لوگو صبا ویزا

چالش های زندگی دانشجویی در خوابگاه

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه چالش های زندگی دانشجویی در خوابگاه و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان

در روزهای اول دانشگاه اگر مجبور شوید، در خوابگاه اقامت کنید، چیزهای جدیدی را برای اولین بار امتحان خواهید کرد. در ابتدا با مشاور دانشگاهی خود دیدار می کنید و از باید و نبایدها و چالش هایی که در طول تحصیل با آن روبرو خواهید شد، مطلع می شوید. مواردی که توسط تیم تحقیقات موسسه مهاجرتی و اعزام دانشجو صبا ویزاپلن در زیر می آوریم برخی چالش هایی است که در اولین روزهای زندگی در خوابگاه های دانشجویی بین المللی با آن آشنا می شوید؛ در ادامه هر یک از آنها نیز راهکارهایی برای عمکلرد بهتر و غلبه بر مسائل آورده شده است.

 

چالش های زندگی دانشجویی در خوابگاه

 

 • به عنوان یک دانشجوی بین المللی کاملا با برنامه پیش بروید؛ ترجیحا با برنامه دانشگاه هماهنگ باشید و مهارت مدیریت زمان را به خوبی پرورش دهید.

 • سعی نکنید که در چند هفته اول حضور خود در محوطه دانشگاه همه چیز را امتحان کنید، در اصل باید مراقب تجربیات جدیدی باشید که شما را از منطقه امنتان بیرون می آورد.

 

 • روی دستاوردهای علمی و پژوهشی تمرکز کنید؛ دستاوردهای شما می توانند در طول مدت تحصیل در چهار سال گسترش یابند. پس بدون این که دستپاچه بشوید، نفس عمیق بکشید و از فرصت های پیش رو نهایت استفاده را ببرید.

 

 

 • گروه های دوستی تازه را امتحان کنید و شبکه دوستی های دانشجویی را بنیان گذاری کنید. این قببیل ارتباطات ممکن است در مواقع خاص برای شما راهگشا و موثر باشد.

 

 • در انتخاب هم اتاقی، احتیاط کنید. به گفته معاون رفاهی دانشگاه همپتون بهتر است بگوییم که با دوستان خود هم اتاقی نباشند!

 

 • تعارف را کنار بگذارید؛‌ اقامت در خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه، به نوبه خود زندگی فرد را دستخوش برخی چالش ها می کند . در صورتی که افراد با دیگران تعارف داشته باشند، توانایی مواجه شدن با این چالش ها را نخواهند داشت. به خصوص زمانی که دور و بر آن ها افرادی زندگی کنند که هنوز درک درستی از زندگی گروهی نداشته باشند.

 

 

چالش های زندگی در خوابگاه در دوران دانشجویی (ویدئو)

 

 • برای گفتگو در مورد انتظارات خود و تعیین مرزها با هم اتاقی های خود وقت بگذارید. به گفته مگان لورینتز، مشاور اقامتی CNU، به جای ارتباط غیر مستقیم با هم اتاقی ها ، یادداشت نگاری و ارسال پیام های متنی که به نظر منفعلانه می رسند، بهتر است روی رفتارهای متقابل و آداب معاشرت صحیح و  ارتباط مستقیم کار کنید. بنابراین داشتن ارتباط چهره به چهره و واقعی توصیه می شود.  بهترین مزیت این کار،‌ انتقال صریح و شفاف مطالب و ارائه راه کارهای سازگارانه در بین هم اتاقی ها است.

 

 

 • تا می توانید نسبت به هم اتاقی های خود شناخت پیدا کنید و سعی کنید در رفتار با آن ها این شناخت را به کار بگیرید. شناخت کمک می کند که نقایص اطرافیانتان را واقع بینانه تر ببینید و بپذیرید. با هم اتاقی های خود جلسه بگذارید و درباره حساسیت های فردی و اخلاقی صحبت کنید. انجام این کار در همان روزهای نخست اقامت، باعث افزایش شناخت نسبت به اطرافیان و به ویژه هم اتاقی هایتان در خوابگاه های دانشجویی می شود.

 

 

 • حرف های آخر را اول بزنید؛ در طول اقامت در پانسیون ها یا خوابگاه های دانشجویی یاد می گیرید که همان قدر که به احساسات، نیازها و حریم خصوصی خودتان احترام می گذارید، باید ملاحظه شرایط دیگران را هم بکنید. در عین حال که به حریم خصوصی دیگران احترام می گذارید، از خواسته های خود هم کوتاه نیایید. افرادی که به عنوان هم اتاقی یا دوست در خوابگاه با شما زندگی می کنند، هیچ برتری نسبت به شما ندارند. پس توصیه می شود در همان ابتدا برای خود حریم خصوصی قائل شوید و محدوده آن را برای دیگران مشخص کنید.

 

 • در مورد تقسیم وسایل مورد نیاز اتاق خود با هم اتاقی خود صحبت کنید. یک کار مهم که قطعا باید انجام دهید این است که با هم اتاقی خود در مورد وسایل مشترک مانند دستگاه قهوه ساز، مایکروویو و یخچال های مینی و هر چیزی که ممکن است ضروری باشد حرف بزنید تا به طور تصادفی هر کدام از شما اقدام به تهیه همزمان آنها نکنید.

 

 

 • اتاق خوابگاه خود را تزئین و سازماندهی کنید. با هم اتاقی های خود یک طرح چیدمان مناسب را انتخاب کرده و آن را در اتاق اجرا کنید. در مورد ایجاد فضای شخصی و فضای ذخیره سازی هم فکر کنید. در یك اتاق كوچك كه چند نفر در آن زندگی می كنند، این فضا بسیار ضروری است.

 

 • نکات ایمنی را رعایت کنید. تزئینات اتاق نباید اخطار های آتش نشانی را نقض کند. بهتر است در محیط کوچک و پر تراکمی مثل خوابگاه های دانشجویی،‌ پرده ها ، پارچه ها ، آویزها و سایر وسایل تزئینی غیر قابل احتراق باشند. هنگام تنظیم مبلمان هیچ در و پنجره ای را مسدود نکنید.

 

 • شماره تلفن واحد پلیس دانشگاه یا نهادهای حراست و امنیت دانشجویی را در لیست مخاطبین تلفن های همراهتان قرار دهید. در مواقع ضروری می توانید از باجه های تماس اضطراری دانشگاه هم استفاده کنید.

چالش های زندگی دانشجویی در خوابگاه

 

 • سیستم حمل و نقل عمومی دانشگاه را شناسایی کنید. بسیاری از دانشگاه ها برنامه هایی برای سیستم های اتوبوس در حومه دانشگاه ها دارند، بنابراین با بررسی و شناسایی آن ها می دانید کدام اتوبوس به کدام منطقه می رود.

 

 • به گروه های سواری اشتراکی با همکلاسی های خود بپیوندید و برای جابجایی و سفرهای کوتاه شهری یا رفت و آمد به دانشگاه از ماشین های یکدیگر به صورت اشتراکی یا نوبتی استفاده کنید.

 

 • تحقیق کنید که آیا دانشگاهتان خدماتی مثل خدمات اسکورت توسط انتظامات دانشگاه یا برنامه ترابری در محوطه دانشگاه به خصوص دیر هنگام در اواخر شب را ارائه می کنند و یا خیر.

 

 

 • ماشین شخصی را به طور کل فراموش کنید؛‌ بسیاری از محوطه های دانشگاه طوری طراحی و ساخته شده اند که دانشجویان بتوانند بدون نیاز به ماشین هم از آن استفاده کنند. دانشجویان اجازه داشتن اتومبیل در دانشگاه را دارند اما عملا واقعا به آن نیازی پیدا نخواهند کرد. هر آنچه که لازم است درست در محوطه دانشگاه یا به فاصله یک پیاده روی کوتاه قابل دسترسی است اما اگر دارای ماشین شخصی هستید، کیف پول، تلفن های همراه، لپ تاپ یا سیستم های GPS را معرض دید قرار ندهید.

 

 

 • یک کپی از شماره سریال تمام وسایل الکترونیکی خود مثل لپ تاپ، تلفن و تبلت خود را نگه دارید. بهترین کار این است که شماره سریال تمام وسایل الکترونیکی گران قیمت را که همراه خود به دانشگاه می آورید، مثل لپ تاپ، آیفون و وسایل الکترونیکی و هر وسیله مشابه دیگری که دارای این شماره است، بنویسید و یک گوشه قرار دهید.

 

 • اگر دانشگاه شما دارای سیستم رجیستری دوچرخه است، باید در ابتدا دوچرخه تان را در این سامانه ثبت کنید.

 

 • در شهریه صرفه جویی کنید؛ در برخی موارد برنامه های فارغ التحصیلی زود هنگام، امکان کاهش هزینه های شهریه را به شما می دهد.

 

چالش های زندگی دانشجویی در خوابگاه

 • برخی دانشگاه ها از برنامه اعتبار آزمون استفاده می کنند. به طور معمول رویه به این صورت است که برای یک کورس دانشگاهی متداول، دانشجویان باید 15 هفته در هر کلاس حضور پیدا کنند. گاهی اما الزامی برای انجام این کار نیست. کافی است تنها کتاب یا جزوه درسی را که برای کلاس تهیه کرده اید بخوانید و آزمون بدهید. از هر امتحان بین 3 تا 12 اعتبار به دست می آید. از این طریق می توان چندین واحد در ترم دریافت کرد و برای امتحانات هزینه کمتری داد. در صورتی که سیستم آموزشی دانشگاه به شما این امکان را می دهد، کتاب های درسی استفاده شده بخرید و یا اجاره کنید. از طریق سایت های  bookrenter.com یا campusbookrenters.com می توانید به این قبیل کتاب ها دست پیدا کنید.

 

 

 • برای شست و شوی البسه در خوابگاه ها پیشنهاد می شود حتی‌ اگر قبلاً لباس هایتان را برای شست و شو به خشک شویی نبرده اید، آن را امتحان کنید. سیستم شست و شوی البسه در اکثر خوابگاه های دانشجویی هم تعریف شده و قابل استفاده است. برخی برنامه ها هم هستند که از طریق آن ها می توان برای شست و شوی لباس ها اقدام کرد. توصیه می شود پیش از سپردن البسه به لاندری برای شست و شو،‌ آن ها را مرتب کنید تا مانع رنگ دادن لباس ها در هم شود.

 

 

 • مراقب عادات خوردن و خواب خود مراقب باشید. به خاطر داشته باشید که خواب مهم است ، تغذیه مهم است و هنگامی که شما نیاز به استراحت و چرت زدن و یا دویدن دارید باید این کارها را انجام دهید. برای اینکه موفق شوید باید به خودتان و بدنتان توجه داشته باشید و از آن مراقبت کنید.

 

 

 • برخی دانشگاه ها، منوهایی برای دانشجویانی با رژیم های غذایی خاص مثل وگان و بدون گلوتن دارند. اگر تحت رژیم های پیچیده و یا پرهزینه هستید،‌ از گزینه های تغذیه سالم سالن های غذا خوری دانشگاهتان استفاده کنید تا در هزینه ها صرفه جویی کرده باشید. منوها و اطلاعات تغذیه ای غذاهایی که در سالن های غذاخوری ارائه می شود قابل دسترسی است؛‌ اگر تصمیم دارید خودتان یا هم اتاقی هایتان آشپزی کنید، قطعا به یک مایکروویو خیلی نیاز پیدا خواهید کرد!

 

 • اگر وقت و انرژی زیادی صرف مطالعه می کنید، باید به طور مناسب غذا بخورید ، از خود مراقبت کنید. برای رسیدن به آمادگی جسمانی،‌ سالن های ورزشی رایگان و مراکز تفریحی دانشگاهی گزینه موجود است. باشگاه های ورزشی علاوه بر این که برای دانشجویان فرصت مغتنم استراحت هستند، امکان ملاقات با افراد تازه را هم فراهم می کنند.

 

 • اگر حالتان خوش نیست و یا احساس خوبی ندارید ، از مراجعه به مشاوره یا مرکز بهداشت دانشگاه خود شرمنده نباشید. مشاوره های پزشکی و یا روانشناسی اکثرا برای همه دانشجویان رایگان است و این یک مزیت عالی دانشجویی است.

 

 

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید