لوگو صبا ویزا
ویزای ایتالیا

ویزای ایتالیا؛ صفر تا صد شرایط و مراحل دریافت ویزای این کشور

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه ویزای ایتالیا و جزئیات ثبت نام در آن را به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

دریافت ویزا؛ شرط ورود به کشور ایتالیا

ایتالیا با جاذبه‌های گردشگری و البته اقتصاد پویا یکی از مقاصد جذاب چه برای سفر کوتاه مدت و چه برای مهاجرت دائمی است. فرقی ندارد که چه هدفی از سفر به ایتالیا دارید، برای ورود به خاک این کشور نیاز به ویزا است. مراحل دریافت ویزای ایتالیا، شرایط دریافت و انواع آن از جمله مواردی مهمی است که در ادامه به آنها پرداخته شده است. اگر به دنبال سفر به این کشور هستید پیشنهاد می‌شود ابتدا مطلب پیش‌رو را بخوانید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

مراحل دریافت ویزای ایتالیا

برای دریافت ویزای این کشور لازم است تا مراحلی که در ادامه گفته می‌شود را به ترتیب طی کنید. این مراحل به صورت خلاصه عبارتند از:

مرحله اول: گرفتن وقت سفارت

وقت سفر یکی از اصلی‌ترین مراحل دریافت ویزا است. وقت ویزا به دو صورت عادی و فوری داده می‌شود. برای دریافت آن باید به سایت سفارت رفته، فرم درخواست خود را پر کنید و مدارک ذکر شده را نیز آپلود کنید. هزینه لازم را نیز پرداخت کنید. همچنین باید در تاریخ خالی در سایت یک زمان را برای مصاحبه ثبت کنید.

مرحله دوم: مصاحبه و ارائه مدارک

در این مرحله از دریافت ویزای ایتالیا باید برای مصاحبه در تاریخ مشخص شده به سفارت این کشور مراجعه کنید. بهتر است پیش از زمان مقرر در محل سفارت حاضر باشید و مدارکی را که گفته شده به دقت جمع‌آوری کرده و به همراه خود داشته باشید. در این جلسه مصاحبه امور مربوط به احراز هویت و انگشت‌نگاری انجام خواهد شد. لازم به ذکر است که در حال حاضر شرکت کاکس اند کینگس گلوبال سرویس منیجمنت به آدرس اینترنتی www.ckgsir.com کارهای سفارت ایتالیا در ایران را انجام می‌دهد.

مرحله آخر: دریافت ویزا

در مرحله آخر درخواست شما توسط آفیسر سفارت مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت پذیرش درخواست به شما اطلاع داده خواهد شد تا برای دریافت ویزای خود به سفارت مراجعه کنید. مدت زمان اعتبار ویزا نیز با توجه به هدف شما از ورود به خاک این کشور متفاوت است.

ویزای ایتالیا

هزینه دریافت ویزای ایتالیا

هزینه‌های که برای دریافت ویزای این کشور باید پرداخت کنید به چند بخش تقسیم می‌شود که باید همگی را مدنظر داشته باشید. این هزینه‌ها عبارتند از:

نخستین هزینه برای تهیه مدارک است. این مدارک شامل مواردی چون بیمه نامه مسافرتی می‌شود که به موسسه انتخابی برای بیمه بستگی دارد. همچنین شامل هزینه‌های برای واچر هتل، رزرو بلیط هواپیما و مواردی از این دست خواهد شد.

دومین دسته از هزینه‌ها برای ترجمه مدارک است. نوع مدار بسته به نوع ویزا متفاوت است که هر کدام به صورت مجزا در ادامه ذکر شده است. این مدارک باید طبق درخواست سفارت ترجمه و در اختیار آنها قرار بگیرد تا روند رسیدگی به درخواست ویزای ایتالیا آغاز شود.

دسته سوم از هزینه‌ها برای دریافت ویزای این کشور، شامل هزینه لازم برای وقت سفارت است. در حال حاضر این هزینه بین 35 تا 85 یورو برای هر فرد متقاضی با توجه به نوع ویزا متفاوت است. هزینه لازم در روز مصاحبه و به صورت نقدی باید به سفارت این کشور پرداخت شود.

انواع ویزای ایتالیا و مدارک لازم برای دریافت هر کدام

ویزاهای ایتالیا از لحاظ هدف سفر به این کشور، مدارک لازم و مواردی از این قبیل بسیار متفاوت هستند. با این تفاسیر نیاز است تا پیش از سفر به این کشور در مورد نوع ویزای خود اطلاعات کافی داشته باشید که در ادامه بررسی شده است.

ویزای ایتالیاویزای توریستی ایتالیا

ایتالیا کشور فرهنگ و هنر است. جاذبه‌های گردشگری این کشور از رم تا ونیز هر ساله تعداد زیادی گردشگر خارجی را به خود جلب می‌کند. برای سفر به این کشور نیاز به دریافت ویزای توریستی است. این ویزا یکی از انواع ویزای کوتاه مدت ایتالیا محسوب می‌شود که دارای 90 روز اعتبار است. برای دریافت این نوع ویزا به وقت سفارت نیاز است. همچنین باید رسید هزینه پرداختی برای این نوع ویزای ایتالیا و مدارکی که گفته می‌شود را ارائه دهید تا به درخواست شما در این رابطه رسیدگی شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی

 • ارائه فرم درخواست ویزای توریستی که در صورت زیر 18 سال بودن فرد متقاضی به امضای والدین نیز زیر فرم نیاز است.
 • دو قطعه عکس پرسنلی 3.5 در 4 که دارای زمینه سفید بوده و مربوط به 6 ماه اخیر باشد.
 • ارائه‌ی پاسپورتی با اعتبار 3 ماه و که دارای 2 برگ سفید است.
 • ارائه مدارک مربوط به رزرواسیون یا همان واچر هتل یا به جای آن ارائه دعوتنامه از سوی یک فرد از ایتالیا
 • ارائه‌ی یک کپی از صفحه اول پاسپورت و در صورت لزوم کپی از ویزاهای شنگن که دارای مهرهای ورود و خروج باشد.
 • در صورتی که فرد زیر 18 سال سن داشته باشد باید ترجمه اجازه خروج محضری که دارای مهر دادگستری و وزارت امور خارجه است، ارائه شود.
 • ارائه‌ی ترجمه مدارک شغلی مورد نیاز که به زبان ایتالیایی یا انگلیسی باشد.
 • ارائه‌ی مدارکی که اثبات‌کننده تمکن مالی فرد باشد.
 • ارائه‌ی ترجمه رسمی دارای مهر از تمامی صفحات شناسنامه به زبان‌های ایتالیایی یا انگلیسی باشد.
 • ارائه‌ی یک کپی بیمه مسافرتی که معتبر باشد.
 • و در نهایت کپی رزرو بلیط هواپیما و یا بلیط خریداری شده توسط فرد متقاضی.
 • هزینه دریافت ویزای توریستی و زمان دریافت آن

صدور این نوع ویزای ایتالیا عموماً تا سه هفته به طول می‌انجامد و گاه تا یک ماه نیز به طول می‌انجامد. هزینه لازم برای آن نیز در صورتی که فرد بالای 18 سال سن داشته باشد، 60 یورو است و برای افراد زیر این سن 35 یورو است. البته این نوع ویزا برای شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا به صورت رایگان صادر خواهد شد.

ویزای تجاری ایتالیا

ویزای تجاری یکی دیگر از انواع ویزاهای ایتالیا به شمار می‌رود. از آنجایی که کشور ایتالیا در موقعیت استراتژیک قرار دارد و عضو اتحادیه اروپا نیز هست، دارای اقتصاد بسیار پویاست. همین دلیل باعث شده تا بسیاری به دنبال سرمایه‌گذاری، ثبت شرکت و افتتاح شعبه‌ای از شرکت خود در این کشور باشند. برای این امر به ویزای ایتالیا از نوع تجاری نیاز خواهد بود که گرچه اعتبار بیشتری از ویزای توریستی دارد، اما از نوع کوتاه مدت است. هزینه لازم برای دریافت این نوه ویزا به ازای هر فرد 60 یورو است که باید به صورت نقدی در روز مصاحبه پرداخت شده و رسید به همراه مدارک زیر به آفسیر ارائه شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تجاری

در کنار تمام مدارک مشترک برای انواع ویزا از جمله فرم درخواست، عکس پرسنلی، پاسپورت و مدارک هویتی و … باید مدارک زیر را نیز ارائه داد:

 • ارائه‌ی یک دعوتنامه تجاری از سمت یک شرکت اروپایی و بر روی یک سربرگ درج شده باشد.
 • ارائه‌ی اصل معرفی‌نامه مورد نیاز از سمت شرکت ایرانی که بر روی سربرگ شرکت و سازمان باشد.
 • ترجمه رسمی از مدارکی که اثبات کننده وجود واقعی شرکت و فعالیت آن در کشور ایران باشد.
 • مدارکی که اثبات کننده تمکن مالی فرد باشد از جمله گردش مالی حساب بانکی فرد در سه ماهه اخیر باید ارائه شود که البته روی سربرگ بانک بوده و مهر و امضا شده باشد.

ویزای تحصیلی و دانشجویی ایتالیا

ایتالیا از لحاظ سیستم آموزشی و دانشگاه‌های درجه یک در کلاس جهانی مطرح است. پزشکی، فرهنگ، هنر و ادبیات، تاریخ، موسیقی از رشته‌های پرطرفدار در این کشور برای دانشجویان بین المللی به شمار می‌رود. دانشگاه میلان نیز یکی از زیباترین دانشگاه‌های جهان در این کشور است. مزایای تحصیلی چون دریافت بورسیه بر اساس اصل نیاز یا شایستگی نیز دلیل دیگر استقبال از دانشگاه‌های این کشور است.

برای ادامه تحصیل نیز نیاز به دریافت ویزای ایتالیا است. البته قبل از آن باید دانشگاه مدنظر خود را انتخاب کرده و درخواست خود را با مدارک ذکر شده در سایت هر دانشگاه ثبت کنند. در صورت پذیرش نامه‌ای برای دریافت ویزا به فرد داده می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت

نوع ویزای تحصیلی این کشور تایپ D است. هزینه لازم برای آن نیز برای هر فرد متقاضی 50 یورو است. در کنار مدارک مشترک بین تمام ویزاها باید دانشجویانی که تمایل به تحصیل در این کشور دارند مدارک زیر را نیز در روز مصاحبه ارائه دهند:

 • کپی پیش ثبت نام و نامه پذیرش از سمت دانشگاه مدنظر در کشور ایتالیا
 • ارائه کپی مربوط به مدارک تحصیلی در ایران چون گواهی پایان دوره و ریز نمرات به همراه ترجمه رسمی آنها

نکته مهمی که در مورد این نوع ویزای ایتالیا باید به آن توجه شود، این است که برخی دانشگاه‌ها آزمون ورودی دارند. در صورت پذیرش در این آزمون باید نامه یا کارنامه قبولی در آزمون نیز در وقت مصاحبه به همراه دیگر مدارک ارائه شود.

ویزای ترانزیت ایتالیا

با توجه به این نکته که ایتالیا یک کشور اروپایی است و بسیاری برای یک تور اروپاگردی از فرودگاه‌های این کشور استفاده می‌کنند یا به دنبال سفر به یک کشور هستند که هواپیمای انتخابی باید در خاک ایتالیا سوختگیری کند. این موارد نیاز به ویزای ترانزیتی ایتالیا است. با این نوع ویزای ایتالیا فرد قادر به اقامت تنها در فرودگاه یا تعویض فرودگاه خواهد بود و تنها به مدت 48 ساعت دارای اعتبار است.

ویزای پزشکی ایتالیا و مدارک لازم برای آن

همانگونه که اشاره شد دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا در سطح جهان مطرح هستند. طبیعی است با توجه به این نکته سیستم پزشکی ایتالیا نیز قدرتمند باشد. این امر باعث شده تا سالانه افراد زیادی برای پیگیری درمان خود به این کشور مراجعه کنند. برای همین باید ویزای پزشکی ایتالیا برای فرد و همراهان وی دریافت شود.

مدارک عمومی برای دریافت این نوع ویزای ایتالیا لازم است. البته به جز این مدارک به رسید پرداخت هزینه‌های بیمارستان، مدارک دال بر پذیرش فرد از سوی یک پزشک و یا یک بیمارستان و مدارک درمانی فرد در کشور مبدا ارائه شود.

ویزای تمکن مالی ایتالیا

یکی از انواع ویزای ایتالیا که به صورت بلند مدت صادر می‌شود، ویزای تمکن مالی است. بسیاری این نوع ویزا را زیر مجموعه ویزای تجاری و سرمایه‌گذاری می‌دانند در صورتی که اینگونه نیست. فرد متقاضی برای دریافت این نوع ویزا باید دارای تمکن مالی باشد و حساب‌های بین‌المللی که ثابت کند این فرد از پس هزینه‌های زندگی خود در کشور ایتالیا برمی‌آید. دلیل ارائه مدارک ذکر شده نیز به این دلیل است که فرد دریافت‌کننده ویزای تمکن ایتالیا قادر به کار در زمان اقامت خود در کشور ایتالیا نخواهد بود. همچنین ارائه اسنادی مربوط به داشتن ملک، زمین و اسناد غیر منقول نیز گاهی لازم خواهد بود.

ویزای کاری ایتالیا

بازار کار ایتالیا یکی از جذابیت‌های این کشور برای مهاجرت است. افرادی که تمایل به کار در این کشور دارند باید ویزای کاری دریافت کنند. یکی از شروط و مدارک اصلی برای دریافت ویزای کاری، داشتن نامه پذیرش و یا همان جاب آفر از سمت کارفرمای ایتالیایی است.

البته یافتن کار از طریق جاب آفر امری دشوار است زیرا کارفرما باید به مدت سه ماه برای تخصص مورد نیاز خود در کشور ایتالیا و اتحادیه اروپا درخواست ارسال کند و اگر فردی نیافت از دیگر کشورها اجازه استخدام دارد. با این وجود می‌توان از طریق ویزای توریستی وارد این کشور شد و از طریق آژانس‌های کاریابی برای درخواست کار، اقدام کرد.

نکات مهم برای دریافت ویزای ایتالیا

نکته مهمی که که قبل از دریافت ویزاهای ایتالیا از هر نوعی باید به آن توجه داشته باشید، جمع‌آوری درست مدارک مورد نیاز است. زیرا در صورت ناقص بودن پرونده درخواست شما ریجکت خواهد بود و تمام مراحلی که در ابتدا ذکر شد را باید از نو تکرار کنید. همین دلیل کافی است تا دقت لازم در این امر را داشته باشید. همچنین در صورت اتمام ویزا باید خاک این کشور را ترک کنید یا برای تمدید ویزای کشور ایتالیا درخواست خود و دلایلی که نشان دهد به تمدید آن نیاز دارید، ارائه دهید. این امر مشمول هزینه‌های خاص خود است.

سخن پایانی

فرقی ندارد با چه هدفی به ایتالیا سفر می‌کنید یا به دنبال دریافت ویزای ایتالیا هستید، بهتر است تمام امور را زیر نظر یک موسسه مهاجرتی معتبر یا به صورت کامل به موسسه بسپارید. این امر به کاهش زمان مورد نیاز برای دریافت وقت سفارت و دریافت ویزا کمک خواهد کرد. همچنین تا مقدار زیادی از ریجکت شدن درخواست ویزا جلوگیری خواهد کرد.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 7 میانگین: 3.6]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید