لوگو صبا ویزا
تحصیل پزشکی در اسپانیا

تحصیل پزشکی در اسپانیا

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه تحصیل پزشکی در کشور اسپانیا و جزئیات بیشتری از ثپت نام آن به دست بیاورید،می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا ویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.
مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

 آیا رویای پزشک شدن و خدمت به جامعه را در سر می‌پرورانید؟ آیا به تحصیل در یکی از کشورهای اروپایی فکر می‌کنید؟ از تحصیل پزشکی در اسپانیا چه می‌دانید؟ برای یافتن پاسخ سوالات خود تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کشور اسپانیا

کشور اسپانیا که تحت عنوان پادشاهی اسپانیایی ساخته می‌شود یکی از کشورهای بسیار زیبای جهان است که در اروپای غربی قرار دارد. غذاهای خوشمزه، مناظر چشم نواز، آداب و رسوم متفاوت، و سبک زندگی عالی از جمله مواردی است که بر محبوبیت اسپانیا برای مهاجرت تحصیلی افزوده است.

یکی از روش‌های پرطرفدار مهاجرت به اسپانیا تحصیل پزشکی در اسپانیا است. راز محبوبیت تحصیل در این رشته آن است که تعداد قابل توجهی از دانشگاه‌های برتر جهان در اسپانیا واقع شده‌اند، از سوی دیگر حضور اساتید برجسته رشته پزشکی و وجود بیمارستان‌های تخصصی باعث جذب بیشتر دانشجویان خارجی شده است.

 مهم‌ترین نکته در خصوص تحصیل پزشکی در اسپانیا آن است که هزینه تحصیل در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه است.

پزشکی در اسپانیا

 چرا تحصیل پزشکی در اسپانیا محبوبیت بالایی دارد؟

 پزشکان موفق حوزه‌های مختلف، تحصیلات خود را در مراکز آموزشی عالی به اتمام رسانده‌اند و اسپانیا یکی از کشورهای موفق جهان در عرصه پزشکی و آموزش به دانشجویان این رشته است. دانشگاه‌های پزشکی این کشور در رتبه بندی امتیاز بالایی را کسب کرده‌اند به همین دلیل متقاضیان بین ‌المللی خواستار تحصیل پزشکی در اسپانیا هستند.

 تحصیل در عرصه بین‌ المللی با تجربیات فراوانی همراه است و دانشجویان فرصت آشنایی با آداب و رسوم اسپانیا و آموزش در محیطی آرام و جذاب را تجربه می‌کنند، از سوی دیگر هزینه تحصیل در اسپانیا بسیار کمتر است و دانشجویان می‌توانند با آسودگی بیشتر به آموزش بپردازند.

 در اسپانیا ۴۲ مرکز آموزش پزشکی وجود دارد که ۱۱ مورد آنها خصوصی است، مراکز آموزشی در شهرهای مهم اسپانیا از قبیل کاتالونیا، مادرید، و اندلس واقع شده‌اند.

 

 مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در اسپانیا چیست؟

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در اسپانیا

 مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در اسپانیا به شرح زیر است:

 • در صورتی که آخرین مدرک تحصیلی شما دیپلم است و قصد دارد برای تحصیل در رشته پزشکی عازم اسپانیا شوید باید به ترجمه مدارک خود بپردازید؛
 • باید وضعیت سلامت جسمانی شما در سطح مطلوبی قرار داشته باشد؛
 • باید در بازه سنی قابل قبولی قرار داشته باشید؛
 • باید انگیزه نامه داشته باشید؛
 • باید دارای پاسپورت معتبر باشید؛
 • باید مهارت زبانی قابل قبولی داشته باشید؛
 • باید برای انجام مصاحبه حضوری یا مصاحبه آنلاین از طریق اسکایپ آماده باشید؛
 • باید توصیه نامه داشته باشید؛
 • باید موفق به اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا شوید.

 البته قبل از آنکه شما مجوز ورود به یکی از دانشگاه‌های پزشکی اسپانیا را به دست بیاورید باید در آزمون خاصی که BMAT نام دارد شرکت کنید. این آزمون با هدف بررسی سطح دانش شما در رشته‌های ریاضی و علوم زیستی برگزار می‌شود.

 پس از این مرحله باید کمی منتظر بمانید که نتایج اعلام شود و قبولی شما به تایید مراکز آموزشی اسپانیا برسد. برای اخذ پذیرش در یکی از دانشگاه‌های پزشکی اسپانیا باید موفق به کسب نمره قابل قبول شوید، هرچه نمره شما بالاتر باشد شانس قبولی بهتری دارید اما به طور کلی نباید نمره شما به هیچ عنوان از ۵/۱۲ کمتر باشد.

نکته: پس از آن که موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های پزشکی اسپانیا شدید باید برای مصاحبه در سفارت آماده شوید و با ارائه دلایل خود آفیسر را به منظور اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا قانع کنید. به ددلاین دانشگاه مورد نظر خود توجه داشته باشید و قبل از آنکه این بازه زمانی به پایان برسد درخواست خود را ارسال کنید.

 

 برای تحصیل پزشکی در اسپانیا به چه مدرک زبانی نیاز دارید؟

 اگر مهارت بالایی در زمینه زبان اسپانیایی دارید با خیالی آسوده برای تحصیل پزشکی در اسپانیا اقدام کنید. با این حال برخی از دانشگاه‌های پزشکی اسپانیا از زبان انگلیسی و اسپانیایی برای ارائه آموزش های خود استفاده می‌کنند. به‌ عنوان‌ مثال دانشگاه بارسلونا بخشی از برنامه‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

 

 تحصیل پزشکی در اسپانیا چقدر طول می‌کشد؟

طول دوره پزشکی در اسپانیا

 به طور کلی تحصیل پزشکی در اسپانیا ۶ سال طول می‌کشد که شامل برنامه‌های عملی و تئوری است. دانشجویان رشته پزشکی در دو سال اول به مطالعه و یادگیری مفاهیم پایه و کاربردی پزشکی می‌پردازند و مباحثی از قبیل زیست شناسی، آناتومی، بیوفیزیک، ژنتیک، فیزیولوژی، و بیوشیمی را مطالعه می‌کنند.

 پس از این دوره باید دانشجو برای آموزش عملی در بیمارستان و مراکز آموزشی آماده شود که از سال سوم تا پنجم طول می‌کشد. در صورتی که شما موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه بارسلونا شوید در این دوره دو ساله با مباحثی از قبیل رادیولوژی، ایمنی شناسی، ژنتیک، داروشناسی، بافت شناسی، و غیره آشنا می‌شوید.

در صورت تمایل می‌توانید به صورت اختیاری به آموزش در موضوعات مورد نظر خود نیز بپردازید. سال آخر نیز دانشجو به طور مستقیم وارد بیمارستان و کلینیک‌های دولتی می‌شود و مراحل آموزش عملی خود را به پایان می‌رساند.

از آن جایی که رشته پزشکی زیر شاخه‌های متعددی دارد هیچ مشکلی برای یافتن شاخه دلخواه خود ندارید و پس از بررسی وب سایت دانشگاه‌ها و انتخاب شاخه مورد نظر، برای ارسال درخواست خود اقدام کنید.

 

 هزینه تحصیل پزشکی در اسپانیا چقدر است؟

 در اکثر نقاط جهان تحصیل در رشته پزشکی با صرف هزینه بالایی همراه هستند و همین دلیل تعداد زیادی از متقاضیان برای ادامه تحصیل در این رشته مردد می‌شوند. خبر خوب این است که اسپانیا به عنوان یک کشور پیشرفته هزینه کمتری را به متقاضیان تحمیل می‌کند، با این حال اختلاف هزینه تحصیل در مراکز دولتی و خصوصی قابل توجه است.

به عنوان مثال، در صورتی که قصد تحصیل پزشکی در اسپانیا و در یکی از مراکز دولتی را دارید معمولاً هزینه تحصیل شما در طول سال از ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو متغیر است این در حالی است که مراکز خصوصی هزینه‌ای به ارزش سه هزار تا ۲۰ هزار یورو را به شما تحمیل می‌کنند.

تحصیل رشته پزشکی در اسپانیا

 

 آیا تحصیل پزشکی در اسپانیا دشوار است؟

 همانطور که در قسمت های بالا اشاره کردیم برای تحصیل پزشکی در اسپانیا باید به زبان اسپانیایی مسلط باشید در غیر این صورت برای درک مباحثی که به انگلیسی بیان می‌شوند دچار مشکل خواهید شد.

 یکی دیگر از مسائلی که باید در خصوص تحصیل پزشکی در اسپانیا در نظر داشته باشید این است که این کشور بر خلاف سایر کشورهای اروپایی به ارائه حمایت‌های آموزشی از قبیل آموزش و مشاوره فردی نمی‌پردازد که این مسئله یکی از چالش‌های پیش روی شما برای تحصیل در این کشور محسوب می‌شود.

 پس از فارغ التحصیلی نیز باید برای آموزش تخصصی آماده شوید و از میان ۵۰ رشته تخصصی موجود یک مورد را انتخاب کنید.

 

 بهترین دانشگاه‌های پزشکی اسپانیا کدامند؟

بهترین دانشگاه‌های پزشکی اسپانیا

 اگرچه در سراسر اسپانیا دانشگاه‌های پزشکی متفاوتی وجود دارد همه آنها دارای رتبه آموزشی قابل قبولی نیستند. برخی از دانشگاه‌های اسپانیا که جزو۲۰۰ دانشگاه برتر جهان محسوب می‌شوند عبارتند از:

 • دانشگاه بارسلونا در سال ۱۴۵۰ تاسیس شد و به عنوان بهترین دانشگاه پزشکی اسپانیا شناخته می‌شود. این دانشگاه با رتبه جهانی ۱۰۰ توانسته است هر ساله به آموزش تعداد قابل توجهی از دانشجویان بین المللی بپردازد. با تحصیل در این دانشگاه از حضور اساتید برجسته رشته پزشکی، بورسیه تحصیلی، و آموزش پژوهش محور بهره‌مند می‌شوید. در این دانشگاه بیش از ۵ هزار دانشجوی بین المللی مشغول تحصیل هستند؛
 • دانشگاه گرانادا یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اسپانیا است که به صورت رسمی در سال ۱۵۳۱ تاسیس شد. آموزش پزشکی در این دانشگاه به زبان اسپانیایی ارائه می‌شود اما در برخی از دوره‌ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی فراهم شده است؛
 • دانشگاه سویل به مدت ۵۰۰ سال جزو برترین مراکز آموزشی اسپانیا بوده است که به واسطه سیستم آموزشی با کیفیت و ایجاد فرصت یادگیری در محیط واقعی شهرت دارد. این دانشگاه در سال ۱۵۰۵ با شعار برابری، عدالت، و جمع گرایی تاسیس شد. نکته جالبی که در ارتباط با این دانشگاه وجود دارد همکاری نزدیکی آن با برخی از دانشگاه‌های برتر جهان از قبیل هاروارد است به همین دلیل تحصیل در این دانشگاه متقاضیان زیادی دارد؛
 • دانشگاه ساراگوسا در سال ۱۵۴۲ تاسیس شد و به عنوان یکی از مراکز آموزشی جذب دانشمندان شناخته می‌شود. در این دانشگاه می‌توانید با شرکت در کلاس‌های آموزش زبان اسپانیایی بر مهارت‌های زبانی خود بیافزایید این مسئله باعث شده افراد بیشترین متقاضی تحصیل پزشکی در اسپانیا و در دانشگاه ساراگوسا باشند؛
 • دانشگاه کمپلوتنسه مادرید که در سال ۱۲۹۳ تاسیس شد یکی دیگر از مراکز عالی برای تحصیل پزشکی در اسپانیا محسوب می‌شود. در این دانشگاه که یکی از قدیمی‌ترین مراکز آموزشی جهان است حدود ۸۶ هزار دانشجو مشغول تحصیل هستند. بیمارستان‌های معروف اسپانیا از قبیل بیمارستان ۱۲ اکتبر و بیمارستان گریگوریا مارانون توسط این دانشگاه مدیریت می‌شوند.

 

 آیا امکان اخذ بورسیه برای تحصیل پزشکی در اسپانیا وجود دارد؟

بورسیه برای تحصیل پزشکی در اسپانیا

 اسپانیا برای سال تحصیلی جدید امکان جذب دانشجویان بین المللی را فراهم کرده و به این ترتیب بورسیه‌های متعددی را برای متقاضیان در نظر گرفته است. این بورسیه‌ها به صورت کامل یا جزئی هزینه‌های تحصیل متقاضیان را پوشش می‌دهند که در بخش زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • دانشگاه بارسلونا قصد دارد از طریق برنامه بورسیه عالی بین المللی و با پوشش دادن ۲۰ درصد از هزینه‌های تحصیل به آموزش متقاضیان رشته‌های پزشکی بپردازد. برخی از رشته‌هایی که مشمول بورسیه هستند عبارتند از روانشناسی، مهندسی زیستی، پزشکی زیستی، و غیره. هیچ محدودیتی برای جذب دانشجو از کشورهای مختلف وجود ندارد به شرط آنکه متقاضی سابقه تحصیلی درخشان داشته باشد؛
 • دانشگاه اروپایی آتلانتیک به ۲۰ نفر از دانشجویان خود بورسیه کامل اختصاص داده است. برای اخذ بورسیه این دانشگاه باید عملکرد خوبی در آزمون ورودی داشته باشید؛
 • دانشگاه ساراگوسا نیز برای دانشجویان توانمند خود بورسیه تحصیلی در نظر گرفته است که با توجه به سابقه آموزشی دانشجویان و تجربیات تحصیلی آنها به ارائه بورسیه می‌پردازد. برای دریافت این بورسیه باید مهارت زبان انگلیسی را ثابت کنید و نمره GRE یا GMAT خود را ارائه دهید.

 

مزایای تحصیل پزشکی در اسپانیا

 مزایای تحصیل پزشکی در اسپانیا چیست؟

 تحصیل پزشکی در اسپانیا مزایای متعددی دارد که برخی از آنها به شرح زیر هستند:

 • دوره‌های آموزشی بیشتر به زبان اسپانیایی ارائه می‌شوند و به این ترتیب شما فرصت یادگیری یک زبان جدید را در محیطی واقعی دارید؛
 • دانشگاه‌های پزشکی اسپانیا جزو مراکز عالی جهان برای تحصیل پزشکی محسوب می‌شوند؛
 • از فرصت‌های بی‌نظیری که در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می گیرد بهره مند می‌شوید؛
 • فرصت ادغام شدن با یک جامعه جدید و پویا را دارید؛
 • از مزایای زندگی در یک کشور پیشرفته برخوردار می‌شوید؛
 • با فرهنگ غنی این کشور آشنا می‌شوید.

 

 آیا پس از اتمام تحصیلات پزشکی در اسپانیا می‌توان به طبابت پرداخت؟

طبابت پس از تحصیل

 پزشکان در جامعه اسپانیا جایگاه والا و قابل احترامی دارند البته پزشکی جزو مشاغل رقابتی این کشور است به همین دلیل باید برای تضمین موقعیت شغلی خود از زمان شروع تحصیل تحصیل پزشکی در اسپانیا به برنامه ریزی بپردازد.

به این ترتیب باید سعی کنید عملکرد آموزشی خوبی داشته باشید و با شرایط این کشور آشنا شوید و راحت تر با جامعه پزشکی اسپانیایی ادغام شوید. پس از اتمام تحصیلات باید برای آزمون MIR اقدام کنید که یکی از مراحل اصلی اخذ اقامت اسپانیا است.

 سهمیه متقاضیان کشورهای اروپایی چهار درصد است حال آنکه شهروندان اروپایی به طور برابر با شهروندان اسپانیایی وارد سیستم امتیاز بندی می‌شوند. برای تبدیل کردن ویزای تحصیلی خود به ویزای کار باید برای اخذ پروانه طبابت از دانشگاه پزشکی استان محل اقامت خود اقدام کنید.

 به خاطر داشته باشید که هر استان قوانین خاصی برای ثبت پروانه طبابت پزشکان دارد که قبل از هر اقدامی باید با دقت به بررسی این قوانین بپردازید. مجدداً مسئله تسلط شما به زبان اسپانیایی اهمیت می‌یابد و باید توانایی خود برای برقراری ارتباط با دیگران را ثابت کنید و یکی دیگر از شروط اخذ ویزای کار اسپانیا را پشت سر بگذارید.

پس از انجام ارزیابی‌های اولیه، بررسی مدارک شما و تایید وزارت بهداشت این کشور موفق می‌شوید ویزای تحصیل پزشکی در اسپانیا را به ویزای کار اسپانیا تبدیل کنید. به طور کلی دولت اسپانیا قانونی تصویب کرده است که به دانشجویان بین المللی اجازه می‌دهد یک تا دو سال پس از فارغ التحصیلی در اسپانیا اقامت داشته باشند.

سوالات متداول

هزینه ویزای تحصیل پزشکی در اسپانیا چقدر است؟
هزینه بررسی درخواست شما برای تحصیل پزشکی در اسپانیا ۱۶۰ دلار است.
تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیل پزشکی در اسپانیا چقدر است؟
به طور متوسط برای هر ماه اقامت در اسپانیا به ۶۰۰ یورو نیاز دارید که به آفیسر ثابت کنید توانایی پرداخت هزینه‌های خود را دارید. به این ترتیب تعداد ماه‌هایی که قرار است در اسپانیا به تحصیل بپردازید را در این رقم ضرب و تمکن مالی خود را مشخص کنید. به عنوان مثال در صورتی که تحصیل شما ۷۲ ماه طول بکشد باید تمکن مالی شما ۴۳۲۰۰ یورو باشد.
آیا تحصیل پزشکی در اسپانیا مقرون به صرفه است؟
اسپانیا جزو کشورهای ارزان اروپا محسوب می‌شود و اکثر دانشجویان بین ‌المللی متقاضی تحصیل در این کشور هستند. به‌ عبارتی هزینه تحصیل شما ۲۰ درصد کمتر از سایر کشورهای اروپایی است.
اخذ ویزای تحصیل پزشکی در اسپانیا چقدر طول می‌کشد؟
معمولا درخواست شما طی مدت دو هفته بررسی می‌شود اما در برخی موارد ممکن است حدود دو تا سه ماه طول بکشد موفق به اخذ ویزای تحصیلی شوید.
آیا امکان تحصیل رایگان در اسپانیا وجود دارد؟
تحصیل رایگان در اسپانیا فقط مختص شهروندان اسپانیا و شهروندان اروپا است.
میزان درآمد پزشکان در اسپانیا چقدر است؟
معمولاً پزشکان در ماه حدود ۶ هزار یورو درآمد دارند و کمترین دستمزد حدود دو هزار و بالاترین مبلغ ۱۰ هزار یورو است به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که پزشکی جزو مشاغل پردرآمد اسپانیا است.
آیا امکان تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کار وجود دارد؟
در صورتی که شما واجد شرایط اخذ ویزای کاری اسپانیا باشید می‌توانید برای تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کار اقدام کنید و به عنوان نیروی کار ماهر در این کشور اقامت بگیرید. معمولاً فرایند اخذ ویزای کار تا ۸ ماه طول می‌کشد.

سخن پایانی

 هنگامی که به مسئله تحصیل در رشته پزشکی پرداخت می‌شود ممکن است دانشگاه‌های اسپانیا جزو گزینه‌های اول شما نباشند اما اسپانیا یکی از کشورهای عالی و مقرون به صرفه برای تحصیل محسوب می‌شود.

تحصیل پزشکی در اسپانیا مستلزم اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا است و شما می‌توانید با ارائه مدارک درخواست شده، مسیر پزشک شدن خود را هموار کنید. به این ترتیب با صرف هزینه کمتر نسبت به سایر کشورها موفق به اخذ مدرک پزشکی می‌شوید.

نکته مهمی که باید در خصوص تحصیل پزشکی در اسپانیا به خاطر داشته باشید این است که آموزش تمام وقت فقط به زبان اسپانیایی ارائه می‌شود.

در صورتی که برای تحصیل پزشکی در اسپانیا به اطلاعات بیشتری نیاز دارید و در این مقاله به همه سوالات شما پاسخ داده نشده است با مشاوران موسسه مهاجرتی صبا ویزا در ارتباط باشید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[امتیاز: 2 میانگین: 5]

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

برای مشاوره رایگان کلیک کنید