لوگو صبا ویزا

ویزای کار در عمان

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ ویزای کاری در عمان به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان

برای اینکه بتوانید با ویزای کاری در عمان، یکی از ثروتمند‌ترین کشورهای خاورمیانه مشغول به کار شوید، روش‌های زیادی وجود دارد. اما جالب اینجاست که بیشتر تلاش و مسئولیت برعهده‌ی کارفرما است تا کارمند. در واقع بیشتر مدارک را او باید تهیه کند و برای اینکه برای شما اجازه اقامت بگیرد، باید کاغذبازی‌های زیادی انجام دهد. ما در این مقاله می‌خواهیم راجع به اخذ ویزای کاری در عمان صحبت کنیم. پس به خواندن ادامه دهید.

نحوه‌ استخدام نیرو در عمان

رویه حمایت مالی از یک کارگر خارجی برای کار در یک شرکت عمانی عمدتاً بر عهده کارفرما است، که اگر بخواهد کارمند برای مدت طولانی بماند، باید چندین مدرک مختلف را دریافت کند. برای مثال، کارفرما باید برای ورود به عمان ویزای کار ، کارت اقامت و اجازه اقامت را از کارمند دریافت کند. در عمان، تمام این مدارک برای کارمندانی که بین 21 تا 60 سال سن دارند و از یک شرکت عمانی پیشنهاد شغلی دریافت کرده‌اند اعمال می‌شود. کارفرما اسپانسر ویزا می‌شود و معمولاً ویزاها و مجوزهای لازم را از وزارت نیروی انسانی دریافت می‌کند.

1. اخذ مجوز کار

اولین مرحله از پروسه اسپانسرشیپ این است که کارفرما مجوز کار را از وزارت نیروی انسانی بگیرد تا بتواند یک کارمند خارجی را تحت استخدام قرار دهد. کارفرما فرم درخواست تدارکات را برای ارسال به ریاست تخصصی وزارت نیروی انسانی ارائه می‌دهد.

مجوز کار برای کارفرما به این معناست که می‌تواند مهاجران را استخدام کند. یک برنامه‌ی موفق باید چندین شرط را برآورده کند:

 • شرکت با قوانین عمان سازی که حداکثر سهمیه کارکنان خارجی در آن بخش به دست نیامده است، مطابقت دارد.
 • تعداد کل کارکنان درخواست شده برای اتباع خارجی برای عملیات شرکت مناسب است.
 • کارکنان خارج از کشور دارای گواهینامه‌های مناسب هستند.

وزارت نیروی انسانی برای ارائه‌ی مجوز به اسناد نیاز دارد. هنگامی که وضعیت ترخیص کار به دست آمد، کارفرما از نظر قانونی مجاز است کارمندان خارجی مشخص شده را استخدام کند.

مدارک مورد نیاز کارفرما جهت استخدام نیرو

 • طرح عمان سازی، توصیف تمام سمت‌هایی که توسط اتباع در زمان‌های خاص ثبت می‌شود.
 • فهرست کارکنان خارج از کشور مورد نظر، با افشای موقعیت و جنسیت
 • کپی تمام گذرنامه‌های کارمندان خارجی
 • رونوشت‌های تایید شده و گواهی‌های مربوط به صلاحیت کارکنان
 • تصدیق ریز نمرات از مؤسسات آموزشی
 • گواهی وزارت امور خارجه در کشور اتباع کارمند
 • گواهی سفارت عمان در کشور اتباع کارمند

زمان: ترخیص کار ممکن است تا دو سال طول بکشد. برای کارفرمایان متوسط ​​و بزرگ با شهرت و سابقه خوب، ممکن است برای کاهش پروسه ترخیص کار ، پس از 6 ماه درخواست گرین کارت بدهند.

هزینه: هزینه خدمات بسته به شرکت و صنعت متفاوت است. لطفا برای اطلاع با ما تماس بگیرید.

2. پیشنهاد شغلی به کارمند (جاب آفر عمان)

کارفرما در عمان برای کلیه کارکنانی که شرایط و سهمیه‌های ترخیص کار را دارند دعوت نامه ارسال می‌کند.

3. صدور ویزای کار

کارفرما باید ویزای شغلی انفرادی را برای هر یک از مهاجران دریافت کند تا اسپانسر شوند. کارفرما باید درخواست ویزای استخدامی را به اداره مهاجرت پلیس سلطنتی عمان ارسال کند. کارفرما برای درخواست ویزای معتبر کاری باید شرایط خاصی رعایت را رعایت کند که عبارتند از:

 • کارمند باید بین 21 تا 60 سال سن داشته باشد
 • فرد باید از همان جنس باشد که در مجوز کار ذکر شده است
 • شغل و موقعیت باید با شغل مندرج در پروانه کار یکسان باشد
 • برخی از ملیت‌ها به مجوزهای خاصی نیاز دارند
 • اتباع خارجی از کشورهای خاص نیاز به گواهی پزشکی دارند

خارجی‌ها در برخی کشورها ممکن است به گواهی پزشکی نیاز داشته باشند، آن‌ها باید برای آزمایش آمادگی جسمانی پزشکی به یک کلینیک تایید شده در کشور خود مراجعه کنند تا تأیید کنند که برای کار در عمان مناسب هستند. این شامل گواهی تناسب اندام پزشکی برای همه افراد تحت تکفلی است که با کارمند همراه خواهند بود. گواهی باید توسط وزارت بهداشت تایید شده و قبل از درخواست ویزا به کارفرما ارائه شود.

مدارک مورد نیاز:

 • یک کپی از پاسپورت هر کارمند با حداقل شش ماه اعتبار
 • یک نسخه از پروانه کار صادر شده توسط وزارت نیروی انسانی برای هر فرم درخواست
 • دعوت نامه یا پیشنهاد شغلی از یک شرکت ثبت شده در سلطنت
 • گواهی پزشکی تایید شده توسط یک کلینیک معتبر برای کارمندان در برخی کشورها (هند، پاکستان، فیلیپین، بنگلادش و …)
 • دو عکس گذرنامه که اخیرا گرفته شده است.
 • هرگونه مدرک مربوطه مبنی بر صلاحیت یا تحصیلات

پرچم عمان

4. صدور کارت اقامت

هنگامی که ویزای کار برای کارمند تأیید شد، مهاجر باید در طول مدت کار کارت اقامتی برای اقامت قانونی در عمان دریافت کند. این کار زمانی انجام می‌شود که کارمند خارجی به عمان می‌رسد.

کارمند پس از ورود ظرف 30 روز باید برای دریافت کارت اقامت به اداره وضعیت مدنی پلیس سلطنتی عمان مراجعه کند. کارمند در یک مرکز پزشکی آزمایش خون می‌دهد و برای انگشت نگاری هدایت می‌شود. پس از جمع آوری داده‌ها، اداره کل وضعیت مدنی کارت اقامت را برای کارمند صادر می‌کند که دو سال اعتبار دارد.

مدارک کارمند:

 • دو عکس گذرنامه اخیر
 • اصل پاسپورت
 • کپی پاسپورت

5. اخذ گواهی عدم اعتراض

در هر شرایطی که شما مستلزم تغییر شغل، فسخ قرارداد پیش از موعد یا انقضای قرارداد باشید، باید حداقل دو سال از کشور خارج شوید. مگر اینکه گواهی عدم اعتراض را دریافت کنید. مدرکی که بیان می‌کند هم کارفرمای حامی و هم دولت عمان هیچ مشکلی با کارمندی که در این کشور کار می‌کند، ندارند.

شایان ذکر است که پروسه مجوز طولانی است و NOC اغلب صادر نمی‌شود. اما اگر مجاز باشد، ممکن است همراه با ویزا از بندر ورودی دریافت شود.

6. شروع به کار کارمند در عمان

هنگامی که شما ویزای کار و کارت اقامت خود را دریافت کردید، می‌توانید با کارفرما در عمان شروع به کار کنید.

انواع ویزا در عمان

ویزا توضیحات
ویزای بازدیدی

ویزای بازدیدی استانداردترین نوع ویزا است که اجازه ورود اولیه به عمان را می‌دهد. لازم است همه اتباع خارجی برای ورود به عمان ویزای ورود معتبر دریافت کنند، مگر اینکه از یکی از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (GCC) باشند.

ویزای بازدیدی به اشکال مختلف از جمله ویزای تجاری، توریستی و خانوادگی ارائه می‌شود.

ویزای بازدید شش ماه از تاریخ صدور اعتبار دارد و اقامت در عمان به یک ماه محدود می شود، به استثنای ویزای ملاقات خانواده که اجازه اقامت تا سه ماه را می دهد.

این ویزا را می توان در تمامی بنادر ورودی عمان یا از نمایندگی های دیپلماتیک و دفاتر نمایندگی تجاری عمان دریافت کرد. این ویزاها نیازی به تایید اداره کل گذرنامه و اقامت در مسقط ندارند.

امکان تمدید مدت ویزا وجود ندارد.

ویزای تحقیقات علمی

این ویزا همان ویزای بازدیدی است و برای خارجی‌هایی که جهت تحقیقات علمی وارد عمان می‌شوند صادر می‌شود. آن‌ها باید توسط مقامات تخصصی محلی درخواست شوند.

ویزای تحقیقات علمی به دارنده اجازه می‌دهد تا سه ماه در عمان بماند و ممکن است تا دو ماه دیگر تمدید شود.

ویزای اشتغال به کار

کارفرمایان باید برای هر کارمند خارجی 21 ساله یا بالاتر ویزای کار دریافت کنند. این ویزای استاندارد جهت حمایت از یک تبعه‌ی خارجی برای کار در عمان است. استخدام مستلزم تایید اداره کل امور کار است.

ویزای کار مستلزم داشتن مجوز کار از وزارت نیروی کار توسط کارفرما است. کارمند باید معیارهای تایید را برای واجد شرایط بودن برای ویزای استخدامی، از جمله سهمیه عمان سازی برای حداقل سطح اتباع عمانی شاغل در شرکت، رعایت کند.

مدت زمان ویزای کار محدود به دو سال از تاریخ ورود است. حتی پس از ورود، کارمند مجاز به کار نیست تا زمانی که تمام درخواست‌های لازم از جمله اجازه اقامت بررسی شود.

کارمندانی که ویزای کار دارند نباید قبل از شش ماه از عمان خارج شوند. اعضای خانواده ممکن است برای پیوستن به خانواده درخواست ویزای دهند. در این صورت، به خانواده کارمند اجازه داده می‌شود که در عمان اقامت کنند، اما در طول این مدت نباید کار کنند.

ویزای سرمایه‌گذاری ویزای سرمایه‌گذاری برای خارجی‌هایی در نظر گرفته شده است که قصد سرمایه گذاری در عمان را دارند. این ویزا باید به تایید وزارت بازرگانی و صنعت برسد.
ویزای پیوستن اعضای خانواده

این ویزا به همسر کارمند خارجی و فرزندان زیر 21 سال اعطا می‌شود. این فرآیند نیاز به گواهی وزارت کشور برای تایید وضعیت ازدواج دارد.

اعطای ویزای خانواده در اختیار وزارت کشور است. زمانی که مجوز اقامت کارمند منقضی شود، ویزای خانواده نیز منقضی می‌شود.

 

نامه پیشنهاد شغلی (جاب آفر) چیست؟

نامه پیشنهاد شغلی سندی است که یک کارفرمای عمانی به شما می‌دهد و طی آن جزئیات کاری که قرار است به آن مشغول شوید را نیز شرح می‌دهد.  به طور کلی، نامه‌ی پیشنهاد شغلی (یا نامه‌ی استخدام) جزئیات کمتری نسبت به قراردادهای کاری دارد.

نامه حاوی اطلاعاتی در مورد:

حقوق شما و کسورات از حقوق شما

وظایف شغلی شما

شرایط کار، مانند ساعات کار و …

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری در عمان

 • دو قطعه عکس (4×6).
 • کپی پاسپورت خارجی با حداقل 6 ماه اعتبار.
 • مجوز کار وزارت نیروی انسانی و کپی آن برای هر درخواست فردی.
 • اصل و کپی گواهی پزشکی برای اتباع کشورهای خاص: هند، پاکستان، فیلیپین، بنگلادش، اندونزی، سریلانکا، مصر، سودان، اتیوپی، سوریه و نپال. این گواهی باید توسط وزارت بهداشت تایید شود.
 • کپی تاییدیه سازمان مربوطه برای مشاغل معین مانند معلمی، الهیات، رسانه‌ای، پزشکی و ….
 • نامه وزارت نیروی انسانی برای مشاغل خاص مانند مهندسان.
 • در مواردی که فرد خارجی در عمان کار می‌کند و هنوز دو سال از آخرین خروجش نگذشته است، نامه آزادسازی از کارفرمای قبلی و تایید اداره کل گذرنامه و اقامت الزامی است.

مدارک استثنائی

 • در مواردی که درخواست، انتقال اسپانسر است، ارائه نامه از حامی قبلی و تایید شده توسط وزارت نیروی انسانی الزامی است. جرایم از جمله جریمه تاخیر نیز باید حل و فصل شود.
 • برای برخی از ملیت‌ها یا برخی از دسته‌ها مجوزهای خاصی مورد نیاز است، به عنوان مثال برای خدمتکاران فیلیپینی مجوزی از سفارت فیلیپین و تایید شده توسط وزارت امور خارجه لازم است.

فرآیند برنامه کار در عمان

اولین قدم برای اخذ ویزای کاری در عمان برای کارمندان، اخذ مجوز کار از وزارت نیروی انسانی است. اما از آنجا که کارمندان اکثرا با جاب آفر به عمان می‌آیند، کارفرما باید فرم درخواست را به اداره تخصصی وزارت نیروی انسانی ارسال کند. انجام این کار به کارفرما مجوزی برای استخدام مهاجران می‌دهد. در مرحله بعد، او می‌تواند برای کلیه کارکنانی که شرایط و سهمیه‌های ترخیص کار را دارند، دعوت نامه ارسال کند.

کارفرما باید درخواست‌ها را از طریق یک منبع تک مرحله‌ای به اداره مهاجرت پلیس سلطنتی عمان ارسال کند. سپس، بعد از تسویه ویزا برای کارمند، آن‌ها باید کارت اقامت دریافت کنند تا به طور قانونی در عمان به کار و زندگی بپردازند. این مرحله زمانی انجام می‌شود که کارمند وارد عمان شود.

سخن پایانی

اگر قصد دارید در کشور عمان به کار و زندگی بپردازید، ویزای معتبر شغلی را به راحتی دریافت کنید و آینده‌ای جذاب برای خود بسازید،‌ به شما توصیه می‌کنیم که از کمک یک موسسه مهاجرتی معتبر، مثل صبا ویزا کمک بگیرید.

صبا ویزا در تمام امور مهاجرتی، اخذ جاب آفر و قراردادکاری از کارفرمایان عمانی، تکمیل مدارک، کمک به شما جهت اخذ اقامت،‌ سکونت، ویزای پیوستن اعضای خانواده به شما و … کمک خواهد کرد. ما با سال‌ها تجربه در زمینه‌ی مهاجرت، می‌توانیم به شما در قدم گذاشتن در مسیر موردنظر خود کمک کنیم و با مشاوره‌ی رایگان، چت آنلاین و … پاسخگوی تمامی سوالاتتان باشیم.

در صورت تمایل حتی می‌توانید برای سایر زمینه‌ها و روش‌ها در مهاجرت نیز روی کمک صبا ویزا حساب کنید و به صورت تضمینی، به آن‌چه که می‌خواهید برسید. صبا ویزا می‌تواند به شما در مهاجرت تحصیلی، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، مهاجرت از طریق ثبت شرکت، خرید ملک و … نیز کمک کند. پس همین حالا با ما تماس بگیرید تا بهترین گزینه جهت مهاجرت خود را پیدا کنید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 15 میانگین: 3.8]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید