لوگو صبا ویزا

اقامت کاری ترکیه

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اقامت کاری ترکیه و جزئیات آن به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.


مشاوره رایگان

کار در ترکیه

کشور ترکیه را به دلیل همسایگی با ایران، نزدیکی فرهنگ و دین رسمی این دو کشور، حضور ایرانیان به تعداد چشمگیری در این کشور ، هزینه های پایین زندگی و همچنین به گمان اینکه در آینده ای نزدیک این کشور عضوی از اتحادیه اروپا خواهد بود، گزینه مناسبی جهت مهاجرت کاری و اقامت بسیاری از افراد جویای کار به شمار میرود. کشور ترکیه به عنوان پلی بین اروپاو آسیا در کسب و کار شناخته شده است.

ترکیه تا چندی پیش به عنوان یکی از سریعترین اقتصاد های در حال رشد جهان میشد که البته هنوز هم ترکیه جز 20 اقتصاد بزرگ جهان محسوب میشود. طبیعتا فردی که در حال مهاجرت کاری است در مرحله اول پیدا کردن کار را در اولیت خود دارد و به سوالات بسیاری می اندیشد. برای رفع این قبیل سوالات میتوانید از مشاوره های کاشناسان مجرب صبا ویزا استفاده نمایید.

فهرست عناوین

مهاجرت کاری و شرایط اخذ ویزای کار در ترکیه

افراد علاقه مند میتوانند از طریق دریافت ویزای کاری موفق به اخذ اقامت و پس از مدتی اخذ تابعیت شوند.

وضعیت و شرایط کار در ترکیه

میزان جذب نیروی کار در ترکیه حتی از کشورهایی چون انگلستان، کانادا، فرانسه نیز بیشتر است. جهت دریافت اجازه اقامت در ترکیه شما نیازمند به اجازه کار در کشور تریکه می باشید. جهت اخذ اقامت دائم کشور ترکیه، نیازمند یافتن کار می باشید. دو راه برای دریافت کار در کشور ترکیه وجود دارد در روش اول اقدام از طریق یک کارفرما که شما را در وزارت کار و امور اجتماعی  این کشور تایید کند یا اقدام مستقیم از طریق سفارت یا کنسولگری کشور ترکیه می باشد که این پروسه معمولا 30 روز زمان میبرد.

در صورت اجازه برای کار در ترکیه بر طبق قوانین کشور ترکیه، شما با کارفرمای مشخص برای یک حرفه خاص در ماکن معینی مشغول به کار می شوید. بعد از گذشت یک سال در صورت توافق طرفین این اجازه کار قابل تمدید تا سه سال دیگر می‌باشد.

جهت تمدید ویزای کارکاردر کشور ترکیه، بایستی حداقل 15 روز قبل از اتمام اقدام نماید. شایان ذکر است که اگر شما بواسطه اقامت تحصیلی در کشور ترکیه حضور دارید اجازه درخواست جهت ویزای کار این کشور را نخواهید داشت.

اقامت کاری ترکیه

راه های پیدا کردن کار در ترکیه

معمولاً افراد برای پیدا کردن کارهای موردنظر خود، به سایت های کاریابی و اداره کار ترکیه سر می زنند و لیست کارهای موجود را بررسی می کنند. در این لیست ها مشاغل موجود برای اتباع خارجیو دانشجویان مجاز به کار های پاره وقت یا نیمه وقت به چشم میخورد. این سایت ها به طور مداوم به روز رسانی میشود و به عبارتی اغلب مشاغل را میتوان از طریق جستجوی آنلاین پیدا نمود.

معرفی چند سایت کاریابی در ترکیه

آدرس سایت برخی از شرکت های کاریابی به شرح ذیل است:

kariyer.com

eleman.net

cvyolla.com

sahebindan.com

lescard.com

شرایط عمومی کار در ترکیه:

ترک ها معمولاً بیش از همتایان اروپایی خود یعنی 45 ساعت در هفته کار می کنند. روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 8:30 تا 17 مشغول به کار می باشند. کارمندان معمولا 14 روز قادر به رفتن به تعطیلات با حقوق می باشند و این میزان نسبت به ساعت های کاری فرد افزایش می یابد ، به این دلیل افراد خارجی بسیاری تمایل به کار در کشور ترکیه را دارند. افراد جهت یافتن کار نظری به سایت کاریابی و اداره کار تریکه میاندازند و لیست کارهای موجود را بررسی میکنند.

برای باز کردن حساب بانکی در این کشور شما نیاز به یک شماره مالیاتی دارید و برای دریافت این شماره مالیاتی بایستی پاسپورت، اجازه کار (اجازه کار تمام وقت و نیمه وقت) و اجازه اقامت خود را نشان دهید. در غیر اینصورت به شما اجازه ی باز کردن حساب یورویی یا ارزی را نمیدهند.

شرایط دریافت اجازه کار در ترکیه چیست؟

در میان مشاغل متعدد معمولا برای مهاجران کار در تریکه با جای خواب در اولویت قرار دارد.

دو راه برای دریافت اجازه کار در کسور تریکه وجود دارد:

 1. اخذ اجازه کار ترکیه به‌عنوان کارمند
 2. اخذ اجازه کار ترکیه به‌عنوان کارفرما

اخذ اجازه کار در ترکیه به عنوان کارمند:

در روش اول اقدام از طریق یک کارفرما که شمارا در وزارت کار و امور اجتماعی این کشور تائید کند یا اقدام مستقیم از طریق سفارت یا کنسولگری کشور ترکیه میباشد که این پروسه معمولا 30 روز زمان میبرد.در صورت اجازه برای کار در ترکیه بر طبق قوانین کشور ترکیه شما با کارفرمای مشخص برای یک حرفه خاص در مکان معینی مشغول به کار می شوید. بعد از گذشت یک سال در صورت توافق طرفین این اجازه کار قابل تمدید تا سه سال دیگر می باشد. فرد جهت تمدید اجازه کار در کشور ترکیه بایستی حداقل ۶۰ روز قبل از اتمام مجوز خویش جهت تمدید مجدد آن اقدام نماید.

توجه فرمایید، تخصص و درامد زایی شما برای شرکت ترکیه‌ای باید در حدی باشد که شرکت اقدام به دریافت اجازه کار برای شما نماید. بر اساس قوانین وزارت کار هر شرکتی در ازای استخدام هر کارمند خارجی باید بیمه 5 کارمند ترک را بپردازد که در حدود ماهی 2 هزار لیر تریکه جدا از حقوق شما برای شرکت هزینه دارد.

اخذ اجازه کار در ترکیه به عنوان کارفرما (ثبت شرکت در ترکیه):

در روش دوم شما با ثبت شرکت در ترکیه می‌توانید درخواست اجازه کار کنید. ابتدا اجازه کار یک‌ساله سپس ۲ ساله وبعد از آن اجازه کار ۳ ساله ترکیه را میتوایند دریافت کنید

توجه فرمایید بعد از پایان هر دوره، کارت اجازه کار شما ،اسناد و مدارک و بیلان کاری شما در وزارت کار بررسی می‌شود بنابراین:

 1. شرکت شما باید فعال باشد
 2. سود شرکت در سال اول و دوم زیاد اولویت ندارد ولی در سالهای سوم، چهارم و پنجم مورد توجه قرار می‌گیرد.
 3. برای دریافت و تمدید اجازه کار ترکیه باید بیمه ۵ شهروند ترک را بپردازید (حداقل ۶ ماه قبل از اتمام تاریخ کارت اجازه کار شما).
 4. برای تمدید کارت ۶۰ روز قبل از اتمام تاریخ، مدارک لازمه را ارسال نمایید.

شرایط گرفتن اجازه کار برای رشته های پزشکی ، دندان پزشکی ، دارو سازی و سایر رشته های شاخه پزشکی:

 1. پزشکان ودندانپزشکان و داروسازان خارجی تنها در مراکز خصوصی از قبیل بیمارستان‌های خصوصی و کلینیک‌های خصوصی اجازه کار دارند.
 2. افرادی که از رشته‌های فوق فارغ‌التحصیل شده باشند ابتدا باید برای بر ابرسازی ، مدارک فارغ‌التحصیلی خود را به سازمان یوک YÖK ارائه بدهند.
 3. افرادی که متخصص رشته‌های فوق باشند، باید مدارک خود را به وزارت بهداشت ترکیه ارائه بدهند.
 4. از زمان ثبت‌نام حداقل در مدت‌زمان یک سال، باید مدارک زبان انگلیسی در سطح B و همچنین مدرک زبان ترکی تومر را ارائه بدهند.

اقامت کاری ترکیه

مدارک لازم برای ویزای کار در ترکیه:

 1. دفترچه اقامت
 2. ارائه برگه اقامت و پاسپورت
 3. یک قطعه عکس
 4. کد ملی جمهوری ترکیه که از سوی اداره امنیت ترکیه و مخصوص تبعه خارجی میباشد
 5. برگه درخواست کار + پیشنهاد کاری از کارفرما
 6. مدارک تأیید صحت پیشنهاد کاری
 7. برگه درخواست الکترونیکی
 8. مدارک صحت کمپانی که درخواست کار شمارا تأیید نموده‌اند
 9. آدرس ایمیل کارفرما
 10. کد رمز دولتی کارفرمای خود
برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید