لوگو صبا ویزا
تحصیل مهندسی برق در کانادا

تحصیل مهندسی برق در کانادا

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه تحصیل مهندسی برق در کانادا و جزئیات ثبت نام در دانشگاه‌های کانادا به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.


مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

مهندسی برق یکی از رشته‌های پرطرفدار دانشگاهی است که همواره مورد توجه بخش زیادی از دانشجویان قرار می‌گیرد. تحصیل مهندسی برق در کانادا یک راه عالی برای ایجاد یک‌ آینده متفاوت و رویایی است. از همین رو میزان درخواست‌ها برای مهاجرت تحصیلی به کانادا چند برابر شده است که این امر نشان دهنده مزایای تحصیل در کانادا است. از همین رو در این مطلب از صبا ویزا قصد داریم تا به صورت ویژه این رشته و شرایط تحصیل آن در کانادا را بررسی کنیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

مزایای تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا مزایای زیادی برای شما دارد که هر کدام از آن‌ها را باید به‌طور جداگانه مورد بررسی قرار دهید. از آنجایی که رنکینگ دانشگاه های کانادا در جهان همواره جزو بهترین‌ها است، کیفیت آموزش‌های ارائه شده از این طریق بسیار بالا خواهد بود که می‌توان به عنوان یک نکته مثبت به آن نگاه کرد. علاوه بر امکانات آموزشی عالی، شرایط اقامت دانشجویان بین‌المللی نیز بسیار مناسب است و دانشجویان می‌توانند که با آرامش خیال به تحصیلات خود بپردازند و دوره تحصیل خود را پشت سر بگذارند.

در این بین نباید فراموش کرد که رشته مهندسی برق در کانادا بازار کار فوق‌العاده‌ای دارد که در نتیجه دانشجو بعد از اتمام تحصیل خود مشغول به کار می‌شود. از آنجایی که اقتصاد کانادا دارای ثبات بسیار بالایی است، شما این فرصت را خواهید داشت که با فعالیت کاری خود مراحل موفقیت شغلی و اقتصادی را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارید. با توجه به مزایای ویژه‌ای که در این زمینه بیان شد، حتما تلاش کنید که شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا را برای خود ایجاد کنید. مسلما در این صورت قادر خواهید بود که یک آینده رویایی برای خود رقم بزنید.

کارشناسی مهندسی برق در کانادا

مقطع کارشناسی مهندسی برق جزو مواردی است که طرفداران بسیار زیادی به خود اختصاص داده است. تحصیل کارشناسی در کانادا به شکل ۴ ساله تدریس خواهد شد. البته در برخی از دانشگاه‌ها نیز دوره سه ساله وجود دارد. البته توانمندی‌های دانشجو نیز در این مورد بسیار شرط خواهد بود که بر اساس آن مدت زمان تحصیل هم مشخص می‌شود. از آنجایی که کانادا یک کشور انگلیسی- فرانسوی زبان است، حتما باید یک مدرک زبان معتبر داشته باشید. به‌طور مثال کسانی که مدرک آیلتس دارند باید نمره ۶ یا ۶.۵ را برای این مورد اخذ کرده باشند.

ذکر این نکته ضروری است که برخی از دانشگاه‌ها در این مورد سخت‌گیری بیشتری نشان می‌دهند و آیلتس کمتر از ۷ را نمی‌پذیرند. به غیر از موارد گفته شده، باید به این مورد توجه داشت که گپ تحصیلی بلند مدت ممکن است باعث عدم پذیرش فرد شود. در نتیجه باید شرایط سنی و گپ تحصیلی نیز در حالت نرمال قرار داشته باشد تا امکان تحصیلی کارشناسی در کانادا و در رشته مهندسی برق امکانپذیر شود. با توجه به اینکه تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا نیاز به دریافت پذیرش و اخذ ویزا دارد، حتما باید از مدت‌ها قبل برای آن برنامه‌ریزی لازم صورت بگیرد.

کارشناسی ارشد مهندسی برق در کانادا

بسیاری از دانشجویان ایرانی دوره لیسانس خود را در ایران تکمیل کرده و به دنبال تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا هستند. تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا در مقطع فوق لیسانس همانند ایران در ۲ سال انجام می‌شود. البته در برخی از دانشگاه‌ها این زمان کمتر بوده و برخی از اوقات به ۱ سال می‌رسد. خوشبختانه بعد از اتمام تحصیل در این مقطع می‌توانید از شرایط کاری رشته خود در کانادا استفاده کنید. برای اینکه پذیرش شما در دانشگاه‌های کانادا انجام شود، باید مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۶.۵ داشته باشید.

در واقع لیسانس و فوق لیسانس از نظر مدرک زبان تفاوت آنچنانی با یکدیگر ندارند که باید به این مورد دقت کافی داشته باشید. در حال حاضر برای فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد فرصت‌های شغلی فوق‌العاده‌ای در کانادا وجود دارد. بعد از اینکه تحصیل شما در این مقطع به اتمام رسید، همچنان دو سال اقامت کانادا را خواهید داشت که در این مدت می‌توان برنامه‌ریزی‌های لازم برای اشتغال را انجام داد.

دکترای مهندسی برق در کانادا

تحصیل مهندسی برق در کانادا در مقاطع بالاتر همچون دکترا امکان پذیر شده است. البته اخذ پذیرش در این قسمت سختی‌های خاص خود را دارد که باید به آن دقت داشته باشید. خوشبختانه در مقطع دکترای این رشته بورسیه های تحصیلی کانادا عرضه می‌شوند که دانشجویان بااستعداد و باسابقه از آن برخوردار می‌شوند. برای اینکه پذیرش شما در این مقطع صورت بگیرد، باید حتما اساتید راهنما را بشناسید و با آن‌ها ارتباط موثری برقرار کنید. در واقع پذیرش در مقطع دکترا به‌شکل مستقیم به اساتید راهنما مربوط است. البته سایر شرایط همچون تکمیل بودن مدارک نیز در این بین اهمیت بالایی خواهد داشت.

در حال حاضر اخذ مدرک زبان آیلتس ۷ به بالا برای تحصیل در دکترا الزامی است. البته در برخی از دانشگاه‌ها نمرات ۶ و ۶.۵ هم پذیرفته می‌شود که در نوع خود بسیار حائز اهمیت خواهد بود. با توجه به شرایط مهمی که برای شما شرح داده شد، حتما باید با آمادگی کامل برای پذیرش خود درخواست دهید. نکته مهم این است که در طول سالیان اخیر دانشگاه‌های کانادا علاقه زیادی به جذب دانشجویان ایرانی در مقطع دکترا نشان می‌دهند. در نتیجه شما هم می‌توانید که از این فرصت عالی بهره برده و تحصیل دکترا در کانادا را دنبال کنید.

رشته مهندسی برق در کانادا

هزینه تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

بدون شک هزینه تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا یک امر بسیار مهم است که باید در راستای آن تحقیقات لازم را انجام دهید. در صورتی که شخصی شرایط لازم برای پرداخت هزینه‌ها را نداشته باشد، مسلما با مشکلات جدی روبرو خواهد شد که باید برای آن‌ها فکری اساسی کرد. اصلی‌ترین هزینه‌ای که در این بخش وجود دارد مربوط به شهریه دانشگاه است. بر همین اساس مبلغ شهریه بین ۱۱ تا ۲۵ هزار  متغیر خواهد بود. البته میزان شهریه به‌طور مستقیم به نوع دانشگاه هم بستگی دارد.

به طور قطع تحصیل کردن در دانشگاه‌های برتر هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت که باید خود را برای آن آماده کنید. از طرفی زندگی کردن به عنوان یک دانشجو نیز هزینه‌های خاص خود را دارد که باید از هر نظر برای آن آماده باشید. اگر بخواهیم یک هزینه زندگی متوسط را در نظر بگیریم، باید در ماه مبلغ ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار کانادا را برای هزینه ماهانه کنار بگذارید. البته سبک زندگی فرد نیز در میزان این هزینه‌ها اثرگذار خواهد بود. برخی از هزینه‌های جانبی مانند رفت‌وآمد نیز با توجه به شرایط هر دانشجو متفاوت خواهد بود.

اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان مهندسی برق در کانادا

یکی از فرصت‌های جذابی که بسیاری از دانشجویان به دنبال آن هستند، اعطای بورسیه آموزشی در تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا است. از همین رو شما باید با یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده از شرایط بورسیه اطلاع پیدا کرده و برای کسب آن دست به کار شوید. شاید برای شما جالب باشد که در سالیان اخیر میزان تقاضاها برای بورسیه افزایش پیدا کرده است. با این حال برای اینکه فرد بتواند بورسیه دریافت کند، باید شرایط خاصی را داشته باشد که در نوع خود بسیار حائز اهمیت است.

مواردی همچون معدل بالا، نمره زبان بالا و فعالیت‌های علمی در این مورد بسیار تاثیرگذار هستند. همچنین باید به این نکته دقت داشت که بورسیه به شکل فول فاند عرضه می‌شود و در برخی از موارد نیز شکل کمک هزینه به خود می‌گیرد. در هر کدام از این حالت‌ها بورسیه بسیار ارزشمند خواهد بود و هزینه‌های شخص را برای تحصیل به شدت کاهش می‌دهد. بیشترین میزان بورسیه‌های اعطایی نیز مربوط به دوره دکترا است که با هدف انجام تحقیقات علمی وسیع انجام می‌شود. مبلغ بورسیه با توجه به نوع آن و شرایط دانشجو متغیر خواهد بود که شما باید به این عامل نگاه ویژه‌ای داشته باشید.

مدارک لازم برای پذیرش کارشناسی مهندسی برق در کانادا

اگر به فکر تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا هستید، حتما باید مدارک لازم جهت اخذ پذیرش را در اسرع وقت فراهم کنید. در صورتی که می‌خواهید در مقطع کارشناسی پذیرفته شوید، باید حتما اصل مدرک دیپلم ارائه شود. همچنین ریزنمرات نیز از دیگر مواردی هستند که در این پروسه مورد بررسی قرار می‌گیرند. آماده کردن مدرک زبان هم یکی از مراحل مهم است که باید از قبل برای آن زمینه چینی‌های لازم را کرده باشید. داشتن یک انگیزه نامه مفید هم می‌تواند روند پذیرش شما را سرعت بیشتری ببخشد. در صورتی که تمامی شرایط مورد تایید دانشگاه باشد، نامه پذیرش صادر خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای کارشناسی ارشد مهندسی برق در کانادا

امروزه بسیاری از دانشجویان به دنبال تحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی برق هستند که باید مدارک لازم برای پذیرش را مهیا کنند. در این شرایط باید اصل مدرک دیپلم و لیسانس ارائه شود. همچنین داشتن یک مدرک زبان معتبر هم در این زمینه بسیار تاثیرگذار خواهد بود. داشتن توصیه نامه از اساتید دوره کارشناسی هم در این مرحله بسیار کمک‌کننده است. پر کردن دقیق و حرفه‌ای انگیزه نامه نیز یکی دیگر از مراحل دقیقی است که باید به آن توجه داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای دکترای مهندسی برق کانادا

برای اخذ پذیرش و تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا باید مدارک مختلفی جمع‌آوری کرد. در مقطع دکترا علاوه بر مدارک تحصیلی، داشتن مقالات ISI بسیار حائز اهمیت خواهد بود که به هیچ وجه نباید از آن غافل شوید. از طرفی مدارک زبان، توصیه نامه، انگیزه نامه و کپی پاسپورت از دیگر مواردی هستند که برای پذیرش در دوره دکترا اخذ می‌شوند.

مهندسی برق در کانادا

بهترین دانشگاه های مهندسی برق در کانادا

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا در مراکز آموزشی مختلفی امکانپذیر است که هر کدام از آن‌ها شرایط خاصی را برای پذیرش مشخص کرده‌اند. امروزه بهترین دانشگاه های کانادا در حال ارائه رشته مهندسی برق هستند که هر کدام از آن‌ها شرایط خاصی را برای پذیرش مشخص کرده‌اند. در حال حاضر برترین دانشگاه مهندسی برق در کانادا واترلو است که از این نظر توانسسته رتبه جهانی ۲۳ را کسب کند.

همچنین دانشگاه بریتیش کلمبیا نیز در این زمینه بسیار عالی عمل کرده و رتبه ۲۴ جهان را به خود اختصاص داده است. دانشگاه‌های کارلتون، آلبرتا و تورنتو نیز به ترتیب از نظر اعتبار رشته مهندسی برق در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. همچنین دانشگاه‌های رایرسون و کنکوردیا شرایط آسان‌تری را برای قبولی در رشته برق قرار داده‌اند که داوطلبان می‌توانند از این شرایط عالی به سود خود نفع ببرند. در هنگام اپلای کردن حتما به ددلاین دانشگاه های کانادا دقت کنید تا زمان را از دست ندهید.

شرایط شغلی مهندسی برق در کانادا

یکی از بزرگترین مزایای تحصیل مهندسی برق در کانادا این است که بعد از اتمام تحصیل شرایط شغلی خوبی در انتظار فرد خواهد بود. شاید برای شما جالب باشد که برای یک مهندس برق در کانادا حدود ۱۸۰۰ فرصت شغلی وجود دارد که نشان‌دهنده اهمیت بسیار بالای این شغل است. میزان درآمد مهندسی برق نیز با توج به هر موقعیت شغلی متفاوت خواهد بود. در حال حاضر درآمد سالیانه این رشته در کانادا حدود ۱۰۰ هزار دلار کانادا در سال است.

البته این عدد فقط به صورت حدودی بیان شده است و با توجه به عملکرد فرد متفاوت خواهد بود. برخی از مهندسان برق به دلیل عملکرد مثبتی که دارند تا ۱۶۳ هزار دلار نیز کسب درآمد می‌کنند. از آنجایی که کانادا ثبات اقتصادی بسیار بالایی دارد، فرد با این درآمد سالیانه می‌تواند یک زندگی باکیفیت را برای خود و خانواده‌اش رقم بزند. در این حالت فرد قادر خواهد بود که از یک زندگی باکیفیت و درجه یک برخوردار شود.

خوشبختانه یک مهندس برق می‌تواند از طرح ویزای اکسپرس انتری نیز استفاده کرده و ویزای کانادا را دریافت کند. در این حالت مهندس برق به عنوان اسکیل ورکر وارد کانادا شده و فعالیت خود را به شکل جدی آغاز می‌کند.

سخن پایانی

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا یک فرصت تحصیلی فوق‌العاده برای ساخت یک آینده بهتر است. از همین رو بسیاری از دانشجویان ایرانی علاقه دارند که در این رشته در کشور کانادا ادامه تحصیل دهند. دریافت پذیرش از دانشگاه و اخذ ویزای تحصیلی مراحل متعددی دارد که انجام همه آن‌ها به صورت یکجا برای شما بسیار سخت است. در چنین وضعیتی کمک گرفتن از نیروهای متخصص و کارآزموده کمک زیادی در این مسیر خواهد بود. موسسه مهاجرتی صبا ویزا با استفاده از تخصص و تجربه خود این فرایند را برای شما آسان می‌کند. از همین رو شما می‌توانید که تمامی امور مهاجرتی خود را از این طریق پیگیری کنید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 0 میانگین: 0]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید