لوگو صبا ویزا

اقامت کارآفرینی ترکیه

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اقامت کارآفرینی ترکیه و جزئیات آن را به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان

مسئولان ترکیه در سال های اخیر بسیاری از محدودیت ها را در رابطه با توسعه سرمایه گذاری های خارجی در این کشور از بین برده و یک محیط تجاری دوستانه را ارائه کرده اند. نظام اقتصادی ترکیه بین سرمایه گذاران خارجی تبعیض قائل نمی شود و با همه آنها به صورت برابر رفتار می کند. بنابراین ترکیه به خانه ای برای بیش از 33000 شرکت که توسط شهروندان خارجی برپایی یافته تبدیل شده است.

آنها همچنین می توانند از انگیزه هایی مانند مالیات بر درآمد 20 درصدی (به جای 33 درصد) بهره ببرند. در برابر این تسهیلات، دولت ترکیه انتظار دارد که سرمایه گذاران، اطلاعات آماری عملکرد خود را در اختیار دولت قرار دهند. این اطلاعات تنها برای تهیه برنامه های کلان اقتصادی استفاده شده و به مصرف دیگری نخواهد رسید بنابراین این کشور دارای شرایط مناسبی برای اخذ ویزای کارآفرینی ترکیه است.

 

مهم ترین اطلاعات درخواست شده عبارتند از:
 1. وضعیت سرمایه و عملکرد
 2. وضعیت حساب ها و تراز پرداخت ها
 3. وضعیت انتقال حساب ها و نقدینگی میان شرکای داخلی و خارجی.

حال پس از این توضیحات شاید بتوان تصمیمی دقیق تر برای سرمایه گذاری در این کشور گرفت. ثبت شرکت در این کشور بیشتر از ۲ الی ۳ روز کاری زمان نخواهد برد، البته زمان گفته شده برای شرکت های مسئولیت محدود است، این زمان برای شرکت های سهامی عام متفاوت است و منوط به تصویب وزارت صنعت و تجارت ترکیه است.

با ثبت شرکت در ترکیه و فعال نشان دادن شرکت در ۵ سال در کنار استخدام کادر ترک دران و واریز بیمه و مالیات آن می‌توانید شهروندی و درنهایت پس از ۸ سال اقامت دائم کشور ترکیه را اخذ نمایید. در نظر داشته باشید فعال بودن شرکت در مدت ۵ سال برای تمدید اقامت کاری و اخذ شهروندی الزامی می‌باشد. اخیراً دولت ترکیه سعی در جذب سرمایه با ارائه امتیازات به سرمایه‌گذار دارد ازجمله ارائه تورکواز کارت یا همان گرین کارت ترکیه ۵ ساله به سرمایه‌گذار و خانواده ایشان. 

در روش دوم شما با ثبت شرکت در ترکیه میتوانید در خواست اجازه کار کنید، ابتدا اجازه کار یکساله سپس ۲ ساله و بعد از ان اجازه کار ۳ ساله ترکیه را میتوانید دریافت کنید. در صورتی که ۵ سال متوالی موفق به دریافت اجازه کار شدید و در طول ۵ سال کمتر از ۶ ماه در خارج از ترکیه بوده اید، میتوانید درخواست ملیت ترک (پاسپورت ترکیه) و یا اجازه کار مستقل (مادام العمر) نمایید.

در اینجا چند سؤال مهم مطرح می‌شود

حداقل میزان سرمایه‌گذاری جهت اخذ اقامت چه مبلغی می‌باشد؟
در سال‌های مختلف بسته به شرایط مأموران اداره مهاجرت کشور ترکیه تصمیمات متفاوتی در مورد متقاضیان از طریق سرمایه‌گذاری اخذ نموده‌اند. قاعدتاً مبالغی بالاتر سودهای تضمین‌شده بیشتری برای متقاضی در پی خواهد داشت؛ یعنی یک تیر و دونشان، اخذ اقامت در کنار درآمدزایی!
حداقل چند نفر نیروی کار ترک در این شرکت باید مشغول به کار باشند؟
در هنگام راه‌اندازی هر کسب‌وکار جهت اخذ اقامت می‌بایست ده درصد از سهام به نام فردی ترکیه‌ای باشد. به عبارتی در این سرمایه‌گذاری شما با یک ترک شریک خواهید شد. البته هدف از این کار راه‌اندازی تابلو مالیاتی می‌باشد که با پرداخت مالیات به‌موقع اقامت به شما تعلق می‌گیرد.
آیا این اقامت فقط به خود سرمایه‌گذار تعلق می‌گیرد یا افراد خانواده نیز شامل این اقامت خواهند شد؟ چند نفر؟
اگر شخصی اقدام به سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه نماید تمام اعضای خانواده وی (همسر و فرزندان) نیز شامل فرایند اقامت خواهند شد.
آیا حضور مستمر سرمایه‌گذار در طی این چند سال در کشور ترکیه الزامی است؟
خیر، نیازی به حضور مستمر سرمایه‌گذار نیست. البته در برخی مواقع برای مدیریت برخی امور نیاز به حضور شخص می‌باشد که در این‌گونه موارد هم نماینده یا وکیل قانونی وی نیز می‌توانند حضور پیدا کنند.
چه کسب‌وکارهایی را در این زمینه می‌توان راه‌اندازی نمود؟
نوع کسب‌وکار و شرکت بسته به مهارت‌های قبلی فرد و مبلغ سرمایه اولیه متفاوت است. شغل‌هایی مانند رستوران، مارکت ها و غیره. ۶-آیا به سودبخش بودن این شرکت نیز می‌توان اتکا کرد یا صرفاً یک روش برای اخذ اقامت به شمار می‌رود؟ بله با سرمایه‌گذاری مناسب و با تحلیل می‌توان درامدهای خوبی نیز داشت.
برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. سلام ممنون از مطالب خوبتون. ما در ایران یک شرکت طراحی گرافیک داریم مدتی هست که تصمیم گرفتیم یک نمایندگی هم در ترکیه داشته باشیم.
  آیا تفاوتی در شهرهای ترکیه برای ثبت شرکت و استودیو خلاق طراحی گرافیک ما وجود داره؟ به عنوان مثال امتیاز ثبت شرکت در استانبول یا آنکارا بیشتر هست یا که تفاوتی در این زمینه وجود نداره؟

  • صباپلن
   19 خرداد 1400
   پاسخ

   سلام وقتتون بخیر باشه
   نه هیچ تفاوتی نمیکند، منتهی استانبول بهترین انتخاب برای شما از نظر تعداد مشتری است.

برای مشاوره رایگان کلیک کنید