لوگو صبا ویزا

ویزای کار روسیه

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه ویزا کار روسیه و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.


مشاوره رایگان

روسیه همسایه شمالی ایران است که از مسیر دریایی به ایران متصل شده است. مهاجرت به این کشور به دلیل نزدیکی، مسیر آسان و فرهنگ مشابه بسیار راحت‎تر از مهاجرت به کشورهای اروپایی است. در حال حاضر حدودا 3000 نفر ایرانی، شهروند قانونی روسیه محسوب می‎شوند. برخی از این شهروندان از طریق پیشنهاد کاری وارد روسیه شدند و اقامت دائم گرفتند.

برای اینکه بتوانید در روسیه کار کنید باید برای ویزای کاری اقدام کنید. یکی از تفاوت‎های ویزا کار روسیه با دیگر کشورها این است که برای دریافت ویزای کار روسیه باید حتما مجوز کار داشته باشید در غیر این صورت سفارت روسیه می‎تواند درخواست شما را برای ویزای کاری رد کند. در این مقاله هر چیزی که درباره ویزا کار روسیه باید بدانید می‎گوییم و شما را از خطرات احتمالی آگاه می‎کنیم.

انواع ویزای کار روسیه

برای درخواست ویزای کار روسیه باید از انواع آن مطلع باشید تا بهترین اقدام را صورت دهید. ویزای کار روسیه به دو صورت اعطا می‎شود.

نوع اول آن توسط کنسولگری روسیه صادر می‎شود. برای درخواست این ویزا حتما دعوت‎نامه از سوی کارفرمای روسی و مجوز کار را باید به همراه داشته باشید. این ویزا برای یک بار وارد شدن به روسیه صادر می‎شود و 90 روز اعتبار دارد.

نوع دوم ویزای کاری روسیه توسط پلیس مهاجرت روسیه داده می ‎شود که با اعتبار مجوز کار هماهنگ می‌شود به این صورت که اگر مجوز کار شما اعتبار داشته باشد روسیه موظف است دوباره این ویزا را برای شما صادر کند به همین دلیل به ویزای چندبار ورود شناخته می‌شود.

برای درخواست ویزا کار به راحتی می‎توانید اقدام کنید. اول برای دریافت اقامت موقت درخواست دهید. اگر کارمندی هستید که ماهانه حدودا 1 میلیون روبل حقوق می‎گیرد شما جز کارمندان بسیار ماهر محسوب می‌شوید و می‎توانید ویزا کار مخصوص همین کارمندان را درخواست دهید. مراحل اداری این مجوز با سرعت بیشتری طی می‌شود و مدت اعتبار آن نیز طولانی‎تر است. مدت اعتبار این ویزا کار طبق قرارداد کاری که با شرکت روسی دارید تعیین می‎شود اما حدودا تا 3 سال اعتبار دارد. همچنین می‎توانید برای خانواده خود نیز توسط همین اجازه اقامت، ویزا بگیرید.

اولین قدم برای ویزا کار روسیه

قبل از هر چیزی شما باید به دنبال یک پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمایی در روسیه باشید. سپس در آن سمت شغلی پذیرفته شوید و کارفرما برایتان دعوت‎نامه ارسال کند. از آنجایی که اسم شرکت در ویزا قید می‎شود شما نمی‎توانید بدون پذیرفته شدن در یک موقعیت شغلی برای کار در روسیه درخواست ویزا دهید. همچنین شما نمی‎توانید در شرکت دیگری نیز کار کنید چراکه صرفا برای موقعیت شغلی موردنظر در یک شرکت مشخص درخواست ویزا داده‎اید. تا زمانی که شما به طور رسمی کارمند شرکت نشوید کارفرما موظف است تمام اقدامات لازم را برای استخدام شما و ارسال دعوت‎نامه انجام دهد. شما نیز باید صبور باشید و منتظر بمانید تا مراحل اداری مسیر مشخصی را طی کند. این مراحل اداری با توجه به موقعیت شغلی شما می‎تواند یک تا چندماه طول بکشد.

نحوه دریافت ویزا کار روسیه

زمانی که شما مجوز کار و دعوت‎نامه کاری دریافت کردید بلافاصله می‎توانید برای ویزای کار اقدام کنید.

اگر شما یک کارمند بسیار ماهر هستید و دعوت‎نامه طبق همین شرایط برای شما ارسال شده است می‎توانید برای ویزای کاری چندبار ورود درخواست دهید. اعتبار آن به مدت قرارداد و مجوز شما بستگی دارد.

اگر شما قصد دارید با سهمیه برای ویزای کاری درخواست دهید، باید ابتدا برای ویزای کاری یک بار ورود اقدام کنید. این ویزا باید شرایط تمدید مجدد را داشته باشد زیرا قرار است که اعتبار آن برای مدت کوتاهی باشد. اعتبار این ویزا حدودا باید 3 ماهه باشد. بعد از اینکه در روسیه شروع به کار کردید می‎توانید ویزا را تغییر دهید. با توجه به قرارداد کاری، شما شرایط دریافت ویزای چندبار ورود را دارید. اعتبار این ویزا باید حداکثر یک سال باشد.

ویزای کار روسیه

اقدامات لازم برای درخواست ویزا کار روسیه

 • گذرنامه، مجوز کار، دعوت‎نامه کاری و بیمه خود را آماده داشته باشید.
 • هزینه درخواست ویزا را بپردازید که سفارت روسیه میزان دقیق آن را برای شما مشخص می‎کند.
 • درخواست ویزا و مدارک لازم را به سفارت روسیه بفرستید.
 • برای صدور ویزا کمی منتظر بمانید احتمالا تا 20 روز کاری طول بکشد.

مدارک لازم برای ویزا کار روسیه

برای درخواست ویزا کار روسیه به همراه داشتن برخی مدارک ضروری است. این مدارک باید دقیقا به همان صورتی باشد که مقامات روسیه آن را تعیین می‎کنند. تمام سعی خود را به کار بگیرید که این مدارک کامل و درست باشند. اگر اطلاعات نادرست یا قصوری در مدارک به چشم بخورد سفارت به راحتی درخواست شما را رد می‎کند.

مدارک لازم برای درخواست ویزا کار روسیه شامل موارد زیر می‎شود:

 • عکس پاسپورت که به صورت رنگی باشد.
 • رسید پرداخته هزینه‎های درخواست ویزا به طور کامل باید وجود داشته باشد.
 • دعوت‎نامه‎ای که کارفرمای روسی برای شما ارسال کرده است. وجود این دعوت‎نامه به صورت کاغذی یا الکترونیکی فرقی نمی‎کند.
 • باید در نامه‎ای مشخصات کامل خود را بنویسید و قید کنید که قصد دارید برای چه هدفی به روسیه بروید. این نامه باید امضای کارفرمای شما را داشته باشد. همچنین اطلاعات شرکت و کارفرمای نیازمند نیرو در روسیه را باید بنویسید و مشخص کنید مخارج شما در طول اقامت بر عهده چه کسی است.
 • شما باید سه ماه قبل از درخواست برای ویزا تست HIV داده باشید و جواب تست خود را به همراه مدارک، تحویل سفارت دهید. این تست باید معتبر باشد.
 • مهاجران بعضی از کشورها حتما باید سند بیمه را ارئه کنند. ایران نیز جز آن کشورها قرار دارد. شما باید تحت نظر یک شرکت بیمه معتبر در طول اقامت خود، بیمه شوید و شرکت بیمه کننده در سندی برای سفارت، اطلاعات شما، تاریخ بستن قرارداد، شماره بیمه نامه و اطلاعات شرکت را قید کند. این سند حتما برای درخواست ویزا کار روسیه باید وجود داشته باشد.

هزینه ویزا کار روسیه

هزینه های درخواست ویزا کار بین 30 یورو تا بیش از 500 یورو متغیر است. موارد مهمی مثل مدت اقامت، مدت زمان صدور ویزا و ملیت شما در میزان نهایی ویزای کار روسیه اثر می‎گذارد.

صدور ویزا کار روسیه

از زمانی که شما برای دریافت ویزا کار روسیه درخواست می‎دهید تا زمانی که به دست شما می‎رسد حدودا هفت تا بیست روز کاری زمان می‎برد. میانگین صدور ویزا کار روسیه ده روز است اما اگر در مدت زمانی زودتر به ویزا نیاز دارید و می‎خواهید آن را هرچه سریع‎تر دریافت کنید می‎توانید درخواست پردازش فوری بدهید در این صورت احتمال دارد تا سه روز کاری به دست شما برسد. البته صدور ویزا در عرض سه روز قطعا مقداری هزینه‎های شما را بیشتر می‎کند.

چه کسانی واجد شرایط دریافت ویزا و مجوز کار روسیه هستند؟

همه کسانی که از سمت یک کارفرمای روسی پیشنهاد شغلی دارند و مجوز کار آنها حاضر است می‎توانند برای دریافت ویزا کار روسیه درخواست دهند. کشور روسیه سالانه سهمیه‎ای برای استخدام افراد خارجی در نظر می‎گیرد و این به میزانی است که منافع کشور روسیه و حقوق شهروندان آن را از بین نمی‎برد. سهمیه‎ای که برای سال 2017 درنظر گرفته شده بود حدود 17000 واحد بود که اجازه استخدام نیرو از خارج کشور را به بعضی بخش‎های دولتی می‎داد. طی سال‎های اخیر میزان سهمیه درنظر گرفته شده تقریبا به همین مقدار است و مسیر گرفتن ویزای کار روسیه را برای افراد زیادی هموار کرده است.

کار در روسیه بدون ویزا کار

شما با ویزای دیگری مثل ویزای تجاری یا توریستی نمی‎توانید در روسیه کار کنید. هر ویزا بسته به ماهیت آن اجازه فعالیت متناسب با خود را به شما می‎دهد. همین قضیه درمورد ویزای کار هم صادق است. برای کار در روسیه فقط یک راه وجود دارد آن هم این است که ویزای کار روسیه و مجوز کار داشته باشید در غیر اینصورت باید کشور روسیه را ترک کنید و برای دریافت ویزای کار روسیه مجددا اقدام کنید.

 

ویزای کار روسیه

معافیت از ویزا کار روسیه

بعضی گروه‎ها به عنوان استثنا می‎توانند بدون مجوز کار یا ویزای کار به روسیه بروند و آنجا شروع به کار کنند. به عبارتی معافیت ویزای کار روسیه را دارند. در زیر به توضیح درمورد این گروه‎ها پرداخته‎ایم:

 • افرادی که اقامت دائم روسیه را دارند برای کار در این کشور نیازی به ویزای کار ندارند. آنها جز شهروندان روسیه محسوب می‎شوند.
 • کسانی که اقامت روسیه را داررند و در یک شرکت خارج از روسیه به طور موقتی کار می‎کنند برای کار در روسیه نیازی به ویزای کار ندارند اما باید درخواست ویزای تجاری بدهند که بتوانند حداکثر یک سال در روسیه بمانند و کار کنند.
 • کارمندان سفارت و نماینده‎های دیپلمات برایکار در روسیه از ویزای کار معاف هستند.

کارمندانی که کارشان در حوزه نصب یا تعمیر تجهیزات تخصصی است می‎توانند بدون ویزای کار برای مدت محدودی در روسیه کار کنند.

 • افرادی که روزنامه‎نگار و خبرنگار معتبری هستند، برای جمع‎آوری اطلاعات از معافیت ویزای کار روسیه برخوردارند.
  • افرادی که ویزای تحصیلی دارند و در کنار امورات دانشجویی می‎خواهند مشغول کاری شوند از نظر روسیه مانعی ندارند و بدون ویزا کار روسیه می‎توانند مشغول شوند.
 • مدرسانی که برای کار در موسسات آموزشی دعوت شده‎اند می‎توانند بدون ویزای کار در روسیه به کار تدریس بپردازند.
 • در نهایت افرادی که مهارت بسیار بالایی در حرفه خود دارند از این امکان برخوردار هستند که برای درخواست مجوز کار ویژه روسیه اقدام کنند این مجوز ویژه برای افرادی که توانمندی بالایی دارند در نظر گرفته شده است که شامل مزایای ویژه‎ای نیز می‎شود.

مجوز کار روسیه

مجوز کار روسیه ابتدا برای کارفرما صادر می‌شود در این مجوز اطلاعات سهمیه استخدام به تفصیل اشاره شده است. همچنین تعداد کارمند، ملیت و موقعیت‎های استخدامی نیز قید شده‎اند. شما در اولین قدم که دنبال پیشنهاد شغلی هستید باید کارفرمایی را پیدا کنید که قصد گرفتن نیرو متخصص در حرفه شما یا یک نیرو ایرانی را داشته باشد. اگر پیشنهاد شغلی شما از سوی کارفرمای روسی که مجوز استخدام شما را نداشت، بود برای درخواست مجوز می‎توانید به اداره مهاجرت روسیه مراجعه کنید.

انواع مجوز کار روسیه

وقتی شما در یک موقعیت شغلی از سمت کارفرمای روسی پذیرفته می‎شوید کارفرما برای دریافت مجوز کار شما نیاز است که به اداره مهاجرت روسیه مراجعه کند. در پی این درخواست، او انواعی از مجوزهای کاری روسیه را به عنوان گزینه در پیش رو دارد که بهترین نوع مجوز کار روسیه را باید برای شما درخواست دهد. انواع مجوز کار روسیه در ادامه آمده است.

مجوز کار استاندارد

اعتبار مجوز کار استاندارد با توجه به قرارداد کاری شما تعیین می‎شود اما اگر کار شما بیش از آن چیزی که در قرارداد آمده است طول بکشد می‎توانید ویزای کار خود را سالانه تمدید کنید. همراه با این مجوز نیاز است که برای اقامت موقت نیز اقدام کنید.

مجوز کار برای کارمندان حرفه‎ای

مجوز کار برای کارمندان حرفه ای همانطور که از اسمش پیداست برای کارمندانی است که در حرفه خود مهارت بالایی دارند و حقوق آنها بیش از 400 میلیون تومان است. این مجوز معمولا در یک بازه زمانی 14 روزه حاضر می‎شود و از آنجایی که اعتبار طولانی مدتی دارد این اجازه را به فرد دارای مجوز می‎دهد که خانواده خود را به واسطه همین مجوز به روسیه بیاورند.

زمان صدور و اعتبار ویزا 

مدت زمانی که برای صدور ویزای کار روسیه صرف می‎شود حدودا 20 روز است. اگر بخواهیم از زمانی که شما درخواست مجوز کار روسیه را داده‎اید تا زمانی که ویزای کار صادر شده است را درنظر بگیریم حدودا 3 تا 6 ماه طول ‎می‎کشد. زمانی که شما ویزا را دریافت کردید بهتر است هرچه زودتر به روسیه سفر کنید. از روزی که ویزا صادر شده است تا 7 روز آینده وقت دارید که در اداره مهاجرت روسیه ورود خود را ثبت کنید. لازم به ذکر است که معمولا این کار را کارفرمای روسی شما انجام می‎دهد اما بهتر است خودتان هم پیگیری کنید زیرا این کار از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر ورود خود را در اداره مهاجرت ثبت نکنید متحمل جریمه‎هایی از سوی این اداره و در نهایت اخراج از روسیه می‎شوید.

برای تمدید ویزای کار روسیه می‎توانید بعد از پایان اعتبار آن که معمولا 90 روز است، آن را تا یک سال تمدید کنید و بعد از آن در صورت کار کردن با همان کارفرما سالانه تمدید ویزای خود را درخواست کنید. تمدید ویزای کار از طریق اداره مهاجرت صورت می‎گیرد. اگر قصد دارید بیشتر از مدت اعتبار ویزای کاری در روسیه بمانید به اداره مهاجرت روسیه مراجعه کنید و درخواست اقامت موقت بدهید.

هزینه ویزای کار روسیه

هزینه ویزای کار به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر ویزای شما یک بار ورود یا چندبار ورود باشد یا به صورت استاندارد یا فوری درخواست داده باشید هزینه متغیر است. بیشترین هزینه ویزای کار روسیه 500 دلار است.

به غیر از هزینه ویزا یک هزینه جداگانه نیز برای مجوز کار باید پرداخت کنید که آن هم با نسبت به نوع مجوز و شرکت تقاضادهنده متغیر است. این هزینه بعد از اینکه وارد خاک روسیه شدید از طریق کارفرما به روبل روسیه از شما گرفته می‎شود.

گرفتن ویزا و مجوز کار از طریق خوداشتغالی وکارآفرینی

روسیه مجوز کار و ویزای کار برای افرادی که شغل آزاد دارند و درآمدی ماهیانه 1100 تا 1300 دلار به دست می‎آورند و افرادی که خوداشتغال یا کارآفرین هستند را ارائه می‎دهد. برای دریافت این نوع مجوز و ویزا شخصا باید به اداره مهاجرت روسیه مراجعه کنید و با حمایت فرد یا سازمانی در روسیه، اداره مهاجرت را قانع کنید که کار شما به سود کشور روسیه است. البته برای کارآفرینی بهتر است که از راه ویزای تجاری وارد شوید چرا که پس از سرمایه گذاری به مقدار بالا روسیه اجازه اقامت دائم را به شما خواهد داد.

معاینات پزشکی برای اخذ ویزا

پس از اینکه مجوز کار را دریافت کردید برای درخواست ویزا باید اثرانگشت خود را ثبت کنید تا معاینات پزشکی شما پیگیری شود. این کار را ظرف یک ماه بعد از ورود به روسیه می‎توانید انجام دهید ولی بهتر این است که هنگام درخواست مجوز کار یا ویزای کار، تمام این مراحل را طی کنید که در روسیه به مشکل نخورید. معاینات پزشکی آزمایش خون، آزمایش ادرار و عکس از قفسه سینه را در بر می‎گیرد. هزینه این معاینات را شما به عنوان متقاضی باید بپردازید.

سوالات متداول

کارمندان روس چند ساعت کار می کنند؟
ساعت کاری معمول در روسیه 40 ساعت در هفته است. روسیه به واسطه قوانین سوسیالیستی که دارد رفاه کارمندان را نسبت به رشد و پیشرفت کسب وکارها در اولویت قرار می‎دهد به همین دلیل برای اضافه کاری قوانین سخت‎گیرانه‎ای وضع کرده است. با وضع چنین قوانینی کمتر کارمندی بیشتر از 50 ساعت در هفته کار می‎کند. همچنین قانون کار روسیه به همراه تعطیلات رسمی 28 روز مرخصی با حقوق برای استراحت یا تجدیدقوای کارمندان نیز در نظر گرفته است.
چه زبانی برای کار در روسیه بهتر است؟
اینکه بتوانید روان و سلیس به زبان روسی صحبت کنید یا بنویسید از اهمیت بالایی برخوردار است. روسیه برای اینکه با مشکلات ارتباطی بین مهاجران و شهروندان رو به رو نشود اخیرا در حال وضع قوانینی است که تا حدودی مهاجران را به زحمت می‎اندازد. این قوانین مهاجران را وادار می‎کند که از دانش زبانی روسی در سطحی بالا برخوردار باشند و برای ورود به کشور روسیه در یک آزمون اجباری زبان روسی نمره خوبی بیاورند. همچنین مهاجران از تاریخ و قانون اساسی روسیه اطلاعات قابل قبولی داشته باشند. تا قبل از این قوانین فقط افرادی که در خدمات مسکن، بازاریابی، فروش و روابط عمومی مشغول به کار بودند باید از نظر دانش زبان روسی در سطح بالایی قرار می‎گرفتند. اما با وضع تمام این قوانین باز هم استثنائاتی وجود دارد. کسانی که مجوز کار ویژه دارند و افرادی که در پست‎های مدیریتی از مترجم استفاده می‎کنند نیاز به ثابت کردن دانش زبانی خود ندارند.
اگر قرارداد کاری را فسخ کنم برای ویزای کار روسیه چه اتفاقی می‎افتد؟
اگر قرارداد کاری خود را فسخ کنید و مجوز کار و ویزای کار روسیه همچنان اعتبار داشته باشد شما تا 30 روز وقت دارید که روسیه را ترک کنید یا کار جدید در روسیه پیدا کنید و مجددا قرارداد کاری ببندید. به عبارتی ویزای کاری شما 30 روز اعتبار پیدا می‎کند و به شما فرصت دوباره می‎دهد. اما اگر کار جدیدی پیدا نکردید و موفق به بستن قرارداد در این 30 روز کاری نشدید، شما و اعضای خانواده‎تان که به واسطه ویزای کاری شما به روسیه مهاجرت کردید باید به ایران برگردید.
فرق ویزای تجاری و ویزای کار روسیه در چیست؟
داشتن ویزای تجاری به این معنی نیست که می‎توانید در آسودگی خاطر در روسیه تجارت کنید و با شرکت‎های روسی قرارداد کاری ببندید. ویزای تجاری برای فعالیت‎های تجاری یا سفر به روسیه گزینه خوبی است. اعتبار ویزای تجاری با توجه به انواعی که دارد متغیر است اما معمول آن اقامت حداکثر 90 روزه در یک بازه زمانی 180 روزه است. اما باتوجه به شرایط و نوع فعالیت شما مدت زمان 90 روزه می‎تواند بیشتر هم بشود. ممکن است شما با ویزای تجاری به روسیه سفر کنید اما به دلیل فعالیتی که انجام می‎دهید به مجوز کار و ویزای کار روسیه نیاز داشته باشید. بنابراین مجوز کار صرفا مختص ویزای کاری نیست و در مواقعی با ویزای تجاری هم وجود آن الزامی است. فعالیت‎هایی که فرد دارای ویزای تجاری می‎تواند انجام دهد: حضور در جلسات، کنفرانس‎ها و همایش‎های تجاری نماینده برای حضور در نمایشگاه‎های تجاری فروش و بازاریابی محصولات شرکت خود نماینده شرکت خارجی برای نصب و تعمیر تجهیزات پیشرفته به عنوان مذاکره‎کننده شرکت و امضای قراردادها خرید کالا از شرکت روسی برای شرکت ایرانی و بررسی حضوری کالاها تحویل کالای فروخته شده به خریدار روسی اکثر کارهایی که با ویزای تجاری می‎شود انجام داد را در بالا گفتیم اگر می‎خواهید کاری بیشتر از این انجام دهید نیاز به ویزا و مجوز کاری روسیه دارید. اگر خرید یا فروش توسط شما یا حتی حضور نماینده‎تان در روسیه منجر به افزایش سود برای شما یا کشور روسیه شود یا اینکه قصد گرفتن مشاوره از شرکت روسی داشته باشید باز هم نیاز است که ویزا و مجوز کار روسیه را دریافت کنید.

کلام آخر

اگر در حرفه خودتان تحصیلات، تجربه و مهارت بالایی دارید شما یکی از کاندیداها برای اخذ مجوز و ویزا کار روسیه هستید. مسیر مهاجرت مخصوصا مهاجرت کاری بسیار سخت است اما ناممکن نیست. اگر در این راه دانش کافی ندارید یا فکر می‎کنید احتمالا مرتکب خطاهایی می‎شوید موسسه‎های مهاجرتی قانونی وجود دارند که شما را در این مسیر ناهموار یاری می‎کنند. شروع کار و زندگی جدید با اطلاعات به‎روز و کامل بسیار خوشایند است. اگر در این راه نیاز به کمک دارید از خودتان این کمک‎ها را دریغ نکنید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 3.5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید