت زمانی که اجازه کار شما معتبر است، دریافت می کنند.

 4. چنانچه قصد ادامه کار بعد از اتمام مدت زمان اجازه کار خود داشته باشید، می بایست برای درخواست تمدید اجازه اقامت خود اقدام کنید. چنانچه شما برای مدت زمان 48 ماه اجازه اقامت داشته باشید، قادر خواهید بود اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. اداره مهاجرت سوئد درخواست شما را برای این منظور بررسی خواهد کرد.

 5. برای دریافت اجازه کار، کارفرمای شما می بایست برای بیمه سلامت، بیمه عمر و بیمه حوادث شما اقدام کند. بیمه شما باید از روزی که مشغول به کار می شوید معتبر باشد.

شما می بایست گواهینامه کار به عنوان پرستار در کشور سوئد را دریافت کنید

مراحل اخذ گواهی (License) پرستاری در سوئد

ارسال درخواست ها در ارتباط با دریافت گواهی کار به عنوان پرستار در کشور سوئد می بایست از طریق بورد ملی سلامت سوئد (Swedish National Board of Health) انجام می شود. شما تنها در صورتی می توانید به عنوان پرستار در سوئد مشغول به کار شوید که گواهی مربوطه را دریافت کنید.

ممکن است حتی در صورت نداشتن شماره شناسایی ملی سوئدی نیز، امکان دریافت گواهی برای شما مقدور باشد، اما همچنان نیاز به دریافت اجازه اقامت و کار دارید.

مرحله 1: دریافت گواهینامه پرستاری  در سوئد

چنانچه متقاضی تحصیلات خود را خارج از اتحادیه اروپا به اتمام رسانده باشد، 3 گزینه برای دریافت گواهی پرستاری در سوئد برای او وجود دارد:

گزینه 1: بورد ملی سلامت سوئد (Swedish National Board of Health)

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه از این طریق عبارتند از:

دانش زبان سوئدی برای درسافت گواهینامه پرستاری کشور سوئد الزامی است. برای این منظور، سطح زبان سوئدی 3 (مدرک C1) مورد نیاز است. علاوه بر این، چنانچه متقاضیان مدرک زبان معادل نروژی و هلندی نیز ارائه نمایند، مورد قبول است.

 • انجام آزمون مربوط به مهارت.

 • انجام آزمون بالینی.

 • گذراندن دوره آموزشی مرتبط با قوانین و مقررات در کشور سوئد.

مدت زمانی که لازم است تا متقاضی مراحل فوق را انجام دهد و موفق به دریافت گواهینامه شود با توجه به شرایط و موقعیت هر شخص متفاوت است.

گزینه 2: آموزش تکمیلی در دانشگاه ها و کالجهای کشور سوئد

یکی دیگر از گزینه های دریافت گواهینامه پرستاری، گذراندن دوره های آموزشی در دانشگاه ها و کالج های کشور سوئد است.

گزینه 3: تحصیل رشته پرستاری در دانشگاه های کشور سوئد

ارزیابی مدارک تحصیلی

اولین قدم برای دریافت گواهینامه پرستاری، ارزیابی مدارک تحصیلی متقاضی است. پس از ارزیابی، مشخص می شود که سطح و طول دوره تحصیلات متقاضی معادل سیستم آموزشی در کشور سوئد هست یا خیر.

متقاضی ایمیلی مبنی بر اینکه می توانید سایر مراحل مربوطه را انجام دهید، دریافت خواهید کرد.

ارزیابی مدارک تحصیلی رایگان بوده و شما نیاز به ارائه مدرک زبان سوئدی و یا شماره شناسایی سوئدی برای این منظور ندارید.

شما می بایست درخواست بررسی مدارک خود را از طریق تکمیل فرم مربوطه به همراه مدارک درخواستی برای این منظور ارسال نمائید. درخواست شما می بایست شامل موارد زیر باشد:

 • فرم درخواست ارزیابی مدارک تحصیلی.

 • کپی پاسپورت معتبر.
 • ترجمه رسمی دانشنامه تحصیلی.

 • ترجمه رسمی ریز نمرات.

پس از ارسال درخواست، ایمیل تائید برای شما ارسال خواهد شد.

مدت زمان بررسی درخواست ها به طور معمول 2 ماه خواهد بود.

مواردی که پیشنهاد می شود در مدت زمان دریافت نتیجه انجام دهید:

 • استارت یادگیری زبان سوئدی.

 • انجام کارهای عملی مربوط به پرستاری به منظور افزایش تجربه کاری.

 • گذراندن دوره های آموزشی.

 

آزمون مهارت (Proficiency Test)

این آزمون مشخص می کند که دانش متقاضی در زمینه پرستاری به چه میزان است و آموخته های او در چه سطحی است. این آزمون مشخص می کند که آیا مهارت شما الزامات مربوط به تکمیل سایر مراحل مربوطه برای اخذ گواهینامه را تامین می کند یا خیر. آزمون به زبان سوئدی برگزار می شود، بنابراین دانش زبان سوئدی الزامی است. دانشگاه گوتنبرگ سوئد برگزار کننده این آزمون است.

آزمون  متشکل از 2 بخش تئوری و عملی است. شما در مرحله نخست می بایست بخش نظری را پاس کنید، سپس می توانید بخش عملی را امتحان دهید.

چنانچه در مرتبه اول نتوانید بخش عملی را با موفقیت پاس کنید، 5 سال به شما زمان داده می شود تا برای آزمون مجدد اقدام کنید.

گذراندن دوره آموزشی مربوط به قوانین و مقررات کشور سوئد

چنانچه متقاضی آزمون مهارت را با موفقیت پشت سر بگذارد، قدم بعدی شرکت در دوره آموزشی مربوط به قوانین و مقررات کشور سوئد است.

گذراندن دوره آموزشی بالینی

متقاضی می بایست دوره آموزش بالینی را حتی در صورت داشتن سابقه کاری مرتبط قبلی، بگذراند. مدت زمان دوره آموزش بالینی  ماه خواهد بود. هزینه شرکت در دوره به عهده متقاضی خواهد بود. متقاضی دوره بالینی خود را در یک مرکز درمانی نظیر بیمارستان انجام خواهد داد. مرکز درمانی که متقاضی در آن دوره خود را گذرانده باشد، به وی گواهینامه پایان دوره اعطا می کند.

ارسال درخواست برای دریافت گواهینامه

در صورتیکه کلیه مراحل قبلی را با موفقیت پشت سر گذاشته باشید، می توانید درخواست خود را ارسال کنید. هزینه درخواست گواهینامه (License) پرستاری، 700 کرون سوئد است. درصورت کامل بودن مدارک مورد نیاز، 2 هفته زمان می برد تا درخواست شما مورد بررسی قرار گیرد.

فرایند جذب پزشک در کشور سوئد

از تاریخ 8 ژوئن 2017، سیستم جدیدی به منظور اعطای گواهینامه پزشکی در کشور سوئد ایجاد شده است.

سیستم جدید شامل مراحل زیر است:

 1. ارسال درخواست برای ارزیابی مدارک تحصیلی.

 2. آزمون مهارت (Proficiency Test)

 3. گذراندن دوره آموزشی مربوط به قوانین و مقررات کشور سوئد.

 4. گذراندن دوره آموزش بالینی به مدت 6 ماه.

 5. ارائه مدرک زبان سوئدی.

 6. ارسال درخواست دریافت گواهینامه.

هزینه درخواست گواهینامه (License) پرستاری، 700 کرون سوئد است.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 4.5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید