لوگو صبا ویزا
ویزای جمهوری چک

ویزای چک؛ معرفی انواع روش‌های دریافت ویزای جمهوری چک

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه ویزای چک به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

مشاوره رایگان

تمامی کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا هستند و به معاهده شینگن عمل می‌کنند، شرایط یکسانی را برای دریافت ویزا تعیین کرده‌اند. جمهوری چک نیز عضو اتحادیه اروپا است و بنابراین برای اخذ انواع ویزای بلند مدت و کوتاه مدت جهت سفر به این کشور، باید به عبارتی ویزای شینگن را دریافت کنید. ما در این مقاله به انواع روش‌های دریافت ویزای جمهوری چک می‌پردازیم و امیدواریم با توجه به شرایط و هدف‌تان از مهاجرت به این کشور بتوانید بهترین روش را انتخاب کنید.

 

فهرست عناوین

درباره ویزای جمهوری چک

جمهوری چک در مرکز اروپا واقع شده و همسایگان آن اتریش، لهستان، آلمان و اسلواکی هستند و به دلیل موقعیت جغرافیایی و روابط سیاسی و تجاری، کشور مناسبی برای مهاجرت خواهد بود. پایتخت این کشور پراگ، بیشترین میزان جمعیت را داشته و واحد پول این کشور نیز کرون چک است. سال‌های اخیر رشد اقتصادی در کشور جمهوری چک روندی رو به رشد داشته و همین امر نیز باعث شده تا متقاضیان بسیاری برای اخذ ویزای آن اقدام کنند.

جمهوری چک عضو اتحادیه اروپا و از جمله کشورهای حوزه شینگن است و اخذ ویزای این کشور شرایط را برای سفر به سایر کشورهای این حوزه فراهم می‌کند. متقاضیانی که موفق به دریافت پاسپورت جمهوری چک شوند علاوه بر استفاده از حقوق شهروندی این کشور از مزایای شهروندی حوزه اتحادیه اروپا نیز بهره‌مند خواهند شد.

ویزای چکانواع ویزای جمهوری چک

برای دریافت ویزای جمهوری چک نیز مانند سایر کشورهای اروپایی عضو حوزه اتحادیه اروپا، باید ویزای شینگن دریافت کنید. کسانی که موفق به دریافت ویزای شینگن شوند، می‌توانند به تمامی کشورهای عضو این پیمان سفر کنند. انواع ویزای جمهوری چک به شرح زیر است:

ویزای تیپ A جمهوری چک:

این نوع ویزا که با نام ویزای ترانزیت نیز شناخته می‌شود، تنها برای کسانی صادر می‌شود که قصد توقف در فرودگاه جمهوری چک و تعویض پرواز خود به سمت مقصد نهایی را دارند. دارنده این ویزا تا زمان فرا رسیدن زمان پرواز خود، اجازه خروج از فرودگاه را نداشته و باید در محوطه فرودگاه بماند.

ویزای تیپ B جمهوری چک:

این نوع ویزا مشابه ویزای تیپ A یا ویزای ترانزیت است با این تفاوت که دارنده آن می‌تواند تا زمان فرا رسیدن پرواز خود به سمت مقصد نهایی، فرودگاه جمهوری چک را ترک کند. مدت اعتبار این ویزا تنها 5 روز است و قبل از پایان اعتبار آن، متقاضی باید از خاک کشور جمهوری چک خارج شود.

ویزای تیپ C جمهوری چک:

ویزای تیپ C به عبارتی نوعی ویزای کوتاه مدت است که دارنده آن می‌تواند به مدت حداکثر 90 روز در این کشور اقامت داشته باشد. این نوع ویزا خود بسته به شرایط می‌تواند دارای سه حالت زیر باشد:

ویزای تیپ C یکبار ورود یا Single:

همانطور که از نامش پیداست با داشتن این ویزا تنها اجازه یک بار ورود به خاک کشور جمهوری چک یا حوزه شینگن را داشته و در صورتی که از خاک این کشور خارج شوید برای ورود بعدی باید مجدداً ویزا دریافت کنید.

ویزای تیپ C دوبار ورود یا Double:

با دریافت این نوع از ویزای تیپ C می‌توانید در مدت زمان اعتبار آن، برای دو بار وارد کشورهای حوزه شینگن یا جمهوری چک شوید. لازم به ذکر است که امکان دو بار ورود با این ویزا زمانی میسر است که مدت اعتبار ویزای شما کافی باشد.

ویزای تیپ C چند بار ورود یا Multiple:

در این نوع ویزا بدون هیچگونه محدودیتی می‌توانید چند بار وارد خاک کشور جمهوری چک شوید. تنها محدودیتی که در مورد این نوع ویزا وجود دارد این است که مدت اعتبار آن 6 ماه است و تنها در همین زمان است که می‌توانید چند بار وارد خاک کشورهای حوزه شینگن شوید و پس از اتمام اعتبار نیز باید مجدداً ویزا دریافت کنید. این دوره 6 ماهه نیز معمولاً از زمان اولین ورود به خاک کشورهای حوزه شینگن محاسبه خواهد شد.

ویزای تیپ D جمهوری چک:

این نوع ویزا که به عبارتی نوعی ویزای بلند مدت است تنها برای کسانی صادر می‌شود که قصد سفر به مدت بیش از 90 روز را به کشورهای حوزه شینگن یا جمهوری چک دارند. از جمله این نوع ویزاها می‌توان به ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزای سرمایه گذاری در جمهوری چک و ویزای ازدواج و تولد فرزند اشاره کرد. تنها با داشتن ویزای تیپ D است که می‌توانید بعد از مدتی اقامت دائم دریافت کنید.

معرفی انواع ویزای بلند مدت جمهوری چک

این نوع ویزاها جزو تیپ D شینگن هستند و دارنده آن‌ها می‌تواند پس از مدتی برای دریافت اقامت دائم و سپس تابعیت جمهوری چک اقدام کند.

ویزای کاری جمهوری چک

به منظور اخذ ویزای کاری جمهوری چک باید پیشنهاد کاری از یک کارفرمای چکی دریافت کنید. البته دریافت این پیشنهاد کاری آنچنان هم کار ساده‌ای نیست، چون کشور جمهوری چک عضو اتحادیه اروپا است و کارفرما باید درخواست همکاری خود را ابتدا به مدت 3 ماه در جمهوری چک و سپس به مدت 3 ماه دیگر در اتحادیه اروپا آگهی کند، اگر در طول این مدت هیچ شخص اروپایی تخصص و مهارت تصدی آن شغل را نداشت، کارفرما می‌تواند پیشنهاد کاری را برای شما ارسال کند. پس قبل از هر چیز با مشورت یک کارشناس خبره، اطلاعات شخصی و رزومه کاری خود را در سایت‌های کاریابی معتبر کشور چک بارگذاری کنید. نرخ بیکاری در جمهوری چک حدود 2.5 درصد است و شما به عنوان کارمند می‌توانید پس از 3 الی 5 سال کار و پرداخت منظم مالیات، برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

ویزای تحصیلی جمهوری چک

به منظور تحصیل در جمهوری چک ابتدا باید از دانشگاه محل تحصیل خود پذیرش تحصیلی دریافت کنید. جالب است بدانید که اگر به زبان چک مسلط باشید یا بتوانید پس از گذراندن چندین دوره مدرک زبان چک را دریافت کنید، می‌توانید در آزمون ورودی زبان چکی موفق شده و در دانشگاه‌های دولتی این کشور به صورت رایگان تحصیل کنید. تحصیل در مقطع کارشناسی بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل می‌تواند بین 3 تا 6 سال به طول انجامد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بین 1 الی 3 سال و تحصیل در مقطع دکتری نیز 3 سال به طول می‌انجامد. کسانی که در دانشگاه‌های بین المللی چک و به زبان انگلیسی تحصیل می‌کنند باید بین 2 هزار یورو تا 15 هزار یورو شهریه پرداخت کنند.

ویزای سرمایه گذاری جمهوری چک

روش‌های مختلفی برای سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به ویزای سرمایه گذاری از طریق خرید ملک، ویزای سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی، ویزای سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی و ویزای سرمایه گذاری از طریق طرح خودحمایتی اشاره کرد. اما در مورد جمهوری چک تمامی این روش‌ها به اخذ تابعیت این کشور ختم نمی‌شوند و اگر قصد شما از سرمایه گذاری در جمهوری چک دریافت اقامت دائم و تابعیت است تنها می‌توانید از طریق ثبت شرکت یا کارآفرینی اقدام کنید.

 

معرفی انواع ویزای کوتاه مدت جمهوری چک

ویزای کوتاه مدت جمهوری چک معمولاً اعتباری 6 ماهه داشته و دارنده آن می‌تواند به مدت 90 روز در خاک این کشور اقامت داشته باشد. از جمله این ویزاها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

ویزای بازدید کننده جمهوری چک: این ویزا برای کسانی صادر می‌شود که قصد ملاقات با دوستان و اعضای خانواده خود را دارند.

ویزای کنفرانس جمهوری چک: برای دریافت این نوع ویزا باید از محل برگزاری کنفرانس دعوت نامه معتبر و رسمی داشته باشید.

ویزای درمانی جمهوری چک: این نوع ویزا تنها برای کسانی صادر می‌شود که امکانات درمان بیماری آن‌ها در کشور مبداء وجود ندارد و می‌خواهند از خدمات درمانی بیمارستان‌های جمهوری چک استفاده کنند.

ویزای ورزشی جمهوری چک: این نوع ویزا به ورزشکارانی اعطا می‌شود که برای حضور در مسابقات و تورنومنت‌های بین المللی قصد سفر به جمهوری چک را دارند.

ویزای چکمدارک لازم برای دریافت ویزای جمهوری چک

برای دریافت ویزای جمهوری چک باید با در دست داشتن مدارک زیر در موعد مقرر به سفارت این کشور مراجعه کنید.

 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • بیمه نامه مسافرتی
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای جمهوری چک
 • رسید پرداخت هزینه دریافت ویزای جمهوری چک
 • ارائه مدارک تمکن مالی شامل پرینت حساب بانکی به منظور تأمین هزینه‌های زندگی در جمهوری چک
 • ارائه مدارک محل سکونت شامل رسید رزرو هتل یا اجاره نامه خانه
 • ارائه پذیرش تحصیلی برای دریافت ویزای تحصیلی
 • ارائه مدارک تحصیلی و ریز نمرات به همراه ترجمه رسمی آن‌ها برای دریافت ویزای تحصیلی
 • ارائه نامه پیشنهاد کاری برای دریافت ویزای کاری
 • ارائه قرارداد کاری برای دریافت ویزای کاری
 • ارائه مدارک سوابق کاری و رزومه کاری برای دریافت ویزای کاری
 • ارائه مدارک زبان

مانند تمامی کشورهای عضو حوزه اتحادیه اروپا، برای دریافت ویزای جمهوری چک نیز باید ویزای شینگن دریافت کنید. روشی که انتخاب می‌کنید به هدف شما از سفر و مهاجرت به جمهوری چک بستگی دارد. ما در این مقاله انواع ویزا‌های بلند مدت و کوتاه مدت این کشور را بستگی کردیم و بنابراین اگر نیاز به مشاوره دارید کارشناسان و وکلای مجرب صبا ویزا می‌توانند راهنمای شما باشند. شما کدامیک از روش‌های دریافت ویزای جمهوری چک را انتخاب می‌کنید؟

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 3 میانگین: 3.7]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید