لوگو صبا ویزا
ویزای تحصیلی اتریش

ویزای تحصیلی اتریش : شرایط و هزینه ها(آپدیت 2024)

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه ویزای ویزای تحصیلی اتریش و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

مشاوره رایگان

اتریش یک مقصد محبوب برای دانشجویان خارجی در سراسر جهان است. این دانشگاه شهریه‌های مقرون به صرفه‌ای را ارائه می‌دهد و خانه‌ی برخی از بهترین دانشگاه‌های دولتی در اروپا است. علاوه بر این، برای دانشجویانی که مایل به ادامه زندگی و کار در اتریش پس از پایان تحصیلات خود هستند، فرصت‌های شغلی بسیار خوبی را ارائه می‌دهد. برای همین، بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در اتریش، مشتاق و علاقه‌مند هستند.

اگر شهروند اتحادیه اروپا، EAA یا سوئیس هستید، نیازی به ویزای دانشجویی یا اجازه اقامت ندارید. اگر قصد دارید بیش از سه ماه بمانید، باید در مقامات اتریشی ثبت نام کنید، اما این کار سریع و آسان است. تا زمانی که بیمه درمانی مناسب، مدرک اقامت و ذخایر مالی قوی دارید، می‌توانید ادامه دهید.

به عنوان یک ایرانی یا کسی که مقیم اتریش نیست، به احتمال زیاد باید برای ویزای تحصیلی اتریش درخواست دهید. در این مقاله، تمام اطلاعات مهم در مورد ویزای دانشجویی را خواهید یافت تا این روند برای شما آسان‌تر شود.

همچنین علاوه بر این مقاله، سازمان مهاجرتی صبا ویزا با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه ویزای تحصیلی اتریش خواهد بود. همچنین شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان با سازمان مهاجرتی صبا ویزا در ارتباط باشید.

معافیت از ویزای تحصیلی اتریش

در بیشتر موارد برای تحصیل در اتریش نیاز به ویزا دارید. با این حال، چند استثنا وجود دارد.

شما از ویزای دانشجویی اتریش معاف خواهید شد اگر

 • مقیم اتحادیه اروپا/EEA هستید یا دانشجویی هستید که در هر کشوری از منطقه شینگن زندگی می‌کند.
 • شما از هر کشوری هستید که با اتریش موافقت نامه ویزا دارد.

به خاطر داشته باشید که دانشجویانی که می‌توانند بدون ویزا وارد اتریش شوند، باید برای «گواهی ثبت نام» در اداره ثبت محلی ثبت نام کنند. این فقط در صورتی قابل اجرا است که قصد دارید بیش از 90 روز برای تحصیل خود بمانید.

انواع ویزای تحصیلی اتریش

به طور کلی، دو نوع ویزای دانشجویی اتریش وجود دارد. ویزای کوتاه مدت و ویزای بلند مدت. شما باید برای نوع ویزا که متناسب با طول برنامه تحصیلی شما است اقدام کنید:

 • ویزای C (کوتاه مدت). این ویزای کوتاه مدت است که به شما امکان اقامت و تحصیل در اتریش تا سه ماه را می‌دهد.
 • ویزای D (بلند مدت). این یک ویزای طولانی مدت است که تا شش ماه اعتبار دارد و سپس می‌توانید به مجوز اقامت دانشجویی تغییر دهید. اگر در اتریش تحصیلات عالی یا تحصیل طولانی مدت داشته باشید، به این نوع ویزا نیاز دارید.

هر دو ویزا C و D برای دانشجویان رایگان است.

برای درخواست ویزای تحصیلی اتریش به موارد زیر نیاز دارید:

 • پاسپورت معتبر. باید مطمئن شوید که پاسپورت شما دو صفحه خالی داشته باشد و در طول یک دهه گذشته صادر شده باشد و در طول اقامت شما منقضی نشود.
 • فرم درخواست ویزا. شما باید فرم درخواست ویزا را پرینت کرده و پر کنید. مطمئن شوید که با تمام اطلاعات صحیح پر شده و امضا شده است.
 • بیمه سفر. برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش باید بیمه مسافرتی شینگن داشته باشید. بیمه شما باید هر نوع شرایط اضطراری را تا سقف 30000 یورو پوشش دهد.
 • عکس. شما باید عکس‌های اخیر خود را با اپلیکیشن درخواست وارد کنید. لطفاً حتماً دستورالعمل عکس‌های ویزای شینگن را دنبال کنید.
 • اقامت. باید مدرکی مبنی بر محل اقامت خود ارائه دهید. این می‌تواند مدرکی مبتنی بر اقامت در خوابگاه یا یک خانه‌ی اجاره‌ای باشد.
 • برنامه سفر. این شامل تاریخ پرواز، شماره پرواز و تاریخ حرکت صحیح است.
 • تمکن مالی. شما باید ثابت کنید که توانایی تامین هزینه‌های خود را در مدت اقامت و در طول دوره تحصیلی خود دارید. مقدار مورد نیاز بستگی به دانشجو دارد:
 • برای دانشجویان تا سن 24 سال: 552.53 یورو در ماه.
 • برای دانشجویان 24 ساله و بالاتر: 1000.48 یورو در ماه.
 • برای زوج‌ها (هر دو): 1578.36 یورو در ماه
 • برای هر کودک: 37 یورو در ماه.
 • مدرک پذیرش. شما باید یک نامه تاییدیه از دانشگاه اتریش که برای آن درخواست داده‌اید ارائه دهید که وضعیت شما را به عنوان دانشجو ثابت کند.
 • مدرک پرداخت شهریه. شما باید یک کپی از رسید/صورت حساب بانکی مبنی بر پرداخت هزینه دانشگاه شما ارائه دهید.
 • سوابق تحصیلی. اگر در دانشگاهی تحصیل کرده‌اید (و برای تحصیلات تکمیلی اقدام می‌کنید)، باید یک کپی از آن سوابق نیز ارائه دهید.

مراحل درخواست ویزای تحصیلی اتریش

هنگامی ‌که برای ویزای دانشجویی خود درخواست می‌کنید، باید چند مرحله را دنبال کنید:

۱- دانشگاهی در اتریش پیدا کنید و از آن پذیرش بگیرید.

 1. فرم درخواست ویزا را پر کنید.
 2. تمام مدارک خود را جمع آوری کنید.
 3. وقت سفارت بگیرید.
 4. برای مصاحبه آماده شوید.

اتریش

مرحله 1: یک دانشگاه در اتریش پیدا کنید

لطفاً مطمئن شوید که دانشگاهی را پیدا کرده‌اید که برای تحصیل شما مناسب است. قبل از درخواست ویزای دانشجویی باید تاییدیه پذیرش خود را ارائه دهید. دانشجویان تشویق می‌شوند قبل از مهلت مقرر درخواست دهند. 5 سپتامبر برای ترم زمستان و 5 فوریه برای ترم تابستان.

به یاد داشته باشید: برخی از دانشگاه‌ها آزمون پذیرش دارند. برای ثبت نام در دانشگاه باید امتحان را قبول شوید. به همین دلیل، برخی از رشته‌های تحصیلی ممکن است مهلت درخواست کمتر یا بیشتری داشته باشند.

مرحله 2: فرم درخواست ویزا را پر کنید

دومین مرحله‌ی مهمی‌ که باید قبل از درخواست انجام دهید، دانلود، پرینت و پر کردن فرم درخواست است.

مرحله 3: تمام مدارک خود را جمع آوری کنید

قبل از ارسال درخواست مطمئن شوید که تمام مدارک مورد نیاز مرتب هستند. مدارک شما باید به زبان انگلیسی یا آلمانی باشد و در صورت لزوم باید رسمی شوند. از قبل با نماینده محلی خود مشورت کنید.

مرحله 4: وقت سفارت بگیرید

برای ارسال درخواست خود باید یک قرار ملاقات تعیین کنید. ویزا توسط یک مقام نمایندگی در کشور شما صادر می‌شود که می‌تواند از طریق سفارت یا کنسولگری باشد. هنگامی‌ که دفتر محلی خود را شناسایی و قرار ملاقات تعیین کردید، می‌توانید درخواست خود را ارسال کنید.

مرحله 5: برای مصاحبه آماده شوید

احتمالاً از شما خواسته می‌شود که برای مصاحبه در سفارت حاضر شوید. در طول مصاحبه، از شما سوالاتی در مورد دلایل شما برای تحصیل در اتریش و برنامه‌های احتمالی آینده‌ی شما پرسیده می‌شود.

بعد از ورود به اتریش

پس از ورود به اتریش، در طول اقامت خود در اتریش باید در اداره ثبت نام در محل اقامت خود ثبت نام کنید. اگر ویزای دانشجویی D دارید می‌توانید برای اجازه اقامت دانشجویی اقدام کنید.

اجازه اقامت به شما این امکان را می‌دهد که تا زمانی که نیاز دارید ادامه تحصیل دهید و در صورت تمدید مجوز نیازی به درخواست ویزای ورود نخواهید داشت.

برای واجد شرایط بودن جهت اخذ این مجوز، باید ماژول 1 توافقنامه ادغام را به پایان برسانید. ماژول 1 از شما می‌خواهد که نشان دهید که دانش اولیه زبان آلمانی را دارید.

زمان جواب ویزای تحصیلی اتریش

اگرچه اتریش یک روند نسبتاً سریع دارد، اما بهتر است زمان زیادی را به خود اختصاص دهید. در زمان‌های شلوغ، ممکن است مجبور شوید 6 هفته برای گرفتن وقت سفارت اتریش صبر کنید. سپس باید درخواست خود را ارسال کنید و تا 4 هفته دیگر برای تصمیم گیری صبر کنید. در مجموع، این روند می‌تواند بیش از 2 ماه طول بکشد.

ویزای تحصیلی اتریش برای اعضای خانواده دانشجو

اگر اعضای خانواده شما امیدوارند به شما در اتریش بپیوندند، باید برای اجازه اقامت و ویزا خود اقدام کنند. اگر قصد دارید با همسرتان به خارج از کشور مهاجرت کنید، باید هر دو در زمان درخواست حداقل 21 سال سن داشته باشید. قبل از دریافت ویزا، باید ثابت کنید که توانایی مالی کافی برای حمایت از افراد تحت تکفل خود را دارید.

ریجکت شدن ویزای تحصیلی اتریش

دریافت نامه‌ی ریجکت ناامید کننده است، اما به این معنی نیست که باید فوراً برنامه‌های تحصیل در خارج از کشور را رها کنید.

اگر در اولین درخواست خود مرتکب اشتباهاتی شده‌اید، مانند عدم پیوست مدارک مورد نیاز، می‌توانید این اصلاحات را انجام داده و دوباره درخواست دهید.

با این حال، اگر فکر می‌کنید درخواست اولیه شما بدون خطا بوده است، می‌توانید ظرف چهار هفته به سفارت اتریش شکایت کنید. در اینجا خلاصه‌ای از همه چیزهایی است که نامه تجدید نظر شما باید حاوی باشد:

 • اطلاعات شخصی: نام، آدرس، ملیت، جزئیات تماس
 • تاریخ اولین درخواست و نامه امتناع شما
 • دلیل رد ویزای شما
 • چرا فکر می‌کنید که رد تصمیم نادرست بوده است (شما باید شواهد قوی برای این موضوع ارائه دهید)
 • امضای شما

متأسفانه، هیچ تضمینی برای موفقیت آمیز بودن درخواست تجدیدنظر شما وجود ندارد، اما همچنان ارزش یک بار دیدن را دارد. شایان ذکر است که دریافت تصمیم دوم ممکن است 12 ماه دیگر طول بکشد.

 

سوالات متداول ویزای تحصیلی اتریش

برای ویزای تحصیلی اتریش از کجا باید درخواست داد؟
تمامی‌ویزاها توسط یک سفارت/کنسولگری محلی در کشور محل اقامت شما صادر می‌شود. بنابراین، شما باید در آنجا برای ویزای دانشجویی اقدام کنید. لطفاً قبل از ارسال درخواست خود برای ویزای دانشجویی، مطمئن شوید که ثبت نام خود را در یک دانشگاه اتریش انجام داده‌اید.
چه زمانی برای ویزای دانشجویی اتریش اقدام کنم؟
حداقل سه هفته قبل از برنامه ریزی برای خروج باید برای ویزای دانشجویی اتریش اقدام کنید.
مدت زمان دریافت ویزای تحصیلی اتریش چقدر است؟
ویزای دانشجویی اتریش معمولاً بین 2 تا 4 هفته پردازش می‌شود. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات تماس به روز و معتبری را ارائه کرده‌اید، زیرا زمانی که ویزای شما آماده شد سفارت از طریق همان اطلاعات تماس، به شما اطلاع می‌دهد.
آیا می‌توانم با ویزای دانشجویی در اتریش کار کنم؟
اگر می‌خواهید در طول تحصیل خود کار کنید، باید برای ویزای دانشجویی C یا D خاص که به شما اجازه می‌دهد اجازه کار دریافت کنید، درخواست دهید. بدون این ویزا، دانشجویان کشورهای ثالث نمی‌توانند در طول دوره تحصیل خود کار کنند. اگر ویزایی دریافت کرده‌اید که به شما امکان کار می‌دهد، بسته به مقررات ویزای خود می‌توانید از 10 تا 20 ساعت در هفته کار کنید. به خاطر داشته باشید که کارفرمای شما باید برای مجوز کار شما در خدمات استخدامی‌عمومی‌(AMS) درخواست دهد.
آیا می‌توانم ویزای دانشجویی اتریش خود را تمدید کنم؟
بله. اگر دلایل بسیار خوبی برای تمدید ویزای تحصیلی دارید و اگر در برنامه تحصیلی خود پیشرفت زیادی داشته باشید، می‌توانید برای تمدید ویزای دانشجویی اقدام کنید. شما همچنین می‌توانید برای یک مجوز اقامت – دانشجویی که به شما امکان ادامه تحصیل در اتریش را می‌دهد، درخواست دهید.
آیا می‌توانم پس از پایان تحصیل در اتریش کار کنم؟
اگر دارای مجوز اقامت هستید، می‌توانید پس از پایان تحصیلات خود در اتریش به کار خود ادامه دهید. اگر مجوز کار یا اجازه اقامت ندارید، باید زمانی که ویزای دانشجویی شما منقضی شد اتریش را ترک کنید. شما می‌توانید برای «ویزای جویای کار در اتریش» نیز درخواست دهید که به شما امکان می‌دهد تا شش ماه در اتریش بمانید. اگر در این 6 ماه شغلی پیدا کردید، می‌توانید برای کارت قرمز-سفید-قرمز درخواست دهید که به شما امکان می‌دهد تا دو سال در اتریش بمانید و کار کنید.
رویه دانشجویان غیر اتحادیه اروپا قبل از ورود به اتریش چگونه است؟
تمامی ‌علاقه مندان به تحصیل در اتریش برای کمتر از 6 ماه باید قبل از آمدن به اتریش برای دریافت ویزا از کنسولگری یا سفارت اتریش اقدام کنند. ویزای C: به شما این حق را می‌دهد که حداکثر 90 روز در اتریش و سایر کشورهای شینگن بمانید. اگر اجازه ورود بدون ویزا به اتریش را دارید، ضروری نیست. ویزای D: برای اقامت حداقل 91 روز تا حداکثر 6 ماه لازم است. البته اگر تبعه‌ی ژاپن هستید، لازم نیست. اگر قصد اقامت بیش از 6 ماه را دارید، امکان درخواست اجازه اقامت برای دانشجویان در اتریش (پس از ورود قانونی) وجود دارد. لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر با نماینده ذیصلاح اتریش (سفارت، کنسولگری) تماس بگیرید. اجازه اقامت برای اهداف تحصیلی (Aufenthaltsbewilligung – Student ) به شما این حق را می‌دهد که بیش از 6 ماه اقامت داشته باشید. شما ظرف 3 روز کاری پس از ورود به اتریش، باید در اداره ثبت نام (Meldeamt) در محل اقامت خود ثبت نام کنید.
اگر شهروند اتحادیه اروپا باشم، وضعیت چگونه است؟
اگر تبعه یکی از کشورهای اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس هستید، برای آمدن به اتریش نیازی به ویزا ندارید. اگر تمکن مالی کافی برای تامین هزینه اقامت خود در اتریش دارید و بیمه درمانی معتبری که تمام هزینه‌های لازم را پوشش می‌دهد، برای ورود و اقامت در اتریش فقط به یک سند مسافرتی معتبر (گذرنامه یا کارت شناسایی) نیاز دارید. اگر قصد دارید بیش از 3 ماه در اتریش بمانید، باید ظرف 4 ماه پس از اقامت خود در مقامات شهرداری ذیصلاح (Magistrat, Bezirkshauptmannschaft) ثبت نام کنید.
از کجا می‌توانم برای ویزا/مجوز اقامت دانشجویی اقدام کنم؟
قبل از سفر به اتریش، فقط می‌توان برای ویزا در مقام نمایندگی اتریش (سفارت، کنسولگری کل) درخواست داد. این مرجع نیز ویزا را صادر خواهد کرد. ویزا در اتریش قابل تمدید نیست! شما می‌توانید پس از ورود قانونی و در طول اقامت قانونی، برای اجازه اقامت برای دانشجویان از مرجع صالح نمایندگی اتریش در کشور محل اقامت خود یا در مرجع صالح اقامت در اتریش درخواست دهید. برای جزئیات بیشتر لطفاً مستقیماً از مرجع ذیصلاح اتریش سؤال کنید.
شرایط ویزا/اجازه اقامت چیست؟
شما می‌توانید تمام اطلاعات دقیق را در وب سایت موسسه مهاجرتی صبا ویزا پیدا کنید. لطفا اطلاعات را به طور کامل بخوانید! وب سایت و راهنماها چک لیست‌هایی را برای درخواست ویزا یا مجوز اقامت ارائه می‌دهند. همچنین می‌توانید تمامی‌ لینک های لازم به فرم‌های درخواست، توضیح فرم‌های درخواست به زبان انگلیسی و اطلاعات تماس دانشگاه‌ها و مقامات اتریش را بیابید. اطمینان حاصل کنید که درخواست شما کامل است؛ اگر مقامات اتریشی برای کسب اطلاعات بیشتر با شما تماس بگیرند، ممکن است روند درخواست به تعویق بیفتد.
چه زمانی باید فرآیند درخواست مجوز اقامت برای دانشجویان را شروع کنم؟ دریافت تاییدیه چقدر طول می‌کشد؟
درخواست شما باید حداقل 3 تا 6 ماه قبل از ورود به اتریش ارسال شود. لطفاً توجه داشته باشید که ممکن است مجبور شوید به دلیل قانونی شدن و ترجمه مدارک مورد نیاز خود، مقدمات را زودتر شروع کنید.
تمکن مالی ویزای تحصیلی اتریش باید چقدر باشد؟
برای تأمین هزینه اقامت خود باید تمکن مالی کافی را اثبات کنید: دانشجویان تا 24 سال باید ثابت کنند که حداقل 515,30 یورو در ماه دارند. دانشجویان 24 سال یا بیشتر باید ثابت کنند که حداقل 933.06 یورو در ماه [از سال 2019] دارند – این مبالغ باید حداکثر برای 12 ماه ثابت شود – به عنوان مثال. از طریق یک حساب پس انداز یا یک حساب بانکی (حساب باید از اتریش قابل دسترسی باشد). این می‌تواند از طریق اعلامیه ضمانت شخصی که در اتریش زندگی می‌کند، گواهی خرید چک مسافرتی به مبلغ لازم؛ یا تاییدیه اعطای بورس تحصیلی / کمک هزینه تحصیلی انجام شود. اگر هزینه‌های اقامت بیش از 294.65 یورو در ماه [از سال 2019] باشد، باید وجوه اضافی را ثابت کنید. این اثبات تمکن مالی می‌تواند به روش‌های مختلفی ارائه شود، به عنوان مثال، دفترچه پس انداز یا سپرده در بانک (حساب باید از اتریش قابل دسترسی باشد)، گواهی خرید چک مسافرتی، یا ضمانت نامه از یک فرد ساکن در اتریش یا موسسه‌ای مستقر در اتریش.
آیا می‌توانم اجازه اقامت خود را تمدید کنم؟
فقط عناوین اقامت (اجازه اقامت – Aufenthaltsbewilligung) و مجوزهای اقامت (Niederlassungsbewilligung) را می‌توان در اتریش تمدید کرد. شما باید قبل از انقضای مجوز اصلی برای تمدید درخواست دهید. تا زمان تصمیم گیری در مورد تمدید، می‌توانید – حتی پس از پایان مجوز اصلی خود – در اتریش بمانید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرآیند پذیرش، لطفاً اطلاعات موجود در وب سایت را بررسی کنید.

سخن آخر

ما در این مطلب سعی کردیم به شما راجع به ویزای تحصیلی اتریش، نحوه‌ی درخواست و نحوه‌ی اخذ آن را توضیح دهیم. اما اگر برای جمع‌آوری مدارک و اخذ ویزای دانشجویی اتریش به کمک نیاز دارید، حتما با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید.

ما با سال‌ها تجربه و از طریق تیم متخصص و حرفه‌ای خود، به شما در تمام مراحل، از پیدا کردن دانشگاه اتریشی و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اتریش تا اخذ ویزای تحصیلی اتریش کمک خواهیم کرد.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 3 میانگین: 3.7]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید