لوگو صبا ویزا

هزینه تحصیل در روسیه

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه هزینه تحصیل در کشور روسیه و جزئیات بیشتری از آن به دست بیاورید،می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

برای آشنایی با هزینه تحصیل در روسیه باید بدانید که اکثر خدمات آموزشی که در این کشور ارائه می‌شود از طریق وزارت آموزش و علوم روسیه تنظیم می‌شود. مقامات هر منطقه از این کشور، آموزش را در حوزه قضایی خود و در چارچوب رایج قوانین فدرال تنظیم می‌کنند. بودجه آموزش روسیه از 2.7 درصد تولید ناخالص داخلی در سال 2005 به 3.8 درصد در سال 2013 رسیده است، اما همچنان کمتر از میانگین OECD 5.2 درصد باقی مانده است. در این مطلب از صبا ویزا همراه ما باشید تا در مورد سیستم آموزشی این کشور و سایر اطلاعات مفیدی که برای شما جمع آوری کردیم بیشتر بدانید.

تاریخچه‌ای از سیستم آموزشی در روسیه

قبل از سال 1990 دوره آموزش مدرسه در اتحاد جماهیر شوروی 10 سال به طول می‌انجامید، اما در پایان سال 1990 یک دوره 11 ساله به طور رسمی برای دوران تحصیلی مدرسه طراحی و شروع به کار کرد. تحصیل در مدارس متوسطه دولتی روسیه رایگان است.

تحصیلات عالی اول (سطح دانشگاهی) برای سهمیه خاصی به صورت رایگان است که تعداد قابل توجهی از دانش آموزان برای این نوع از تحصیل ثبت نام می‌کنند. به جز در سطح تحصیلات تکمیلی که زنان 57 درصد کرسی‌های دانشگاهی را به خود اختصاص داده‌اند در بقیه مقاطع تحصیلی دانش‌آموزان دختر و پسر سهم تقریبا مساوی دارند.

برآورد سال 2015 توسط آژانس اطلاعات مرکزی ایالات متحده، نرخ باسوادی در روسیه را 99.7٪ (99.7٪ برای مردان، 99.6٪ برای زنان) نشان می‌دهد. بر اساس تخمین OECD در سال 2016، 54 درصد از بزرگسالان روسیه (25 تا 64 ساله) به تحصیلات عالی دست یافته‌اند، که روسیه را در میان 35 کشور عضو OECD به رتبه دوم در زمینه تحصیلات عالی رسانده است.

47.7٪ از بزرگسالان تحصیلات دوره متوسطه (دوره کامل 11 ساله) را به پایان رسانده‌اند. 26.5% از این افراد دوره راهنمایی (9 سال) و 8.1% دوره تحصیلات ابتدایی (حداقل 4 سال) را پشت سر گذاشته‌اند. بالاترین میزان تحصیلات عالی (7/24 درصد) در میان زنان 35 تا 39 ساله ثبت شده است (در مقایسه با 19.5 درصد برای مردان هم سن).

در ادامه مبحث هزینه تحصیل در روسیه بهتر است بدانید که در سال 2014، واحد اطلاعات پیرسون/اکونومیست، آموزش روسیه را هشتمین آموزش برتر در اروپا و سیزدهمین آموزش برتر در جهان ارزیابی کرد. پیشرفت تحصیلی روسیه به عنوان بیست و یکمین رتبه برتر در جهان و مهارت‌های شناختی دانش آموزان در رتبه نهم در جهان رتبه بندی شد.

در سال 2015، OECD مهارت‌های ریاضی و علوم دانش‌آموزان روسی را بین سوئد و ایسلند در رتبه 34 بهترین‌ها در جهان قرار داد.

در سال 2016، شرکت آمریکایی بلومبرگ، آموزش عالی روسیه را به عنوان سومین آموزش برتر در جهان رتبه بندی کرد و درصد فارغ‌التحصیلان دبیرستانی را که در کالج ادامه تحصیل می‌دهند، فارغ‌التحصیلان سالانه علوم و مهندسی به عنوان درصدی از کل فارغ‌التحصیلان کالج و فارغ التحصیلان مهندسی به عنوان درصدی از نیروی کار را مورد ارزیابی قرار داد که بر این اساس در سال 2014 روسیه به عنوان ششمین مقصد محبوب برای دانشجویان بین‌المللی رتبه بندی شد.

تحصیلات عالی در روسیه

سیستم آموزش عالی روسیه مبتنی بر فرآیند بولونیا است که هدف آن یکسان سازی سیستم‌های آموزش عالی در سراسر اروپا است. بنابراین، اگر قصد تحصیل در روسیه را داشته باشید، مدرک لیسانس، کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس شما در سراسر قاره اروپا معتبر شناخته می‌شود.

علاوه بر این، برخی از دانشگاه‌های روسیه، از جمله مدرسه عالی اقتصاد مسکو، مکمل دیپلم اروپایی را همراه با تمام مدارک تحصیلی ارائه می‌کنند و تضمین می‌کنند که در سراسر اروپا به رسمیت شناخته می‌شوند. در نتیجه، تحصیل در روسیه به گزینه‌ای بسیار جذاب و رقابتی برای دانشجویان سراسر جهان تبدیل شده است.

در واقع، طبق آمار رسمی، در مجموع 315000 دانشجوی بین المللی روسیه را برای تحصیلات عالی خود در سال تحصیلی منتهی به 2020 انتخاب کردند. جدا از هزینه‌های تحصیل در روسیه مطمئنا گزینه‌های زیادی برای تحصیل در این کشور وجود دارد که به عنوان مثال، مسکو به تنهایی دارای بیش از 40 موسسه آموزش عالی است، از جمله دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو، که در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز در سال 2021 رتبه 79 را در اروپا به دست آورده است.

هزینه تحصیل در روسیه

برنامه‌های تحصیلی در روسیه

دانشگاه‌های روسیه دو نوع مدرک ارائه می دهند: مدرک لیسانس و دیپلم تخصصی. این برنامه‌های آینده شما پس از فارغ‌التحصیلی است که تعیین می‌کند برای کدام یک از این مدارک درخواست دهید و هزینه تحصیل در روسیه چه میزان خواهد بود.

مدرک کارشناسی

برنامه لیسانس یا کارشناسی یک دوره چهار ساله است که هم رشته‌های اساسی و هم موضوعات تخصصی را بر اساس رشته تحصیلی انتخابی شما پوشش می دهد. در سال آخر برنامه، دانشجویان باید پایان‌نامه بنویسند. سپس این موضوع در امتحان نهایی در مقابل یک کمیته ارائه داده و از آن دفاع کنند.

مدرک لیسانس به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید مرتبط با رشته تحصیلی خود به دنبال شغل باشید یا تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهید.

اگر با توجه به هزینه تحصیل در روسیه یا به دلایل دیگر می‌خواهید تحصیلات خود را در کشور دیگری ادامه دهید، می‌توانید در برنامه تحصیلی لیسانس شرکت کرده و مدرک تحصیلی خود را دریافت کنید. زیرا بسیاری از دانشگاه‌ها در سراسر جهان این مدرک را معتبر می‌دانند و شما مشکلی برای ادامه تحصیل در آنجا نخواهید داشت.

دیپلم تخصصی

مدرک تخصصی در پایان یک برنامه پنج یا شش ساله اعطا می‌شود که به سمت آموزش عملی در رشته انتخابی دانش آموز گرایش دارد. در طول سال آخر، دانشجویان باید در امتحانات دولتی شرکت کنند و یک پایان‌نامه بنویسند و از پایان‌نامه دفاع کنند. اگر قصد دارید پس از فارغ‌التحصیلی با مدرک تخصصی در روسیه ادامه تحصیل دهید، می‌توانید مدرک کارشناسی ارشد را نادیده گرفته و به صورت مستقیم وارد مقطع تحصیلی دکترا شوید.

برنامه های تحصیلات تکمیلی

مدرک کارشناسی ارشد

معمولاً مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد به یک دوره دو ساله خلاصه می‌شود. هدف آن تعمیق دانشی است که در طول مقطع لیسانس خود دریافت کرده‌اید. مانند مقاطع تحصیلی کارشناسی و تخصصی، سال آخر مقطع کارشناسی ارشد به نوشتن و دفاع از پایان‌نامه اختصاص دارد. پس از فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد، می‌توانید وارد بازار کار شوید یا برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کشور روسیه و یا کشورهای دیگر درخواست دهید. اگر به دلیل هزینه تحصیل در روسیه و دلایل دیگر قصد ادامه تحصیل در کشور دیگری دارید با مشکل مواجه نخواهید شد.

مقطع تحصیلی Ph.D

تحصیل در این مقطع ممکن است بین سه تا پنج سال زمان به طول بی‌انجامد. در روسیه، برای تحصیل در این مقطع می‌توانید در یک دانشگاه و یا در تعدادی از مراکز تحقیقات علمی تخصصی در سراسر روسیه مشغول به تحصیل شوید. پس از دفاع از پایان‌نامه، عنوان کاندیدای علوم (Kandidat Nauk) به شما اعطا می‌شود.

شرایط عمومی تحصیل در روسیه

پیش از اینکه به هزینه تحصیل در روسیه و مسائل مربوط به آن بپردازیم لازم است برخی شرایط و الزامات برای تحصیل در این کشور را مرور کنیم.

الزامات ویزا

برای تحصیل در کشور روسیه نیاز به ویزا دارید مگر اینکه کشور شما با روسیه برای سفر بدون ویزای اتباع خود به توافق رسیده باشد. در این صورت برای سفر به روسیه به قصد تحصیل در این کشور باید فرایند اخذ ویزای تحصیلی و دانشجویی را طی کنید.

الزامات زبان

اگرچه اکثریت قریب به اتفاق دوره‌های تحصیلی در روسیه به زبان روسی تدریس می‌شوند، چندین دانشگاه بزرگ در این کشور وجود دارد که مجموعه‌ای از برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی را ارائه می‌دهند. هنگام درخواست برای تحصیل در هر یک از این دانشگاه‌ها و مؤسسات، باید مدرکی مبنی بر سطح زبان انگلیسی خود در قالب مدرک آیلتس یا تافل ارائه دهید. همچنین ممکن است نیاز به مصاحبه به زبان انگلیسی نیز داشته باشید.

اگر تصمیم به تحصیل به زبان روسی دارید، می‌توانید برنامه تحصیلی خود را با یک برنامه یک ساله آموزش زبان روسی آغاز کنید. خوشبختانه، تقریبا هر دانشگاهی این دوره آموزشی را از طریق بخش مقدماتی خود ارائه می‌دهد. با توجه به دانشگاهی که در آن شرکت می‌کنید هزینه تحصیل در روسیه و شرکت در کلاس‌های آموزش زبان روسی متفاوت خواهد بود.

اطلاعاتی در مورد چگونگی به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی در سایر کشور

قبل از اینکه هزینه تحصیل در روسیه را بررسی کنید قبل از درخواست برای تحصیل در یک دانشگاه در روسیه، باید مطمئن شوید که مدارک موجود شما که در خارج از روسیه کسب کرده‌اید قانونی هستند و توسط سیستم آموزشی این کشور به رسمیت شناخته می‌شوند. برای انجام این کار دو راه وجود دارد که به شرح زیر است:

 • دفاتر کنسولی روسیه در کشور شما مدارک تحصیلی شما را به صورت رسمی مهر و امضاء کنند. این کار تضمین می‌کند که این مدارک فقط در روسیه به رسمیت شناخته می‌شوند.
 • اگر کشور شما عضو کنوانسیون 1961 لاهه باشد، یک دفتر اسناد رسمی یا یک مقام دولتی با مهر مدارک شما را تأیید می‌کند. این کار تضمین می‌کند که این مدارک در بیش از 100 کشور عضو این کنوانسیون از جمله روسیه به رسمیت شناخته می‌شوند.

با این حال، اگر مدارک تحصیلی خود را در یکی از 46 کشوری که قراردادهای قبلی با روسیه دارند به دست آورده‌اید، نیازی به قانونی شدن آن‌ها نخواهید داشت و در این کشور به رسمیت شناخته می‌شود.

هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های زندگی در روسیه

کشور روسیه یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین مقاصد برای تحصیل در خارج از کشور است. این یکی از عوامل اصلی جذب بیش از 300000 دانشجوی بین‌المللی در هر سال به این کشور است. به غیر از هزینه تحصیل در روسیه سایر جنبه‌هایی که دانشجویان را جذب این کشور می‌کند عبارت هستند از:

 • سطح بالای تحصیلات با مدارک معتبر در سراسر جهان
 • فرصتی برای سفر در کشوری وسیع که در 2 قاره گسترده شده است
 • فرصتی برای یادگیری یا بهبود مهارت‌های روسی و کشف فرهنگ و سبک زندگی روسیه
 • هزینه‌های زندگی منصفانه

 

بر اساس تحقیقات وسیعی که انجام داده‌ایم هزینه‌های زندگی یک فرد برای تحصیل در روسیه شامل مواردی است که به شرح زیر آمده است:

شهریه دانشگاه در روسیه

دانشگاه‌های کشور روسیه دو دسته هستند. دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه‌های خصوصی. هزینه تحصیل در روسیه بر اساس هریک از این دانشگاه‌ها متفاوت است.

شهریه در دانشگاه‌های دولتی

در مقایسه با موسسات آموزش عالی در ایالات متحده یا بریتانیا، دانشگاه‌های روسیه بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند. دانشجویان بین‌المللی معمولا برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی روسیه هزینه‌های زیر را پرداخت می‌کنند:

 • بین 1475 تا 10600 یورو در سال برای مقطع لیسانس
 • بین 1770 تا 5540 یورو در سال برای مقطع کارشناسی ارشد
 • بین 1475 تا 7600 یورو در سال برای مقطع مدرک تخصصی (مدرک با تمرکز عملی‌تر، که پس از حداقل 5 سال تحصیل اعطا می‌شود)
 • بین 950 تا 5000 یورو در سال برای مقطع دکتری

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی

دانشگاه‌های خصوصی نسبت به دانشگاه‌های دولتی شهریه بیشتری می‌گیرند. سوال این است که این شهریه چقدر بیشتر است و چه تأثیر بر هزینه تحصیل در روسیه دارد؟ پاسخ این سوال به این بستگی دارد که می‌خواهید چه نوع تحصیلی داشته باشید و زمان تحصیل شما چه مدت طول می‌کشد. شما برنامه‌های تحصیلی را در روسیه خواهید یافت که گاهی تا بیش از 14000 یورو در هر سال هزینه دارند.

هزینه تحصیل در روسیه

مقرون‌به‌صرفه‌ترین دانشگاه‌های روسیه

برای کاهش هرچه بیشتر هزینه تحصیل در روسیه می‌توانید دانشگاه‌هایی را انتخاب کنید که هزینه‌های مناسب‌تری نسبت به سایر دانشگاه‌ها و مراکز دارند. برخی از این دانشگاه‌ها به شرح زیر هستند.

 • موسسه علم و فناوری Skolkovo (Skoltech) – هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از 1000 یورو در سال شروع می‌شود.
 • دانشگاه الکتروتکنیک سنت پترزبورگ “LETI” – هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از 1410 یورو در سال شروع می‌شود.
 • دانشگاه پلی تکنیک تومسک – هزینه تحصیل در مقطع لیسانس از 2075 یورو در سال شروع می‌شود.
 • دانشگاه ایالتی ورونژ – هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از 2370 یورو در سال شروع می‌شود.

این دانشگاه‌ها و مؤسسات برای شروع تحصیل کافی هستند اما می‌توانید سایر دانشگاه‌های روسیه را با شهریه کم (زیر 3000 یورو در سال) بیابید. دانشگاه‌هایی با شهریه کمتر که ما در روسیه توصیه می‌کنیم شامل موارد زیر هستند:

 • دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو (MSU)
 • دانشگاه تحقیقات ملی – دانشکده عالی اقتصاد (HSE)
 • دانشگاه پلی تکنیک پتر کبیر سن پترزبورگ (SPbPU)

هزینه‌های زندگی دانشجویی در روسیه

بخشی از هزینه تحصیل در روسیه مربوط به هزینه‌های زندگی در این کشور می‌شود. دانشجویان بین‌المللی برای پوشش هزینه‌‌های زندگی خود به حدود 300 تا 600 یورو در ماه نیاز دارند. این هزینه‌ها شامل مسکن، مواد غذایی، حمل و نقل و فعالیت‌های اجتماعی است.

هزینه‌های خوابگاه دانشجویی

بخش دیگری از هزینه تحصیل در روسیه به هزینه اقامت در این کشور تعلق می‌گیرد. در روسیه، انواع اقامتگاه وجود دارد که محبوب‌ترین آن‌ها عبارت هستند از:

خوابگاه‌های دانشجویی

50 تا 60 یورو در ماه هزینه دارند که ارزان‌ترین گزینه برای اقامت محسوب می‌شوند. حتی برخی از دانشگاه ها در صورتی که برای کل یک سال تحصیلی را از قبل پرداخت کنید، به شما تخفیف می‌دهند.

آپارتمان‌های اجاره‌ای خصوصی

170-395 یورو در ماه به اضافه سپرده اولیه و هزینه‌های آب و برق ماهانه هزینه خواهند داشت.

هزینه‌های غذا در روسیه

هزینه‌های خورد و خوراک بخش مهمی از هزینه تحصیل در روسیه است که در حدود 120 تا 150 یورو در ماه است، اما این هزینه تا حد زیادی به سبک زندگی شما بستگی دارد. در زیر میانگین قیمت برخی از محصولات غذایی در روسیه آورده شده است:

 • 1 قرص نان: 0.40 یورو
 • 1 لیتر شیر: 0.70 یورو
 • 12 تخم مرغ: 0.90 یورو
 • 1 کیلوگرم سیب: 1.10 یورو
 • 1 کیلوگرم موز: 0.75 یورو
 • 1 وعده غذایی در رستوران‌های مقرون به صرفه: 5.60 یورو

هزینه‌های حمل‌و‌نقل در روسیه

 • کارت حمل و نقل ماهانه (اتوبوس، تراموا، مترو): 5 یورو با تخفیف دانشجویی
 • تاکسی: هزینه شروع 20 یورو؛ حدود 0.20 یورو در هر کیلومتر

هزینه‌های اضافی در روسیه

به غیر از هزینه‌های اصلی، برخی هزینه‌های اضافی نیز وجود دارند که در کاهش یا افزایش هزینه تحصیل در روسیه مؤثر خواهند بود. به عنوان مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • قبض یا شارژ تلفن همراه ماهانه: 4-5 یورو
 • سرگرمی (مانند سینما، کنسرت، تئاتر): 40-60 یورو در ماه
 • بیمه درمانی خصوصی: در قالب بیمه درمانی داوطلبانه (VHI) با هزینه بین 55 تا 145یورو

بورسیه‌ها و کمک‌های مالی دانشگاه

یکی از مواردی که می‌تواند هزینه تحصیل در روسیه را به طرز قابل توجهی کاهش دهد، بورسیه‌ها و کمک‌هایی است که دولت ارائه می‌کند. دولت روسیه بورسیه‌هایی با بودجه دولتی در دانشگاه‌های دولتی این کشور ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، در سال 2020، آن‌ها 15000 بورسیه ارائه کردند. این بورسیه‌های دولتی با بودجه دولتی شامل موارد زیر است:

 • شهریه رایگان برای کل مدت برنامه تحصیلی
 • خوابگاه (در صورت وجود)
 • کمک هزینه نگهداری حدود 50 یورو در ماه برای کل مدت تحصیل شما

بورسیه برای تحصیل در روسیه در دسترس است

هر ساله دولت روسیه تعدادی بورسیه دانشگاهی را به متقاضیان بین المللی ارائه می‌دهد. در سال 2021، 18000 بورسیه از این قبیل در دسترس قرار گرفت که بسیاری از آن‌ها به کشورهای خاص یا برای موضوعات خاص بر اساس توافق نامه‌های از قبل امضا شده تخصیص یافتند.

آژانس فدرال روسیه برای امور کشورهای مستقل مشترک المنافع، هموطنان مقیم خارج از کشور و همکاری های بشردوستانه بین‌المللی (Rossotrudnichestvo) این بورسیه‌ها را سازماندهی می‌کند. بورسیه دولتی هزینه تحصیل در روسیه را به طور کامل پوشش می‌دهد و به دانشجو کمک هزینه نگهداری و خوابگاه رایگان در طول دوره تحصیلی نیز اعطا می‌شود.

برای درخواست بورسیه تحصیلی، باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. با سفارت روسیه یا دفتر Rossotrudichnestvo در کشور خود تماس بگیرید و در مورد در دسترس بودن بورسیه‌ها سوال کنید.
 2. فرم درخواست بورسیه را تکمیل کنید و شش دانشگاه را انتخاب کنید (حداکثر دو دانشگاه در یکی از شهرهای مسکو و سن پترزبورگ) و به وضوح ترتیب اولویت خود را معین کنید. همچنین برای اثبات هویت، سطح تحصیلات و سطح زبان روسی خود باید مدارک معتبر ارائه دهید.
 3. پس از ثبت نام و ارائه درخواست منتظر باشید تا از شما دعوت شود تا در فرآیند انتخاب و گزینش شرکت کنید. برخی از دانشگاه‌ها از متقاضیان می‌خواهند در آزمون شرکت کنند، در حالی که برخی دیگر فقط مصاحبه انجام می‌دهند. در صورت قبولی در فرآیند انتخاب، از شما درخواست می شود تا مدارک بیشتری ارائه دهید. این مدارک می‌تواند شامل گواهی تحصیلات و گواهی پزشکی باشد که شما باید این‌ها را به زبان روسی ترجمه کنید و به تأیید محضری و رسمی برسانید.

چگونه برای تحصیل در روسیه اقدام کنیم؟

هنگامی که تصمیم گرفتید در کدام شهر و کدام دانشگاه تحصیل کنید، باید روند درخواست را شروع کنید. هنگام درخواست، باید ترجمه روسی و تأیید شده پاسپورت و ریز نمرات تحصیلی خود را ارائه دهید (با مهر قوه قضائیه). همچنین باید گواهی پزشکی از پزشک خود ارائه دهید. این مدارک باید با فرم درخواست تکمیل شده ارائه شده توسط دانشگاه همراه باشد.

بسیاری از دانشگاه ها متقاضیان را به شرکت در آزمون ورودی دعوت می‌کنند. در حالی که دانش‌آموزان دبیرستانی روسیه در یک آزمون دولتی شرکت می‌کنند، اکثر دانشگاه‌ها یک آزمون تخصصی را برای متقاضیان بین‌المللی برگزار می‌کنند.

کار همزمان با تحصیل در روسیه

برخی از دانشجویان ممکن است بخواهند شغلی برای کمک به تقویت سرمایه خود در حین تحصیل و تأمین بهتر هزینه تحصیل در روسیه پیدا کنند. با این حال، فقط توجه داشته باشید که ویزای دانشجویی فقط به شما این امکان را می‌دهد که برای دانشگاه خود به صورت پاره وقت کار کنید و به هر شغل دیگری که نیاز به دریافت مجوز کار دارد، بپردازید. به همین دلیل است که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به عنوان دستیار زبان مادری در دانشگاه‌های خود کار می‌کنند.

مراقبت‌های بهداشتی دانشجویی در روسیه

در حالی که دولت روسیه یک طرح جامع مراقبت‌های بهداشتی دولتی برای شهروندان خود دارد، اتباع خارجی فقط واجد شرایط دریافت کمک‌های اولیه و خدمات فوریت‌های پزشکی رایگان هستند. بنابراین، شما باید پس از ورود به کشور، یک بیمه نامه سلامت داوطلبانه (VHI) خریداری کنید. برای اینکه تصوری از هزینه تحصیل در روسیه و هزینه لازم برای بیمه درمانی داشته باشید بهتر است قبل از سفر به این کشور هزینه‌های آن را بررسی کنید.

برخی از دانشگاه‌های روسیه نیز به دانشجویان بین‌المللی برای دریافت VHI کمک می‌کنند. بنابراین، ایده خوبی است که قبل از سفر با دفتر دانشجویان بین‌المللی دانشگاه خود تماس بگیرید تا از جزئیات این کمک‌ها مطلع شوید.

هزینه تحصیل در روسیه

زندگی دانشجویی در روسیه

سال تحصیلی در روسیه از سپتامبر (شهریور) آغاز شده و تا ژوئن (خرداد) ادامه دارد. هر سال دو ترم وجود دارد و امتحانات معمولا در ژانویه (دی ماه) و ژوئن برگزار می‌شود.

دانشگاه شما کارت شناسایی دانشجویی را در اختیار شما قرار می‌دهد که باعث می‌شود که شما بتوانید در طول اقامت در این کشور از مزایایی برخوردار شوید. یکی از این مزایا تخفیف قابل توجه در کرایه حمل و نقل عمومی است. به عنوان مثال، در مسکو، می‌توانید یک کارت بلیط نامحدود ماهانه برای استفاده در مترو، اتوبوس‌ها و ترامواها با نرخ تخفیفی 405 روبل روسیه خریداری کنید.

کارت دانشجویی شما همچنین تخفیف‌هایی را در مغازه‌های متعدد و همچنین ورود ارزان‌تر (یا حتی رایگان) به بسیاری از جاذبه‌های فرهنگی مشهور جهان روسیه، از جمله موزه دولتی هرمیتاژ در سن پترزبورگ و گالری فوق‌العاده ایالتی ترتیاکوف مسکو، به ارمغان خواهد آورد.

سخن پایانی

اگر با پذیرفتن هزینه تحصیل در روسیه، این کشور وسیع و معتبر جهانی را برای ادامه تحصیل انتخاب کردید، از انتخاب خود پشیمان نخواهید شد. زیرا اگر مدرک تحصیلی خود را در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس از یکی از دانشگاه‌های این کشور دریافت کنید حتی اگر نخواهید که در مقطع بعدی در این کشور ادامه تحصیل دهید با به کار مشغول شوید، از این بابت نگرانی وجود نخواهد داشت.

به این دلیل که مدرک تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه‌های روسیه در بسیاری از کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا به رسمیت شناخته می‌شود و شما می‌توانید بدون هیچ مشکلی در این کشورها ادامه تحصیل داده یا مشغول به کار شوید.

از همراهی شما با موسسه مهاجرتی صبا ویزا صمیمانه ممنونیم و از شما می‌خواهیم نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. چنانچه در زمینه مهاجرت به روسیه ابهامی در ذهن شما باقی مانده است می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید. آن‌ها پاسخگوی سوالات شما در زمینه امور مهاجرتی هستند.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید