لوگو صبا ویزا

آزمون تافل

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه آزمون تافل به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید. مشاوره رایگان فرم ارزیابی تحصیلی

آیا می‌دانید آزمون تافل iBT چیست؟ آزمون تافل برای مهاجرت یکی از معیارهای مهم محسوب می‌شود. پس باید در مورد این آزمون اطلاعاتی مفید کسب کنید. اگر قصد مهاجرت دارید در این مقاله از موسسه مهاجرتی صبا ویزاپلن همراه ما باشید تا در مورد این آزمون بین‌المللی بیشتر بدانید.

 

آزمون تافل؛ یک امتحان بین‌المللی زبان انگلیسی

این آزمون یک امتحان بین‌المللی است که توانایی افرادی را که انگلیسی زبان نیستند برای استفاده و درک زبان انگلیسی در سطح دانشگاهی مورد سنجش و بررسی قرار می‌دهد. این آزمون از سال 1965 توسط یک سازمان غیرانتفاعی و خصوصی برگزار شد. در ابتدا فقط 30 دانشگاه و موسسه این آزمون را تایید و حمایت کردند. اما امروزه اکثر دانشگاه‌ها برای پذیرش، قبولی در این آزمون را جزو الزامات خود قرار داده‌اند.

بر طبق آمارهای داده شده از سال 1965 تاکنون در حدود 35 میلیون نفر در این آزمون شرکت کرده‌اند. این آزمون با تغییر تکنولوژی و آموزش به طور کلی تکامل یافته است. در ابتدا این آزمون به صورت کاغذی برگزار می‌شد. اما با گذشت زمان و توسعه تکنولوژی در سال 1998 به صورت کامپیوتری و سپس در سال 2005 به یک آزمون مبتنی بر اینترنت تغییر شکل داد.

اگر شما قصد دارید برای تحصیل به یک کشور خارجی مهاجرت کنید و یا در یک دانشگاه انگلیسی زبان ادامه تحصیل بدهید و یا حتی در یک دوره کوتاه ‌مدتی که به زبان انگلیسی برگزار می‌شود، شرکت کنید باید مدرک تافل خود را به عنوان یکی از مدارک الزامی ارائه بدهید.

آزمون تافل برای مهاجرت به این منظور الزامی است و شما نشان می‌دهید در زبان انگلیسی مهارت‌های کافی برای زندگی در یک کشور انگلیسی زبان یا شرکت در یک دوره آموزشی خاص را دارید.

چرا باید در آزمون تافل برای مهاجرت شرکت کنید؟

در این آزمون مهارت‌های زبان شما به صورت کاملا برابر داوری می‌شود و در صورت قبولی برتری شما را نسبت به سایرین نشان خواهد داد. امتیازدهی این آزمون کاملا بی‌طرفانه است.

نمرات آزمون تافل برای بیش از 11500 دانشگاه و موسسه آموزشی مورد تایید است. بیش از 160 کشور دنیا مانند استرالیا، کانادا، نیوزیلند، ایالات متحده، ایرلند و سراسر اروپا و آسیا این آزمون را معتبر می‌دانند. شما می‌توانید با استفاده از سایت TOEFL IBT دانشگاه‌هایی را که این آزمون را مورد تایید قرار می‌دهند، پیدا کنید.

برای سنجش سطح زبان انگلیسی آزمون‌های مختلفی برگزار می‌شود، اما مهم‌ترین آن‌ها همین آزمون تافل است. مثلا در ایالات متحده برای پذیرش در دانشگاه اگر دو فرد شرایط کاملا یکسانی داشته باشند، فردی قبول می‌شود که مدرک تافل داشته باشد.

 

ساختار آزمون تافل iBT چگونه است؟

این آزمون در یک مرکز مشخص به صورت آنلاین با یک رایانه ایمن و یا در خانه به صورت آنلاین برگزار می‌شود. در این آزمون به شما حدودا 3 ساعت زمان داده می‌شود و هر چهار مهارت خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن مورد سنجش قرار می‌گیرد. ترکیب آزمون به شرح زیر است:

خواندن

54 تا 72 دقیقه زمان دارد و از شما خواسته می‌شود بخش‌های مختلف را بخوانید و به سوالات پاسخ دهید.

گوش دادن

41 تا 57 دقیقه زمان دارد و از شما خواسته می‌شود به سخنرانی‌ها و مکالمات گوش دهید و به سوالات پاسخ دهید. در این بخش از شما خواسته می‌شود به صحبت افراد هم به صورت مونولوگ (یک نفر به تنهایی صحبت می‌کند) و هم دیالوگ (دو یا چند نفر در حال صحبت کردن) گوش دهید و به سوالات پاسخ دهید.

10 دقیقه استراحت

صحبت کردن

17 دقیقه زمان می‌برد و از شما خواسته می‌شود تا درباره موضوعات مختلف صحبت کنید و در مورد مطالبی که گفته می‌شود، ایده‌های خود را بیان نمایید.

نوشتن

50 دقیقه زمان می‌برد و از شما خواسته می‌شود یک متن کوتاه را بخوانید یا به آن گوش دهید، سپس نظرات خود را درباره آن موضوع به صورت کتبی ارائه دهید.

 

نمره آزمون تافل iBT چگونه است؟

آزمون تافل به طور کلی 120 نمره دارد که هر یک از بخش‌هایی که در بالا ذکر شد دارای 30 امتیاز یا نمره است. بعد از برگزاری آزمون شما این امکان را دارید که ریز نمرات خود در بخش‌های مختلف را مشاهده نمایید.

معمولا به فاصله 6 روز بعد از آزمون نمرات اعلام می‌شود. این نمرات تا 3 سال اعتبار خواهد داشت.

اگر بعد از شرکت در آزمون تافل برای مهاجرت نمره مورد نظرتان را کسب نکردید به هر تعداد دفعاتی که بخواهید می‌توانید در این آزمون شرکت کنید و هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. تنها مودی که وجود دارد این است که بین هر آزمون شما باید 3 روز فاصله داشته باشد.

همچنین هنگام ثبت‌نام شما می‌توانید 4 موسسه آموزشی را انتخاب کنید تا به صورت خودکار نمرات آزمون شما به این 4 موسسه ارسال شود. این گزینه برای کسانی بسیار مفید است که زمان آزمونشان نزدیک به زمان مهلت درخواست دانشگاه است. این امکان به تسریع روند کار کمک می‌کند.

قسمت‌های خواندن و گوش دادن به صورت کامپیوتری تصحیح می‌شود، زیرا یک جواب صحیح مشخص دارد. اما بخش‌های گفتاری و نوشتاری توسط ارزیاب‌های انسانی بررسی می‌شوند.

آزمون تافل1

 

برای شرکت در آزمون تافل برای مهاجرت به کجا باید مراجعه کرد؟

آزمون تافل به سه شکل مختلف با محتوای و امتیاز یکسان برگزار می‌شود.

آزمون سنتی تافل

مورد اول آزمون سنتی تافل است که از طریق یک رایانه در یک مرکز آزمون برگزار می‌شود. در سراسر جهان بیش از 3000 مرکز آزمون تافل وجود دارد که شما به راحتی می‌توانید از طریق سایت تافل نزدیک‌ترین مرکز آزمون به محل زندگی خود را بیابید و برای شرکت در آزمون به آنجا مراجعه نمایید.

روش بعدی برای برگزاری آزمون TOEFL iBT Home Edition است که شما می‌توانید از خانه و از طریق رایانه شخصی خود در آن شرکت کنید. این مدل آزمون در 4 روز هفته شبانه روز در دسترس است. این روش بعد از همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان شکل گرفت. افرادی که قصد دارند به این روش در آزمون تافل برای مهاجرت شرکت کنند باید تجهیزات مناسب برای شرکت در آزمون را داشته باشند و باید محیطی را ایجاد کنند که بتوان آن‌ها را تحت نظر داشت.

TOEFL iBT Paper Edition

گزینه بعدی TOEFL iBT Paper Edition است که فقط در برخی از کشورها در دسترس است. در این روش شما آزمون خواندن، نوشتن و گوش دادن را در یک مرکز آزمون انجام می‌دهید اما مرحله صحبت کردن ظرف 3 روز از جلسه مرکز آزمون روی رایانه در خانه گرفته می‌شود.

شما می‌توانید هنگام ثبت‌نام در آزمون هر کدام از گزینه‌های بالا که راحت‌تر هستید را انتخاب نمایید.

برای ثبت‌نام در آزمون تافل برای مهاجرت باید حداقل از 5 یا 6 ماه قبل از برگزاری آزمون اقدام نمایید. البته برای کسانی که دیرتر اقدام به ثبت‌نام می‌کنند نیز شرایطی در نظر گرفته شده که باید هزینه بیشتری پرداخت نمایند.

 

هزینه آزمون تافل iBT چقدر است؟

هزینه آزمون کاملا به محلی بستگی دارد که شما از آنجا اقدام به شرکت می‌کنید. اما معمولا بین 180 تا 325 دلار آمریکا متغیر است. توجه داشته باشید که این هزینه شامل هزینه ثبت‌نام، هزینه ارائه گزارش امتیاز به شما و ارسال 4 گزارش امتیاز به موسساتی است که انتخاب می‌کنید. اگر شما بعد از ثبت‌نام احساس کردید که شرایط شرکت در آزمون را ندارید و به هر دلیلی از شرکت در آزمون پشیمان شدید با پرداخت مبلغی می‌توانید ثبت‌نام خود را لغو کنید.

 

مزایای شرکت در آزمون تافل

اکثر دانشگاه‌های معتبر دنیا آزمون تافل را مورد تایید قرار می‌دهند

حدود 10000 دانشگاه در 130 کشور جهان از جمله کانادا، انگلستان و استرالیا تافل را می‌پذیرند. این مورد به این معنا است که شما با داشتن مدرک تافل در هر دانشگاهی که دوست دارید، تحصیل کنید. همچنین اگر شما قصد جابه‌جایی دانشگاه خود را دارید با داشتن مدرک تافل این کار را به مراتب آسان‌تر انجام خواهید داد.

شرکت در ازمون تافل برای مهاجرت بسیار آسان است

شما در هر نقطه‌ای از دنیا زندگی می‌کنید به راحتی می‌توانید در این آزمون شرکت کنید. فقط کافی است به سایت تافل مراجعه کرده و نزدیک‌ترین مرکز برگزاری آزمون به محل زندگی خود را بیابید. همچنین این آزمون در روزهای مختلف در طی سال برگزار می‌شود و از نظر برنامه‌ریزی زمانی نیز محدودیتی برای شما وجود ندارد. هر سال 50 تاریخ آزمون تافل iBT وجود دارد.

مطالب آموزشی رایگان زیادی وجود دارد

این آزمون در سراسر جهان بسیار محبوب است و سالانه افراد بسیار زیادی در این آزمون شرکت می‌کنند. با یک جستجوی ساده در گوگل شما می‌توانید به راحتی به تعداد زیادی تمرین، کتاب، ویدئو و دوره‌های آنلاین، از جمله موارد ارائه شده توسط ETS که تافل را اجرا می‌کند، دسترسی داشته باشید.

آزمون دارای مقیاس دقیق ارزیابی است

معیارها و استانداردها برای قبولی در آزمون بسیار حساس و دقیق است. بخش‌هایی که توسط نیروی انسانی مورد بررسی قرار می‌گیرد معمولا ترکیبی از نظرات چندین کارشناس است و یک نفر مهارت شما را ارزیابی نمی‌کند. بخشی از این آزمون به صورت تستی برگزار می‌شود و تا حدی شانس افراد را برای قبولی افزایش می‌دهد. همین آزمون‌های تستی و تشریحی در کنار هم باعث شده است که تافل هم از سوی دانشجویان و هم از سوی دانشگاه‌ها یک آزمون متعادل در نظر گرفته شود.

 

چگونه برای آزمون تافل برای مهاجرت آماده شویم؟

آشنایی با ساختار آزمون

اگر می خواهید در این آزمون موفق شوید اولین گام آشنایی با ساختار آزمون است. برای به دست آوردن اطلاعات کافی و معتبر بهترین روش این است که به وب سایت رسمی تافل مراجعه کنید. بعد از اینکه با ساختار آزمون آشنا شدید بهتر است قبل از شرکت در آزمون نمونه‌های آزمون‌های قبلی را مشاهده و به صورت آزمایشی در آن‌ها شرکت کنید. سوالات را با دقت بخوانید و سعی کنید به آن‌ها پاسخ دهید و سپس پاسخ‌ها را بررسی کنید.

هدف خود از شرکت در آزمون را مشخص کنید.

دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی بسیار زیادی در سراسر جهان این آزمون را تایید می‌کنند. برای اینکه بتوانید نمره و امتیاز لازم در این آزمون را به دست آورید، بهتر است در ابتدا هدف خود از شرکت در آزمون را مشخص نمایید. هنگامی که هدف خود را مشخص کردید بهتر می‌توانید مطالعه کنید. به عنوان مثال اگر هدف شما به دست آوردن شغل خاصی است که در آن باید تلفن زیاد صحبت کنید، باید بدانید که بخش‌های گفتاری و شنیداری اهمیت بیشتری دارند و شما باید نمره بهتری در آن‌ها به دست آورید.

حداقل امتیاز مورد نظر را در ذهن داشته باشید

بعد از اینکه هدف خود از شرکت در آزمون را مشخص کردید باید بدانید که برای رسیدن به آن هدف حداقل امتیاز مورد نظر چقدر است. حالا باید این حداقل امتیاز را روی یک تکه کاغذ بنویسید و روی دیواری که هر روز جلو چشمتان است بچسبانید تا با دیدن آن به صورت روزانه انگیزه لازم برای مطالعه بیشتر را به دست آورید.

ایجاد فضای مطالعه ایده‌آل

داشتن یک مکان مناسب برای مطالعه از جمله موارد اساسی برای به دست آوردن نمره و امتیاز مورد نظر است. برای ایجاد فضای مناسب برای مطالعه نکات زیر را رعایت نمایید:

شما باید مکانی را که در آن احساس راحتی می‌کنید بیابید. حال هیچ تفاوتی ندارد که این مکان اتاق شما، کتابخانه، کافه، دفتر کار، اتاق نشیمن یا هر جای دیگری باشد.

هنگام انتخاب فضای مناسب باید مکانی را انتخاب کنید که به دور از هرگونه حواس‌پرتی باشد. همچنین به اطرافیان خود اطلاع دهید که زمانی که شما مشغول مطالعه هستید به هیچ عنوان مزاحمتی برایتان ایجاد نکنند.

مکان مطالعه خود را تمیز و مرتب نگه دارید. میز مطالعه خود تمیز کنید. هرچه محیط اطراف شما تمیزتر و مرتب‌تر باشد تمرکز شما برای مطالعه بالاتر خواهد رفت.

زمان مطالعه و استراحت خود را مشخص کنید. به ازای هر ساعت مطالعه زمانی را برای استراحت خود در نظر بگیرید.

شما باید به غذای خود توجه کافی داشته باشید. خوردن غذای سالم تمرکزتان را بهبود می‌بخشد. هنگام مطالعه یک بطری آب نزدیک خود نگه دارید تا به اندازه کافی آب بنوشید. ورزش کردن و انجام تمرینات مدیتیشن نیز به داشتن ذهنی آرام و تمرکز بهتر کمک می‌کند.

کمک گرفتن از یک مشاور و راهنما

برای اینکه شانس موفقیت خود در آزمون تافل برای مهاجرت را افزایش دهید، بهتر از یک راهنما یا مشاور متخصص در این زمینه کمک بگیرید. اگر شما امکان صحبت با یک مشاور را ندارید، اصلا جای نگرانی نیست. ما در موسسه مهاجرتی صبا ویزاپلن سعی کردیم نکات و راهنمایی‌هایی که ممکن است به شما کمک نماید را بیان کنیم.

آزمون تافل

 

نکاتی برای موفقیت در بخش‌های مختلف آزمون

برای اینکه بتوانید در بخش‌های مختلف آزمون موفق شوید، بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید.

بخش خواندن

بهتر است زیر نکات اصلی خط بکشید یا نکات مهم را در تکه‌ای کاغذ برای خود بنویسید. در این بخش معمولا از متون غیر تخصصی استفاده می‌شود. این به آن معنا است که اکثر افراد به راحتی می‌توانند این متون را متوجه شوند. برای اینکه بتوانید این بخش را با موفقیت بگذرانید، بهتر است روزی 30 دقیقه مطالعه داشته باشید. برای تمرین این بخش لازم نیست به سراغ متون تخصصی و سخت بروید. شما می‌توانید به راحتی با مطالعه روزانه اخبار، داستان‌های کوتاه و شنیدن آهنگ‌های انگلیسی این مهارت خود را تقویت کنید. شما بعد از مطالعه چند خط بهتر است کمی مکث کنید و چند سوال از خود بپرسید و یا در پایان مطالعه کل متن سعی کنید خلاصه‌ای از کل متن که نکات اصلی و کلیدی در آن ذکر شده است را تهیه نمایید.

یکی دیگر از نکاتی که باعث موفقیت شما در این بخش می‌شود، گسترش دایره لغات است.

گوش دادن

هنگامی که این بخش شروع شد، بهتر است نکات اصلی و برخی از جزییات را یادداشت کنید تا فراموششان نکنید. فقط نکته مهم این است که یک سری کلمات کلیدی را بنویسید نه کل جمله.

در این بخش شما باید نکات اصلی گفت‌و‌گو را مشخص و به آن‌ها دقت کنید. به عنوان مثال در ابتدا باید تمام تمرکزتان بر این موضوع باشد که هدف گوینده چیست؟ همچنین لحن گوینده نیز بسیار مهم است و می‌تواند در مشخص کردن هدف گفت‌و‌گو بسیار تاثیرگذار باشد.

نوشتن

قبل از اینکه این بخش را شروع کنید، بهتر است درباره موضوعی که عنوان شده است خوب فکر کنید و سپس ایده‌های خود را بنویسید. بهتر است برای متن خود مقدمه، نکات اصلی و نتیجه‌گیری را مجزا کنید تا نوشته‌تان انسجام بهتری داشته باشد.

از آنجا که شما برای این بخش زمان محدودی دارید بهتر است قبل از شرکت در آزمون اصلی نوشتن زمان‌بندی ‌شده را تمرین کنید. در آزمون اصلی شما 50 دقیقه زمان دارید تا دو متن بنویسید. برای اینکه بتوانید در این بخش موفق شوید باید گرامر خود را تقویت کنید. افعال بی قاعده را مرور و  زمان‌های مختلف فعل‌ها را تمرین کنید.

سعی کنید هر روز موضوعی را برای خود مشخص و یک متن درباره آن موضوع بنویسید. فرقی نمی‌کند که نوشته شما در قالب ژورنال، ایمیل، لیست خرید، لیست کارها، نامه‌ها و حتی پست‌های فیس‌بوک به زبان انگلیسی باشد. مهم این است که شما روزانه متنی را بنویسید. سپس سعی کنید متن خود را از نظر اشتباهات املایی و دستوری بررسی کنید. همچنین علائم نگارشی در آزمون تافل بسیار اهمیت دارد. بنابراین هرگز از آن‌ها غافل نشوید.

صحبت کردن

برای موفقیت در این بخش توجه داشته باشید که فقط به سوال مطرح شده جواب دهید و حاشیه نروید. برای تمرین این بخش شما باید سعی کنید روزانه یک تایم مشخصی را فقط به زبان انگلیسی صحبت کنید. برای تمرین این بخش حتما لازم نیست یک گفت‌و‌گو واقعی و با یک شخص حقیقی داشته باشید. شما می‌توانید این کار را با حیوانات خانگی خود انجام دهید.

اگر در تلفظ کلمات یا جملات خاصی مشکل دارید، بهتر است با تکرار آن کلمات رو‌به‌رو آینه این مشکل خود را برطرف نمایید. برای اینکه مطمئن شوید کلمات را به درستی تلفظ می‌کنید، بهتر است از دیکشنری‌های آنلاینی که کلمه را با صدای بلند بیان می‌کنند، استفاده نمایید.

یکی دیگر از روش‌های موثر برای تمرین بخش صحبت کردن این است که هنگام صحبت کردن صدای خود را ضبط کنید و سپس به آن گوش دهید. این کار باعث می‌شود شما با شنیدن صدای خود تمام ایرادات کار خود را متوجه شوید و درصدد برطرف کردن آن‌ها باشید.

سوالات متداول برای آزمون تافل

بهترین نمره و امتیاز در آزمون تافل چیست؟
به طور کلی بهترین نمره و امتیاز کامل‌ترین آن است. اما شرایط و الزامات هر دانشگاه و موسسه آموزشی برای نمره تافل کاملا متفاوت است. بنابراین شما باید شرایط دانشگاه مورد نظر خود را کاملا بررسی کنید تا بتوانید نمره‌ای که آن موسسه مد نظر دارد را در آزمون به دست آورید. اما حداقل نمره برای پذیرش در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی 100 است.
آیا مدرک تافل برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند اجباری است؟
خیر. اگر شما به قصد کار نیز به یک کشور خارجی مهاجرت می‌کنید نیز باید تافل داشته باشید. گاهی اوقات داشتن مدرک تافل یکی از شرایط گرفتن ویزا برای برخی از کشورها است. بنابراین اگر شما قصد مهاجرت به یک کشور دیگر با هر قصد و نیتی را دارید باید شرکت در این آزمون را یکی از الزامات برای خود در نظر بگیرید.

 

سخن پایانی

امروزه دانشجویان و دانش‌آموزان بسیاری خواهان تحصیل در خارج از کشور هستند. یکی از مهم‌ترین الزاماتی که برای تحصیل در یک کشور خارجی وجود دارد داشتن مدرک زبان انگلیسی تافل است. بنابراین افراد بسیاری مشتاق هستند در آزمون تافل شرکت و نمره خوبی را کسب کنند. هر چه شما بتوانید نمره و امتیاز بالاتری را در این آزمون به دست آورید، یک قدم به تحصیل در دانشگاه مورد نظرتان نزدیک‌تر می‌شوید. از اینکه در این مقاله همراه ما بودید از شما ممنونیم. امیدواریم ارائه این اطلاعات برایتان مفید بوده باشد و بتوانید در این آزمون موفق شوید. اگر قصد مهاجرت و تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها را دارید حتما سایر مقالات ما را در قسمت بلاگ وبسایت موسسه مهاجرتی صبا ویزا مطالعه کنید. ما همواره تلاش می‌کنیم اطلاعاتی مفید و بروز را در اختیار شما قرار دهیم.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 1 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید